Proč mě kočka olizuje – je to z lásky?

Kočičí jazyk je jedním z jejich nejcennějších majetků.

Jejich jazyk je pokrytý mnoha drobnými háčky, které vzhledem připomínají žraločí zuby. Kočka každý den stráví kolem 10 % probdělého času čištěním a péčí o sebe.

Je jasné, proč kočka sama sebe tak usilovně a pečlivě olizuje, ale otázkou je, proč olizuje i nás?

Důvodů k olizování může být více, ale s největší pravděpodobností Vám tím projevuje svou lásku. Kočky čistí jen ty, ke kterým pociťuje náklonnost a se kterými mají blízký vztah a považují je za svou rodinu.

Přesto to nemusí být jen z lásky…


6 důvodů, proč vás kočka olizuje

Přestože nemůžeme říct s jistotou, proč vás kočka olizuje, výzkumníci, veterináři a experti na kočičí chování přišli s několika možnými důvody, proč vás kočka olizuje.

1. Projevuje vám lásku a náklonnost

Olizování se považuje za jeden ze způsobů, kterým vám kočka vyjadřuje svou lásku, důvěru a náklonnost.

Kočky olizují nejen sebe, ale i vás, ostatní kočky nebo i jiná domácí zvířata, se kterými mají blízký vztah a chtějí si s nimi vytvořit sociální poutu.

Toto chování může pocházet i kotěcího období, kdy je jejich kočičí mamka olizováním čistila a také tím projevovala lásku a péči.

Mnoho koček si toto chování zachovaly i v dospělosti a olizují vás i ostatní, aby jim projevily náklonnost a lásku a posílaly jejich vzájemný vztah.

Vzájemné olizování je mnohem častější chování u koček, které se znají než u koček, které si jsou cizí. Pokud máte doma více koček a vidíte u nich toto chování, znamená to, že se kočky mají rády a mají mezi s sebou sociální pouto.

Kočky nejčastěji olizují oblast kolem hlavy, krku a uší jiných koček. Kočky byly pozorovány při olizování jiných živočišných druhů, včetně psů, koní a králíků, apod.

2. Označuje si své teritorium a vás jako součást její skupiny

Kočka vás může olizovat, aby na vás zanechala pachovou stopu stejně jako na jiných předmětech. Ostatním tím říká, že patříte jí.

Kočky komunikují tím, že na předmětech, na vás i ostatních zvířatech zanechávají svůj pach, kterým chtějí ukázat, že je to jejich.

Všimli jste si, jak se vaše kočka otírá o různé předměty, stejně tak i o vás a k tomu přidá i nějaké to olíznutí?

Otírání se o předměty (včetně vás), škrábání (a bohužel také značkování močí) a také olizování je jiným druhem chování, které kočka může použít k prohlášení, že to je její.

Zanecháním svého pachu na vás, ostatních zvířatech i neživých předmětů se snaží ostatním říct, že to je její a ať se ostatní nepřibližují. Nalepuji na vás neviditelnou nálepku a upozornění pro ostatní, že vy už patříte někomu jinému.

Olizování a zanechávání pachové stopy jim také pomáhá říct, pouhým přičichnutím, že druhá kočka (a také vy) součástí jejich sociální skupiny, a proto jí (vám) lze důvěřovat.

3. Čistí vás olizováním stejně jako sebe

Kočka vás olizováním může jednoduše čistit. Kočky se olizují mezi sebou a většinou vyberou hlavního „čistitele“ ostatních koček.

Přestože si kočka asi neuvědomuje, že olizováním vám příliš nepomůže k tomu, abyste byli čistí, je toto chování pro ně naprosto přirozené.

Jak jste se dozvěděli výše, kočičí matky čistí jejich koťata, aby si samy osvojily toto důležité chování, projevily jim lásku a vytvořily s nimi pouto.

Dle některých expertů na kočičí chování je ve skupině koček, které žijí spolu, vybrán někdo, kdo má na starosti čištění ostatních koček ve skupině.

Pokud vás kočka olizuje, možná se snaží naplnit funkci skupinového „čistitele“ – čistí vás a potvrzuje vaše členství ve skupině.

4. Chce ochutnat něco zajímavého (chutnáte ji)

Kočka může olizovat vaši pokožku (obličej, ruce a jiné části těla) i vlasy jednoduše pro to, že chce ochutnat něco zajímavého na vaší pokožce. Chce prozkoumat nové vůně a chutě, hlavně poté, co jste si něčím namazali svou pokožku, umyli své vlasy nebo jste přišli do kontaktu s něčím, co vaší kočce chutná.

Pokud je horko nebo jste cvičili, může to být pot a obsažené cukry a soli v něm, který může vaši kočku přitahovat a lákat ji k olíznutí.

Tip: Může kočka jíst ovoce?

