7 důvodů, proč kočka spí u hlavy

Vaše kočka si většinou dělá, co se jí zrovna zachce. A také se lehne tam, kde se jí líbí bez ohledu na to, jestli to je pro vás příjemné nebo ne.

Ale proč vaše kočka spí zrovna u vaší hlavy nebo dokonce na ní, když má tolik možností, kam by se mohla pohodlně uvelebit?

Možná se jí líbí, že je u vaší hlavy teplo nebo vám pěkně voní vlasy.

Důvodů může být více, pojďme se na ně blíže podívat.


1. Láká ji vaše teplá hlava

Kočka ráda vyhledává teplá místa a hlava je ideálním místem na spaní. Je tam teplo a zároveň je ve vaší blízkosti.

Všimli jste si, že si vaše kočka ráda vybírá teplá místa na spaní?

Vstanete z křesla, abyste si došli do kuchyně pro pití a po návratu zjistíte, že je vaše vyhřáté místo už obsazené někým jiným.

Jste na notebooku nebo na počítači a vaše kočka se rozhodla použít vaši klávesnici jako novou postel?

Některé kočky se dokonce rády zavrtávají i pod přikrývky a spokojeně spí pod peřinou nebo dekou.  Koš na prádlo plný čerstvě usušeného teplého oblečení je pro kočky magnetem, kterému neodolají. Sluneční paprsky dopadající na koberec zvou kočku k příjemnému odpočinku.

Když jdete spát, zachumláte se pod peřinu a vaše kočka si klidně vleze s vámi pod peřinu.

Je pro ně přirozené vás následovat i do postele a najít si tam to nejteplejší místečko. Lidé ztrácejí určité množství tepla prostřednictvím hlavy. Díky tomu je váš polštář teplým místem a je také měkký, takže je pro vaši kočku ideálním místem pro spánek, především v chladnějších dnech.

Průměrná tělesná teplota kočky je 38,8, stupňů celsia a kočka potřebuje udržovat teplo pro fungující bazální metabolismus. Vnější zdroj tepla, v tomto případě vaše hlava, umožňuje jejímu tělu, aby se nemuselo tolik namáhat k udržení tepla během spánku.

Vaše hlava je pro ně osobní vyhřívací podložkou.

Ve skutečnosti je hledání tepla jedním z důvodů, proč kočky čas od času spí v malých nebo stísněných místech. A je pravděpodobné, že vaše hlava je ještě pohodlnější než jejich oblíbený pelíšek.


2. Chce Vás čistit

Možná i vaše kočka vybrala vaší hlavu, protože má skvělou příležitost k olizování vašeho obličeje, krku a vlasů.

Po narození spí koťata pohromadě kvůli teplu a pohodlí. Některé kočky v tom pokračují i s ostatními kočkami, se kterými sdílejí domácnost, po celý život.

Dospělé kočky se k sobě přitulí nejen kvůli spánku, ale mohou se také navzájem olizováním čistit. Vzájemné olizování hlavy, uší, obličeje a celkově těla je známkou vzájemné lásky a slouží k posílení pouta.

Toto chování také pomáhá vytvořit společný skupinový pach. Kočky, které stejně voní, si navzájem důvěřují a považují se za členy rodiny. Když divoká kočka opustí smečku a vrátí se, ostatní kočky ji poznají podle pachu.

Možná si vaše kočka myslí, že konečně na vaší hlavě našla vaši srst a olizování vám upravuje vlasy, aby vám projevila lásku, přenesla na vás svůj pach a dala vám najevo, že vás vidí jako někoho, komu důvěřuje a s kým si chce sdílet společné pouto.

Tip: Proč vás kočka olizuje?


3.     Hezky voníte

Vaše hlava je koncentrované vůně. Vaší kočku může přitahovat nejen vaše osobní vůně, ale i vůně šampónu a krému, který používáte.

Kočky přitahují vůně. Vaše pokožka hlavy je pokryta mazovými žlázami, které vylučují oleje, které vaše kočka dokáže cítit. Líbí se jim vaše vůně a chtějí vás označit za svého, chtějí smísit vaše vůně dohromady.

Kočky jsou také teritoriální a dominantní zvířata, která chtějí označit své lidi svým pachem. Tím, že se obličejem otírá o vaši hlavu, na vás nalepuje neviditelnou nálepku, že jste její.

Jakékoli šampony nebo vlasové produkty, které používáte, mohou způsobit, že vaše vlasy bude pro vaši kočku neodolatelné.

Vůně krému na obličej nebo zubní pasty může vaši kočku lákat k tomu, aby se usadila vedle vaší hlavy nebo i přímo na ní. Čím lépe vám voní hlava, tím více to může vaši kočku přitahovat.

Vaše hlava, vlasy a polštář jsou koncentrovaným zdrojem uklidňující vůně a některé kočky si to obzvlášť užívají. Díky vaší vůně se mohou cítit v bezpečí i během spánku, kdy jsou nejzranitelnější.


