Nejlepší steliva, která si vaše kočka zamiluje – recenze a testy

Sleva 8 % pro nové zákazníky u objednávek nad 999 Kč

Steliva, která bude zbožňovat nejen vaše kočka, ale i vy

Pokud jste byli v té samé situaci, moc dobře víte, jak velkou roli hraje kvalita steliva pro kočku. Rozhoduje o tom, jestli kočka na něj bude chodit, jak se bude prášit, jak dlouho vydrží,…

Na začátku jsem vybírala pouze podle ceny, kupovala jsem ta nejlevnější steliva ze supermarketu.

A výsledek?

Stelivo po použití zrovna dvakrát nevonělo, vybírání rozpadajících hrudek bylo noční můrou, příšerně prášilo, a to nemluvím o uklizení písku rozneseném po celém bytě.

Řekla jsem si: dost, za tu cenu to nestojí, příště koupím kvalitnější stelivo. Ale pak mě čekalo nemilé překvapení v podobě obrovské záplavy různých steliv.

Byla jsem ochromená.

Jak mám poznat, které značky jsou kvalitní a jaký typ steliva je nejlepší? Klasické bentonitové, ekologické nebo dokonce silikátové (silikagelové)?

Pátrala jsem, sbírala informace, zkoumala, a nakonec jsem zúžila výběr na několik nejlepších kočičích steliv, která byla kvalitní a se kterými bylo spokojené velké množství majitelů.

Nejlepší steliva pro kočky v kostce

Pokud hledáte nejlepší stelivo pro vaši kočku, určitě si vyberete ze seznamu takové, se kterým budete spokojeni jak vy, tak i vaše kočka.

 1. Cat´s Best Original – nejlepší ekologické stelivo pro kočky
 2. Cat´s best Nature Gold – nejlepší ekologické stelivo pro koťata a dlouhosrsté kočky
 3. Biokat´s Micro Classic – nejlepší stelivo na pohlcování zápachů
 4. Brit Fresh for Cat´s Excellent Ultra Bentonite – nejlepší stelivo poměr cena/kvalita
 5. Magic Pearls – nejlepší silikátové stelivo
 6. Huhubamboo – nejlepší silikátové stelivo poměr cena/kvalita

Tip: pokud hledáte lopatku na stelivo, se kterou se skvěle pracuje, doporučuji tuto levnou lopatku.

Nejlepší steliva pro kočky- recenze

Pojďme se blíže podívat na nejlepší steliva pro kočky, která mají nejvyšší hodnocení a se kterými je spokojena převážná většina jak majitelů, tak i jejich koček.

V žebříčku nejlepších steliv pro kočky najdete všechny tři typy kočkolitů. Doporučuji vám přečíst si krátké recenze zhodnocených steliv a vybrat si takové, které nejlépe odpovídá vašim představám a potřebám Vaší kočky.

Název stelivaVzhledHodnoceníTyp stelivaKde koupit
Cat´s Best Original
(Cat´s Best ÖkoPlus)
5 out of 5 starsEkologické
(dřevěné)
Výhodná cena


Porovnejte ceny
Cat´s Nature Gold
(Smart Pellets)
4.7 out of 5 starsEkologické
(dřevěné)
Výhodná cena


Porovnejte ceny
Biokat´s Micro Classic 4.5 out of 5 starsBentonitové
(jílovité)
Výhodná cena


Porovnejte ceny
Brit Fresh for Cat´s Excellent 4.4 out of 5 starsBentonitové
(jílovité)
Porovnejte ceny
Magic Pearls 4.3 out of 5 starsSilikátové (silikagelové)Porovnejte ceny
Huhubamboo4 out of 5 starsSilikátové
(silikagelové)
Porovnejte ceny

Stelivo pro kočky, toalety a příslušenství k toaletám s 10% slevou

Cat´s Best Original

Nejlepší ekologické stelivoPoznámka: Cat´s Best original se prodával pod názvem Cat´s Best ÖkoPlus (v některých e-shopech ho najdete ještě pod původním názvem).

Přiznávám se, že jsem velkým zastáncem ekologických steliv. Pokud s ním moje kočka nemá problém, bez váhání jí ho do její toalety nasypu a budu mu dávat přednost před ostatními typy kočkolitu.

Nejlepší zkušenost mám právě s kočkolitem Cat´s Best Original, který jsem si oblíbila nejen já, ale i mnoho dalších majitelů a jejich koček. Považuji ho za jedno z nejlepších steliv na našem trhu.

A co je na tomto přírodním stelivu tak skvělého?

V prvé řadě je ekologické, což se o bentonitovém nebo silikagelovém stelivu říci nedá. Je vyrobeno ze zbytků neošetřeného jedlého a smrkového dřeva, které se rozdrtí a slisuje do malých granulí.

Je pro kočku 100 % bezpečné. I když ho kočka ochutná, nic se jí nestane.

A největší výhodou je více možností jeho likvidace. Můžete ho klasicky vyhodit do popelnice jako bentonitové stelivo, ale také spláchnout do záchodu nebo vyhodit ven, kde se tento přírodní materiál rychle rozloží.

Upozornění: Na kompost ho dávat nedoporučujeme, pokud ho používáte na hnojení své zahrádky. Kočičí exkrementy mohou obsahovat parazity způsobující nemoci– největším rizikem je toxoplazmóza. Někteří odborníci na životní prostředí nedoporučují splachovat kočičí výkaly do záchodu, protože by mohlo dojít ke kontaminaci řek.

Cat´s Best vytváří velmi pevné hrudky, které drží a nerozpadají se. Samotné vybírání je tak jednoduché a rychlé.

Za zmínku stojí i jeho skvělá schopnost absorpce moči. Musím říct, že žádné jiné vyzkoušené přírodní stelivo nedokázalo tak dobře a rovnoměrně moč vsáknout.

Tohle stelivo je také vhodné pro majitele, kteří nemohou zvedat těžká břemena, protože 10 l steliva váží pouhých 4,5 kg.

Líbí se mi i vůně po dřevě, která je příjemná a jemná. Rozhodně nedráždí citlivější čich vaší kočky. Navíc i skvěle pohlcuje pachy. Návštěvy se mě dokonce diví a ptají se, jak je možné, že necítí smrad z kočičího záchodku, když mám doma tři kočky.

U Cat´s Best Original vás může od jeho koupi odradit vyšší pořizovací cena. Většina majitelů hledí na cenu, což je přirozené, přitom si ale neuvědomí, že levnější stelivo bývá méně ekonomické a spotřebujete ho tak daleko více.

Poznámka: 10 l balení Cat´s Best by vám mělo vydržet 1-2 měsíce, pokud máte jednu kočku. Pokud koupíte větší 40 l balení, vydrží vám 4-8 měsíců, v průměru 6 měsíců. Vždy se vyplatí koupit větší balení, protože v přepočtu vyjde levněji než malé balení.

Cat´s Best patří k nejekonomičtějším stelivům na trhu. V přepočtu se náklady pohybují v rozmezí od 70 kč do 140 Kč za měsíc.

Ekologické stelivo je velmi lehké, což oceníte při jeho přenášení, dosypávání i vysypávání. Je skvělou volbou pro lidi, kteří nemají tolik síly nebo se nemohou zvedat těžká břemena.

Lehkost steliva s sebou přináší i určité negativum. Co je lehké, to se snadno lepí a přenáší. Malé dřevěné granulky se častěji přilepí na tlapičky koček, které během jejich cesty odpadávají. Naštěstí většina steliva zůstane kolem toalety, ale pár kousků můžete najít i na jiných místech ve vašem bytě.

Roznášení steliva je problémem všech steliv. Řekla bych, že v porovnání s jinými stelivy je nepořádek menší a uklizení je otázkou několika minut.

Dobrý tip: Dobré zkušenosti máme s touto předložkou, kterou položíte před kočičí záchod.  Větší část steliva se zachytí na předložce, což vám ušetří spoustu práce s jeho uklizením.

Výhody

 • Lehké balení
 • Ekologické a rozložitelné
 • Ekonomická volba pro více koček
 • Výborně hrudkuje
 • Skvěle pohlcuje pachy
 • Téměř nepráší

Nevýhody

 • Rádo se roznáší
 • Vyšší pořizovací cena (ale dlouho vydrží)
 • Některé kočky ho nemusí přijmout

ZÁVĚR – pro koho je stelivo vhodné

Cat´s Best Original je skvělou volbou pro lidi, kteří chtějí ekologické stelivo, které hrudkuje, nezapáchá a je kompostovatelné. Pokud hledáte alternativu bentonitového steliva, je Cat´s Best Original jedním z nejlepších ekologických kočkolitů. Je lehčí než bentonitové stelivo a méně prašné, je tedy i dobrou volbou pro kočky a/nebo majitele citlivé na prach.

