Jak vybrat nejlepší krmivo pro kočku: kompletní průvodce

Krok za krokem k výběru nejlepšího komerčního kočičího krmiva

Důležitá otázka:

Co je pro kočku přirozenou stravou?

Důležitá odpověď:

Maso včetně vnitřností a dalších živočišných produktů.

Ano, kočka je výlučný masožravec. Základem jejího jídelníčku by tedy mělo být maso.

Pokud jste už četli jiné články na těchto stránkách, víte, že jsem vášnivým zastáncem tzv. mokré stravy a odpůrcem suché stravy (granulí). Raději vidím kočku krmenou nekvalitními konzervami, než nejkvalitnějšími a nejlepšími granulemi.

Raději kočce dávejte konzervu jakékoliv kvality než granule jakékoliv kvality (i kdyby byla nejlepší). I když je konzerva levná, a ne tak kvalitní, pořád je lepší volbou než nejlepší granule. Zacházím do extrémů, ale raději vidím kočku krmenou konzervami Whiskas, Friskies než granulemi Orijen, Acana, apod.

3 důvody, proč je mokré krmivo pro kočku zdravějším krmivem než granule

V této části se dozvíte, proč jsem zastáncem krmení kočky mokrým krmivem (konzervy, kapsičky, domácí vařené či raw krmivo) a odpůrcem granulí:

1. Mokré krmivo obsahuje vysoké množství vody, které je zásadní pro zdravé ledviny a močové ústrojí vaší kočky.

2. Konzervy mívají vyšší podíl živočišných bílkovin než rostlinných bílkovin.

Naopak většina granulí obsahuje vysoké množství rostlinných bílkovin (obiloviny, luštěniny- nový trend). Kočka dokáže využít pouze živočišné bílkoviny, které obsahují všechny aminokyseliny nutné pro zdraví kočky.

Na rozdíl od psa a člověka nedokáže rozložit rostlinné bílkoviny na aminokyseliny a poskládat z nich nové bílkoviny, které zrovna potřebuje.

Musíme si uvědomit, že krmíme masožravce a že kočka není býložravce, i když by si to člověk na základě složení mnoha granulí mohl myslet.

Ujasněme si to: Máte doma kočku nebo krávu?? Máte pocit, že byste doma místo kočku měli malou kravičku?

3. Ve většině konzerv je méně sacharidů než ve většině granulí.

I kdyby granule obsahovaly méně sacharidů a měly vysoký podíl živočišných bílkovin, zásadní problém přetrvává: nízký obsah vody (granule jsou zbaveny vody během jejich výroby- voda se při vysokých teplotách vypaří).

Na trhu nenajdete granule, které by splňovaly všechny výše uvedené tři důležité body nejlepšího krmiva. Všechny granule jsou zbavené vody během jejich výroby. To je fakt, který musíme vzít na vědomí, a který nemůžeme změnit.
Poznámka: V tomto článku se zaměříme pouze na komerčně vyráběná krmiva pro kočky, to znamená granule, konzervy, kapsičky a paštiky. Domácí vařená a raw strava je také dobrou volbou pro vaši kočku, ale připravujete si jí doma, a vy sami tak rozhodujete o její kvalitě.

Základních tipy, jak vybrat nejlepší krmivo pro vaši kočku

3 tipy, jak odlišit kvalitní krmivo od nekvalitního

Není konzerva jako konzerva. Kvalita konzerv různých, ale i stejných značek se může velmi lišit.

Pokud jste se rozhodli krmit vaši kočku tzv. mokrým krmivem (což mě velmi těší), je samozřejmě lepší vybrat kvalitnější konzervu s vysokým obsahem živočišných bílkovin.

Na co byste si měli dávat pozor při výběru nejlepší konzervy pro vaši kočku?

1 Krmivo bez obilovin nemusí nutně znamenat nízký obsah sacharidů.

Mnoho výrobců konzerv přidává do krmiva velké množství brambor, rýže nebo luštěnin, které obsahují vysoký podíl sacharidů. Ale neřadí se k obilovinám, a toho výrobci rádi zneužívají tím, že u jejich krmiv používají označení bez obilovin. A majitelé na to slyší.

Proč je asi výrobci používají?

Protože jsou to levné výplně. Maso a živočišné produkty jsou dražší a výrobcům jde hlavně o co nejvyšší zisk.

A kdo na tom prodělává?

Vy a především vaše kočka, která na stravě bohaté na sacharidy strádá a mohou se u ní dříve či později objevit i problémy se zdravím.

2 Obiloviny, luštěniny a zelenina navyšují nejen obsah sacharidů, ale i bílkovin.

Je důležité si uvědomit, že bílkoviny z uvedených složek jsou rostlinného původu a ne živočišného.

A to pro kočku představuje zásadní rozdíl.

Kočka je výlučný masožravec a k životu potřebuje bílkoviny z ostatních živočichů, a ne z rostlin. Z rostlinných bílkovin dokáže využít jen nepatrný zlomek. Není schopna rozložit rostlinné bílkoviny na aminokyseliny a ty následně poskládat do bílkovin, které právě potřebuje.

Buďte opatrní a ostražití, pokud hledáte krmivo s vysokým obsahem bílkovin. Na první pohled se může zdát, že jedno krmivo má o něco vyšší obsah bílkovin než druhé, a proto je lepší volbou. Ale po přečtení složení zjistíte, že krmivo s vyšším obsahem bílkovin obsahuje větší množství obilovin či luštěnin. Tyto suroviny významně navyšují celkový obsah bílkovin.
Nakonec se může ukázat, že krmivo s nižším podílem bílkovin je lepší než krmivo s vyšším obsahem bílkovin, protože obsahuje větší podíl živočišných bílkovin (a ne rostlinných).

Zásadní je původ bílkovin.

Vždy dávejte přednost konzervě s převážným obsahem živočišných bílkovin. Obsah rostlinných bílkovin by měl být minimální, nejlépe žádný.

Živočišné bílkoviny mají pro kočku větší biologickou (výživovou) hodnotu než rostlinné bílkoviny. Rostlinné bílkoviny mají pro kočku velmi nízkou biologickou hodnotu. Kočka není pes ani člověk (natož králík či kráva) a k životu nepotřebuje rostlinné bílkoviny, naopak život bez nich je pro její zdraví nejlepší.

3 I nejlepší granule jsou pro kočku nejhorším krmivem.

Většina majitelů koček se snaží najít kvalitní granule pro jejich kočku. Ano, mohu to potvrdit z vlastní zkušenosti.

Ptají se: je tahle značka granulí dobrá pro mou kočku? Díval/a jsem se na složení a zjistil/a, že obsahují vysoký podíl masa a málo rostlinných sacharidů- např. granule Orijen, Acana, atd.

