Proč kočka mňouká u dveří? Jak odnaučit kočku mňoukat u dveří?

Mňoukání je vedle předení další z nejzajímavějších zvuků, které vaše kočka vydává.

Koťata mňoukají na svou matku, aby jí něco sdělila, ale jakmile z nich vyrostou dospělé kočky, je jejich mňoukání určeno pouze pro lidi. Nepoužívají ho ke komunikaci s ostatními kočkami.

Mňoukání je jedním ze způsobů vaší kočky, kterým s vámi komunikuje.

Každá kočka je jedinečná. Některé kočky vůbec nemňoukají nebo jen občas a možná to ani nezní jako typické mňoukání.

A jiné kočky mňoukání používají neustále. Mňoukají, když chtějí najíst, chtějí vaši pozornost nebo si s vámi jen tak povídají.

Kočky ale také často mňoukají u zavřených dveří.

Ale proč kočka mňouká u dveří? Co se vám tím snaží říct?

Většinou kočka mňouká u dveří, protože chce jít ven nebo dovnitř, ale nemůže se tam dostat přes zavřené dveře. Snaží se vám tím říct: „Pusť mě ven nebo dovnitř, něco tam potřebuji“.

Paradoxem je, že i když své kočce splníte její přání a dveře jí otevřete, může se stát, že mňoukat u dveří nepřestane, a to může být extrémně frustrující.

Pojďme se blíže podívat na důvody, proč vaše kočka mňouká u dveří – do ložnice, ven nebo u jiných zavřených dveří ve vašem domě a také si uvedeme tipy, jak odnaučit kočku mňoukat u dveří.

Proč kočka mňouká u dveří?

Vaše kočka mňouká u dveří z více důvodů. Záleží na tom, u kterých dveří mňouká, jestli u dveří ven nebo u zavřených dveří u vás doma.

Přitom je důležité vzít v potaz i další věci jako nápovědu: v kterou denní dobu vaše kočka mňouká a na které straně dveří vy stojíte. To vám pomůže přijít na to, co se vám vaše kočka snaží svým mňoukáním sdělit.

Pojďme se podívat na 11 možných věcí, které by se vám vaše kočka mohla snažit říct.

1. Vaše kočka chce jít ven

Kočka mňoukající u venkovních dveří chce jít ven.

Pokud jste na stejné straně zavřených dveří jako vaše kočka, která na dveře mňouká a nechce přestat, pravděpodobně vám tím říká, že chce jít ven.

Kam přesně chce pak jít a co tam chce dělat, závisí na tom, kam zavřené dveře vedou.

Pokud vaše kočka mňouká u venkovních dveří, je to pravděpodobně proto, že chce jít ven na zahradu nebo na průzkum okolí.

Na druhou stranu, pokud je vaše kočka s vámi v místnosti a mňouká na zavřené dveře vedoucí do jiné místnosti, možná se vám snaží říct, že potřebuje jít ven, aby mohla jít na záchod nebo se chce napít vody.

Vždy byste měli své kočce umožnit přístup k základním věcem, jako je záchod a voda, a nezavírat dveře do místnosti, kde se nacházejí.

2. Vaše kočka chce jít dovnitř

Pokud vaše kočka mňouká venku u dveří, chce jít dovnitř za vámi.

Pokud vaše kočka mňouká u dveří, když chce jít ven, bude také mňoukat, když chce jít zpátky dovnitř. V obou případech svým mňoukáním říká: Otevři mi dveře.

Pokud máte venkovní kočku a vidíte ji, jak čeká před vašimi venkovními dveřmi, a přitom hlasitě mňouká, pravděpodobně chce jít domů, aby se najedla, byla s vámi a mohla si odpočinout.

Dobrým nápadem je pořídit průchozí dvířka pro vaši kočku, aby vaše kočka mohla odcházet a přicházet podle své potřeby a nebudila vás svým mňoukáním.

3. Vaše kočka chce být ve vaší blízkosti

Pokud vaše kočka mňouká u zavřených dveří vedoucí k vám, chce vaši pozornost.

Pokud je vaše kočka zavřená v jedné místnosti, zatímco vy se nacházíte ve vedlejší místnosti, vaše kočka mňouká u dveří, protože chce být s vámi.

Přestože se o kočkách mluví jako o nezávislých a nespolečenských zvířatech, opak je pravdou. Kočky mají rády společnost, mohou se cítit osaměle a chtějí být v blízkosti svých majitelů.

