Krmivo Marp pro kočky- recenze

Hodnocení: 4.5 out of 5 stars

I české společnosti umí vyrábět kvalitní krmivo pro kočky.

Marp je toho jasným důkazem.

Krmivo Marp jsou jedny z mála českých konzerv na trhu. Jedná se o kompletní krmivo pro kočky, které překvapí svou kvalitou. Už první rychlý pohled na složení ve vás vzbudí dojem, že máte co do činění s jednou z nejlepších a nejkvalitnějších konzerv.

Aby krmivo probudilo můj zájem, musí nabídnout kvalitní složení a Marpu se to podařilo. Je tam cukr? Ano, sbohem. Jsou tam obiloviny, sója či jiné vedlejší rostlinné produkty? Ano, sbohem.  Krmiva, která přežijí, patří k těm lepším na trhu a mají tak šanci získat lepší hodnocení (některá vyvolená dokonce i to nejlepší).

Podrobnější zhodnocení se dovíte v mé recenzi krmiva Marp, ve které jsem se podrobně podívala na jeho obsah. Doufám, že vám tím usnadním pátrání po nejlepších krmivech pro vašeho kočičího mazlíčka.

Základní informace v kostce

 • Původ výrobce: Česká Republika
 • Určeno: pro kočky každého věku a plemena (nehraji si na koťata, dospělé a staré kočky – v přírodě všichni žerou tu samou potravu)
 • Hmotnost konzerv: 200g, 370g nebo 400g (dle varianty)
 • Poměr masa a vnitřností: 50-80 % masa a 20-50 % vnitřností (dle varianty)
 • Obsah sacharidů v sušině: 3-4,5 % (2-3 % kalorií pochází ze sacharidů)
 • Obsah obilovin, sóji a kukuřice: x
 • Obsah lepku: x
 • Vedlejší rostlinné produkty: x
 • Obsah cukrů a jiných sladidel: x
 • Obsah konzervantů, umělých barviv a ochucovadel: x
 • Kde koupit: Výhodná balení za skvělou cenu
Rychlý přehled v kostce:

Marp sice pochází od českého výrobce, ale samotná výroba probíhá v Německu (a opět Německo  hraje roli u kvalitních konzerv). Jedná se o kompletní krmivo pro kočky, které obsahuje všechny důležité vitamíny, minerály a živiny pro zdraví kočky a je tedy vhodným dlouhodobým krmivem.

Marp jsou masové konzervy se 100 % obsahem masa. Nenajdete v nich žádné rostlinné sacharidy a bílkoviny, jak je to zvykem u jiných méně kvalitních konzerv. Obiloviny, cukry, sóju a jiné vedlejší rostlinné produkty byste ve složení hledali marně.

Jako negativum vidím obsah slunečnicového oleje (i když velmi nízký), vyšší cenu a nabídku pouhých tří příchutí. Přesto si zaslouží místo mezi nejlepšími krmivy pro kočky.

Pozitiva

 • Vysoký podíl čistého masa uvedeného původu
 • Maso potravinářské kvality určené pro lidi
 • Bez obilovin, sóji a cukrů a jiných vedlejších rostlinných produktů
 • Obsah vnitřností bohatých na vitamíny a minerály
 • Jasně uveden druh vnitřností (žádný živočišný odpad)
 • Nízký podíl sacharidů
 • Skvělé pro citlivé kočky (vždy jeden druh masa)

Negativa

 • Vyšší cena
 • Výběr pouze ze tří příchutí
 • Málo podrobné složení
 • Obsah slunečnicového oleje, i když nízký (varianta losos ho neobsahuje)
 • Obsah BPA

Produktové řady krmiva Marp

Produktová řada Marp konzervy pro kočky přichází na trh se třemi variantami:

 1. Konzerva Marp pure Beefs hovězím masem (pouze 400g)

Složení:
70%: Hovězí srdce, Hovězí maso, Hovězí játra, Hovězí plíce, Hovězí dršťky, 28,5% Vývar z hovězího, 1% Minerály, 0,5% Slunečnicový olej.