Většina koček nemá problém ho používat a snadno si ho oblíbí.

Doporučuji spíše pro majitele s krátkosrstou kočkou.Cat´s Best Nature Gold

Nejlepší ekologické stelivo pro dlouhosrsté kočky a koťataPoznámka: Cat´s Best Nature Gold najdete také pod názvem Cat´s Best Smart Pellets. V prodeji jsou ještě steliva pod původním názvem Naure Gold, které ovšem v nejbližší době budou nahrazeny právě Smart Pellets.

Tip k výhodné koupi: na zoohitu je k dostání výhodné 20l balení a 2x20l balení.

Opět tu máme stelivo od samého výrobce jako Cat´s best Original. Kočkolit Original obsahuje malé slisované granulky, zatímco Smatr Pellets je složen z větších dřevěných peletek.

Samotné peletky jsou asi 0,5 centimetru široké a 0,5 až 2 cm dlouhé. Díky jejich větší velikosti se z nich jak při nasypávání, tak používání téměř nepráší. Je také vhodnou volbou pro kočky a/nebo majitelé s alergií na prach.

Jejich velkou výhodou je, že se tolik neroznáší po bytě jako je u jejího sourozence. Nemají takovou tendenci přilepovat se na kočičích tlapičkách a zabydlovat se v kočičí srsti. To obzvlášť ocení majitelé dlouhosrstých koček, které jsou chodícími magnety pro drobné kousky steliva.

Já sice dlouhosrstou kočku nemám, ale znám majitele, kteří si často stěžují, že musí každý den uklízet stelivo roznesené po celém bytě (někdy ho najdou i v posteli.)

Cat´s Best Smart Pelllets (Nature Gold) patří do kategorii ekologických přírodních steliv, které se jednoduše likvidují a nezatěžují životní prostředí. Můžete ho vyhodit do popelnice, spláchnout do záchodu (ale dávejte si pozor na jeho ucpání), bioodpadu, nebo ho vyhodit ven nebo na kompost, kde se rychle rozloží (jsou to kousky dřeva).

Je také dobrou volbou pro koťata, která bývají zvídavá a mohla by chtít stelivo ochutnávat. V tomto případě je důležité, aby kočkolit byl naprosto bezpečný a neobsahoval potenciálně jedovaté látky. Cat´s Best Smart Pellets je 100 % bezpečné stelivo.

Co vás jako první příjemně překvapí při jeho koupi, je jeho lehkost. Balení o 10 litrech je mnohem lehčí (asi o polovinu) než bentonitové stelivo o stejném objemu. Je to naprosto praktické: při doplňování steliva i především při jeho vynášení se vůbec nenadřete.

Dalším překvapením je jeho příjemná vůně po dřevě, která ve vás vzbudí pozitivní pocity. Navíc skvěle pohlcuje pachy a po použití toalety není nic cítit.

Tvorba hrudek by mohla být lepší a rychlejší (jako je tomu u Cat´s Best original), přesto vytváří dostatečně pevné a dosti velké hrudky: po nasátí vlhkosti paletky dosáhnou velikosti takových mini hroudeček.

Pokud je vaše kočka zvyklá na bentonitové stelivo, je možné, že nebude chtít na přírodní stelivo chodit. Je totiž měkké a kočka se do něj trochu tlapkami zabořuje.

Tip: Doporučuji začít smícháním starého steliva s tímto novým a postupně navyšovat množství ve prospěch přírodního steliva. Pokud bude vaše kočka nadále odmítat chodit na toaletu (a vykonávat potřebu na „lepších“ místech ve vašem bytě), zůstaňte raději u klasického bentonitového steliva.

Naštěstí si většina koček na přírodní stelivo bez problémů zvykne.

Na výběr máte ze tří balení:

 • 5 litrové balení (asi 2,5 kg)
 • 10 litrové balení (asi 4,5 kg)
 • 20 litrové balení (asi 9 kg)

Výhody

 • 100 % přírodní
 • Kompostovatelné a 100 % rozložitelné
 • Méně odpadu do popelnice
 • Lehké na manipulaci
 • Málo se roznáší
 • Dlouho vydrží
 • Skvěle pohlcuje zápach
 • Příjemná a přírodní vůně (žádné přidané aroma)
 • Skvělé pro dlouhosrsté kočky a koťata
 • Hrudkuje, i když ne tak dobře

Nevýhody

 • Vyšší cena
 • Ne tak snadné vybírání hrudek
 • Kočka ho nemusí přijmout

ZÁVĚR – pro koho je stelivo vhodné?

Stelivo Cat´s Best Nature Gold (Smart Pellets) je skvělou volbou pro majitele, kteří chtějí ekologické stelivo pro koťata či dlouhosrsté kočky. Tohle stelivo zůstává tam, kde má – v kočičí toaletě. Pár kousků si najde cestu ven, ale je to opravdu zanedbatelné – své „bábovičky na písek“ kvůli tomu vytahovat nemusíte 😊.

Potěší i jeho příjemná vůně, velmi nízká prašnost a hmotnost a také více možností jeho likvidace. Jediný nedostatek vidím v ne tak dobré schopnosti vytvářet pevné hrudky a v tom, že ho některé kočky mohou odmítnout.Brit Fresh for Cat´s Excellent Ultra Bentonite

Nejlepší poměr cena/kvalita
Stelivo Brit Fresh Excellent je jedním z mála steliv českého původu.

Značka Brit je spíše známá krmivem pro kočky a psy.

Ale byla by škoda přehlédnout kvalitní stelivo Brit Fresh Excellent, které si zaslouží místo mezi nejlepšími kočkolity na našem trhu.

První věc, která vás na něm zaujme, je velmi dobrý poměr cena/kvalita. Samozřejmě se cenou nemůže rovnat levným bentonitovým stelivům ze supermarketu, které ovšem pořádně nehrudkují, zapáchají a nutí vás k časté výměně.

Majitelé si to často neuvědomí, ale levné stelivo se často promění v cenově nevýhodnou koupi. Co na první pohled vypadalo jako výhodná koupě, vás po delší době používání může přijít draho, a to nemluvím o vašich nervech a času strávených vybíráním hrudek a jeho častější výměnou.

Podestýlka Brit obsahuje velmi jemná zrníčka jílu, která jsou pro citlivé kočičí tlapky velmi příjemná.

Především se mi líbí, že vytváří pevné hrudky, které se nerozpadají, a velmi dobře pohlcuje pachy. I po vybrání vytvořených hrudek není zbylý písek cítit. Čištění je velmi rychlé a jednoduché. Základem je každodenní vybírání vytvořených hrudek, které by po delší době už začaly být trochu cítit.

Nevýhodu spatřuji v roznášení steliva mimo toaletu. Písek je velmi jemný a kočky ho snadněji na jejich tlapkách vynesou či vyhodí při hrabání. Ovšem to je problém všech kočkolitů. Tomu se nelze úplně vyhnout. Naštěstí úklid nezabere mnoho času.

Tip: Předložka před kočičí toaletu zachytí vyhrabaný písek a omezí množství písků, které kočky vynesou po vašem bytě.

Prašnost steliva může být vyšší – to se může trochu lišit balení od balení. Přesto není nějak výrazně vyšší než u jiných bentonitových steliv, ale je určitě nižší v porovnání s těmi nejlevnějšími kočkolity, které dokážou vytvářet „prašná oblaka“. Někteří majitelé označují toto stelivo za téměř neprašné v porovnání se stelivem Luisa z Penny.

Výhody

 • Cena/kvalita
 • Velmi dobré pohlcování pachů
 • Kočky ho milují
 • Dlouho vydrží
 • Velmi příjemný pro citlivé tlapky kočky
 • Skvěle hrudkuje
 • Snadné a rychlé čištění a údržba

Nevýhody

 • Trochu práší a roznáší se
 • Nelze spláchnout do záchodu
 • Těžké při přenášení

ZÁVĚR – pro koho je vhodné?

Kočkolit Brit Fresh for Cat´s Excellent Ultra Bentonite je skvělou volbou pro majitele, které hledají kvalitní bentonitové stelivo za výhodnou cenu. Velkým plusem je jeho ekonomičnost, vydrží mnohem delší dobu než levnější supermarketové značky kočkolitů.

