Nejlepší krmiva pro kočky – recenze a testy

Na začátek důležitý fakt:

Kočka je výlučný masožravec.

A proč je to tak důležité?

Protože většina kočičích krmiv kromě masa obsahuje také rostlinné složky. Čím nižší kvalita krmiva, tím vyšší podíl rostlinných složek a nižší podíl živočišných složek.

Nemělo by to být naopak?

Odpověď je jasná: Ano, o tom není pochyb.

Dává to smysl: masožravec ke svému životu potřebuje jen maso.

Ale ani vysoký obsah živočišného původu nemusí nutně znamenat, že se jedná o kvalitní krmivo pro kočky. Některá krmiva mohou místo hodnotného masa a vnitřností obsahovat tzv. živočišný odpad (rozemleté peří, rohy, kopyta, apod.).

A to nemluvím o tom, že krmiva mnoha značek obsahují vyšší podíl levnějšího živočišného tuku a menší podíl živočišných bílkovin. Každému je jasné, že pro výrobce je zisk vždy na prvním místě.

Závěr: nejlepší krmiva  pro kočky obsahují vysoký podíl čistého masa (nejlépe 50 % a více), menší množství hodnotných vnitřností (50% a méně) a nejlépe žádné rostlinné složky nebo minimální množství (2-3 %).

Porovnávací Tabulka nejlepších konzerv pro kočky

NázevGranatapet Herrmann´s BioMac´sMarpCatz FinefoodGrauAnimondaBozita

Vzhled
Hodnocení5 out of 5 stars4.5 out of 5 stars4.5 out of 5 stars4.5 out of 5 stars4 out of 5 stars4 out of 5 stars3.5 out of 5 stars3.5 out of 5 stars
VýrobceNěmeckoNěmeckoNěmeckoČRNěmeckoNěmeckoNěmeckoŠvédsko
Hmotnost konzervy 200g
400g
800g
85g kapsičky200g
400g
800g
200g
400g
200g
400g
800g
100g
200g
400g
200g
400g
800g
190g
370g
410g
Obsah masa vnitřností
v %
70%
masa
30%
vnitřností
75-80% masa
20-25% vnitřností
70%
masa
30%
vnitřností
50-80% masa
20-50% vnitřností
70%
masa
30%
vnitřností
50-70% masa
30-50% vnitřností
? %
masa
? %
vnitřností
? %
masa
? %
vnitřností
Bez obilovin,
sóji a kukuřice
ANOANO
(výjimky)
ANOANOANOANOANOANO
Bez umělých konzervantů, barviv a přísadANOANOANOANOANOANOANOANO
Bez cukru a jiných sladidelANOANOANOANOANOANOANOANO


Nejlepší konzervy pro kočky – to nejlepší, co můžete své kočce dát

Které konzervy jsou pro vaši kočku nejlepší?

Mnoho majitelů se na tuto otázku často ptá, protože chtějí své kočce dopřát to nejlepší. Kvalita krmiva je pro ně na prvním místě. Samozřejmě i cena hraje důležitou roli. Nikdo nechce dávat své kočce předražené nekvalitní krmivo.

V následujícím seznamu najdete jen ty nejlepší konzervy, kterými můžete svou kočku krmit. Můžete si přečíst i stručné recenze a testy jednotlivých konzerv, abyste zjistili, jestli jsou pro vaši kočku a peněženku tou nejlepší volbou.

Skvělý tip: doporučuji vám střídat konzervy. Jak sami víte, kočka je vybíravý jedlík. Rozmanitost je skvělým řešením pro její mlsný jazýček. Ale hlavní důvod pro střídání je jiný: Zajistíte tím tak, že kočka bude dostávat vyváženou stravu. V její dlouhodobém jídelníčku nebude (se neobjeví, nevyskytne) nedostatek ani nadbytek některých vitamínů, minerálů a jiných živin.

Granatapet DeliCatessen konzerva pro kočky

Hodnocení: 5 out of 5 stars

Základní informace
 • Původ výrobce: Německo
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (v přírodě všichni žerou to samé: kořist nemá nálepku pro koťata, dospělé nebo seniory
 • Hmotnost konzerv: 200g, 400g a 800g
 • Podíl masa: 70 %
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: x
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, barviv a ochucovadel: x
 • Kde koupit: Výhodná balení za skvělou cenu na zoohitu

Granatapet konzervy jsou jedním z nejkvalitnějších krmiv, které můžete na českém trhu koupit.

Čím si zasloužily místo mezi nejlepšími konzervami pro kočky?

Granatapet obsahují vysoký podíl čistého masa. V porovnání s ostatní nejlepšími konzervami se jedná o jedno z nejvyšších čísel. Obsah svaloviny je 70 % a zbylých 30 % tvoří hodnotné vnitřnosti.

Možná si myslíte, že konzervy s tak dobrým obsahem nebudou zrovna nejlevnější.

Ale není to tak. Překvapivě, Granatapet nepatří k těm nejdražším krmivům. Naopak, můžete je sehnat za velmi dobrou cenu, za kterou získáte jedny z nejkvalitnějších a nejlepších konzerv na trhu. Neplatíte za značku a marketing (na rozdíl od některých drahých krmiv podprůměrné kvality, ale s nadprůměrnou propagací), ale za kvalitní obsah konzervy.

Granatapet přichází na trh se dvěma produktovými řadami:

 • Granatapet DeliCatessen- 70 % masa a 30 % vnitřností, lepší cena
 • Granatapet Symfonie- 90 % masa a 10 % jater, vyšší cena

V této recenzi se zaměřuji pouze na Granatapet Delicatessen, protože mají lepší poměr cena/kvalita. Jsou levnější, a přesto obsahují vysoký podíl masa. Ale Granatapet Symfonie jsou ještě kvalitnější krmivo s vyšším obsahem masa, ale asi o 25 % dražší. Samozřejmě záleží na vás. Můžete koupit obě Granatapet konzervy a dávat je své kočce na střídačku.

Výhody

 • 100% živočišný obsah
 • 70% podíl svaloviny  a 30% vnitřností
 • Potravinářská kvalita masa
 • Žádné obiloviny, sója a jiné rostlinné složky (pouze jadérka granátového jablka)
 • Žádné cukry, konzervanty a umělá dochucovadla
 • Vhodné pro kočky s citlivým zažíváním či alergií

Nevýhody

 • Trochu vyšší cena (ale za skvělou kvalitu)
 • Jadérka granátových jablek
 • Konzervy obsahují BPA (Bisfenol A)


Co se mi na konzervách Granatapet líbí:
Jak už jsem se v úvodu zmínila, Granatapet jsou jedny z mála konzerv s tak vysokým obsahem masa. Maso je potravinářské kvality určené pro lidi. Nejedná se o žádný dovoz, ale o maso pocházející pouze z německých a rakouských chovů.

V konzervách Granatapet nenajdete obiloviny, sóju, cukry a jiné pro kočku zbytečné rostlinné složky. Kočka dokáže nejlépe využít živočišné bílkoviny, ty jediné ke svému životu potřebuje. A v krmivu Granatapet jsou naštěstí jen bílkoviny pocházející z masa.

Granatapet jsou také vhodné pro kočky citlivé na obiloviny, sóju a specifické druhy masa.  Tyto konzervy většinou obsahují jeden nebo dva druhy masa- např. krůtí a kuřecí, kuřecí a losos, atd.

Co mi na konzervách Granatapet naopak nelíbí:

Mně se jejich cena celkem líbí, ale některým z vás se může zdát vysoká v porovnání s krmivem, které jste byli zvyklí kupovat dříve. Konzervy a kapsičky Whiskas, Friskies, Kitekat, apod, vyjdou o polovinu (i méně- podle velikosti konzervy) levněji, ale co se týká kvality, nešahají konzervám Granatapet ani po špičky.

Jediná složka se mi v krmivu Granatapet zas až tolik nelíbí. Jadérka granátových jablíček nejsou pro kočku přirozené a nevíme, jestli jsou vůbec pro kočku prospěšné. Ale jejich obsah tvoří pouhé 1 %. Vzhledem k vysoké kvalitě konzervy jsem ochotná jedno oko přimhouřit.

Další věc, která se mi nelíbí je obsah bisfenolu A (BPA) v konzervách. Je to látka, které je spojována s rakovinou a jinými zdravotními onemocněními. Bohužel, BPA se nachází ve většině konzerv určených nejen pro kočky, ale i pro psy a dokonce i lidi. Pokud byste chtěli kupovat jen konzervy bez obsahu BPA, měli byste velmi omezený výběr (alternativou je krmení raw nebo domácí vařenou stravou).

