Co kočka pije, jak často pije a kolik vody by měla vypít

Většina majitelů velmi pečlivě sleduje, kolik toho jejich kočka sní, ale už nesledují, kolik vody vypije a jestli nepije málo nebo naopak moc.

K tomu, abyste dokázali určit, jestli vaše kočka dodržuje pitný režim, potřebuje mít více informací.

Základní otázky zní:

Kolik vody by kočka měla vypít?

Kočka by denně měla vypít kolem 60 ml na 1 kg své hmotnosti. Pokud váží 4 kg, měla by vypít 240 ml vody.

Přitom zásadní vliv na potřebné množství vody má strava kočky.

Kočka krmená granulemi bude potřebovat vypít uvedené množství vody, aby pokryla denní příjem vody, zatímco kočka krmená konzervami vypije o poznání méně vody.

A co by kočka měla pít?

Kočka pije vodu, to je to jediné, co potřebuje, aby zůstala hydratovaná. V žádném případě by to nemělo být mléko. Pokud vaše kočka málo pije a je nemocná, zkuste jí nabídnout masový vývar.


Co kočka pije? Kočka by měla pít vodu

Stejně jako u lidí tvoří těla koček ze 70 % voda. V důsledku toho potřebuje kočka každý den přijímat velké množství vody (pokud je krmena granulemi), aby zůstala zdravá.

Kočky ve volné přírodě získávají většinu tekutin z masa a z krve, které konzumují, ale mnoho majitelů dává přednost krmení svých koček suchým krmivem (granulemi) zbavené vlhkosti.

Pokud svou kočku krmíte granulemi, je nutné, aby kočka zbytek tekutin doplňovala z jiných zdrojů tak, aby se vyhnula dehydrataci.

Je důležité, aby vaše kočka měla neomezený přístup k čerstvé vodě po celý den.

Pro kočky žijící v přírodě je přirozené pít málo, a když už se něčeho napijí, tak to je pouze voda, která je pro ně jediným zdrojem tekutin.

Jediný zdroj tekutin, který vaše kočka potřebuje jako součást své stravy, je voda. Všechno ostatní (například mléko), co mohou mít rády, je právě to: něco, co mají rády, ale ne něco, co potřebují.

Voda je kriticky důležitou součástí běžného každodenního života a zdraví. Tělo potřebuje vodu z mnoha důvodů:

  • Voda umožňuje průběžnou hydrataci vnitřních i vnějších tělesných povrchů (sliznice zevnitř, kůže zvenčí), aby mohly správně fungovat
  • Voda je klíčovou součástí složení krve, pomáhá při transportu a vstřebávání živin a odstraňuje odpadní produkty na buněčné úrovni.
  • Voda je klíčovou složkou stolice a moči, protože odstraňuje odpadní produkty z těla
  • Voda je nezbytnou součástí mnoha biochemických reakcí v celém těle
  • Voda pomáhá udržovat tělesnou teplotu, pomáhá při trávení
  • Voda snižuje pravděpodobnost ledvinových a močových kamenů, pomáhá vyplavovat toxiny z ledvin

Kolik vody by kočka denně měla vypít? Jak často kočka pije?

Kočky pije pouze vodu, je to pro ni přirozené. Kočka krmená granulemi potřebuje vypít mnohem více vody, než kočka krmená konzervami, kapsičkami či raw stravou.

Nyní, když je jasné, proč je voda zdrojem tekutin u koček, je důležité zajistit, aby vaše kočka pila dostatečné množství vody a předešlo se tak možné dehydrataci kočky a problémům s ledvinami.

Obecné pravidlo: Kočka by měla vypít v průměru 60 ml vody na kg hmotnosti denně.

To znamená, že 4kg kočka by měla vypít přibližně 240 ml denně (asi jeden hrnek), aby bylo zajištěno správné fungování jejího těla.

