6 skvělých přínosů rybího (včetně lososového oleje) pro kočky

Rybí olej je prospěšný nejen pro vás, ale i pro vaši kočku. Rybí (lososový) olej patří k nejpopulárnějším doplňkům, které lidé pro své kočky a psy kupují.

Můžeme říct, že rybí olej je také jedním z nejdůležitějších doplňků pro kočky.

Nejdřív si ale položme základní otázku:

Je rybí olej opravdu pro vaši kočku zdravý? Jaké přínosy, popřípadě negativní účinky má na zdraví kočky?

Studie hovoří jasně. Rybí olej (včetně lososového) má protizánětlivé účinky a pomáhá při prevenci a samotné léčbě mnoha nemocí u koček. Patří k nejpřínosnějším olejům jak pro dospělé, tak i staré kočky a také pro koťata.

Rychlý přehled přínosů lososového oleje:

 • Zlepšuje kvalitu kůže a srsti
 • Podporuje imunitní systém
 • Udržuje srdce zdravé
 • Udržuje zdravý zrak
 • Podporuje činnost mozku a pomáhá při kognitivních poruchách
 • Podporuje vývoj mozku u koťat

Tyto přínosy rybího oleje jsou především díky obsahu omega 3 mastných kyselin. Dvě složky omega 3 EPA a DHA jsou považovány za esenciální kyseliny jak pro lidi, tak pro kočky, protože naše tělo si je neumí samo vyrobit.

Jediný způsob, jak je získat, je příjmem v potravě nebo prostřednictvím doplňku s obsahem omega 3 mastných kyselin. Omega 3 se nachází především v rybách a hrají důležitou roli při udržení optimálního zdraví.

Ano, rybí olej může být pro vaši kočku velmi prospěšný, ale buďte opatrní při jeho výběru a správném dávkování. I z nejzdravější potraviny se při špatném dávkování a podřadné kvality může stát nezdravá a potenciálně nebezpečná potravina.

Naštěstí v tomto podrobném průvodci najdete veškeré informace o přínosech rybího oleje, jeho dávkování, kvalitních produktech, ale také možných rizicích.


Nejlepší doplňky rybího (lososového) oleje pro kočky

Osobně dávám přednost rybímu oleji v tobolkách. Nehrozí u něho žluknutí oleje a má mnohem delší trvanlivost. Ale i tekutý rybí olej v lahvičce si zachová kvalitu a čerstvost při správném skladování.

Co je to rybí olej?

Rybí olej obsahuje dvě základní důležité složky:

 • EPA mastné kyseliny
 • DHA mastné kyseliny

Kyselina eikosapentaenové (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA) patří do skupiny omega 3 mastných kyselin, protože první dvojitá vazba se nachází u třetího uhlíku v řetězci.

Rybí olej je vlastně triglycerid, protože EPA a DHA jsou navázány na základní strukturu o 3 uhlících nazývanou glycerol.

Rybí olej je skvělý pomocník při léčbě rakoviny, problémů s klouby, se srdcem, ledvinami, kůží, zažívání i demence. Pozitivní účinek na kůži a srst přiměla mnoho majitelů přidávat rybí olej do jídelníčku jejich domácích mazlíčků.

Jak ukazují studie a zkušenosti ostatních majitelů, rybí olej je skvělý doplněk, který zlepšuje zdraví kočky ve více oblastech.


6 úžasných přínosů rybího (včetně lososího) oleje

1 Zdravá a lesklá srst i kůže

Prokázaný pozitivní účinek na kvalitu kůže a srsti je hlavní důvod, proč ho majitelé dávají svým čtyřnohým mazlíkům, nejen starým, ale i těm mladým a zdravým.

Poté, co jsem začala dávat rybí olej svým kočkám i psovi, jsem si všimla výrazného zlepšení kvality srsti. Jejich srst je lesklejší, taková hebčí a celkově vypadá zdravěji.

Škrábe se často vaše kočka? Pozorujte, že dochází k řidnutí srsti a objevují se holá místa?

V tom případě by mohl vaší kočce pomoci právě rybí olej. Pokud vaše kočka trpí kožními problémy, vyzkoušejte do jejího jídelníčku zařadit rybí olej.

U koček s alergií může podávání rybího oleje snížit svědění a pomoci při kožních problémech. Rybí olej snižuje zánět, přesněji produkci cytokinetů, možných podporovatelů zánětu.

