Jak správně krmit kočku: jaké množství a jak často

kterých chyb se dopouštíte při krmení kočky?
Sleva 10 % pro nové zákazníky u objednávek nad 799 Kč

Děláme spoustu chyb při „krmení“ sebe samých. Jíme příliš mnoho cukru a soli, jíme příliš málo nebo naopak příliš hodně. A máme se pak co divit, že se dopouštíme chyb při krmení koček, když máme problémy s naším vlastním stravováním?

Které chyby děláte a proč? Jak byste správně měli krmit vaši kočku?

Bohužel, vaše kočka vám to není schopna říct. Aspoň ne slovy. Někdy netušíme, že děláme něco špatně, dokud naše kočka neonemocní. A viníkem většiny nemocí je právě nevhodné krmení.

Majitelé koček si pokládají tyto dvě základní otázky:

  1. Čím bychom měli krmit kočku? Které krmivo je pro ni nejlepší? Odpověď na tuto otázku najdete v podrobnějším článku Jak vybrat nejlepší krmivo pro kočku.
  2. Jaké množství krmiva by měla kočka dostávat? A jak často bychom ji měli krmit?

Odpověď na druhou otázku není tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdá. Stejné je tu i u psů a lidí. Množství potřebné potravy závisí na více faktorech.

Zamyslete na chvíli. Dokážete dát jednoznačnou odpověď na otázku. Kolik jídla by měl každý člověk denně sníst?

Samozřejmě že ne. Je rozdíl mezi člověkem, která pracuje v kanceláři a profesionálním sportovcem. Pokud pracujete v kanceláři, neměli byste logicky sníst více jídla než atlet. A vaše babička by neměla sníst stejné množství jídla jako vaše 12 let stará dcera. Muži většinou sní více jídla než ženy.

To samé platí i u koček: Množství krmiva, které by vaše kočka měla sníst, závisí na věku, zdravotním stavu, aktivitě, rychlosti metabolismu, pohlaví, genetice a dalších faktorech.

Na každém balení krmiva sice najdete doporučená množství krmných dávek, ale není nejlepší nápad se podle nich řídit.

Nejčastější chyba majitelů: nadměrné krmení kočky

Možná vy sami máte nebo znáte někoho, kdo má kočku, která váží více než by měla.

A není se co divit. Nejčastější chybou majitelů je, že dávají kočce příliš mnoho krmiva.

Někteří to dělají vědomě, někteří si ani neuvědomují, že tuto chybu dělají. Častým viníkem totiž bývá výrobce krmiva. Důvěřivý majitel se často řídí doporučením krmných dávek na etiketě krmiva. A Jak se ukazuje, může to být zásadní chyba.

Obezita u koček je stejně častá jako u lidí. Příčinou v obou případech není nikdo jiný než člověk sám.

Obezita se u koček stala epidemií. Řadí se k nejčastějším výživovým nemocím u koček. V samotném Česku je 40 % koček obézních. Obezita u koček je stejně jako u lidí spojena s mnoha zdravotními problémy:

  • cukrovka
  • artritida a jiné kloubní problémy
  • onemocnění močového ústrojí
  • srdeční a dýchací problémy
  • oslabený imunitní systém
  • problémy s trávicím systémem

Jak sami vidíte, nadměrné krmení může způsobit mnoho zdravotních problémů a v některých případech být i příčinou předčasného úmrtí.

A kdo je v tomto případě viníkem?

Majitel, který svou kočku překrmuje a mylně se domnívá, že jí tím neškodí (naopak si může myslet, že jí nadměrným krmením činí spokojenější).

Naštěstí lze tomu předejít. Stačí dávat kočce přiměřené množství krmiva, které udrží kočku zdravou a s ideální váhou. A pokud je vaše kočka už obézní, jednoduše omezte množství krmiva, které jí dáváte.


Kolik krmiva kočka vlastně potřebuje?

Množství krmiva, které byste měli své kočce dávat, se u jednotlivých značek krmiv liší. Každé krmivo může obsahovat jiné množství kalorií.

Řešení je jednoduché: stačí zjistit, kolik kalorií na 100 gramů je v krmivu obsaženo. Ale ne všichni výrobci tuto informaci uvádějí na etiketě krmiva. V tomhle případě navštivte webové stránky výrobce, kde budete mít větší šanci tuto informaci najít.