Vytváří velmi pevné hrudky, výborně pohlcuje pachy a kompletní výměna stačí jednou za měsíc. Kočky milují bentonitová steliva. Můžete si být jisti, že se vaše kočka zamiluje i do tohoto s jemnými částečky jílu.Biokats Micro Classic

Nejlepší hrudkující bentonitové stelivoPod značkou Biokats najdete různé varianty. K těm nejoblíbenějším a nejkvalitnějším patří:

 • Biokats Diamond Care drahý, ale skvělý, 100 % přírodní jíl s aktivním uhlím a aloe verou, bez vůně, jemné 
 • Biokats Diamond Care Fresh drahý, ale skvěle hrudkuje a pohlcuje zápach, 100 % přírodní jíl s aktivním uhlím a aloe verou, s vůní dětského pudru, jemné 
 • Biokats Bianco Fresh  –100 % přírodní jíl, hrubozrnné stelivo, s vůní
 • Biokats Micro Fresh – 100 % přírodní jíl, extra jemná zrnka, s vůní
Tip: Vždy se vyplatí kupovat stelivo ve větším balení. Pokud ho ale kupujete poprvé, na vyzkoušení raději sáhněte po menším balení. I když bentonitové stelivo milují na výjimky všechny kočky.

Biokats Micro Classic je jedním z nejlepších „pohlcovačů zápachu“ mezi bentonitovými stelivy. I při delším používání není vůbec, ale opravdu vůbec cítit. Což potěší jak majitele, jeho návštěvy (které podle nosu nepoznají, že vůbec nějakou kočku máte), tak i kočku s citlivějším čichem.

Stelivo pohltí tekutinu i zápach velmi rychle. Vytváří kulaté pevné malé hrudky, které se nerozpadají a snadno se z toalety vybírají.

Ale někdy můžete mít problém při vyndávání velmi čerstvých hrudek moči, které jsou měkčí a mohou trochu rozpadat. Přesto se dají celkem dobře vyndat. Je lepší počkat a nevyndávat hned.

Doporučuji udržovat dostatečně vysokou hladinu podestýlky, abyste se tak vyhnuli proniknutí moči na dno toalety.

Je také skvělou volbou pro majitele, kteří už mají plné zuby neustálého uklízení vyneseného steliva.

Biokats zůstává vzácně přilepený na kočičích tlapkách. Patří k spíše pořádku milujícím stelivům. Jílová zrna jsou celkem těžká a drží hůře na kočičí srsti. Nevynáší se tolik jako jiná bentonitová steliva.

Na trhu najdete dva druhy steliv pod značkou Biokats Micro Classic. Jaký se od sebe liší?

Rozdíl je jediný.

Biokats Micro Classic je bez vůně. Jeho pach je příjemně neutrální.

Zatímco Biokats Micro fresh je s vůní dětského pudru.

Tip: pokud hledáte ještě kvalitnější stelivo a jste ochotní si připlatit, doporučuji vám kočkolit Biokats Diamond Care, které dokonale pohlcuje zápach a výborně hrudkuje.

Stejně jako ostatní bentonitová steliva, nedoporučujeme ho splachovat v záchodě. Mohl by se lepit na odpadní trubky a dojít tak po určitém čase k jejich ucpání.

Bentonitová steliva patří do popelnice. Nepatří ani na kompost, ani do bioodpadu.

Výhody

 • Dobře pohlcuje a neutralizuje pachy
 • Dlouho vydrží (až 60 dní) – malá spotřeba
 • 100 % přírodní jíl
 • Vyrobeno z jílu těženého v Německu
 • Velmi příjemný pro kočku
 • Krásně hrudkuje
 • Téměř bezprašný
 • Snadné a rychlé čištění a údržba

Nevýhody

 • Vyšší cena
 • Nelze spláchnout do záchodu
 • Těžké při přenášení

ZÁVĚR – pro koho je vhodné?

Stelivo Biokats Micro Classic je jedním z nejlepších hrudkujících steliv, které dlouho vydrží.

Pokud hledáte kvalitní stelivo, které výborně hrudkuje, pohlcuje zápachy, málo se vynáší, je Biokats tou pravou volbou pro vás. Ale musíte počítat s vyšší cenou, ale v tomto případě se vyplatí připlatit. Kompletní výměna stačí jednou za dva měsíce.

Mohu vás ujistit, že se do něj zamilujete nejen vy, ale i vaše kočka.Magic Pearls

Nejlepší silikátové stelivoV poslední době se silikátová, silikonové či silikagelová steliva mezi majiteli koček těší vysoké obliby. Stejně jako u jiných typů steliva tak i u silikátového máte na výběr z více značek, které se liší cenou a kvalitou.

Na základě zkušeností mnoho majitelů patří kočkolit Magic Pearls k nejlepším silikagelovým stelivům.

Za velmi dobrou cenu získáte stelivo, které se vyznačuje vysokou kvalitou.

Především skvěle pohlcuje zápach, což není tak časté u mnoha jiných silikátových steliv, která už po dvou dnech začínají být cítit.

Další výhodou je i jeho dokonalá schopnost pohlcovat moč, kterou malé kuličky nasáknou a uvnitř uzamknout.

Líbí se mi, že čištění je velmi rychlé a jednoduché. Stelivo nevytváří hrudky, jak je to obvyklé u jiných kočkolitů. Každý den vybíráte pouze hovínka obalená kuličkami, zatímco moč zůstává pohlcena uvnitř kuliček.

Přestože kapacita kuliček není neomezená, kompletní výměna steliva stačí v průměru jednou za tři týdny. Záleží na tom, jak často Vaše kočka chodí na záchod a na počtu koček v domácnosti.

Jak sami můžete vidět, používání silikagelového steliva je pohodlné, a proto je tak oblíbené.

Magic Pearls stejně jako jiná silikagelová steliva má i své nevýhody. Vaše kočka ho nemusí přijmout. Malé kuličky nejsou příliš příjemné pro kočičí citlivé tlapky a během prohrabávání vydávají nepříjemný zvuk, který může kočku vylekat. Ta následně může odmítnout vkročit do toalety.

Tyto kuličky samozřejmě nejsou ekologickou volbou. Navíc jsou i jedovaté. Dávají se do malých sáčků a přikládají se k botám či potravinám, protože pohlcují vlhkost a prodlužují trvanlivost zboží.

Máte na výběr ze dvou variant: Magic Pearls bez vůně nebo Magic Pearls s vůní levandule.

Výhody

 • Cena/kvalita
 • Velmi dobré pohlcování pachů
 • Skvělé pohlcování moči a vlhkosti
 • Téměř bezprašné
 • Dlouho vydrží
 • Extra rychlé každodenní čištění

Nevýhody

 • Kočka ho nemusí přijmout
 • Neekologické
 • Trochu se roznáší

ZÁVĚR – pro koho je vhodné?

Silikátové stelivo Magic Pearl je skvělou volbou pro majitele, které hledají kvalitní silikagelový kočkolit za dobrou cenu a chtějí si ušetřit čas při každodenním čištění kočičí toalety. Velkým plusem je jeho ekonomičnost a dlouhá výdrž.

Pokud chcete pohodlné stelivo, které skvěle pohlcuje pachy a absorbuje moč, je Magic Pearl to pravé stelivo pro vás. Počítejte ale s tím, že se nejedná o ekologický typ a nepatří ani k těm bezpečným (pokud ho bude vaše kočka jíst).

Počítejte také s tím, že ho vaše kočka nemusí přijmout. Kuličky nejsou příjemné pro tlapičky a při jejich přehrabávání vydávají nepříjemný zvuk.

Osobně dávám přednost přírodním stelivům, popřípadě bentonitovým podestýlkám.Huhubamboo

Nejlepší silikátové stelivo poměr cena/kvalita

K oblíbeným silikátovým stelivům mezi majiteli koček patří také Huhubamboo. „Lepší název už vymyslet nemohli“.

Je o něco levnější než jeho konkurent Magic Pearls, přesto si zaslouží místo mezi nejlepšími stelivy.

Velkou výhodou je jeho výborná výdržnost a velké balení, které je cenově výhodné. Kompletní výměna stačí jednou za tři až čtyři týdny.

Tento druh steliva na rozdíl od ostatních steliv nevytváří hrudky. Obsahuje kuličky, které jak moč, tak zápach pohltí a uvnitř uzamknou.

Každý den stačí vybírat hovínka, zatímco kuličky se postarají o moč a vlhkostí. A ty odvádějí opravdu skvělou práci. Stelivo není vůbec cítit.

Pokud jste vy a/nebo vaše kočka alergičtí na prach, oceníte jeho neprašnost. V porovnání s ostatními je toto stelivo téměř neprašné. Může se to lišit balení od balení, přesto je prašnost velmi nízká. Pouze na konci při dosypávání zbytků steliva z balení se z něho práší.

