Právě jste dočistili toaletu vaší kočky, a přitom vybrali velkou nebo malou hromádku znečištěného steliva. A napadla vás otázka: Jak často kočka vlastně chodí na záchod? Co je normální a co je už příliš?
Tato otázka zahrnuje dvě věci: Jak často kočka močí a jak často kočka kadí?
Kočky se vyvinuly v suchém klimatu Mezopotámie, kde voda byla vzácným zdrojem, a proto si vyvinuly výborný hydratační systém.
Většina zdravých dospělých domácích koček bude močit v průměru dvakrát až čtyřikrát denně.
Ale každá kočka může být jiná. Pokud vaše kočka obvykle čurá pětkrát denně a pak najednou začne čůrat jen dvakrát, měli byste to začít řešit, pokud to trvá delší dobu, i když je to v rozmezí „normálního“.
Existuje mnoho faktorů, které mohu mít vliv na to, jak často vaše kočka chodí na záchod.
To, jak často vaše kočka močí, je ovlivněno množstvím vypité vody, teplem a vlhkostí, množstvím vody v krmivu a zdravotními problémy, jako je onemocnění ledvin, infekce močového měchýře, problémy s játry, hormonální nerovnováha a další.
Kromě močení je důležité sledovat i jak často vaše kočka kadí a také barvu a množství moči a stolice.
Vaše kočka by měla kadit alespoň jednou denně.
Každý majitel by se měl zajímat o toaletní návyky své kočky. Mohou vám mnohé povědět o zdravotním stavu vaší kočky a jejich změna vás může upozornit na to, že něco není v pořádku.
Jak často kočka močí: co je normální?
Odpověď na tuto otázku závisí na tom, co je pro vaši kočku normální.
Abyste zjistili, co je pro vaši kočku normální, musíte ji sledovat po několik dní či týdnů.
Některé kočky jsou naprosto v pořádku, když močí pětkrát denně, zatímco u jiných by to znamenalo dramatický nárůst. Pokud vaše kočka chodí na záchod pouze jednou nebo dvakrát denně a pak by najednou začne chodit čtyřikrát, už by to mohl být problém.
Každodenní vybírání znečištěného steliva vás upozorní, pokud dojde ke změně četnosti močení nebo množství moči, které vaše kočka vyčůrala.
Pokud vaše kočka náhle začne močit více nebo méně než obvykle, neotálejte.
Jakékoli změny ve frekvenci močení a množství moči by měl váš veterinář okamžitě zkontrolovat.
Které faktory mají vliv na to, jak často vaše kočka čůrá?
Mějte na paměti, že přijdou dny, kdy vaše kočka půjde na záchod 4krát nebo 2krát místo 3krát, které je u ní obvyklé. Normální četnost močení je průměr, který se může lišit v závislosti na určitých faktorech, jako jsou:
1Množství vody
Spotřeba vody hraje klíčovou roli v tom, jak často bude vaše kočka chodit na záchod.
Kočky, které pijí více vody (nebo které přijímají více vody z krmiva), budou také více močit.
Je důležité, aby vaše kočka vypila dostatečné množství vody každý den. To se hlavně týká koček, které jsou krmeny granulemi – obsahují pouhých 5-8 % vody. Problém je, že kočky jsou zvyklé získávat většinu vody z potravy a nemají tak potřebu pít velké množství vody.
2Druh krmiva
Vliv má také typ krmiva: konzervy, kapsičky obsahují více vody než granule, a kočky jsou tak více hydratované a častěji močí.
A pokud je velmi horký nebo vlhký den, vaše kočka může jít méněkrát než obvykle.
3Věk kočky
Koťata mají rychlejší metabolismus, díky čemuž rychleji tráví potravu a spalují více kalorií a také častěji čůrají. Jak kočka dospívá, její metabolismus se začíná zpomalovat a zpomaluje se i proces trávení.
Starší kočky mají pomalejší metabolismus, a proto chodí méně častěji na záchod, než když byly mladé. Mějte na paměti, že tyto změny jsou zcela normální.
V každé případě je důležité posuzovat četnost močení vaší kočky podle toho, co je u ní obvyklé. Můžete získat více informací o zdraví vaší kočky, pokud porovnáte její současnou četnost močení s tím, jak často močila před měsíci nebo lety, spíše než s močením jiné kočky v jejím věku.
