Nejlepší a nejhorší kapsičky pro kočky – recenze a testy

Když někdo řekne kapsičky pro kočky, většina lidí si ihned vybaví značky Whiskas, Felix, Purina One, Kitekat, apod.

Ano, jedná se o populární a oblíbené kapsičky, které najdete v mnoha supermarketech. Vidíte je často v reklamách, kde o nich mluví jako o „kvalitních masových kapsičkách“. Ale upřímně, dobrý marketing nám o kvalitě kapsiček toho moc neřekne.

Vašim kočkám budou tyto kapsičky s největší pravděpodobností chutnat, ale opět o kvalitě obsahu to nic nevypovídá. Leda tak o tom, jak výrobce umí kapsičky skvěle ochutit.

Ale podívali jste někdy na jejich složení?

Na prvním místě maso a živočišné produkty neznámého původu, množství i kvality. Po mase zpravidla následují obiloviny či jiné rostlinné složky a třešničkou na závěr často bývá cukr.

Jak se vám takové složení líbí? Odpovídá přirozené stravě výlučného masožravce, který potřebuje pouze kvalitní bílkoviny živočišného původu?

Odpověď je jasná: Ne, neodpovídá.

Často si ani neuvědomíme, že na trhu můžeme najít mnohem lepší kapsičky s vysokým obsahem masa, a především bez obilovin, cukru a jiných škodlivých či zbytečných složek.
V tomto testu kapsiček si ukážeme, jak vybrat co nejlepší a nejkvalitnější kapsičky pro kočky a jak se vyhnout těm méně kvalitním, které bych se v některých případech nebála označit za odpad.

Ano, připravila jsem pro vás i speciální sekci s nejhůře hodnocenými kapsičkami…Určitě vás bude zajímat, které značky si tuto „poctu“ zasloužily.

V tomhle článku najdete také podrobné recenze a testy kvalitních kapsiček a moje nadávky na nekvalitní a často i předražené krmivo.

Žebříček nejlépe hodnocených kapsiček pro kočky

Pokud chcete koupit kvalitní kapsičky pro svou kočku, ale nemáte čas na čtení podrobnějších recenzí, připravila jsem pro vás rychlý přehled nejlepších a nejkvalitnějších kapsiček:

 1. Granatapet Delicatessen – celkový vítěz testování
 2. Bio Zooplus – nejlepší kapsičky v bio kvalitě
 3. Catz Finefood – kvalitní kapsičky pro kočky bez obilovin
 4. Feringa – nejlepší levné kapsičky (výhodná koupě)
 5. Bozita – nejlepší levné kapsičky s většími kousky
 6. Applaws– nejlepší dietní kapsičky (pouze doplňkové krmivo)
 7. Almo Nature – nejlepší masové kapsičky (pouze doplňkové krmivo)
 8. Cosma – nejlepší levné masové kapsičky (pouze doplňkové krmivo)


Recenze nejlepších kapsiček pro kočky


Granatapet Delicatessen kapsičky

Granatapet kapsičky nepatří k příliš známým značkám krmiv pro kočky, přesto patří k jedním z nejlepších kapsiček i konzerv pro kočky.

Pochází od německého výrobce. Možná jste již zaznamenali, že mnoho kvalitních krmiv je vyráběno v sousední zemi: Catz Finefood, Granatapet, Grau a mnohé další.

Německý původ není náhoda. Většina německých výrobců klade velký důraz na kvalitu krmiva a do marketingu příliš neinvestuje.

Proč si kapsičky Granatapet zaslouží místo mezi nejkvalitnějšími kapsičkami?

Již první pohled na složení na vás křičí: tady je kvalitní krmivo pro masožravce, a ne pro býložravce (či jejich křížence 😊). Na prvním místě je maso uvedeného původu, po něm následují vnitřnosti a nekvalitní a levně výplně typu obiloviny či cukr byste tam hledali marně.

Tip: Kapsičky Granatapet mají totožné složení jako klasické konzervy, přitom jsou dvakrát dražší. Pokud chcete kvalitní krmivo pro kočky, ovšem ekonomičtější variantu, sáhněte raději po konzervách Granatapet.
Základní informace o kapsičkách Granatapet DeliCatesen:
 • Původ výrobce: Německo
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (v přírodě všichni žerou to samé: kořist nemá nálepku pro koťata, dospělé nebo seniory
 • Hmotnost kapsiček: 85 g
 • Poměr masa/vnitřností: 50-70 % masa a 30-50 % vnitřností
 • Obsah sacharidů v sušině: 1,5 – 5 %
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: x
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, barviv a ochucovadel: x
 • Kde koupit: Výhodná balení za skvělou cenu na zoohitu

Výhody

 • Vysoký podíl masa (min. 70%)
 • Potravinářská kvalita masa
 • Podíl cenných vnitřností
 • Bez obilovin, sójy a jiných rostlinných složek (až na jadérka granátového jablka)
 • Bez cukru umělých barviv a konzervantů
 • Vhodné pro kočky s citlivým zažíváním či alergií

Nevýhody

 • Vysoká cena
 • Jadérka granátových jablek
 • Paštiková konzistence pro některé kočky

Co se mi na kapsičkách Granatapet líbí

Jak už jsem se výše zmínila, kapsičky Granatapet neviděly maso jen zdálky (na rozdíl od jiných méně kvalitních kapsiček). Podíl masa je u krmiv pro kočky jeden z nejvyšších, min. 70 %, což je velmi pěkné číslo.

Zbytek tvoří hodnotné vnitřnosti jako játra, plíce, srdce (což je v podstatě masová svalovina).

Potěšil mě i obsah lososového oleje. Výrobce si je vědom toho, že kočka je masožravec, a tedy živočišný tuk je pro ni vhodnější volbou než často používaný olej rostlinného původu.

Samozřejmostí je i nulový obsah obilovin, kukuřice, sóji a jiných zbytečných rostlinných složek. V kapsičkách také nenajdete žádný cukr, umělá barviva či konzervanty.

Tak by mělo vypadat složení kvalitního krmiva pro kočky.

Co se mi až zas tak nelíbí

První věcí, která mě zarazila při pročítání složení, je obsah jadérek granátových jablíček, které považuji za naprosto zbytečnou a také kontroverzní složku. Naštěstí je jejich podíl zanedbatelný.

Nejen mě, ale i ostatním majitelům se nebude moc líbit vysoká cena.

Pokud vám zas až tolik na ceně nezáleží, jsou kapsičky Granatapet jednou z nejlepších voleb.

Pro mě osobně jsou kapsičky jen takovým příležitostným zpestřením jídelníčku mých koček.

Upozornění: V kapsičkách nenajdete velké kousky jako je tomu například u Whiskas. Obsah je stejný jako u konzerv: má paštikovou konzistenci s malými kousky vnitřností a tuku.

ZÁVĚR

Kapsičky Granatapet patří k nejkvalitnějším a nejlepším kapsičkám na našem trhu. Vysoký podíl masa (min. 70 %) potravinářské kvality, nulový obsah obilovin, cukru, umělých konzervantů a dochucovadel činí z Granatapet vhodné a zdravé krmivo pro masožravou kočku.

I přes veškerou chválu můžeme najít malý nedostatek a tím jsou jadérka granátových jablíček. Naštěstí se jedná o jedinou složku rostlinného původu a její podíl je velmi nízký.

Určitě doporučuji zařadit kapsičky do jídelníčku vaší kočky. Ale počítejte s tím, že se jedná o jedny z nejdražších kapsiček. Pokud chcete ušetřit, kupte se místo nich konzervy Granatapet, které jsou totožné kvality, ovšem o poznání levnější.

Pokud chcete podrobnější analýzu, přečtěte si samostatnou recenzi krmiva Granatapet (konzerv i kapsiček).


Zooplus Bio kapsičky

Možná vás napadla otázka:

Jsou u nás k dostání i kapsičky pro kočky v bio kvalitě?

Překvapivě ano.

Zooplus Bio společně s Herrmann´s kapsičkami patří k jediným bio kapsičkám na našem trhu. Naštěstí se rovněž jedná o jedny z nejkvalitnějších a nejlepších krmiv pro kočky.

A čím se liší od běžných kapsiček pro kočky?

Maso i rostlinné složky obsažené v Zooplus Bio kapsičkách jsou v bio kvalitě. Pochází tedy z ekologicky chovaných zvířat a pěstovaných rostlin.

Líbí se mi, že krmivo nepochází z jedné velké fabriky (jako Whiskas, Sheba, Kitekat, Hill´s, atd.), ale je vyráběno v rodinném podniku v Horním Bavorsku. Už jen tato informace ve mně vzbuzuje větší důvěru, navíc kapsičky obsahují suroviny, které pochází výhradně od místních dodavatelů.

Potěšila mě i velmi dobrá cena. Jsou dokonce levnější než kapsičky Granatapet a Catz Finefood. Upřímně mě to mile překvapilo, když vezmeme v potaz skutečnost, že se jedná o bio kapsičky s vysokým obsahem masa.

Tip: Krmivo Zooplus je v nabídce nejen ve formě kapsiček, ale i klasických konzerv, které jsou cenově výhodnější. Samozřejmě zásadní není velikost balení, ale kvalita obsahu.
Základní informace o kapsičkách Zooplus Bio:
 • Původ výrobce: Německo
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (v přírodě všichni žerou to samé: koťata, dospělí i seniory)
 • Hmotnost kapsiček: 85 g
 • Poměr masa/vnitřností: 80 % masa a 20 % vnitřností
 • Obsah sacharidů v sušině: 4 %
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: x
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, barviv a ochucovadel: x
 • Kde koupit: Výhodná balení za skvělou cenu na zoohitu

Výhody

 • Vysoký podíl masa (min. 80%)
 • Dobrá cena za bio kvalitu
 • Bio potravinářská kvalita masa
 • Rostlinné složky v bio kvalitě
 • Bez obilovin, sójy, kukuřice a vedlejších rostlinných složek
 • Bez cukru, umělých konzervantů a dochucovadel
 • Pestrý výběr drůbežích příchutí
 • Na výběr varianty s jedním druhem masa

Nevýhody

 • Nízký obsah rostlinných složek
 • Vyšší obsah tuku
 • Obsah BPA

Co se mi na kapsičkách Zooplus Bio líbí

Vysoký obsah masa v bio kvalitě

Podíl masa v kapsičkách Zooplus Bio je jeden z nejvyšších- kolem 80 %. U kvalitních krmiv pro kočky se obsah masa pohybuje od 50 do 70 %.

Dalším plusem je, že maso pochází z německých bio chovů a je potravinářské kvality.

Velmi dobrá cena za výbornou kvalitu

Pokud máte omezený rozpočet a chcete kočce dávat kvalitní bio krmivo, potěší vás přijatelná cena těchto kapsiček.

Skvělý tip: Konzervy Zooplus Bio vás vyjdou mnohem levněji, přičemž je jejich složení stejné jako u kapsiček. Určitě stojí za zvážení, pokud chcete ušetřit.

Vhodné pro kočky s citlivým zažíváním

Tyto kapsičky obsahují vždy jeden druh masa– navíc pouze drůbeží. Jsou tedy vhodné pro kočky alergické na určitý druh masa (hovězí, vepřové, apod.).

Poznámka: Líbí se mi výběr ze tří drůbežích variant: kuře, kachna i husa. Přeci jen je drůbeží  maso pro kočku přirozenější než hovězí, vepřové či zvěřina.