Tak či onak se na následujícím faktu nic nemění:

Granule jsou špatnou volbou, bez ohledu na to, kolik sacharidů obsahují nebo jak skvělé složení mají.

Vždy budou mít jeden kritický nedostatek: nízký obsah vody a s tím spojené problémy s ledvinami a močovými cestami.

Je nepředstavitelně bolestné mít ucpanou močovou trubici. Kdyby to majitelé koček sami prožili, určitě by se vzdali své posedlosti krmit kočku granulemi, navždy se s nimi rozloučili (učinili s nimi jasný konec a na první pohled se zamilovali do mokrého krmiva) a ihned uzavřeli nový sňatek s mokrým krmivem, které přináší kočkám zdraví, energii a spokojenost.

Kdo by taky jedl něco, co mu způsobuje utrpení a bolest? Já vím, že může být těžké říct sbohem, ale já jsem to dokázala a věřím, že to dokážete i vy.


2 kroky, které vám pomohou najít nejlepší krmivo pro kočku

Je jednoduché posoudit kvalitu jednotlivých krmiv pro kočku, když víte, co máte hledat, a na co si máte dávat pozor.

Pojďme se podívat na 2 základní faktory ovlivňující kvalitu krmiva:

1. Složení neboli co všechno krmivo obsahuje a v jakém množství

Často bývá téměř nemožné zjistit, kolik % jednotlivých složek v krmivu je. Výrobci to často na etiketě neuvádějí.

A víte proč?

Protože nejsou povinni uvádět % zastoupení jednotlivých surovin, a proto to ani nedělají, a to kvůli osobnímu prospěchu (často by sami sobě uškodili- přesněji svému zisku).

Je to frustrující, když se člověk snaží najít kvalitní krmivo, ale nemá k tomu dostatek informací.

Ale to je realita komerčního světa krmiv pro kočky i psy (vlastně pro všechna zvířata). Jde o velký byznys, ve kterém se jen v ČR točí miliardy.

Jediné, co víte na 100 % je, že složky jsou uváděny sestupně dle hmotnosti- od nejvíce po nejméně zastoupené. To ale nemá příliš velkou vypovídací hodnotu- příliš nám to nepomůže- na prvním místě je maso, ale nemusí tam být uvedeno, kolik % je ho obsaženo (může to být 30 % – to tam ale není uvedeno). A na druhém místě je třeba hrách (může to být 25 %).

Jak sami vidíte množství suroviny na prvním a druhém místě se může lišit jen nepatrně.

Pak tu máme další problémy plynoucí z toho, že výrobci nemusí uvádět přesné zastoupení složek v krmivu.

Podívejme se např. na složení tohoto krmiva:

drůbeží bílkoviny sušené, kukuřice, kukuřičná moučka, ječmen, pšenice, kukuřičný lepek, živočišné tuky, rostlinný bílkovinný izolát*, živočišné bílkoviny (hydrolyzované), sušená dužnina z řepy, sojový olej

Kukuřice se objevuje dohromady třikrát, pokaždé v jiné formě. Pokud bychom sečetli množství jednotlivých forem kukuřice, zjistili bychom, že je jí více než masa uvedeného na prvním místě. Jaké to překvapení. To se ale netýká jen kukuřice.

Podívejme se na typické složení nekvalitních krmiv:

Příklad č. 1

Maso a živočišné vnitřnosti, obiloviny, rostlinné složky, rostlinné bílkoviny, minerální látky.

Příklad č. 2

Drůbeží protein (sušený), rýže, kukuřice, rostlinné bílkoviny*, lignocelulóza, pšenice, živočišný tuk, kukuřičný škrob, živočišná bílkovina (hydrolyzovaná), minerální látky, řízky z cukrové řepy, sójový olej, fruktooligosacharidy, kvasnice, rybí olej.

Příklad č. 3

Kuře (14%), pšenice (14%), sušené drůbeží bílkoviny, kukuřičný lepek, kukuřice, sojová mouka, sušené řepné řízky, pšeničný lepek, kořen čekanky (2%), živočišný tuk, minerální látky, autolyzát, kvasnice (1%), rybí tuk.

Super, na prvním místě maso. Ale co to vidím za složky na dalších místech ve složení? Obiloviny, luštěniny, zeleninu, vedlejší rostlinné produkty. Co z toho plyne? Krmivo s nejvyšší pravděpodobností obsahuje větší podíl rostlinných bílkovin než živočišných. A výrobce se nás snaží přechytračit chytře poskládanými složkami na etiketě.

Ano, první složky bude nejvíce, ale součet těch následujících méně žádoucích složek může být vyšší než té první žádoucí složky (masa).

Jak sami z uvedených příkladů vidíte, výrobci často a velmi rádi těchto skulinek ve složeni krmiv využívají.

Ještě jsem našla krmivo s velmi zajímavým složením, které by vás ihned mělo odradit:

Rýže, kukuřičný lepek, drůbeží moučka, kukuřice, živočišné tuky, jehněčí moučka (min. 10% jehněčího), bílkovinný hydrolyzát, řízky z cukrové řepy, chlorid draselný, rybí tuk, chlorid sodný.

Výrobce se ani nenamáhal dát na první místo maso, hodil tam hned rýži s kukuřičným lepkem v závěsu. Myslím, že udělal zásadní chybu, která se projeví i na jeho zisku.

Měli bychom vzít potaz, že maso a vedlejší živočišné produkty (ne moučka, která je suchá) obsahují vysoké množství vody a tím pádem mají nižší koncentraci bílkovin.

Obiloviny jsou chudší na vodu a mají vyšší koncentraci bílkovin. To znamená, že u krmiv s masem na prvním místě a obilovinami na dalších místech bude většina bílkovin rostlinného původu. To by bylo v pořádku, kdybych tímto krmivem krmili krávy, králíky či koně.

Poznámka: Masová moučka obsahuje vyšší podíl bílkovin v porovnání s kuřetem (či jiným druhem masa), ale je silně zpracována (vařena při vysokých teplotách- přibližně 95 % vody je přitom vypařeno). Během tohoto procesu jsou obsažené živiny zničeny a pozměněny.

Když vezmeme v potaz problémy spojené se složením: rozdělování jedné a té samé suroviny na více složek (př. kukuřice) a obsah pro kočku nevhodných složek,  nezbývá nám nic jiného, než určovat vhodnost daného krmiva nejen na základě složení, ale rovněž na základě analýzy krmiva (obsahu bílkovin, sacharidů a tuků).

