Změna krmiva: Přechod z granulí na konzervy u koček – tipy a triky, které vaši kočku přesvědčí

Kočka je tvor zvyku.

Jakmile jí začnete dávat určitý druh krmiva a po nějaké době jí do misky dáte krmivo jiné, ve většině případech ho odmítne. Jen si k misce přičichne a uraženě odejde pryč.

A pak se na vás dívá s otázkou: Vážně si myslíš, že tohle ti budu žrát?

Strava je základní kámen zdraví vaší kočky.

V tomhle článku se dozvíte často ignorované informace a dozvíte se, proč kočka má větší šanci dosáhnout optimálního zdraví, pokud je krmena kvalitními konzervami místo granulí.

Problém je, že vaše kočka s vámi na začátku souhlasit nemusí. Obzvlášť pokud byla celý svůj život krmena pouze granulemi. V tomto případě nemusí být jednoduché kočku naučit jíst nové a pro ni vhodnější a zdravější krmivo – konzervy a kapsičky (nebo domácí stravu).

Ale mám pro vás dobrou zprávu.

Změna krmiva aneb přechod na zdravější alternativu je možný i u těch tvrdohlavých koček, které odmítají veškerá krmiva, která nejsou granulemi. V tomto článku se dozvíte mnoho užitečných a účinných tipů a triků, které vám pomohou vaši kočku přesvědčit jíst zdravější druh krmiva vhodný pro kočičího masožravce.
Shrnutí: Pokud budete výběru nejlepšího kočičího krmiva (popřípadě i nejlepších kočičích kapsiček) věnovat trochu vašeho času a začnete svou kočkou krmit zdravějším krmivem, vrátí se vám to během života vaší kočky. A také vám to s velkou pravděpodobností pomůže vyhnout se vážným, bolestným a finančně náročným zdravotním problémům.

3 důvody, proč jsou konzervy lepší než granule

Proč jsou konzervy či jiné mokré krmivo pro kočku lepší než granule?

Jsem si vědoma toho, že jsem o tomhle tématu psala už mnohokrát. Podrobněji se tomu tématu věnuji v článku, jak vybrat krmivo pro kočku.

Ale není na škodu si to připomínat, protože se jedná o jednu z nejdůležitějších věcí, která může mít zásadní vliv na zdraví vaší kočky.

1. Typ bílkovin

Granule obsahuje příliš velké množství rostlinných bílkovin, které kočka nedokáže tak dobře využít. A naopak: najdete v nich nízký podíl živočišných bílkovin, které jsou pro kočku životně důležité.

2. Vysoký obsah sacharidů

 Je to problém všech značek granulí bez ohledu na jejich kvalitu a cenu. Jediné, v čem se liší, je zdroj sacharidů.

Ty „lepší“ granule místo obilovin používají luštěniny, rýži, zeleninu a ovoce. Ale zásadní rozdíl mezi nimi není. Kočka je výlučný masožravec a nepotřebuje rostlinné sacharidy (lze tolerovat pouze malé množství, což u granulí nenajdete).

3. Nízký obsah vody

Kočka je zvyklá získávat tekutiny z její kořisti a nemá potřebu pít velké množství vody. Granule jsou zbavené vody a kočka nedokáže chybějící tekutiny doplnit pouhým pitím vody.

Pro srovnání: granule obsahují kolem 5 % vlhkosti, zatímco konzerva kolem 80 %!!!! To je obrovský rozdíl, který hraje klíčovou roli při rozvoji mnoha onemocnění, především ledvin a při vzniku močových krystalků.

Granule se také zpracovávají při vysokých teplotách po dlouhou dobu a tím dochází k změně a zničení důležitých živin.

Granule jsou také často kontaminovány bakteriemi, roztoči a jinými mikroorganismy.

Na granulích nenajdete sebemenší známku čerstvosti. A rozhodně se svým složením i texturou ani trochu nepodobají myším nebo ptákům, přirozené stravě kočky.

Další problém spočívá ve skladování granulí, které nenajdete v lednicích, ale místo toho jsou skladovány v prohřátých skladech, v obchodech s chovatelskými potřebami nebo u vás doma ve skříni po dobu několika týdnů či měsíců, než je vaše kočka všechny zkonzumuje.

