Krmivo Grau pro kočky- recenze

Hodnocení:  4 out of 5 stars

Konzervy Grau pochází od našeho německého souseda.

Ano, německé konzervy jsou známé svou kvalitou. Ale nemusí to platit pokaždé.

A hlavní otázka, která nás zajímá, je:

Jak jsou na tom konzervy Grau? Zaslouží si místo ve skupině kvalitních (popř. nejlepších) konzerv? Nebo se řadí spíše k průměrným nebo dokonce nejméně kvalitním konzervám na českém trhu?

Možná slyšíte o těchto konzervách poprvé nebo jste možná už na ně narazili (pokud jste v honu za nejlepšími konzervami), ale nebyli jste si jistí, jestli jsou dobré nebo se jedná jen o vyhozené peníze.

V téhle podrobné recenzi se dozvíte všechny informace o konzervě Grau a sami tak zjistíte, jestli je tou správnou volbou pro vaši kočku.

Jen tak mimochodem: můžu vás ujistit, že téměř všechny ostatní konzervy jsou lepší než Friskies, Whiskas, apod. a uděláte lépe pro svou kočku, když je kupovat nebudete. Přesto jsou i tohle konzervy pořád lepší volbou než jakákoliv značka granulí (i kdyby ty granule sebelepší složení).

Více informací najdete ve velmi zajímavém článku: Jak vybrat nejlepší krmiv pro kočku (a proč granule jsou tou nejhorší volbou).

Základní informace v kostce

 • Původ výrobce: Německo
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (nehraji si na koťata, dospělé a staré kočky – v přírodě všichni žerou tu samou potravu)
 • Hmotnost konzerv: 100g, 200g, 400g a 800g
 • Poměr masa a vnitřností: 70 % (min. 50 %) masa a 30 % (max. 50 %) vnitřností
 • Obsah sacharidů v sušině: 9-11 % (7-8,6 % kalorií pochází ze sacharidů)
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: x
 • Obsah lepku: x
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, umělých barviv a ochucovadel: x
Rychlý přehled v kostce:

Jak už jsem se zmínila v úvodu, opět se jedná o konzervy německého původu. Grau je kompletní krmivo pro kočky, které obsahuje všechny důležité vitamíny, minerály a živiny pro zdraví kočky. To znamená, že jimi svou kočku můžete krmit dlouhodobě na rozdíl od doplňkových krmiv.

Krmivo Grau jsou masové konzervy se 100 % živočišným obsahem. Nenajdete v nich žádné rostlinné složky, jak je to zvykem u jiných méně kvalitních konzerv. Potěší i nulový obsah obilovin, sóji, cukru a zbytečných rostlinných produktů.

Dříve byla v nabídce i produktová řada Grau s obilninami, která obsahuje rýži jako zdroj sacharidů. Momentálně najdete v e-shopu pouze variantu bez obilnin (bez obsahu rostlinných složek).

Pozitiva

 • 100 % živočišný obsah
 • Slušný podíl čistého masa- 50-70 %
 • Maso potravinářské kvality určené pro lidi
 • Bez obilovin, sóji, cukru a rostlinných produktů
 • Bez konzervantů, barviv a umělých dochucovadel
 • Obsah výživných vnitřností bohatých na vitamíny a minerály
 • Jasně uveden druh vnitřností (žádný živočišný odpad)
 • Některé příchutě jsou skvělé pro citlivé kočky

Negativa

 • Mohou obsahovat vyšší podíl vnitřností
 • Málo podrobné složení
 • Vyšší cena (i když odpovídá vyšší kvalitě)
 • Obsah BPA
Tip k nákupu:
Kupte krmivo Grau za výhodnou cenu.
Bonusový program pro zákazníky a doprava zdarma nad 799 Kč.

Produktové řady konzerv Grau bez obilovin

Pro přehlednost jsem pro vás připravila přehledný seznam všech variant a příchutí konzerv Grau.

Produktová řada konzerv Grau pro kočky je prodávána ve více variantách a příchutích. Široká rozmanitost příchutí by měla uspokojit mlsný jazýček každé kočky (ale momentálně je nabídka omezena).

I když se jedná o stejnou produktovou řadu, počet nabízených příchutí se často liší podle hmotnosti konzervy. U větších konzerv (400g a 800g) můžete vybírat z menšího množství příchutí, zatímco u menších konzerv je nabídka příchutí rozmanitější.