To může být důvod, proč vaše kočka čeká za dveřmi vaší ložnice, když spíte. Chce být ve vaší blízkosti a nejraději by s vámi i spala, kdybyste jí to dovolili.

Tip: Proč kočka spí na mě?

Pokud uslyšíte svou kočku mňoukat (a není to v noci, když spíte a nechcete, aby byla s vámi v ložnici), pusťte ji dovnitř a pomazlete se s ní nebo si s ní chvíli hrajte.

Mnoho lidí nepouští svou kočku do ložnice. Možná máte alergii na kočky a chcete mít svou ložnici jako zónu bez koček a nechcete mít v posteli kočičí chlupy.

Možná neradi spíte s otevřenými dveřmi a chcete spát se svou kočkou, ale kdyby vaše kočka spala s vámi, musela by po celou noc mít přístup k toaletě, kterou v ložnici mít nechcete.

4. Vaše kočka má hlad

Pokud vaše kočka mňouká u dveří, může mít hlad a dožaduje se jídla.

Pokud je vaše kočka v jiné místnosti než vy, může vaše kočka mňoukat u zavřených dveřích ve vašem domě, protože má hlad. Volá na vás za zavřeným dveřmi: Dej mi prosím najíst.

Pokud vaše kočka každé ráno mňouká a čeká za dveřmi vaší ložnice, je pravděpodobně důvodem jejího mňoukání touha po snídani.

Můžete snadno zjistit, jestli důvodem jejího mňoukání je hlad. Když otevřete dveře, vaše kočka nepůjde dovnitř za vámi. Místo toho poběží ke své prázdné misce s jídlem a bude chtít, abyste ji následovali.

Tip: Jak vybrat nejlepší krmivo pro kočky

Vaše kočka se vám vždy bude snažit říct, co od vás chce a proč se chová určitým způsobem. Následujte svou kočku a zjistíte tak, kam jde a co od vás vlastně chce.

5. Vaší kočce se po někom stýská

Kočka mňouká u dveří do místnosti, ve které spal někdo, kdo se odstěhoval.

Dalším důvodem, proč vaše kočka stále mňouká u předních nebo zadních dveří, může být to, že jí chybí někdo, kdo už v domě není.

Pokud jste například bydleli s přítelem, který se odstěhoval, vaší kočce se může po něm stýskat.

Podobně, pokud se vaše děti odstěhovaly, může vaše kočka mňoukat, aby je přivolala. Vaše kočka může dokonce mňoukat u dveří, když odejdete z domu do práce.

6. Vaše kočka je zvědavá

Vaše kočka mňouká u dveří, protože je zvědavá, co se za dveřmi odehrává.

Slyšeli jste rčení o tom, že zvědavost zabila kočku? Ve skutečnosti se v něm skrývá více pravdy, než bychom si mysleli.

Kočky jsou nesmírně zvídavé a milují objevování světa kolem sebe. A zavřené dveře jsou pokušením, které u vaší kočky probouzí obrovskou zvědavost, protože chce zjistit, co se za nimi skrývá.

Pokud vaše kočka mňouká u dveří vedoucí k místnosti, ve které ještě nikdy nebyla, je možné, že je pouze zvědavá, co zajímavého se tam skrývá.

Může se jednat o místnost ve vašem domě, do které má vaše kočka zakázaný přístup.

Kočka chovaná v bytě mňouká u dveří vedoucí ven, protože ví, že jimi odcházíte ven a chce tam také jít.

Vaše kočka může dokonce mňoukat u zavřených dveří k místnosti, kde běžně tráví mnoho času, pokud z ní uslyší hlasy cizích lidí nebo ucítí nové pachy. Chce vidět, co se tam děje a chce být součástí dění.

Pro některé kočky je natolik těžké odolat pokušení, že se dokonce naučí dveře otevírat jen aby viděly, co se děje na druhé straně!

Zvědavost není jen zvláštní výstředností vaší kočky – sloužila jako skvělý prostředek pro divoké předky vaší kočky.

Jejich zvědavost byla pro ně pohonem k objevování nových území a lovišť. Kočičí instinkt prozkoumávat neprobádaná území pomáhá kočkám najít další jídlo a rozšířit jejich území.