Doporučuji: zkuste změnit stravu (nahraďte granule konzervami nebo domácí vařenou či syrovou stravu). Více informací v článku: jak vybrat nejlepší krmivo pro kočky a nejlepší krmiva pro kočky. 

Je také možné, že vaše kočka je alergická na určitý druh potraviny (druh masa- nejčastěji hovězí nebo obiloviny, sóju, apod.). V tomto případě krmte jedním druhem masa, vynechejte obiloviny a další alergeny a sledujte, jestli nedojde ke zlepšení. A samozřejmě přidejte i rybí olej, který by měl vaší kočce pouze prospět.

Shrnutí: Rybí olej je bohatý na omega 3 mastné kyseliny, které snižují zánět kůže u koček a je skvělý pomocník u koček trpící alergiemi.

2 Udržuje srdce zdravé

Rybí olej pomáhá předcházet nepravidelnému srdečnímu rytmu. Navíc může působit protisrážlivě a zabraňovat tvorbě krevních sraženin u koček s onemocněním srdce.

3 Pomáhá zpomalit vývoj při onemocnění ledvin

U selhávání ledvin může rybí olej snižovat zvýšený krevní tlak, ztrátu bílkovin v moči a redukovat produkci prozánětlivých látek, které zatěžují ledviny.

V jedné studii výzkumníci zkoumali přínosy rybího oleje u 146 koček s onemocněním ledvin. Skupina koček, která v krmivu dostávala omega 3 mastné kyseliny, žila v průměru 17 měsíců v porovnání s druhou skupinou koček bez suplementace rybího oleje, která žila jen 7 měsíců. To je dobrá zpráva. Jeden doplněk a měl takový dopad.

4 Pomáhá a přináší úlevu při artritidě kloubů

Rybí olej snižuje produkci silné skupiny hormonů prostaglandinů, které podporují zánět v kloubech. Kočky a psi, kteří dostávali rybí olej, se cítili lépe (bylo to na nich vidět, sami to neřekli) a byli více pohyblivější než ti, kteří rybí olej nedostávali.

5 Podporuje správnou činnost mozku a neurologický vývoj 

Studie z roku 2012 zjistila, že přidávání omega 3 mastných kyselin (konkrétně DHA) do krmiva zvýšilo u štěňat schopnost učit se a osvojit se určité dovednosti v porovnání s těmi, kteří DHA nedostávali.

Rybí olej je hlavně vhodný pro starší psy a kočky, kteří trpí kognitivními poruchami. Starší psi snadněji poznávali členy rodiny a jiné psy poté, co dostávali rybí olej.

6 Snižuje hladinu triglyceridů v krvi

U některých koček, které dostávají rybí olej, může dojít ke snížení škodlivých triglyceridů v jejich krvi. To je obzvlášť zásadní u zvířat s onemocněním srdce, štítné žlázy a při zánětlivé Crohnova chorobě (zánět v kterékoliv části trávicího ústrojí).


Dávkování rybího oleje pro kočky

Rybí olej je prospěšný pro zdraví, ale je tu i druhá strana mince. Příliš mnoho dobré věci může mít negativní účinek na zdraví.

Doporučuje se 40mg EPA a 25mg DHA na každý kilogram hmotnosti. Pokud vaše kočka váží 4 kg, denní dávka rybího oleje by měla obsahovat 160mg EPA a 100mg DHA. Někteří doporučují dvojnásobek.

Uvedená dávka je mnohem nižší než dávka, která se používá při léčbě vážných onemocnění, kde riziko vedlejších účinků je méně důležité než přínosy léčby. Raději se zeptejte vašeho veterináře, pokud léčba vyžaduje vysoké dávky rybího oleje.

Například 1 tobolka MedPharma rybího oleje obsahuje 180mg EPA a 120mg DHA. 1 čajová lžička čerstvého lososového oleje pro kočky Hunter 365mg EPA a 235mg DHA, v tomto případě dávejte kočce 0,5 až 1 čajovou lžičku.

Své 4kg kočce dávám 1 až 2 tobolky denně do krmiva.

Pokud máte tekutý rybí olej, uchovávejte ho v ledničce a dávejte si pozor na datum spotřeby.


Nedoporučuji olej z tresčích jater

Olej z tresčích jater je dobrým zdrojem v tucích rozpustných vitaminů A a D. Nedoporučuji používat tento olej jako zdroj mastných kyselin EPA a DHA, neboť společně s krmivem by mohlo dojít k překročení doporučené denní dávky vitamínů A a D.

