Potraviny, které kočky jíst nesmí (nebo by jíst neměly)

Nemilují kočky mléko, sýr a jiné mléčné výrobky?

Máte někdy nutkání podělit se o své jídlo se svou kočkou, když se na vás tak toužebně dívá a snaží se tlapkou trochu toho jídla z vašeho talíře získat?

Nejste sami.

Ale bez ohledu na to, jak dobrý pocit z dělení máte, je lepší odolat.

Některé lidské potraviny mohou být extrémně nebezpečné pro vaši kočku. Naštěstí je seznam potravin, které jsou pro kočku opravdu toxické, celkem krátký.

Kočka je přizpůsobena na jídelníček skládající se z hlodavců, ptáků a malých savců. V důsledku toho dokážou její játra tolerovat jen specifické toxiny.

Některé lidské potraviny, které jsou pro člověka bezpečné a běžné, jsou pro kočky toxické nebo nevhodné.

Otázkou je, které to jsou?

V tomto článku najdete seznam potravin, které byste své kočce dávat neměli a které kočky by sice jíst mohly, ale nedoporučuje se jim je dávat.

Mléčné výrobky a jiné běžné lidské potraviny mohou u kočky vyvolat zažívací problém a mohou také způsobit jiné zdravotní problémy.

Kočky jsou našimi skvělými společníky a chceme jim dopřát jen to nejlepší. Ale ne všechny potraviny jsou pro kočku vhodné a zdravé.

Vždy je lepší vycházet z toho, že kočka je výlučný masožravec a základem jejího jídelníčku jsou maso a živočišné produkty (výjimku tvoří ryby). Kočka může jíst i některé druhy ovoce a zeleniny, ale vždy se ujistěte, že daný druh je pro ni bezpečný /pozor na hroznové víno/.

16 nebezpečných potravin, které kočky NIKDY jíst nesmí

Zatímco velmi málo potravin jsou pro kočky opravdu toxické, některé potraviny jako je čokoláda nebo káva, jsou skutečně jedovaté.

Následující potraviny mohou pro vaši kočku být opravdu toxické a pokud vaše kočka některou z těchto potravin sní, okamžitě vyhledejte veterinární pomoc.

1. Česnek, cibule a pažitka

Cibule, česnek a pažitka v jakékoliv formě (prášek, syrové, vařené) obsahují sulfidy, které ničí červené krvinky a způsobují anémii. Kočka jsou obzvlášť zranitelné.

Sulfidy dodává cibuli a česneku jedinečně silnou vůni a chuť.

Uvedené potraviny jsou pro vaši kočku toxické bez ohledu nato, jestli jsou vařené, syrové nebo v práškové podobě.

Cibulový prášek je velmi častou potravinovou přísadou (i v jídle pro malé děti). Česnek je méně nebezpečný, ale stále není bezpečný.

Co se stane, když kočka sní česnek, cibuli nebo pažitku?

Obsažené sulfidy jsou v těle kočky rozloženy a následně absorbovány do krevního řečiště, kde způsobují poškození červených krvinek.

V závažných případech červené krvinky prasknou a uvolní poškozené hemoglobinové proteiny zvané Heinzova tělíska, což může následně vést k anémii, a dokonce k poškození ledvin.

Kočka jsou citlivější na sulfidy v porovnání s psy a počáteční klinické příznaky mohou být velmi nejasné a nespecifické. Zpočátku se u postižené kočky může objevit nevolnost, bolesti žaludku, zvracení a/nebo průjem a ztráta chuti k jídlu.

Anémie se může začít vyvíjet již 12 hodin po konzumaci cibule, česneku nebo pažitky, ale obvykle dochází ke zpoždění v rozmezí 2 až 5 dnů.

2. Alkohol

Opravdu? Existují majitelé, kteří by své kočce dali alkohol?

Vy ho prosím své kočce nikdy nedávejte. Není to zábavné, i když to některým lidem tak připadá.

Domácí mazlíčci nemají přirozenou toleranci vůči alkoholu jako my.

Co se stane, když kočka zkonzumuje alkohol?

Alkohol má stejný účinek na kočičí játra a mozek stejně jako na ty lidské orgány.

Alkohol může způsobit zvracení, průjem, sníženou koordinaci a depresi centrálního nervového systému. Pokud nezačnete s léčbou, může to vést k potížím s dýcháním, třesu, změně pH krve a vyvolat kóma nebo záchvaty, které nakonec vedou ke smrti.

Alkohol není vždy obsažen jen v alkoholickém nápoji, ale může se nacházet i v mnoha běžných domácích prostředcích, včetně syrového droždí na pečení chleba a hnijícího/kvašeného ovoce.

Pouhé dvě čajové lžičky alkoholu mohou vaši 2,5 kg kočku uvést do kómatu a další čajová lžička by ji mohla zabít. Čím vyšší obsah alkoholu, tím horší důsledky.