7. Vaše kočka je teritoriální

Kočka je od přírody teritoriální a chce mít přehled o svém území, které se nachází za zavřenými dveřmi.

Dalším důvodem, proč kočky mňoukají u zavřených dveří, je to, že kočky, stejně jako mnoho zvířat, jsou celkem teritoriální.

Považují váš dům nebo byt za svůj a chtějí mít přístup do všech jeho částí.

Každý pokoj ve vašem domě je teritoriem vaší kočky. Pro kočky je přirozené kontrolovat své území a chodit na jeho obhlídku. Pokud vaše kočka narazí na zavřené dveře, nemůže území označit za své a navíc neví co se tam děje.

A co vaše kočka udělá? Bude mňoukat u dveří, skákat na ně a škrábat je, dokud ji tam nepustíte.

8. Vaše kočka se nudí a chce vaši pozornost

Vaše kočka může mňoukat u vašich dveří, protože se nudí a chce si s vámi hrát nebo se chce pomazlit.

Kočky se velmi rychle začnou nudit a potřebují mnoho nových vzrušujících podnětů a stimulů, aby byly spokojené.

Pokud vaše kočka nepřestane mňoukat u dveří, může to být tím, že se nudí. Možná chce, abyste si s ní hráli nebo jí věnovali nějakou zvláštní pozornost, a nepřestane mňoukat, dokud jí neposkytnete nějakou zábavu.

V případě, že vaše kočka mňouká u dveří, protože se nudí, po otevření dveře se vaše kočka většinou otočí a jde pryč. Chce, abyste za ní šli do místnosti, kde se nachází její oblíbené hračky nebo kde je zvyklá se s vámi mazlit.

Následujte svou kočku, abyste zjistili, co od vás vlastně chce.

U kočky chované v bytě, která mňouká u dveří, je velmi pravděpodobnou příčinou nuda.

Kočky jsou přirozeně svobodná a nezávislá stvoření, která milují toulání se venku a objevování.

Neznamená to však, že kočka chovaná v bytě musí být nespokojená. I kočka bez přístupu ven může být šťastná, ale potřebuje více obohacení než venkovní kočka a spoustu hraček a aktivit, které ji zabaví.

9. Vaše mňoukající kočka chce někoho pozdravit

Pokud vaše kočka mňouká u dveří, když přijdete domů, chce vás pouze pozdravit.

Další důvodem, proč vaše kočka mňouká u dveří, je její snaha někoho pozdravit.

Pokud vás vaše kočka pozdraví, měli byste se cítit polichoceni. Kočky jsou nezávislá zvířata, a nepozdraví jen tak někoho, a pokud vás zdraví i tímto způsobem, pak vás očividně milují a oceňují.

Na takovéto mňoukání byste měli pohlížet jako na milující chování, vaše kočka se nesnaží být otravná.

Vaše kočka vás může zdravit mňoukáním, když se vrátíte domů z práce. Když vaše kočka ráno mňouká u dveří vaší ložnice, může se vám pokoušet říct „Dobré ráno“, společně s „Dej mi najíst, mám hlad“.

Některé kočky probouzí své majitele mňoukáním před jejich pokojem na začátku každého dne.

Vaše kočka si moc dobře pamatuje, v kolik hodin vstáváte a ví, kdy na vás má začít mňoukat. Máte jistotu, že do práce nikdy nezaspíte, ale zároveň máte i jistotu, že si o víkendu nepospíte.

Vaše kočka to nedělá naschvál. Už se na vás těší a pokud celou noc byla bez vás, chyběla jí vaše společnost. A samozřejmě chce i svou snídani, a to každý den ve stejnou dobu.

10. Vaše kočka se chce pářit a mňoukáním přivolává svůj protějšek

Nekastrovaná kočka mňouká u dveří, když chce najít partnera.

Pokud doma máte nevykastrovanou kočku, může mňoukat u dveří, když se mrouská.

Nevykastrovaný kocour může také mňoukat, když uslyší volání mrouskající se kočky venku.

Mrouskající se kočka mňouká u dveří, aby přivolala kocoury v okolí, které jsou připraveny k reprodukci. Hned vám bude jasné, že se vaše kočka mrouská, protože se začne chovat jinak a možná vám bude připadat, že to ani není vaše kočka.

Bude se o vás a o další předměty v domě neustále otírat, častěji se s vámi mazlit, vyžadovat vaši pozornost, nastavovat se, vydávat prapodivné zvuky a často se převalovat po zemi.

