11 projevů kočičí lásky aneb jak poznat, že vás kočka miluje

Milují nás kočky?

Ano, kočky pociťují a projevují bezpodmínečnou lásku a důvěru ke svému člověku a stejně tak jako my ji pociťujeme a projevujeme jim.

Kočky projevují svou lásku a náklonnost svými vlastními kočičími způsoby. Je důležité je znát, abyste zachytily momenty, kdy se vám vaše kočka snaží říct: miluji tě, můj příteli.

Kočky projevují svou lásku pomocí řeči těla: otírají se o váš obličej, olizují vás, chodí za vámi, uvelebují se ve vašem klíně, vrní a láskyplně na vás mrkají,…

Pojďme se blíže podívat na způsoby, kterými vám kočky projevují svou lásku a co můžeme udělat pro to, aby vás milovali a byli spokojené a šťastné.


Milují nás kočky?

Kočky jsou jedinečné, inteligentní a složité osobnosti, které si stejně jako pes dokážou vytvořit citové pouto k člověku. Přitom má na to vliv i genetika, povaha, brzká socializace a předešlé zkušenosti.

Kočky možná nepociťují nebo neprojevují lásku úplně stejným způsobem jako my, ale jsou ovlivněny pozitivními a negativními podněty.

Nedávná studie zjistila, že kočky se starají o lidi a používají je jako zdroj útěchy a pro pocit bezpečí, když jsou vystresované.

Náklonost a oddanost, kterou pociťují a sdílí s člověkem může být stejně silná jako se psem. Skutečně, některé kočky jsou natolik závislé na svých majitelích, že dokonce mohou trpět separační úzkostí.

Pokud vaše kočka chce trávit čas s vámi, těší se na váš příchod domů a projevuje náklonnost svou řečí těla, vytvořila si k vám silné citové pouto a opravdu vás miluje.


Jak kočky projevují lásku

Je zásadní číst postoj kočky společně s proměnlivými výrazy ve tváři, abyste mohli přesněji vyhodnotit, jak se vaše kočka právě cítí. Nejdůležitější je pozorování a znalosti o tom, co se vám kočka snaží říct.

Kočka projevuje svůj stav stejně jako lidé pomocí řečí těla, kterou můžete pozorovat. Vizuální znaky, kterými se kočka snaží zmenšit vzdálenost od člověka či jiné kočky je držení ocasu nahoře, sociální převalování a pomalé mrkání.

Vědci také zjistili, že kočky odpovídají na zavolání jejich jména majiteli, ale nereagují na cizince, který se snaží voláním jejich jména napodobit jejich majitele.


11 projevů kočičí lásky aneb jak poznat, že vás kočka skutečně miluje

Kočky projevují lásku lidem následujícím chováním:

1. Vaše kočka vás neustále pronásleduje

Kočky následují lidi, které milují a rády se zdržují v jejich blízkosti.

Kočky se rády zdržují v blízkosti lidí, které mají rády. Kočky mohou sice být od přírody nezávislé, ale stále chtějí s vámi trávit svůj čas.

Všimli jste si, že se vaše kočka často zdržuje v tom samém pokoji, ve kterém právě jste? A pokud vstanete a přesunete se do jiného pokoje, není pro vás překvapením, že vás vaše kočka následuje.

Kolikrát se vám stalo, že jste něco nesli a málem jste zakopli o někoho, kdo se vám během cesty motal pod nohami? Jak často se vám stalo, že jste zprudka otevřely dveře od místnosti a někdo je taktak rychle odskočil?

Pokud vás vaše kočka miluje, bude za vámi chodit a zdržovat se ve vaší blízkosti, i když nemusí chtít být v přílišné blízkosti po celou dobu. Může také sedět nebo ležet tak, aby se vás dotýkala – její záda se mohou dotýkat vaší nohy nebo na vás může položit svou tlapku.

I když vaše kočka není klínový typ (ležela by vám v klíně), může stále projevovat svou lásku tím, že se bude zdržovat ve vaší blízkosti. Majitelé se často mylně domnívají, že když jim kočka neskáče do klína, tak je vůči nim lhostejná a odměřená, ale někdy kočka potřebuje být pouze ve vší blízkosti, aby byla šťastná.

Některé kočky rády leží na gauči poblíž, na kraji postele nebo na židli ve vaší blízkosti. Tyto rezervované společníci vás milují stejně jako kočky, které jsou více dotykové a rády leží na klíně svých majitelů.

2. Hýbe špičkou ocasu nebo se jím otírá o vaše nohy

Pokud se k Vám kočka přiblíží se vzpřímeným ocasem a začne se Vám otírat o nohy, snaží se na vítá Vás a snaží se na Vás zanechat svůj pach a označit si Vás za svého člověka.