Závěr:

Krmivo Granatapet si právem zaslouží místo mezi nejlepšími krmivy pro kočky. Vysoký 70 % podíl masa je jasnou známkou kvality. Neobsahuje žádné obiloviny, sóju, cukry a jiné nevhodné složky, které v kočičí konzervě nemají co pohledávat. Pokud chcete pro kočku to nejlepší, doporučuji vám Granatapet zařadit do jídelníčku vaší kočky společně s dalšími nejlepšími krmivy.

Pokud chcete více informací, přečtěte si podrobnější recenzi krmiva Granatapet Delicatessen včetně nutriční analýzy, cenové tabulky, apod.


Herrmann´s Bio Menu konzervy pro kočky

Herrmann´s bio menu pro kočky

Hodnocení: 4.5 out of 5 stars

Základní informace
 • Původ výrobce: Německo
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (v přírodě všichni žerou to samé: kořist nemá nálepku pro koťata, dospělé nebo seniory
 • Hmotnost konzerv: 85g (kapsičky)
 • Obsah masa: 80 %
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: (některé varianty obsahují obiloviny)
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, barviv a ochucovadel: x
 • Kde koupit: Výhodná balení za skvělou cenu na zoohitu

Možná vás při hledání kvalitního krmiva napadla následující otázka:

Jsou na trhu k dostání také konzervy pro kočky v bio kvalitě?

Překvapivě ano.

A pokud chcete obohatit jídelníček své kočce o kvalitní bio krmivo, jsou Herrmann´ s konzervy bio Menu jednou z nejlepších voleb.

Bio v názvu není jen marketingovým tahem, kterým by se výrobce snažil zákazníky ošálit.

Skutečně se jedná o konzervy, které obsahují maso z bio chovů a rostlinné složky z ekologického zemědělství. Sám výrobce obdržel bio certifikaci a je přísně kontrolován.

Ještě v jedné věci se liší od ostatních krmiv. Neobsahuje žádné uměle přidané vitamíny a minerály, výjimkou je pouze taurin, který je pro kočku životně důležitý (její organismus ho nedokáže vytvořit).

Výhody

 • 80% podíl svaloviny
 • Bio potravinářská kvalita masa určená pro lidi
 • Maso potravinářské kvality z bio chovů
 • Rostlinné složky v bio kvalitě
 • Žádné obiloviny, sója a vedlejší rostlinné složky (až na výjimky)
 • Žádné cukry, konzervanty a umělá dochucovadla
 • Obsahují vždy jeden druh masa
 • Bez obsahu BPA (bisfenol A)

Nevýhody

 • Vysoká cena (za bio kvalitu a vysoký podíl masa)
 • Obsah rostlinných složek (kamut, rýže, rajčata, atd.)
Dobrý tip: Pokud chcete dopřát své kočce nějakou dobrotu jako doplněk k její stravě, doporučuji Hermann´s Bio čisté maso s 90 % podílem masa. Jedná se o jedno z nejlepších doplňkových krmiv, které obsahuje pouze jeden druh masa v bio kvalitě. Bonusem je i jeho velmi dobrá cena.

Co se mi na konzervách Herrmann´s Bio Menu líbí

Líbí se mi především velmi vysoký podíl masa. Herrmann´s konzervy mají o něco vyšší podíl svaloviny (maso + srdce) než výše hodnocené krmivo Granatapet, ale jsou mnohem dražší. A kolik masa obsahují? Všechny příchutě obsahují 80 % svaloviny (drůbež -75 % masa a 5 % srdce, ostatní příchutě 60 % masa a 20 % srdce.)

Obsažené maso pochází z německých bio chovů. Zvířata žijí v lepších podmínkách a celkově mají i lepší život (a osobně to ráda podporuji). Maso je samozřejmě potravinářské kvality určené pro lidskou spotřebu.

Neobsahuje žádný živočišný odpad jako peří, pařáty, apod. Místo nich v konzervě najdete jen výživově hodnotné vnitřnosti- játra a plíce (játra jsou obsaženy v každé variantě).

Stejně jako jiné vysoce kvalitní krmiva pro kočky ani Herrmann´s Bio Menu neobsahuje obiloviny (viz upozornění), sóju, kukuřici a cukr.

Upozornění: pokud je vaše kočka alergická na obiloviny nebo se chcete vyhnout krmivům s obilovinami, nekupujte variantu Bio kuře s mrkví a kamutem a Bio hovězí s mrkví a těstovinami.

Víte, za co si výrobce zaslouží pochvalu? Při výrobě konzerv nepoužil BPA, látku, o které jsem se už zmínila. Přestože ji Evropská Unie považuje za bezpečnou neznamená, že je naprosto bezpečná. Převážná většina konzerv bohužel BPA obsahuje.

Výrobce je velmi otevřený, co se týká obsahu konzerv. Na všechny mé otázky mi ochotně odpověděl. Bylo vidět, že kvalita je pro něj na prvním místě. Nic neskrýval jako někteří výrobci konzerv.

Co se mi naopak na konzervách Herrmann´s Bio Menü nelíbí

Za konzervy Herrmann´s si budete muset připlatit. Jsou Jednoznačně nejdražšími konzervami v žebříčku nejlepších konzerv. Ale za tu cenu dostanete krmivo v bio kvalitě s vysokým obsahem masa.

Konzervy sice neobsahují obiloviny (až na jednu variantu), ale některé rostlinné složky v ní najdete. Jedná se o pouhá 4 %, přesto bych raději ve složení viděla 0 %.

A které to jsou? Mrkev, špenát, rýže, brambory, rajčata, apod.

Pozor na příchuť Bio husa s cuketou, rajčaty & jogurtem, která obsahuje jogurt (s obsahem jogurt), což není pro kočku naprosto nevhodná složka krmiva (kočkám nedoporučuji dávat mléčné výrobky).

Závěr:

Konzervy Herrmann´s se právem řadí k nejlepším krmivům pro kočky na trhu.  Od ostatních konzerv se liší tím, že veškerý obsah je v bio kvalitě. Navíc potěší i vysoký podíl masa. Má nadprůměrné množství bílkovin, průměrné množství tuků a podprůměrné množství sacharidů. Ideální strava pro masožravou kočku. Jako nedostatek vidím obsah rostlinných složek jako rýže, rajčata, mrkev, špenát, atd. Ale vzhledem k celkově vysoké kvalitě konzervy jim tento nedostatek odpustím.

Určitě doporučuji konzervy Hermmann´s zařadit do jídelníčku vaší kočky.

Pokud chcete více informací, přečtěte si podrobnější recenzi krmiva Herrmann´s bio menu včetně zhodnocení složení, nutriční analýzy, cenové tabulky, apod.


Mac´s konzervy pro kočky

Hodnocení: 4.5 out of 5 stars

Základní informace:
 • Původ výrobce: Německo
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (v přírodě všichni žerou to samé: kořist nemá nálepku pro koťata, dospělé nebo seniory
 • Hmotnost konzerv: 200g, 400g a 800g
 • Podíl masa: 70 %
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: x
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, barviv a ochucovadel: x
 • Kde koupit: Výhodná balení za skvělou cenu na zoohitu

Asi vás už nepřekvapí, že i další člen konzervy MAC´s pochází od německého výrobce.

A možná vás ani nepřekvapí, že se i MAC´s zařadily mezi nejlepší konzervy pro kočky.

Obsahují vysoký 70% podíl masa a zbytek tvoří hodnotné vnitřnosti jako játra, plíce, žaludek, apod. Obsah některých variant je dokonce 100 % živočišného původu bez rostlinných složek. Tím se liší od ostatních konzerv, které většinou nějakou tu rostlinnou složku obsahují (i ty nejlepší, i když minimální množství).

Potěšila mě i velmi dobrá cena za výbornou kvalitu. V porovnání s dalšími nejlepšími konzervami s podobným složením vás krmivo MAC´s bude stát o poznání méně.

Pozor: Pokud chcete MAC´s, který neobsahují žádné rostlinné složky, nekupujte variantu drůbeží s brusinkami; pro kotě; hovězí, losos a kuřecí. Všechny ostatní varianty jsou 100 % živočišného původu bez rostlinných složek.