V tomto ideálním prostředí dochází k rychlému žluknutí tuků a rychlému rozmnožování bakterií.

Granule mají bez pochyby daleko větší zodpovědnost za vznik zažívacích problémů a dalších nemocí, než si majitelé i veterináři uvědomují.


Přechod z granulí na konzervy

Některé kočky Vás budou prosit o granule a nad novým zdravějším krmivem – konzervou budou ohrnovat nos.

Tohle je ta těžká část.

Kočky stejně jako děti odmítají to, co je pro ně nejlepší.

Nejčastější argumenty lidí, kteří se bez úspěchu snaží kočku naučit jíst konzervy místo granulí, zní následovně: Moje kočka prostě odmítá žrát konzervy a moje kočka opravdu miluje její granule.

To stejné platí i u dětí. Ty opravdu milují brambůrky a zmrzlinu, ale to rozhodně neznamená, že jsou pro ně zdravé a výživné.

Změna krmiva může být u některých koček velmi těžká. Některé kočky jsou tak zarputilé, že odmítnou jakékoliv krmivo, které není granulemi.

Poznámka: Změna často vyžaduje více než pouhé nasypání nového krmiva do misky vaší kočky. Čas, trpělivost a nějaké ty triky jsou zapotřebí v mnoha případech.

Víte, proč kočky tak milují granule a nic jiného nechtějí?

Ze dvou zásadních důvodů:

  • Výrobci granulí nehrají fér při jejich výrobě. Postříkají granulky sprejem, který obsahuje extrémně vábivé živočišné trávicí enzymy. Ty jsou pro kočku velmi lákavé a z nekvalitního krmiva se rázem pro ně stává velmi žádoucí krmivo.
  • Dalším problém při změně krmiva spočívá v textuře granulí. Jak víte, granule jsou křupavé a velmi odlišné od konzerv, které tuto vlastnost postrádají. Kočky jsou tvorové zvyku a takovou drastickou změnu odmítají.

I přes uvedené problémy je možné a také žádoucí kočku převést na pro ni vhodnější a zdravější mokré krmivo (konzervy, kapsičky, apod.) Neříkám, že to je lehké, naopak, může to být velmi náročné a vyčerpávající. Ale někdy to naopak může být naprosto snadné a rychlé. U každé kočky to může být jiné.

Klíčem je pomalý a trpělivý postup a začlenění různých triků pro tvrdohlavé kočky.

Nejdůležitější je konečný výsledek: úspěšné provedení změny bez ohledu na to, jak dlouho to bude trvat. Nejedná se o sprint, ale maraton. Hlavní je, abyste dosáhli cílové pásky a vaše kočka se s chutí pustila do zdravějších a vhodnějších konzerv.

Největší chybou je, že se majitelé rychle vzdávají – často už po prvním pokusu (a to jen vyprázdní obsah konzervy do misky a očekávají, že se kočka do ní ihned s chutí pustí). K tomu ale často nedochází. Majitelé vidí, že se kočka misky s konzervou ani nedotkla, to v nich vyvolá paniku a ihned jim začnou do misky sypat granule a hned se vzdávají.

A to je velká chyba.

V mnoha případech není snadné kočku zbavit závislosti na granulích.  A to je důležité mít na paměti.

Existují 2 kategorie koček:

  1. Kategorie: kočky, které konzervy jíst budou hned při prvním podání.
  2. Kategorie: kočky, které se budou extrémně bránit, ale nakonec se do konzervy samy pustí

Kočky, které konzervy jíst budou hned od začátku

Pokud vaše kočka spadá do první kategorie, můžete oslavovat. Tyto kočky se s radostí pustí do konzervy, šťastné, že jste jim konečně dali vhodné krmivo pro masožravce.

Upozornění: Pokud vaše kočka hned na začátku začne jíst konzervy, ale vy jste doposud vaši kočku krmili pouze granulemi nebo jste jí dávali konzervu jednou za čas za odměnu, začněte s menšími dávkami a postupně je navyšujte. Zároveň snižujte podávané množství granulí. Tato změna by měla být postupná. Za týden byste už měli kočku krmit pouze konzervami.