Kočičí ocas odhaluje mnohé o tom, jak se kočka zrovna cítí a může vám pomoci porozumět kočičí řeči těla.

Pokud se k vám kočka přiblíží se vzpřímeným ocasem nebo se vzpřímeným ocasem s pohybující špičkou ze strany na stranu (nebo ve tvaru otazníku), může to být signálem, že se vaše kočka cítí sebejistě a šťastně ve vaší přítomnosti. Také tím říká: „Jsem přátelská a mám tě ráda“.

Pokud obtáčí ocas kolem vaší nohy nebo ruky, může tím dávat najevo blízký vztah, přátelství a lásku.

Upozornění: Pohybující ocas, naježená srst a záda do oblouku je signálem toho, že se kočka cítí v nebezpečí.

3. Otírá se o vás obličejem

Kočka se otírá o lidi a předměty, které má ráda a zanechává na nich své pachové stopy, kterými říká: tohle je moje.

Otírání nastává, když se kočka nosem otírá obličejem o vás, jiné živočichy nebo i neživé objekty (nábytek, zeď, postel,..) a tím na vás či předmětech zanechává chemické zprávy.

Mnoho koček se otírá obličejem o obličej jejich majitelů – dává jim hlavičku nebo se otírá o jejich hlavu. Kočky mají pachové žlázy v oblasti ocasu a na obličeji a jejich otíráním na vás zanechává své pachové feromony,

Za zanechávání pachových stop se skrývá teritoriální chován, které pomáhá kočce cítit se více obeznámený s jejich prostředím. Je také projevem přátelského a sociálního chování vůči někomu, koho milují.

4. Dává vám hlavičky

Pokud vám dá hlavičku, je to jeden z dalších způsobů, kterým vám říká, že vás miluje. Pokud vám kočka dává hlavičku nebo se o vás otírá, zanechává na vás své feromony produkované ze speciální obličejové žlázy.

Pokud vám kočka běžně dává hlavičky, snaží se tím ostatním říct, že jste jejich speciálním člověkem, tento člověk je MŮJ.

Hlavičky jsou jako objetí od vaší kočky a snaží se jimi smíchat vaše pach dohromady a vytvořit mezi vámi pouto.

Tip: Pokud se vám kočka otírá o nohy, zkuste držet svou ruku v uzavřené pěsti v blízkosti její hlavy a uvidíte, jestli se kočka o vaše klouby hlavičkou otře.

5. Čistí vás a olizuje jako lízátko

Kočky olizují (čistí) lidi, které mají rády a se kterými mají blízký vztah.

Kočka stráví mnoho času péčí o sebe a také olizováním a čištěním druhých koček.

Hlavní důkaz toho, že vás kočka přijala a považuje vás za součást její rodiny, je v momentě, když vás začne čistit.

Pokud vaše kočka olizuje vaši kůži, oždibuje vaši ruku nebo cucá vaše oblečení, pravděpodobně se s vámi snaží vyměnit pach a vytvořit s vámi skupinový společný pach.

Kočky pečují jen o ty speciální kočky, které milují a kterým věří, a vy nejste výjimkou z tohoto pravidla.

V domácnosti, ve které žije více koček, je vzájemné péče mezi nimi znakem důvěry a přátelství. Snažte se vypozorovat, jestli se vaše kočky navzájem čistí. Můžete být jediným členem rodiny, kterému projevuje takovou poctu.

6. Dává vám láskyplné kousance

Jemné kousnutí je také neobvyklým projevem lásky. Pozor, nezaměňovat s agresivním kousnutím, které bolí.

Některé kočky vyjadřují svou lásku prostřednictvím kousání. Na první pohled se to zdá být zvláštní, ale můžete rozpoznat rozdíl mezi milujícími kousanci a těmi agresivní podle toho, jak silně vás kouše.

Pokud její kousance bolí, dávejte si raději pozor. Nesnaží se vám projevit lásku, ale vztek a agresi.

Jemné a hravé kousání, které pouze lechtá je jedním ze způsobů, jak vám kočka dává najevo svou lásku.

Pokud kočka ráda uždibuje vaše prsty u rukou nebo nohou, říká vám tím, že si chce s vámi hrát. Jste pravděpodobně jejím oblíbeným člověkem.

7. Posílá vám lásku (pomalým mrknutí)

Pokud na Vás kočka pomalu mrká, vyjadřuje tím lásku, důvěru a spokojenost. Cítí se ve Vaší společnosti v bezpečí.