Při určování množství pitné vody je potřeba vzít v úvahu stravu vaší kočky. Mokré krmivo (konzervy, kapsičky, paštiky domácí vařená nebo raw strava) obsahuje asi 80 % vody, zatímco granule obsahují asi 10 %.

Z toho vyplývá, že kočky, které jedí vlhké krmivo, „vypijí“ značné množství vody, aniž by se přiblížily k misce s vodou.

Doporučené množství vody platí pouze pro kočky, které jedí granule. Při posuzování tématu ohledně pitného režimu vaší kočky a množství vody, které by vaše kočka měla vypít, hraje hlavní roli druh krmiva.

4kg kočce, která jí pouze konzervy, může stačit vypít asi 30 ml vody denně, zatímco stejná kočka, která jí pouze suché krmivo, by potřebovala vypít více než 200 ml vody denně.
 

Zdravá kočka by neměla vypít více než 100 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti (to znamená, že 4kg kočka by neměla vypít více než 400 ml denně).

Nadměrné pití může být známkou jiných zdravotních problémů, jako je onemocnění ledvin nebo cukrovka. Pokud máte podezření, že vaše kočka pije příliš mnoho, je dobrým nápadem měřit, kolik vody vypila a pokud to bude příliš, vezměte ji k veterináři. To je obzvlášť důležité u starších koček.

Je také užitečné sledovat množství promočeného steliva v toaletě, abyste měli určitý přehled o produkci moči vaší kočky, i když není snadné to přesně změřit.

Tip: Jak často chodí kočka na záchod? 

Obsah vody: granule vs konzervy

Granule obsahují pouze asi 6- 10 % vody, zatímco konzervy, kapsičky a jiná vlhká krmiva 75-82 %.

Pokud kočku krmíte pouze granulemi, což nedoporučuji, je důležité, aby vypila hodně vody a doplnila tak tekutiny chybějící ve stravě.

Mokré krmivo může být velmi prospěšné z mnoha důvodů. První již zmíněná výhoda spočívá v příjmu potřebného množství vody, což je obzvlášť důležité pro kočky s onemocněním ledvin, cukrovkou nebo problémy s močovými cestami.

Kromě toho mají konzervy vyšší obsah bílkovin a nižší obsah sacharidů. To je velký přínos pro kočky s cukrovkou.

Tip: Nejlepší krmiva pro kočky

Pokud krmíte svou kočku mokrým krmivem nebo směsí mokrého a suchého krmiva, vaše kočka bude dostávat více vody ze stravy a nebude muset tolik pít, což pro ni není přirozené.

Proč nedávat kočkám mléko?

Kočka by neměla pít mléko, protože postrádá potřebný enzym na jeho strávení. Mléko u ní může způsobit především zažívací potíže.

Kočka by mléko pít neměla.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že je přirozené kočkám mléko dávat, většina koček je ve skutečnosti netolerantní vůči laktóze, kterou nedokážou rozložit.

Mléko je špatné pro jejich trávicí systém a může u nich způsobit průjem, bolesti žaludku a jiné zažívací problémy.

Tip: Proč byste kočkám neměli dávat mléko

Mýtus, že mléko je dobré pro kočky, pravděpodobně pramení z toho, že ho potřebují konzumovat jako koťata (stejně jako všichni savci):

  • Všechno mléko konzumované lidmi, včetně kravského, mandlového, slazeného a pasterizovaného mléka, je pro kočky špatné a příliš velké množství způsobuje zažívací potíže
  • Mléko by nikdy nemělo nahrazovat či doplňovat vodu. Vaše kočky musí mít vždy přístup k čerstvé vodě.

Mohou koťata pít mléko?

Koťata ve věku 0-4 týdnů by však měla konzumovat mateřské mléko, protože obsahuje dokonalou rovnováhu živin a látek na vybudování silné imunity.

V tomto mladém věku je laktóza cenným zdrojem energie a koťata ji dokážou strávit, stejně jako dokážou strávit některé potraviny, které dospělé kočky nemohou.