Obecně doporučení je: 24- 35 kilokalorií (kcal) na asi 0,5 kg váhy kočky na den k udržení ideální zdravé hmotnosti. Množství kalorií závisí na věku, pohlaví, aktivitě a zdravotním stavu.

Kočka chovaná doma bude potřebovat méně kalorií než kočka, která tráví většinu času venku. Zatímco venkovní 4-kilogramová kočka potřebuje asi 280 kcal za den, kočce žijící v bytě stačí pouhých 200 Kcal, tedy skoro o třetinu méně.

Ukažme si to na příkladu:

Konzerva Granatapet příchuť čisté kuřecí obsahuje asi 892 Kcal na 1 kg hmotnosti, to znamená 89 Kcal na 100 g.

V následující tabulce můžete vidět, kolik gramů konzervy Granatapet byste měli své kočce dávat. Základem je vycházet z hmotnosti kočky. Rozmezí denních dávek nám připomíná, že kočka se stejnou hmotností nemusí nutně potřebovat stejné množství kalorií. Jak už jsem se zmínila, záleží na jejím pohlaví, aktivitě, věku, zdravotním stavu, atd.

Hmotnost kočky Potřeba Kcal Denní dávka v gramech
2 kg 86 – 140 Kcal 103 – 157 g
3 kg 144 – 210 Kcal 162 – 236 g
4 kg 192 – 280 Kcal 216 – 315g
5 kg 240 – 350 Kcal 270 – 393 g

 

Tip: Dobrým nápadem je vážit kočku pravidelně a na základě toho přizpůsobovat množství potravy, které jí dáváte. Jak už jsem se zmínila, potřebné množství krmiva se liší na základě výše uvedených faktorů, proto je vážení tak důležité.

A jak poznáte, že má vaše kočka zdravou váhu? K tomu vám pomůže tato grafická příručka.


Jak často byste měli kočku krmit?

Následující je jasné:

Pokud ji budete krmit příliš málo nebo nevhodným typem krmiva, nebude na tom zdravotně dobře. Pokud ji budete naopak krmit příliš mnoho, ztloustne.

Nechávání neomezeného krmiva, aby si kočka mohla kdykoliv najíst, je největším faktorem vzniku obezity u koček. „Volné“ krmení je proti přirozenosti kočky, která je lovec a zkonzumuje dvě nebo tři malé porce za den.

Krmení dvakrát denně je nelepší praktické řešení. Pokud pracujete z domova, můžete rozdělit denní dávku do tří až čtyř malých porcí.

Kotě potřebuje více krmiva než dospělá kočka

Koťata ke svému růstu potřebují více kalorií než dospělé kočky a potřebují také jíst více porcí denně. Jako výchozí bod použijte etiketu s doporučením množství krmiva a dopřejte svému kotěti tolik mokrého nebo syrového krmiva, kolik bude chtít, a to do věku 4-6 měsíců.

Podávané krmivo rozdělte do tří až čtyř porcí za den.

Nutriční požadavky u koťat se liší více než u dospělých koček, proto je důležité sledovat váhu vašeho kotěte a celkově stav těla a podle toho přizpůsobovat množství podávaného krmiva.

Jakmile vaše kotě dosáhne věku šesti měsíců, můžete ho začít krmit jako dospělou kočku.


Vždy poskytněte dostatek čerstvé vody

Voda je životně důležitá jak pro kočky, tak i pro lidi. Voda tvoří 60-70 % váhy dospělé kočky. Vážný nedostatek vody může mít kritické následky a způsobit vážná onemocnění, v některých případech i smrt.

Kočky nemají dostatečnou potřebu pít. Většinu potřebných tekutin získávají z kořisti.

Pokud jsou krmeni granulemi, nedokážou vypít tolik vody, aby doplnily chybějící tekutiny. Ale i kočky, kterým dáváte mokrou či syrovou vodu, by měly mít k dispozici dostatek čerstvé vody.

Dobrým nápadem je rozmístit po bytě více misek s čerstvou vodou. Všímejte si, kde vaše kočka ráda tráví svůj čas, a umístěte tam misku s vodou. I ohledně vody mají kočky vlastní preference. Některé kočky dávají přednost tekoucí vodě a některé dokážou rozpoznat chlor v čerstvě natočené vodě. Řešením je dávat kočce odstálou, popř. převařenou vodu.