Zajímavostí je, že ačkoliv je kočičí jazyk určen pro čištění srsti, mají mnohem ztlumenější chutě v porovnání s člověkem. Kočka je ve skutečnost jediným známým savcem, který nedokáže ochutnat sladkou chuť.

5. Chce získat vaši pozornost

Kočka si dokáže velmi rychle spojit olizování se získáním vaší pozornosti.

Dalším důvodem, proč vás kočka líže, může být pouhá snaha získat vaši pozornost.

Vaše kočka může chtít, abyste se s ní pomazlili, dali jí jídlo nebo jí prostě věnovali svou pozornost, a proto vás olizuje.

A co uděláte, když vás kočka olízne?

Ano, nevědomky jí věnujete svou pozornost a odměňujete ji tím za olizování  –  pohladíte ji, promluvíte na ni a jiným způsobem s ní komunikujete, když vás líže.

A vaše kočka je velmi inteligentní a velmi rychle se naučila, že olizování je skvělý způsob k získání vaší pozornost.

V tomto případě může olizování být stejné jako jiné chování, kterým se snaží získat vaši pozornost jako mňoukání nebo pokládání pacičky na vás.

Pro některé kočky je negativní pozornost z vaší strany – napomenutí nebo odstrčení – lepší než žádná pozornost.

Tip: Nejlepší hračky pro kočky, které ji budou bavit

6. Snaží se vypořádat s úzkostí nebo se stresem

Kočka vás také může olizovat, když je ve stresu a olizováním se snaží uklidnit.

Kočky většinou lížou vás nebo sebe, když se chtějí vypořádat s úzkostí nebo se stresem.

Olizování je způsob, kterým kočky samy sebe uklidňují něco jako lidé, kteří si okusují nehty, když se cítí ve stresu nebo úzkostlivě.

Možná jste si všimli, že vás kočka olizuje po přestěhování do nového domu nebo při změně v jejím prostředí.

Toto olizování je obvykle v pořádku, pokud se nezačne olizovat v takové míře, že se „prolíže“ až ke kůži nebo vytvoří holá místa. V tomto případě se obraťte na vašeho veterináře, abyste zjistili, co se skrývá za tímto nadměrným olizováním.

Kočka vás také může olizovat, když je držíte a nelíbí se jí to. Pak může následovat kousání nebo škrábání, pokud ji budete nadále držet.

Pokud vaše kočka švihá ocasem nebo má uši sklopené dozadu k hlavě, nechte ji být, abyste ji nezpůsobili další stres (a pokud se chcete vyhnout zranění).

7. Je to pro ni příjemné

Olizování pomáhá kočkám nejen při péči sama o sebe, ale také vyvolává uvolňování hormonů „dobré nálady“ zvaných endorfiny v jejich mozku. Není se co divit, že to budou udělat při každé příležitosti, i když to znamená olizovat vás místo sebe.

Tip: Pozná kočka svého pána?

8. Projevuje chování z doby, kdy byla kotě

Vaše kočka vás může olizovat a přitom hnít tlapkami, což dělala jako kotě při kojení.

Koťata při kojení provádějí takzvané hnětení – pohybují tlapkami nahoru a dolů a přitom sají mléko. Pokud byla vaše kočka odstavena příliš brzy, možná vás začala olizovat, protože v olizování nachází útěchu a pohodlí připomínající kojení.

Může také sát měkké předměty jako vaše oblečení nebo dokonce části vašeho těla, jako jsou vaše ušní lalůčky. V tomto případě může vaše kočka také hníst tlapkami a vrnět, když vás olizuje.

Může se také hlavičkou přitisknout k vaší pokožce a vrnět. Je to pro ni návrat do kotěcího věku, kdy jako malé kotě sálo mléko od matky. Toto chování je známkou toho, že se vaše kočka s vámi cítí pohodlně, bezpečně a důvěřuje vám.

9. Může být nemocná, pokud se nadměrně olizuje

Kočky stráví 10 % probdělého času čištěním sebe sama. A vzhledem k častému čištění je těžké poznat, kdy se jedná o alarmující obsesivní chování.

Není tedy divu, že si majitelé všimnou problému teprve, až když zpozorují významnou ztrátu srsti nebo zraněnou kůži (až do takové míry se dokážou prolízat).

Nadměrné olizování, které způsobí bezoáry nebo ztrátu srsti, není v pořádku. Holá kůže bez srsti je více náchylná ke spálení od sluníčka, omrzlin a jiným vnějším vlivům.

V případě, že je vaše kočka obzvlášť vášnivá v péči o sebe sama, může svým drsným jazykem narušit i povrch pokožky, a to může vést k infekci. Infekce povede ještě k nadměrnějšímu olizování.

Nevolnost, bolest nebo nepohodlí může vést k nadměrnému olizování.


Proč to bolí, když vás kočka líže?

Pokud vás kočka více líže, cítíte, jako by vám po kůži někdo otíral smirkovým papírem. Kočka vás může olízat až do krve.