Kocouři budou také mňoukat u dveří, protože chtějí pustit ven, aby se k mrouskajícím se kočkám dostali.

Kočky v říji uvolňují silné sexuální feromony, které cítí i kocouři z několika kilometrové vzdálenosti.  Instinktivně je tento pach přitahuje a dokážou být velmi vytrvalí a otravní, pokud je poblíž mrouskající se kočka.

V každém případě je nejlepší kočku i kocoura vykastrovat, pokud neplánujete chov.

Období mrouskání je pro kočku i pro vás vyčerpávající. Kocour může začít značkovat ve vašem bytě a čištění moči je něco, čemu byte se určitě chtěli vyhnout.

11. Vaše kočka má kognitivní problémy

Starší kočka může mňoukat u dveří, protože je zmatená a neví, kde se nachází.

Jak kočky stárnou, jejich kognitivní funkce mohou začít klesat stejně jako u lidí (1). To zahrnuje fyzické schopnosti, jako je neschopnost skákat a běhat jako dříve, ale také mentální schopnosti a kognitivní funkce.

U přibližně 28 % koček mezi 11-14 lety se může vyskytnout alespoň jeden problém s chováním související s kognitivní dysfunkcí, přičemž u koček starších 15 let se výskyt problému zvyšuje na 50 %.

Kočičí kognitivní dysfunkce se může projevovat mnoha způsoby, ale všechny příznaky jsou způsobeny poklesem schopnosti vybavovat si informace, učit se novým dovednostem a rozumět světu kolem sebe.

To může způsobit, že kočka bude dezorientovaná a zmatená. Může také zapomenout, kde se co nachází a jak probíhá její den, a v důsledku toho často trpí úzkostí.

Starší kočky s kognitivní dysfunkcí často mňoukají u zavřených dveří a obecně se stávají hlasitějšími, zejména v noci. Často potřebují více ujištění a pozornosti, protože jsou ve stresu, když nevědí, co se děje. Mňoukáním mohou volat o pomoc.

Může také zapomenout, co se nachází za dveřmi nebo nevědí, že jste šli už spát.

Pokud je kognitivní dysfunkce důvodem, proč vaše kočka nepřestává v noci mňoukat, všimnete si dalších příznaků.

Vaše kočka vám může připadat velmi dezorientovaná, přestane o sebe tolik pečovat a bude méně jíst.

Může také zapomenout, kde se nachází její toaletu a jak ji má používat. Možná nebude moci ani rozpoznat lidi a bát se jich, přestože je zná.

Pokud vaše kočka vykazuje některý z těchto příznaků, vezměte ji k veterináři.

Jak odnaučit kočku mňoukat u dveří?

Pokud vaše kočka mňouká u dveří, můžete svou kočku mňoukat odnaučit nebo aspoň minimalizovat.

Už víte, proč vaše kočka mňouká u dveří a teď vás zajímá, co můžete udělat, aby přestala mňoukat u dveří?

Je důležité ujistit se, že zavřené dveře nebrání vaší kočce v přístupu k jídlu, vodě a toaletě.

Pokud nemůžete přijít na důvod, proč vaše kočka mňouká u dveří, měli byste ji nechat vyšetřit vaším veterinářem, abyste vyloučili zdravotní problémy.

Pokud vaše kočka mňouká u dveří, přestože je v pořádku a má vše potřebné, existuje několik dalších věcí, které můžete udělat, abyste ji odnaučili mňoukat.

1. Netrestejte svou kočku za mňoukání

Mnoho majitelů se snaží odnaučit své kočky mňoukat u dveří tím, že je za toto chování trestají.

Mohou například zatleskat, křičet na svou kočku nebo ji dávat stranou, aby zastavili její mňoukání.

Trestání a nadávání není však dobrým nápadem. Ano, může to být účinné po krátkou dobu, ale vaše kočka začne znovu mňoukat, protože mňouká u dveří z nějakého důvodu, na který byste se měli snažit přijít.

Potrestáním své kočky problém nevyřešíte a důvod skrývající se za mňoukáním bude nadále přetrvávat.

Navíc se vás vaše kočka může začít bát a vaše vzájemné pouto a důvěra mezi vámi by mohly být narušeny.

Ano, je těžké zůstat trpěliví, když vaše kočka nadměrně mňouká, ale vaše negativní reakce její chování nezastaví.