Výhody

 • 70 % podíl masa
 • Dobrá cena (hlavně u velkých konzerv)
 • 100 % živočišný obsah (kromě některých variant)
 • Obsah hodnotných vnitřností
 • Maso potravinářské kvality
 • Žádný živočišný odpad
 • Bez obilovin, sóji a kukuřice
 • Bez cukru, konzervantů a barviv

Nevýhody

 • Některé varianty obsahují ovoce a zeleninu (min. podíl)
 • Rostlinný olej v některých příchutích
 • Obsah BPA

Co se mi na konzervách Mac´s líbí

Konzervy MAC´s obsahují vysoký podíl masa. Dle výrobce maso tvoří 70% obsahu konzervy. Některé příchutě jsou 100 % živočišného původu. Maso je potravinářské kvality určené pro lidskou konzumaci a pochází z německých chovů (žádný dovoz).

Samozřejmostí jedné z nejlepších konzerv je nulový obsah obilovin, sóji, kukuřice a cukru. Ale některé varianty obsahují ovoce, zeleninu a rostlinný olej, ale ve velmi malém množství.

Líbí se mi i slušná nabídka příchutí. A také fakt, že některé z nich obsahují pouze drůbež nebo hovězí. Jsou tedy vhodné i pro kočky, které jsou citlivé na určitý druh masa.

Co se mi naopak na konzervách Mac´s nelíbí

Trochu mě mrzí, že výrobce do některých příchutí přidal ovoce či zeleninu. Pro kočku jakožto masožravce je to naprosto zbytečné a především nepřináší prospěch. Naštěstí se jedná o zanedbatelné množství. Navíc máte na výběr i z příchutí, které žádné zbytečné rostlinné složky neobsahují.

Dvě varianty (kotě, hovězí) obsahují rostlinný olej, i když v minimálním množství. Naštěstí ho v ostatních variantách nenajdete.

Bohužel, konzervy MAC´s jsou lakovány BPA stejně jako většina konzerv pro kočky. Je těžké najít kvalitní konzervy, které tuto kontroverzní látku neobsahují. Přesto pár výjimek je možné najít.

Závěr:

Konzerva MAC´s se právem řadí k nejlepším konzervám pro kočky na českém trhu. Obsahují vysoký 70% podíl masa, přesto je můžete koupit za velmi dobrou cenu. Pokud máte hodně koček, vyplatí se vám koupit velké 800g konzervy, jejichž cena není o moc vyšší než u méně kvalitních konzerv jako Bozita nebo Animonda. Tak či onak je MAC´s skvělou volbou nejen pro domácnost s více kočkami, ale i s jednou kočkou.
Neobsahují zbytečné obiloviny, sóju, cukr, konzervanty a jiné škodlivé mňamky. Co mě zklamalo, je obsah rostlinných složek u některých variant. Přesto máte na výběr i z příchutí, které žádné rostlinné složky neobsahují.

I přes drobné nedostatky doporučuji zařadit konzervy MAC´s do jídelníčku vaší kočky.

Pokud chcete více informací, přečtěte si podrobnější recenzi krmiva Mac´s včetně zhodnocení složení, nutriční analýzy, cenové tabulky, apod.


Marp konzervy pro kočky

Hodnocení: 4.5 out of 5 stars

Základní informace:
 • Původ výrobce: Česká republika
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (v přírodě všichni žerou to samé: kořist nemá nálepku pro koťata, dospělé nebo seniory
 • Hmotnost konzerv: 200g (krůtí) 400g (hovězí a losos)
 • Podíl masa: 50-80 % dle varianty
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: x
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, barviv a ochucovadel: x
 • Kde koupit: Výhodná balení za skvělou cenu

Určitě si pokládáte otázku:

To jenom v Německu umí vyrábět kvalitní konzervy pro kočky?

Většinou to tak je, ale najdou se i kvalitní výjimky od českého výrobce.

Jenou z nich (možná i jedinou) jsou konzervy Marp, které se pyšní českým původem. Ale překvapivě jsou vyráběny v Německu.

Patří k nejen nejlepším českým konzervám, ale zaslouží si místo i mezi těmi nekvalitnějšími konzervami ve velké konkurenci.

A proč jsem konzervy Marp zařadila do seznamu nejlepších krmiv pro kočky?

Protože obsahují vysoký podíl masa, který se může pohybovat od 50-80 % dle varianty konzervy. A neobsahují žádné rostlinné sacharidy (ten rostlinný olej si mohli odpustit).

Cena je trochu vyšší, řadí se spíše k dražším konzervám. Za krmivo Marp zaplatíte více než za Granatapet, Catz Finefood, ale je levnější než Herrmann´s bio menu (které je bezkonkurenčně nejdražší).

Výhody

 • Vysoký podíl masa (50-80 % dle varianty)
 • Maso potravinářské kvality
 • Bez obilovin, sóji a jiných rostlinných sacharidů a bílkovin
 • Bez cukru, konzervantů, umělých dochucovadel
 • Jasně uveden druh vnitřností
 • Žádný živočišný odpad
 • Jednodruhové konzervy (pro citlivé kočky)

Nevýhody

 • Obsah rostlinného oleje
 • Velmi omezená nabídka příchutí
 • Obsah BPA

Co se mi na konzervách Marp líbí

Jak už jsem se zmínila v úvodu, konzervy Marp obsahují vysoký podíl masa, který  se pohybuje od 50-80 % dle varianty. Konzerva s lososem obsahuje 80 % masa, s krůtou 70 % masa a s hovězím 50 % masa.

Konzervy neobsahují žádný živočišný odpad (jako peří, rohy, apod.), ale pouze hodnotné vnitřnosti jako játra.

Konzervy jsou vyráběny z masa určeného pro lidskou spotřebu, které pochází z českých chovů. Nejedná se o dovoz ze zahraničí (ať živých zvířat nebo samotného masa).

Líbí se mi, že konzervy obsahují vždy jeden druh masa. Jsou tak skvělou volbou pro kočky, které jsou citlivé na určitý druh masa a mnoho konzerv obsahuje mišmaš různých druhů masa (takový guláš).

Jsou také vhodné pro kočky citlivé na obiloviny. Neobsahují žádné rostlinné bílkoviny a sacharidy (jen slunečnicový olej). Nenajdete v ní ani cukry, konzervanty, umělá dochucovadla a další „mňamky“, které v kočičím krmivu nemají co pohledávat.

Co se mi naopak na konzervách Marp nelíbí

Nerada vidím rostlinné složky v konzervách pro kočky. To platí i u rostlinných olejů. Bohužel Marp do svých konzerv přidává slunečnicový olej. Místo něho bych raději ve složení viděla živočišný tuk nebo vůbec žádný olej. Naštěstí je jeho obsah pouhých 0,5 %, proto i v tomto případě budu shovívavá, přesto budu muset 0,5 hvězdičky z hodnocení odebrat.

Co mě mrzí je velmi omezená nabídka příchutí konzerv Marp. V nabídce najdete jen 3 varianty- losos, krůta a hovězí. Nic moc, že? Většina výrobců nabízí více variant. Je to lepší, protože rozmanitost je pro vyváženou stravu důležitá (nemluvě o mlsném jazýčku našich koček).

Skvělý tip: pokud vás konzervy Marp zaujaly a uvítali byste více příchutí, vyzkoušejte konzervy Marp pro psy, obsahují taurin i mají i podobné složení (včetně obsahu masa) a jsou bez rostlinných složek.

Závěr:

Pokud hledáte kvalitní, masovou a navíc českou konzervou, je právě Marp jasným vítězem. Jedná se o nejkvalitnější konzervu pro kočku z nabídky českých konzerv. Vysoký obsah masa potravinářské kvality a nulový obsah obilovin, sóji, cukru a jiných zbytečných složek (až na ten slunečnicový olej) činí z konzerv Marp jedno z nejlepších krmiv pro kočky. Škoda, že na výběr jsou jen tři příchutě- hovězí, krůta a losos. Jedná se o jednodruhové konzervy, jsou tedy skvělou volbou pro citlivé kočky.

Pokud chcete více informací, přečtěte si podrobnější recenzi krmiva Marp včetně zhodnocení složení, nutriční analýzy, cenové tabulky, apod.


Catz Finefood konzervy pro kočky

Konzervy pro kočky Catz Finefood nejlepší krmivo pro kočky

Hodnocení: 4 out of 5 stars

Základní informace:
 • Původ výrobce: Německo
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (v přírodě všichni žerou to samé: kořist nemá nálepku pro koťata, dospělé nebo seniory)
 • Hmotnost konzerv: 200g, 400g a 800g
 • Podíl masa: 50- 70 % dle variant
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: x
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, barviv a ochucovadel: x
 • Kde koupit: Výhodná balení za skvělou cenu na zoohitu

Konzerva Catz Finefood je další nejlepší krmivo v našem seznamu.