4Zdravotní stav
Zdravotní stav může také ovlivnit, jak často vaše kočka chodí na záchod. Kočky s onemocněním ledvin nebo cukrovkou budou pravděpodobně častěji močit. Infekce močového měchýře a onemocnění jater mohou také hrát roli ve frekvenci, s jakou vaše kočka močí.
5Stres
Pokud vaše kočka začne používat záchod méně než dříve, může být příčina i jinde. Možná není vaše kočka spokojená s tím, jak často jí čistíte záchod. Možná je toaleta pro ni příliš malá nebo jí nevyhovuje nové stelivo.
Starší nebo zraněné kočky, které se obtížně dostávají do toalety, mohou také méně močit.
Domácnosti s více kočkami se často potýkají s problémem, kdy jedna kočka hlídá přístup k toaletě a šikanuje druhou kočku a snaží se jí bránit v používání toalety.
Platí, že by v domácnosti měla být minimálně jedna toaleta na jednu kočku a ještě lepší je, když přidáte jednu navíc, abyste zamezili těmto problémům.
Proč kočka chodí často na záchod?
Pokud vaše kočka často chodí na záchod a čůrá menší množství, je to příznak onemocnění a často vyžaduje velmi rychlý zásah veterináře.
Příčinou může být zánět močových cest, přičemž můžete pozorovat další symptomy:
- Častější vylučování menšího množství moči
- Námaha při močení
- Naříkání při močení (poukazující na bolest)
- Krev v moči
- Citlivost při zvedání
- Změny v chování
Zánět močových cest popisuje řadu souvisejících stavů u koček, včetně kočičí idiopatické cystitidy (zánět močového měchýře), urolitiázy (kameny nebo krystaly v dolních močových cestách), obstrukce močové trubice (kočka se nemůže vymočit kvůli blokádě v močové trubici), bakteriální cystitida (infekce), anatomické vady, rakovina a problémy s chováním.
Kočka začala močit méně často. Je to důvod k znepokojení?
Pokud je změna v frekvenci močení malá a rozprostírá se v krátkém časovém období (několika dní), měli byste se podívat na faktory uvedené výše v článku.
S největší pravděpodobností se nejedná o nic vážného, ale nezapomeňte se o tom zmínit vašemu veterináři, až příště pojdete s vaší kočkou na prohlídku.
Abychom uvedli příklad, řekněme, že vaše kočka normálně močí 4krát denně. Pokud vaše kočka močí pouze 3x denně po dobu 2-3 dnů, ale pak se vrátí na 4krát denně a tuto frekvenci si udržuje, pak se nemáte čeho obávat. Ale pokud močí 3krát denně více jak týden, měli byste pro jistotu vzít vaši kočku k veterináři.
Pokud tento vzorec přetrvává dva týdny nebo ještě déle, je o to důležitější, aby váš lékař provedl nějaké testy, aby zjistil, zda je vaše kočka v dobrém zdravotním stavu.
Navíc, pokud je změna větší, např. z 4krát denně na 2krát denně, může to být způsobeno onemocněním a návštěva veterináře je na místě.
Kočka se nemůže vymočit? Jak dlouho vydrží kočka nečůrat?
Ve většině případů nedokáže kočka zadržet moč po dobu delší než 24 hodin. Pro většinu koček to jednoduše není možné.
Existuje několik věcí, které mohou způsobit méně časté močení. Může se jednat o zánět a nepohodlí způsobené infekcí. Dehydratované kočky také tolik nemočí, protože nemají co močit.
Pokud vaše kočka najednou vůbec nečůrá, pravděpodobně se za tím skrývá nějaký zdravotní problém.
Obstrukce močové trubice je nejzávažnější, protože to znamená, že kočka nemůže vůbec močit.
Obstrukce močových cest je smrtelná, pokud není rychle léčena.
Pokud se kočka nemůže vymočit, ledviny nemohou plnit svou základní funkci filtrování toxinů z krve a jejich vylučování močí. Důsledkem je zvyšování hladiny toxinů v těle vaší kočky. Bez veterinářského zásahu kočka s obstrukcí močových cest nakonec zemře, buď v důsledku selhání orgánů nebo prasknutého močového měchýře.
V některých případech může stres být důvodem, proč vaše kočka celý den nečůrala, ale stále platí, že kočka nedokáže zadržet moč na více než 24 hodin, aniž by se nevymočila někde jinde.