Má ale i své nevýhody. Je neekologické, obsažené kuličky jsou při spolknutí jedovaté, a tedy nejsou vhodnou volbou pro domácnosti s malými dětmi a/nebo s koťaty (a kočkami, které rády všechno pojídají).

Zásadní otázkou také je, zda toto stelivo vaše kočka vůbec přijme. Stelivo není pro kočičí tlapky příjemné a při jeho přehrabávání se ozývá pro kočku nepříjemné zvuky, které by ji mohly vylekat.

Tip: pokud chcete vyzkoušet silikátové stelivo, doporučuji zakoupit malé balení. V případě, že by ho vaše kočka nepřijala nebo by jste s ním nebyli spokojení, nezbude vám velké množství pro vás nepoužitelného steliva.

Výhody

 • Vysoká výdrž
 • Dobrá cena
 • Výborně pohlcuje pachy
 • Skvělé saje moč i vlhkost
 • Téměř bezprašné
 • Velmi rychlé uklizení
 • Lehčí než bentonitové stelivo

Nevýhody

 • Kočka ho nemusí přijmout
 • Neekologické
 • Trochu se roznáší
 • Nelze spláchnout do záchodu

ZÁVĚR – pro koho je vhodné?

Silikátové stelivo Huhubamboo je skvělou volbou pro majitele, které hledají kvalitní silikagelový kočkolit za dobrou cenu a dlouhou výdrží.

Pokud máte málo času na každodenní uklizení, zamilujete se do tohoto steliva. Každý den stačí pouze vybírat výkaly, zatímco o moč s postarají malé kuličky, které ji pohltí.

Stelivo skvěle pohlcuje zápach a není tak vůbec cítit.

Má ale i své nevýhody. Zaprvé je neekologické, pokud jste spíše přírodním typem jako já, nedoporučuji vám ho. Zadruhé není vhodné pro koťata ani do domácností s malými dětmi, které by mohly tyto jedovaté kuličky pojídat. A zatřetí může vaše kočka odmítat chodit na toaletu se silikátovým stelivem, protože pro ni malé kuličky nejsou příjemné.

Pro mě osobně jsou nejlepší přírodní steliva, které následuje klasika – bentonitová steliva.


Jak vybrat nejlepší stelivo pro vaši kočku

Které stelivo či kočkolit (nebo také písek) bude pro mou kočku a domácnost nejlepší?

To je základní otázka, kterou si jako majitelé koček pokládáte. Na trhu najdete mnoho značek a typů, které se liší cenou a vlastnostmi.

Obrovský výběr je na jednu stranu dobrá věc, ovšem na druhou stranu ztěžuje rozhodování, které zabere více vaší energie a času. A sami výrobci vám v tom nepomůžou: všichni tvrdí, jak úžasné jejich stelivo je a nikdo z nich vám neřekne o jeho nevýhodách.

Jak může člověk rozeznat kvalitní stelivo od toho nekvalitního?

Způsob je jediný: stelivo musíte sami vyzkoušet (nebo spíš vaše kočka). Každá kočka je jiná, stejně tak je i jiné prostředí, ve kterém ji chováte. Zatímco jeden majitel na určité stelivo nedá dopustit, druhý na něj nadává.

Ale to neznamená, že neexistují kvalitní steliva, se kterými je většina majitelů spokojená.

Pozitivní hodnocení ostatních je prvním a často i spolehlivým signálem kvalitního steliva.

V mém žebříčku nejlepších steliv najdete pouze takové kočkolity, které se jsou oblíbené a prověřené mnoha majiteli (některé i mnou).

Náš cíl je jasný:

Najít takové stelivo, které bude milovat nejen vaše kočka, ale i vy (samozřejmě kočka je na prvním místě – ta ho bude používat a ta vám řekne, jestli se jí dané stelivo líbí nebo ne. Důkaz o tom, že se jí stelivo nelíbí, hledejte na vašem koberci či podlaze (či kdekoliv jinde po bytě).

Pojďme se podívat na základní otázky, které byste se měli položit a zodpovědět, abyste se ujasnili, které stelivo bude pro vás osobně nejlepší volbou.

Shrnutí: Máte určité požadavky na nejlepší stelivo – ohledně ceny, materiálu, způsobu likvidace, prašnosti, apod. Ale požadavky má i vaše kočka. Bohužel vám je neřekne. Jediný způsob, jak zjistit, které stelivo jí bude nejvíc vyhovovat, je vyzkoušet více druhů a značek, dokud nenarazíte na to pravé stelivo.

Jaké je složení steliva pro kočky?

Složení neboli materiál steliva rozhoduje o vlastnostech kočkolitu – jestli bude hrudkující, nehrudkující, rozložitelný, jak bude pohlcovat zápachy, jak se bude roznášet, apod.

Stelivo pro kočku může být složeno ze tří základních materiálů:

 1. Bentonit- přírodní jíl – je tradičním materiálem, ze kterého se stelivo vyrábí. Bentonitová steliva mohou být hrudkující a nehrudkující.
 2. Rostlinné složky– nejčastěji dřevěné peletky nebo granule, ale může být vyrobeno z méně tradičních surovin jako je pšenice, kukuřice či recyklovaný materiál. Některá jsou hrudkující a některá nehrudkující.
 3. Silikagel– steliva se silikagelem najdete pod označením silikagelové, silikátové, silikonové, či dokonce krystalické. Toto stelivo není hrudkující, ale má jedinečnou vlastnost nasáknout vlhkost. Ovšem hovínka nepohltí, a proto byste je měli každý den vybírat.

Které jsou základní druhy steliv pro kočky? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Typ steliva rozhoduje o čistotě, prašnosti a jednoduchosti čištění kočičího záchodku a jeho okolí.

Výběr druhu kočkolitu je tím nejdůležitějším krokem.

Dle použitého materiálu, ze které je kočkolit vyroben, můžeme rozlišit tři základní typy steliv:

1.     Betonitové (jílovité) stelivo

Výhody

 • Dobře pohlcuje zápach
 • Vysoká savost vlhkosti
 • Kočky milují jílovitou strukturu, která připomíná písek
 • Lze koupit za nízkou cenu
 • Hrudkující vytváří pevné hrudky

Nevýhody

 • Těžký k přenášení
 • Nehrudkující nevytváří hrudky
 • Často silně práší
 • Hrabání může být rušivé
 • Poškrábání plastové toalety
 • Může se dost roznášet
 • Nelze zkompostovat, dávat do bioodpadu ani splachovat do záchodu

Hrudkující stelivo bývá nejčastěji vyrobené z betonitu neboli z jílu.

Mnoho majitelů si stěžuje, že bentonitový kočkolit je příliš těžký. Pokud chcete koupit větší výhodnější balení, musíte počítat s tím, že se nadřete. Naštěstí ho můžete objednat z internetu za lepší cenu, a navíc vám ho dovezou až domů.

Steliva z jílu je klasika, kterou neodmítne žádná kočka.

A co mluví v jejich prospěch?

 • Většina koček miluje stelivo z bentonitu, protože svou strukturou nejvíce připomíná písek. Předci kočky domácí žili v Africe a svou potřebu vykonávali do písku.
 • Bentonit neboli jíl je jemný minerál, který dokáže pojmout velké množství vlhkosti.
 • Je levný, snadno získatelný ve velkém množství
 • Dobře vytváří hrudky, je schopný pojmout a udržet ohromné množství vlhkosti (v závislosti na kvalitě)
 • Dokáže celkem dobře pohlcovat zápach (záleží na jeho kvalitě a schopnosti vytvářet hrudky)

Bentonitová podestýlka má ale i své nevýhody:

 • Jíl je těžký. Nepřekvapí vás, že steliva z bentonitu jsou nejtěžším typem steliva. 10 litrů steliva váží téměř 10 kg, zatímco 10 l přírodního steliva váží kolem 4,5 kg a silikátový kočkolit kolem 5 kg.
 • Většinou je velmi prašný. Prašnost steliva se může u různých značek lišit, či dokonce může kolísat od balení k balení. Záleží, jaké štěstí zrovna budete mít, někdy obdržíte balík s velmi nízkou prašností (což vás potěší), ale druhý balík bude velmi prašný (a vy si pak říkáte, jestli se vůbec jedná o to samé stelivo).
 • Další nevýhodou je, že se bentonit snadno roznáší a musíte počítat s úklidem vyhrabaného steliva kolem toalety a rozneseného steliva po bytě. Upřímně, ještě jsme nenarazili na stelivo, které by poslušně zůstávalo v toaletě. Ale některá steliva se roznáší více než jiná. Záleží na značce steliva.
 • Některá bentonitová steliva mohou mít nepříjemný zápach. Nejsou ekologická a představují zátěž pro životní prostředí. A některá mohou být nepříjemná pro citlivé kočičí tlapky.

