Pozná kočka svého pána? Ano, ale ne podle jeho vzhledu.

Přijdete domů a vaše kočka k vám přiběhne, aby vás přivítala. Ale jak může vědět, že to jste opravdu vy, a ne někdo jiný?

Kočka pozná svého pána, tedy vás, ale ne podle vašeho vzhledu. Výsledky studie ukazují, že kočka na rozdíl od psa nedokáže rozlišit obličej svého pána od cizího člověka. Kočky mají problém vidět lidské tváře dostatečně podrobně, aby je dokázaly od sebe rozlišit, ale přesto vás mohou poznat za pomocí jiných smyslů.

Místo toho vás kočka pozná podle vašeho hlasu a pachu. Japonská studie zjistila, že kočka dokáže nejen poznat hlas svého pána, ale i své jméno a úspěšně na něj reaguje.

Vaše kočka má také citlivější čich a dokáže poznat vaši jedinečnou vůni bez ohledu na to, jestli na sobě máte voňavku.

Kočky mají dlouho historii soužití s člověkem, trvající 10 000 let. Vypadá to, že mají vlastní schopnost komunikace s lidmi.

Myšlenka, že kočka neuznává svého pána nebo že ji nezajímá, je mylná. Pouze se její uznání a chápání jednoduše liší od toho vašeho. Nejen pes, ale i kočka si může vytvořit hluboké emocionální spojení s člověkem.

Kočky se o vás zajímají, věnují vám svou pozornost a citlivě reagují na vaše emoce, i když je pravděpodobně nedokáží vyčíst z vaší tváře. Pomocí čichu, sluchu a řeči vašeho těla dokáže poznat nejen vás samotné, ale i to, jak se cítíte a jestli nejste nemocní.

Pojďme se podrobněji podívat na to, jakým způsobem kočka pozná svého pána a jak na něj reaguje.

Pozná kočka svého pána podle obličeje?

Studie Pennsylvánské státní univerzity v roce 2005 zkoumala otázku, jestli psi a kočky dokážou poznat svého pána pouze podle jeho obličeje.

Při experimentu jim ukazovali obrázky obličeje jejich vlastního majitele a cizího člověka. Za výběr obrázku svého majitele dostali pamlsek.

Psi si vedli v tomto úkolu o poznání lépe. Dokázali rozpoznat obličej svého pána v 88,2 % případů, zatímco kočky poznaly obličej svého pána v polovině případů (54,5 %).

Ve stejné studii byly kočkám ukazovány obrázky tváře známé kočky, která s nimi žila, a cizí kočky a v 90,7 procentech případů vybrali známou kočičí tvář.

Možným důvodem její vysoké úspěšnosti je, že kočky jsou vůči ostatním kočkám od přírody ostražitější.

Je zřejmé, že kočky jsou dobré ve vizuálním rozpoznávání tváří, avšak s výjimkou lidských tváří.

Kočky buď nedokážou rozlišit lidské tváře, nebo je jim prostě jedno, jak vypadáme.

Ve skutečnosti kočky nikdy neměli potřebu rozpoznat lidský obličej. Kočka se do lidské společnost dostala prakticky jen náhodou a na základě své vlastní volby, a to díky nadbytečnému množství hlodavců, kterým se dařilo ve stodolách s obilím.

Kočky nikdy nepotřebovaly číst lidská gesta a výrazy stejným způsobem jako psi, a proto si neosvojily schopnost odlišit jednu lidskou tvář od druhé.

Pokud jste někdy viděli, jak vaše kočka reaguje na jinou kočku, bude vám dávat smysl, proč je lepší ve vizuálním rozpoznávání ostatních koček než lidí. Ostatní kočky mohou pro ni představovat hrozbu, proto je pro ni důležité je rozeznat i podle vzhledu.

Když spatří přibližující se kočku, potřebuje tuto situaci rychle vyhodnotit. Je to přítel nebo nepřítel? Mám se schovat, bránit území nebo se s ní přivítat?