2. Analýza krmiva (kolik procent kalorií pochází z bílkovin, tuků a sacharidů)

Informace o % podílu kalorií pocházejících z bílkovin, tuků a sacharidů byste na etiketě krmiva pro kočky hledali marně. Výrobci nejsou povinni tyto údaje uvádět. Jídlo pro zvířata není tak přísně regulované jako jídlo pro člověka. Na etiketě krmiv pro kočky najdete jen základní informace, a ty důležitější většinou zůstávají našim zrakům skryty.

Analýza krmiva je často důležitější než samotný obsah. Pokud je vaše kočka alergická na určitou potravinu, stačí se podívat na složení a vyhnout se krmivu, které ji obsahuje. Ale i v tomto případě je nejdůležitější analýza krmiva (chceme jak krmivo bez alergenních složek, tak krmivo s nejlepší skladbou živin).

Analýza kočičího krmiva je důležitá, protože kočky jsou stvořeny ke konzumaci krmiva, které obsahuje:

  • Vysoký podíl bílkovin (z nich by měla získat 50 % či více kalorií)
  • Středně vysoký podíl tuků (tvoří 40 % i méně kalorií)
  • Velmi nízký podíl sacharidů (představují pouhých 1-2 % kalorií)

Jak sami vidíte, kočky by měly získávat nejvíce energie z živočišných bílkovin. To je ale v rozporu s cílem výrobců krmiva, kteří chtějí co nejvyšší zisk. Mají na výběr dva způsobu, jak ho dosáhnout. Buď použitím levných surovin, nebo prodejem za vyšší cenu, ta by ale mohla potenciální zákazníky odradit.

Nakonec se většina výrobců vydává cestou levných surovin. Do krmiv přidávají více zdrojů sacharidů a tuků, protože jsou mnohem levnější než zdroje živočišných bílkovin.

V samostatné sekci analýza krmiva se podrobněji podíváme na výpočet kalorií a dalších údajů, které vám pomohou při rozhodování a porovnávání jednotlivých krmiv.


Etiketa krmiva – jak se v ní vyznat a stát se expertem

Co krmivo obsahuje je jeden z nejdůležitějších ukazatelů jeho kvality a vhodnosti pro kočičího masožravce.

Je sice dobré vědět, co obsahuje, ale ještě lepší by bylo vědět, v jakém množství jednotlivé složky obsahuje. To bohužel u většiny krmiv nezjistíme, protože výrobci se často vyhýbají přesnému uvádění množství uvedených složek.

Jak už jsem se zmínila, výrobci mají pouze povinnost uvádět složky sestupně: od nejvíce zastoupených po nejméně zastoupených. Dle mého názoru je na čase zavést regulaci označení krmiv stejně jako je to jídla určeného pro člověka.

Naštěstí tu máme záchrannou ruku v podobě analýzy krmiva. V tomto případě nám může velmi pomoct. Prozradí nám, kolik sacharidů, bílkovin a tuků krmivo obsahuje. Tímto způsobem můžeme nepřímo zjistit, jak kvalitní je ve skutečnosti složení u jednotlivých krmiv.

I když ve složení krmiva najdete složky nevhodné pro kočku jako brambory, rýži, luštěniny (hrášek, čočku, fazole), brokolici, jablko, apod., nemusí to nutně znamenat, že  je jejich obsah v krmivu vysoký. Z analýzy krmiva můžete zjistit, že obsahují nízký podíl sacharidů, a tedy obsah nevhodných složek není tak vysoký.

Pozor na potravinové alergie vaší kočky!!!

Složení přijde vhod, když víte, že je vaše kočka na určitou potravinu alergická. V tomto případě nechcete, aby daná potravina byla v krmivu v jakémkoliv i sebemenším množství obsažena. Samozřejmě vyberete krmivo, které složku vyvolávající alergii neobsahuje.

Tuto informaci naštěstí na etiketě najdete (pokud je alergická na hovězí a ve složení krmiva najdete maso a vedlejší živočišné produkty, je velká pravděpodobnost, že krmivo bude hovězí maso obsahovat, na to si dávejte pozor, a takovým krmivům se snažte vyhnout.)

Základní body nejlepšího krmiva

  • Krmení konzervami a kapsičkami (nebo doma připravovanou stravou, vařenou nebo syrovou). Nikdy kočku nekrmte granulemi (velmi důležitý bod). Důvody jsme si již uvedli, viz výše.
  • Základem jídelníčku by měly být konzervy s drůbežím (kuře a krůta) a králičím masem, které nejvíce odpovídá přirozené stravě kočky.
  • Malý podíl vnitřností je důležitý, ale nesmí být na prvním místě. Především játra jsou dobrým zdrojem vitamínu A a D. Ale játra by měla tvořit 5 % stravy vaší kočky. Vysoký obsah jater by mohl snadno vést k předávkování vitamínů A a D, které jsou ve velkých dávkách toxické (stejně jako pro člověka). Játra a jiné vnitřnosti jsou levnější než maso, proto se často v mnoha konzervách objevují na předních místech.
  • Vyhýbejte se krmivům s rybami
    Mnoho lidí si myslí, že ryby jsou pro kočku zdravé a považují je za jeden z nejlepších zdrojů masa. Opakem je pravda. Uvádím zde v bodech několik vážných důvodů, proč je ryba nežádoucí složkou v krmivě pro kočku:
      • Častý viník alergií u koček (projevuje se jako kožní vyrážka, zánětlivé onemocnění střev, a s největší pravděpodobností vyvolává i astma)
      • Kontaminace olovem, které je toxické
      • PDBE látky – mohou narušovat funkci štítné žlázy
      • Často vysoký obsah fosforu a hořčíku
      • Vysoce návyková potravina pro kočky– hrozí nebezpečí, že se na konzervách s rybami stane závislou a bude odmítat konzervy s jinými příchutěmi
Doporučení: Můžete dávat kočce rybí konzervu jako pamlsek, nanejvýš 1-2 x týdně. Nejlepší je však ryby z jídelníčku vaší kočky úplně vyřadit.
  •  Buďte opatrní s hovězím masem, které může být alergenem pro některé kočky. Ale naštěstí mnoha kočkám problém nedělá. Jestli je nebo není vaše kočka na hovězí maso alergická, můžete zjistit jedině pečlivým pozorováním. Dejte jí hovězí a uvidíte, zda se objeví nějaké problémy (hlavně zvracení, průjem nebo nevolnost).
  • „Dávejte více peří a dlouhých uší a méně rohů a kopyt“. To znamená dávejte přednost masu z menších živočichů (drůbeží, králičí, apod.) než z těch velkých (kráva, divoká zvěř, apod.)
  • Diskuze: Svalovina neboli čisté maso (kuřecí nebo krůtí) versus vedlejší produkty živočišného původu (jinak označované jako vedlejší živočišné produkty). Tomuto tématu jsem vyhradila samostatnou sekci níže.
  • Je důležité si uvědomit, že mnoho konzerv bez obilovin, vedlejších živočišných produktů a s obsahem čisté svaloviny (masa) obsahují vysoký podíl tuku a relativně nízké množství bílkovin. Jak už jsem uvedla, zdroj tuku je levnější než zdroj bílkoviny, což pro výrobce znamená vyšší zisk.