U některých koček se může během přechodu na nové krmivo objevit měkčí stolice. Osobně si nedělám starosti, když k tomu dojde. Za několik dní tento problém sám odezní a stolice získá tu správně pevnou konzistenci. Zůstaňte v klidu, pokud se objeví i u vaší kočky.

Doporučení: Pokud změna krmiva u vaší kočky vyvolá průměr, máte na výběr z více možností. Buď můžete vyzkoušet jinou variantu či značku konzerv nebo přechod zpomalit a rozložit ho do několika týdnů.

Když se u kočky během procesu změny krmiva objeví průjem, mnoho lidí zpanikaří a vrátí se ke granulím a přechod krmiva hodí za hlavu. Ale takto by to být nemělo. Kočka nepotřebuje granule pro zdravé zažívání. Vždy máte na výběr ze zdravějších alternativ.

Další stížností majitelů je, že kočka často vyzvrací konzervu krátce po jejím sežrání. Upřímně nevím, proč to jinak zdravá kočka dělá. Přesto pokračujte v krmení konzervou, pokud je vaše kočka zdravá.

Některé kočky budou dělat párkrát za týden po několik týdnů poté, co je začnete krmit konzervami a pak to dělat přestanou. Není to příjemné a kočka nepřestane, i když se jí budete snažit vysvětlit, jak to krmivo bylo drahé a že vás to čištění koberce vůbec nebaví. Kočka bude vaše stížnosti jednoduše ignorovat.

Mohu vám zaručit, že neexistuje kočka, která by potřebovala granule, aby zůstala zdravá, ale některé kočky potřebují více času na takovou drastickou změnu krmiva.

Jaké je doporučené množství krmiv pro kočku za den?

Průměrná kočka by měla denně sníst 180 – 220 Kcal, které jsou obsaženy asi ve 142g a 170g průměrného mokrého krmiva (konzervy nebo kapsičky) pro kočky. Je to pouze obecné doporučení.

Příjem kalorií by měl být rozložen do 3 až 4 jídel za den (nebo můžete jen tak nechat kočku sníst, kolik chce, pokud nemá nadváhu).

Majitelé se často ptají, kolik jídla by měly kočce dávat poté, co ji začnou krmit konzervami. Přistupujme k tomu s jednoduchostí a zbytečně si to nestěžujme. Je vaše kočka příliš tlustá? Dávejte jí méně jídla. Je příliš hubená? Dejte jí více jídla.

Některé kočky snadno přejdou na konzervy. Stačí, když budete smíchávat konzervu s granulemi a postupně navyšovat množství konzervy a ubírat množství granulí. Ale mnoho koček se na tento trik nenachytá.

Kočky, které odmítají žrát nové zdravější krmivo

Tvrdohlavé kočky mohou odmítnou konzervy. Důležité je se nevzdávat.

A teď se dostáváme k té těžší části… k tvrdohlavým kočkám, které odmítají zdravější mokré krmivo.

Pokud patří k těm méně šťastným majitelům a vaše kočka si není vědoma toho, že je masožravec a že by byla zdravější a spokojenější, kdyby jedla mokré krmivo, budete muset vynaložit menší či větší úsilí, abyste ji o tom přesvědčili.

Některé kočky, které po celý svůj život jedly pouze granule, mohou silně odolávat změně krmiva.

Může trvat až několik týdnů i déle, než kočka zdravější krmivo úplně přijme.

U kočky odolávající změně budete muset využít normálního pocitu hladu, který vám přechod usnadní. Kvůli tomu je velmi důležité nenechávat kočce volný přístup ke granulím.

To je úplně první a velmi zásadní krok.

Musíte jí stanovit přesně dané časy krmení.

Vaše kočka neochutná žádné nové jídlo, pokud bude mít v misce nezdravé, ale chutné krmivo 24 hodin denně. Je to, jako byste měli plnou skříň brambůrek a sladkostí. Vzali byste si mrkev, když byste si místo ní mohli dát dort?

A proč bychom si nemohli tento často těžký boj usnadnit?