Kočky jsou také pravděpodobně dobré v poznávání ostatních koček podle vzhledu, protože si uchovávají vzpomínky na špatné zkušenosti v dlouhodobé paměti.

První dojem je pro kočky důležitý a pokud je špatný, může vyústit v dlouhotrvající zášť. Pokud se sousední kočky při prvním setkání poperou, zapamatují si to, a při příštím setkání budou velmi obezřetné.

Proč kočka nerozpozná obličej svého pána?

Pokud se vás někdo zeptá, jak byste popsali tvář jiného člověka, začali byste mluvit o barvě očí, barvě vlasů, velikosti nosu a dalších výrazných rysech.

Kočky jsou přirozeně krátkozraké, což znamená, že vzdálené předměty vidí hůře, a musí být aspoň 6 metrů blízko k předmětu, aby ho viděly ostřeji.

Pokud stojíte daleko od kočky, budete se vaší kočce jevit jako jedna velká šmouha.

Lidské oči mají svaly, které jim umožňují měnit tvar čoček a mohou se tak zaměřit na předměty v různých vzdálenostech, ale kočičí oči tyto svaly postrádají. To je důvod, proč kočky dokážou svůj zrak zaostřit pouze na předměty, které se nacházejí ve vzdálenosti 15 až 50 centimetrů.

Díky tomu je pro kočku obtížné rozeznat výrazný nos, jizvy nebo tetování. K tomu přidejte i rozdílnou velikost kočky a člověka.

Většinu času stráví vaše kočka u vašich nohou, a tak často se jí nenaskytne příležitost být v blízkosti vašeho obličeje, aby si ho pořádně zapamatovala.

Tip: Jak kočka vnímá člověka? Jako velkou kočku?

Navíc jsou kočky barvoslepé a postrádají čípky pro rozpoznávání červené barvy. Jejich svět se jeví jako modrý, šedý a žlutý.

Nedokážou rozlišit červenou barvu od zelené barvy. Pokud máte například červené vlasy, vaše kočka to nezaznamená a nebude to považovat za váš výrazný rys.

Pozná kočka svého pána podle jeho hlasu?

Kočka pozná nejen svého pána podle jeho hlasu, dokonce dokáže rozeznat i svoje jméno.

Studie z roku 2013 publikovaná v Animal Cognition prokázala, že kočky také rozpoznávají hlasy svých pánů a dokážou je odlišit od hlasů cizích lidí.

V tomto experimentu výzkumnici přehrávali kočkám tři různé hlasy cizích lidí, po nichž následoval hlas majitele, který byl mimo dohled kočky. Všichni volali na kočku jejím jménem.

Kočky reagovaly na lidské hlasy pohybem uší a hlavy, a ne vokalizací nebo pohybem ocasu a ani nešly směrem k hlasu svého pána jako pes. Jejich reakce na cizí hlasy byla nízká, ale když zaslechly hlas svého majitele, jejich reakce byla významná.

Výsledek této studie ukazuje, že kočky dokážou poznat svého pána také pouze podle hlasu a odlišit od něho hlasy neznámých lidí.

Vaše kočka tedy reaguje na vaše zavolání, ale její reakce je většinou jemná a snadno přehlédnutelná. Vaše kočka může pouze natočit hlavu vaším směrem nebo udělat pohyb ušima a tím dát najevo, že vás slyšela. Neznamená to však, že za vámi přijde, což určitě znáte z vlastní zkušenosti, obzvlášť když od vás nic nepotřebuje a je v danou chvíli naprosto spokojená.

Koťata reagují na hlas své kočičí matky. Ta používá jedinečné mňoukání nebo cvrlikání, aby získala pozornost svých koťat a mohla je tak varovat před nebezpečím nebo je zavolat ke krmení.

Když kotě vyroste a opustí svou matku, přebírá tuto roli majitel. Kočka se spoléhá na to, že ji ochráníte před nebezpečím, poskytnete jí jídlo a domov, a proto na váš hlas reagují stejným způsobem jako by reagovala na hlas své matky.