Bez obsahu obilovin, kukuřice a sóji a umělých přísad

V kapsičkách Zooplus Bio nenajdete výše uvedené složky. Nenajdete v nich ani často používanou rýži. Ale všechny varianty obsahují určitý podíl zeleniny, což považuji za malý nedostatek.

Bez umělých konzervantů, barviv, dochucovadel a cukru

Kvalitní kapsičky by v žádném případě neměly obsahovat umělé přísady. Obzvlášť by to mělo platit pro kapsičky v bio kvalitě a výrobce těchto kapsiček si je toho dobře vědom.

Co se mi zas tolik nelíbí

Obsah rostlinných složek

Kapsičky nejsou 100 % živočišného původu. Obsahují nízký podíl rostlinných složek, které se liší dle varianty. V tomto případě se jedná vždy o kokosové vločky a jeden druh zeleniny. Nejsem velkým fanouškem rostlinných složek v krmivech pro masožravce, ale považuji to spíš za menší nedostatek, pokud se jedná o nízký podíl zeleniny či ovoce (ale obiloviny a luštěniny jsou již horší, obzvlášť ve větším množství.)

ZÁVĚR

Kapsičky Zooplus Bio patří k nejkvalitnějším a nejlepším kompletním krmivům pro kočky. Především mě potěšil vysoký obsah bio masa a kvalita použitých surovin. Zooplus Bio nabízí drůbeží varianty i s jedním druhem masa, a proto je vhodným krmivem i pro citlivé kočky.
Co zamrzí je podíl rostlinných složek (kokosové vločky, mrkev, dýně nebo cuketa), přestože se jedná o zanedbatelné množství. Zaráží mě i vyšší podíl tuku a nižší obsah bílkovin. Uvítala bych o něco vyšší obsah bílkovin. Ovšem tuk je v každém případě lepší než vysoký obsah sacharidů či bílkovin rostlinného původu.

V každém případě si určitě zaslouží místo mezi nejlepšími kapsičkami pro kočky a nezbývá mi noc jiného než vřele doporučit jak kapsičky, tak i konzervy.


Catz Finefood kapsičky

Catz Finefood se neřadí k známým značkám krmiv pro kočky. To ale neznamená, že nemohou být skvělou volbou. Jak už jsme si řekli: popularita a oblíbenost velmi často není ukazatelem vysoké kvality (většinou pouze dobré reklamy a marketingu).

Catz Finefood pochází od německého výrobce, který pod stejnou značkou vyrábí i klasické kvalitní konzervy. Více se o nich můžete dozvědět v této recenzi.

Složení konzerv a kapsiček je naprosto totožné. Už první pohled na složení ve vás vzbudí dojem, že se jedná o kvalitní masové kapsičky.

Kapsičky Catz Finefood mají vysoký podíl masa, neobsahují obiloviny a jiné rostlinné složky nejasného původu, a právem si zaslouží místo mezi nejlepšími kapsičkami na českém trhu. A jsou rozhodně lepší volbou než populární značky jako Whiskas, Friskies, Felix, apod.

Základní informace o kapsičkách Catz Finefood:
 • Původ výrobce: Německo
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (v přírodě všichni žerou to samé: koťata, dospělí i seniory)
 • Hmotnost kapsiček: 85 g
 • Poměr masa/vnitřností: 50-70 % masa a zbytek 30-50 % vnitřností
 • Obsah sacharidů v sušině: 4 %
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: x
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, barviv a ochucovadel: x
 • Kde koupit: Výhodná balení za skvělou cenu na zoohitu

Výhody

 • 50-70% podíl masa
 • Velmi podrobné složení
 • Bez obilovin, sóji a vedlejších rostlinných produktů
 • Obsah hodnotných vnitřností
 • Bez cukru, barviv a umělých konzervantů
 • Potravinářská kvalita masa
 • Bez obsahu BPA

Nevýhody

 • Malý podíl ovoce a zeleniny
 • Vysoká cena
 • Rostlinný olej
 • Paštiková konzistence pro některé kočky

Co se mi líbí na kapsičkách Catz Finefood

Velmi podrobné složení
Kapsičky i konzervy Catz Finefood mají jedno z nejpodrobnějších složení, které jsem měla možnost spatřit. A to jsem přečetla desítky a desítky složení mnoha krmiv pro kočky.

A všimla jsem si jedné věci: čím méně kvalitní krmivo, tím méně podrobnější obsah.

Ve složení je jasně uveden % podíl všech obsažených složek. Víte tak, co své kočce dáváte a co za své peníze dostáváte.

Vysoký podíl masa
Ve složení kvalitních kapsiček by vždy na prvním místě mělo být maso. Kapsičky Catz Finefood obsahují 50-70 % masa a zbytek tvoří hodnotné vnitřnosti jako játra, srdce a ledviny. Nenajdete v nich žádný levný živočišný odpad neznámého původu.

Potravinářská kvalita masa
Obsažené maso pochází z německých chovů a je potravinářské kvality.

Co se mi tolik nelíbí

Obsah rostlinných složek
Ze složení bych nejraději rostlinné složky odstranila. Naštěstí jich v kapsičkách najdete velmi malý podíl (2-5 %). Nejčastěji se jedná o ovoce, zeleninu a bylinky, což je určitě lepší než obiloviny, kukuřice, apod.

Místo rostlinného oleje bych ve složení raději viděla živočišný tuk či olej (kuřecí, lososový, apod.), anebo vůbec žádný olej. Mnoho krmiv ho neobsahuje a není tedy problém vyrábět krmivo bez rostlinného oleje.

Vyšší cena
Při nákupu kvalitních kapsiček narazíte na zásadní problém: vysoké ceny. A kapsičky Catz Finefood bohužel nejsou výjimkou. Kilo kapsiček vás v průměru bude stát asi dvakrát více než u klasických konzerv stejného složení od toho samého výrobce.

ZÁVĚR

Kapsičky Catz Finefood je kompletní krmivo pro kočky, které obsahuje všechny důležité živiny, vitamíny a minerály a jsou tedy vhodnou volbou pro dlouhodobé krmení vaší kočky.

Pokud dáváte přednost kapsičkám či chcete zpestřit jídelníček vaší kočky, doporučuji vám dát šanci masovým kapsičkám Catz Finefood.

Jedná se o kvalitní kompletní krmivo, které obsahuje vysoký podíl masa uvedeného původu, nižší podíl cenných vnitřností potravinářské kvality a minimální podíl složek rostlinného původu.

I přes malé nedostatky si zaslouží místo nejen v našem seznamu nejlepších kapsiček, ale i v jídelníčku vaší kočky.

Pokud chcete podrobnější analýzu, přečtěte si samostatnou recenzi krmiva Catz Finefood (konzerv i kapsiček).


Bozita Tetrapack kapsičky

Máte pravdu, nejedná se o kapsičky, ale ani o konzervy. Jsou někde na pomezí mezi nimi. Velikostně mají blíže ke konzervám, ale obsahem se více podobají klasickým kapsičkám.

Ale dle mého názoru si zaslouží místo i mezi nejlepšími kapsičkami pro kočky.

Bozita patří k těm známějším a oblíbenějším krmivům mezi majiteli. A to ze dvou důvodů:

 • Jsou 100 % živočišného původu
 • Mají skvělý poměr cena/kvalita

Bozita patří k nejlevnějším kvalitním kapsičkám pro kočky na našem trhu.

Základní informace o kapsičkách Bozita
 • Původ výrobce: Švédsko
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (v přírodě všichni žerou to samé: koťata, dospělí i seniory)
 • Hmotnost kapsiček: 375 g
 • Poměr masa/vnitřností: Neznámý
 • Obsah sacharidů v sušině: 4 %
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: x
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, barviv a ochucovadel: x
 • Kde koupit: Výhodná balení za skvělou cenu na zoohitu

Výhody

 • 100 % živočišného původu
 • Skvělý poměr cena/kvalita
 • Žádné obiloviny, sója, kukuřice a jiné rostlinné složky
 • Bez cukru, konzervantů a umělých přísad
 • Maso potravinářské kvality
 • Ekologický Tetrapak obal bez obsahu BPA

Nevýhody

 • Neznámý podíl masa a vnitřností
 • Ve všech variantách hovězí i vepřové

Co se mi líbí na kapsičkách Bozita

100 % živočišný obsah potravinářské kvality
Potěší mě, když při svém pátrání narazím na krmivo pro kočky, které obsahuje pouze živočišné složky. A Bozita patří mezi tato krmiva. Obsažené živočišné složky pochází ze švédských chovů a jsou potravinářské kvality.

Žádné rostlinné složky
V Bozitě nenajdete žádné obiloviny, kukuřici, sóju či vedlejší rostlinné produkty. Víte, čím se liší od ostatních kvalitních kapsiček? Nulovým podílem zeleniny, ovoce a bylinek, které často najdete ve složení těch nejlepších kapsiček pro kočky, i když v minimálním množství.

Dobrý poměr cena/kvalita
Kromě kvality je také důležitá cena. Osobně považuji Bozitu za jedny z nejlevnějších kvalitních krmiv (kapsiček i konzerv) pro kočky. Za velmi dobrou cenu získáte velmi slušnou kvalitu.

Co se mi až zas tolik nelíbí

Neznámý poměr masa a vnitřností
Co vás jako první napadne po přečtení složení Bozity je:

Kolik masa obsahují?

Které vnitřností a jaké množství?

Málo podrobné složení je největším nedostatkem mnoha krmiv pro kočky.

Ze složení Bozity se dozvíte jedinou věc: které druhy masa obsahuje. To je všechno. Podíl čistého masa zůstává tajemstvím. Stejně tak i totožnost dalších živočišných složek zůstává skrytá.

Samozřejmě, poslala jsem e-mail výrobci s dotazem na podíl masa a vnitřností. Odpověděl, ale informaci i po opakovaném dotazování neposkytl (na třetí e-mail se už ani nenamáhal odpovědět). Pouze mi napsal, že se jedná o kvalitní bílkoviny. Ale samotný poměr masa a vnitřností je výrobním tajemstvím. To nechápu. Někteří výrobci se nebojí krádeže jejich výrobního tajemství a bez problému poskytnou podrobné složení včetně % podílu masa a jednotlivých vnitřností (viz. Catz Finefood, zooplus bio,…).

Co z toho vyplývá?

Vzhledem k nízké ceně a neochotě výrobce poskytnout informace je zřejmé, že obsah masa bude o poznání nižší než vnitřností. Odhadují, že to bude 20-40 % masa a 60-80 % vnitřností.

Vnitřnosti jsou také důležitým zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů. Ale jejich podíl by měl být nižší než masa. Přesto raději vidím obsah bílkovin živočišného původu, než bílkovin pocházejících z rostlinných složek.

Nevhodnost pro kočky citlivé na hovězí či vepřové

Zaráží mě, že všechny varianty obsahují hovězí a vepřové. Když kupujte Bozitu kuřecí, předpokládáte, že bude obsahovat kuřecí maso (popřípadě jinou drůbež). Ale u Bozity to tak není. Kuřecí varianta obsahuje i hovězí a vepřové, což mi připadá zvláštní.  Z pohledu výrobce je výhodné přidávat hovězí a vepřové, protože je levnější než kuřecí (hlavně vnitřnosti).