Doplňkové látky:
Vitamin D3 200 IE, Síran zinečnatý 15mg, Síran manganatý 3mg, Jodát vápenatý (bezvodný) 0,75mg, Taurin 1.500mg.

 1. Konzerva Marp pure Putes krůtím masem (pouze 200g)

Složení:
Krůtí srdce, Krůtí maso, Krůtí játra, Krůtí krky, 28,5 % Krůtí vývar, 1% Minerály, 0,5% Slunečnicový olej

Doplňkové látky:
Vitamin D3 200 IE, Síran zinečnatý 15mg, Síran manganatý 3mg, Jodát vápenatý (bezvodný) 0,75mg, Taurin 1.500mg.

 1. Konzerva Marp Salmons lososem (pouze 370g)

Složení:
70% Losos, 29% Vývar z lososa, 1% Minerály.

Doplňkové látky:
Vitamin D3 200 IE, Síran zinečnatý 15mg, Síran manganatý 3mg, Jodát vápenatý (bezvodný) 0,75mg, Taurin 1.500mg.Recenze a zhodnocení složení Marp

V této části se podrobně podíváme na složení a kvalitu krmiva Marp.

Jako zástupce k recenzi a zhodnocení krmiva Marp jsem zvolila variantu Pure Pute (krůta). Na ní si ukážeme, jak kvalitní nebo nekvalitní složení těchto konzerv ve skutečnosti je a jestli neobsahuje složky, které by v krmivu pro kočky neměly co pohledávat.

Krmivo Marp pure Pute (krůta)

Složení:
Krůtí srdce, Krůtí maso, Krůtí játra, Krůtí krky, 28,5 % Krůtí vývar, 1% Minerály, 0,5% Slunečnicový olej

Červeně označené ingredience představují kontroverzní složky

Poměr masa a vnitřností je 70:30.

70 % tvoří čistá svalovina (maso a srdce) a 30 % jsou krůtí játra a krůtí krky.

Nutriční doplňkové látky: Vitamin D3 200 IE, Síran zinečnatý 15mg, Síran manganatý 3mg, Jodát vápenatý (bezvodný) 0,75mg, Taurin 1.500mg.

Nutriční tabulka: obsah bílkovin, tuků a sacharidů v krmné dávce, v sušině a v kaloriích

Bílkoviny Tuky Sacharidy
Krmná dávka 10,6 % 6,2 % 0,6 %
Obsah v sušině 53 % 31 % 3 %
Kalorie 41 % 57 % 2 %

Obsah vlákniny v sušině je 2 %.

Zhodnocení složení

Jedná se o konzervu s vysokým obsahem masa bez obsahu obilovin a jiných vedlejších rostlinných složek.

Na prvním místě se nachází krůtí srdce. I když vám to možná nemusí znít lákavě, krůtí srdce je vlastně čistou svalovinou – jen maso, tvořené kvalitními bílkovinami, které obsahují důležité aminokyseliny a navyšují celkový obsah bílkovin (což je dobře). Srdce je také bohaté na minerály a vitamíny řady B.

Na druhém místě je krůtí maso. To je jeden z nejlepších zdrojů kvalitních bílkovin, které dokáže kočka skvěle využít. Obsahuje všechny aminokyseliny důležité pro zdraví kočky.

Na třetím místě je krůtí vývar. Vývar představuje pouze skromnou výživovou hodnotu. Na druhou stranu je častou složkou konzerv, protože jim dodává chuť a potřebnou vlhkost. Určitě je lepší volbou než umělá dochucovadla a konzervanty.

Na čtvrtém místě najdeme krůtí játra. Krůtí játra jsou skvělým zdrojem vitamínů a minerálů, především vitamínu A a železa, zinku, selenu, atd. Je to jedna ze složek, kterou ráda vidím ve složení krmiv pro kočky.