2. Dopřejte své kočce pozornost předtím, než půjdete spát

Některé kočky v noci pláčou jako miminka. Pokud vaše kočka neustále mňouká u dveří vaší ložnice, jedním ze způsobů, jak můžete její nepříjemné mňoukání zastavit, je hraní si s ní před spaním.

Začněte tím, že si budete hrát s jejími oblíbenými hračkami. Vaše kočka bude šťastná za čas, který s ní strávíte a náležitě si to bude užívat.

Snažte se ji pořádně prohnat – ať si svou kořist zaslouží, a přitom vyčerpá energie, kterou by jinak vynaložila na lov, kdyby měla přístup ven. Čím více bude vaše kočka vyčerpaná, tím je větší šance, že celou noc prospí a nebude vás svým mňoukáním budit.

Poté, co si se svou kočkou dohrajete, můžete si s ní pomazlit. Některé kočky nechtějí být v noci samy, a proto je dobrým nápadem se s nimi pořádně pomazlit, než půjdete spát.

3. Nakrmte svou kočku před spaním

Když nakrmíte svou kočku před spaním, nemusela by mít takovou potřebu v noci mňoukat, že má hlad. Navíc kočky často ráno mňoukají u dveří, protože chtějí, abyste je nakrmili.

Přestože se posunutí času krmení o hodinu vaší kočce líbit nebude, nakonec si na to po pár dnech či týdnu zvykne. Zkuste ji roztptýlit hračkami, aby na jídlo zapomněla.

Pro kočku je přirozené po jídle odpočívat a spát, a přitom trávit potravu.

Platí pro ně vzorec chování: Lov (hra), jídlo, péče o sebe a spánek. Pokud nakrmíte svou kočku těsně před spaním, bude pravděpodobnější, že půjde spát ve stejnou dobu jako vy a že bude spát celou noc.

4. Vyzkoušejte automatický podavač krmiva

Dalším řešením pro kočky, které mňoukají, když mají hlad, je koupě automatického podavače krmiva pro kočky, který je běžné k dostání na internetu. Vaše kočka dostane snídani, zatímco vy můžete ležet v posteli a klidně i spát.

Než půjdete spát, vložte krmivo do podavače a nastavte časovač, aby vaše kočka měla ráno připravenu snídani.

Zkuste časovač nastavit tak, aby se podavač otevřel těsně předtím, než vaše kočka obvykle začne mňoukat u dveří vaší ložnice.

Pokud vás například vaše kočka neustále budí v 5 hodin ráno kvůli snídani, nastavte automatický podavač o 10 minut dříve. Pokud vaše kočka mňoukala kvůli hladu, neměla by se ozvat, když dostane jídlo.

5. Dopřejte své kočce pohodlnou oblast

Pokud přes noc kočku zavíráte, nezapomeňte jí poskytnout pohodlný prostor.

Vaše kočka se může v noci cítit osamocená a začít se nudit, zejména za soumraku a svítání, kdy jsou kočky nejaktivnější a nejpozornější. Prostor, ve kterém přes noc pobývá, by měl být pohodlný a zábavný.

Základem je pohodlný pelíšek, ale může být těžké najít takový, které bude mít vaše kočka ráda. Ideální pelíšek jim poskytuje bezpečný prostor pro spaní a měl by být dobrou náhradou vašeho klína či vaší pohodlné postele.

Kočky milují místo na vašem klíně a rády spí u vaší hlavy, protože vydáváte teplo, které vaši kočku přitahuje. Můžete své kočce koupit vyhřívaný pelíšek nebo jí můžete dát láhev s horkou vodou do pelíšku.

Můžete jí pustit kočičí hudbu, která bude hrát na pozadí. Tato hudba by měla vaši kočku uvolnit a také jí pomoci, aby se necítila sama.

Pokud jde o zábavu, nechte jí některé hračky venku, aby si s nimi mohla hrát, až bude mít hrací náladu.

Rozhodně jí však nedávejte hračky, které při hraní vydávají zvuk, protože budou stejně otravné jako mňoukání vaší kočky.

Hlavně se ujistěte, že hračky, které jí necháváte na hraní, jsou bezpečné a vaší kočce si při hraní s nimi nemůže nic stát.