Je to další člen rozsáhlé německé rodiny. Jak jste si možná všimli, většina kvalitních konzerv pochází od německého výrobce.

Proč jsem zařadila Catz Finefood mezi nejlepší krmiva?

slušný až vysoký podíl masa, který se pohybuje od 50-70 % dle varianty. Zbylých 30-50 % tvoří vnitřnosti. Jak sami můžete vidět, podíl masa u některých variant je podobný konzervám Granatapet, ale nižší než u Herrmann´s bio Menu. Konzervy Herrmann´s mohou mít o 10-30 % vyšší obsah masa, ale takových konzerv na trhu příliš nenajdete. Častěji narazíte na krmiva s nižším podílem masa (50% a méně).

Výhody

 • 50 -70 % podíl masa dle varianty
 • Velmi podrobné složení
 • Potravinářská kvalita masa
 • Bez obsahu obilovin, sóji a vedlejších rostlinných produktů
 • Bez umělých barviv, přísad, konzervantů a cukrů
 • Konzervy bez obsahu BPA
 • Dobrá cena za výbornou kvalitu

Nevýhody

 • Obsah ovoce, zeleniny a bylinek (ale málo)
 • Rostlinný olej

Co se mi na konzervách Catz Finefood líbí

Potěšilo mě velmi podrobné složení konzervy. Je to konzerva s nejpodrobnějším složením, na kterou jsem dosud narazila. Přesně pojmenované jednotlivé složky včetně jejich % podílu v konzervě se tak často nevidí. Naopak, u mnoha konzerv najdete složky jako vedlejší živočišné či rostlinné produkty a ani se nedozvíte, co se pod nimi skrývá za odpad a kolik ho tam je.

Konzervy Catz Finefood obsahují vysoký 50-70% podíl masa. Konzerv s takto vysokým obsahem masa je na trhu nedostatek. Maso je potravinářské kvality a pochází z německých chovů (v případě nedostatku kvalitního masa může pocházet i z okolních evropských států).

Konzervy neobsahují žádné obiloviny, sóju, cukry, konzervanty a jiná umělé přísady. Tenhle faktor je také velmi důležitý při výběru kvalitního krmiva.

Dalším bonusem navíc je, že konzervy neobsahují škodlivé BPA. Za to si výrobce zaslouží palec nahoru.

Co se mi naopak na konzervách Catz Finefood nelíbí

Je nemožné najít dokonalou konzervu bez jediného nedostatku. Vždy se něco najde (jako u všech produktů) někdy má více nedostatků a někdy méně. Jiné to není ani u konzerv Catz Finefood.

Nelíbí se mi obsah ovoce a zeleniny (u variantu kuře a bažant ani obsah rýže). Kočky ani jedno z toho k životu nepotřebují. Jsou to výluční masožravci. Tyto ne příliš vhodné složky tvoří 2-5% obsahu konzervy. Stejně jako u konzerv Herrmann´s jsem ochotná jim to odpustit vzhledem k jejich nízkému podílu v konzervě– v rámci tolerance.

Ve složení konzerv  vidím raději živočišný olej místo rostlinného oleje a nebo také variantu žádný olej. Rostlinný olej není pro kočky přirozený ani prospěšný.

Upozornění: Varianta Catz Finefood Tuňák a rýže obsahuje kmínový olej- esenciální olej, který patří ke kontroverzním složkám. Doporučuji vám vyhnout se této variantě.

Tyto dva malé rostlinné nedostatky se projevují v hodnocení konzerv Catz Finefood. Strhávám jim za to 1/2 hvězdičky z celkového hodnocení.

Závěr:

Pokud chcete kvalitní konzervu pro vaši kočku, měli byste konzervy Catz Finefood zařadit do vašeho osobního seznamu nejlepších konzerv, které své kočce dáváte. Catz Finefood potěší vysokým obsahem masa potravinářské kvality. V konzervě nenajdete žádný rostlinný a živočišný odpad. Jediné, co vidím jako nedostatek, je obsah rostlinného oleje a některých rostlinných složek (brusinka, meruňka, zázvor,…). Naštěstí se jedná o velmi nízký podíl, přesto bych byla raději, kdyby byl nulový.

Konzervy Catz Finefood rozhodně doporučuji. Zaslouží si místo ve stravě vaší kočky.

Pokud chcete více informací, přečtěte si podrobnější recenzi krmiva Catz Finefood včetně zhodnocení složení, nutriční analýzy, cenové tabulky, apod.


Grau konzervy pro kočky

Hodnocení: 4 out of 5 stars

Základní informace:
 • Původ výrobce: Německo
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (v přírodě všichni žerou to samé: kořist nemá nálepku pro koťata, dospělé nebo seniory
 • Hmotnost konzerv: 100g, 200g, 400g
 • Podíl masa: 70 % (vždy min. 50 %)
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: x
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, barviv a ochucovadel: x
 • Kde koupit: Výhodná balení za skvělou cenu na zoohitu

Konzerva Grau je dalším členem německé rodiny.

Ale nejsou tak populární jako ostatní německé konzervy jako Catz Finefood nebo Granatapet, o Friskies, Shebě a Whiskas nemluvě (i když dle mého názoru by si zasloužili větší popularitu). A co se týká ceny, jsou k dostání za podobnou cenu. Mají i podobné složení a podobný obsah masa.

Proč jsem je zařadila do seznamu nejlepších konzerv?

Obsahují slušný podíl masa, který se pohybuje od 50 – 70 % masa (přičemž obsah masa je vždy min. 50 %).  Zbytek tvoří hodnotné vnitřnosti daného druhu masa.

Cena je podobná jako u dalších kvalitních konzerv.

Výhody

 • Vyšší podíl masa (většinou 70 %)
 • Obsahuje hodnotné vnitřnosti
 • Maso potravinářské kvality
 • Žádný živočišný odpad
 • Bez obilovin, sóji a kukuřice
 • Bez konzervantů, barviv a cukru

Nevýhody

 • Málo podrobné složení
 • Ne tak velký výběr příchutí
 • Konzervy obsahují BPA

Co se mi na konzervách Grau líbí

Líbí se mi vyšší obsah masa, který je dle výrobce většinou 70 % (ale může být i nižší, garantuje min. 50 % masa). Maso je potravinářské kvality je určené pro lidskou konzumaci. Pochází z evropských zemí.

Obsahuje hodnotné vnitřnosti, které vždy pochází ze stejného živočišného druhu jako maso. Játra, žaludek, bachor jsou v konzervě obsaženy. Nenajdete v ní žádný živočišný odpad jako rohy, peří, kopyta, apod.

Konzervy Grau mají 100 % živočišný obsah. Obiloviny, sóju a jiné rostlinné složky byste v ní hledali marně. Žádné ovoce, zelenina a bylinky jako u předešlých kvalitních konzerv pro kočky.

Samozřejmostí je i nulový obsah konzervantů, barviv, dochucovadel a dalších mňamek (jako cukr), kteří výrobci rádi přidávají do levných konzerv, aby zvýraznily jejich chuť a kočkám chutnaly (kočky se po nich mohou utlouct).

Co se mi naopak na konzervách Grau nelíbí

Za největší nedostatek považuji málo podrobné složení (nejméně podrobné u nejlepších konzerv). Od výrobce jsem se sice dozvěděla podíl masa, ale chybí mi informace o druhu vnitřností, jejich původu a podílu. Uvítala bych podrobnější složení.

Konzervy Grau nabízí málo příchutí. Uvítala bych větší pestrost. Ale samozřejmostí je střídání nejen konzerv různých příchutí, ale i od různých výrobců.

Konzervy obsahují BPA, která je spojována s rakovinou a jinými nemocemi u koček i lidí. Bohužel výrobci často tuto látku často používají.

Závěr:

Konzervy Grau bez obilnin jsou skvělou volbou pro vaši kočku. Určitě doporučuji zařadit do jejího jídelníčku stejně jako předchozí nejlepší konzervy. S vyšším obsahem masa a bez rostlinných složek je ideální stravou pro vašeho kočičího mazlíčka. Grau obsahuje nadprůměrné množství bílkovin, průměrné množství tuků a podprůměrné množství sacharidů. Co zamrzí je vyšší cena, omezená nabídka příchutí a obsah BPA.