Pokud máte kočku citlivou na hovězí nebo vepřové maso, měli byste Bozitě úplně vyhnout a vyzkoušet jiná kvalitní krmiva, která nabízí varianty bez hovězího a vepřového.

ZÁVĚR

Kapsičky Bozita patří k nejlepším nejlevnějším kapsičkám na našem trhu. Pokud máte omezený rozpočet, doporučuji vám je zařadit do jídelníčku vaší kočky. Jsou daleko lepší volbou než Whiskas, Felix, apod. a přitom je můžete sehnat za stejnou, či dokonce i nižší cenu.

Jedná se o kompletní krmivo, které je 100 % živočišného původu. Nenajdete v něm žádné zbytečné rostlinné složky jako obiloviny, sóju, kukuřici, atd. Výrobce si uvědomuje, že vyrábí krmivo určené pro čistého masožravce, který se obejde bez těchto rostlinných výplní.

Za největší nedostatek považuji málo podrobné složení. Z něho nezjistíte, kolik % masa a vnitřností obsahuje a které z nich jsou obsaženy. Pokud je vaše kočka alergická na hovězí nebo vepřové, není Bozita vhodnou volbou.

Složení odpovídající stravě masožravé kočky plus skvělá cena činí z Bozity jasného cenového vítěze. Jedná se o nejlepší kapsičky v poměru kvalita/cena.

Pokud chcete kvalitní levné kapsičky, neměli byste Bozitu v žádném případě přehlédnout.

Podrobnější recenzi krmiva Bozita si můžete přečíst zde.


Feringa kapsičky pro kočky

Upřímně, o této značce krmiva jsem se náhodou dozvěděla nedávno.

Nejedná se o značku, která by byla běžné k dostání v kamenných chovatelských prodejnách, ale ani na internetu.

Přesto si zaslouží naši pozornost, a proto jsem se rozhodla podívat se na toto krmivo podrobněji.

Opět se jedná o značku německého původu. Jak jste si možná už sami všimli, většina kvalitních konzerv a kapsiček pro kočky pochází od německých sousedů a často jsou u nás k dostání v e-shopu zoohit (někdy pouze v něm a většinou za nejlepší ceny).

A proč jsem je zařadila k nejlepším kapsičkám pro kočky?

 • Obsahují vysoký podíl masa
 • Koupíte je za dobrou cenu
Základní informace o kapsičkách Feringa
 • Původ výrobce: Německo
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (v přírodě všichni žerou to samé: koťata, dospělí i seniory)
 • Hmotnost kapsiček: 85 g
 • Poměr masa/vnitřností: 70 % masa a 30 % vnitřností
 • Obsah sacharidů v sušině: 2 – 5 %
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: x
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, barviv a ochucovadel: x
 • Kde koupit: Výhodná balení za skvělou cenu na zoohitu

Výhody

 • Vysoký podíl masa (70%)
 • Dobrá cena
 • Potravinářská kvalita masa pocházející hlavně z Německa (ale i Itálie a Francie)
 • Bez obilovin, sójy a vedlejších rostlinných složek
 • Obsah hodnotných vnitřností (játra, srdce, žaludek)
 • Bez cukru, umělých barviv, dochucovadel a konzervantů

Nevýhody

 • Podíl rostlinných složek
 • Složení by mohlo být podrobnější
 • Obsah BPA

Co se mi líbí na kapsičkách Feringa

Vysoký podíl masa
Kapsičky obsahují velmi vysoké množství masa- 70 %, čímž směle může konkurovat těm nejlepším krmivům pro kočky. Maso je potravinářské kvality a pochází z Německa, Itálie a Francie.

Uvedení druhu vnitřností
Líbí se mi, že výrobce nemá problém ve složení uvést obsah konkrétních vnitřností. Víme tak, že kapsičky obsahují cenné vnitřnosti jako játra, srdce, plíce, atd. V kapsičkách nenajdete kontroverzní vedlejší živočišné produkty.

Bez obilovin, sóji a vedlejších rostlinných produktů
Kvalitní krmiva by v žádném případě neměla obsahovat obiloviny, sóju a jiné potenciální alergeny. Jedná se pouze o levné výplně, které nemají v krmivu pro kočky co pohledávat.

Co se mi tolik nelíbí

Uvítala bych ještě podrobnější složení (i když je určitě mnohem podrobnější než u převážné většiny krmiv). Zajímalo by mě, kolik % jednotlivých vnitřností je v kapsičkách obsaženo. Ale pozitivní je, že výrobce uvedl jednotlivé složky, ještě k nim mohl přidat i ty % podíly. Ale nejedná se o zásadní nedostatek.

Také se mi moc nelíbí obsah rostlinných složek, i když je opravdu minimální (max. 5 % sacharidů v sušině). Dle varianty se jedná o různé ovoce, bylinky nebo zeleninu. Dvě varinaty obsahují brambory, kterým bych se raději vyhnula.

Další nedostatek vidím v obsahu BPA, který ovšem používá převážná většina výrobců. Podle EU se jedná o bezpečnou látku, přesto existují studie, které poukazují na její potenciální škodlivý účinek na zdraví.

ZÁVĚR

Feringa si zaslouží místo mezi nejkvalitnějšími kapsičkami pro kočky. Roli nehraje jejich oblíbenost či rozšířenost, ale kvalita složení. Zjišťuji, že populární a nejprodávanější krmiva pro kočky bývají často podřadné kvality s obsahem vedlejších živočišných produktů neznámého původu, obilovin a jiných rostlinných složek a třešinkou na dortu je obsah cukru v různých podobách.

Naštěstí Feringa patří k těm kapsičkám, které jsou určeny pro masožravce. Obsahují vysoké množství masa potravinářské kvality, nízký podíl hodnotných vnitřností jasně uvedeného původu, minimální podíl rostlinných složek a především žádné obiloviny, sóju a jiné rostlinné hypoalergenní ingredience.

Nezbývá mi nic jiného, než je vřele doporučit. Určitě stojí za vyzkoušení.


Applaws kaspičky recenze masových kapsiček

Upozornění na začátek: Applaws kapsičky jsou pouze doplňkovým krmivem pro kočky, to znamená, že neobsahují všechny potřebné živiny, a tedy nejsou vhodné pro dlouhodobé krmení.

Pokud krmíte svou kočku třikrát denně, to znamená 21 jídel za týden, můžete své kočce dát čtyři dávky samotného doplňkového krmiva nebo ho smíchat s kompletním krmivem.

Z toho vyplývá, že kvalitní doplňkové krmivo je zdravým, ale často drahým příležitostným zpestřením kočičího jídelníčku (něco jako zákusek, ale zdravý).

Applaws kapsičky si zaslouží místo mezi nejlepšími kapsičkam. Co může odradit od jejich koupě je jejich velmi vysoká cena, za kterou ovšem dostanete velmi kvalitní složení kapsiček s 95 % obsahem libového masa.

Přesto se dle mého názoru jedná o velmi předražené čisté maso. Je asi tak třikrát dražší než prsní kuřecí řízky, a to je už co říct.

Moje hodnocení vychází ze skutečnosti, že se jedná o doplňkové krmivo. Neřeším nulový obsah vnitřností nebo nízký podíl tuku, což by byl problém u kompletního krmiva.

Skvělý tip: Pokud chcete ušetřit, doporučuji vám místo kapsiček koupit konzervy Applaws (70 g nebo 156 g). Mají úplně stejné složení, jsou ovšem k dostání za nižší cenu.

Základní informace o kapsičkách Applaws
 • Původ výrobce: Velká Británie
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (v přírodě všichni žerou to samé: koťata, dospělí i seniory)
 • Hmotnost kapsiček: 70 g
 • Poměr masa/vnitřností: 100 % masa
 • Obsah sacharidů v sušině: 0 – 5 %
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: x
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, barviv a ochucovadel: x
 • Kde koupit: Výhodná balení za skvělou cenu na zoohitu

Výhody

 • 99 % obsah živočišného původu
 • Libové maso potravinářské kvality
 • Bez obilovin, sóji a jiných vedlejších rostlinných produktů
 • Velmi nízký podíl sacharidů
 • Vhodné pro kočky s citlivým zažíváním
 • Vždy jeden druh masa

Nevýhody

 • Vysoká cena
 • Obsah rýže (i když velmi nízký)
 • Pouze doplňkové krmivo

Co se mi líbí na kapsičkách Applaws

Vysoký obsah libového masa (celkem 99 %). Výrobce má ve složení jasně uvedeno, že se jedná o kuřecí či jiný druh masa. Kapsička neobsahuje rozemleté maso, ale kousky libového masa. Je to stejné, jako byste uvařili kuřecí prsa a natrhali je na malé kousky.

V kapsičkách nenajdete žádné obiloviny, sóju či jiné levné rostlinné výplně. Výrobce do nich nepřidal ani žádná barviva, ochucovadla a konzervační látky. To samé se týká i vitamínů a minerálů. Jedná se o 100 % přírodní kapsičky. Dokonce ani neobsahují BPA.

Jsou také v hodné pro kočky s citlivým zažíváním či hypoalergenní. Obsahují vždy jeden druh masa.

Co se mi naopak nelíbí

Velmi vysoká cena. Ano, kapsičky Applaws obsahuje libové maso, a to se samozřejmě promítne i do jejich ceny. Přesto bych uvítala o něco nižší cenu.

Upřímně, nechápu, proč výrobci mají potřebu přidávat do krmiv pro kočky rostlinné složky. Všechny příchutě obsahují rýži, i když v minimálním množství (pouhé 1 %).

ZÁVĚR

Kapsičky Applaws jsou jednou z nejlepších voleb ke zpestření jídelníčku vaší kočky. Obsahují 99 % podíl libového masa, nenajdete v nich žádné obiloviny, sóju či jiné rostlinné složky a obsahují vždy jeden druh masa. Jediný malý nedostatek představuje obsah rýže, který ovšem tvoří pouhé 1 %.

Obsah kapsiček Applaws krásně voní, a nejen moje kočky se po něm mohou utlouct. Jako odměnu jednou za čas je mohu vřele doporučit.


Almo Nature HFC (Legend) kapsičky

Almo Nature patří k těm známějším a oblíbenějším krmivům pro kočky na rozdíl od ostatních recenzovaným kapsičkám či krmiv. A naštěstí také patří k těm kvalitnějším.

Složením jsou velmi podobné výše hodnoceným kapsičkám od Applaws s tím rozdílem, že Applaws váží 70 g, zatímco Almo Nature HFC pouhých 55 g a Applaws vás vyjde levněji.

Almo Nature má více produktových řad mokrého krmiva:

 • HFC (dřívější název Legend)pouze doplňkové krmivo, zahrnuje konzervy a kapsičky
 • Daily menukompletní krmivo, zahrnuje konzervy a kapsičky – obsahuje více rostlinných složek a složení není tak podrobné
Upozornění: K nejlepším kapsičkám patří pouze doplňkové Almo Nature HFC (Legend). Složení Almo Nature Daily menu se mi upřímně moc nelíbí.  Najdete v něm pšeničný lepek, rostlinné bílkovinné výtažky a živočišné deriváty bez uvedení jejich druhu a množství.

V této recenzi se chci zaměřit pouze na produktovou řad kapsiček HFC (Legend).

Doporučení: Dejte přednost variantám s kuřecím masem před rybami, které jsou potenciálními alergeny, mohou obsahovat rtuť a jiné škodlivé látky a kočky si na ně rychle vytváří závislost.