Vědci také zjistili, že cvrlikání a mňoukání vydávané kočičími matkami představuje specifickou formu hlasové komunikace s mláďaty a že koťata se učí reagovat na něj pozitivně a odlišují je od cvrlikání a mňoukání jiných matek a jiných koček.

Kočičí sluch je mnohem lepší než sluch psů nebo lidí, a proto se obvykle nenechají oklamat zvuky z televize, počítačů, rádií a nemyslí si, že jsou skutečné. Stále však dokážou rozpoznat zvuk hlasu svého pána.

Kočka pozná svého pána i podle dalších zvuků, které vydává

Když se vrátíte domů z práce, můžete najít svou kočku čekat u dveří, protože si zapamatovala zvuk vašich kroků a styl vaší chůze.

Kočka má vynikající sluch a už z dálky slyší, jak jdete domů a dokáže rozlišit, zda jste to vy nebo někdo jiný, kdo jde po schodech. Stejně tak rozezná zvuk vašeho přijíždějícího auta.

Kočky také rozeznávají vzorec vašeho dýchání.

Stalo se vám někdy, že jste se ráno probudili a kočka seděla u vaší hlavy a zírala vám přímo do obličeje nebo jste dokonce cítili šimrání jejich vousků? Nebojte se, kočka u vás neproseděla celou noc, pouze na základě změny vašeho dýchání věděla, že se nacházíte v lehkém spánku a že se každou chvíli probudíte.

Kočky také vědí, když jste v hlubokém spánku. Kočky se rychle naučí, že během hlubokého spánku od vás nezískají žádnou pozornost.

Lehčí a mělčí nádechy jsou snadno rozeznatelné a vaše kočka jim bude pozorně naslouchat s vědomím, že brzy bude následovat snídaně.

Tip: Jak dlouho a jak často kočka spí?

Pozná kočka svého pána podle jeho pachu?

Kočka má mnohem lepší čich než člověk a dokáže vás poznat podle vašeho jedinečného pachu, který nezamaskujete ani použitím voňavky.

Kočky mají skvělý čich. Není sice tak dobrý jako psí čich, ale je mnohem citlivější než lidský čich. Kočky mají v nose až 80 milionů pachových receptorů – 20krát více než lidé.

Stejně jako psi, i kočky využívají svůj čich ke sběru informací, včetně informací o vás.

Dokážou velmi dobře rozpoznávat pachy a rozlišovat mezi různými vůněmi, včetně vaší vlastní, která je pro ně uklidňující.

Když k vám vaše kočka přijde a očichá vás, pravděpodobně jen kontroluje, zda jste to opravdu vy. Je také možné, že z vás cítí neznámý pach – jinou kočky nebo psa, pokud jste se s nimi před návrtem domů pomazlili.

Čichové podněty jsou pro kočky klíčové pro její každodenní život a dospělé kočky používají čich k označení území a rozpoznávání území jiných koček.

Vaše kočka je schopna odlišit váš pach od ostatních lidí, přičemž každý člověk má pro ni rozlišitelnou a jedinečnou vůni.

Kočičí nos dokáže proniknout i přes vůní parfémů a jiných umělých vůní až k vaší přirozené vůni.

Pokud změníte vůni, kterou nosíte, vaše kočka to hned zaregistruje. Vaše kočka na vás může zírat s otevřenou tlamou, vyplazeným jazykem a stočeným horním rtem a odhalenými zuby a v této pozici může setrvat několik sekund. Této reakci se říká Flémování a je to velmi zábavné pozorovat.

Jedná se vlastně o způsob, který usnadňuje přenos feromonů a určitých vůní do Jacobsonova orgánu.

Jacobsonův orgán se nachází ve střeše kočičí tlamy. Kočky používají Flémování, když se setkají s novým pachem, protože díky němu vůni vstřebávají naplno a lépe si ji uloží do paměti.