Pomalé mrknutí je jedním ze znaků kočičí lásky, který často přehlédneme, pokud o něm nevíme.

Pokud si všimnete, že se na vás vaše kočka dívá a pomalu zavírá a otevírá oči, snaží se tím říct, že vám důvěřuje a že jí na vás záleží.

Pomalé mrknutí, na které se zaměřila i studie, většinou začíná několika mrknutími na půl oka následovanými delším přivřením očí nebo jejich úplným zavřením.

Kočky se takto projevují pouze kolem lidí a koček, kterým věří.

Kočičí experti láskyplně označují toto pomalé mrknutí jako kočičí polibky. Je to v podstatě nabídka k manželství od vaší kočky.

Pokud si příště všimnete, že na vás kočka pomalu mrká, pokuste se jí polibek pomalým mrknutím vrátit. Nedívejte se na ni upřeně, odvraťte zrak, abyste se upřeným zíráním nejevili pro ni jako hrozba.

Není snad nejlepší způsob, jak říct své milované kočce, že ji milujete, v jejím vlastním jazyce?

Tip: Pomalé mrknutí je také skvělým způsobem, jak se představit nové kočce a tím jí ukázat, že pro ni nejste hrozbou a že se může cítit v bezpečí.

8. Válí se po zemi a ukazuje vám bříško

Když se kočka ve Vaší přítomnost povaluje po zemi a přitom Vám ukazuje své bříško, říká tím, že Vám důvěřuje a cítí se spokojeně.

Toto zajímavé chování kočka projevuje během více okolnostech a je zaměřené na lidi, jiné kočky, a v některých situacích i na jiná domácí zvířata, se kterými má skvělý vztah.

Bříško kočky je její nejzranitelnější místo. Pokud vám ukazuje své bříško, ukazuje tím, že je relaxovaná a spokojená a také vám důvěřuje.

Pokud se kočka začne povalovat po zemi, může vás tím přivítat, komunikovat s vámi s přátelským záměrem a může vás tím zvát k tomu, abyste se k ní přiblížili a hráli si s sní.

Pokud vám kočka ukáže bříško a dovolí vám pohladit její bříško, je to znak naprosté důvěry a lásky.

Upozornění: Přestože toto chování může vypadat jako pozvánka, nemusí to vždy být pozvánka k tomu, abyste se dotkli bříška kočky, protože to může kočku překvapit a může vás poškrábat nebo pokousat.

Nedoporučuje se kočku hladit po břiše, pokud si to neužívá, pouze na vlastní nebezpečí.

9. Pohyb tlapičkami dolů a nahoru jakoby hnětla těsto

Možná jste si všimli, že vaše kočka při mazlení často hýbe předními tlapkami jakoby hnětla těsto. Toto chování pochází z doby, když byla ještě kotě.

Určitě se vám už stalo, že vaše kočka při mazlení tlapičkami pohybovala dolů a nahoru a přitom vytahovala a zatahovala drápky jakoby hnětla těsto. Dělají to většinou na měkkém povrchu nebo na vašem klíně.

Toto chování pochází z kočičího dětství, kdy koťata „hnětla“ tlapičkami jejich matku při krmení a stimulovala tímto pohybem tok mléka.

Kočka většinou provádí toto chování těsně před uvelebením se na vybrané místo nebo když se cítí spokojená, uvolněná a zbožňována.

10. Vrní a přede jako kolovrátek

Kočka vrní nejen, když je spokojená, ale i když se necítí dobře. Vrnění má léčivý účinek.

Vrnění je nejznámějším projevem kočičí spokojenosti.

Kočka vrní za mnoha různých situací, které můžeme považovat za pozitivní:

  • Koťata vrní během saní mléka a kočky vrní během kojení
  • Při hlazení, mluvení na kočku nebo při odpočinku ve vašem klíně
  • Při otírání o oblíbeného zvířecího kamaráda nebo při společném odpočinku
  • Při kartáčování člověkem nebo čištění jinou kočkou

Tip: Proč kočka přede? Nejen, když je šťastná.

Je také důležité vědět, že kočky také vrní v situací, které můžeme považovat za negativní: kočky při porodu, když pociťují bolest nebo když umírají.

11. Nosí vám dárky, ze kterých máte opravdovou „radost“

Kočka nosí dárky, protože Vám chce ukázat svůj vděk a chce se s Vámi o svůj úlovek podělit. S vděčností ho přijmete.

Přestože příliš neoceňujete, když najdete na rohožce, na koberci nebo dokonce ve vaší posteli mrtvou myš nebo ptáčka, kočka vám tím dává najevo svou lásku.