Produktová řada konzerv Grau zahrnuje následující varianty:

1. Grau pro mlsouny bez obilnin

 • kuře & telecí (100g, 200g, 400g, 800g)
  maso a vnitřnosti (kuře min. 40%, telecí min. 28%), masový vývar, uhličitan vápenatý
 • králík, hovězí & kachní (100, 200g, 400g)
  maso a vnitřnosti (králík min. 30%, hovězí min. 20%, kachní min. 18%), masový vývar, uhličitan vápenatý
 • krůta & jehněčí (100g 200g, 800g)
  maso a vnitřnosti (krůta min. 40%, jehněčí min. 28%) masový vývar, uhličitan vápenatý
 • krůta, losos & makrela (100g, 200g)
  maso a vnitřnosti (krůta min. 30%, losos min. 20%, makrela min. 18%), masový vývar, uhličitan vápenatý
 • drůbeží & mořská ryba (100g 200g, 800g)
  maso a vnitřnosti (drůbeží min. 40%, mořská ryba min. 28%), masový vývar, uhličitan vápenatý

Nutriční doplňkové látky:
Vitamín A (2.000 m.j./kg), vitamín D3 (200 m.j./kg), vitamín E (25 mg/kg), taurin (1.000 mg/kg), zinek (0,35 mg/kg), mangan (1,4 mg/kg), jód (0,5 mg/kg).

2. Grau Kitten bez obilnin pro koťata

 • Hovězí s krůtou & mrkví (pouze 200g varianta)
  maso a vnitřnosti (krůta min. 32%, hovězí maso min. 41%), zelenina (mrkev min. 2%), masový vývar, uhličitan vápenatý
 • Hovězí s kachnou & drůbeží
  maso a vnitřnosti (hovězí min. 30%, kachní min. 20%, drůbeží min. 18%), masový vývar, uhličitan vápenatý

Nutriční látky:
Vitamín A (2.000 m.j./kg), vitamín D3 (200 m.j./kg), vitamín E (25 mg/kg), taurin (1.000 mg/kg), zinek (0,35 mg/kg), mangan (1,4 mg/kg), jód (0,5 mg/kg)

Podrobná recenze konzervy Grau kuře a telecí

V této části se podrobně podíváme na složení a kvalitu konzervy Grau.

Jako zástupce pro naši recenzi a zhodnocení jsme zvolila variantu Grau bez obilovin telecí a kuřecí. Na ní si ukážeme, jak kvalitní nebo nekvalitní složení ve skutečnosti je a jestli neobsahuje složky, které by v krmivu pro kočky neměly co pohledávat.

Krmivo Grau bez obilovin telecí a kuřecí

Složení:
maso a vnitřnosti (kuře min. 40%, telecí min. 28%), masový vývar, uhličitan vápenatý

Červeně označené ingredience představují kontroverzní složky

Poměr masa a vnitřností je 50:50.

50 % obsahu tvoří čistá svalovina (maso a srdce) a 50 % jsou vnitřnosti (játra, žaludek a slinivka dle druhu masa).

Nutriční doplňkové látky:

vitamín A (2.000 m.j./kg), vitamín D3 (200 m.j./kg), vitamín E (25 mg/kg), taurin (1.000 mg/kg), zinek (0,35 mg/kg), mangan (1,4 mg/kg), jód (0,5 mg/kg).

Přibližný obsah bílkovin, tuků a sacharidů v sušině (po odstranění vlhkosti).

Obsah vlákniny v sušině je 2 %.

Bílkoviny Tuky Sacharidy
Krmná dávka 10,4 % 5,3 % 2,2 %
Obsah v sušině 52 % 26,5 % 11 %
Kalorie 41 % 50 % 9 %

Obsah vlákniny v sušině je 2 %.

Zhodnocení složení

Jedná se o konzervu se slušným obsahem masa bez obsahu rostlinných složek. Z výše uvedeného složení nelze říct, které vnitřnosti a v jakém množství jsou v krmivu obsaženy. V tomhle případě vycházím z odpovědí od výrobce.

Na prvním místě se nachází kuřecí maso. To je jeden z nejlepších zdrojů kvalitních bílkovin, které dokáže kočka skvěle využít. Obsahuje všechny pro kočku životně důležité aminokyseliny.

 Na druhém místě je telecí maso. Telecí maso je také kvalitním zdrojem živočišných bílkovin, které obsahují všechny důležité aminokyseliny.