Bentonitové stelivo musíte vyhazovat do popelnice. Na rozdíl od ekologických není
rozložitelné a nesmíte ho splachovat do záchodu či vyhazovat na kompost. Při likvidaci do záchodu může dojít k ucpání odpadních trubek.Samozřejmě, na trhu najdete jak dobrá bentonitová steliv, tak i nekvalitní bentonitová steliva, jejichž používání je noční můra.

Nejlepší bentonitová steliva dokážou skvěle nasávat vlhkost a pohlcovat zápach. Méně kvalitní steliva nemusí vytvářet tak dobře nasávat vlhkost ani tak dobře pohlcovat pachy.

Shrnutí

Bentonitové stelivo je pro kočku nejpřirozenějším typem steliva. Většina koček ho miluje. Ale bentonitový kočkolit je těžší než přírodní a silikátové stelivo. Většinou ho spotřebujete více než přírodního steliva a v poměru cena/výdrž si nevede tak dobře. Některá steliva z bentonitu nebo silikátu začnou rychle zapáchat nebo rychleji vyvolají odpor a znechucení.

Pro koho: pro majitelé koček, kteří chtějí stelivo, které dobře hrudkuje a pohlcuje pachy a jejichž kočky odmítají chodit na záchod s přírodním stelivem.


2.     Ekologické stelivo

Výhody

 • Dlouho vydrží- nízká spotřeba
 • Skvěle absorbuje vlhkost
 • Příjemná přirozená vůně
 • Ekologicky rozložitelné, nezatěžují životní prostředí
 • Možnost ekologické likvidace
 • Dobře pohlcuje zápach
 • Hrudkující varianty většinou dobře hrudkují
 • Nízká hmotnost, lehké při přenášení
 • Naprosto bezpečné pro kočku

Nevýhody

 • Někdy vyšší prašnost
 • Některé kočky ho mohou odmítat
 • Některá steliva netvoří dostatečně pevné hrudky
 • Může se více roznášet

Ekologické steliva vyrobená z přírodních rozložitelných materiálů se v poslední době stala velmi populární volbou mezi majiteli koček.

Tento druh podestýlky pro kočky má své jedinečné výhody, které mohou být hlavním důvodem pro jejich koupi:

 • Jsou velmi lehká. Pro vaši představu: 1 litr bentonitového steliva váží téměř 1 kilogram, zatímco stelivo z rostlinného materiálu jen asi 450 gramů a silikátové stelivo asi 500 gramů.
 • Nízká hmotnost steliva usnadňuje jak přepravu a přenášení steliva, tak i následné plnění toalety. Tento typ steliva jistě ocení lidé, kteří jsou starší nebo nemohou zvedat těžká břemena.
 • Jsou pro vaši kočku naprosto bezpečná. Nezpůsobuje žádné zdravotní problémy. Je nejlepší volbou pro malá koťátka. Pokud ho kotě spolkne, není to žádný problém. Pokud ho ale vaše kočka pojídá ve větším množství, raději se vyhněte kukuřičnému a pšeničnému stelivu, které by mohly způsobit problémy se zažíváním. V tomto případě je lepší volbou stelivo vyrobené ze dřeva nebo z trávy.
 • Jedná se o 100 % ekologický kočkolit a jeho likvidace je snadná a rychlá. Můžete ho vyhodit do popelnice jako běžné bentonitové stelivo, spláchnout do záchodu, recyklovat nebo vyhodit na kompost či do přírody. Přírodní steliva jsou rozložitelná stejně jako každý rostlinný materiál a nebude v půdě strašit desítky let.
 • Můžete ho spláchnout do záchodu. Dokonce ani hrudkující přírodní stelivo pro kočku neobsahuje hrudkující látky, které najdete u jílovitých steliv. A samozřejmě ani neucpou váš záchod, jak to dokážou jílovitá steliva (pokud máte zkušenost, víte, o čem mluvím).
Upozornění: Hrudky steliva se ve vodě rozloží stejně jako toaletní papír. Můžete tak postupně po jednotlivých hrudkách splachovat do záchodu. Sice máte tuto možnost, ale někteří odborníci na životní prostředí upozorňují na riziko kontaminaci řek parazity, především toxoplazmózou.

Horší je likvidace v domácnostech s více kočkami. Více koček znamená i více kočičího odpadu, a spotřeba vody při jeho splachování do záchodu by byla velmi vysoká. Nedoporučuji sypat větší množství hrudek, protože by mohlo dojít k ucpání vaší toalety. V tomhle případě je jednodušší vyhazovat vybrané hrudky do připraveného plastového pytle a jednu za 2-3 dny vyhodit do popelnice.

Jak je vidět, ekologické stelivo má mnoho výhod, které mluví ve prospěch jeho koupi. Jako každý typ steliva i ekologický kočkolit má i určité nevýhody:

 • Lehká steliva se mohou více roznášet po bytě. Kočky, které se rády válejí v toaletě, mohou udělat značný nepořádek kolem toalety a některé kousky se dostanou i daleko od toalety. U dlouhosrstých koček se mohou kousíčky kočkolitu nalepit na jejich srst.
 • Některým kočkám může vadit vůně dřeva, kukuřice či jiného rostlinného materiálu, ze kterého je přírodní stelivo vyrobeno. Ale většina koček bez problému chodí na přírodní stelivo. Někdy je potřeba při změně steliva postupovat pomalu a kočce dopřát čas, aby si na nové stelivo zvykla., aby kočka na nové stelivo mohla zvyknout.

Rozložitelné přírodní stelivo může být vyrobeno z více druhů materiálu. Možná vás překvapí, co všechno výrobci používají na výrobu steliva pro kočky. Přírodní stelivo se vyrábí z pšenice, kukuřice, šlupek vlašských ořechů, usušeného dřeva, trávy nebo recyklovaných novin či jiného materiálu.

Jednou z velkých nevýhod a častým upozorněním je, že se kočkám nemusí líbit větší peletky, které se nacházejí v mnoha přírodních stelivech. Jak už jsme se zmínili, kočky dávají přednost jemné pískovité struktuře jílovitého steliva.

A ještě jedna důležitá poznámka: pokud chcete přejít z jílovitého steliva na přírodní variantu, uděláte nejlépe, když začnete s koupí malého balení. Někteří doporučují zamíchávat malé množství nového steliva do původního, aby si kočka postupně zvykala. Jak sami víte, kočky jsou tvorové zvyku a nemusí nové stelivo tak snadno přijmout.

SHRNUTÍ

Ekologické přírodní stelivo je skvělou alternativou k bentonitovým a silikátovým stelivům. Mnoho koček si rychle zvykne na tento typ steliva.  Navíc přírodní steliva představují velmi dobrý poměr cena/ výkon a vysokou ekonomičnost (výtěžnost).

Čištění je snadnější než u dalších typů steliv, protože obsah toalety s přírodním stelivem je o poznání lehčí než u toalety se stejným obsahem bentonitového steliva. Navíc bentonitové stelivo zanechává škrábance na plastové toalety, zatímco u přírodních steliv to nehrozí.

Pro koho: Pro majitele koček, kteří chtějí bezpečné, lehké, přírodní, ekologické a rozložitelné stelivo nezatěžující životní prostředí.


3.     Silikátové (silikagelové) stelivo (krystalické stelivo)

Výhody

 • Dlouho vydrží
 • Rychlá a vysoká savost
 • Lehké balení – snadné přenášení a vynášení
 • Skvěle pohlcuje zápach
 • Příliš s neroznáší
 • Rychlé a snadné čištění
 • Kompletní výměna jednou za 3-4 týdny

Nevýhody

 • Některé kočky ho mohou odmítat
 • Jedovaté při snězení
 • Odborníci ho příliš nedoporučují
 • Je neekologické
 • Hrabání je hlasité

Jedinečný druh steliva, které se liší od všech ostatních. Samotné stelivo se skládá z malých vysušených krystalků oxidu křemičitého. Tyto krystalky jsou podobné kuličkám, které výrobci v malinkých sáčcích přidávají do balení s jídlem, léky, boty a jinými produkty.

Krystalky ze silikonu mají totiž jednu skvělou schopnost: nasávají vlhkost, a to velmi efektivně.

Díky krystalické struktuře se o něm někdy mluví jako o krystalickém stelivu. Nejčastěji ho najdete pod názvem silikátové, silikonové nebo silikagelové stelivo. Pod všemi názvy se skrývá jeden a ten samý typ steliva.