4. Vaše hlava je během spánku relativně v klidu

Vaše hlava je během spánku v klidu na rozdíl od ostatních částí vašeho těla. Vaší kočce tak nehrozí, že ji omylem ublížíte.

Vaše kočka možná zjistila, že se ve spánku pohybujete. Pokud s sebou během spánku házíte, převracíte se nebo mlátíte, kočka spící u vašich nohou nebo zad by byla často vyrušována. Navíc byste mohli kočku omylem během spánku kopnout.

Vaše kočka se snaží vyhnout všem možným nepříjemnostem, a proto velmi rychle přijde na to, že vaše hlava je skvělé místo na spaní, a nehrozí, že by ji někdo rušil, zalehnul nebo nakopnul.

Nikomu by se nelíbilo, kdyby ho někdo během spánku náhodně kopnul nebo rukou bouchnul. A nemůžete se divit, že si na spánek a odpočinek vybírá vaši hlavu.

Jinými slovy, spánek vaší kočky může vypovídat něco o vašem vlastním chování během spánku.

Tip: Proč kočka spí u vašich nohou?


5. Vaše hlava je pohodlná

Jdete si večer lehnout a chcete si položit hlavu na svůj polštář, když v tom zjistíte, že nejste sami, kdo měl stejný nápad.

Vaše kočka leží na polštáři, protože je tam teplo a je na něm vaše vůně. Někdy si kočka dokonce lehne přímo na vaši hlavu, což není zrovna nejpohodlnější pro spánek jak pro vás, tak pro vaši kočku.

Ale když vezmeme v potaz důvody, proč kočka ráda spí u vaší hlavy nebo přímo na ní, bude dávat větší smysl, proč si vybrala zrovna tohle místo.


6. Prostě vás má ráda

Kočka může spát u vaší hlavy nebo přímo na ní jednoduše proto, že vás miluje a chce být v vaší blízkosti.

Vaše kočka může spát blízko vaší hlavy nebo na vaší hlavě také proto, že vás miluje. Noc jí může připadat jako skvělý čas na to, abyste byli spolu a vaše hlava a obličej jsou mnohem lepším místem na projevování vzájemné lásky náklonnosti než například vaše nohy.

Navíc je vaše tělo zakryto dekou až právě na jedinou jeho část – vaši hlavu. Kočka nemá příliš na výběr, pokud chce být v co největší blízkosti.

Kočky si dokážou vytvořit se svými lidmi silné citové pouto. Pokud jste pryč během dne, vaše kočka po vašem příchodu domů bude s vámi chtít strávit každou minutu včetně času stráveného spánkem.

Vrnění, otírání se a olizování jsou pouze kočičím způsobem, kterým se vám snaží říct, že vás miluje. Proto není divu, že vám s radostí vyskočí do postele a lehne si vám u hlavy.

Tip: 11 projevů kočičí lásky, jak vás kočka miluje


7. Cítí se s vámi bezpečí

Spaní u vaší hlavy je pro kočku bezpečné. Pohyb vaší hlavy ji upozorní na možná nebezpečí.

Všichni se chceme cítit v bezpečí a mít pocit jistoty. Vaše kočka u vás hledá pocit bezpečí a ochrany.

Navíc vaše hlava je skvělým systémem pro včasné varování v případě výskytu možného nebezpečí.

Pokud vás v noci něco vyděsí, co se jako první pohne? Vaše hlava, protože automaticky vyskočíte z postele, abyste utekli.

Vůně vašich vlasů a uklidňující zvuk vašeho dýchání mohou být pro vaši kočku relaxační. Tyto vůně a zvuky má spojené s vaší společností, péčí a klidem.


Co když důvodem je něco jiného?

Kočky mění své chování někdy bez varování.

Místo, kterému se v minulosti vždy vyhýbali, se najednou stane jejich novým oblíbeným místem na spaní.  Takovéto náhlé změny v jejím chování obvykle nejsou důvodem k obavám.

Někdy však kočky začnou dělat nové věci, aby nám řekly, že něco není v pořádku.

Pokud se vše kočka začne schovávat, přestože předtím byla společenská, může to být známkou toho, že je nemocná.

Pokud se vaše kočka náhle rozhodla spát u vaší hlavy nebo přímo na ní, i když to nikdy předtím nedělala, a vy jste vyloučili jakékoli jiné důvody, možná něco není v pořádku.

V případě, že je tato změna chování spojena s dalšími neobvyklými příznaky jako je snížená chuť k jídlu, letargie, apatie a nedostatek zájem o hraní, je na čase navštívit vašeho veterináře.

Jakékoli neobvyklé chování byste měli řešit s vaším veterinářem, abyste vyloučili možné zdravotní problémy.


Co dělat, když vás kočka nenechá v noci spát?

Kočky jsou tvorové zvyku. Pokud vás vaše kočka nenechá v noci spát, můžete ji naučit, aby v noci spala společně s vámi.

Kočky nemají denní cyklus spánku a bdění, který máme my a mnoho dalších zvířat.