Kočičí jazyk je pokrytý malými výběžky zvanými papily, které směřují dozadu. Fungují jako účinný kartáč na vyčesávání srsti, mají svůj význam i při pití, při lovu a porcování masa.

Tyto neobvyklé výběžky jsou složené z kreatinu, ze stejné látky jako naše nehty nebo kočičí drápy.

Kočky čistí samy sebe, a proto je struktura jejich jazyka natolik silná, že pomocí něho dokážou dostat sliny až k pokožce stejně tak dokážou rozčesat svou srst a odstranit různé částečky jako špínu, odumřelé chlupy, blechy, atd.

Pomocí olizování také distribuuje oleje po pokožce a ochlazuje svůj kožich.

Pokud vás kočka líže opakovaně a usilovně svým výběžky pokrytým jazykem, není se co divit, že vás to může bolet. Není se co divit, že kočičí jazyk je přirovnáván ke smirkovému papíru.

Je bezpečné, když vás kočka líže?

Kočičí olizování je obvykle bezpečné, ale mohou se s ním pojit možná rizika.

Kočky mají v ústech bakterie, což může vést k infekci, pokud vám kočka olizuje otevřenou ránu. Nejvíce ohroženi jsou lidé s oslabenou imunitou.

Buďte v klidu. Kočka Vás může nakazit opravdu jen vzácně, ale pro jistotu jí nedovolte, aby vám olizovala obličej nebo jakékoli řezné rány na kůži.

Usilovné olizování někdy nemusí být obzvlášť příjemné. Záleží na tom, jak citlivou pokožku máte, pro některé lidi to může být více nepříjemné, když vezmeme v potaz kočičí drsný jazýček.

V některých případech nemusí být olizování pro vaši kočku bezpečné. Některé lékařské masti mohou být pro vaši kočku škodlivé, pokud je olízne. Pokud si na pokožku nebo vlasy aplikujete nějaké přípravky, ujistěte se, že jsou pro vaši kočku bezpečné.


Jak odnaučit kočku lízat? Co udělat, aby vás přestala lízat?

Pokud vás kočka sem tam olízne, pravděpodobně se vám tím snaží projevit svou lásku a pokud nejste citliví, nevadí vám to a nelíže vás příliš, můžete jí to dovolit.

Pokud vás kočka nelíže jako lízátko a usilovně nečistí, není její občasné olíznutí důvodem k obavám. Je to přirozené kočičí chování.

Ovšem někdy může být pro vás otravné a nepříjemné, když vás jejím drsným jazýčkem neustále olizuje.

Pokud vaše kočka není vystresovaná a jednoduše vás olizuje kvůli náklonnosti, můžete omezit její nadměrné olizování pozitivnímu způsoby.

Nikdy kočku za olizování netrestejte – nadáváním, postříkáním vodou, zatřesením sklenice s mincemi nebo aplikací hořkého spreje na pokožku.

Používání trestů může narušit (negativně ovlivnit) váš vztah s vaší kočkou a vyvolat u kočky úzkost a strach, což může vést ještě k častějšímu olizování.

Nejlepší je nabídnout ji rozptýlení a přesměrovat její pozornost k jiným podnětům.

Pokud chcete, aby vás kočka méně olizovala, vyzkoušejte následující tipy:

  • Pokryjte své ruce tričkem s dlouhým rukávem, a nebo ručníkem či jinou látku, když jste v blízkém kontaktu se svou kočkou a nabídněte jí hračku
  • Pomocí hraček získejte pozornost vaší kočky. Mějte hračku po ruce, když se posadíte nebo si lehnete v posteli, a když vás kočka začne olizovat, vytáhněte ji a povzbuďte ji, aby si s ní hrála. Škádlítka nebo- li udice jsou nejlepší volbou, protože s ní můžete pohybovat kolem a svou kočku pořádně prohnat. Hrou přesměrujete její pozornost z olizování na hraní.
  • Pokud se kočka ráda mazlí, mazlete se s ní a hlaďte ji a tím se jí snažte rozptýlit a odvést pozornost od olizování.
  • Je důležité poskytnou kočce příležitosti k duševnímu a fyzickému procvičení, i když se zrovna nemazlíte. Stromy pro kočky, pelíšek na okenní parapet, interaktivní hry a malé hračky jsou skvělou zábavou.
  • Pokud vás nadměrně olizuje, můžete se jednoduše zvednout a odejít nebo se posunout dál od kočky.

Závěr: Olizování je pro kočku něco přirozeného

Kočičí olizování není obvykle něco, co by vám mělo dělat starosti, naopak často bývá jedním z projevů kočičí lásky.

Kočka vás může olizovat, protože chce vyjádřit svou náklonnost, označit si vás jako člena své rodiny, chce zmírnit stres a úzkost, nebo získat vaši pozornost.

Ale pokud vás kočka líže nadměrně nebo se domníváte, že něco není v pořádku, obraťte se na svého veterináře.Napsat komentář