Pokud chcete více informací, přečtěte si podrobnější recenzi krmiva Grau včetně zhodnocení složení, nutriční analýzy, cenové tabulky, apod.


Nejlepší levné konzervy pro kočky- skvělý poměr cena/kvalita

Možná se vás týká následující problém:

Chcete pro svou kočku kvalitní krmivo, ale nemůžete nebo nechcete za něj utrácet spoustu peněz.

Mám pro vás dobru zprávu:

I levnější konzervy mohou mít slušnou kvalitu, obsahovat velmi vysoký podíl živočišných bílkovin, bez zbytečných pro kočku nevhodných rostlinných plnidel jako jsou obiloviny, kukuřice, sója, apod.

A naopak velmi drahé konzervy mohou být paradoxně těmito nejméně kvalitními. Stručně řečeno: semletý odpad z rostlinných produktů s minimálním obsahem masa.

Kvalitní konzervy pro kočku nemusí být nejdražší. I za méně peněz můžete koupit vysokou kvalitu. Na trhu najdete i konzervy s výborným poměrem cena/kvalita.

Nebudeme se zdržovat a pojďme si ihned představit nejlepší levné konzervy, které si právem zasloužily místo v tomto seznamu.

Konzerva Animonda Carny pro kočky

Hodnocení: 3.5 out of 5 stars

Základní informace:
 • Původ výrobce: Německo
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (v přírodě všichni žerou to samé: kořist nemá nálepku pro koťata, dospělé nebo seniory)
 • Hmotnost konzerv: 200g, 400g a 800g
 • Podíl masa: ? % (odhad: 20-35 %)
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: x
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, barviv a ochucovadel: x
 • Kde koupit: Výhodná balení za skvělou cenu na zoohitu

Prvním Konzervy Animonda Carny jsou velmi oblíbeným krmivem mezi majiteli koček a také se řadí k nejlepším levným konzervám slušné kvality.

A to ze dvou důvodů:

 • Jsou levné
 • Mají 100 % živočišný obsah a 0 % rostlinných složek

Animonda pochází od německého výrobce. A německé konzervy jsou známé svou kvalitou. Částečně to platí i u Animondy.

Konzervy Animonda zahrnují více produktových řad:

 • Animonda Carny– levnější, nižší obsah masa
 • Animonda Vom Fenstein– o poznání dražší, vyšší obsah masa

Pouze Animonda Carny patří  nejlepším levným krmivům, protože má lepší poměr cena/kvalita.

Výhody

 • 100% živočišný obsah
 • Potravinářská kvalita masa
 • Skvělá cena
 • Žádné obiloviny, sója a jiné rostlinné složky
 • Velký výběr příchutí

Nevýhody

 • Méně masa, více vnitřností
 • Hovězí maso ve všech příchutích
 • Nevhodné pro citlivé kočky na hovězí maso
 • Konzervy s obsahem BPA (Bisfenol A)

Začněme s tím, co se mi na konzervách Animonda líbí

Jak už jsem se zmínila v úvodu, ve složení Animondy najdete jen suroviny živočišného původu. To vidím jako velké plus. Živočišné bílkoviny dokáže kočka daleko lépe využít než rostlinné bílkoviny.

Neobsahuje vedlejší živočišný odpad jako pařáty, kopyta, peří, zobáky, apod, které někteří výrobci rádi do svých krmiv přidávají. A proč to dělají? Kvůli zisku. Tento živočišný odpad je extrémně levnou surovinou, která navýší objem konzervy a obsah podřadných bílkovin.

A jaká je kvalita masa a vnitřností?

Obsažené živočišné složky jsou potravinářské kvality. To znamená, že jsou určené pro lidskou konzumaci. Neměli by v ní být maso z nemocných, uhynulých zvířat, apod.

A ještě jedna podstatná věc se líbí nejen mě, ale i mnoha majitelům. Velmi dobrá cena. A platí: čím vyšší hmotnost, tím nižší cena a čím větší balení, tím výhodnější cena.

Co se mi naopak moc nelíbí na konzervách Animonda

Mám s těmito konzervami jeden zásadní problém:

Nevím přesně, kolik % čistého masa a kolik % vnitřností obsahuje.

Živočišné bílkoviny mohou být různé kvality. Záleží na tom, zda se jedná o bílkovinu z čisté svaloviny, srdce nebo orgánů (popřípadě z kůže, rohů, kopyt, zobáků, apod.).

Nejkvalitnější bílkovina pochází z čisté svaloviny.

Otázkou je, kolik se jí v konzervě Animonda nachází?

Sháněla jsem konkrétnější informace. Obrátila jsem se i na samotného výrobce, abych je zjistila.

Výrobce mi odpověděl, ale prý mi nemůže prozradit přesná procenta obsahu masa a vnitřností. V jedné odpovědi dokonce uvedl důvod: jedná se o jejich velké výrobní tajemství. Ano, na jejich místě bych také měla strach, že by ostatní výrobci mohli ukrást recepturu a začít vyrábět ty samé konzervy. To by byla katastrofa😊.

Ne vážně. Docela mě zklamalo, že mi nechtěli říct ani poměr masa vůči vnitřnostem. Spokojila bych se s odpovědí 40:60 neb 30:70 ve prospěch vnitřností.

Na druhou stranu víme, co konzerva obsahuje. Jejich složení je celkem podrobné. Ale množství jednotlivých surovin můžeme jen odhadovat.

Nabídka příchutí je sice veliká, ale všechny varianty obsahují hovězí maso. Pokud je vaše kočka na hovězí maso citlivá, Animonda rozhodně nekupujte, pokud nechcete, aby bylo vaší kočce špatně a žrádlo skončila na koberci. Znám to z vlastní zkušenosti (jedna z mých koček je citlivá na hovězí maso, nedělá jí dobře).

Závěr:

Konzervy Animonda patří ke konzervám slušné kvality. Pokud máte omezený rozpočet, jsou pro vaši kočku skvělou levnou volbou. Místo konzerv Whiskas, Friskies a jiných supermarketových značek vám doporučuji si trochu připlatit a koupit konzervy Animonda. Cenově se příliš neliší, ale co se týká kvality, poráží Animonda tyto levné napodobeniny na plné čáře. Cenový rozdíl není překvapivě velký, ale co se týká kvality, rozkládá se mezi nimi velká propast. Konzervy Whiskas a jiné se nachází na úplném dnu, zatímco konzervy Animonda mají k vrcholu mnohem blíže.

Doporučuji všem majitelům zařadit Animondu do jídelníčku jejich kočky, pokud nechtějí tolik utrácet za kočičí krmivo a přitom chtějí své kočce dopřát lepší kvalitu s vyšší výživovou hodnotou.

A nezapomeňte: krmiva střídejte. Je to nejlepší způsob, jak zajistit, aby kočka netrpěla nedostatkem či přebytkem některých látek obsažených v konzervách. Vyváženost stravy je základem ke zdraví vaší kočky. Každá konzerva může obsahovat vitamíny a minerály v odlišném množství a poměru.

Pro detailní zhodnocení kvality si přečtete recenzi konzervy Animonda Carny.


Konzerva Bozita pro kočky

Hodnocení: 3.5 out of 5 stars

Základní informace:
 • Původ výrobce: Švédsko
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (v přírodě všichni žerou to samé: kořist nemá nálepku pro koťata, dospělé nebo seniory)
 • Hmotnost konzervy: 375 g nebo 190 g (tetrapak),410 g (konzerva)
 • Podíl masa: ? % (odhad 15-35 %)
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: x
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, barviv a ochucovadel: x
 • Kde koupit: Výhodná balení za skvělou cenu na zoohitu

Sice píšu o Bozitě jako o konzervách, ale ve skutečnosti se nejedná o konzervy, ale tetrapaky. Tetrapak je krabicový obal vyrobený ze dřeva. Ale Bozita prodává i tradiční konzervy.

Ale tetrapaky jsou mnohem oblíbenější a prodávanější než konzervy.

Mám pro vás překvapení:

Bozita pochází od švédského výrobce, a ne německého jako většina konzerv v našem seznamu.

Stejně jako konzervy Animonda patří k nejlepším levným konzervám v tomto žebříčku.