Koťata, která nemají přístup k mateřskému mléku, by měla konzumovat speciální náhradní mléko určené pro koťata, a ne kravské nebo jiné živočišné mléko koupené v supermarketu.

Mezi 5. a 10. týdnem jsou koťata stále schopna trávit mléko, přesto by zároveň měla mít neustálý přístup k čerstvé vodě.

Od 10. týdnu je trávicí systém kočky plně vyzrálý a kočka již nebude schopna efektivně trávit mléko. Od tohoto okamžiku potřebuje pouze vodu, aby nedošlo k její dehydrataci.

Koťata nepotřebují kravské či jiné mléko ve své stravě, aby zůstala zdravá, protože jsou to jen další kalorie, díky kterým hodně přiberou.

Zatímco mnoho koček mléko nezajímá (jen tak jsem vyzkoušela a moji kočku speciální mléko pro kočky nezajímalo), některým chutná a někteří majitelé chtějí kočce dávat mléko jako pamlsek.

Lepší alternativou za odměnu je kvalitní masový pamlsek.

Co by kočka pít neměla

Existují nápoje pro lidi, které by kočka pít neměla. Některé z nich mohou být toxické i v malém množství.

Existují některé nápoje, kterým byste své kočce v žádném případě dávat neměli, protože i malé množství může způsobit zdravotní problémy:

  • Alkohol

Alkohol působí na kočičí játra stejně jako na ta lidská, ale může způsobit větší poškození v mnohem menším množství. Alkohol může způsobit zvracení, průjem, sníženou koordinaci a negativně působit na nervový systém. Při větší dávce může způsobit i smrt.

  • Kofein

Kofein stimuluje kočky stejně jako lidi, způsobuje neklid, zrychlené dýchání, bušení srdce a svalový třes. Kofein je obsažen nejen v kávě, ale i v čaji a energetických nápojích. Větší množství může být i fatální.

  • Šťáva

Je třeba se také vyhnout šťávě. Kočka je masožravec a nepotřebují pít šťávu, aby byla zdravá. V některých případech mohou mít problém šťávu strávit, a to může vést k podráždění žaludku, zvracení nebo průjmu. Některé šťávy obsahují i složky navíc jako umělá sladidla, přičemž některá jsou pro kočku toxická.

Je obzvlášť důležité uchovávat nemrznoucí kapalinu do auta mimo dosah koček.

Mnoho koček přitahuje nemrznoucí směs do auta a často je v pokušení ji vypít. Konzumace i malinkého množství může způsobit selhání ledvin a smrt, především u koček.

Tip: Potraviny, které by vaše kočka jíst neměla

Pitný režim kočky: kdy si začít dělat starosti

Často je obtížné přesně změřit, kolik vody vaše kočka vypila, zvláště pokud je v domácnosti více koček nebo jiných zvířat.

Ale některé pozorovatelné změny v pitném režimu kočky a jejího chování mohou naznačovat, že něco není v pořádku.

Změny v chování při pití, které naznačují, že něco není v pořádku:

  • Opakované a časté pití vody z misky (mnohokrát za den, vrací se neustále k misce s vodou)
  • Pití z neobvyklých míst (např. rybník nebo sprcha). Ovšem u některých koček je to zcela normální, takže to nemusí nutně znamenat onemocnění.

Další příznaky:

  • Zvýšená frekvence močení (např. neobvykle promočené stelivo nebo pomočená místa v domě)
  • Změna chuti k jídlu (buď zvýšená nebo snížená)
  • Spí více než normálně nebo na neobvyklých místech
  • Změna celkového chování (např. hyperaktivní nebo neustálé mňoukání)
  • Zvracení a/nebo průjem

Když kočka hodně pije

Pokud vaše kočka pije nadměrné množství vody, může to být známkou skrytého zdravotního problému.