Na třetím místě jsou kuřecí a telecí játra.  Játra jsou skvělým zdrojem vitamínů a minerálů, především vitamínu A a železa.

Na čtvrtém místě jsou další vnitřnosti. Dle druhu masa se může jednat o žaludek nebo slinivku. Od samotného výrobce jsem se nedozvěděla, kolik procent jednotlivých druhů vnitřností se v konzervě nachází. Ale předpokládám, že bude obsahovat žaludek a slinivku (protože se jedná o telecí maso).

Žaludek nám lidem nemusí znít příliš chutně, ale kočky a psi ho upřednostňují. Žaludek někdy může zahrnovat i samotný obsah žaludku.

Na šestém místě najdeme masový vývar. Vývar představuje pouze skromnou výživovou hodnotu. Na druhou stranu je častou složkou konzerv, protože jim dodává chuť a potřebnou vlhkost. Určitě je lepší volbou než umělá dochucovadla a konzervanty.

Procentuální množství kalorií z bílkovin, tuků a sacharidů

Kromě složení je také důležité vědět, kolik % kalorií pochází z bílkovin, tuků a sacharidů.

Ideálně by mělo nejméně 50 % kalorií pocházet z bílkovin, 40 % a méně z tuků a méně jak 10 % ze sacharidů. Nejdůležitější je, aby co nejméně kalorií pocházelo ze sacharidů.

U Grau pochází 9 % kalorií ze sacharidů (u ostatních variant se pohybuje mezi 7-9 %). Ještě je v mezích, ale raději bych viděla nižší číslo (je to zvláštní vzhledem k nulovému obsahu rostlinných složek). Ani sám výrobce mi to nedokázal uspokojivě vysvětlit.

Graf % podílu kalorií z bílkovin, tuků a sacharidů

 Co se mi líbí na krmivu Grau

1 Slušný podíl masa s uvedeným zdrojem masa

Grau patří k několika málo krmivům se 100% živočišným původem. Krmivo Grau obsahuje pouze maso uvedeného druhu. Čistá svalovina je skvělým zdrojem kvalitních bílkovin, které kočka dokáže velmi dobře využít.  Kočka je čistý masožravec, a proto potřebuje k životu pouze maso. Nenajdete v ní vedlejší živočišné produkty neznámého původu (jako peří, kopyta, atd.), které většinou obsahují bílkoviny nižší hodnoty.

2 Potravinářská kvalita masa

Kdo chce dávat kočce konzervu s obsahem masa pochybné kvality? Naštěstí maso obsažené v konzervách Grau pochází výhradně z ověřených evropských chovů v rámci Evropské unie. Nejedná se o žádný dovoz z Asie. Obsažené maso je potravinářské kvality určené pro lidskou konzumaci.

3 Obsah hodnotných vnitřností

Ráda vidím vnitřnosti v krmivech pro kočky. Vnitřnosti jsou skvělým přírodním zdrojem vitamínů a minerálů. Samozřejmě nesmí jich tam být více než čistého masa. Konzervy Grau to mají od 30-50%, což je ještě slušný až velmi dobrý poměr. Obsahují játra, která by měla být v každém krmivu pro kočky, protože jsou bohatá na důležité vitamíny a minerály.

4 Dobrá volba pro citlivé či alergické kočky

Pokud je vaše kočka alergická na rostlinné složky, jsou konzervy Grau tou pravou volbou. Neobsahují žádné rostlinné produkty (obiloviny, sóju, kukuřici), které by mohly alergii u vaší kočky způsobovat.

Některé varianty obsahují pouze jeden, dva ale někdy i tři druhy masa. Máte jistotu, že obsahuje pouze druhy masa, které jsou ve složení uvedené. Jsou tak dobrou volbou pro kočky s alergií na určitý druh masa (horší je to u koček s alergií na hovězí maso, konzervy Grau často obsahují hovězí nebo telecí maso, ale jsou i varianty bez nich- viz výše rozepsané složení všech variant a příchutí).