Jejich spánkové cykly trvají jen asi 20 minut, z toho 15 minut tvoří lehké fáze s malými kousky hlubokého spánku a REM spánku. Tyto cykly se opakují, přičemž vždy dominuje lehký spánek.

Z lehkého spánku se kočka velmi snadno vytrhne. Pokud vyrušíte svou kočku, když spí a ona rychle vyskočí, znamená to, že vaše kočka byla v lehké fázi spánku.

Tip: Jak dlouho a často kočka spí

Tento spánkový cyklus je skvělý pomocník při lovu. Divoká kočka potřebuje ulovit až 20 malých kořistí denně, přičemž každý lov stojí kočku mnoho energie a není vždy úspěšný. A krátkým spánek mezi lovy jí pomáhá načerpat energie na další loveckou výpravu.

U domácích koček se tyto spánkové cykly zachovaly, přestože je pravidelně krmíte a nemusí načerpávat krátkými spánky energii k lovu.

Kočky jsou nejaktivnější v době, kdy se rozednívá a kdy se stmívá a je nejlepší doba na lov.

Vaše kočka vás může během noci nebo brzo ráno budit a narušovat váš spánek a může to být také tím, že spí u vaší hlavy nebo na vaší hlavě.

Naštěstí existuje několik věcí, které můžete udělat pro to, aby vás vaše kočka nechala v noci spát.

Kočky jsou přirozené přizpůsobivé a můžete u nich vytvářet nové vzorce chování:

Kočky jsou přirozené flexibilní a dokážou si osvojit nové návyky, přičemž bude potřebí několika opakování, aby se z nového vzorce chování stal jejich zvyk.

Zpočátku to může být těžké, ale čas a trpělivost jsou nejlepšími pomocníky.

Nejdůležitější je před spaním dopřát kočce co nejvíce pohybu a hraní, aby se vyčerpala. Můžete si zahrát na schovávanou a následné číhání a honění nebo s vábničkou či laserem. Po úspěšném lovu dejte své kočce kvalitní jídlo, poté bude následovat čištění a uložení se ke klidnému spánku.

Pokud vás ruší, když vaše kočka spí u vaší hlavy, pořiďte jí vlastní teplý a útulný pelíšek a umístěte ho blízko vaší hlavy.

Naučte ji spát mimo vaši ložnici

Můžete trénovat svou kočku, aby v noci zůstala mimo váš pokoj, pokud s ní nechcete spát, U některých koček můžete jednoduše zavřít dveře do ložnice.

Ovšem některé kočky se budou v noci dobývat do vaší ložnice, škrábat na dveře nebo mňoukat. V tomto případě můžete dát zábranu do dveří, aby se nemohla dostat do vaší ložnic a v noci vás nerušila škrábáním na dveře.

Většina koček se během několika dní přizpůsobí nové situaci. Jen se ujistěte, že vaše kočka má vše, co potřebuje (jídlo, vodu, podestýlku, pelíšek a škrabadlo) v oblasti, kde bude v noci pobývat.


Závěr: Proč kočka spí u vaší hlavy nebo na vaší hlavě

Pokud máte kočku, která ráda spí u vaší hlavy nebo přímo na ní, určitě jste se už zajímali, proč jsi zrovna vybrala vaši hlavu a váš polštář. Je to prostě další způsob, jak vám vaše kočka dává najevo, že si vaši společnost užívá, i když tvrdě spí.

Toto chování je u koček naprosto normální a běžné, pokud není doprovázené známkami psychického nebo emocionálního nepohodlí.

I když nemusí být nejpříjemnější, když vaše kočka spí u vaší hlavy nebo přímo na ní, buďte za to vděční. Vaše kočka vám tím říká, že vám důvěřuje, obzvlášť, když se otočí zády k vám.

V přirozeném prostředí si kočka vyhledá nejbezpečnější místo, na které se může uchýlit a usnout.

Ve vašem domě je nejbezpečnější místo vedle majitele, když ho něco probudí, kočka tím bude upozorněna na přítomné nebezpečí. Ve volné přírodě kočky vyhledávají nejbezpečnější místo daleko od možných predátorů.1 komentář u „7 důvodů, proč kočka spí u hlavy“

  1. Zdarec
    Máme doma minikocku kterou jsme našli u silnice v lednu byla vystrašená a zmrzlá.Ale je to přesně ten typ kočky co lézí u hlavy snaží si mně hlídat celou noc abych nikam nešel . Když přijdu z práce tak si svůj obličej otírá o ten můj a hlavičkuje mne .Máme doma ještě ragdolky ale ty vůbec nejsou mazlivé.Kocka ragdol po kastraci se z ní stala nevrla kočka která reaguje na každej dotek vrčením.Jeji syn je sice pohodař ale taky se vůbec nemazli jen když přijde na sedačku k televizí si lehnout tak toleruje hlazení ale jinak jsou naše dvě ragdolky oproti minikocce pouliční směs absolutně nemazlive a nekontaktní.

    Odpovědět

Napsat komentář