Základní informace o kapsičkách Almo Nature HFC
 • Původ výrobce: Itálie
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (v přírodě všichni žerou to samé: koťata, dospělí i seniory)
 • Hmotnost kapsiček: 55 g
 • Poměr masa/vnitřností: 100 % masa
 • Obsah sacharidů v sušině: 1,5 – 5 %
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: x
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, barviv a ochucovadel: x
 • Kde koupit: Výhodná balení za skvělou cenu na zoohitu

Výhody

 • Vysoký obsah libového masa
 • Potravinářská kvalita masa
 • Bez konzervantů, ochucovadel a jiných umělých přísad
 • Bez obilovin, sóji, kukuřice a rostlinných produktů nejasného původu
 • Bez obsahu BPA

Nevýhody

 • Vysoká cena
 • Obsah rýže
 • Pouze doplňkové krmivo

Co se mi líbí na kapsičkách Almo Nature HFC

Složení je velmi podrobné a jednoznačné. Jsou v něm uvedeny nejen jednotlivé složky, ale i jejich procentuální podíl.

Obsahuje vysoký podíl masa (asi 97 %) potravinářské kvality. Mrzí mě, že v něm nenajdete žádné hodnotné vnitřnosti. Jedná se pouze o doplňkové krmivo, tomu odpovídá i nulový obsah přidaných vitamínů a minerálů a velmi nízký podíl tuku.

Líbí se mi, že neobsahuje levné rostlinné výplně jako obiloviny, sóju, kukuřice, luštěniny a vedlejší rostlinné produkty nejasného původu. Nenajdete v nich i žádné konzervanty, ochucovadla a jiné „dobroty“. Oceňuji i fakt, že výrobce nepoužívá BPA.

Co se mi tolik nelíbí

Kapsičky Almo Nature jsou suverénně nejdražšími kvalitními kapsičkami na našem trhu. Jak jsem se zmiňovala i u kapsiček Applaws, více se vám vyplatí koupit kuřecí řízky či kuřecí stehna a uvařit je. Moje kočky milují čerstvě uvařené masíčko. Je to levnější i zdravější a uvařené to máte za chvíli.

Byla bych raději, kdyby kapsičky byly 100 % živočišného původu. Ale výrobce se stejně jako U Applaws rozhodl do nich přidat rýži, ovšem její podíl je také velmi nízký: 0,5 – 1 %.

ZÁVĚR

Kapsičky Almo Nature HFC (stejně jako konzervy) patří k nejlepším doplňkový krmivům pro vaši kočku. Jejich obsah tvoří čisté libové maso potravinářské kvality. Ale za vysoký obsah si budete muset připlatit. Alternativou jsou kapsičky Applaws, které mají velmi podobné složení.Pokud bych se měla rozhodnout mezi Applaws a Almo Nature HFC, dala bych přednost Applaws, protože jsou levnější a obsahují nižší podíl rýže. A co se týká chuti, kočky mezi nimi většinou rozdíl nevidí (i když některým kočkám více chutná Applaws).

Za vyzkoušení určitě stojí. Je to skvělá volba pro zpestření jídelníčku vaší kočky.


Cosma kapsičky

A máme tady další doplňkové kapsičky, které ovšem potěší nižší cenou. Je to kvalitní alternativa k hodně drahým kapsičkám Almo Nature a Applaws.

Na výběr máte ze dvou druhů kapsiček:

 • Cosma Original– v želé, dražší, vyšší obsah masa
 • Cosma Thai – ve vývaru, levnější, s nižším obsahem masa

Když se ale podíváte blíže na složení, uvědomíte si, proč jsou levnější. Obsahují méně masa a více vody (vývaru). Almo Nature a Applaws mají 75 % masa, zatímco Cosma 50 %. Přesto se jejich koupě vyplatí (stejně je můžete dávat pouze jednou za čas či přimíchávat do kompletního krmiva) a některé kočky dávají přednost masíčku ve větším množství šťávy.

Tip: Pokud vám připadají kapsičky Cosma drahé, doporučuji místo nich koupit klasické konzervy, které vás vyjdou levněji a obsahově jsou naprosto totožné.
Základní informace o kapsičkách Cosma:
 • Původ výrobce: Německo
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (v přírodě všichni žerou to samé: koťata, dospělí i seniory)
 • Hmotnost kapsiček: 100 g
 • Poměr masa/vnitřností: 100 % masa
 • Obsah sacharidů v sušině: 1,5 – 5 %
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: x
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, barviv a ochucovadel: x
 • Kde koupit: Výhodná balení za skvělou cenu na zoohitu

Výhody

 • Obsah libového masa
 • Vždy jeden druh masa
 • Dobrá cena
 • Maso potravinářské kvality
 • Bez obilovin, sóji, kukuřice a jiných levných rostlinných složek neznámého původu
 • Minimální podíl sacharidů
 • Bez konzervantů, ochucovadel, barviv, cukru, apod.

Nevýhody

 • Vysoký obsah vody (vývaru)
 • Obsah rýže
 • Obsah BPA
 • Převážně varianty s rybami

Co se mi líbí na kapsičkách Cosma

Jako vždy se mi líbí slušný obsah libového masa, u kterého je uveden i jeho původ. Každá příchuť obsahuje vždy jeden druh masa, je tedy dobrou volbou i pro citlivé kočky. Maso je samozřejmě potravinářské kvality a pochází z Německa, Francie a Itálie.

V kapsičkách nenajdete levné rostlinné výplně jako obiloviny, kukuřici, sóji a jiné vedlejší rostlinné složky, jak to bývá zvykem u méně kvalitních kapsiček. Tomu odpovídá i velmi nízký obsah sacharidů.

Co se mi tolik nelíbí

Stejně jako u Applaws a Almo Nature by si výrobce ani v případě krmiva Cosma neodpustil, kdyby tam trochu té rýže nepřidal .

Jak už jsem uvedla výše, Cosma obsahuje méně masa a více vody. Za méně peněz tak dostanete méně kalorické krmivo.

Téměř všechny varianty obsahují tuňáka. Na výběr máte buď tuňáka, nebo kuřecí či jejich kombinaci (popřípadě ještě s krevetami nebo s krabem).

Doporučení: dávejte přednost variantám bez obsahu ryb, které jsou častým alergenem, obsahují škodlivé látky a vysoký obsah fosforu. Zdravější a lepší volbou jsou nerybí příchutě jako například kuřecí.

ZÁVĚR

Kapsičky Cosma jsou levnější alternativou k dražším kapsičkám s podobným složením. Počítejte ale s tím, že obsah bude obsahovat více rosolu (vývaru) a méně masa. Ale jedná se o doplňkové krmivo, které je skvělým dietním zpestřením jídelníčku vaší kočky.

Pokud hledáte levnější masové kapsičky bez obilovin, sóji, umělých konzervantů, cukrů a dochucovadel, určitě stojí kapsičky Cosma za zvážení. Nedostatkem je obsah rýže, i když velmi nízký a také obsah BPA (Applaws i Almo Nature ho neobsahují).

Vřele doporučuji hlavně nerybí varianty.Žebříček nejhůře hodnocených a nejméně kvalitních kapsiček (a někdy i předražených)

Často najdete pouze žebříčky nejlepších krmiv pro kočky, a přitom existuje daleko více nekvalitních kapsiček, které jsou pro vaši kočku tou nejhorší volbou.

Tento žebříček vám poradí, kterým kapsičkám se máte vyhnout, přestože mnohé z nich patří do kategorie oblíbených a populárních.

Mohu vás ujistit, že za stejnou cenu (či o trochu vyšší, ale často i nižší) můžete najít mnohem kvalitnější kapsičky. Proč byste utráceli peníze za „žrádlo“, které v mnoha případech patří spíše do popelnice než do misky vašeho kočičího miláčka?

Poznámka: do žebříčku jsem zařadila kapsičky, které si nezaslouží vyšší hodnocení než 2 hvězdičky (a to jsem ještě hodná 😊). Kapsičky průměrné kvality jsem sem nezařadila.

Řekněte sami: snědli byste tyto kapsičky, kdybyste věděli, že jsou pro vás nezdravé, nevhodné, či dokonce škodlivé? Samozřejmě, že ne. Musíte si uvědomit, že vaše kočka takovou volbu nemá. Je na vás, jestli dáte přednost kvalitnějšímu jídlu, které vaší kočce s mnohem menší pravděpodobností způsobí nějaké zdravotní problémy před nekvalitním krmivem, které s sebou nese mnohem větší riziko.

Pomůcka k odhalení nekvalitních kapsiček: většina nejméně kvalitních kapsiček mají několik zásadních věcí společných (a podle toho také poznáte nekvalitní kapsičky na první pohled):

 • Maso a vedlejší živočišného produktu neznámého původu, kvality i množství
 • různé rostlinné složky (obiloviny, kukuřice, vedlejší rostlinné produkty či bílkoviny)
 • různé formy cukru

Pojďme se podívat na žebříček nejhorších kapsiček pro kočky:

 1. Hill´s Science Planvítěz kategorie nejhorších kapsiček
 2. Hill´s Prescriptionkapsičky s vysokým obsahem sacharidů
 3. Royal Caninekapsičky plné prohřešků
 4. Purina One a Pro Plankapsičky s nejasným složením a rostlinnými složkami
 5. Felixkapsičky se složením nejasného původu

Hill´s Science Plan kapsičky- Nedoporučuji!!!

Hodnocení: 1 out of 5 stars

A máme tady jasného vítěze v kategorii nejhorších kapsiček pro kočky.

Jsem si vědoma toho, že mnoho veterinářů doporučuje krmivo Hill´s a že hlavně z tohoto důvodu ho mnoho majitelů kupuje.

Ale když se podíváte na jeho složení, uvědomíte si, že nepatří ke kvalitním kapsičkám. A také rozhodně nepatří do misky masožravce.

Podívejme se na zásadní důvody, proč si Hill´s Science Plan „zaslouží“ místo mezi nejméně kvalitními kapsičkami pro kočky:

 • Maso a vedlejší živočišné produkty neznámého původu a množství
 • Všechny složky nejasného a kontroverzního původu (obiloviny, oleje a tuky, atd.)
 • Vysoký obsah rostlinných složek
 • Potenciální alergeny: obiloviny a rostlinné deriváty
 • Vysoká cena za nízkou kvalitu
 • Vysoký podíl sacharidů a nízký podíl bílkovin
 • Obsah cukru

Podívejme se na složení konkrétní kapsičky Hill´s Science Plan pro dospělé kočky s kuřetem:

SLOŽENÍ: Maso a živočišné deriváty, deriváty rostlinného původu, cukry, obiloviny, rostlinný proteinový extrakt, minerály, vejce a vaječné deriváty, oleje a tuky.

Červeně označené složky jsou kontroverzní

ZÁVĚR

Kapsičky Hill´s Science Plan jsou jednoznačným vítězem mezi nejhoršími kapsičkami pro kočky. Již první pohled na složení by vás měl odradit od jejich koupě. Obsahují velké množství kontroverzních složek nejasného původu.

Bohužel, nemohu o nich říct pozitivního kromě toho, že se na prvním místě nachází složka živočišného původu. To ale neznamená, že masa je tam více než rostlinných složek. Přestože je maso na prvním místě, součet rostlinných složek, které následují, bude s největší pravděpodobností vyšší.