5 Bez obilovin, sóji, cukru a jiných rostlinných složek (pozor na variantu s rýží)

Co k tomu dodat. Skáču do vzduchu, když narazím na krmivo, které neobsahuje žádné zbytečné rostlinné složky jako jsou obiloviny, sója apod. Rostlinné složky obsahují podřadné bílkoviny, které kočka nedokáže využít tak dobře jako živočišné proteiny. Možná jste si sami všimli, že ve složení nekvalitních konzerv se často objevují obiloviny, rostlinné bílkovinné extrakty či luštěniny. A proč je výrobci používají? Protože jsou levnou náhražkou za kvalitní a lépe využitelné živočišné proteiny. Samozřejmostí je i nulový obsah cukrů.

6 Neobsahuje žádné konzervanty, barviva ani umělé ochucovadla

Konzervám s obsahem uvedených mňamek se vyhýbám jak o život. Jakmile zahlédnu náznak jednoho z těchto smrtelných hříchů ve světě kočičích krmiv (často i jídlo pro lidi), navždy se s takovým krmivem loučím a už se zpět neohlížím (kromě toho, že ji pak pěkně pomluvím).

Co se mi nelíbí na krmivu Grau

1 Málo podrobné složení konzervy

Jak sami můžete vidět, výrobce ve složení konzerv Grau neuvádí několik důležitých informací:

Kolik procent čistého masa obsahují? Kolik procent vnitřností a o které vnitřnosti se jedná?

Tahle skutečnost mě zklamala.

Jak tedy můžu vědět, kolik procent masa obsahují?

Jednoduše: napsala jsem samotnému výrobci, který mi k mému potěšení ochotně odpověděl na všechny mé všetečné otázky.

Kdyby neodpověděl, hodnocení konzerv Grau by bylo nižší, protože bych nevěděla, jak kvalitní složení je, co vlastně obsahuje a jaký je poměr masa a vnitřností (a bylo by mi podezřelé, že výrobce se zdráhá odpovědět, což často znamená, že něco tají…).

Přesto výrobce mi nedokázal říct, kolik % kterých vnitřností je v jednotlivých variantách obsaženo. Prý se to může měnit na základě dostupných výchozích surovin od dodavatele.

2 Možný vyšší podíl vnitřností a nižší podíl masa

Konzervy Grau zpravidla obsahují 70 % masa a 30 % vnitřností. Dle nabídky od dodavatele masa, může obsah masa být nižší, ale nikdy neklesne pod 50 %.

3 Obsah BPA v konzervách

Přestože odborné studie ukazují, že BPA v malých množství není nebezpečná pro zdraví, existuje určité obavy. BPA neboli Bisfenol A je látka spojována s mnoha zdravotními problémy jako rakovina, vývojové poruchy, srdečním onemocněním a mnohé další. V současnosti mnoho výrobců (nejen u konzerv pro kočky, ale i pro lidi) ustupuje od používání BPA při výrobě konzerv.


Poměr vápníku a fosforu

Pokud se zajímáte o přirozenou stravu, víte, jak důležitý je správný obsah vitamínů a minerálů. Ale stejně tak důležitý, ne-li důležitější je vyvážený poměr určitých vitaminů a minerálů.

Nejznámějšími a nejdiskutovanějšími minerály jsou dvě postavy (dva protagonisté) vápník a fosfor.

Optimální poměr vápníku a fosforu by se měl pohybovat v rozmezí od 1,1 až 1,5.

Poměr vápníku a fosforu u krmiva Grau kolísá od 1,2 do 1,58.

Pokud má vaše kočka problémy s ledvinami nebo trpí cukrovkou, složení stravy a obsah živin je rozhodující. Obsah fosforu v sušině by neměl překročit 1% hranici.

U krmiva Grau jsem vypočítala hodnoty fosforu v sušině od 0,95 % do 1,1 % (pouze u varianty krůta, losos, makrela).  Jak sami vidíte, obsah fosforu je pod 1 % horní hranicí (kromě uvedené varianty), a proto patří krmivo Grau k vhodným krmivům pro  kočku trpící cukrovkou a onemocněním ledvin.

Závěr: Poměr vápníku a fosforu se pohybuje od 1,2 do 1,58 dle varianty. Ale poměr některých příchutí Grau je přesně na horní hranici či mírně nad ní. Obsah fosforu v sušině je 0,95 – 1,1 %.

Doporučené dávkování

Konzerva by měla mít pokojovou teplotu (kočky skutečně moc nemusí studené jídlo- když uloví kořist, tak je teplá).

Konzervu byste měli skladovat v ledničce po dobu nanejvýš 2 dny.