Kočky mají výbornou dlouhodobou paměť a pamatují se nejen pozitivní, ale i negativní věci, které jsou pro ně důležité, obzvlášť ve spojení s jídlem a přežitím. A nový pach spojený s jejich majitelem si určitě budou chtít zapamatovat.

Kočky také rády na vás zanechávají svůj pach tím, že se o vás otírají hlavou a tělem a označují vás za součást své rodiny.

Co vycítí kočka? Pozná kočka smutek a jiné pocity svého pána, když je šťastný nebo naštvaný?

Studie ukázaly, že kočky jsou citlivé na lidské emoce, i když v menší míře než psi. Rozlišují mezi lidskými emočními podněty, které však vyvolávají pouze nepatrné a jemné změny chování kočky v souladu s emočními projevy majitele.

Další výzkumy ukázaly, že kočky jsou také citlivé na lidské nálady, a zejména se častěji zapojují do sociálních interakcí s lidmi v depresi [1] (častěji s majiteli komunikují a častěji se o ně otírají hlavou a bokem) a častěji se přibližují k majitelům, kteří jsou extrovertní nebo rozrušení.[2].

Tip: 11 projevů kočičí lásky

Další studie zkoumala, zda se kočky obracejí na člověka o pomoc, když si nejsou jisté v určité situaci.

Jako děti i dospělé reagujeme na chování ostatních, abychom věděli, jak máme v dané situaci reagovat.  Například klaun se může zpočátku zdát děsivý, ale pokud se všichni ostatní dobře baví, můžeme rychle zjistit, že to není situace, ze které bychom měli mít strach.

V experimentu přivedli vědci kočku s jejím majitelem do pokoje, kde se nacházel ventilátor s děsivými stužkami. Vědci chtělo zjistit, zda a jak kočky budou reagovat na svého majitele v této situaci.

Majitel se měl chovat buď neutrálně, vystrašeně nebo šťastně a uvolněně v přítomnosti ventilátoru.

Výzkumníci zjistili, že většina koček (79 %) se střídavě dívala na ventilátor a svého pána a zdálo se, že se snažila určit jeho reakci.

Kočky také reagovaly na emocionální odezvu svého majitele v uvedené situaci. S větší pravděpodobností se vzdálily od ventilátoru, když jejich majitel vypadal vyděšeně, přitom také s větší pravděpodobností se svým majitelem neverbálně komunikovaly. Podle autorů je možné, že se kočky snažily vyhledat bezpečí a jistotu u svého majitele.

Kočky se spoléhají na pach, a ne na svůj zrak při rozeznávání jedné osoby od druhé. Změny vašeho pachu mohou také signalizovat emocionální nebo fyzické změny, které vaše kočka dokáže zachytit, zatímco pro nás zůstávají neviditelné.

Když jste nemocní, vaše vůně se mírně změní a některé léky mohou také mít vliv na váš pach. Kočky to jsou schopné zachytit a vnímají změny ve vašem těle, což často způsobí, že se budou chovat jinak, když se snaží zjistit, co se děje.

Některé nové výzkumy však naznačují, že kočky mohou rozumět vašim výrazům obličeje více, než si vědci mysleli. Studie z roku 2019 zjistila, že kočky mohou číst lidský pohled, aby získaly informace.

V této studii kočky dosáhly 70% úspěšnosti, když sledovaly pohled svého majitele, kterým jim ukazoval, kde se nachází skryté jídlo. Úspěšnost koček nebyla ovlivněna jak typem pohledu (upřený nebo střídavý pohled na dané místo), tak přítomností/nepřítomností ukazování na skryté jídlo.

Tyto výsledku jsou důkazem, že kočky jsou schopné sledovat lidský pohled, což je považováno za jeden z obtížnějších vizuálních signálů, které jsou používány během interakcí mezi člověkem a zvířetem.  

I když si odborníci nemyslí, že kočky dokážou číst lidské tváře, stále mohou zachytit vaše emoce prostřednictvím řeči vašeho těla, hlasu a dalšího chování.

Tip: Jak je vaše kočka inteligentní? 