Někdy si člověk pomyslí, jestli lepší volbou nakonec nejsou konzervy nízké kvality jako Whiskas, Friskies, apod., jejichž základem jsou vedlejší produkty, než drahé kvalitní konzervy s vysokým obsahem čistého masa, ale bez vedlejších produktů. Nejlepší jsou ale konzervy s takovým poměrem svaloviny a vedlejších produktů, aby podíl bílkovin byl vyšší a podíl tuku naopak nižší (v dnešní době je téměř nemožné na takové krmivo narazit, většinou je obsah bílkovin a tuků velmi podobný, častěji je však podíl tuků vyšší).

Obsahu tuku a bílkovin v krmivu vaší kočky byste měli věnovat pečlivou pozornost, pokud vaše kočka trpí obezitou a chcete, aby zhubla.

Tip: Nejlepší dietním krmivem je takové, které obsahuje vysoké množství bílkovin a nízký podíl tuku. Při výběru takového krmiva dávejte pozor, protože základ krmiv s nejvyšším obsahem bílkovin může tvořit ryba. A jak už jsme si výše uvedli, není vhodné krmit kočku velkým množstvím ryb z mnoha důvodů. Buďte opatrní při výběru dietního krmiva.
  • Obsah vlhkosti

Potenciálně obrovský zdroj zisku pro výrobce. Kdo by očekával, že právě obsah vlhkosti má takový význam, co se týká možnosti zvýšení zisku?

Když ale pochopíte, co vlhkost v krmivech znamená, bude vám to celkem dávat smysl.

Většina konzerv obsahuje kolem 78 % vody, které pomáhají kočku udržovat hydratovanou. Kočka má totiž sníženou potřebu pít vodu. Zbytek, tedy 22 % (100-78) představuje sušina (krmivo/kalorie/výživa, vláknina a popel).

Když koupíte kapsičku s obsahem vlhkosti 85 %, tak vám zbude pouhých 15 % sušiny. Na tomto příkladu můžete vidět, jak velkou roli vlhkost hraje. U krmiva s obsahem vlhkosti 78 % bude sušina představovat 22 %. To je o 1/3 více v jedné kapsičce.

Voda je levná surovina, přesto jsou někteří výrobci schopni krmivo s 85 % obsahem vlhkosti  propagovat jako prémiovou a požadovat tak za ni prémiovou cenu. Jsem si jistá, že něco prémiového v takové konzervě budete hledat marně (jedině tu prémiovou vodu, pokud vůbec existuje :-)).

Dobrý tip:
Možná si začnete všímat určitého vzorce při pročítání složení kapsiček pro kočku. Většina kapsiček je často předražená, neboť obsahuje vyšší podíl vlhkosti v porovnání s klasickými konzervami.  Pokud nechcete vyhazovat peníze za pěkný obal, kupte raději konzervu, která vás při přepočtu na hmotnost a sušinu vyjde i od toho samého či jiného výrobce značně levněji.

Ano, vysoký obsah vody je pro kočku zásadní. Platí to především, když má vaše kočka potíže s močovým ústrojím. Pokud si myslíte, že krmivo s vyšším obsahem vody než běžných 75-78 % může být pro vaši kočku prospěšný, můžete udělat jednu věc: přidat trochu vodu do krmiva a tím navýšit podíl vody, za kterou si ale nebudete muset zbytečně připlácet.

Dávejte přednost krmivu, které neobsahuje více jak 78% vlhkosti. Je zbytečné platit vyšší částku za vodu, i kdyby byla „prémiová“.

Poznámka na okraj: Otázka vlhkosti se může trochu zkomplikovat, když se do naší hry zapojí popel. Ten je nutný pro vytvoření kompletního obrazu o kvalitě, přesněji kalorickém obsahu krmiva.

Obsah popele v % najdete v analýze krmiva stejně jako vlhkost.

Jakou roli hraje a co představuje?

Popel je vlastně obsah minerálů– anorganických látek. Je to zbytek, který zůstává po odstranění všech bílkovin, sacharidů, tuků, vlákniny a vody. Jinak řečeno: je to část, která zůstává po kremaci jakéhokoliv živého organismu.

Popel je součástí sušiny. Čím vyšší je obsah popelu, tím méně opravdového jídla (a tedy využitelných kalorií) v samotné sušině je.

Obsah popelu berte v potaz při porovnávání více druhů krmiv se stejným podílem sušiny, které však obsahují odlišné množství popelu. Krmivo s nižší hodnotou popele dodá kočce více jídla (kalorií) v jedné konzervě. Obsah popele by měl být mezi 1,5- 2 % v mokrém krmivu a méně než 5,4 % v granulích.

Kompletní versus doplňkové krmivo – jaký je mezi nimi rozdíl?

Jak už název napovídá, doplňkové krmivo slouží pouze jako doplněk ke kompletnímu krmivu.

Při nákupu krmiva si dávejte pozor na doplňkové konzervy, které nejsou vhodným dlouhodobým krmivem. Samozřejmě, můžete ho své kočce jednou za čas dát, ale nekrmte jimi výlučně a dlouhodobě. Doplňkové krmivo neobsahuje dostatek potřebných vitamínů a minerálů (a také dostatek tuků), které jsou pro zdraví kočky zásadní.

Upozornění: Doplňkové krmivo by nemělo tvořit více než 15-20 % celkového kalorického příjmu vaší kočky. Jinak řečeno: pokud budete své kočce dávat 21 jídel týdně, můžete doplňkové krmivo použít místo 4 porcí kompletního krmiva týdně bez ničeho jiného nebo ho můžete přimíchat k výživnějšímu krmivu..

Kompletní krmivo obsahuje všechny potřebné vitamíny a minerály důležité pro zdraví vaší kočky. To znamená, že jimi svou kočku můžete krmit dlouhodobě na rozdíl od doplňkových krmiv.

Doporučení: Raději si dvakrát přečtěte etiketu krmiva, které své kočce dáváte, abyste se ujistili, že tam není napsáno „doplňkové“. Doplňková krmiva nejsou vyvážená pro dlouhodobé krmení a slouží pouze jako doplněk ke kompletnímu krmivu.

Granule se řadí ke kompletním krmivům pro kočky, ale nedoporučuji je. Důvody jsem již uvedla v úvodu.