Nelíbí se mi ani vysoký obsah sacharidů v sušině (kolem 25 %). Podíl sacharidů by neměl přesáhnout 10 % (pokud má vaše kočka cukrovku, méně než 5 % je ideálních). Za alarmující považuji i cukr, který se ve složení nachází na třetím místě (není ta kapsička sladká?).

I když je vám váš veterinář bude doporučovat, neřiďte se slepě jeho radami. Sami se podívejte na složení a položte si otázku: Jedná se o vhodné kapsičky pro masožravce? Obsahují vysoké množství masa uvedeného původu? Nejsou na dalších místech obiloviny či jiné rostlinné složky neznámého původu? Je u všech složek uveden jejich původ? Je ve složení cukr?

Pokud si položíte tyto otázky, bude vám jasné, že tyto kapsičky nejsou v žádném případě vhodným krmivem pro vaši kočku.

Nebojte se říct NE nekvalitnímu a předraženému krmivu.

Skutečně se jedná o velmi předražené krmivo. Za takový odpad bych nedala ani korunu, natož takovou nehoráznou částku, kterou výrobce požaduje. Výrobce šetřil masem a místo něho do kapsiček nastrkal co nejvíce levných rostlinných výplní, které od dodavatelů odkupuje za směšnou částku.

Na výběr vždy máte mnohem kvalitnější alternativy, které jsou i levnější.

Tímto krmivem bych své kočky nikdy nekrmila, a to samé doporučuji i vám!!!

Poznámka na okraj: Všechna krmiva od výrobce Hill´s jsou stejně nekvalitní. Je jedno, jestli se jedná o kapsičky, konzervy nebo granule. Stačí se podívat na jejich složení a hned vám to bude jasné.

Pokud vás zajímá složení dalších variant, podívejte se na kompletní nabídku Hill´s Science Plan. Jejich složení je velmi podobné. Ujišťuji vás, že nenajdete ani jeden recept, který by si zasloužil více jak 1 hvězdičku.


Hill´s Science Prescription kaspičky

Hodnocení: 1.2 out of 5 stars

Ukazuje se, že výrobce umí vyrábět skutečně nekvalitní kapsičky.

Na druhém místě se opět nachází kapsičky Hill´s, ale tentokrát produktová řada Prescripiton, která šlape vítězovi na paty.

Výrobce Hill´s nabízí „předpisy na míru“ na různá onemocnění či problémy u koček. Ale na základě složení a analýzy kapsiček mohu sebevědomě prohlásit, že nejsou vhodné pro masožravce. Navíc obsahují mnoho kontroverzních složek, které nemají v kvalitním a zdravém krmivu pro kočky co pohledávat.

Složením i kvalitou je na tom velmi podobně jako náš vítěz.

6 zásadních důvodů, proč jsem zařadila Hill´s Prescription kapsičky do seznamu nejhorších krmiv pro kočky:

 • Obsahuje velké množství rostlinných složek (což jsou levné výplně)
 • Potenciální alergeny: pšenici a kukuřici
 • Obsahuje „různé cukry“ + obarveno přírodním karamelem
 • Vysoké množství sacharidů – nevhodné pro masožravce
 • Velmi nízký podíl bílkovin, navíc neznámo, kolik z toho je rostlinného a kolik živočišného původu

Jako důkaz poslouží složení konkrétního „předpisu“:

Složení: kuřecí (23 %), vepřové, celulóza, pšeničná mouka, kukuřičný škrob, tapiokový škrob, různé cukry, koncentrovaná hrachová bílkovina, minerální látky, živočišná bílkovina, rybí olej, slunečnicový olej, DL-methionin, L-karnitin, vitamíny, stopové prvky, hydrolyzované chrupavky, hydrolyzovaní korýši a betakaroten, obarveno přírodním karamelem
Červeně označené složky jsou kontroverzní

ZÁVĚR

Kapsičky Hill´s prescription si právem „zaslouží“ místo v žebříčku nejhorších kapsiček pro kočky. Obsahují velký podíl rostlinných složek, tedy potenciálních alergenů a ani obsah cukru na ně nevrhá dobré světlo.

Obsah bílkovin v sušině je příliš nízký (kolem 30 %) a obsah sacharidů naopak příliš vysoký (kolem 30 %). Podíl sacharidů v sušině by neměl být vyšší jak 10 %.

Tyto kapsičky jsou nízké kvality, za kterou ovšem výrobce požaduje nehorázně vysokou cenu. S největší pravděpodobností se jedná o kapsičky, které obsahují více složek rostlinných než těch živočišných (toto složení je skvělým příkladem praktik výrobců, které nastrkají do složení více odlišných druhů rostlinných složek tak, aby maso zůstalo na prvním místě).

Mám podezření, že Hill´s spolupracuje s veterináři. Hill´s způsobí u koček zdravotní problémy a veterináři pak za jejich „léčbu“ často požadují nehorázné peníze. V konečném důsledku se to vyplatí obou stranám. Ano, jedná se o „skvělou spolupráci“.

Na výběr vždy máte mnohem kvalitnější alternativy, které jsou i levnější.

Tímto krmivem bych své kočky nikdy nekrmila, a to samé doporučuji i vám.

Pokud vás zajímá složení dalších variant, podívejte se na kompletní nabídku Hill´s Prescripiton. Jejich složení je velmi podobné. Ujišťuji vás, že nenajdete ani jeden recept, který by si zasloužil více jak 1 hvězdičku.

Silně mě znepokojuje, že veterináři majitelům často doporučují ty nejhorší kapsičky. Dříve jsem byla naivní, nevědomá a příliš důvěřivá. Kdyby mi v té době veterinář doporučil tato nekvalitní krmiva, s největší pravděpodobností bych je bez rozmýšlení koupila a své kočce dávala s přesvědčením, že to je pro ni to nejlepší a nejzdravější krmivo (přece mi to doporučil můj veterinář).

Naštěstí už vím, že krmivo Hill´s má pouze dobrý marketing, kterým se snaží zakrýt jeho podřadnou kvalitu.


Royal Canin kapsičky

Hodnocení: 1.3 out of 5 stars

Kapsičky Royal Canin šlapou našim vítězům na paty. Právem si zaslouží třetí místo mezi nejméně kvalitními kapsičkami.

Patří známé společnosti Mars, která také vyrábí krmiva Whiskas, Sheba, Pedigree, Iams a Eukanuba. Všechna krmiva se vyrábí v jedné továrně, ale pod jinou značku (přičemž složením i kvalitou jsou si velmi podobné).

5 důvodů, proč jsem zařadila Royal Canin mezi nejhorší kapsičky pro kočky:

 • Maso a deriváty živočišného původu neznámého původu
 • Obsah obilovin a jiných rostlinných složek
 • Potenciální alergeny pro vaší kočky: lepek a druh masa (nevíme, které druhy obsahuje)
 • Vysoký obsah sacharidů
 • Vysoký obsah bílkovin rostlinného původu

Podívejme se složení konkrétní kapsičky Royal Canin Sterilised Jelly- pro kočky po sterilizaci:

Složení: maso a deriváty živočišného původu, obiloviny, deriváty rostlinného původu, extrakty rostlinných bílkovin, minerály.

Červeně označené složky jsou kontroverzní

Jak se vám líbí složení těchto kapsiček? Všechny obsažené složky jsou kontroverzní. Ze složení se nedozvíte, co je vlastně v kapsičkách obsaženo. Je naprosto jasné, proč výrobce uvádí obecné pojmy jako obiloviny, maso, atd. Snaží se tím zamaskovat fakt, že používá levné a nekvalitní suroviny.

ZÁVĚR

Jak sami můžete vidět, byla by velká chyba nezařadit krmivo Royal Canin mezi nejhorší kapsičky pro kočky. Samotné složení na nás křičí: nepatřím ke kvalitním kapsičkám.Kapsičky mají sice na prvním místě maso a deriváty živočišného původu, ale na následujících místech najdete už jen složky rostlinného původu, kterých bude s největší pravděpodobností více než těch živočišných.

Obecný pojem maso a deriváty nevzbuzují dojem kvality. Otázkou je, kolik čistého masa skutečně obsahují.

Zarážející je i obsah různých rostlinných složek neznámého původu i kvality. A to nemluvím o faktu, že rostlinné složky nemají v krmivu pro kočky co pohledávat (obzvlášť obiloviny). Výrobce použil jednu z častých praktik: rostlinné složky rozdělil so tří různých složek tak, aby maso zůstalo na prvním místě.

Další negativum je vysoký obsah sacharidů v sušině (kolem 22 %). Je to o něco nižší číslo než u kapsiček Hill´s, přesto stále příliš vysoké. Také obsahují vyšší podíl bílkovin, otázkou je, kolik jich je živočišného původu. Jediným pozitivem je, že neobsahují cukr ani karamel.

Na trhu najdete mnohem kvalitnější kapsičky pro kočky s podrobnějším složením, s vyšším obsahem masa a nízkým (či nulovým) obsahem rostlinných složek.

A co se týká ceny, Royal Canin patří k předraženým kapsičkám. Výrobce za odpadovou kvalitu požaduje prémiovou cenu. Tohle je pouze o značce, která má za úkol skrýt pochybný obsah kapsiček.

Mohu vás ujistit, že na trhu najdete mnohem kvalitnější kapsičky, které koupíte za podobnou a často i nižší cenu.

Určitě tyto kapsičky nikomu nedoporučuji. Svým kočkám bych je v žádném případě nedala.

Pokud vás zajímá složení dalších variant, podívejte se na kompletní nabídku Royal Canin. Jejich složení je velmi podobné. Ujišťuji vás, že nenajdete ani jeden recept, který by si zasloužil více jak 1,5 hvězdičky.


Purina One a Pro Plan kapsičky

Hodnocení: 1.5 out of 5 stars

Dalším hříšníkem v seznamu nejhorších kapsiček jsou Purina One a Pro Plan kapsičky.

Možná jste si sami všimli, že nejhorší kapsičky mají mnoho věcí společných. Obsahují živočišné produkty neznámého původu, zbytečné rostlinné složky a také v nich často najdete cukr.

A v kapsičkách Purina One a Pro Plan najdete všechny uvedené prohřešky.

Podívejme se na 6 důvodů, proč jsem zařadila Purina One a Pro Plan mezi nejhorší kapsičky pro kočky:

 • Maso a vedlejší živočišné produkty neznámého původu i množství
 • Vyšší obsah rostlinných složek
 • Obsah ryb v každé příchuti
 • Oleje a tuky nejasné kvality
 • Obsah potenciálních alergenů: lepek, sója, ale i určitý druh masa
 • Cukr

Vždy je lepší tyto prohřešky vidět na příkladě.

Vybrala jsem variantu Purina One s kuřecím masem a zelenými fazolkami

Složení:
Maso a vedlejší produkty živočišné výroby (z toho 4% kuřecí maso), rostlinné bílkovinné extrakty, zelenina (5,6 % ze sušených zelených fazolek), ryby a vedlejší produkty z ryb, produkty vedlejší rostlinné výroby, minerální látky, oleje a tuky, cukr.
Červeně označené složky jsou kontroverzní

A podívejme s i na variantu Pro Plan Delicate krocan

Složení:
maso a vedlejší živočišné produkty (z toho 4% krocan), rostlinné bílkovinné extrakty, ryby a vedlejší rybí produkty, oleje a tuky, vedlejší rostlinné produkty, minerální látky, cukr

Červeně označené složky jsou kontroverzní

Složení je opět z převážné části červené. A není se co divit. Výrobce používá obecné názvy složek a raději nezabíhá do podrobností (nemohl by přeci napsat rostlinné zbytky jako šlupky, lepek, celulóza, apod.).