Někteří odborníci a majitelé mají obavy ohledně bezpečnosti používání krystalického steliva. Domnívají se, že může být nebezpečný pro kočku, pokud ho bude konzumovat ve větším množství po delší dobu. To se může stát, když si kočka bude čistit tlapičky od přilepených krystalků.

Někteří majitelé měli dokonce problém s vlastní kočkou, která ujídala krystalky přímo ze záchodků a pak se divili, kam jim to stelivo mizí. To může být důsledek deficitu některých živin.

Ale neexistuje důkaz, že by nějaká kočce ublížilo používání krystalického steliva. Přesto bych při jeho používání byla na pozoru, hlavně v případě, že ho zkoušíte poprvé.

Přes všechny námitky je tento druh steliva populární u některých majitelů koček, které na něj nedají dopustit. To je pochopitelné, když se dozvíte, proč je tak oblíbené:

 • Silikátové stelivo nevytváří hrudky jako ostatní typy steliv. Malé krystalky dokážou vlhkost z moči a exkrementů pohltit neuvěřitelně rychle. Zápach zůstává uzamčen uvnitř krystalků.
 • U silikagelového steliva budete mít méně práce s každodenním čištěním kočičí toalety. Nemusíte vybírat hrudky z moči, ale pouze exkrementy.
 • Pokud nemůžete zvedat těžká břemena, což je problém u velkých balení jílovitých písků, určitě vás potěší lehčí balení (nejmenší váží pouhých 2,5 kg). To je dáno tím, že krystalické stelivo nemusíte vyměňovat tak často jako bentonitové či přírodní stelivo a samo o sobě je lehčí než bentonitové stelivo se stejným objemem.
Dobrý tip: Měli byste nejlépe každý den prohrábnout silikátové stelivo poté, co vyberete exkrementy. Přitom dojde k promíšení nasáklých krystalků se suchým stelivem. Celá podestýlka bude rovnoměrně suchá a vydrží čerstvá po delší dobu.

Po určité době se krystalky začnou zbarvovat do žluta, barvy moči. Ze začátku jsou zrníčka téměř průhledná, ale postupně se jejich barva mění na mléčnou až světe žlutou. Změna barvy ale neznamená, že stelivo bude také zapáchat. Je to pouze optická vada na kráse. Někteří výrobci nabízejí obarvené silikátové stelivo, u kterého změna barvy není tak výrazná.

Tento typ steliva je pro majitele velmi praktický a pohodlný. Žádné vybírání hrudek. Žádné doplňování steliva, ale pouze po 2-4 týdnech kompletní výměna.

Ale některé kočky odmítají na záchodek se silikátovém stelivem chodit. Především bázlivé kočky, kterým se nemusí líbit hluk při vstupu do záchodku a při zahrabávání.

Obsah toalety se silikagelovým stelivem může vydržet až 1 měsíc, než ho budete muset kompletně vyměnit. Má totiž výjimečnou absorpční schopnost- nasákne jak vlhkost z moči, tak i exkrementů, ale každodennímu vybírání exkrementů se nevyhnete. Ale po celý měsíc nemusíte vybírat hrudky promočeného steliva, jen stačí pravidelně promíchávat promočené krystalky (po vstřebání tekutiny zežloutnou) s těmi čistými.

Silikonové stelivo skvěle absorbuje tekutinu, dobře pohlcuje zápach a je téměř bezprašné. Někteří lidé dokonce tvrdí, že se roznáší méně v porovnání s ostatními druhy steliv.

Jak sami vidíte, silikonové stelivo je praktickou volbou určenou pro lidi, které nechtějí strávit více času při vybírání použitého steliva.

Ale kočky mohou mít odlišný názor. A souhlas kočky je nejdůležitější při používání stelivo. Na rovinu: kdo ho bude používat vy nebo vaše kočka. Některým kočkám mohou vadit ostřejší hrany krystalků. Ty drobounké zoubkované krystalky mohou být nepříjemné pro citlivé tlapky vaší kočky.

Některým majitelům odmítají kočky chodit na záchodek se silikagelovým kočkolitem, protože krystalky mohou uplývat na jejich tlapkách. A když kočka nechce, budete jí muset nabídnout jiný druh steliva. A hledat a zkoušet, dokud nenajdete takové stelivo, se kterým bude vaše kočka spokojená.

Nevím, jak vy, ale já bych také nechtěla při vykonávání potřeby bosým nohama stát na malých kamínkách.

Na druhou stranu vykonání potřeby je rychlou záležitostí, pokud netrpí zácpou. Stačí jim 10 -15 vteřin a mají hotovo.

Doporučení: I když kočka bude chodit na záchod, nemusí být příliš šťastná. Ale bohužel nemá jinou možnost. Zkuste ji nabídnout alternativní záchodek s jiným druhem stelivem (např. bentonitovém nebo přírodním) a uvidíte, kterému dá přednost. V horším případě bude vykonávat svou potřebu na měkký koberec nebo na podlahu.

A nesmíme zapomenout na jednu nevýhodu pro samotné majitele: jakmile krystalické stelivo v toaletě dosáhne svého absorpčního limitu, nedokáže nasát další moč a výsledkem je bazének moči na dně kočičí toalety. Pokud silikagel přesáhne absorpční hranici, může začít zapáchat. To je jasný signál, že je potřeba ho kompletně vyměnit.

Dalším negativem, které vás může od koupě odradit, je na první pohled velmi vysoká cena. Ale většinou vám vydrží to samé balení mnohem delší dobu.

Dokáže nejlépe absorbovat tekutiny ze všech nabízených druhů steliv. A také dlouho vydrží: 2,5 kg vám vydrží až 1 měsíc.

Nejlepší a nejoblíbenější značky silikátového steliva:

SHRNUTÍ

Ekologické přírodní stelivo je skvělou alternativou k bentonitovým a silikátovým stelivům. Mnoho koček si rychle zvykne na tento typ steliva.  Navíc přírodní steliva představují velmi dobrý poměr cena/ výkon a vysokou ekonomičnost (výtěžnost).

Čištění je snadnější než u dalších typů steliv, protože obsah toalety s přírodním stelivem je o poznání lehčí než u toalety se stejným obsahem bentonitového steliva. Navíc bentonitové stelivo zanechává škrábance na plastové toalety, zatímco u přírodních steliv to nehrozí.

Pro koho: Pro majitele koček, kteří chtějí bezpečné, lehké, přírodní, ekologické a rozložitelné stelivo nezatěžující životní prostředí.


Hrudkující nebo nehrudkující stelivo?

To je další důležitá otázka.

Některé kočky preferují hrudkující kočkolit, některé naopak nehrudkující. To samé platí i u majitelů s tím, že většina dá přednost hrudkujícímu stelivu, které je ekonomičtější a také jednodušší na čištění.

Obecně se dá říct, že Hrudkující stelivo pro kočku je nejvíce populární stelivo mezi majiteli i kočkami.

Hrudkující stelivo pro kočky

I když přírodní steliva v posledních letech získala na popularitě, faktem zůstává, že většina koček i majitelů jsou spokojenými uživateli hrudkujícího bentonitového steliva.

A to z více důvodů.

Hrudkující stelivo vytváří pevné hrudky v okamžiku, kdy se dostane do kontaktu s vlhkostí moči a exkrementů. Nasákne tekutinu a uzamkne ji uvnitř. To platí nejen pro moč, ale exkrementy, které bentonit obalí a tím i částečně pohltí zápach.

Je to velmi užitečná a šetrná vlastnost steliva. Ale musíte každý den vybírat ztvrdlé hrudky moči a exkrementů a poté doplnit novým stelivem, aby kočka měla stále k dispozici dostatečné množství písku k vykonávání své potřeby.

Na rovinu: Vybírání exkrementů se nevyhnete u žádného typu steliva. Každodenní vybírání je důležité nejen pro kočičí pocit čistoty a citlivější nos, ale i pro ten váš méně citlivý.

Čištění kočičí toalety s hrudkujícím stelivem je snadné a rychlé. Každý den budete vybírat pevné hrudky moči a exkrementů z toalety.

Výhodou je, že toaleta tak zůstává pořád čerstvá a stačí, když celý obsah vyměníte jednou týdně nebo za čtrnáct dní dle potřeby. Jen silikátové stelivo je méně náročným druhem kočkolitu, co se týká čištění. U něho „vylovíte“ pouze exkrementy.

Studie ukazují, že kočky přirozeně upřednostňují bentonitová steliva před ostatními druhy. To je dáno geneticky. Předek domácí kočky žil v Africe, kde vykonával svou potřebu do písku a právě jíl je svou strukturou písku velmi podobný. Proto je pro kočky tak příjemný.