Nekrmte kočku granulemi (nejlépe vůbec)!

Už víte (aspoň doufám), že granule nejsou dobrou volbou pro vaši kočku. Ve skutečnosti je to nejhorší typ krmiva, které své kočce můžete dávat.

Granule nedodají kočce potřebné tekutiny, které by ji udržely správně hydratovanou. Kočky přirozeně produkují vysoce koncentrovanou moč. Pokud jejich strava nebude obsahovat dostatek tekutin, může to vést k problémům s močovým ústrojím a ledvinami.

A víte, jaké je doporučení v případě, že by se u vaší kočky vyskytly problémy s močovým ústrojím? Přejít na stravu s vysokým obsahem tekutin nebo-li mokrou stravu a k té granule rozhodně nepatří.

A není lepší začít hned od začátku krmit mokrým krmivem a předejít tak možným problémům?

Zajímavost: Myš, běžné krmivo v kočičím jídelníčku, obsahuje kolem 70 % vody, konzerva kolem 78 %, ale granule pouhých 5- 10 % vody. To je důvod, proč konzerva odvádí daleko lepší práci: dodává kočce potřebné množství tekutin.

Co by kočky jíst neměly

Kočka je výlučný masožravec, proto by měla dostávat pouze maso a živočišné produkty. Ale v mnoha případech majitelé kočkám dopřejí i jídla, která pro ně mohou být škodlivá, či dokonce jedovatá.

Může se také stát, že si kočka tajně smlsne na něčem, co je pro ni nebezpečné.

Jedovaté potraviny pro kočky jsou:

  • Alkohol
  • Čokoláda
  • Káva, čaj a energetické nápoje
  • Hroznové víno a rozinky
  • Česnek a cibule
  • Xylitol

Tyto potraviny byste měli mít dobře uschované, na místech, kam se vaše kočka nedostane. Z vlastní zkušenosti vím, jak je kočka vynalézavá. Málo věcí je před ní bezpečně ukryto (skočí kamkoliv, proleze i malou škvírkou, zlatý pes, který není tak obratný).

Čím byste měli svou kočku krmit?

Otázka: čím byste měli svou kočku krmit je daleko důležitější než jak často a jaké množství.

Jaký druh krmiva je pro vaši kočku nejlepší? To je první otázka, kterou byste se měli zabývat.

I když jí budete dávat správné množství krmiva a bude mít ideální váhu, neznamená to, že je krmena vyváženou a vhodnou stravou.

Jak už jsem uvedla výše, nejlepší krmivo pro vaši kočku je mokré krmivo:

  • vyvážené syrová raw strava
  • vyvážená vařená strava
  • konzervy a kapsičky

Pro více informací vám doporučuji si přečíst článek: Nejlepší krmiva pro vaši kočku a jak vybrat krmivo pro vaši kočku.

Granule byste v seznamu nejlepších krmiv pro kočku hledali marně. Jak už jsem uvedla výše, neposkytují kočce dostatek tekutin. Dalším problémem granulí je vysoký obsah sacharidů nevhodný pro výlučného masožravce jako je kočka. I ty „nejkvalitnější“ granule mají nadprůměrný podíl sacharidů, přestože se „pyšní“ vysokým obsahem masa.

Na internetu se také často dočtete, že granule pomáhají proti vzniku zubního kamene. To je naprostý mýtus. Mám podezření, že za ním stojí výrobci granulí a veterináři, kteří granule doporučují.

Kočka nekouše granule dostatečně dlouho, aby mohlo k nějakému čištění vůbec dojít. A navíc granule zanechávají sacharidové zbytky v tlamě kočky a tím podporují vznik zubního povlaku a kamene.

Závěr: Majitelé se dopouští mnoha chyb při krmení svých koček. Dávají jim nadměrné množství krmiva, dovolují jim jíst, kolik chtějí. Krmí je granulemi, které obsahují málo tekutin a vysoký podíl sacharidů. Naštěstí je lehké těmto chybám předcházet, když víte, jak správně svou kočku krmit.