Například, pokud se kočce nelíbí její toaleta nebo se bojí (nebo něčeho kolem ní) nebo jste přešli na nové stelivo, může se chození na toaletu vyhýbat tak dlouho, jak jen to je možné nebo vykonávat potřebu někde jinde.
V případě, že se vaše kočka do 24 hodin ani jednou nevyčůrala, je to stále naléhavé, i když máte podezření, že by to mohlo být způsobeno stresem.
Proč moje kočka čůrá větší množství moči aneb velké hrudky promočeného steliva?
Zdravá kočka by měla vymočit méně než 40 mililitrů na kilogram tělesné hmotnosti za den. To se může lišit v závislosti na stravě kočky, prostředí a úrovni aktivity.
Ano, je těžké určit přesné množství vyprodukované moči na záchodě, ale pokud si všimnete, že se hrudky promočeného steliva zvětšily, rozhodně to není něco, co byste měli ignorovat.
Z krevních testů a vzorku moče se ukáže, jestli je vše v pořádku a jestli se nejedná o začínající zdravotní problém.
Zvýšené močení je obzvlášť znepokojující u starších koček. U venkovních koček může být těžké zpozorovat častější močení, ale u koček používajících toaletu by mělo být snadnější zaznamenat změny v močení.
Zvýšená produkce moči je často spojená se zvýšeným pitím.
Zvýšené pití a močení může být příznakem mnoha nemocí, ale mezi nejčastější příčiny patří:
- Chronické selhání ledvin nebo onemocnění ledvin
- Cukrovka
- Hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy)
A jak poznáte, že vaše kočka hodně čůrá? Příznaky zahrnují velké množství moči, mokré skvrny, velké shluky hrudek v toaletě, velké množství hrudek každý den a/nebo močení na jiná místa v domě mimo toaletu.
Kočičí moč: barva a zápach. Jak by měla vypadat kočičí moč?
Barva a zápach moči vám mohou mnohé říct o zdravotním stavu vaší kočky.
- Je světlé žluté barvy (nažloutlý až zlatavý odstín zdravé moči)
- Neměla by být zakalená
- Neměla by mít silný zápach – má mírně štiplavou, kyselou vůni, která je docela snesitelná a obecně slabá.
Nejčastější změna bravy moči spočívá v tmavé barvě moči nebo krvavé moči. Pokud si všimnete jakékoliv změny v barvě, především červeně zabarvení moči, okamžitě se obraťte na vašeho veterináře.
Změna barvy moči (tmavé nebo světlé), zákal nebo částice (plovoucí špína) jsou nejčastěji spojeny s onemocněním močového měchýře nebo ledvin.
Další změna, na kterou byste se měli dávat pozor, je bezbarvá moč. Bledá vodnatá moč bez zdravé zlatavé záře je často důsledkem zředěné moči, což je jeden z příznaků onemocněn ledvin nebo cukrovky.
Modrá neb zelená barva moči může být způsobena bakteriemi, zatímco mléčná bílá moč může poukazovat na zánět.
Pokud vaše kočka začne močit mimo záchod, může to být způsobeno problémy s ledvinami nebo močový měchýřem. V případě nehod vždy existuje riziko, že vaše kočka je nemocná, a návštěva veterináře je na místě.
Pokud zpozorujete zpěněnou kočičí moč, je to další věc, na kterou by se měl váš veterinář podívat.
Jak často kočka kadí a jak často kaká kotě
Koťata se obvykle vyprazdňují častěji než dospělé kočky.
Je však důležité vědět, že koťata se velmi liší v tom, jak často chodí na záchod. Zatímco kotě by mělo čůrat každých několik hodin, může kadit 1krát až 6krát denně, v závislosti na věku, množství krmiva a zdraví trávícího ústrojí.
Průměrné kotě obvykle kaká jednou nebo dvakrát denně, i když každé kotě je jiné a faktory jako strava a konzumace tekutin mohou mít vliv na četnost stolice.
Koťata do věku jednoho měsíce se nemohou sama vyprazdňovat a jsou k tomu stimulována pouze jazykem své kočičí matky. Pocit jejího vlhkého, teplého jazyka vyvolá nutkání kotěte jít na záchod a kočičí matka po nich jejich nepořádek uklidí.