Někteří podezíraví majitelé koček vzbudili rozruch ohledně hrudkujícího bentonitového steliva. Důvodem je používání chemické látky- prostředku k vytváření hrudek-  sodium betonite, která má podle kritiků nepříznivé účinky na zdraví kočky.

Ale tato tvrzení majitelů- podle spousty odborníků na kočky- jsou z velké většiny nepodložená a doposud neexistuje solidní argument, že by hrudkující jílové stelivo bylo pro kočky nebezpečné.

Pokud máte obavy ohledně zdraví kočky, máte na výběr z mnoha variant bezpečného ekologického steliva.

Na trhu najdete bentonitová steliva jak s vůní, tak bez vůně.

SHRNUTÍ
Zastánci milují především pohodlnost při používání hrudkujícího bentonitového kočkolitu. Je snadné ho udržovat čistý a bez zápachu. Ale kritici si stěžují, že je příliš prašný, hodně se roznáší a nelze ho zkompostovat či splachovat do záchodu.

Nehrudkující stelivo pro kočku

Nehrudkující stelivo sice absorbuje tekutinu, ale nevytváří pevné hrudky. Při vybírání hrudek často zůstávají kousky promočeného stelivo v záchodku.

To je velká nevýhoda, protože nebude trvat dlouho, než začne zapáchat, a celý obsah toalety budete muset vyměňovat častěji než u hrudkujícího kočkolitu.

Z vlastní zkušenosti víme, jak náročné a špinavé je odstraňování použitého steliva, které nehrudkuje. Nekvalitní hrudkující stelivo vytvoří tekuté bláto místo pevné hroudy. Určitě si dokážete představit, jaký rozdíl je mezi vybíráním rozpadajícího bláta a krásně pevné hrudky?

Ano, už víte, co mám na mysli.

Nehrudkující stelivo je vyrobeno z jiného typu jílu než je bentonit.

Stejně jako hrudkující stelivo i nehrudkující písek může trochu prášit, když ho sypete do záchodku nebo když se v něm kočka přehrabuje.

Ale nehrudkující stelivo je často levnější a někdy ho kočky mají raději než hrudkující stelivo. A pokud ho kočky mají rády a odmítají hrudkující stelivo, je lepší jim prostě dávat to, co mají rády, než neustále uklízet špinavá místa na koberci.

SHRNUTÍ
Nehrudkující bentonitový kočkolit je většinou levnější než hrudkující, je bezpečnější pro malá koťata do 2 měsíců věku, ale dlouho nevydrží, nevytváří pevné hrudky, které byste mohli snadno vybrat (hrudky se rozpadají) a musíte častěji vyměňovat celý obsah toalety. A také začínají rychleji zapáchat.

Stelivo pro kočku s vůní (voňavé stelivo pro kočky) nebo bez vůně

Váš nos nemusí souhlasit, ale samotné kočky dávají přednost stelivu bez vůně.

Studie ukazují, že kočky s možností výběru mezi záchodkem se stelivem s vůní a stelivem bez vůně daly většinou přednost nearomatizovanému stelivu. Některé kočky nesnáší stelivo s vůní do té míry, že do něj odmítají vykonávat svou potřebu.

Pokud máte potřebu používat stelivo, které kontroluje zápach, nejlepší volbou je stelivo s uhlíkem nebo aktivovaným dřevěným uhlím. Vůně se do ovzduší vypustí až po kontaktu s tekutinou.

Upřímně, stelivo s vůní je pouze marketingový tah výrobců. Možná jste zvyklí používat vůni na vlastním záchodě a je pro to pro vás lepší než čichat ten smrad (někdy je jednodušší prostě vyvětrat, pokud je to možné).

Aromatizované stelivo upřednostňují spíše majitelé než jejich kočky.

Koťata nemají ráda steliva s citrónovou nebo květinovou vůní.

Vzhledem k tomu, že většina těchto steliv je syntetická, je lepší vyhnout se všem aromatizovaným stelivům. Vaše kočka vám bude vděčná, protože má citlivější čich než člověk a pronikavá vůně ji může odrazovat od používání toalety.

A když se kočce kočkolit nezamlouvá, může vám zanechat jasný vzkaz na koberci. Ano, najde si lepší místo na vykonávání své potřeby (které nebude dráždit její citlivější nos).

Neví, jak vy, ale raději nabídnu své kočce stelivo, které bude ráda používat, než abych po ní musela neustále čistit koberec či podlahu.

Závěr: Doporučuji kupovat stelivo bez vůně. Samotný písek je bez zápachu, a to je pro kočky nejpřirozenější A pokud vám vadí zápach linoucí z kočičí toalety, můžete zakoupit stelivo s uhlíkem.

Která steliva se mohou splachovat do záchodu a která ne?

Do záchodu můžete splachovat pouze stelivo z přírodního materiálu – ze dřevěných peletek, kukuřice, papíru, apod. Přírodní podestýlka nasákne vodu a rozloží se jako papír.

Přestože tuto možnost máte, příliš se nedoporučuje splachovat ho do záchodu. Odborníci upozorňují na problém parazitů v kočičích exkrementech, především prvoků způsobující toxoplazmózu, které se touto cestou dostanou do řek a kontaminují je.

Nedoporučujeme ani vyhazování použitého přírodního písku na váš kompost. Problém parazitů neberte na lehkou váhu. Pokud používáte kompost na zahrádce, určitě nechcete používat kompost obohacený o parazity. To je důvod, proč je lepší přírodní stelivo nevyhazovat na kompost, ale do komunálního odpadu nebo někam do „přírody“.

Upozornění: V žádném případě do vašeho záchodu nevyhazujete bentonitové ani silikátové (silikagelové) stelivo. Mohlo by dojít k jeho ucpání.

Prašnost steliva aneb stelivo pro kočku alergickou na prach

Prašnost je důležitým faktorem, pokud je vaše kočka alergická nebo má astma či jiné dýchací potíže. To samé platí i pro majitele.

Prašnost u jednotlivých značek steliv může být velmi různá, i když se jedná o ten samý druh steliva. Navíc prašnost steliva stejné značky může kolísat od várky k várce, či dokonce od balení k balení.
Na rovinu: Nenajdete stelivo, které by vůbec neprášilo. Prašnost je problémem u většiny druhů steliv pro kočky. Výjimkou je silikagelové stelivo, které téměř nepráší, i když opět prašnost může kolísat.

Seřaďme si steliva od nejméně prašných po nejvíce prašných:

Pokud vy ani vaše kočka netrpíte alergií, můžete bez problémů použít bentonitové stelivo, přestože je bývá nejvíce prašným stelivem. Při nasypávání se kolem vás rozvíří prach, který se usadí i na okolní nábytek.

Hlavně nevěřte výrobcům, kteří tvrdí, že jejich stelivo je z 99 % bezprašné. 99 % z čeho? Odkud ta čísla berou, to mi někdy hlava nebere. Faktem zůstává, že všechna steliva jsou prašná, bez výjimky.

Doporučení: Nejsem zastáncem uzavřené toalety, bez ohledu na to, jestli je nebo není vaše kočka alergická na prach. V uzavřené toaletě je kočka nucena vdechovat větší množství prachu.

Problém s roznášením steliva

To je problém všech druhů steliv. Některé se roznášejí méně, některá více.

U nejlepších steliv by obsah měl zůstávat v kočičí toaletě, a ne na tlapkách vaší kočky, když opouští záchod po vykonání potřeby. Pak vás může čekat práce navíc: úklid rozneseného písku po celém bytě.

Někteří majitelé se snaží zamezit vynášení steliva obložením záchodku podložkami nebo koupí krytého záchodku nebo záchodku se schody.

Skvělý tip: Mám velmi dobrou zkušenost s touto předložkou umístěnou u záchodu. Zachytí velké množství steliva a ušetří váš čas strávený uklizením rozneseného steliva.

Nejlepší stelivo pro dlouhosrsté kočky

Pokud máte dlouhosrstou kočku, víte, jak je těžké najít to pravé stelivo. Většina steliv se zachytává do dlouhých chlupů a kočka ho vesele, avšak nevědomě, roznáší po celém bytě.

Není příjemné každý den přijít domů a zametat či vysávat stelivo roznesené po koberci. Někdy vás večer může čekat nepříjemné překvapení, když si budete chtít lehnout do postele. Ano, správně, i tam můžete objevit kousky vynesené z toalety.

Bohužel, většina steliv nedokáže zůstat v kočičí toaletě. Jsou neposlušná. Některá jsou ale neposlušnější a roznášejí se více než jiná.