Kočky jsou přirození predátoři a chce se pouze s vámi, s jejím milovaným přítelem, podělit o trofej z úspěšného lovu.

Vaše kočka si nejspíš všimla, že vy samy domů svoje vlastní úlovky nenosíte, tak vám chce pouze pomoci, abyste nehladověli.

Vy jí dáváte krmivo každý den a svým úlovkem vám chce také projevit svůj vděk.

Tím, že vám přinese mrtvou myš nebo ptáčka a pokud máte štěstí, tak hračku, je znakem, že vás kočka považuje za rodinu a chce se s vámi podělit.

V tomto případě stejně jako u ostatních dárků platí, že myšlenka se počítá a tento jedinečný dárek s vděkem přijmete.

4 tipy, jak získat kočičí lásku

Tip č. 1: Mějte na paměti, že kočka není člověk a pozorujte její chování

Pokud si chcete vytvořit se svou kočkou silné pouto, je důležité brát v potaz její potřeby a uvědomit si, že kočka není člověk.

Prvním zásadním tipem je poznat vaší kočku a snažit se jí porozumět. Pozorně sledujte její chování a její řeč těla, a tím zjistíte, co má ráda, co se jí líbí a co naopak ne.

Pozorováním jejího chování zjistíte, co ji motivuje.

Projevte jí náklonnost a lásku, ale nesnažte se ji zavalit svými silnými emocemi a neustálým kontaktem, a vyhněte se nošení a zvedání, pokud to není nutné.

Poskytněte své kočce možnost mít kontrolu během vzájemného kontaktu. Nechte kočce otevřený prostor k tomu, aby se sama rozhodla, jestli se chce teď s vámi mazlit, a nebo chce odejít. Nedržte ji násilím a nenuťte ji k mazlení (dejte jí prostor).

Dle studií je nejlepší dát kočce možnost udělat první krok k vzájemnému kontaktu.

Většina majitelů po příchodu domů běží ke své kočce a hned se s ní muchluje a třeba ji i zvedají, aniž by si nejdřív ověřili, že se to jejich kočce líbí.

Kočky se rády schovávají a spí, aniž by byly rušeny. Respektujte jejich potřebu pro vlastní klid a prostor. Samy chcete v průběhu dne mít čas jen pro sebe a nechcete se s nikým bavit. Hlavně si to neberte osobně, když chtějí být samy.

Tip č. 2: obohaťte kočičí prostředí

Obohacením vnitřního prostředí Vám pomůže vytvořit se svou kočkou bližší vztah. Můžete svou kočku vzít ven na vodítku nebo ji pustit do venkovního uzavřeného prostoru.

Obohacením vnitřního prostředí může pomoci zlepšit váš vzájemný vztah a zvýšit spokojenost vaší kočky. Můžete ji také vzít ven na vodítku nebo je pustit do zabezpečeného venkovního prostoru.

Obohacení kočičího prostředí nezahrnuje jenom poskytnutí bezpečného domu, které naplní jejích specifické potřeby, ale také poskytnutí přirozených podnětů a objektů, které naplní její individuální a instinktivní potřeby.

Kočky milují život ve třech dimenzích. Nejen šířka a délka, ale pro jejich pocit spokojenosti je nezbytný třetí prvek – výška.

Výška je pro ně nejen formou cvičení, ale nezbytností, díky které se cítí v bezpečí a je to pro ně i úkryt před predátory. Nejlepším řešením domácí kočky je koupě Odpočívadla pro kočky.

V nedávné studii se ukázalo, že kočičí venkovní uzavřené příbytky jsou praktickým řešením pro domácí kočky a kočky, které mají volný přístup ven, neboť zabraňuje toulání kočky. Májí dvě výhody: zlepšují kvalitu života kočky a zároveň odstraňuje obavy majitele, že by se kočce mohlo něco stát.

Studie provedená v Itálii zjistila, že kočky, které většinu času zůstávají doma (měly každý den přístup do zahrady pod dozorem na 1 hodinu) byly více v symbióze se svým majitelem než kočky, které měly volný přístup ven.

Tip č. 3: Věnujte své kočce každý den svůj čas a upevněte pouto mezi vámi

Je důležité trávit čas společně se svou kočkou a užívat si vzájemnou společnost a blízkost.

Trávení času s vaší kočkou způsobem, který má vaše kočka ráda, pomáhá upevňovat lásku a vztah mez vámi.

Pozitivní vztah s Vaší kočkou má také vliv na zdraví Vaší kočku.