Hlavním důvodem sledování spotřeby vody je, že nadměrná žízeň může být dobrým ukazatelem toho, že kočka může trpět onemocněním, které vyžaduje veterinární vyšetření.

Pokud máte podezření, že se příjem vody vaší kočky zvýšil nebo si nejste jisti, domluvte se co nejdříve se svým veterinářem na kontrole, protože čím dříve je nemoc identifikována, tím lepší je prognóza.

Váš veterinář s největší pravděpodobností odebere vaší kočce krev a možná bude chtít i vzorek moči, výsledky krve a moči mohou pomoci určit příčinu nadměrného pití.

Odebrání vzorku moči je jednoduché, můžete k tomu použít speciální odběrovou sadu na moč.

Čtyři nejčastější zdravotní problémy, které jsou příčinou zvýšeného příjmem vody, jsou:

  • Chronické onemocnění ledvin
  • Diabetes (cukrovka)
  • Nadměrná funkce štítné žlázy (hypertyreóza)
  • Onemocnění močových cest

Všechna tato onemocnění jsou závažná, ale včasné podchycení a léčba dramaticky zlepšují kvalitu a délku života vaší kočky.

Jaká jsou nebezpečí, pokud kočka nepije dostatek vody? 

Pravdou je, že je velmi vzácné, aby kočka utrpěla negativní důsledky v případě nedostatečného pití vody.

I když existují některé zdravotní problémy, při kterých může mít kočka prospěch, když pije větší množství vody (např. onemocnění močových cest jako je cystitida), typická kočka bude vždy pít dostatek čisté vody, aby si udržela dobrý zdravotní stav.

Vypité množství se téměř vždy rovná množství, které kočka potřebuje.

Jedním z největších nebezpečí v případě, že vaše kočka málo pije, je dehydratace.

K dehydrataci nejčastěji dochází, když vaše kočka nevypije dostatečné množství vody nebo dojde k nadměrné ztrátě vody, což vytváří nerovnováhu vody a elektrolytů v těle. Když k tomu dojde, tělo kočky nemůže správně fungovat.

Dehydratace může být způsobena nejen nedostatečným množství vypité vody.

Příčinou dehydratace může být:

  • Průjem
  • Zvracení
  • Diabetes (cukrovka)
  • Horečka
  • Úpal
  • Horké počasí a přehřátí
  • Onemocnění ledvin
  • Trauma
  • Hypertyreóza (nadměrná funkce štítné žlázy)

Kromě rizika dehydratace může nedostatečný příjem vody vody vést k tomu, že vaše kočka bude mít nedostatek energie, nesprávně fungující orgány, nezdravě vypadající kůži a zvýšené riziko obstrukce močové trubice.

Mezi příznaky dehydratace u koček patří:

  • Ztráta elasticity pokožky (štípnutí kůže, a pokud trojúhelníku vyvýšené kůže trvá zploštění déle než 0,5 sekundy, je to známka dehydratace)
  • Zapadlé oči
  • Tupost
  • Nedostatek aktivity
  • Spí více než obvykle
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Zvýšená srdeční frekvence

Jak donutit kočku pít

Většinou kočka vypije množství vody, které potřebuje. V případě, že dostává granule, nemusí vypít dostatečné množství vody a je potřeba ji k pití povzbudit.

Množství vody, které vaše kočka vypije, bude záviset na jejím věku, hmotnosti, stravě a také zdravotních problémech.

Nejlepší způsob, jak povzbudit kočku, aby pila více vody, je krmit ji vlhkou stravou (konzervy, kapsičky, domácí vařená nebo raw strava) spíše než granulemi. Vlhké krmivo obsahuje více než 80 % vlhkosti, takže kočky, které jsou takto krmeny, „vypijí“ více, aniž by se přiblížily ke své misce s vodou.

Pokud si všimnete, že vaše kočka náhle pije více nebo méně vody než obvykle, měli byste ji vzít k veterináři na kontrolu.

Starší kočky mají menší sklon k pití vody a je tak u nich vyšší pravděpodobnost dehydratace.