Majitelé vždy zpanikaří, když jim kočka odmítne sežrat konzervu, ale to v žádném případě není důvod k panice. Nemusíte hned misku vyprazdňovat a začít sypat granulky, do kterých se kočka s chutí pustí.

Kočky nepotřebují mít k dispozici jídlo po celý den. Je skutečně v naprostém pořádku, pokud pocítí hlad!

Vím, jak je těžké odolat kočičímu mňoukání a prosebnému pohledu, kterými se vás snaží obměkčit k tomu, abyste jim dali jejich oblíbené avšak nezdravé granule. Připomínejte si, že to děláte pro ně, pro jejich dlouhodobé zdraví. Období změny krmiva může být velmi stresující nejen pro ně, ale hlavně pro vás.

V tomhle bodě to většina majitelů vzdá (tedy hned na začátku) a hned do misky sypou granule. Ale pokud nedokážete odolat kočičímu pohledu, raději na pár hodin odejděte ven- z jejich dosahu.

A nemusíte se bát: vaše kočka po pár hodinách bez jídla neumře.

Na druhou stranu, nepřehánějte to. Nezkoušejte ji nechávat bez jídla po delší dobu než 24 hodin s nadějí, že se kočka nakonec pustí do nového jídla.

Pokud jste přesvědčeni o tom, že konzervy a kapsičky či jiný typ krmiva je pro ně daleko zdravější a přirozenější krmivo než granule a chcete vaši závislou kočku zbavit její závislosti na granulích, přečtěte si následující tipy, které vám pomohou vaši kočku přesvědčit.

Důležité upozornění: Nejlepší čas na změnu krmiva je, když je vaše kočka zdravá. Snažit se kočce, která se necítí dobře, vnucovat nové krmivo, nemusí být tím nejlepším nápadem. Navíc nemocná kočka si může vytvořit averzi vůči novému krmivu, pokud si ho spojí se svou nemocí.

Triky a tipy vedoucí k úspěšnému přechodu z granulí na konzervy

Základem je čas. Obrňte se trpělivostí a pomalý postup spojený s několika užitečnými triky.

Připravte se na souboj trpělivosti mezi vámi a vaší kočkou. Doufám, že vám uvedené tipy pomohou zvítězit a přesvědčit vaši kočku, že konzervy jsou lepší volbou než granule. Přeji vám mnoho úspěchů na této často těžké cestě.

Tady mám pro vás několik tipů a triků pro tvrdohlavé „kočičí závisláky na granulích“

  • Pokud vaše kočka měla volný přístup ke granulím, začněte tím, že stanovíte rozvrh jídel na dvakrát až třikrát denně. Je lepší dávat kočce jídlo dvakrát denně, když se jí snažíte převést na nové krmivo. Normální zdravý pocit hladu po 12 hodinách je vaším spojencem při přesvědčování vaší kočky, aby vyzkoušela nové krmivo.

Jakmile vaše kočka začne žrát mokré zdravé krmivo (konzervy, kapsičky,…), můžete si vybrat buď volné krmení (pokud nejsou příliš tlusté), nebo pravidelné krmení třikrát denně. Malé kočky v divočině snědí 8-10 malých jídel za den.

Klidně nechám v kočičí misce mokré krmivo až 12 hodin. Mějte na paměti, že lev nesežere celou kořist najednou.

Pokud chcete při přechodu na nové krmivo postupovat opravdu pomalu, můžete vzít množství krmivo, které kočka sní během 24 hodin a rozdělit ho na dvě porce, aby si zvykla na určené časy krmení.

Mnoho lidí si ale není jistá, kolik jejich volně krmená kočka opravdu sní. V tomto případě bych začala s informací o tom, kolik kalorií vaše kočka potřebuje k udržení své zdravé váhy (pokud nepotřebujete zhubnout) a ty bych pak rozdělila na polovinu, jednu na dopolední a druhou na odpolední krmení.

Pro připomenutí, většina koček potřebuje pouze 150-250 kalorií denně. To znamená, že dopolední a odpolední dávka jídla by měla obsahovat kolem 100 Kcal. Etiketa na granulích by vás měla informovat o množství  o tom, kolik Kcal je obsaženo na 100 g granulí.