Tip: Doporučuji zakoupit speciální víčko na konzervy, které dáte na rozdělanou konzervu, a při každém otevření ledničky vás do nosu nepraští typický zápach kočičích konzerv. Někomu to možná nevadí, ale já osobně se tomu mile ráda vyhnu.

Tabulka doporučeného dávkování

Váha kočky Množství v gramech/den 
2-3 kg 140-240
3-5 kg 210-400
5-7 kg 350-560

Někdo se řídí doporučeným dávkováním výrobce, ale úplně to tak nedoporučuji.

Ano, doporučené dávkování může být vaším výchozím bodem, ale poté sami zkuste experimentovat.  Upravujte množství konzervy (přidávejte nebo ubírejte) tak dlouho, dokud nebudete spokojeni jak vy, tak vaše kočka.

Upřímně, nikdy jsem se doporučeným dávkováním na 100 % neřídila a rozhodně nejsem jediná. Neznám moc majitelů, kteří by odměřovali množství konzervy pro své kočky. Postupem času sami budete vědět, jaké množství konzervy je pro vaši kočku nejlepší.

Musíte brát v potaz, jak vaše kočka je aktivní (stejně jako u lidí- kolik kalorií spálí), jestli je mladá, stará nebo březí (popřípadě kojící), o jaké plemeno se jedná, atd.


Konzistence, vůně a co ni říkají samotné kočky

Názor koček

Moje kočky přijaly krmivo Grau bez problému. Všechno snědly a vypadlo to, že si na něm i pochutnaly. Ale vím od ostatních majitelů, že některé kočky nad ním ohrnují nos (každé kočce chutná něco jiného a některé jsou extrémně vybíravé).

Konzistence

Krmivo Grau obsahuje jemnější kousky s trochou rosolu. Můžete rozeznat kousky tuku a vnitřností. Obsah je pevný, suchý a drobivý. V tomto případě pomůže trochu teplé vody, kterou přidáte do mističky s krmivem, zamícháte a dosáhnete krémové konzistence (vyzkoušejte a uvidíte, jestli se to tak bude vaší kočce více zamlouvat).


Závěr: Koupit či nekoupit? Je dobrou volbou?

Na základě složení můžeme říct, že se jedná o nadprůměrně kvalitní krmivo pro kočku. Grau obsahuje pouze živočišné bílkoviny potravinářské kvality. Podíl masa tvoří 50-70 %, což je nadprůměrné číslo v porovnání s ostatními krmivy pro kočky.

Ale samotné složení nerozhoduje o mém hodnocení.

Beru v potaz i obsah bílkovin, tuků a sacharidů a jejich poměr ve srovnání s typickými konzervami pro kočky. Bílkoviny by měly být živočišného původu a vysoké kvality. Proto je důležité posoudit i obsah masa.

Krmivo Grau obsahují nadprůměrné množství bílkovin, nadprůměrné množství tuků a mírně podprůměrné množství sacharidů.

A ještě na závěr rychlé shrnutí a doporučení:

Grau je krmivo pro kočky bez obsahu obilovin a sóji a jiných rostlinných složek se slušným podílem masa uvedeného původu jako hlavního zdroje živočišných bílkovin. Nedostatkem je málo podrobné složení, trošku vyšší obsah sacharidů (ve srovnání s ostatními kvalitními konzervami, přesto patří k podprůměru), a vyšší cena, a proto ode mě získává 4 hvězdičky.

Určitě doporučuji jako kompletní krmivo, pokud chcete pro svou kočku opravdu kvalitní konzervy a jste ochotni zaplatit více než je zvykem u levnějších méně kvalitních konzerv.

Jestliže hledáte levnější, přesto kvalitní konzervu, podívejte se na recenze ostatních krmiv nebo na přehlednou porovnávací tabulku konzerv, kde najdete i konzervy se skvělým poměrem cena/kvalita.

Důležité doporučení:
Vždy doporučuji střídat konzervy od různých výrobců i jejich variant. Je to skvělý způsob, jak zajistit, aby vaše kočka dostávala potřebné množství všech důležitých živin a zároveň neměla v potravě nadbytek či nedostatek určitých živin (ani jedno z toho není ideální). Rovnováha je nejlepší cestou ke zdraví vaší kočky.

A nezapomeňte: střídejte a s novými konzervami začněte pomalu, aby si vaše kočka na ně zvykla a nové krmivo tak u ní nevyvolalo případné zažívací problémy (průjem, nadýmání).

Napsat komentář