A ještě důležitá poznámka: Každá varianta Purina One i Pro Plan obsahuje rybu. A jak už jsem se zmínila, ryba není pro kočku nejlepší volbu. Je častým alergenem, obsahuje rtuť, příliš velké množství fosforu a jiných škodlivých látek.

ZÁVĚR

Kapsičky Purina One obsahují velké množství kontroverzních složek nejasného původu. Již samotné složení je prvním varovným signálem nekvalitního a nevhodného krmiva pro kočky.

Ze složení nezjistíme, které maso a vedlejší živočišné produkty kapsičky obsahují. To samé můžeme říct i rostlinných složek. Navíc nemáme ani šanci dohledat, jaké množství je jednotlivých složek v krmivu obsaženo. A o jejich kvalitě ani nemluvím.

Osobně bych svým kočkám nedával krmivo s obsahem složek, o jehož kvalitě a původu nic nevím. Je to velké riziko obzvlášť v případech, kdy je vaše kočka na určitou složku alergická či citlivá. Ale i když není, podřadné krmivo s nejasným složením do kočičí misky v žádném případě nepatří.

Na rozdíl od předešlých kapsiček je obsah sacharidů přijatelný (do 10 %) a obsah bílkovin vysoký (kolem 50 %), ovšem kvalita bílkovin je velmi pochybná. Velká část je rostlinného původu a co se týká těch živočišných, o jejich kvalitě a využitelnosti mám určité pochybnosti.

Výrobce místo rostlinných sacharidů použil rostlinné bílkovinné extrakty a tím zabil dvě mouchy jednou ranou: snížil podíl sacharidů a navýšil obsah bílkovin.

Ale vždy je důležité se ptát: jaká je kvalita obsažených bílkovin? Jsou rostlinného nebo živočišného původu?

Nebudeme si nic nalhávat: v těchto kapsičkách se nachází především odpadní suroviny jak živočišného, tak rostlinného původu.

A ještě taková vtipná poznámka pro zasmání: Purina One byla vyvinuta ve spolupráci s experty a veterináři. To si asi dělají z nás srandu? Zřejmě nemají tušení, že kočka je masožravce (že by si ji spletli s králíkem?) a rostlinné složky pro ni v žádném případě nejsou vhodné.

Tu jednu a půl hvězdičku si zaslouží za to, že se na prvním místě nachází složka živočišného původu, a ne obiloviny a také za nízký obsah sacharidů.

A ještě bych chtěla zmínit: obě krmiva jsou předražená. To platí především pro kapsičky Pro Plan, za které výrobce požaduje nestoudnou částku – kolem 250 Kč za kilo. To už vážně přehání.

Kapsičky Purina One a Pro Plan jsou také dobrými příklady toho, jak by složení kapsiček vypadat v žádném případě nemělo.

Rozhodně nedoporučuji jimi krmit vaši kočku, pokud jí chcete dopřát kvalitní a hodnotné krmivo.

Pokud vás zajímá složení dalších variant, podívejte se na kompletní nabídku Purina One a Pro Plan. Jejich složení je velmi podobné. Ujišťuji vás, že nenajdete ani jeden recept, který by si zasloužil více jak 1,5 hvězdičky.


Felix kapsičky

Hodnocení: 1.5 out of 5 stars

Stačí jeden pohled na složení a hned víte, že jste narazili na méně kvalitní kapsičky pro kočky.

Jejich složení je velmi podobné kapsičkám Purina One a Pro Plan. A není to náhoda. Obě krmiva vyrábí ta samá společnost, kterou určitě znáte: Purina.

Společně se pojďme podívat na složení kapsiček:

Felix Fantastic „So gut…“ (ty uvozovky se tam opravdu skvělé hodí 😊)

Složení Druhy s masem:

Maso a vedlejší živočišné produkty (4 % uvedeného druhu), ryby a vedlejší rybí produkty, rostlinné bílkovinné extrakty, minerální látky, cukr.

Červeně označené složky jsou kontroverzní

Co vás napadne při pročítání tohoto složení? Levné suroviny. Neznámý původ. Nízká kvalita. Nezdravé a příliš obecné.
ZÁVĚR

Kapsičky Felix stejně jako jejich sourozenci Purina One a Pro Plan nemohou v seznamu nejhorších kapsiček pro kočky v žádném případě chybět.

Pokud porovnáte složení obou kapsiček, zjistíte, že obsahují stejné nekvalitní složky neznámého původu. Jediné, v čem se liší je, že Purina One i Pro Plan obsahuje ještě vedlejší rostlinné produkty, oleje a tuky a méně ryb.

Když porovnáme Purina One, Pro Plan a Felix, je Felix z nich nejvýhodnější. Koupíte ho za nižší cenu a složení má z nich o něco lepší, ale i přesto patří ke kapsičkám nízké kvality.

Kapsičky obsahují pouze kontroverzní složky neznámého původu i kvality. Ze složení nezjistíte více věcí: druh masa a jeho množství, podíl vedlejších živočišných produktů a jejich původ, které ryby a jaké části z nich obsahují.

Nelíbí se mi ani obsah rostlinných bílkovin, které kočka nedokáže využít tak dobře jako bílkoviny živočišného původu. Kapsičky Felix sice obsahují nízký podíl sacharidů (kolem 5 %) a vysoký podíl bílkovin (kolem 60 %), otázkou je, kolik z nich je rostlinných. Navíc velkou část bílkovin tvoří ryby, které by neměly tvořit převážnou část jejich jídelníčku (nejlépe nulovou).

Dalším negativem je i obsah cukru, které najdete v mnoha nekvalitních krmivech.

V žádném případě bych své kočky ani jedním z uvedených krmiv nekrmila. Už samotná společnost Purina, která za nimi stojí, ve mně vzbuzuje velké pochybnosti o jejich kvalitě.

Lepší alternativou je krmivo Bozita, které také obsahuje větší kousky, ale jsou 100 % živočišného původu, bez obsahu obilovin a cukrů, a přitom jsou i o něco levnější.

Určitě nedoporučuji. Vždy máte na výběr z mnohem lepších krmiv.

Pokud vás zajímá složení dalších variant, podívejte se na kompletní nabídku kapsiček Felix. Složení všech variant je velmi podobné. Ujišťuji vás, že nenajdete ani jeden recept, který by si zasloužil více jak 1,5 hvězdičky.


Jak vybrat nejlepší kapsičky pro kočky

Jak odlišit kvalitní kapsičky od těch nekvalitních?

Chcete pro svou kočku kvalitní kapsičky. Jak ale poznat, které jsou pro vaši kočku tou nejlepší volbou?

Každý výrobce básní o tom, jak jsou jeho kapsičky skvělé a zdravé. Ale můžete mu věřit? Jaký je rozdíl mezi „prémiovými“ a „superprémiovými“ kapsičkami a kapsičkami bez označení „prémiové“?


Co rozhoduje o kvalitě kapsiček?

Rozhodující je vždy obsah kapsiček.

Ten se dozvíme z etikety.

Někdy je výrobce otevřenější a podělí se o více informací, ale většinou odhalí jen ty nejzákladnější (nařízené zákonem) bez uvedení % množství jednotlivých surovin a podrobnějšího rozepsání jednotlivých složek.

Už mě ani nepřekvapí, když ve složení vidím napsáno maso a vedlejší živočišné produkty (co si pod tím mám představit?), obiloviny, vedlejší rostlinné produkty, apod.

Naopak mě překvapí a potěší, když vidím podrobnější složení. Místo masa kuřecí maso, místo vedlejších živočišných produktů uvedení jednotlivých vnitřností a místo rostlinných složek rýži, hrách, atd.

Praktiky výrobců jsou naprosto stejné u všech druhů krmiva bez ohledu na to, pro které domácí zvíře je určeno. Je jedno, jestli se jedná o granule, konzervy či kapsičky. Ve většině případech ten samý výrobce pod stejnou značkou prodává všechny uvedené druhy krmiv (a tak i složení bývá velmi podobné- při výrobě používá stejné suroviny a vyrábí je ve stejné fabrice).


Jak se vyznat v etiketě kapsiček? Jak poznat kvalitní kapsičky?

Co by kvalitní kapsička pro kočku měla obsahovat a které složky jsou často varovnými signály?

 • Vysoký podíl masa uvedeného původu

Maso ve složení by vždy mělo být na prvním místě. To je jasné pravidlo. Nejhorší variantou je, když je na prvním místě rostlinná složka. Takovým kapsičkám bych se vyhnula velkým obloukem.

Ale ani maso na prvním místě nemusí znamenat, že ho tam bude více než následujících složek. Pokud se na dalších místech ve složení nachází více rostlinných složek, je pravděpodobné, že celkový % podíl rostlinných složek bude po jejich sečtení vyšší než těch živočišných.

Musíme mít na paměti, že výrobcům jde hlavně o zisk. Rostlinné složky jsou velmi levnou náhradou za ty živočišné. Není se tedy co divit, že je výrobci tak rádi používají. Vy jako majitelé musíte být neustále na pozoru a jako detektivové pátrat a odhalovat vychytralé praktiky výrobců.

 • Uvedený druh masa

Velkým prohřeškem mnoha výrobců je neuvádění druhu masa (kuřecí, hovězí, atd.). Místo toho ve složení najdete obecný pojem maso. Nevíte, co se pod tím masem skrývá.

Pokud je vaše kočka alergická na určitý druh masa, tak to je problém. V každém případě maso bez uvedení původu probouzí nedůvěru a pochybnosti o jeho kvalitě.

Doporučuji se vám vyhnout krmivům s neuvedenými druhy masa!

 • Vedlejší živočišné produkty včetně původu a typu

Výrobce často stejně jako u masa ve složení uvede pouze vedlejší živočišné produkty či vedlejší produkty živočišného původu.

A co si pod tím má člověk představit? To opravdu netuším.

V tomhle případě vám doporučuji dvě věci: nekupujete toto krmivo ,nebo se obraťte přímo na výrobce, aby vám podal přesnější informace o této složce (dle odpovědi se můžete rozhodnout).

Dávám přednost krmivům, u kterých jsou jednotlivé vedlejší produkty uvedené, jako například játra, ledviny, srdce, chrupavky, kosti, apod.

 • Žádný nebo minimální podíl rostlinných složek

Kočka jakožto masožravce potřebuje k životu pouze maso. A rostlinné složky se k masu neřadí. Ale výrobci je rádi přidávají do krmiv pro kočky (především granulí) s tím, že lidé je považují za zdravé. A kočce se bude lépe dařit a bude zdravější bez nich. To je prostě fakt.

Kočka je jiný živočišný druh a nedokáže rostlinné bílkoviny rozložit a tak efektivně využít. To samé platí i o rostlinných sacharidech.

 • Žádný cukr, umělé konzervanty, barviva a ochucovadla

Cukr není dobrý jak pro člověka, tak i pro kočku. Výrobce ho přidává kvůli lepší barvě a chuti. Krmivo s přidaným cukrem je pro kočku lahodnější a bude ho upřednostňovat.