Záleží především na typu steliva a jeho kvalitě. A také na tom, jestli má vaše kočka krátkou nebo dlouhou srst. Pokud se vaše kočka rád valí ve stelivu, víte, jaký nepořádek může způsobit. Navíc samotná kočka může zapáchat. Není to nic příjemného.

Bentonitová steliva se obecně roznáší nejvíce- hlavně ta s jemnou strukturou. O něco lépe jsou na tom silikátová steliva. A k nejméně roznášeným kočkolitům patří ekologická steliva vyráběna z dřevěných peletek jako je například Cat´s Best Nature Gold.

Dobrý tip: Při úklidu kolem toalety nedám dopustit na ruční akumulátorový vysavač. Vyndáte ho, zapnete ho (nemusíte zapojovat do zásuvky) a můžete se hned pustit do vysávání steliva. Vysavač je lehký a za chvíli máte práci hotovou.

Nejlepší stelivo pro koťata do 2 měsíců věku

Stelivo, které je pro dospělou kočku nejlepší, nemusí být nutně tou nejvhodnější volbou pro kotě.

Problém je, že koťata často z různých důvodů trpí přechodnými záchvaty průjmu. Častěji také šlápnou do vlastních exkrementů a mohou skončit s tlapičkami obalenými špinavým jílem. Velmi malá koťata se mohou dokonce pokusit samotné stelivo ochutnávat.

Z uvedených důvodů je pro malá koťátka nejlepší volbou nehrudkující stelivo. Hrudkující jíl může být smrtelně nebezpečný pro kotě, pokud ho sní větší množství. Mohl by zablokovat průchod zažívacím ústrojím, což by mohlo vést až k jeho úmrtí.

Odborníci nedoporučují ani silikátové stelivo pro malá koťata. Silikonové krystalky jsou toxické. Kotě bývá zvídavé a mohlo by je jíst. Navíc by malé silikátové kuličky mohly u koťátek zablokovat trávicí ústrojí.

Nejlepší kočkolit pro malá koťata je:

 • Nehrudkující minerální stelivo– vždy bez vůně

          Dobrou volbou pro koťátka je např. Catsan Hygiene a Sanicat Hygiene.

 • Rostlinné (ekologické) nehrudkující stelivo– peletky z recyklovaného materiálu nebo ze dřeva

Dobrou zkušenost máme s Cat´s Best Universal.

Při používání nehrudkující steliva musíte počítat s tím, že čištění toalety vám zabere více času.

Budete také muset častěji měnit celý obsah toalety, protože tyto typy steliva nedokážou z moči vytvořit pevnou hrudku jako hrudkující steliva. Snadno tak vyndáte pouze exkrementy, zatímco vybrat veškerý promočený jíl nebo rozdrobené peletky je nadlidský úkol. V toaletě tak zůstávají kousky steliva nasáklé močí. Nebude trvat dlouho a toaleta začne zapáchat.

Nejlepším řešením je kompletní výměna obsahu v průměru jednou za 7 až 14 dní dle potřeby (neboli zápachu).


Diagnostické stelivo pro kočky aneb jak získat moč pro vyšetření

Získání vzorku moči od kočky nemusí být tak jednoduché jako je tomu u lidí.

K odebrání vzorku moči se nejčastěji používá:

 • Sada k odběru moči obsahující diagnostické stelivo
 • Přikrytí steliva igelitem
 • Zachycení moč přímo u zdroje do nádobky

První možnost je nejjednodušší, i když nejdražší. Stačí koupit stelivo, nasypat a pak vzít vzorek moči z toalety.

Zachycení moči přímo od kočky vykonávající potřebu může být již trochu těžší. Některým kočkám to může vadit, záleží na tom, jak jsou tolerantní. Nedokáži si představit, že bych strčila nádobku pod kočku, která vykonává svou potřebu. Myslím, že by to bylo těžké a hlavně by se jí to moc nelíbilo.

Sada k odběru moči – diagnostické stelivo

Diagnostické stelivo pro kočky je nejjednodušší způsob, jak získat moč od Vaší kočky

Problém je, že z klasického steliva moč nezískáme.

Naštěstí existuje speciální diagnostické stelivo určené přímo pro získání vzorku moči od koček.

Má dvě velké výhody: je to naprosto jednoduché a rychlé.

Stačí vám k tomu dvě věci:

 • Diagnostické stelivo, které je běžné k dostání v e-shopech i kamenných prodejnách
 • Zkumavka

A jak vám speciální stelivo pomůže získat to nejcennější – kočičí moč?

Stelivo je hydrofobní, to znamená, že vodu odpuzuje, na rozdíl od klasického písku, který vodu pohlcuje. Na povrchu vytvoří kapky, které můžete odebrat. A ihned máte vzorek kočičí moče pro vašeho veterináře.

Je to daleko jednodušší a levnější alternativa k získání moči než cévkování, které je pro kočku stresující.

Obsažený písek je netoxický a získaná moč není kontaminovaná.

K dostání je většinou jako kompletní balíček. Obsahuje:

 • 1 nebo více balení diagnostického písku
 • Pipetu
 • Lahvičku

K nejlepším a nejoblíbenějším diagnostickým stelivům patří:

Sady obsahují vše, co potřebujete k získání kočičí moči, kterou váš veterinář potřebuje k vyšetření.

Nevýhodou je, že některé kočky mohou odmítnout vykonat potřebu na tento písek.


Jak často měnit stelivo pro kočku (kočkolit)? Jak často toaletu čistit?

Jak často měnit? To závisí na typu používaného steliva.

Celkové výměny toalety se jednou za čas nevyhnete. Otázkou je, jak často budete muset tuto nepříjemnou činnost provádět.

To záleží především na typu kočkolitu, který používáte.

Obecně se doporučuje měnit záchod jednou za 2 až 4 týdny dle typu steliva a počtu koček.

Někteří majitelé vyměňují i jednou za měsíc nebo dokonce i jednou za dva měsíce.

Nejčastěji se musí vyměňovat nehrudkující bentonitové stelivo a nehrudující přírodní stelivo, u kterého není možné vyndat hrudky, aniž by část promočeného písku nezůstala v toaletě. Toto stelivo začne velmi brzo zapáchat, a to je jasný signál pro kompletní výměnu- jednou za 1 až 2 týdny.

U hrudkujícího bentonitového a přírodního steliva, který vytváří pevné nerozpadající hrudky, postačí výměna v průměru jednou za 4 týdny.

Silikátové stelivo má také velmi vysokou výdržnost. Výměna se doporučuje jednou za 4-5 týdnů. Pokud začne zapáchat dříve, je potřeba dřívější výměna.

Tip: Jakmile začne stelivo v toaletě zapáchat i po vyndání všech hrudek (a vaše kočka do ní před chvilkou nevykonala velkou potřebu), je to jasný signál k jeho kompletní výměně.

Závěr

Výběr steliva je takovým malým experimentem.

Zkoušíte ta nejlepší a nejoblíbenější (nebo nejlevnější steliva) a zjišťujete, co vyhovuje vám i vaší kočce. Nejdůležitější je přitom názor kočky, která ho bude používat.

Pokud bude vaše kočka s kočkolitem spokojena, gratuluji vám, našli jste vítěze. Pokud ho odmítne, zkoušejte dál, nakonec to pravé najdete.

Začínala jsem stejně jako mnoho ostatních majitelů u klasiky – bentonitového steliva. Při nákupu jsem se dívala pouze na cenu, kupovala jsem levné supermarketové kočkolity, které nehorázně prášily, zapáchaly a vůbec nehrudkovaly. Každodenní čištění bylo pro mě noční můrou.

Pak jsem si řekla dost.

Chtěla jsem najít stelivo, které by nejlepší volbou pro mě i moje kočky.

Hledala jsem a pátrala až jsem se nakonec dostala k přírodním stelivům. Koupila jsem ekologické peletkové stelivo Cat´s Best Original a zamilovala jsem se do něj já i moje kočky. Je ekologické, bezpečné, vytváří pevné hrudky, dlouho vydrží a skvěle pohlcuje pach.

Na druhém místě se u mě umístilo bentonitové stelivo Biokats Micro Classic a o něco lepší a také dražší Biokats Diamond Care, které skvěle pohlcuje zápachy, vytváří pevné hrudky a dlouho vydrží.

Ale ne všechny kočky musí přírodní kočkolit přijmout a také nemusí vyhovovat všem majitelům. Proto je experimentování a zkoušení tak důležité!!!

Stelivo pro kočky, toalety a příslušenství k toaletám s 10% slevou

Napsat komentář