Je mléko vhodné pro kočky?

Možná si příště rozmyslíte, než nalijete do kočičí misky kravské mléko.

Koluje mezi námi velmi populární mýtus o tom, že kočky potřebují mléko a že je pro ně přirozené mléko pít. Ale viděli jste snad někdy přisátou kočku na vemeně krávy?

Mnoho majitelů si dodnes stále myslí, že kočka potřebuje mléko, aby byla zdravá.

Ale to vůbec není pravda.

Kočka vůbec, ale opravdu vůbec nepotřebuje mléko, aby byla zdravá.

Je tedy pro ni mléko vhodné?

Ne, mléko vhodné pro kočky není, naopak, mléko může napáchat více škody než užitku u vaší kočky. Ano, kočky mléko milují (stejně jako psi, kterým ale většinou mléko nedáváme), ale nejlepší je jim ho vůbec nedávat.

Je tedy mléko špatné pro kočky? Jsou netolerantní vůči laktóze?

Ano, kočky jsou savci stejně jako lidé či psi. Ale mléko vytvářené kočičí mámou je jiné než to, co najdete ve vaší ledničce.

Novorozená koťata potřebují mléko, je to jejich jediný příjem výživy. Ale po odstavení se jejich tělo přizpůsobí k příjmu běžné kočičí stravy (bohaté na bílkoviny), která jim pomůže vyrůst ve zdravé a dospělé kočky. Už nepotřebují mléko (a hlavně ne kravské z naší ledničky).

A v tomto článku se podíváme na to, jak to s tím mlékem pro kočku je (včetně speciálního kočičího mléka bez laktózy) a jaké zdravé alternativy můžete své kočce nabídnout.

Tip: Potraviny, které kočky jíst nesmí 

Proč by kočky neměly pít mléko? Nedokážou si poradit s laktózou?

Jedním slovem: Ne, kočky by mléko pít neměly.

Většina koček je intolerantní vůči laktóze, to znamená, že jejich trávicí trakt nedokáže zpracovávat laktózu – mléčný cukr.

Kočky často postrádají enzym laktázu, která jim pomáhá štěpit laktózu obsaženou v mléce a ostatních mléčných výrobcích jako sýr, máslo, jogurt a tvaroh.

Kočky s přibývajícím věkem produkují méně a méně laktázy.

Dalším důvodem pro vynechání mléka v kočičím jídelníčku je vysoký obsah tuku, kvůli kterému kočky mléko tolik milují.

Mléko může vážně narušit jejich vyvážený jídelníček a vést k přibírání na váze.

Příznaky laktózové intolerance

Jak už jsem se zmínila výše, většina koček je nesnášenlivá vůči laktóze a nemůže ji pořádně strávit.

Pití mléka může způsobit následující komplikace a příznaky:

  • Průjem
  • Dehydratace
  • Špatné trávení
  • Plynatost
  • Bolesti žaludku
  • Zvracení

Plynatost může způsobit téměř vše, co vaše kočka spolkne, včetně vzduchu, a obvykle vaší kočce neublíží. Avšak jiné komplikace spojené s konzumací mléka jsou pro vaši kočku často dost bolestivé a nezdravé.

Pokud se u Vaší kočky objeví zažívací problémy, vyzkoušejte probiotika, která vaši kočce uleví od nepříjemných pocitů.

A stojí to zato?

Vždyť místo mléka jí můžete nabídnout zdravý a kvalitní masový pamlsek, který si vychutná stejně jako mléko.

Uvedené příznaky se mohou objevovat i koček alergických na určité složky v krmivu, hlavně v případech, když kočce mléko přestanete dávat, ale příznaky se budou projevovat nadále.

V tomto případě vyzkoušejte kvalitní hypoalergenní krmivo, které většinou obsahuje jeden druh masa a neobsahuje potenciální alergenní rostlinné složky jako lepek, sóju, apod.

Kdy kočky přestávají pít mateřské mléko?

Koťata přirozeně produkují enzym laktázu, kterou jim pomáhá rozložit laktózu obsaženou v mateřském mléce. Jak vyrůstají, produkují méně tohoto enzymu a mnoho z nich se stane netolerantní vůči laktóze.

Koťata potřebují mateřské mléko po narození. Je to jejich jediný zdroj potravy.

Jediná doba, kdy kočky mají dostatek enzymu laktázy ke strávení laktózy, je po narození až do věku 8-10 týdnů, kdy dochází ke kompletnímu odstavení.

Pokud krmíte kotě náhradním speciálním mlékem určeným pro koťata, měly by pouze toto mléko konzumovat až do věku 4 týdnů a pak může postupně přecházet na pevnou stravu (nejlépe konzervy a kapsičky).

Náhradní mateřské mléko pro odchov koťat – NE kravské nebo kozí mléko

Narozená koťata se spoléhají na mateřské mléko od matky jako na jediný zdroj přežití. Jakýkoliv jiný zdroj mléka nedokáže kotěti dodat všechny živiny, které pro svůj zdravý vývoj potřebuje.

Jiné mléko než mateřské není kompletním krmivem a ani se mu nepřibližuje.