A důvody jsou naprosto stejné jako u Animondy:

 • Nízká cena
 • 100 % živočišný obsah a žádné rostlinné složky

Výhody

 • 100% živočišný obsah
 • Bez obilovin, sóji a jiných rostlinných produktů
 • Bez cukru, konzervantů a umělých přísad
 • Skvělá cena za slušnou kvalitu
 • Maso potravinářské kvality
 • Tetrapak obal bez obsahu BPA (+ ekologický)

Nevýhody

 • Nejasné složení (kolik % masa a % vnitřností obsahuje)
 • Které vnitřnosti obsahuje?
 • Všechny varianty obsahují hovězí (až na jednu) i vepřové

Co se mi na krmivu Bozita líbí

Začneme tím, co se mi na konzervách Bozita líbí a můžu vám předem prozradit, že to bude velmi podobné jako u konzerv Animonda carny (že by krádež výrobního tajemství?😊)

Živočišný obsah

Konzervy Bozita neobsahují žádné rostlinné složky jako obiloviny, sóju, ale ani ovoce a zeleninu. Najdete v ní jen bílkoviny živočišného původu. Tak by to mělo být. Živočišná strava je pro kočky přirozená.

Vysoká kvalita masa a vnitřností

Švédsko je známé pozitivním vztahem k přírodě a zvířatům. Obsažené maso pochází ze zvířat chovaných ve Švédsku. Nejedná se o žádný dovoz ze zahraničí. které se volně pasou a pohybují. Maso je potravinářské kvality určené pro lidi.

Žádné rostlinné složky

Konzervy Bozita neobsahují žádné rostlinné složky jako obiloviny, sóju, ale ani ovoce, zeleninu či bylinky.

Žádné konzervanty, umělá barviva a dochucovadla, cukry a náhradní sladidla

Tyto složky nemají v krmivech pro kočky co pohledávat. Naštěstí je ani v konzervách Bozita nenajdete. Za to mají ode mě palec nahoru.

Co se mi naopak tolik na krmivu Bozita nelíbí

Podobně jako u Animondy mi vadí jedna důležitá věc:

Neznalost podílu masa a vnitřností a jejich vzájemný poměr (nemluvě o % obsahu jednotlivých vnitřností a druhů masa).

Ano, výrobce jsem kontaktovala. Opakovaně. Ale stejně jako u Animondy mi nechtěl sdělit informaci o obsahu masa a vnitřností. A co mě nejvíc dostalo, byl ten samý důvod: jedná se o výrobní tajemství.

Nevíme, kolik % masa konzervy Bozita obsahují. Ale můj odhad je, že větší podíl budou tvořit vnitřnosti. Proč si to myslím? Kdyby to bylo naopak, výrobce by nebyl tak neústupný a neodmítal mi tento údaj sdělit. V tomhle ohledu mě celkem zklamal.

Všechny konzervy obsahují směs různých druhů masa

Pokud je vaše kočka citlivá na hovězí nebo vepřové maso, bozita pro ni není dobrou volbou. Každá příchuť obsahuje hovězí i vepřové. Pokud koupíte kuřecí, ve skutečnosti to kuřecí+ hovězí a vepřové.

Výběr příchutí je sice velký, ale vždy se liší jen prvním druhem masa.

Závěr:

Krmivo Bozita stejně jako Animonda si právem zaslouží místo mezi nejlepšími krmivy za skvělou cenu. Mají skvělý poměr cena/ kvalita. Bozita je 100 % živočišného původu, neobsahuje žádné zbytečné rostlinné složky a obsažené maso pochází ze švédských chovů. Potěší i praktické a ekologické balení.  Pokud nechcete utrácet hodně peněz za kočičí krmivo a přitom chcete lepší kvalitu, je Bozita jednou z nejlepších voleb. Bozita i Animonda jsou mnohem lepším krmivem než nejen supermarketové značky, ale i kvalitně se tvářící konzervy jako Sheba, Brit Care, atd., které jsou vzhledem k nízké kvalitě předražené.

Doporučuji všem majitelům zařadit Bozita do jídelníčku jejich kočky, pokud nechtějí tolik utrácet za kočičí krmivo a přitom chtějí své kočce dopřát lepší kvalitu s vyšší výživovou hodnotou.

Pokud chcete více informací, přečtěte si podrobnější recenzi krmiva Bozita včetně zhodnocení složení, nutriční analýzy, cenové tabulky, apod.


Proč jsou granule nejméně vhodným druhem krmiva pro kočky

Granule by v misce pro kočku neměly co pohledávat

Na rovinu:

Granule budete v mém seznamu nejlepších krmiv pro kočky hledat marně. Ani jediná značka granulí, i kdyby byla úžasné kvality, nemá právo být mezi nejlepšími krmivy.

Následující věta vás možná překvapí:

Granule jsou nejhorším druhem krmiva, které své kočce můžete dávat.

Ano, i ty nejkvalitnější granule s vysokým obsahem masa jsou horším krmivem než konzervy s nižším obsahem masa (a vyšším podílem vnitřností) a vyšším podílem rostlinných složek.

A to kvůli jednomu zásadnímu důvodu:

Granule jsou zbavené vlhkosti a obsahují pouhých 10 % vody v porovnání s konzervami, které obsahují 70-75 % vlhkosti. A to je zásadní rozdíl, který může rozhodovat o zdraví a v mnoha případech i o životě vaší kočky.

Kočka krmená granulemi přijme o polovinu méně vody než kočka krmená tzv. mokrou stravou (konzervami, raw stravou,…). A to nemluvím o vysokém obsahu sacharidů i u těch „kvalitních“ granulí.

Možná budete namítat:

Ale moje kočka, kterou krmím granulemi, je naprosto zdravá.

Ano, věřím tomu. To platí teď, ale následky se projeví v plné míře později. Jako blesk z čistého nebe (ještě včera byla zdravá…)

Rakovina, problémy s ledvinami, cukrovka. To jsou nejčastější nemoci, kterými trpí kočky dlouhodobě krmené granulemi. Tenhle scénář jsem zažila na vlastní kůži. Velmi smutná a bolestná zkušenost. A to nemluvím o tom, že jsem nekupovala žádné levné nekvalitní značky, ale opravdu jen ty nejlepší granule jako Orijen, Acana, Firstmate, apod.

Více informací se dočtete v článku o tom, jak vybrat nejlepší krmivo pro kočky.

Které druhy krmiva jsou pro vaši kočku nejlepší?

Stručná odpověď:

Všechny druhy krmiva, které obsahují dostatek vody.

(A jen tak mimochodem: granule to rozhodně nejsou.)

Pojďme si představit čtyři nejlepší druhy krmiva pro kočky:

 • Konzervy nebo kapsičky (komerční krmivo)
 • Domácí raw strava (syrové krmení)
 • Komerční raw krmiva
 • Domácí vařená strava

Jak vybrat nejlepší konzervy pro kočky

Která konzerva je pro mou kočku nejlepší?

V tomhle článku se podíváme a důkladně rozebereme nejlepší konzervy a kapsičky pro kočky, které jsou na našem trhu k dostání.

Ne všechny konzervy jsou si rovny. Přestože jsou lepší volbou než granule, některé jsou kvalitnější a obsahují více masa, zatímco jiné jsou nižší kvality a některé bych se nebála označit za odpad (ale i ten odpad je lepší než granule).

Problém je, že některé konzervy obsahují vyšší podíl rostlinných složek na úkor těch živočišných, které by měly tvořit základ kočičí stravy. A vysoký obsah rostlinných složek není zrovna něco, co bych v krmivu pro kočky ráda viděla.

Na řadě je další důležitá otázka:

Jak mám poznat nejlepší konzervu? Jak se mám orientovat v rozsáhle nabídce různých značek a variant?

Kvalitní krmiva pro kočky by měla obsahovat:

 • Vysoký podíl živočišných bílkovin
 • Kvalitní bílkoviny živočišného původu (nejlépe 100 %)
 • Velmi nízký, nejlépe nulový obsah rostlinných bílkovin
 • Malý podíl rostlinných složek, pokud možno žádné (a tedy nízký podíl sacharidů)

Z pohledu složení:

 • Vysoký obsah čistého masa (včetně srdce) a nižší podíl vnitřností
 • Žádné vedlejší živočišné produkty neznámého původu (mohou zahrnovat i rohy, kopyta, peří a jiné podřadné bílkoviny)
 • Žádné (nebo velmi malé množství) obiloviny, luštěniny, kukuřici, sóju, apod, které obsahují rostlinné bílkoviny, které kočka nedokáže tak dobře využít
 • Žádné (nebo velmi malé množství) ovoce, zeleniny a bylinek a nejlépe žádné rostlinné oleje

Jedná se pouze o rychlý a stručný návod ohledně výběru kvalitního krmiva.