Na pátém místě jsou krůtí krky. Zaprvé obsahují nějaké čisté maso (i když ho moc nebude), zadruhé obsahuje chrupavky (skvělé pro výživu kloubů) a zatřetí umleté kosti jsou pro kočku přírodním zdrojem vápníku. Když jsou kosti obsaženy v menším množství, uvítám je s otevřenou náručí.

Na šestém místě se nachází slunečnicový olej. To je jediná složka, kterou bych ze složení odstranila. Slunečnicový olej by neměl v konzervách pro kočky ani pro psy co pohledávat. Naštěstí je to zanedbatelných 0,5 %, a to je tak málo, že jim to odpustím vzhledem k celkové kvalitě složení.

Procentuální množství kalorií z bílkovin, tuků a sacharidů

Kromě složení je také důležité vědět, kolik % kalorií pochází z bílkovin, tuků a sacharidů.

Ideálně by mělo nejméně 50 % kalorií pocházet z bílkovin, 40 % a méně z tuků a méně jak 10 % ze sacharidů. Nejdůležitější je, aby co nejméně kalorií pocházelo ze sacharidů.

Jak můžete vidět na grafu, pouhá 2 % kalorií pochází ze sacharidů u varianty Marp Pure turkey.

U ostatních variant jsou tyto hodnoty rovněž nízké: kalorie ze sacharidů tvoří 1-3 %.

Graf % kalorií z bílkovin, tuků a sacharidů

Na konzervách Marp se mi líbí více věcí:

1 Vysoký podíl svaloviny s uvedeným zdrojem

Krmivo Marp obsahuje čistou svalovinu uvedeného zvířete. Jedná se o skvělý zdroj kvalitních bílkovin, které kočka dokáže velmi dobře využít.  Kočka je čistý masožravec, a proto potřebuje k životu pouze živočišné složky. Líbí se mi, že je ve složení uvedeno, o který druh masa se jedná. Méně kvalitní konzervy mívají ve složení uvedeno jen maso a vy nemáte tušení, o který druh masa jde. Nenajdete v ní vedlejší živočišné produkty neznámého původu, které obsahují bílkoviny nižší hodnoty.

2 Potravinářská kvalita masa

Maso a vnitřnosti obsažené v konzervě jsou potravinářské kvality. To znamená, že jsou určené pro lidskou konzumaci. Máte tak jistotu, že se nejedná o maso podřadné kvality. Potěšilo mě, že maso pochází z českých chovů a že výrobce nepoužívá maso z dovozu z jiných zemí.

3 Obsah přesně pojmenovaných vnitřností

Vnitřnosti by v krmivu pro kočku neměly chybět. Vnitřnosti jsou totiž skvělým přírodním zdrojem vitamínů a minerálů. Samozřejmě nesmí jich tam být více než čistého masa. Krmivo Marp má vyvážený poměr masa a vnitřností.

4 Dobrá volba pro citlivé či alergické kočky

Pokud je vaše kočka alergická na rostlinné složky nebo určitý druh masa, jsou Marp tou pravou volbou. Neobsahují obiloviny ani jiné rostlinné složky, které by mohly u vaší kočky alergii vyvolávat.

Jsou také dobrou volbou pro kočky s alergií na určitý druh masa, protože konzervy Marp obsahují vždy jeden druh masa (a vnitřností mají stejný původ jako maso), a tedy i jeden typ bílkovin.

5 Bez obilovin, sóji, cukru a vedlejších rostlinných složek

Také se vyhýbáte krmivu, které obsahuje obiloviny, kukuřici, cukr a jiné zbytečné rostlinné produkty? Tak to je Marp skvělou volbou.

Rostlinné složky obsahují podřadné bílkoviny, které kočka nedokáže využít tak dobře jako živočišné proteiny a navíc navyšují celkový obsah sacharidů.

6 Neobsahuje žádné konzervanty, barviva ani umělé ochucovadla

Konzervám s obsahem uvedených mňamek se vyhýbám jak o život. Jakmile zahlédnu náznak jednoho z těchto smrtelných hříchů ve světě kočičích krmiv (často i jídlo pro lidi), navždy se s takovým krmivem loučím a už se zpět neohlížím (kromě toho, že ji pak pěkně pomluvím).