V době, kdy je vašemu kotěti asi měsíc, začíná ovládat pohyby střev a může začít chodit na toaletu se stelivem. Bude tak pro vás snadnější sledovat, jak často kadí a jestli stolice vypadá, jak by měla.
Které faktory mají vliv na to, jak často vaše kočka kadí?
Ze stolice vaší kočky se můžete dozvědět mnoho informací o jejím zdraví. Ať už jste se právě ujali svého prvního kotěte nebo máte doma kočka už mnoho let, je důležité sledovat několik klíčových faktorů při každodenním vybírání hovínek z kočičí toalety.
Mezi faktory, které ovlivňují, jak často vaše kočka chodí kadit, patří mimo jiné:
- Věk kočky – koťata kadí častěji než dospělé kočky.
- Čím ji krmíte a jaké množství krmiva jí dáváte (méně kvalitní krmivo je méně využitelné a kočka toho více vykadí).
- Jak hodně se hýbe a jak je aktivní (aktivnější kočky budou pravděpodobně mít častější stolici).
- Zda má či nemá nějaké zdravotní problémy, které by mohly ovlivnit její střevní motilitu (pohyblivost) nebo zdraví (zánětlivé onemocnění střev, hypertyreóza, bolest, paraziti, chronické onemocnění ledvin nebo jiné onemocnění).
- Zda vaše kočka užívá nějaké léky nebo doplňky (zejména některé léky proti bolesti), které by mohly ovlivnit, jak rychle její potrava prochází jejími střevy.
Kočky, které jsou krmeny mokrou stravou (konzervami, kapsičkami,…), mohou mít stolici i více něž dvakrát denně. Vlhké krmivo může způsobit, že kočky kakají častěji než, když jsou krmeny granulemi, konkrétně proto, že obsah vlhkosti v mokrém krmivu může pomoci urychlit proces trávení.
Ale nelze vždy předpokládat, že mokré krmivo je jediným důvodem častého vyprazdňování vaší kočky.
V každém případě platí: Pokud máte pocit, že vaše kočka kadí mnohem více než je u ní obvyklé nebo se vám zdá, že její stolice nevypadá normálně, je dobrým nápadem promluvit si s vaším veterinářem.
Jak by měla vypadat kočičí stolice: co je normální?
- Mít tmavě hnědou barvu
- Být ne příliš tvrdé nebo měkké či kašovité
- Nezapáchat příliš, i když nějaký zápach je normální
Je také důležité, aby vylučování probíhalo bez námahy a kočka při něm nezažívala nepohodlí.
Abnormální kočičí hovínko:
- Malé, tvrdé jako kámen a nadměrně suché
- Nachází se v něm hodně chlupů
- Tenké jako stuha
- Černá, dehtovité nebo tekoucí
- Měkké, pěnivé nebo hlenovité
Důležitá upozornění ohledně kočičí stolice
Při toaletních návycích vaší kočky je důležité si dávat pozor na tyto varovné signály.
- Pokud uvidíte krev ve stolici své kočky, i jen jednou, měli byste vaši kočku včetně její stolice nechat vyšetřit a vyhodnotit veterinářem.
- Pokud si všimnete, že se vaše kočka snaží vyprázdnit, ujistěte se, že se snaží opravdu vykadit a ne vymočit. Zácpa je sice nepříjemná, ale obstrukce močových cest je smrtelná.
- Nikdy se nepokoušejte dávat své kočce klystýr doma! Nejen, že pravděpodobně skončíte poškrábání k nepoznání, ale mohlo by to vaši kočku zabít. Nesprávně provedený klystýr může způsobit trhliny v jejím konečníku a klystýry obsahující fosfáty mohou způsobit těžkou, život ohrožující dehydrataci a abnormality elektrolytů. Pokud má vaše kočka zácpu, vezměte ji k veterináři.
Dva nejčastější problémy: průjem a zácpa
Průjem
Průjem není u koček neobvyklý a existuje mnoho důvodů, proč by ho vaše kočka mohla mít. Někdy se objeví rychle a stejně tak rychle odejde. Jindy může trvat dny, týdny nebo měsíce nebo se pravidelně vracet.
Průjem, který trvá 24 až 48 hodin, pravděpodobně nezpůsobí problém, pokud nemáte starší kočku nebo kotě.