Také nedoporučuji lněná semínka nebo lněný olej jako zdroj DHA a EPA. Lněná semínka obsahují velké množství aplfa-linolenikové kyseliny (ALA), kterou kočky nedokážou proměnit na DPH nebo EPA.

Výzkum ohledně prospěchů omega 3 mastných kyselin u zvířat je teprve na začátku. Protizánětlivé účinky omega mastných kyselin se mohou začít používat při léčbě nemocí jako je Crohnova choroba nebo rakovina.


Vedlejší účinky rybího oleje

Přes všechny pozitivní účinky rybího oleje nás zajímá jediná otázka.

Může mít rybí olej vedlejší účinky a je bezpečný pro kočky?

Ano, rybí olej je obecně bezpečným doplňkem pro kočky.

Ale každá kočka je jiná a může na rybí olej reagovat odlišně. Přestože vedlejší účinky rybího oleje nejsou vážné, u některých koček se mohou objevit určité reakce, například:

 • Zvýšení hmotnosti (tloustnutí): stačí dávat kočce zdravou stravu a dopřát ji pravidelný pohyb (aktivitu, činnost)
 • Špatný dech (je to prostě rybí olej): řešení tohoto problému je jednoduché – čistěte vaší kočce pravidelně zuby
 • Zánět slinivky břišní
 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Bolest žaludku
 • Řídká stolice nebo průjem
 • Narušení funkce krevních destiček a snížení schopnosti tvorby krevních sraženin- způsobené nadměrným příjmem rybího oleje

Tyto vedlejší účinky se objeví u minima koček. Nejhorší vedlejší účinky se většinou projeví u zvířat s přecitlivělým zažíváním, a to při předávkování a při použití nekvalitního rybího oleje. V každém případě sledujte možné vedlejší účinky po prvním přidání rybího oleje do krmiva.


Vedlejší účinky nadměrné dávky rybího oleje

Je důležité to s rybím olejem nepřehánět, pokud ho nepoužíváte pro léčebné účely.

K vedlejším účinkům nadměrného příjmu rybího oleje patří:

 1. Protizánětlivé účinky EPA a DHA zvyšují produkci určitých chemikálií, které mění funkce krevních destiček.

Chemikálie produkované EPA a DHA snižují aktivitu a hromadění krevních destiček, které formují sraženinu. Zvířata krmená nadměrnými dávkami rybího oleje by utrpěli vyšší ztrátu krve při zranění nebo při nemoci, která způsobuje krvácení.

 Tenhle fakt je důležité brát na vědomí u koček, které potřebují operaci, především při zákrocích na vnitřní orgány nebo části těla se silným prokrvením.

 1. Protizánětlivé účinky EPA a DHA také zasahují do hojení ran.

Zánět způsobený poraněním podporuje migraci (stěhování) bílých krvinek k poranění, aby mohl začít hojící proces poranění.

EPA a DHA snižují tento nezbytný krok při hojení a zpomalují schopnost těla opravit kůži a podpořit tvorbu nové kůže. Tento proces je obzvlášť zřetelný během prvních pěti dnů procesu hojení poranění.

Tento účinek by opět mohl být závažným problémem u koček, které mají projít náročnou operací a jsou krmeny vysokými dávkami rybího oleje.

 1. Protizánětlivá reakce imunitního systému a bílých krvinek je důležitá k efektivní kontrole hrozeb infekce, rakoviny a jiných abnormalit.

Reakce imunitního systému vede k produkci velkého množství chemikálií, které podporují protizánětlivou odpověď. Protizánětlivý účinek EPA a DHA narušuje tuto důležitou funkci. To je důvod, proč rybí olej je tak užitečný pomocník při léčbě onemocnění s nadměrnou zánětlivou reakcí jako jsou alergie a s ní spojené kožní problémy.

 Ale určitá úroveň protizánětlivé reakce je potřeba k ochraně těla a nadměrný příjem EPA a DHA může narušit tento důležitý proces.


Shrnutí a doporučení

Rybí olej je skvělým zdrojem prospěšných omega 3 mastných kyselin DHA a EPA, které mají mnoho přínosů. Udržují srdce zdravé, podporují funkci mozku, dodávají srsti lesk a pomáhají při kožních problémech, apod.

Při výběru rybího oleje dávejte přednost kvalitním produktům a vyhněte se oleji z tresčích jater. A hlavně dodržujte doporučenou denní dávku, pokud rybí olej nepoužíváte pro léčebné účely.

Napsat komentář