V kvalitních krmivech jako Marp takové mňamky nenajdete.

Co se mi nelíbí na krmivu Marp

Na krmivu Marp se mi nelíbí několik věcí:

1 Obsah slunečnicového oleje

Jak už jsem naznačila, nejsem velkým fanouškem obsahu rostlinných olejů v kočičích krmivech. Obzvlášť slunečnicový olej moc ráda nevidím. Naštěstí ho v konzervách je pouhých 0,5 %, což je tak malé množství, že nad tímto prohřeškem přimhouřím oči (už tak je těžké najít kvalitní krmivo pro kočku). Raději bych ho tam ale vůbec neviděla nebo ho nahradila např. krůtím tukem nebo lososím olejem.

Tip: Varianta Marp  Salmon (Losos) místo slunečnicového oleje obsahuje lososový olej. Ale nedoporučuji často krmit rybami.

2 Výběr pouze ze tří variant

Následující informaci považuji za jeden z významných nedostatků konzerv Marp. Pouze tři příchutě– krůta, hovězí a losos. To je opravdu málo. Navíc nedoporučuji časté krmení konzervami s obsahem ryb. Uvítala bych i jiné příchutě: např. kuřecí a králík. Ale vypadá to, že výrobce má v plánu rozšířit produktovou řadu o nové varianty (doufejme, že k tomu v blízké budoucnosti dojde).

3 Vyšší cena (za vysokou kvalitu)

Za krmivo Marp si budete muset připlatit. V porovnání s ostatními krmivy se Marp nachází na vyšších příčkách žebříčku nejen co se týká kvality, ale i ceny. Cenově vás vyjde o něco dráž než většina ostatních nejlepších krmiv.

Ale za vyšší cenu dostanete krmivo nadprůměrné kvality, a navíc českého původu (i když se dle získaných informací vyrábí v Německu).

4 Málo podrobné složení

To je problém většiny krmiv pro kočky. U Marp mi ve složení chybí údaje o % podílu srdce, masa a jednotlivých vnitřností. Abych získala tyto informace, musela jsem se obrátit na samotného výrobce, který byl naštěstí velmi ochotný a otevřený.

5 Obsah BPA

BPA neboli bisfenol A je velmi kontroverzní a vášnivě diskutované téma. Je často spojována s mnoha zdravotními problémy jako rakovina, onemocnění srdce, poruchy vývoje, atd. Přesto je dle studií považována za bezpečnou látku, kterou můžete bez obav používat v potravinářském průmyslu.

Uvítala bych, kdyby Marp tuto látku neobsahoval.


Poměr vápníku a fosforu

Pokud se zajímáte o přirozenou stravu, víte, jak důležitý je správný obsah vitamínů a minerálů. Ale stejně tak důležitý, ne-li důležitější je vyvážený poměr určitých vitaminů a minerálů.

Nejznámějšími a nejdiskutovanějšími minerály jsou dvě postavy (dva protagonisté) vápník a fosfor.

Optimální poměr vápníku a fosforu by se měl pohybovat v rozmezí od 1,1 až 1,5.

Nás zajímá zásadní otázka:

Jak je na tom krmivo Marp?

Tyto informace výrobce ve složení neuvádí. Naštěstí byl ochotný a dozvěděla jsem od něj, že pro všechny varianty platí následující:

 • Vápník: 0,20 % – 0,26 %
 • Fosfor: 0,15 % – 0,19 %

Hodnoty se mohou pohybovat v těchto rozmezích u všech variant. Záleží na výchozích surovinách, které někdy mohou obsahovat více či méně vápníku a fosforu.

Z těchto hodnot jsem vypočítala, že průměrný poměr vápník: fosfor je 1,35:1 u všech variant Marp.