Pokud se staráte o osiřelá koťátka, v žádném případě jim nedávejte kravské nebo kozí mléko. Není náhradou mateřského nebo speciálního mléka určeného pro koťata a mohlo by u nich způsobit zdravotní problémy.

Na trhu najdete náhradní mléko pro koťata jak v práškové, tak i v tekuté podobě, přičemž mléko v prášku je lepší volbou. Práškové mléko zabraní možnému průjmu.

Při krmení koťat náhradním mlékem, se doporučuje přimíchávat do mléka probiotika, které obsahují prospěšné bakterie nacházející se přirozeně v mateřském mléce.

Měli byste kočce dávat mléko?

Proč ho vaší kočce dávat, když existuje vysoká pravděpodobnost, že jí ublíží?

Ano, můžete jí dát kravské nebo kozí mléko, ale není to přirozené a kočka ho vůbec k životu nepotřebuje. Navíc je většina koček vůči laktóze obsažené v mléce netolerantní.

Kočky si většinou poradí s malým množstvím mléka či mléčných výrobků. Více než pár čajových lžiček mléka však může způsobit zažívací problémy (u citlivých koček stačí malinko mléka a může jim být špatně). Vždy je lepší volbou kočce mléko vůbec nedávat.

Pokud jí chcete nabídnout něco dobrého a chutného, můžete vybírat z velké nabídky kvalitních a zdravých pamlsků pro kočky, které obsahují maso a jsou pro vaši kočku tou nejlepší, nejzdravější a nejpřirozenější alternativou.

Mléčné výrobky a lidská jídla nejsou dobrou volbou pro zdravý jídelníček kočky.

Vždy vybírejte z kvalitních a zdravých krmiv určených pro kočky, které obsahují všechny živiny, vitamíny a minerály potřebné pro zdraví vaší kočky.

Co můžu své kočce dát místo mléka? Co kočky pijí?

Kočka potřebuje pít pouze vodu. Je důležité, aby kočka měla přístup k čisté vodě kvůli hydrataci.

Voda je nesmírně důležitá pro optimální fungování orgánů u kočky.

Tip: Nejlepší způsob, jak zajistit dostatečný příjem tekutin u vaší kočky je krmení konzervami, kapsičkami, domácí raw nebo vařenou stravou namísto suchých granulí zbavených vlhkosti a způsobujících zdravotní problémy u kočky.

Pokud si myslíte, že vaše kočka pije málo vody, vyzkoušejte jí dát několik misek s vodou na více míst ve vašem bytě a pravidelně vodu vyměňujte a misky čistěte.

Kočky obecně pijí méně vody, neboť je pro ně přirozené získávat tekutiny z kořisti, takže mokré krmivo je skvělý způsob, jak udržet kočku dostatečně hydratovanou.

Poznámka: Mnoho koček nemá rádo umístění misky na vodu na stejném místě jako misku na žrádlo.

Za vyzkoušení také stojí fontána na vodu, neboť mnoho koček dává přednost tekoucí vodě před stojatou v jejich misce. Dostatečný příjem vody je obzvlášť důležitý, pokud kočku krmíte výhradně granulemi, což nedoporučuji, důvody najdete v článku, jak vybrat nejlepší krmivo pro kočky.

A co takhle mléko bez laktózy určené pro kočky?

Možná jste v chovatelských potřebách nebo na internetu zahlédli speciální mléko určené pro kočky.

Obvykle obsahují méně laktózy (například GimCat mléko, Perfecto Cat Premium mléko) nebo jsou zcela bez laktózy.

U mléka bez laktózy je menší pravděpodobnost, že ublíží vaší kočce, avšak stále obsahuje stejně vysoké množství tuku jako mléko s laktózou, a není příliš vhodným doplňkem či pamlskem pro vaši kočku.

Pokud své kočce chcete dávat mléko, tak jí můžete dát mléko bez laktózy obohacené o minerály jako příležitostný pamlsek, ale nepřehánějte to.

Důležité je také mít na paměti, že mléko obsahuje extra kalorie navíc k běžnému jídlu, které své kočce dáváte.

Mléko není kompletní krmivo a nemůže nahradit kompletní krmivo pro kočku a není vhodnou náhradou, protože neobsahuje dostatečné množství potřebných vitamínů a minerálů.

Pokud bude každý den kočce dávat mléko, a snížíte tak denní příjem kompletního krmiva (nechcete, aby kočka nabírala na váze), vaše kočka bude přijímat méně vitamínů a minerálů.

Závěr: Místo mléka dejte kočce zdravý pamlsek nebo hračku

Někdy chcete své kočce dopřát něco dobrého za odměnu či dobré chování, a nebo jen tak.

Ale nemusí to být mléko.

Místo mléka můžete kočce dát kvalitní masový pamlsek, který je zdravou a přirozenou alternativou mléka.

K nejlepším masovým pamlskům patří například: RAW RAW pamlsky, Cosma… Pokud chcete více možností, podívejte se na seznam nejlepších pamlsků pro kočky včetně jejich zhodnocení.

Odměna nemusí být pouze v podobě jídla, ale také hračky. Můžete jim koupit novou hračku a věnovat své kočce více času na hraní.

Pro zpestření a zahnání kočičí nudy můžete také vyzkoušet zábavné hry, které vaše kočka bude milovat.

Napsat komentář