6. Poskytněte své kočce mnoho zábavy

Pokud chcete zastavit mňoukání vaší kočky u dveří, je přitom zásadní zabránit tomu, aby se vaše kočka nudila. To je obzvlášť důležité, pokud je vaše kočka pouze doma bez přístupu ven nebo pokud tráví hodně času sama doma.

Skvělým způsobem, jak obohatit život vaší kočky, je koupě mnoha hraček, které ji zabaví. Přitom je důležitá rozmanitost hraček, od myší přes míčky a vábničky až po interaktivní hračky.

Interaktivní hračky jsou skvělou volbou, pokud nejste doma a vaše kočka je doma sama a nudí se. Čím více hraček a čím rozmanitější, tím lépe.

Kočky také milují šplhání a broušení drápků. Škrabadla a kočičí odpočívadlo s několika patry, na které mohou šplhat a jehož sloupky mohou používat na broušení drápků, je mohou zabavit na hodně dlouhou dobou.

Pokud je vaše kočka spokojená tam, kde je, je méně pravděpodobné, že bude mňoukat u dveří. Proč by to dělala?

Tip: Na jednotlivá patra odpočívadla můžete položit nebo i schovat její oblíbené hračky. Vaše kočka si bude užívat číhání na ně a jejich lovení a shazování na zem.

7. Namontujte průchozí dvířka pro vaši kočku

Pokud vaše kočka neustále mňouká, když chce jít ven nebo dovnitř, zkuste popřemýšlet o instalaci průchozích dvířek pro vaši kočku, abyste nemuseli jí nemuseli chodit otevírat dveře při každém zamňoukání.

Navíc vaše kočka bude mít neustále přístup k jídlu, vodě a úkrytu před nepříznivým počasím.

Pokud vaše kočka bude moci volně chodit ven, je pravděpodobné, že bude v noci méně mňoukat, protože venku se nachází mnoho podnětů a příležitostí k zábavě.

Pokud máte doma kočku, která byla zvyklá chodit ven, ale nechcete ji už pouštět ven (bojíte se o ni nebo jste se přestěhovali do města), budete muset chvíli strpět její neustálé mňoukání u zavřených dveřích vedoucích ven.

Nakonec vaše kočka mňoukat přestane a zvykne se na život uvnitř domu.

Abyste jí pomohli snadněji se přizpůsobit, nezapomeňte jí doma poskytnout dostatek stimulace a podnětů, na které byla zvyklá z venkovního prostředí.

8. Pokud můžete, přizpůsobte kočce svůj balkón

Vaše kočka si může aspoň trochu užít venkovní prostředí, když bude mít přístup na váš balkón. Pro její bezpečnost je důležité balkón ohraničit a zabezpečit, aby vaše kočka z něho nemohla seskočit.

Vytvořte z balkónu venkovní oázu pro vaši kočku tím, že tam namontujete kočičí strom, po kterém může šplhat a užívat si výhled do okolí. Přidejte i fontánku na vodu a kočičí trávu, aby se mohla zabavit jejím okusováním.

Kočky milují, když mají možnost být aspoň na balkóně, obzvlášť, když je teplo. Mohou sledovat a cítit vše, co se venku děje a může je to zabavit na mnoho hodin.

9. Umístěte odstrašující prostředky ke dveřím

Můžete také umístit odstrašující prvky ke dveřím, které nechcete, aby vaše kočka škrábala nebo u nich mňoukala, jako jsou dveře vaší ložnice.

Oboustranná lepicí páska může fungovat, protože vaší kočce se nebude líbit lepkavý pocit na tlapkách, nebo alobal může kočky odradit od toho, aby se přibližovaly k vašemu pokoji.

Jen se ujistěte, že vybraná značka lepící pásky je pro vaši kočku bezpečná.

I když jsou tyto prostředky skvělé pro zabránění kočkám v škrábání na vaše dveře, nemusí to být tak účinné při odnaučování vaší kočky mňoukat u vašich dveřích.

Vaše kočka nemusí stát přímo u vašich dveří, abyste ji slyšeli mňoukat. Může to však vaši kočku odradit v chození do vaší ložnici a omezit i její mňoukání.

Může se stát, že vaše kočka místo toho, aby se alobalu bála, si s ním začne hrát a možná ho i okusovat. Ujistěte se, že vaše kočka ho nežere, jinak by mohl ve větším množství způsobit blokádu v zažívacím ústrojí.