V souladu s tím byste měli svou kočku povzbuzovat, aby pila dostatečné množství vody po celý rok, abyste zabránili nemocem (a zvláště v létě).

Další věci, které můžete udělat, abyste svou kočku povzbudili, aby pila více:

  • Kočky mají rády čerstvou vodu a je důležité ji každý den měnit.
  • Fontána vodu. Některé kočky preferují pohyblivou vodu a kočičí fontána na vodu může povzbudit kočky, aby pila více vody. Navíc je zdrojem stále čerstvé vody a určité duševní stimulace.
  • Používejte širokou misku a naplňte ji po okraj. Kočky rády pijí z plné misky a vody, aniž by se cokoli dotýkalo jejich vousů
  • Používejte keramickou, kovovou nebo skleněnou misku, protože voda z plastové misky může mít pachuť a nemusí kočce chutnat
  • Nabídněte jí více než jednu misku s vodou na různých místech
  • Misku s vodou umístěte dál od toalety a misky se žrádlem. Vyhněte se také rušným místům v domě.
  • Filtrovaná nebo převařená voda. Proces varu vody po dobu patnácti minut účinně odstraňuje chlór z vody a je to jeden ze způsobů, jak odstranit pachuť chlóru z vody, který některým kočkám vadí.
  • Nechat vodu stát přes noc může také být účinným způsobem odstranění chlóru.
  • Umístěte misku s vodou dále od misky se žrádlem, kočky v přírodě nepijí blízko jídla kvůli riziku kontaminace
  • Ledové kostky. V horkém počasí přidání kostek ledu do misky s pitím nejen ochladí vodu a učiní ji tím atraktivnější, ale může vaší kočce poskytnout i zábavu.
  • Sklenice pro kočku. Pokud vaše kočka ráda pije vodu z vaší sklenice či hrníčku, můžete v bytě umístit nějaké skleničky či hrnky určené pouze pro ni – jen se ujistěte, že vaše kočka nemůže sklenici převrhnout.
  • Kočičí feromony umístěné v blízkosti misky s vodou mohou kočku zrelaxovat a podpořit příjem tekutin.

Je nepravděpodobné, že by vaše kočka spotřebovala potřebné množství vody najednou. Místo toho jim zajistěte přístup k vodě v čistém a tichém prostoru, aby se jí mohla napít, kdykoliv bude chtít v průběhu dne.

Závěr: Kočka pije vodu, aby byla hydratovaná

Kočka potřebuje vypít dostatečné množství vody, aby zůstala hydratovaná a zdravá.

Nejlepším a nejjednodušším způsobem, jak zajistit dostatečný příjem vody u vaší kočky, je změna jídelníčku – z granulí obsahující pouhých 10 % vlhkosti na mokré krmivo (konzervy, kapsičky, domácí nebo raw) obsahují kolem 80 % vlhkosti.

V každém případě by vaše kočka měla mít neustále k dispozici čerstvou vodu.

To je to jediné, co potřebuje. Pití mléka není pro ni přirozené, a navíc u ní může způsobit zažívací problémy.

Pokud se obáváte, že vaše kočka nepije dostatek vody, přejděte na konzervy nebo je míchejte s granulemi. Můžete vyzkoušet i další tipy uvedené výše, které mohou pomoci.

Měřením toho, kolik vody vaše kočka vypije, je užitečným způsobem sledování jejího celkového zdraví.

Jednoduše ráno nebo večer, když dáváte kočce čerstvou vodu, změřte množství, které do misky nalijete a následující den (za 24 hodin) změřte množství vody, které v misce zůstalo. Budete tak vědět, kolik vody vaše kočka každý den vypila.

Pokud se vám něco nezdá ohledně pitného režimu vaši kočku, můžete vést denní záznamy o spotřebě vody vaší kočky. Získáte tak užitečné informace, které můžete předat svému veterináři.

Napsat komentář