Pro více informací si přečtete oči otevírající článek: jak vybrat nejlepší krmivo pro kočky, kde se podrobně zaměřuji na jednotlivé složky obsažené v krmivu a jak rozpoznat kvalitní krmivo od nekvalitního nejen na základě složení, ale i nutriční analýzy.

Složení není všechno

Samotné složení ještě není 100 % zárukou kvality krmiva.

Obsah bílkovin, tuků a sacharidů v sušině je stejně tak důležitý, ne-li důležitější při hodnocení kvality krmiva pro kočky.

Víte, jak na obalu každé potraviny máte napsáno, kolik energie potravina obsahuje?

Podobné je to i u kočičího krmiva. Ale nestačí nám znát celkové množství energie, to je málo. My chceme vědět, kolik % energie pochází z bílkovin, tuků a sacharidů.

Obecně:

Nejlepší konzervy by měly obsahovat převážný podíl bílkovin a tuků a co nejméně sacharidů.

Konkrétně v číslech:

Nejlepší krmiva pro kočky by měla obsahovat:

 • Co nejnižší podíl sacharidů (méně jak 10 %)
 • Vysoký podíl bílkovin (nejlépe 40 % a více)
 • Středně vysoký podíl tuku (nejlépe 50 % a méně)

Bohužel se tyto informace z etikety nedozvíte.

A jak tedy poznám kvalitní konzervu, když v složení není napsáno, kolik % bílkovin, tuků a sacharidů obsahuje?

Odpověď vás nejspíš nepotěší.

Musíte si to sami vypočítat. Výrobce není povinen tyto informace na etiketě uvádět. A ještě předtím je potřeba vypočítat obsah bílkovin, tuků a sacharidů v sušině. Super. Dva různé výpočty.

Ale tuhle nevděčnou práci jsem za vás odvedla. V podrobné recenzi každého krmiva najdete i přehledný graf, na kterém je jasně vidět, kolik % energie pochází z bílkovin, tuků a sacharidů.

Pokud si chcete tyto hodnoty vypočítat i u dalších krmiv, jednoduchý a srozumitelný návod najdete v článku: jak vybrat nejlepší krmivo pro kočky (sekce: Nutriční analýza).

Jak jsem konzervy hodnotila

Pokud jste někdy četly složení konzervy (nebo obecně krmiva) pro kočky, většinou jste narazili na jeden zásadní problém.

Nejasné, nekonkrétní a nedostatečné informace ve složení.

Nejčastějším hříchem výrobců je právě složení, ze kterého bývá často těžké získat zásadní informace o obsahu, a především o jeho kvalitě.

A jak se pak máte rozhodnout?

Chcete pro svou kočku kvalitní krmivo. Ale jak ho máte najít, když vám složení v mnoha případech nepomůže?

Pokud nevíte nebo nemůžete zjistit, která krmiva jsou pro vaši kočku nejlepší, mám pro vás dokonalé řešení:

Kompletní seznam nejlepších konzerv pro kočky.

Ale jak jsem mohla zjistit, které konzervy jsou nejlepší, když mám ty samé informace?

Ne, nemám jen ty informace, které každý může najít na etiketě krmiva. Mám více informací.

Jak je to možné?

Je to jednoduché. Pokud složení nebylo dostatečně podrobné, obrátila jsem se přímo na výrobce konzerv, abych od nich dostala chybějící informace o složení a celkové kvalitě jejich krmiva. Ve většině případech jsem získala lepší představu o opravdové kvalitě složení recenzovaných a hodnocených konzerv (ale ne vždy byl výrobce ochotný ☹).

Všechny informace, které zde uvádím, jsou aktuální a přesné.

A jak ochotní byli samotní výrobci?

Rozdělila bych je na tři skupiny.

První skupina byla velmi ochotná a otevřená. Snažila se zodpovědět veškeré mé otázky (a moc jsem s nimi nešetřila).

Druhá skupina mi sice odpověděla, ale některé informace si nechala pro sebe. To se týkalo především obsahu masa a vnitřností. V některých případech se ani nedivím.

Třetí skupina se nenamáhala ani odpovědět. To je ta nejhorší skupina. Napíšete a čekáte…A odpověď žádná.

Jen tak mimochodem všichni výrobci nejlepších krmiv v tomto seznamu mi odpověděli (dva z nich mi ale odmítli poskytnout některé informace).

Podle kterých kritérií jsem krmiva pro kočky hodnotila?

Pojďme se stručně podívat na 5 základních kritérií, podle kterých jsem jednotlivé krmiva hodnotila.

1. Živočišný obsah

Čím vyšší obsah, tím vyšší hodnocení konzervy. Ještě jednou připomínám: Kočka je výlučný masožravec. A co potřebuje masožravec? Maso.

Konzerva s vysokým obsahem masa je lepší volbou. A pokud to bude konzerva se 100 % živočišným obsahem, tak je to jasná známka kvalitnější konzervy, i když to nemusí úplně tak platit.

 2. Podíl svaloviny (maso a srdce) a vnitřností

Konzerva se 100% obsahem živočišného původu nemusí být úplně tím nejlepším krmivem pro kočky. Ano, je to dobrá volba, ale ne nutně nejlepší.

Ne všechny konzervy se 100 % živočišným obsahem jsou si kvalitou rovny.

Zajímá nás:

 • Kolik čistého masa (svaloviny) obsahuje?
 • Kolik vnitřností obsahuje?

A v jakém vzájemné poměru jsou?

Nejlepší krmiva by měla obsahovat vyšší podíl masa.  Nejnižší poměr by měl být min. od 50:50, nejlépe 70:30 ve prospěch svaloviny.

Vyšší procento masa je jasnou známkou vyšší kvality a nejlépe odpovídá přirozené stravě kočky.

Informaci o obsahu masa a vnitřností není povinné uvádět ve složení. Jediná povinnost je uvádět složky sestupně podle jejich podílu: od nejvíce po nejméně. A výrobci této skulinky zneužívají.

Jen na velmi malém počtu najdete údaje o tom, kolik % masa a kolik % jednotlivých vnitřností obsahuje. A to je přesně ta informace, kterou mi někteří výrobci nechtěli sdělit. Nízký podíl masa by na ně nevrhl příliš hezké světlo.

3. Uveden druh masa a vnitřností

To je další důležité kritérium kvality krmiva. Často můžete narazit na krmiva, která mají ve složení uvedeno maso nebo vedlejší živočišné produkty. V tomhle případě byste si měli dát pozor.

Maso ve složení, aniž by byl uveden druh (kuřecí, hovězí, atd.), se stává podezřelou složkou. Nevíte nic o jeho původu ani kvalitě. Horší to je u vedlejších živočišných produktů (bez uvedení kterých), mezi nimi se může ukrývat živočišný odpad obsahující podřadné bílkoviny (peří, kopyta, hnáty, kosti, apod.).

Upozornění: nekupujte krmiva s obsahem blíže neurčených či nejasných složek. Maso a vedlejší živočišné produkty bez uvedení původu většinou najdete ve složení méně kvalitních krmiv.

4. Obsah rostlinných složek, cukru a jiných sladidel

Kočka je masožravec, přesto mnoho krmiv pro kočky obsahuje rostlinné složky. Nerada vidím rostlinné složky v krmivech pro kočky, i když 3-5% podíl je ještě přijatelný. Samozřejmě, nejlepší je nulový obsah.

V krmivech pro kočky můžete najít obiloviny, sóju, rýži, bílkovinné rostlinné extrakty a jiné složky, které navyšují obsah bílkovin. Jedná se o levné výplně. Pokud se rostlinné složky nachází na předních místech ve složení, mělo by to ve vás vzbudit podezření.

Osobně dávám přednost krmivům bez rostlinných složek, popřípadě s velmi nízkým podílem.

Velkým hříchem výrobců je přidávání cukru a jiných sladidel do krmiva pro kočky. Co to má znamenat? Jak se dá obhájit cukr v krmivech? Cukr není zdravý pro kočky ani pro člověka. Výrobce zřejmě tuší, že by se žádná kočka jeho krmiva nedotkla, kdyby v něm ten cukr nebyl.

5. Obsah umělých konzervantů, barviv, aromat a ochucovadel

Ve složení kvalitních krmiv by tyto tzv. „mňamky“ (jak jim ráda říkám) neměly co pohledávat. Jsou spojovány se zdravotními problémy, i když vám samotní výrobci budou tvrdit, že jsou naprosto bezpečné.