Výzkumy ukazují, že majitelé, kteří mají pevnější pouto se svým mazlíčkem, navštěvují veterináře častěji a tím preventivně zabraňují vzniku vážnějších zdravotních problémů, a je u nich pravděpodobnější, že vyzkouší, co jim jejich veterinář doporučí.

Tip č. 4: Hrajte si se svou kočku – hodně

Hra je extrémně důležitá pro kočky. Udržuje je aktivní, spokojené a klidné. Každý den si vyhraďte čas na hru se svou kočkou.

Většina problémů s chování pramení z nudy a nedostatku hry.

Majitel jde se svým psem na dlouho procházku, hází mu aport a považuje to za samozřejmost. Ale většina lidí zapomíná, že kočka je skrytý lovec, který potřebuje pravidelnou hru pro vypuštění energie.

Z nedávné studie vyplynulo, že většina koček dává přednost sociální interakci s člověkem před jídlem (i když bylo na druhém místě) a hrou.

Ale to, co je lákalo k interakci s člověkem, byla interaktivní hračka. Jedním z nejoblíbenějších typů hraček jsou vábničky neboli škádlítka s peřím, provázky nebo kořistí (myš, pták,…), které v nich probouzejí lovecké chování.

Tip: Nejlepší hračky pro kočky

Denní hraní s kočkou je skvělým způsobem k navázání a prohloubení vzájemného vztahu, když nemají zrovna náladu na mazlení, a také je skvělé pro udržení kočky v kondici.

Pokud chcete, aby vás kočka milovala, buďte trochu pasivní a nechte ji, aby se k vám přiblížila první

Znáte to: stačí jediný pohled na vaši kočku a už za ní utíkáte, abyste se s ní přivítali nebo ihned pomazlili.

Ale možná by bylo lepší, kdybyste nechali kočku, ať udělá první krok a rozhodne o tom, jestli se s vámi bude chtít mazlit.

Ze studií vyplývá, že kočka ve skutečnosti dává přednost tomu, když má možnost se sama jako první k vám přiblížit. A pokud ji necháte udělat první krok, povede to k lepší komunikaci a vztahu.

Dalším bonusem je, že po určité době vám kočka bude více důvěřovat, protože respektuje její hranice a volby.

To také vysvětluje, proč se kočky rády přibližují k lidem, kteří jsou na ně alergičtí. Alergičtí lidé se přirozeně snaží kočce vyhýbat a kočka si říká: chci si na ně sednout, chci být u nich, protože mě do ničeho nenutí a nechávají mi prostor.

Proč mě kočka olizuje?

Kočky samy sebe olizují během každodenního čištění, a kočky olizují svá koťata během kojení. Kočičí sourozenci se většinou olizují navzájem nebo kočky s velmi blízkým vztahem, u kterých vzájemné čištění upevňuje jejich vztah.

Pokud vám kočka olizuje obličej nebo ruce, zanechává na vás svou pachovou stopu a projevuje vám tím svou náklonnost a lásku.

Navíc jsou kočky emocionálně citlivé a dokážou se napojit na pocity svého majitele. Pokud se cítíte ve stresu, prožíváte těžké období nebo jste nemocní, je pravděpodobné, že se vás kočka bude snažit olizováním utěšit.

Proč se kočka o mě otírá?

Když se kočky otírají o různé předměty, obvykle na nich zanechávají pachové stopy, kterými prohlašují: tento předmět nebo toto území je moje, nikdo na něj nešahejte a nepřibližujte se k němu.  Z toho je také vyvozena teorie, že otíráním o vaše tělo se vám kočka snaží říct, že jste její a že spolu máte blízký vztah a přijímá vás.

Závěr: kočky dokážou milovat a svou lásku vyjadřovat

Kočka vás miluje stejně jako vy milujete ji. Pouze svou lásku vyjadřuje svými kočičími způsoby.

Některé projevy kočičí lásky a důvěry jsou patrné na první pohled: následuje vás a chce být ve vaší blízkosti, otírá se o vaše nohy a obličej, olizuje vás, vrní. Jiné projevy jsou velmi jedinečné: pomalé mrknutí, ukazovaní bříška nebo nošení dárků, ať živých nebo neživých.

Kočka reaguje na pozitivní podněty z okolí. Pokud chcete, aby vás měla ráda, věnujte ji svůj čas, hrajte si sní každý den a obohaťte její prostředí odpočívadlem, škrabadly, pelíšky, interaktivními hračky,…

Kočka vám vaši péči a lásku vrátí mnohonásobně a váš vzájemný vztah bude láskyplný a plný důvěru.

1 komentář u „11 projevů kočičí lásky aneb jak poznat, že vás kočka miluje“

Napsat komentář