Složky v krmivu pro kočku pod lupou- pohled masožravce

Pojďme se podrobněji podívat na suroviny, které můžete najít ve složení kočičího krmiva. Některé složky jsou pro kočku prospěšné, a tedy žádoucí, některé neutrální a jiné naopak škodlivé.

Obiloviny a obilniny

Obiloviny ani obilniny nemají v krmivech pro masožravce co pohledávat. Obiloviny jsou určené pro býložravce, jako je kráva nebo kůň.

Přesto je často najdete v nekvalitních levných krmivech jako Whiskas, Friskies, Hills, Science Plan, apod. Jedná se o velmi levnou výplň, která navyšuje hmotnost krmiva. Výrobci si oblíbili přidávat obilovin do krmiv koček, protože si tím navyšují především zisk z jejich prodeje.

Co by to bylo za krmivo, kdyby neobsahovala nějakou obilovinu? Je to první varovný znak nekvalitního krmiva (konzerv, kapsiček či granulí- v nich se ukrývají častěji). Vypadá to, jako by výrobci měli nějakého specialistu na složení, který říká: takhle to nepůjde, musíme tam nějakou tu obilovinu přidat, jinak to nebude „to pravé krmivo pro masožravce“.

Jaké pocity ve vás vyvolává konzerva s příchutí kuře a rýže?

První myšlenka: Super, obsahuje rýže, která je zdravá. To se mi líbí. Ovšem v okamžiku, kdy si uvědomíte, že kočka je výlučný masožravec, hodnota takového krmiva ve vašich očích rychle klesne. Jako by předtím ve vaší mysli rýže měla hodnotu 100, která vzápětí klesla na 1.

Udělejte laskavost nejen sobě a své kočce, ale i všem majitelům a jejich kočkám: nekupujte od výrobců, kteří do krmiv pro kočku-masožravce přidávají obiloviny či obilniny. Za přehlížení či neznalost přirozené stravy kočky si nezaslouží vaši podporu.

Zelenina a ovoce 

Kočky nepotřebují v jejich stravě zeleninu ani ovoce. Nemá pro ně žádnou výživovou hodnotu. Ale výrobci krmiv se spoléhají na základní fakt: nevědomost lidí o výlučném postavení kočky jako masožravce. Ano, zelenina a ovoce jsou zdravé pro lidi, ale kočka není člověk, ale odlišný živočišný druh s odlišnými požadavky a potřebami ohledně složení stravy.

Většina tzv. nejlepších a nejoblíbenějších značek krmiv obsahuje rýži, hrášek, brambory, pšenici, mrkev, borůvky, jablka, apod. Všechny uvedené složky jsou z pohledu člověka zdravé. Ale to, co je zdravé pro nás, nemusí být nutně zdravé pro naprosto odlišný živočišný druh.

Rýže, hrášek, brambory, mrkev, jablka, borůvky pouze navyšují celkový obsah sacharidů v krmivu (někdy tvoří až 30 % kalorií) a zároveň jsou zdrojem rostlinných bílkovin, které jsou, jak už sami víte, pro kočku-masožravce nevhodné.

Obiloviny, především pšenice je významnou alergenní složkou a nemá v kočičím krmivu co pohledávat.

Viděli jste snad někdy kočku v přírodě, která by okusovala pšenici?

Zelenina, ovoce, obiloviny a jiné zdroje sacharidů jsou levnou náhražkou masa a navyšují zisk výrobce na úkor vás a vaší kočky. Jde pouze o marketingový trik, kterým se snaží nalákat důvěřivé a neznalé majitele ke koupi krmiva nevhodného pro kočku.

Kukuřice je další nevhodnou složkou v krmivu pro kočku. Naštěstí si je více a více lidí vědomo, že kukuřice není extra výživnou složkou a dává přednost krmivům, které ji neobsahují.

Pokaždé mě fascinuje, když vidím obalu krmiva pro kočku obrázek masa a zeleniny. Možná si jako většina majitelů říkáte: to vypadá na kvalitní krmivo. Podíváte se na složení a zjistíte, že masa je tam poskrovnu, za to pšenice, kukuřice a jiných rostlinných produktů je tam přebytek (měly by z obalu odstranit nejen maso, ale i kočku, nechat tam kukuřici a přidat krávu nebo králíka:-)).

I ta nejlepší krmiva většinou obsahují nízký podíl ovoce, zeleniny či jiných rostlinných sacharidů. Jsem ochotná tolerovat 3-5 % podíl těchto složek ve složení kvalitních krmiv. To s nedá říct o granulích, které obvykle obsahují velmi vysoký podíl rostlinných sacharidů (to se týká i těch „nejkvalitnějších“).

Rostlinné a živočišné oleje

To, co platí o rostlinných sacharidech, platí i o rostlinných olejích.

Kočky dokážou zpracovat rostlinné oleje jen zčásti a nemají pro ně takovou výživou hodnotu jako oleje či tuky živočišného původu. Některé oleje mohou být pro kočku dokonce i škodlivé. To se týká esenciálních olejích. Narazila jsem na krmiva, která obsahovala například olej z černého kmínu (obsahuje látky, které mohou být por kočku toxické).

Živočišné oleje či tuky jsou přirozenou součástí kočičí potravy. Obsahují nezbytné mastné esenciální kyseliny ve správném poměru a jsou důležitým zdrojem energie.

Živočišné oleje jsou přirozenými nosiči chuť, a proto také zlepšují chuť krmiva.

Rostlinné oleje mají pro kočku jen zčásti vyvážený poměr mastných kyselin: příliš mnoho těch nepotřebných mastných kyselin a těch potřebných naopak příliš málo.

Vyhýbejte se krmivům, které obsahují rostlinné oleje (popřípadě minimální množství), dávejte přednost krmivům s obsahem živočišných tuků nebo bez tuků. Některá kvalitní krmiva obsahují rostlinné oleje, ale jejich podíl se pohybuje od 0,2 – 0,5 %, nad tím bych ještě dokázala přimhouřit oči.

Mléko a mléčné produkty

Když se řekne kočka, mnoha lidem se v hlavě vynoří obraz kočky, která pije mléko. Jako malá jsem kočkám mléko dávala. Myslela jsem si, že je pro ně zdravé a prospěšné. Navíc ho kočky strašně milovaly.
Později jsem si osvojila novou kočku a té mléko nedělalo dobře. Měla po něm průjem a nadýmání.

Mléko obsahuje laktózu, kterou většina kočka nedokáže strávit, aniž by se u nich neobjevily zažívací problémy (průjem, nadýmání a plynatost). Malá koťata dokáží rozložit laktózu obsaženou v mateřském mléce. Ale tato schopnost klesá od narození až po odstavení, kdy už není potřebná.