Nasypte granule do misky a nechte je v misce asi po dobu 20- 30 minut a pak odstraňte nesnědený zbytek. Opakujte po 8 až 12 hodinách v závislosti na tom, jestli kočku krmíte dvakrát nebo třikrát denně.

Během prvních dnů přechodu na nový režim krmení můžete vaší kočce nabídnout konzervu či kapsičku, kterou přimícháte buď do granulí nebo mezi dvěma dávkami granulí. Ale tvrdohlavé kočky se granulí s konzervou nebo samotné konzervy ani nedotknou.

Nezoufejte.

Všechny kočky nakonec začnou jíst konzervy místo granulí, pokud je jejich majitel dostatečně odhodlaný, metodický a trpělivý.

Jakmile si vaše kočka zvykne na stanovené časy krmení, všimnete si, že je více nadšená z jídla během určeného krmení a bude ochotnější vyzkoušet něco nového.

  • Jakmile zavedete plánované časy krmení, budete muset nejspíš začít krmit o něco méně při každém jídle, aby vaše kočka pocítila normální pocit hladu, který bude pracovat ve váš prospěch. Zdůrazňuji: snažíme se použít normální senzaci hladu, která nám pomůže. Naším cílem není kočku vyhladovět a donutit ji násilně přejít na nové krmivo.
  • Když si vaše kočka zvykne na stanovené doby krmení místo volného krmení, zkuste ji krmit pouze konzervami či kapsičkami. Pokud bude vaše kočka odmítat jíst připravené jídlo a počítejte s tím, že ty tvrdohlavé je jíst opravdu nebudou, zůstaňte v klidu, a hlavně jí nedávejte granule. Nemusíte se bát, že by Vám umřela hlady.
  • Vyzkoušejte další tipy uvedené níže. Pokud i přesto bude odmítat jíst konzervu, nechte ji pocítit trochu toho hladu. Nabídněte ji konzervu za pár hodin nebo jí tam tu misku s konzervou nechte. Některé kočky budou mít sklon vyzkoušet něco nového, když budou kolem toho chodit, pozorovat to a cítit to. Můžete vyzkoušet jinou značku, variantu, příchuť nebo odlišný trik.
  • Jakmile uběhne 18 hodin od posledního jídla vaší kočky, dejte jí pouze malou porci (kolem 32 gramů) granulí – a mějte pod kontrolou její denní příjmem kalorií.
  • Pamatujte si: buďte trpěliví. Dříve nebo později to vaše kočka vzdá a s chutí se pustí do nového zdravého krmiva. Nemusíte toho dosáhnout za den….týden…nebo dokonce za měsíc.
  • Hraní si s kočkou vábničkou (udicí, škádlítkem) před krmením může také pomoci zvýšit chuť vaší kočky.
  • Kočičí nos je mnohem citlivější než ten nás. Dokážou ucítit granule ukryté ve skříni. Dobrým nápadem je dát granule do lednice (zabraňuje žluknutí obsažených tuků v granulích) nebo je přinejmenším dát do pevně uzavřené nádoby. Pokud je ucítí, dokáže vydržet delší dobu, čemuž se chceme vyhnout.
  • Hlaďte kočku, zatímco stojí před miskou s žrádlem. Některé kočky jsou při hlazení stimulovány k tomu, aby jedly.
  • Následující je účinné: Posypejte malým množstvím tuňáka – nebo jiným jejím oblíbeným pamlskem (některé kočky nemají rády rybu a upřednostňují kuřecí maso) připravené žrádlo v misce. Jakmile ho začnou žrát, začněte tuňáka zatlačovat do nového krmiva. Snažte se snížit množství ryby co nejdříve. Jídelníček s převahou rybího masa může u kočky způsobit zdravotní problémy. Navíc, nechcete vytvořit situaci, kdy vaše kočka bude žrát pouze rybí jídla.
  • Konzervu skladovanou v ledničce před podáváním trochu ohřejte. Kočky upřednostňují jídlo, které má „myší teplotu“.