Pokud vezmeme pouze krajní hodnoty vápníku a fosforu, vyjde nám poměr od 1,05:1 až 1,7:1. Ale jedná se o horní hranice a předpokládám, že většina várek se bude nacházet kolem průměrných hodnot.

Pokud vaše kočka trpí onemocněním močového ústrojí (zánět, tvorba krystalků) nebo má cukrovku, složení stravy a obsah živin je rozhodující. Je důležité, aby obsah fosforu v sušině byl nižší než 1 %.

U krmiva Marp se vypočtený obsah fosforu v sušině pohybuje od 0,75 % – 0,95 %, průměrná hodnota je 0,85 %. Jak sami vidíte, obsah fosforu nepřekračuje uvedenou hranici, a proto je Marp vhodným krmivem pro kočku trpící cukrovkou a onemocněním ledvin.

Závěr: Poměr vápníku a fosforu se pohybuje v doporučovaných hranicích. Obsah fosforu v sušině je nižší než 1 %.

Přehledná cenová tabulka Marp

Zajímá vás, kolik zaplatíte za krmivo Marp?

Ano, cena při koupi krmiva hraje také důležitou roli. Chceme pro své kočky kvalitní krmivo, ale nechceme za něj utratit více, než si zaslouží.

Podívejme se, na kolik vás vyjde koupě konzerv Marp.

Počet konzerv v balení Hmotnost konzervy Cena za kilogram
Marp hovězí
Jednotlivé (po 1 kusu) 400g   137,5 Kč/kg
Balení po 6 kusech 400g   129,17 Kč/kg
Marp krůtí
Jednotlivé (po 1 kusu) 200g 175-185 Kč/kg
Balení po 6 kusech 200g 232,5 Kč/kg
Marp losos
Jednotlivé (po 1 kusu) 375g 146, 67 Kč/kg
Balení po 6 kusech 375g 139,64 Kč/kg

Cenové srovnání s ostatními nejlepšími konzervami

Jak už jsem se zmínila výše, krmivo Marp vás vyjde dráž než ostatní stejně kvalitní krmiva. Zaplatíte za něco více než za Granatapet, Grau, Catz Finefood, MAC´s, atd., ale jsou levnější než Herrmann´s Bio (ty jsou ze všech krmiv nejdražší).

Pokud vás zajímá srovnání s ostatními kvalitními konzervami, podívejte se na přehlednou porovnávací tabulku nejlepších konzerv pro kočky, kde uvidíte i cenový rozdíl konzerv.


Kde koupit konzervy Marp za výhodnou cenu + akce

Ano, nakupuji ráda v e-shopu Zoohit.

Bohužel krmivo Marp v tomto e-shopu neprodávají. Nezbývá nic jiného, než se porozhlédnout po jiném e-shopu.

A co jsem zjistila?

Ve všech e-shopech ho nabízí za téměř stejnou cenu. Sami se můžete podívat na cenové srovnání krmiva Marp. Bohužel, krmivo Marp najdete jen v několika e-shopech. Není tak rozšířený jako jiná populární krmiva (která většinou nejsou tak kvalitní).


Doporučené dávkování

Konzerva by měla mít pokojovou teplotu (kočky skutečně moc nemusí studené jídlo). Skladujte ji v ledničce po dobu nanejvýš 2 dny.

Váha kočky Množství v gramech/den 
3-5 kg 200-300 g
5-8 kg 300-400 g

Pokaždé připomínám:

Neřiďte se 100 % doporučovanou krmnou dávkou uváděnou výrobcem. Můžete z ní vycházet a následně množství upravovat (dle potřeby snižovat nebo zvyšovat).

Položte si následující otázky:

Jak aktivní je vaše kočka? Jak je stará a jaký je její zdravotní stav? O jaké plemeno se jedná? Má nadváhu, je podvyživená nebo má ideální váhu?


Konzistence, vůně a co na ni říkají samotné kočky

Názor koček

Překvapilo mě, že se moje kočky na Marp vrhly s velkou chutí.