Většina veterinářů nedoporučuje dávat kočce mléko a mléčné produkty. To samé platí i pro krmiva, která je obsahují. Kočky nepotřebují mléko a potenciální problémy převažují nad potencionálními přínosy.

Vyhněte se krmivům s mlékem a mléčnými produkty. A nedávejte kočce ani samotné mléko, sýr, jogurt, tvaroh či jiné mléčné produkty. Je to nejlepší způsob, jak předejít možným zažívacím a zdravotním problémům.

Cukr a jiná sladidla

Cukr je stejně jak pro lidi, tak i pro kočky škodlivý. A co má cukr společného s kočkou?

Možná jste sami zaznamenali, že ve složení mnoha populárních krmiv najdete cukr či jiná sladidla.

A víte proč výrobci přidávají cukr do kočičích krmiv?

Protože cukr přidává krmivu chuť a pěknou karamelovou barvu. Obsažené kousky vypadají lépe a více i kočce chutnají. A když krmivo kočce chutná, majitel ho bude pravidelně kupovat, a výrobce na tom bude vydělávat.

Cukr vyvolává závislost. Jakmile se kočka stane na cukru závislou, ohrne čumák nad kvalitním a zdravým krmivem, které cukr neobsahuje.

Dlouhodobé krmení stravou s vysokým obsahem cukru a sacharidů může u kočky vést k obezitě, cukrovce a problémům s ledvinami.

Pozorně čtěte složení krmiv a vyhněte se těm, které cukr obsahuje. Nechcete přece, aby se vaše kočka stala závislou na cukru, který je pro ni škodlivý.

Maso uvedeného druhu

Kočka je výlučný masožravec, proto by maso mělo tvořit základ jejich jídelníčku. Maso je svalová tkáň, která je pro kočku výborným zdrojem bílkovin.

Maso by ve složení mělo být vždy na prvním místě. To, že je maso na prvním místě, ovšem neznamená, že ho je tam více než zbývajících složek. Viz výše uvedené příklady složení nekvalitních krmiv.

Raději si to ještě ukažme na následujícím složení krmiva pro kočku:

Maso a živočišné vnitřnosti, obiloviny, rostlinné složky, rostlinné bílkoviny, minerální látky.

Pokud je maso na prvním místě, je větší pravděpodobnost, že většina bílkovin bude živočišného původu. Dávejte si ale pozor na složky na druhém a třetím místě. Nejlepší je, když i na těchto místech jsou uvedeny živočišné složky jako vnitřnosti (játra, ledviny, atd.) nebo živočišný tuk uvedeného původu.

Masová svalovina by měla tvořit nejméně 50 % obsahu krmiva a vždy by mělo být uvedeno, o jaký druh masa se jedná: kuřecí, krůtí, hovězí, apod. Pokud ve složení narazíte na pouhé maso a vedlejší živočišné produkty, je to jasná známka nízké kvality. Výrobce tam mohl nastrkat různou směs masa a zbytků a vy můžete jen hádat, co se v ní skrývá.

Vedlejší produkty živočišného původu

Kočka nesežere jen libové maso z kořisti. S chutí se pustí i do vnitřností. A kočka ví, co dělá.

Vnitřnosti jsou zdrojem nejen kvalitních bílkovin, ale především mnoha vitamínů a minerálů.

Ale kvalita i druh živočišných produktů obsažených v krmivech se může výrazně lišit. Je rozdíl mezi vnitřnostmi, které jsou výživné a jsou zdrojem lehce stravitelných bílkovin (ledviny, plíce, játra,…) a živočišným odpadem (peří, kopyta, zobáky, drápy) s obsahem bílkovin, které kočka dokáže rozložit a využít jen z nepatrný části. Malé množství je v pořádku, ale problém je, že v levných krmivech jich bývá velké množství a ze samotného složení nemůžete zjistit, kolik jich je tam obsaženo (vše je uvedeno pod obecným názvem vedlejší živočišné produkty).

Více o problematice ohledně vedlejších živočišných produktech najdete v následující samostatné sekci.


Vedlejší produkty živočišného původu – ano nebo ne?

Otázka vedlejších produktů rozděluje majitele na dva opoziční tábory: jedni je ve stravě nechtějí ani vidět, druzí v nich nevidí problém, naopak je vítají.

Vedlejší produkty jsou kontroverzní otázkou, která vzbuzuje vášnivé diskuze odpůrců a zastánců. Je častým strašákem, o kterém se dočtete negativně v mnoha článcích a diskuzích.

Ale jak to s nimi ve skutečnosti je, podíváme-li se na ně z objektivního neutrálního pohledu bez předsudků?

Jedna věc je jasná: vedlejší produkty mají mnohem horší pověst, než si zaslouží.

A hlavní důvod je stejně jasný: vedlejší produkty jsou běžnou součástí přirozené stravy kočky.

Vedlejší produkty totiž zahrnují i výživné vnitřnosti jako játra či ledviny, které jsou cenným zdrojem vitamínů a minerálů.  Na druhou stranu, pod obecným názvem vedlejší produkty se mohou skrývat rovněž živočišné části s velmi nízkou výživovou (biologickou) hodnotou jako je peří, drápy, rohy, apod.

Pokud ve složení krmiva není rozepsáno, co vedlejší produkty zahrnují, je velká pravděpodobnost, že tyto nežádoucí složky bude obsahovat.

Je nemožné pro zákazníka zjistit kvalitu vedlejších živočišných produktů obsažených v jakémkoliv krmivu. A kvalita vedlejších produktů se může lišit nejen dle výrobce, ale i různých vyrobených várek od jednoho a toho samého výrobce.

Ano, vedlejší produkty v krmivech mohou obsahovat výživné části, ale mohou být použity i nežádoucí vedlejší produkty, které jsou považovány za nevhodné pro lidskou konzumaci. Orgány, u kterých byly objeveny příznaky nemocí, včetně rakoviny nebo infekce, mění svou cílovou destinaci: z masového trhu pro lidi směřuje do krmiv pro kočky a psy.

Přesto skutečnost, že kočky v přírodě žerou vedlejší produkty, nelze zpochybňovat. Neznám kočku, která by ulovila myš, sežrala jen maso a vnitřnosti s odporem odhodila stranou s tím, že nechutné vnitřnosti žrát nebude.

Avšak je tu zásadní problém. Vnitřnosti konzumované v přírodě jsou čerstvé, zatímco v krmivech často najdete vnitřnosti s nálepkou nevhodné pro lidskou konzumaci.  Tyto dva druhy vnitřností jsou odlišné.