  • Zkuste kočce nabídnout uvařené (nebo syrové, dobře opláchnuté nebo částečně předvařené) kuřecí maso. Naším cílem je, aby si kočka zvykla žrát krmivo, kteří nekřupe. Musí si zvyknout na jinou texturu jídla. Navíc kuře je skvělým zdrojem bílkovin, které pomůže kočku nasměrovat tím správným směrem – ke krmivu bohatého na bílkoviny a s nízkým podílem sacharidů. Pokud jí kuře, může se s chutí pustit i do konzervy. Ale opět nemusí…
  • Zkuste žrádlo v misce posypat trochou parmazánu. Většina koček miluje parmazán a tento trik se u některých majitelů velmi osvědčil.
  • Vyzkoušejte produkt Fortiflora. Většina koček miluje FortiFlora, a proto je tak skvělým pomocníkem. Jedná se o probiotika vyráběné Purinou, ale v tomto případě je nebudete používat pro jejich probiotické účinky. Použijete je jako zvýrazňovač chutě. Základem FortiFlory jsou živočišné trávicí enzymy, ta samá složka, která činí z granulí takové lákadlo. Použijte asi 1/4 balení nebo i méně, část zamíchejte do jídla a druhou částí posypte samotné jídlo.
  • Co se týká textury, častou otázkou je: Nemohu granule jednoduše namočit ve vodě? To je celkem ožehavé. V granulích se často skrývá mnoho bakterií. Plíseň je dalším častým společníkem v granulích. Plíseň v granulích má na svědomí mnoho životů koček psů, kteří zkonzumovali mykotoxiny, vomitoxiny a alfatoxiny obsažené v obilovinách v granulích.
  • Pokud chcete vyzkoušet trik namáčení granulí ve vodě, abyste změnili jejich texturu, doporučuji namočené granule nechat v misce pouze po doby 20-30 minut, než je vyhodíte. Bakterie a plíseň milují vlhkost a nechceme kočku krmit krmivem obohaceným o bakterii a plíseň.
  • Vyzkoušejte pár kousků granulí namočit do šťávy z konzervy. Některé kočky mohou odmítnout jíst granule, které se jen dotkly konzervy. Ale pokud sní granulí s trochou šťávy z konzervy, vyzkoušejte následující trik. Dejte kousek masa z konzervy či kapsičky na pár granulí. Ty pak dejte na jiný talíř, který je oddělený od jeho malé porce granulí. Některé kočky snědí jejich malou porci granulí a pak půjdou prozkoumat granule s kouskem masa navrchu.
  • Teď se posouváme o krok dále. Vyzkoušejte přidat pár malých kousků masa z konzervy do misky s granulemi. Vaše kočka může z misky vybrat pouze granule, ale přitom si zvykne na vůni nového krmiva a texturu, i když nesní ani jeden kousek.
  • Rozdrťte pár kousků granulí a posypte jimi konzervu v misce.
  • Pokud si myslíte, že to vaši kočku nenaštve, zkuste jemně natřít trošičku konzervy nebo šťávy na její dásně. To může v kočce vzbudit zájem o novou chuť a vůni, ale důležité je provést to jemně. Nechcete z toho pro kočku vytvořit stresovou situaci a vyvolat u ní odpor vůči novému krmivu. Tento trik se často používá u čerstvě odstavených koťat, aby si zvykla na jezení konzervy.
  • Pokud máte v domácnosti více koček, některé kočky rády jedí samy v méně stresujícím prostředí. Možná je dobrým nápadem
  • Vyzkoušejte více druhů značek, variant a příchutí konzerva a kapsiček. Vyzkoušejte Bozitu, Animondu, Mac´s nebo i Applaws či Almo Nature. Některé kočky dávají přednost konzervám s vyšším obsahem vedlejších živočišných produktů jako je Bozita, Smilla nebo Animonda, zatímco jiným může chutnat čisté maso, které obsahují Applaws nebo Almo Nature. A některé mohou ohrnout nos nad jinými kvalitními krmivy jako je Granatapet, Marp, Mac´s, atd.
  • Teď je ale nejdůležitější, aby si vaše kočka zvykla žrát konzervy či kapsičky a ne granule. Na začátku zas tak nezáleží, jestli bude hned žrát ty nejlepší a nejkvalitnější konzervy či kapsičky.