10. Kastrace kočky

Pokud máte nevykastrovanou kočku, která neustále mňouká, že chce jít ven, můžete její mňoukání u dveří zastavit tím, že ji necháte vykastrovat

Toto je nejúčinnější způsob, jak odnaučit vaši kočku mňoukat, když touží po partnerovi.

Kočky se mrouskají každé 2-4 týdny v období od jara do podzimu, přičemž některé kočky chované doma se mohou mrouskat celoročně.

Pokud je poblíž kočka hledající partnera, není žádný způsob, který by zabánil vašemu kocourovi, aby o mrouskající kočce nevěděl. Váš kocour bude nejen mňoukat u dveří, aby se ke kočce dostal, ale bude i močí značkovat věci ve vašem bytě.

Navíc kastrací kočky, která má přístup ven, předejdete nechtěnému zabřeznutí.

Pokud chcete svou kočku či kocoura dát kastrovat, promluvte se svým veterinářem na termínu operace.

Jedná se o jednorázový zákrok, který je spolehlivým řešením, pokud nechcete, aby vaše kočka měla koťata a aby se váš kocour toulal.

Navíc kastrací prodloužíte život vaší kočky a zvýšíte její ochranu před možnými nebezpečími číhajícími venku.

11. Ignorujte mňoukání své kočky

Je důležité pozorně sledovat a naslouchat vaší kočce, abyste pochopili, co se vám snaží říct. Jaké má přání a potřeby?

Když poznáte svou kočku a porozumíte jejímu chování, (proč se chová určitým způsobem), pak jí můžete dopřát život, který bude milovat.

Pokud jste si však jisti, že poskytujete své kočce vše, co potřebuje, a ona neustále mňouká, je na čase vyzkoušet opačnou strategii: Jednoduše ji ignorujte. To platí zejména pro noční mňoukání, které může narušit váš spánek a náladu.

Samozřejmě, ignorování mňoukání vaší kočky se snadněji řekne, než udělá. Pokud však budete kočičí mňoukání u dveří ignorovat, vaše kočka by měla během několik dnů až týdnů přestat.

Naučí se, že mňoukáním nezíská vaši pozornost a nakonec usoudí, že nemá cenu se zbytečně namáhat, když to na vás už nefunguje.

Pokud je pro vás těžké ignorovat kočičí mňoukání a vaše kočka narušuje váš spánek, můžete vždy začít nosit špunty do uší, které vám usnadní ignorovat mňoukání vaší kočky. Pokud vytrváte, vaše kočka mňoukat přestane.

Závěr: Vaše kočka mňouká u dveří, protože od vás něco chce

Vaše kočka mňouká u dveří, protože se vám snaží něco říct. Nedělá to proto, aby vás otravovala, vyrušovala nebo budila.

Co se vám tedy mňoukáním snaží říct?

Vaše kočka může chtít jít ven, protože se doma nudí nebo je zvědavá, nebo může chtít jít dovnitř, protože má hlad nebo venku prší. Pokud kočka mňouká u dveří uvnitř bytu, může chtít vaši pozornost.

Kočka mňouká u dveří, když má hlad nebo když vás chce pozdravit. Pokud vaše starší kočka začne neustále mňoukat u vašich dveřích a nepřestane ani když je otevřete, může trpět kognitivní dysfunkcí a může být zmatená.

Základem je vyloučit zdravotní problémy, když vaše kočka začne mňoukat u dveří a vy nevíte proč.

Nejlepší způsob, jak odnaučit kočku mňoukat u dveří, je zabavení vaší kočky.

Dopřejte jí spoustu pozornosti a lásky a hodně si s ní hrajte, ať se nenudí. Hrajte se s ní také před spaním, aby byla unavená a spokojená a celou noc spala.

Dobrým nápadem je také dávat vaší kočce jídlo před spaním, protože najedená kočka bude lépe spát a nebude vás tak brzo ráno mňoukáním u dveří budit, abyste ji nakrmili.

Hlavně nikdy svou kočku za mňoukáni netrestejte. Pokud je vaše kočka zdravá a nepřijdete na důvod, proč u dveří mňouká, ignorujte ji a vaše kočka nakonec přestane.

Mějte na paměti, že některé kočky jsou hlasitější a upovídanější než jiné. Pokud je taková i vaše kočka, naučte si ji milovat takovou, jaká je.

Napsat komentář