Přes všechny uvedené výhrady je až zarážející, jak vášnivý je boj odpůrci proti vedlejším produktům. Někdy dle mého názoru zachází do extrému. Konzerva vyrobená pouze z vedlejších produktů je pořád lepší volbou než kterékoliv granule, i kdyby byly bez vedlejších produktů a nejvyšší kvality.

Zastoupení vedlejších produktů v krmivu má tři výhody:

  1. Nejsou hypoalergenní, pokud pocházejí z živočišného druhu, na který není vaše kočka alergická
  2. Nenavyšují celkový obsah sacharidů v krmivu
  3. Jsou živočišného původu, ne rostlinného.

Když bychom si měli vybrat, tak je určitě lepší (a dává i větší smysl) přidat vedlejší produkty do stravy masožravce, než do něho nacpat potenciálně hypoalergenní nezdravé rostlinné složky s vysokým obsahem sacharidů jako je kukuřice, pšenice nebo sója.

Jaký je závěr? Mělo by krmivo pro kočky obsahovat vedlejší produkty? A pokud ano, v jakém množství?

Nejlepší je takové krmivo, které obsahuje převážně čisté maso (kuře, krůta, králík, apod.) a v menším množství vedlejší produkty. Takové složení napodobuje přirozenou stravu kočky. Vedlejší produkty jsou přirozenou součástí kočičí stravy. Jak můžeme tvrdit, že odebráním jater, ledvin, apod. z kočičího jídelníčku jim nezpůsobí potenciální nedostatek důležitých výživných látek, vitamínů a minerálů?

Analýza krmiva aneb jak se nenechat oklamat složením

Analýza krmiva představuje záchranný člun v rozbouřených vlnách prolhaných lží výrobců krmiv.

Je to ceněný pomocník, který odhalí pravdu.

Rozdělování jedné suroviny na více složek pod jiným názvem a skutečnost, že mnoho komerčních krmiv obsahuje nevhodné rostlinné složky, může vést k výběru krmiva, které není tou nejlepší pro vaši kočku.

Před tímto omylem nás analýza krmiva může zachránit a pomoci nám rozhodnout, jestli je vybrané krmivo dobrou volbou pro vašeho masožravce.Analýza krmiva uvádí obsah 3 základních makroprvků, které jsou zdrojem kalorií:

  • Bílkoviny (proteiny)
  • Tuk
  • Sacharidy

Jak nejlépe a nejpřesněji zhodnotit kvalitu jednotlivých krmiv? Jaká metoda je nejlepší k porovnání různých krmiv?

Nejlepší je vycházet z celkového počtu kalorií, které pocházejí ze tří základních složek- bílkovin, tuků a sacharidů. Potřebujeme tedy získat informaci o podílu kalorií z uvedených složek.

Je to lepší způsob než počítat obsah bílkovin, tuk a sacharidů v sušině (po odečtení vlhkosti), protože nemusíte řešit odlišné % vlhkosti u jednotlivých krmiv. Ušetříte si tak jeden krok výpočtu navíc. Přesto je dobré spočítat si % podíl sacharidů v sušině, který vám pomůže udělat si obrázek o podílu rostlinných složek v krmivu.

Připravte se počítat – není to nic složitého

Ze složení zjistíte, kolik procent bílkovin, tuků a sacharidů je v krmivu obsaženo. Jejich přepočítáním na sušinu vám umožní snadné srovnání jednotlivých krmiv pro kočky bez ohledu na to, jestli se jedná o konzervy nebo granule.

Ale výpočet na sušinu můžete přeskočit a rovnou se pustit do výpočtu kalorií pocházejících z bílkovin, tuků a sacharidů. Je to jednodušší způsob, avšak stejně výborný.

Ukažme si postup výpočtu na konkrétním krmivu Bozita kuřecí a krůtí:

ANALYTICKÉ SLOŽENÍ:

  • Bílkoviny 7,5 %
  • Tuky 5 %
  • Vláknina 0,5 %
  • Vlhkost 83 %
  • Popel 2 %

A jaký údaj chybí?  Procentuální množství sacharidů. Na žádné etiketě krmiva pro kočky nenajdete informaci o podílu sacharidů.

Nezbývá nám nic jiného než si obsah sacharidů svépomoci vypočítat.

1 Krok: rychlý výpočet podílu sacharidů

K výpočtu přibližného % podílu sacharidů v krmivu sečtěte hodnoty vlhkosti, bílkovin, tuků, vlákniny a popele a získanou hodnotu odečtete od 100.
Vzoreček:

100 – (% bílkoviny + % tuky + % vláknina + % vlhkost + % popel) = % sacharidy

Pokud se budeme řídit uvedeným postupem, zjistíme, že celková % hodnota je 98 %. Od 100 odečteme 98 a vyjde nám, že přibližný obsah sacharidů v tomto krmivu jsou 2 %.

Podle vzorečku: 100 – (7,5 + 5 + 0,5 + 83 + 2) = 2 % sacharidů

2 Krok: Výpočet sacharidů v sušině

Ale ještě nejsem u konce. Vypočtenou hodnotu 2 % potřebujeme převést na obsah v sušině kvůli přesnosti. Tímto výpočtem odejmeme obsah vody a to nám umožní srovnání obsahu sacharidů mezi jednotlivými granulemi a konzervami, jak mezi sebou, tak navzájem.

Z výše uvedené analýzy můžeme zjistit, že krmivo obsahuje 83 % vody. To znamená, že 17 % tvoří sušina.

 

 

Výpočet podílu sacharidů v sušině u příkladu krmiva Bozity je následující:

 

 

Jak sami můžete vidět, naše výše vypočítané 2 % sacharidů vydělíme sušinou 17 %, a tak zjistíme, že obsah sacharidů v sušině je přibližně 12 %. S dalšími výpočty (viz níže) navíc zjistíme, že podíl kalorií ze sacharidů je 9 %.

3 krok: Výpočet kalorií z bílkovin, tuků a sacharidů

Při výpočtu % kalorií se vychází z následujících hodnot:

  • Každý gram sacharidu obsahuje 3,5 kalorie
  • Každý gram bílkoviny obsahuje 3,5 kalorie
  • Každý gram tuku obsahuje 8,5 kalorie

Velkou výhodou při výpočtu kalorií je, že nemusíte přepočítávat hodnoty uvedené v analýze na hodnoty v sušině. Nezáleží na obsahu vody, pokud počítáte % kalorií.

Tato metoda vám také usnadní porovnávání granulí a konzerv, aniž byste museli řešit velmi rozdílný obsah vody v těchto odlišných typech krmiv.

Dávejte si pozor na hodnoty, které používáte při výpočtech.  Všechny hodnoty by měly být buď uvedené z analýzy (včetně obsahu vody), nebo hodnoty bez obsahu vody – v sušině. Pokud byste je promíchali, výsledek by byl extrémně zkreslený.