Takovým krmivům je nejlepší se vyhnout, a to nejen kvůli obsahu cukru. Cukr je většinou signálem nižší kvality kapsiček.

Umělá barviva a dochucovadla jsou rovněž pro zdraví kočky škodlivá. A výrobce je stejně jako cukr přidává, aby krmivo lépe vypadalo a vonělo (vzhled pro majitele a vůně pro kočku).

Tyto umělé „mňamky“ mohou být rakovinotvorná a způsobovat zdravotní problémy.

Pokud se chcete naučit odlišovat kvalitní krmivo od nekvalitního, doporučuji vám přečíst si článek, jak vybrat nejlepší krmivo pro kočky. V něm se dozvíte, jak číst etiketu krmiva a které složky jsou pro kočku jakožto masožravce vhodné a které ne.

Složení není všeříkající, nutriční analýza je také důležitá

Kvalitní složení je prvním pozitivním signálem. Ale neměli byste se rozhodovat pouze podle něho.

Složení je prvním krokem k výběru kvalitního krmivu. První kolo, ve kterém vyloučíte kapsičky s nevhodnými složkami ve složení.

Do hry vstupuje další hráč: nutriční analýza aneb kolik % kalorií pochází z bílkovin, tuků a sacharidů.

Někdy je možné již ze složení (pokud je dostatečně podrobné) odhadnout, jestli se jedná o vhodné krmivo pro kočku s vhodným poměrem bílkovin, tuků a sacharidů.

Obecně: Nejlepší kapsičky by měly obsahovat převážný podíl bílkovin a tuků a co nejnižší podíl sacharidů.

Podrobnější čísla: Nejlepší kapsičky (krmiva obecně) pro kočky by měly obsahovat:

 • Co nejnižší podíl sacharidů (méně jak 10 %)
 • Vysoký podíl bílkovin (nejlépe 40 % a více)
 • Středně vysoký podíl tuku (nejlépe 50 % a méně)

Názorné příklady složení kvalitních a nekvalitních kapsiček

Porovnání složení nekvalitních a kvalitních kapsiček pro kočky

Ano, teorie je důležitá, ale konkrétní příklady vám řeknou více a pomohou vám použít teorii v praxi, tedy při odlišování kvalitních kapsiček od těch méně kvalitních.

Pojďme si to ukázat na populárních a oblíbených kapsičkách pro kočky jako Whiskas či Felix.

1. Příklad kapsiček s nekvalitním (přesněji nevhodným) složením

Whiskas  kaspičky

Varianta: Drůbeží výběr v omáčce
maso a živočišné produkty (m.j. 4% drůbeží), obiloviny, minerální látky, cukr.

Přečtěte si výše uvedené složení.

Jak se vám líbí z pohledu masožravce? Vidíte v něm složky, které nejsou pro kočku vhodné?

První problém: maso a živočišné produkty. Co si pod tím máte představit. Které druhy masa kromě drůbežího obsahuje? Hovězí, vepřové? Co když je moje kočka alergická?

Druhý problém: Živočišné produkty, které nejsou blíže určeny. Vnitřnosti, kosti, kůži, popřípadě kopyta, rohy, peří s nízkou výživovou hodnotu a stravitelností? A jaké množství?

Třetí problém: Obiloviny, rostlinná složka, která slouží jako levná výplň. Navyšuje obsah bílkovin a celkovou hmotnost kapsičky. A především je pro kočku naprosto nevhodnou složkou, kterou nedokáže využít. Ano, těch obilovin tam může být třeba jen o pouhé procento méně než masa uvedeného na prvním místě.

Čtvrtý problém: cukr, který by v krmivě neměl co pohledávat. Zásadně se vyhýbám krmivům s obsahem cukru. Jedná se o složku, která je pro kočku nevhodná, nezdravá a totálně zbytečná (stejně jako pro člověka).

A je tedy něco pozitivního na složení Kapsiček Whiskas?

Jediné pozitivum spatřuji v tom, že je maso a živočišné produkty na prvním místě. Ale jak už jsem zmínila výše, nevíme nic o jeho původu i % podílu. Je možné, že ho je tam jen např. o 5 % více než obilovin (nechci vás zklamat, ale přikláním se k tomu, že nejsem daleko od skutečnosti).

1. Příklad kapsiček s nekvalitním (přesněji nevhodným) složením

Granatapet Kapsičky

Varianta: Jehněčí & krocaní:
Jehněčí a krocaní maso (72%) (jehněčí 36% sestávající ze svaloviny, srdce, plic a jater a krocan 36% obsahující svalovinu, srdce, játra), jehněčí a krocaní vývar (25%), granátové jablko (1%), lososový olej (1%), minerální látky (1%).

A jak se vám líbí tohle složení? Jak se liší od složení Whiskas?

Jako den a noc.

Na prvním místě je maso uvedeného původu na rozdíl od obecného pojmu maso ve složení Whiskas. Potěší i uvedení jednotlivých vnitřností.

Všechny složky jsou konkrétní. Žádné obecné pojmy.

Nenajdete v něm žádné rostlinné složky jako obiloviny, kukuřice, sója, apod. Pouze 1 % granátových jablíček.

Jinak si za detailnost a kvalitu složení výrobce zaslouží palec nahoru.


Prémiové, superprémiové kapsičky – pouhý marketingový tah?

Jaký je rozdíl mezi „obyčejnými“ a „prémiovými“ či dokonce „superprémiovými“ kapsičkami?

Popravdě řečeno žádný.

Výrobce se prostě rozhodl přidat to jedno slůvko superprémiový či prémiový z jediného důvodu: zní to lépe a samotné to slovo vyvolává dojem něčeho lepšího a kvalitnějšího.

Ale v zákoně, který se zabývá i značením a etiketou krmiv pro kočku, tyto pojmy nenajdete. Výrobce si je přidal k názvu sám.

Z toho vyplývá jediné: zákon neříká, co musí krmivo splňovat, aby mohlo nést toto označení. I nejméně kvalitní kapsičky mohou mít v názvu kouzelné slůvko prémiové či superprémiové.

Majitel, který si myslí, že prémiové či superprémiové kapsičky jsou lepší než obyčejné kapsičky, přijde zkrátka. Navíc za takové krmivo výrobce požaduje i prémiové ceny. Přitom kvalita není ve většině případů prémiová, naopak, spíše odpadová.

Název superprémiový či prémiový by neměl hrát žádnou roli při výběru kvalitního krmiva. Je to jen ozdoba, která se jen blýská, a přitom nemusí nést žádnou hodnotu (o falešné zlato).

Závěr: prémiové či superprémiové označení kapsiček není zárukou lepší kvality. Naopak, ve většině případů se může jednat o podprůměrné krmivo, za které ovšem zaplatíte prémiovou či dokonce superprémiovou cenu. Jediný způsob, jak nenaletět, je pečlivé pročítání složení krmiva. Zjistíte tak, jestli takové krmivo neobsahuje nevhodné složky (především vysoký podíl rostlinných složek) či složky nejasného původu (např. maso (bůh ví, odkud se vzalo), vedlejší produkty živočišného původu, apod.).

Hypoalergenní kapsičky bez obsahu obilovin

Kočky mohou být alergické na některé složky v kapsičkách:

 • Ryby a mořské plody
 • Lepek (bílkovina v pšenici a jiných obilovinách)
 • Kukuřice
 • Sója
 • Mléčné výrobky
 • Umělé konzervanty (včetně barviv)
 • Určitý druh masa – nejčastěji hovězí, ale i kuřecí, jehněčí, atd.

Jak poznáte, že je vaše kočka na některou složku v krmivu alergická?

Stejně jako u lidí se i u ní projeví běžné příznaky potravinové alergie:

 • Nadměrné škrábání a svědění
 • Suchá, červená a podrážděná kůže
 • Mdle vypadající kožich
 • Páchnoucí kůže a srst
 • Kýchání, kašel, sípání a další dýchací problémy
 • Rýma
 • Časté kousání tlapek
 • Únava, letargie a málo energie

Pokud víte, na co je vaše kočka alergická či citlivá, stačí koupit krmivo, které alergenní složku neobsahuje.

Upozornění: Pečlivě si pročtěte složení vybraného krmiva a vyhněte se těm, ve kterých danou složku najdete či těm krmivům, které nemají podrobně rozepsané jednotlivé složky a a ve složení jsou například uvedeny vedlejší rostlinné produkty (mohou obsahovat lepek, sóju či kukuřici) nebo maso a vedlejší živočišné produkty bez uvedení konkrétního druhu masa (je-li vaše kočka alergická například na hovězí či jiné maso).

Nejlepší kapsičky pro seniory (starší kočky)

Většina výrobců rozděluje kapsičky dle stáří kočky do tří základních kategorií:

 • Pro koťata
 • Pro dospělé kočky
 • Pro starší kočky (seniory)

Má to vůbec smysl?

Když se nad tím zamyslíte, uvědomíte si, že všechna divoká zvířata žerou to samé jídlo. To platí i pro kočku. Nenaporcují ulovenou kořist na díly a pak je rozdělují s tím, že tento kousek je vhodný pro kotě, tohle pro dospělou a tuhle část mohou jen senioři.

Všichni žerou to samé bez rozdílů. Kořist na sobě nemá nálepku pro kotě, dospělého a seniora.

I když vaše kočka patří do kategorie seniorů, neznamená to, že musíte dosavadní krmivo nahradit speciálním krmivem pro starší kočky. Složením se tato krmiva příliš neliší, pouze tím, že jedna kapsička má nálepku pro dospělé, zatímco druhá pro seniory.

Starší kočky krmené běžným krmivem pro dospělé kočky nebudou strádat, stejně jako starší divoké kočky v přírodě, které žerou tu samou potravu jako dospělé kočky.

Osobně krmím mladší i starší kočky tím samým krmivem bez rozdílů. Dávám jim kvalitní krmivo a nehledím na to, jestli je určeno pro dospělou kočku nebo seniora. Všichni dostávají to samé bez ohledu na jejich stáří (co se týká zdravotního stavu, to je už o něčem jiném).

A víte, co je zajímavé?

I samotní výrobci se v tomto ohledu rozcházejí.

Někteří rozlišují nabídku podle věku: nabízejí kapsičky pro dospělé a kapsičky pro seniory či pro koťata, zatímco někteří nabízejí kapsičky, které jsou určeny pro všechny věkové skupiny.

Doporučuji nepřikládat důležitost těmto označením, spíše věnovat pozornost složení a kvalitě krmiva. Krmivo pro dospělou kočku je stejně vhodné tak pro seniora, tak i dospělou kočku.

Závěr je jasný: Nejlepší kapsičky jsou skvělou volbou pro všechny věkové kategorie koček. Nezáleží na tom, jestli máte kotě, dospělou nebo starou kočku, pokud je budete krmit kvalitními krmivem, budou zdravé a spokojené a nebudou potřebovat k tomu speciální krmivo určené pro jejich věkovou skupinu.

Proč jsou kapsičky nejméně ekonomicky výhodným krmivem pro kočky

A teď se dostáváme k dalšímu důležitému tématu:

Vyplatí se kupovat kapsičky?

Odpověď je jasná: Ne, z finančního hlediska se to nevyplatí.

Pokud chcete pro svou kočku kvalitní krmivo za rozumnou cenu, nejsou kapsičky tou pravou volbou. Mají příliš malou hmotnost- většinou kolem 85 gramů. A většinou platí: čím nižší hmotnost, tím vyšší cena.