Dokonce i moje vybíravá slečna se do něj pustila (pokud se jí krmivo nelíbí, přičichne k němu, někdy si vezme jedno sousto, které následně vrátí zpátky do misky nebo vedle ní, jak se jí to zrovna povede). Také potěší, že Marp je vhodný pro citlivé kočky na určité rostlinné složky nebo určitý druh masa.

Konzistence

Obsah je velmi pevný a rozemletý na jemno (trochu mi připomíná sekanou). Můžete spatřit pouze malé kousky vnitřností a tuků (přesnější označení by byly minikousky).

Konzervy po otevření pěkně voní po masu. Vůně je to příjemná. Ale nejdůležitější je, že to mým kočkám voní i chutná.


Závěr: Koupit či nekoupit? Je dobrou volbou?

Na základě složení můžeme říct, že se jedná o nadprůměrné kvalitní krmivo pro kočky. Krmivo Marp obsahují pouze živočišné bílkoviny potravinářské kvality. Podíl masa se pohybuje od 50 % (hovězí), 70 % (krůtí) až po 80 % (losos).

Ale samotné složení nerozhoduje o mém hodnocení.

Musíme vzít v potaz i obsah bílkovin, tuků a sacharidů a jejich poměr ve srovnání s typickým krmivem pro kočky. Bílkoviny by měly být živočišného původu a vysoké kvality. Proto je důležité posoudit i obsah masa.

Krmivo Marp obsahuje nadprůměrné množství bílkovin, průměrné množství tuků a podprůměrné množství sacharidů. To je přesně to pravé, co pro kočku jakožto masožravce hledáme.

A závěr je jasný:

Konzervy Marp jsou krmivem pro kočky bez obilovin a sóji a jiných rostlinných sacharidů s vysokým podílem masa uvedeného původu jako hlavního zdroje živočišných bílkovin.

Potěší, že se jedná o jednoproteinové krmivo, a tedy obsahuje pouze jeden druh masa (a z něho pocházející vnitřnosti).

Ale za krmivo Marp si budete muset připlatit. V porovnání s ostatními kvalitními konzervami patří k těm dražším krmivům. Ale za vyšší cenu dostanete jedny z nejlepších konzerv pro vaši kočku a navíc českého původu (i když výroba probíhá v Německu).

Co zamrzí je obsah slunečnicového oleje (i když velmi nízký), omezená nabídka variant (na výběr máte pouze ze tří příchutí), obsah BPA a málo podrobné složení.

I přes tyto malé nedostatky si zaslouží vysoké hodnocení a místo mezi nejlepšími krmivy pro kočky na českém trhu.

Určitě doporučuji jako kompletní krmivo, pokud chcete pro svou kočku opravdu kvalitní konzervy a jste ochotni zaplatit více než je zvykem u levnějších méně kvalitních konzerv. Jestliže hledáte levnější, přesto kvalitní konzervu, podívejte se na recenze ostatních konzervy nebo na přehlednou porovnávací tabulku konzerv, kde najdete i konzervy se skvělým poměrem cena/kvalita.

Porovnejte ceny krmiva Marp a kupte ho za nejlepší ceny.

Důležité doporučení:
Vždy doporučuji střídat konzervy jak různých variant a příchutí té samé značky, tak i konzerv od různých výrobců. Je to skvělý způsob, jak zajistit, aby vaše kočka dostávala potřebné množství všech důležitých živin a zároveň neměla v potravě nadbytek či nedostatek určitých živin (ani jedno z toho není ideální). Rovnováha je nejlepší cestou ke zdraví vaší kočky.

A nezapomeňte: střídejte a s novými konzervami začněte pomalu, aby si vaše kočka na ně zvykla a nové krmivo tak u ní nevyvolalo případné zažívací problémy (průjem, nadýmání,…).

Pokud hledáte další stejně kvalitní krmiva pro kočky, podívejte se na článek o nejlepších krmivech pro kočky, který vám pomůže najít jen opravdu ty nejlepší krmiva pro kočky (a bohužel jich není tolik, kolik bychom si přáli.)

Napsat komentář