V mnoha méně kvalitnějších krmivech mají tyto mňamky svoje místo, protože pak lépe kočkám voní a chutnají (a může se na nich stát tak trochu závislou).

Pokud hledáte podrobnější informace, doporučuji vám podrobného průvodce: Jak vybrat nejlepší krmivo pro kočky.

A teď je už konečně na čase podívat se na ta nejlepší krmiva pro kočky, které jsou na českém trhu k dostání.

10 komentářů u „Nejlepší krmiva pro kočky – recenze a testy“

 1. Ahoj,
  chtěla jsem jen napsat, že moc děkuju za tenhle super přehled. Máme našeho kocoura jen krátce a musím říct, že jsem nejdřív tápala čím a jak ho krmit. Veterinář mi doporučoval granule royal canin ale mně samotné to nedalo, ten selský rozum, co mi našeptával že divoce žijící kočka se přeci živí masem a ne sušinou a masovou moukou. Dala jsem na tebe a objednala našemu Salemovi na stránce Zoohit pěknou dávku GranataPet konzerv a musím říct, že jde vidět jak moc mu chutná. Ještě jednou děkuju za tu práci, kterou si vložila do tohoto článku.

  Odpovědět
 2. Ahoj Adélko, také moc děkuji za Vaše rady, jinak bych dle paní chovatelky kupovala našem koťátku granule, ale díky Vám je již dva měsíce co ho máme na kvalitní stravě a je to na něm vidět. Jemu chutná a já jsem spokojená, že vím, že má to nejlepší. Leona

  Odpovědět
 3. Ahoj, moc děkuji za vaše informace. Mám zkušenost s krmením bytové kastrované kočičky granulemi Taste of the Wild , které patří k tomu lepšímu na trhu a po pár letech kočička močila mimo záchodek-onemocněla -krystalky v moči, krev v moči. Změnila jsem značku granulí na špičkové granule Olivers All Age Bio, uzdravila se. Střídala jsem druhy této značky-vždy pro kastráty. Pár let byla opět zdravá, ale najednou opět apatie, počínající nadváha, málo se chodila mazlit a hrát si. Přičítala jsem věku, je jí nyní 8 let. Pak opět močení mimo záchodek. Nakonec přestala jíst. A já hledala nové krmivo. Nyní po 14 dnech na Granatapet DeliCatess zkušebním balení je opět šťastná,veselá a zvědavá kočička. Omládla nám před očima. Moc děkuji, naší číče (4kg) stačí 400g na 3 dni a to pro nás drahé není. Děkuji za vaši práci, sama bych asi nezvládla tak rychle najít dobré krmivo. Moc děkuji. Snad mé zkušenosti někomu pomohou se rozhodnout. Monika

  Odpovědět
 4. Ahoj Adélka,

  Chcem sa poďakovať za tvoje články a vynaloženú energiu pri ich príprave, boli veľmi nápomocné. Prehľadné a dopodrobna spracované informácie. Mala som pocit objektívnosti. Jedálniček pre nášho kocúrika zostavujem podľa vašich doporučení. Prajem Vám všetko dobré.
  Terka

  Odpovědět
 5. Moc děkuji za přehlednou nabídku kočičích konzerv. Mám sedmiletého Ragdolla a v současnosti řeším přechod z granulí na konzervy, když granule často nerozkousané a nestrávené zvrací. Zkouším různé konzervy (Coshida, Vivavita, Carnis), bohužel bez velkého úspěchu, vždy v nich jen povrtá, olíže šťávu a nechá tak. Nakonec mi to nedá a stejně nasypu granule, kupuji Sams Field pro kastrované kočky, které mám osvědčené. Po přečetní Vašeho článku tedy budu zkoušet dál.

  Odpovědět
 6. Super shrnuti! Mame kocoura 5 let. Na suchem (Hills, Proplan, …) v domneni, ze je to kvalitni :/ sila marketingu. Jen jednu konzervu denne – carny nebo cosmo. Nicmene ted se mu objevily problemy s piskem v mocaku, takze se zajimam o stravu vic a vsechny vyse shrnute informace zneji logicky! Takze diky moc za toto info!!

  Odpovědět
 7. Ďakujem pekne za skvelý prehľad krmív od najkvalitnejších velmi mi to pomohlo Granata Pet sa u nás osvedčili a tiež Cat Finefood ,ste úžasná velmi si vaše články vážim a velmi pomáhajú ďakujem ešte raz

  Odpovědět
 8. Dobrý den,
  máme alergického kocourka Birmu.Jsou mu dva roky a řešíme to od srpna.Nevíme na co je alergický.Testy z krve ukázali skoro na všechny masa mimo kozu,klokana a koně,ty ale nikdy nejedl,taktéž rýži brambory no skoro na vše.Později jsem zjistila,že testy z krve jsou nespolehlivé.Vyzkoušeli jsem dávat jen od Farminy hydrolyzované granule a ono to zabralo po 14 dnech se přestal škrábat,ale trpěl hlady,tak jsem mu dali jeho oblíbené konzervy a má to zpět.
  Nyní je na granulých Farmina koupila jsem kozu od Herrmanns čisté maso.bohužel neobsahuje taurin a jiné látky co kočka potřebuje.Můžete mi poradit co mohu koupit,aby jí tyto látky nechyběly a zárověň nevyvolali alergii?Testy ukázaly alergii i na soju,mléko,vajíčka.No je toho hodně akorát nevím co z toho je skutečně alergen.Děkuji

  Odpovědět
  • Dobrý den, se mnou životem rovněž kráčí kocouří potravinový alergik, třeba Vám budou mé informace nápomocné (pokud tedy již nedošlo ke stabilizaci). Můj kocour měl v krevním testu nejvyšší možnou reakční třídu u ryb, což souhlasilo, neboť po pozření i malého množství, které bylo třeba součástí konzervy, mu okamžitě opuchlo oko (to pak následoval výjezd na veterinu). U některých ostatních položek jako pšenice, kukuřice, rýže, mléko a spol. byly také naměřeny nějaké hodnoty, ale ty neberu za směrodatné, vybírám pouze masové konzervy a maso. Váš kocour měl pozitivní výsledky i u jehněčích a králičích proteinů? Pokud ne či pokud test tato masa neobsahoval (např. králíka náš základní test neřešil), tak stále máte na výběr či na vyzkoušení kompletní krmiva jako MAC’s Mono Sensitive jehněčí, catz finefood jehněčí & králík, catz finefood Ragout jehněčí a velbloud, Feringa masové menu králičí. Pokud ano a pokud skutečně může jen kozu, klokana a koně, pak značka catz finefood má řadu Purrrr, ve které naleznete i kompletní krmivo z čistě klokanního masa – sama můžu doporučit, je to výborná konzerva a mí kocouři ji milují. Herrmann’s kozí a koňské můžete doplnit o taurin a kvalitní lososový (pokud možno z lososa divokého, nikoliv farmového) či krillový olej nebo přimíchat nějaké BARF vitamínové doplňky. Já párkrát do týdne servíruju i kousek syrového masa (pokud možno nemleté, mletím se ničí taurin), nějakou chrupavku a cca 1x za 10 dní kousek syrových jater (průjem z toho nikdy neměl). K tomu lososovému oleji – můj kocour měl v testu pozitivní hodnotu i u lososa, sice tu nejnižší, ale byla tam – jak mi však bylo vysvětleno veterinářkou, testují se protilátky pouze na danou živočišnou bílkovinu, nikoliv tuk, sama mi tudíž pro něj olej doporučila, a pomohl. Na její radu jsem mu podávala i betaglukanový sirup od firmy Natures na podporu imunity, taky hodně dobrá odezva.
   U nás byl spouštěčem alergických reakcí stres, a to z příchodu 2. kocoura, respektive dosti suverénního kotěte. Jakmile jsem tedy začala řešit psychickou pohodu, okamžitě se to výrazně projevilo na zlepšení fyzické kondice; to obecně platí jak u lidí, tak u zvířat. A u koček stonásobně. Ať se Vám tedy daří! Martina

   P.S. Původně jsem sem přišla poděkovat za osvětu autorce těchto stránek, neboť jsem se díky ní dozvěděla o přítomnosti BPA v konzervách, tedy: Adélo, děkuji Vám za Vaši skvělou práci a sdílení! Přeji, ať je Vám dáno… M.

   Odpovědět

Napsat komentář