Vybíravost vaší kočky můžete řešit později, navíc vždy můžete smíchat různé druhy krmiva dohromady. Mějte na paměti, že je lepší vaši kočku krmit konzervami Friskies než i těmi nejlepšími a nejkvalitnějšími granulemi. Přestože jsou tyto konzervy vyrobené z vedlejších živočišných produktů (a obsah masa je minimální), mají TŘI velké výhody:

      • Vysoký obsah  vody
      • Obvykle nízký podíl sacharidů
      • Živočišné bílkoviny místo rostlinných bílkovin
  • Krmení stříkačkou je další možností, ale musí se provádět s obratností a trpělivostí, abyste u vaší kočky nevyvolali odpor vůči novému krmivu. Pokud si vyberete krmení stříkačkou, vaším cílem není do ní vpravit celou krmnou dávku.

Někdy pouhé 1-2 ml konzervy „nastartuje“ vaši kočku k tomu, aby se sama pustila do konzervy. Možná se to nepovede hned napoprvé, ale tímto způsobem aspoň ochutná nové jídlo a vyzkouší pro ni nezvyklou texturu. Nejlepší způsob, jak nakrmit kočkou stříkačkou, je kleknout si na kolena na podlahu či na koberec s kočkou mezi vašimi nohami tak, aby kočka směřovala stejným směrem.

Poté vezměte malou stříkačku a vsuňte ji  do pravé či levé strany tlamy a vymáčkněte najednou asi 0,5 ml žrádla.

Nechcete vaší kočce tlamu zaplnit příliš velkým množství krmiva najednou. Může to vyplivnout, ale vám jde v prvé řadě o to, aby si vaše kočka zvykla na chuť a texturu, zbytečně ji nestresujte.

Jen pár konzerv či kapsiček projde přes ústí malé stříkačky, ale lidské nebo dětské maso je skvělou alternativou. Můžete také přidat trochu vody, pokud potřebujete. Přestože dětské krmivo není rovnovážným krmivem pro dlouhodobé krmení, je to skvělý pomocník, který pomůže vaší kočce, aby si zvykla na pro ni nezvyklou texturu.

Pokud chcete použít komerční konzervy či kapsičky místo dětského masového jídla, bude potřeba odříznout konec stříkačky tak, aby otvor byl velký stejně jako nádoba. Ujistěte se, že konec je hladký a bezpečný.

Pokud nechcete odřezávat konec stříkačky, máte další možnost. Můžete obsah konzervy či kapsičky rozmixovat v mixéru s trochou vodu tak, aby vznikla kašička (na asi 155g konzervy asi 3 až 4 čajové lžíce). A pak tuto kašičku můžete procedit, abyste se zbavili větších kousíčků, které by mohly ucpat stříkačku.

Nevzdávejte se. To je asi nejdůležitější věta v celém článku. Mějte na paměti, že u každé kočky mohou fungovat jiné triky. Základem je trpělivost. Některé kočky žerou granule mnoho let a mohou na začátku konzervy odmítat. Ale někdy kočky samy od sebe přepnou a s chutí se pustí do konzerv a už se ke granulím nevrátí. Některým kočkám musíte trochu pomoci :-).


Závěr

V tomto článků najdete několik užitečných triků, které můžete vyzkoušet. Některé fungovat nemusí, zatímco jiné mohou účinkovat jako kouzlo.

Klíčem k tomu, aby vaše kočka začala žrát pro ni vhodné a zdravé krmivo, a zbavila se závislosti na granulích, je pomalý a trpělivý postup. U některých koček to může trvat několik měsíců, než složí štíty a začnou žrát nové krmivo, zatímco jiné se do něj bez problémů pustí ihned od začátku.

Ke každé kočce je potřeba přistupovat individuálně. Kočka je osobnost a tvor zvyku. I když několik triků hned nezabere, nevzdávejte to, zkoušejte dál. Nakonec dříve nebo později vyhrajete. Nezapomeňte, že to děláte jak pro sebe, tak hlavně pro svou kočku, pro váš společný dlouhý, spokojený a zdravý život.

Chcete pro svou kočku kvalitní krmivo, přečtěte si článek o nejlepších konzervách pro kočky a nově také o nejlepších a nejhorších kapsičkách pro kočky.

Napsat komentář