Pro připomenutí, méně než 10 % kalorií by mělo pocházet ze sacharidů. 

Opět použijeme výše uvedený příklad Bozity kuřecí a krůtí:

ANALYTICKÉ SLOŽENÍ:

  • Bílkoviny 7,5 %
  • Tuky 5 %
  • Vláknina 0,5 %
  • Vlhkost 83 %
  • Popel 2 %

Jak můžeme vidět, 7,5 % krmiva tvoří bílkoviny (7,5 gramu bílkovin na 100 g krmiva), 5 % tuky a z naší kalkulace výše víme, že 2 % tvoří sacharidy.

K výpočtu vedou dva jednoduché kroky:

a) krok- výpočet gramů kalorií pocházejících z bílkovin, tuků a sacharidů

Nejdříve vypočítáme, kolik gramů kalorií pochází z bílkovin, tuků a sacharidů.

Vzoreček:

(gramy bílkovin/sacharidů/tuků) x (3,5/3,5/8,5 kalorií) = gramy kalorií pocházejících z bílkovin/sacharidů/tuků

To znamená, že v krmivu Bozita bílkoviny tvoří (7,5 x 3,5) 26 kalorií, místo bílkovin dosadíme sacharidy (2 x 3,5) a zjistíme, že ze sacharidů pochází 7 kalorií, a z tuků (5 x 8,5) to je 42,5 kalorií.

26 + 7 + 42,5 = 75,5 kalorií ve 100 gramů krmiva

b) krok – výpočet procent kalorií z bílkovin, tuků a sacharidů

K výpočtu procent celkových kalorií pocházejících z bílkovin, tuků a sacharidů, vydělte výše vypočítané hodnoty celkovým počtem kalorií:

Bílkoviny: (26 / 75,5) x 100 = 35 %

Sacharidy: (7 / 75,5) x 100 =  9 %

Tuky: (42,5 / 75,5) x 100 = 56 %

Pro kontrolu můžete sečíst vypočtená procenta, která by měla dohromady dávat 100 %.

Kontrola: 35 % + 9 % + 56 % = 100 %

Pokud budete zaokrouhlovat, může vám vyjít 99 % nebo 101 % (mně by v uvedeném příkladu vyšlo 99 %, kdybych tu první vypočtená % bílkovin nezaokrouhlila nahoru). Ale s tím si nelamte hlavu.

Procentuální podíl kalorií z bílkovin, tuků a sacharidů se musí po sečtení rovnat 100 %. Pokud klesne podíl jedné složky, musí zákonitě stoupnout podíl jedné či obou zbývajících složek. Když klesne podíl sacharidů, a tedy i kalorií získaných ze sacharidů, musí se navýšit tuky nebo bílkoviny tak, aby % hodnota získaných kalorií dohromady dávala 100.

Pokud chcete, aby % množství kalorií získaných ze sacharidů bylo např. 8 %, kalorie (energie) z tuků a bílkovin musí dohromady dát 92 %. V tomto případě se často setkáváme s problémem u komerčně vyráběných krmiv. Živočišná bílkovina je dražší než živočišný tuk. A co je levnější je vždy pro výrobce lepší. A výrobce se snaží dosáhnout co nejvyššího zisku a nejlepším způsobem je napěchovat krmivo co největším množství levnějšího tuku.

Můžeme pozorovat nový trend: výrobu krmiv s vysokým obsahem tuků. Na trhu tak máme krmiva s nízkým obsahem sacharidů, ale s příliš vysokým podílem tuků (a s méně bílkovinami).

Poznámka: kočkám se daří celkem dobře na krmivu s relativně vyšším obsahem tuku. Takové krmivo je rozhodně lepší volbou než krmivo s vysokým podílem sacharidů.

Dává to smysl při biologickým pohledu na kočku a (výskyt, %  podíl v její stravě) na obsah těchto tří složek v její přirozené stravě. Kočky přirozeně dokážou mnohem účinněji zpracovat a využít tuky než sacharidy.

Při hledání nejlepšího krmiva pro kočku se dívejte nejen na složení daného krmiva, ale především na jeho analýzu, která skrývá cenné informace o % množství bílkovin, tuků a sacharidů.

Nejzdravější a nejprospěšnější stravou pro kočku je taková, která obsahuje vysoký podíl bílkovin, středně vysoké podíl tuku a velmi nízký podíl sacharidů.

Obecné pravidlo hodnot analýzy krmiva:

  1. Dávejte přednost krmivu s nižším obsahem sacharidů – než je 10 %.
  2. Obsah bílkovin by měl být vysoký (nejlépe 40 % a více)
  3. Obsah tuku by měl být nižší (nejlépe 50 % a méně)

Výběr kvalitního krmiva pro kočky nemusí být složitý

První pohled do světa kočičích krmiv může být hrůzu nahánějící. Jsou lepší granule nebo konzervy? Jaká značka je nelepší? Jak mám číst složení krmiv? Jak vůbec má vypadat složení kvalitních krmiv?

Jako majitelé koček to nemáme vůbec jednoduché. To platí především v případě, že se jedná o naší první kočku. Nevíme, co je pro ni nejlepší a cesta vedoucí k výběru kvalitního krmiva může být náročná a plná překážek (matoucí a nepřesné složení, lži výrobců, atd.).

Ale naštěstí si cestu za nejlepším krmivem pro kočky můžeme usnadnit.

Pročítáním etiket krmiv, zjišťováním vhodnosti a kvality složek, studováním analýzy krmiva a v konečném důsledku nalezení toho nejlepšího krmiva pro naši kočku.

To je náš cíl: zdravá, spokojená kočka plná energie.

Tento kompletní průvodce vám pomůže orientovat se v nabídce krmiv pro kočky. Rozlišit kvalitní krmiva od těch nekvalitních. Naučit se číst etiketu, umět prokouknout nekalé praktiky výrobců a najít to pravé krmivo pro vaši kočku.

Postupem času se pro vás výběr toho pravého krmiva stane jednodušší a jasnější a možná si ho dokonce i začnete aspoň trochu užívat.

Jsem si jistá, že na trhu najdete více zdravých, vyvážených krmiv pro kočky, ale zásadní otázkou je, které patří do této kategorie? Je na každém z vás provést malý průzkum a na základě něho se rozhodnout. A při této cestě vám mohou tyto stránky posloužit jako váš osobní průvodce.

Při výběru krmiva mějte na paměti, že kočka je výlučný masožravec a to by se také mělo odrážet ve složení krmiva, kterým ji chcete krmit.

Pokud hledáte kvalitní krmivo pro svou kočku, doporučuji vám přečíst si článek o nejlepších krmivech pro kočky 2020.

Napsat komentář