Kterých chyb se dopouštíte při krmení své kočky? A jak jste úspěšní při odstraňování těchto chyb? Podělte se o své zkušenosti s ostatními.

6 komentářů u „Jak správně krmit kočku: jaké množství a jak často“

  1. Tak já kocourovi dávám tři misky ráno – v 1. granule, v 2. konzervu smíchanou s trochou kapsičky a v 3. každý den voda čerstvá. Je mu 7 let, váží 6 kg a je kastrovaný a dovádí někdy :-)

    Odpovědět
  2. Ke mne se zabehl kocourek od sousedu. Ujali se ho, ale asi nedomysleli, ze jsou na chalupe jen o vikendu. Navic kvuli uzavrenym okresum se sem kazdy vikend nedostali. Zacal chodit ke me a loudit pohlazeni a zradlo. Jelikoz jsem nikdy kocky nemela, zacala jsem mu prvni dny davat zredene mleko s chlebem. Misku vzdycky vymetl do dna. Kdyz zacal chodit pravidelne, nakoupila jsem granule a konzervy a ted to stridam. Davam mu 2x denne zrat a v patek, kdyz prijedou majitele, uz zere u nich. Ale od pondelka me zase rano vita za dvermi.

    Odpovědět
  3. No já úplně koukám kolik kdo krmí..máme 4 letou kočku. Ma 1x kapsicku na den (půl ráno půl večer)A hrstku granuli. Občas pamlsek nebo syrové maso,vajicko. Po kastraci se prestala skoro pohybovat a teď už se jenom flaka. Není tlustá ale má strašně vytahane břicho 🤷‍♀️

    Odpovědět
  4. Kocourek uz dostal jmeno a chodi pravidelne ke me zrat. Sousede si nelamou hlavu s tim, co zere pres tyden, kdyz oni tu nejsou. Pry si neco najde. Ano, nasel si me a ma se dobre. Ja kocku v podstate nechci, ale neda mi to, hladoveho ho nenecham.
    Jen se divim tem sousedum, ze si s tim hlavu nelamou. Oni maji kocoura a ja mam starost!!!

    Odpovědět
  5. Mojí kočce bude za dva týdny 20 let. Podle rady veterináře jsem ji krmila především velmi kvalitními granulemi, teprve ve starším věku jsem začala s kapsičkami. Granule a dostatek čisté vody měla vždycky k dispozici. Nebyla obézní a dočkala se ve zdraví pěkného věku.

    Odpovědět
  6. Mojí kočce jsou 4 roky, je to malinká číča z útulku. Za poslední rok dost ztloustla a taky se u ní bohužel rozjela kočičí hyperestézie, záhadná choroba, kterou jsme dlouho držely pod kontrolou pomocí CBD. To ale už nestačí, záchvaty se vrátily.
    Vaše články o krmení (složení, kvalita, četnost, množství) se shodují s tím, co ve svých videích říká i Jackson Galaxy (kterého si dost vážím za jeho know-how o psychické pohodě koček) i paní Nevečeřalová, která u mě kdysi byla na návštěvě, když měla moje kočka své první záchvaty hyperestézie. Všichni doporučujete zbavit se granulí, krmit vlhkým kvalitním krmivem a krmit pravidelně, tedy nikoliv 24/7. Dlouho jsem se tomu bránila. Ale teď se do toho konečně pustím a postupně se zbavíme jak granulí, tak i věčně plné misky. Vaše stránky jsou pro mě obrovským zdrojem informací, které se shodují s informacemi, s nimiž se setkávám na jiných webech u odborníků, který věřím. Hodně doufám, že změna stravy mojí kočce pomůže, že trochu zhubne a snad i ta hyperestézie se zmírní. U různých odborníků na hyperestézii jsem se totiž setkala s názorem, že hlavní roli hrají strava a denní režim kočky. Režim už máme vyřešený, teď ještě ta strava. Připravila jsem si nákupní seznam podle vámi doporučovaných krmiv – některá už moje kočka jedla dřív, jiná budeme zkoušet. Mockrát vám děkuji za obrovskou osvětu! Nenašla jsem na vás na webu kontakt, abych vám mohla poděkovat o něco osobněji, tak alespoň takhle.

    Odpovědět

Napsat komentář