Některé běžné příčiny průjmu u koček zahrnují:
- Změny jejich stravy nebo potravinové alergie či intolerance
- Zánětlivé onemocnění střev
- Kolitida
- Paraziti ve střevech
- Konzumace toxických složek (rostliny, bylinky, česnek, cibule, apod.)
- Onemocnění slinivky břišní
- Rakovina
- Hypertyreóza
Pokud je průjem vaší kočka krvavý nebo černý nebo pokud je doprovázen horečkou, zvracením, pomalostí nebo ztrátou chuti k jídlu, okamžitě navštivte vašeho veterináře.
Abyste předešli průjmu, nedávejte své kočce mléčné výrobky, jako je mléko nebo jogurt – mnoho koček je nedokáže správně strávit.
Při změně značky nebo typu krmiva postupujte pomalu. V průběhu několika prvních dní míchejte nové krmivo do starého krmiva a postupně snižujte množství původního krmiva a až ji nakonec budete dávat pouze to nové krmivo.
Zácpa
Poznáte snadno, že má vaše kočka zácpu. Je to stejné, jako kdybyste ji měli vy.
Vaše kočka se bude znatelně namáhat při vyprazdňování a možná i bez výsledku. Pokud se to někdy stane, není to důvod k obavám.
Kočky mít zácpu z mnoha důvodů, včetně:
- Nadměrné olizování, která způsobuje hromadění chloupků v trávicím traktu
- Problémy s ledvinami
- Kočičí megakolon – když se tlusté střevo velmi zvětší a jeho svaly se již nestlačují, takže se uvnitř hromadí tvrdá, suchá stolice
- Předmět, který blokuje jejich tlusté střevo (například kosti)
- Krmivo, které neobsahuje dostatek vlákniny
- Problémy tlustého střeva (nádory nebo úzká místa)
- Problémy s páteří nebo její bolesti
Pro zmírnění zácpy vaší kočky může váš veterinář navrhnout, abyste jí dali více vlákniny, například přidáním dýně (dýňové pyré bez soli a konzervantů) do krmiva.
Popřípadě by mohla pomoci změna krmiva z granulí na konzervy a kapsičky, které obsahují více vody. Pokud problém způsobují bezoáry (smotky chlupů, pravidelně vaší kočku kartáčujte a můžete také vyzkoušet speciální pastu proti tvorbě bezoárů.
Při zácpě může pomoci více pohybu a vody, které pomohou zrychlit pohyb potravy v trávícím ústrojí.
Závěr: Kočka by měla každý den chodit na záchod
Je důležité po delší dobu pozorovat toaletní návyky vaší kočky, abyste zjistili, co je pro ni normální. V případě, že dojde ke změně v četnosti močení či množství vyprodukované moči, můžete si toho hned všimnout.
Zdravá kočka obvykle močí dvakrát až čtyřikrát denně, přičemž některé kočky mohou chodit na záchod pouze jedenkrát denně, zatímco jiné i 5krát 6krát denně, a je to u nich naprosto normální.
Pokud vaše kočka začne chodit méně nebo více na záchod, mohlo by to být známkou problému, a je vždy lepší se poradit s vaším veterinářem.
Pokud se vaše kočka nemůže vůbec vymočit, měli byste ji ihned odvést k veterináři. Mohlo u ní dojít k obstrukci močových cest, která je smrtelná, pokud není včas léčena.
Dolní močové cesty kočky jsou také extrémně náchylné k infekci a zánětům a poskytují přehled o funkci ledvin, cukrovce a dalších onemocněních, a proto je důležité pozorně sledovat jakékoli změny nejen frekvence, ale i množství, barvy a zápachu moči. Tyto ukazatelé vám také mohou hodně povědět o zdravotním stavu vaší kočky.
I když to nemusí být zrovna příjemné, měli byste věnovat pozornost veškerým zvyklostem vaší kočky na toaletách – včetně toho, jak často kadí a jak vypadá její stolice.
Obecně platí, že vaše kočka by měla kadit aspoň jednou denně. V případě, že má vaše kočka průjem, který trvá více jak 2 dny, nebo trpí častou zácpou, měli byste navštívit vašeho veterináře. Stejně důležité je všímat si frekvence stolice, jejího vzhledu a zápachu.
Ano, každodenní čištění kočičího záchodu je důležité, ale stejně tak je důležité monitorovat toaletní návyky vaší kočky a všímat si jejich změn.