Uvedu jeden příklad. Pod značkou Catz Finefood najdete jak konzervy, tak i kapsičky. Cena nejlepších konzerv se pohybuje od 103- 165 Kč dle hmotnosti a počtu kusů v balení. Zatímco cena stejně kvalitních kapsiček s totožným složením je od 244-293 Kč dle velikosti balení.

Cenový rozdíl je výstižným slovem obrovský.

Za kapsičky zaplatíte o 50 až 100 % více, než za konzervy, přičemž je jejich obsah naprosto stejný. Prostě malé balení stojí více peněz (stejné to je i u hmotností konzerv a granulí).

Jak sami vidíte, cena konzervy a kapsičky od toho samého výrobce se v přepočtu na kilo liší o desítky korun. A zdůrazňuji: Složení i kvalita je naprosto totožná.

Pokud vás zajímají, které konzervy patří k těm nejlepším, přečtěte si článek o nejlepších krmivech pro vaši kočku.

Některé kočky dávají přednost kapsičkám, protože většinou obsahují větší kousky masa. V konzervách bývá obsah rozemletý na paštiku, někdy s malými kousky vnitřností a masa. Ale u některých značek kapsiček je obsah rozemletý. I na to si dávejte pozor, pokud vám jde o obsah.

Ale to je o zvyku. Důležité je najít kvalitní značky krmiv, které budou vaší kočce chutnat.


Kapsičky pro kočky dávkování

Majitelé si často ptají, jak často a jaké množství kapsiček by jejich kočce měli dávat.

Rozhodování o denní dávce může být složitější, než se na první pohled zdá.

Ano, na etiketě kapsičky najdete tabulku doporučeného denního dávkování. Ovšem neměli byste se jí slepě řídit.

Množství krmiva, které kočka denně potřebuje, ovlivňuje více faktorů:

 • Věk
 • Pohlaví
 • Aktivita
 • Hmotnost kočky
 • Genetika
 • Zdravotní stav
 • Roční období
 • Nálada kočky
 • Důležitá je také kvalita krmiva a obsah kalorií

Doporučovanou denní dávku můžete brát jako výchozí bod a podle ní snižovat nebo zvyšovat množství krmiva, které své kočce dáváte. Důležité je, aby kočka měla ideální zdravou váhu: nebyla jako koule ani jako vyžle.

Poznámka: Pokud vaše kočka má zdravý vztah ke stravě, dokáže sama určit, kdy má dost. V tomto případě ji můžete dát tolik krmiva, kolik bude chtít. Sní toho tolik, kolik bude skutečně potřebovat.

Podrobnější informace najdete v článku jak správně krmit kočku.


Domácí „kapsičky“ pro kočky

Pokud máte čas a chtěli byste pro svou kočku vyrobit vlastní domácí kapsičky, mám pro vás jeden jednoduchý recept (ani bych to receptem nenazvala).

Tyto kapsičky nahradí doplňkové a často předražené krmivo, které většinou obsahuje pouze čisté maso bez přidaných vitamínů, minerálů a jiných důležitých látek. V tomhle případě není problém si je doma připravit.

Nemusí to nutně obsahovat kousky masa jako Whiskas či Sheba, apod.

Nejjednodušší je „vyrobit kapsičky“, které budou mít podobný obsah jako kapsičky Applaws, Almo Nature či Cosma.

Ve skutečnosti se ani nejedná o kapsičky, ale o jednoduše uvařené prsní či stehenní řízky (či kuřete), které po uvaření a vychladnutí natrháte na menší kousky. Poté servírujete do misek vašich kočičích miláčků a zalijete vývarem. Je to levné, rychlé a zdravé krmivo, které je skvělým zpestřením jídelníčku vaší kočky.

Moje kočky se po libovém kuřecím mase mohou utlouct. Můžete jim dopřát libové kuřecí maso, ale i tučnější stehenní maso i s kůžičkou (uvaříte celá stehna a oberete je).


Závěrečné doporučení: které kapsičky jsou pro mou kočku nejlepší?

Ano, souhlasím: kapsičky jsou praktické. Otevřete je a obsah jednoduše vymáčknete do misky vaší kočky.

Ale za malým balení se ukrývá i vyšší cenovka.

Kapsičky patří k nejdražšímu druhu krmiva pro kočku. Pokud máte více koček, určitě se vám nevyplatí je krmit pouze kapsičkami.

Tip: Většina výrobců nabízí jak kapsičky, tak i konzervy, které mají stejné složení jako kapsičky, ale jsou mnohem levnější. Doporučuji vám raději kupovat konzervy, pokud chcete ušetřit.

To, co platí u konzerv, platí i u kapsiček a jakéhokoliv typu krmiva pro kočky. Nejdůležitější je složení krmiva. A  je důležité mít na paměti, že vysoká cena krmiva není nutně zárukou i vysoké kvality. I některá levnější krmiva mohou být mnohem lepší volbou než některé předražené značky podřadné kvality.

Prosím vás, pokud vám bude veterinář či známý doporučovat Hill´s krmivo, Royal Canine či jiné krmivo, neřiďte se slepě jejich radami. Sami se podívejte na složení doporučovaného krmiva a zeptejte se sami sebe: Odpovídá složení přirozené stravě masožravce? Obsahuje uvedené druhy masa a vnitřností? A co obiloviny a jiné rostlinné složky neznámého původu? Kolik sacharidů a bílkovin obsahují? A co cukry?

Pokud si odpovíte na tyto otázky, bude vám jasné, že některé značky se pouze tváří jako kvalitní, ale ve skutečnosti patří k těm nejhorším krmivům pro kočky.

A naopak narazíte na mnoho ne příliš známých značek, které ovšem dokážou překvapit vysokou kvalitou.

13 komentářů u „Nejlepší a nejhorší kapsičky pro kočky – recenze a testy“

 1. Vyborna analyza, dekuji.
  Priznam se bez muceni, na detailni rozbory slozeni kapsicek cas nemam..
  V doporuceni veterinaru jsem mivala duveru, povazovala jsem je za Herrioty, ale ted uz mam jasno. Nastesti kocky nejsou blbe, a vsechny ty veterinarni diety za 60,-konzervicka,mi hodily na hlavu.
  Ted bych veterinare, co mi bude doporucovat dietu Hills okamzite poslala k certu a sla k jinemu. K tomu, ktery ma zajem kocku uzdravit nikoliv zlikvidovat. Bohuzel me tyto nezkusene etapy staly takovou hezkou dovolenou v Dubaji. Na veterinarich i krmivech. Kocicky jsem nezlikvidovala, ale asi by se taky bez brichabolu obesly. Proc toto neni v zakone, klamani zakaznika a prodej sizeneho zbozi se trestal odjakziva, dnes je podvod a okradani marketing a styl ktery se vysoce ceni. Je mi z toho zle.

  Odpovědět
 2. Děkuji, za dobré rady. Mám dva sedmiměsíční kocourky, které jsem si vzal z útulku. A pořád se potýkáme s průjmem. Už jsem s nima byl dvakrát u veterináře. Vždy dostali antibiotika, a dietu (po druhé i přípravek na odčervení). Veterinární granule proti průjmu, a vařil jsem kuřecí prsíčka. Průjem ustal, ale kdykoliv jsem chtěl přejít na kapsičky, průjem se začal vracet. Tak zase zpět ke kuřátku.
  Myslel jsem jak jim dopřávám, když kupuji Royal Canin, a teď když vidím co v nich je, tak se tomu průjmu už ani nedivím.
  Zkusím opatrně přejít na nějaké kvalitní kapsičky z tohoto seznamu. A snad už to bude v pohodě.
  Kdyby měl někdo podobnou zkušenost, nebo radu jak přejít nejlépe na kapsičky, nebo konzervy bez průjmu, byl bych vám moc vděčný.

  P.s. jestě pro pobavení, úplně největší průjem měli z veterinárních kapsiček Royal Canin Gastrointestinal. Které mají průjem léčit. To jsem ani nestíhal vytírat. Bylo to vyčerpávající, a na pozvracení.

  Odpovědět
 3. Skutečně vyčerpávající analýza a zajímavý náhled. Zda tomu budu úplně věřit nevím. A to kvůli řadě názorů v článku, se kterými se neztotožňuji. Jako např. že všechny kočky (mláďata i dospělci a senioři) jedí v přírodě to samé. Což je samozřejmě pravda, ale kolik se dožívají kočky žijící a živící se zcela po přírodnu…? Nebo v porovnání s člověkem. Dáváme snad malým dětem to, co dospělým a není ve starším věku výhodné doplňovat některé látky, které chybí (kolagen,…)? Jako nemusí se to dělat, ale kvalita života a jeho délka se tím zkracuje a věřím, že to platí jak u lidí, tak u koček. Právě vědecké poznatky a zlepšení skladby potravy dle těchto poznatků nám přináší lepší zdraví. V to věřím já. Samozřejmě mnoho výrobců kapsiček se zjevně neřídí ani tou přírodní skladbou potravy, natož nějakými poznatky pro zlepšení zdraví drobných přátel…

  Odpovědět
  • Se zájmem jsem si přečetla váš příspěvek. Ano. Stejně jako lidé ani kočky nejsou stejné a malé kotě je na mléku a zbytcich, navíc se v přírodě často stane položkou na jídelníčku jiného predátor, ostatně jako jiné druhy zvířat, skoro jako by s tím příroda počítala. ( viz. dokumenty o přírodě). Faktem je, že je dobré se poučit a zajímat o složení potravy ať už té pro chlupaté kamarády, nebo pro nás.

   Odpovědět
 4. Velmi dekuji za podrobnou analyzu a cas, ktery jste tomuto srovnani venovala. Clovek si v dnesnim uspechanem zivote neuvedomuje, ceho se pri krmeni dopousti, byt chce dat svym chlupackum to “nejlepsi”.

  Odpovědět
 5. Nechala jsem se Vaším obsáhlým článkem inspirovat a objednala kočkám Bozitu. Bohužel neobstála – kočka olízala šťávu, kocour zhrdl úplně. Profituje z toho alespoň plachý venkovní kocour pocestný, ten není moc zmlsaný a Bozita mu přišla k chuti.

  Odpovědět
 6. U konzerv/kapsiček Bozita je možné se podívat přímo na stránky výrobce, uvádějí, že podíl masa+masových derivátů je 45%.

  Odpovědět
 7. Dík za tento článek. Moc mi pomohl s přemýšlením, čím krmit mou kočičku. Bude mít dva roky. A já jsem jí krmila nekvalitním krmivem. Zaslouží si něco lepšího. Děkuji

  Odpovědět
 8. Dobrý den,
  Děkuji za podrobný a obsáhlý článek, plný přehledných tabulek a porovnání.
  Ano, pohodlí je to co kapsičky poskytují. Je jasné kolik a je to hned. Lze i požádat o zaskok při krmení.
  Potěšilo mně, že nakonec jste konstatovala možnost krmení masem. Děsí mě jen že současné „chovy“ drůbeže jsou tvořeny geneticky modifikovynymi a hormony a antibiotiky nacpanymi kusy. Přirozenost pro kterou horujete tam mizí. Ale to je zas jiný příběh. Práci kterou jste si s tím rozborem dala ocení většina milovníků této společenské šelmičky.
  Hodně štěstí a úspěchů. Hájková 🌷

  Odpovědět

Napsat komentář