Oborníci mají zato, že lidé se často mylně domnívají, že kočky nemohou pochopit lidské emoce kvůli opakovaným stereotypům o kočkách, které jsou rezervované nebo lhostejné.

Vaše kočka dokáže rozpoznat a zapamatovat si vaše zvyky, které jsou pro ni prospěšné

Kočka si také dokáže zapamatovat vaše každodenní zvyky a především čas jídla. Zná vás lépe, než vy znáte sami sebe.

Pokud jste si někdy položili otázku: Zná mě moje kočka?

Můžete být v klidu: Vaše kočka vás zná až moc dobře, možná lépe, než vy znáte sami sebe.

Kočka se velmi rychle naučí vaše každodenní zvyky. Je to pro ni důležité, protože moc dobře ví, že jste to vy, kdo jí dává jídlo, pamlsky, lásku a pohlazení.

Dokáže s vámi také velmi dobře manipulovat. Velmi rychle přijde na to, které zvuky a chování u vás vyvolají požadované reakce. Vědí například, že když budou vrnět ve vyšších frekvencích nebo když zamňoukají, okamžitě získají vaši pozornost, což znamená jídlo, pohlazení nebo hraní.

Její schopnost rozpoznávat vzorce chování pochází pravděpodobně z její predátorské povahy. Navíc se hodně spoléhají na řeč vašeho těla, obzvlášť když jim to prospívá!

Za jak dlouho kočka zapomene?

Vaše kočka n vás pravděpodobně nezapomene ani po několika letech, pokud jste si s ní vytvořili silné pouto.

Pokud se s kočkou setkáte poprvé a máte pouze jednu interakci, bude si vás pamatovat i po 16 hodinách.

Ale kočky mají skvělou dlouhodobou paměť a bude si vás pamatovat hodně dlouho.

Za jak dlouho kočka zapomene?  Pozná svého pána i po dlouhé době?

To závisí na tom, jaký silný vztah jste si se svou kočkou vytvořili a jak dlouho jste s ní byli. Pokud jste jí dávali jídlo, starali se o ní s láskou a s péčí, pravděpodobně na vás nezapomene ani po několika letech.

Pokud máte dostatečně pevné pouto, vaše kočka na vás nezapomene ani v případě, že vás uvidí po několika měsících či roků odloučení. Jakmile vás uslyší a očichá vás, pozná vás i po tak dlouhé době.

Vaše kočka si vás také může pamatovat po celý svůj život.

Závěr: Kočka pozná svého pána

Kočka pozná svého pána, ale ne pohledem, protože lidské obličeje jí připadají stejné. Kočka na rozdíl od psa nedokáže rozlišit obličej svého pána od cizího člověka.

Místo toho kočka pozná svého pána na základě zvuku a čichu.

Japonská studie prokázala, že kočky rozlišují svá vlastní jména od obecných slov, přičemž reakce na hlas jejich pána byla mnohem výraznější na hlas cizího člověka.

Dokud na vaši kočku nepromluvíte, můžete být kýmkoli. Poté, co na ni promluvíte, bude hned vědět, že jste to vy.

Vaše kočka vás okamžitě pozná podle vaší jedinečné přírodní vůně, bez ohledu na to, zda máte na sobě voňavku nebo ne. Při přivítání se o vás začne ihned otírat, aby na vás zanechala svůj pach.

Kočka vás také pozná podle zvuku vašich kroků. To je důvod, proč je vaše kočka za dveřmi, když přijdete domů.

Zajímavostí je, že vaše kočka si vás bude pamatovat i po mnoha letech.  Přestože můžete mít někdy pocit, že si vás kočka nevšímá a že jí na vás nezáleží, ve skutečnosti vás má ráda. Poznává vás a přiběhne k vám nejen, když je čas večeře.

Závěr je jasný: Kočka pozná svého pána, i když ne stejným způsobem, jako pán poznává ji, tedy podle jejího vzhledu.

1 komentář u „Pozná kočka svého pána? Ano, ale ne podle jeho vzhledu.“

Napsat komentář