3. Čokoláda

Přestože je čokoláda pro většinu z nás pochoutkou a rádi si ji dopřejeme, to samé neplatí u koček.

Obsažené kakao v čokoládě obsahuje dvě jedovaté látky pro kočky: theobromin (obsažený také v čajových lístků) a kofein, přičemž theobromin je dvakrát nebezpečnější než kofein.

Co se stane, když kočka sní čokoládu?

Mléčná i hořká čokoláda mohou u kočky vyvolat vážné zdravotní příznaky:

 • Zvracení
 • Průjem
 • Slabost
 • Nadměrná žízeň, dezorientace
 • Zvýšenou tělesnou teplotu
 • Zrychlené dýchání nebo srdeční tep
 • Záchvaty
 • Zástava srdce
 • Kóma

Nadměrný příjem čokolády může způsobit extrémní bolesti žaludku, hyperaktivitu, záchvaty nebo infarkt. Může mít také negativní vliv na ledviny, nervový systém a způsobit abnormální tlukot srdce. V nejhorším případě může být konzumace čokolády u kočky smrtelné.

Naštěstí kočky nedokážou vnímat sladkou chuť a obvykle je čokoláda nezajímá, ale určitě jste slyšeli: zvědavost zabila kočku. Nedopusťte, aby se z neopatrnosti něco stalo vaší kočce.

4. Kofein

Žádný kofein znamená žádná káva, čaj nebo soda. Zdá se to být jasné, že káva a čaj není pro kočky vhodnou náhradou či doplňkem vody, ale může stát, že se kočka napije z opuštěného hrnku s kávou.

Problémem je, že kofein pro kočky lákavý díky své hořké chuti.

Co se stane, když kočka sní potraviny obsahující kofein?

Kofein zvyšuje tlukot srdce, krevní tlak a může způsobit trávící problémy.

Navíc jsou kočky citlivější na kofein v porovnání s lidmi. Větší množství kofeinu může způsobit záchvaty a dokonce i smrt.

K příznakům otravy kofeinem patří neklid, zrychlené dýchání, bušení srdce a svalový třes. Kromě čaje a kávy je kofein také obsažen v kakau, čokoládě, coca- cole a energetických nápojích, jako je Red Bull. Je také v některých lécích proti nachlazení a proti bolesti.

5. Rozinky a hroznové víno

Toto ovoce je chutné, ale ukrývá se v něm neznámý toxin, který zasahuje ledviny a může vést k akutnímu selhání ledvin koček – ale nikdo neví přesně co tak smrtelného pro naše mazlíčky obsahuje.

Bez ohledu na viníka, nikdy své kočce nedávejte rozinky a hroznové víno a uschovejte je mimo dosah kočičího zvědavce.

Co se stane, když kočka sní rozinky nebo hroznové víno?

Přestože většina koček nemá ráda ovoce, v případě, že snědí rozinky nebo hroznové víno, může to u nich způsobit bolesti břicha a průjem, nebo dokonce i selhání ledvin až smrt.

Opakované zvracení a hyperaktivita jsou počátečními příznaky otravy a k tomu stačí malé množství zkonzumovaných rozinek. V tomto případě nečekejte a vyrazte na pohotovost.

Tip: Může kočka ovoce? Které druhy jsou bezpečné?

6. Xylitol

Xylitol je umělé sladidlo, které se přidává do mnoha potravin a dalších produktech, včetně žvýkaček, sladkostí, ořechových másel, pečiva, diabetických potravin a zubních past.

Co se stane, když kočka sní xylitol?

Xylitol může u kočky způsobit abnormální zvýšení uvolňování inzulínu ze slinivky břišní, což následně vede ke snížení celkové hladiny cukru v krvi.

K časným příznakům po snězení xylitolu patří letargie, zvracení a ztráta svalové koordinace. Bez rychlé léčby to může vést k selhání jater a záchvatům.

7. Avokádo

Všechny části avokáda obsahují persin, který je toxický pro malá zvířata.

Naštěstí je pro kočky méně nebezpečný než pro ostatní živočišné druhy, ale stále je toxický.

Co se stane, když kočka sní avokádo?

Kočce byste avokádo nikdy dávat neměli, i když někteří tvrdí, že malé množství avokáda jí neublíží.

K příznakům patří: zvracení, průjem, zácpa nebo zánětlivé onemocnění slinivky břišní.

Přestože negativní účinky jsou relativně mírné, pecka avokáda představuje velké nebezpečí pro psy i kočky. Je nejlepší uchovávat avokáda mimo dosah vaší kočky.

8. Meruňková, třešňová, broskvová a jablečná semínka a pecky

Tyto semínka a pecky obsahují toxiny, který způsobují otravu. Pravděpodobně jste už slyšeli o kyanidu a ten je obsažen v největším množství v jádrech, ale je také v menším množství ve stoncích a listech.

Co se stane, když kočka sní tato jádra?

Obsažená kyselina kyanovodíková zabraňuje kyslíku v tom, aby byl dopraven k buňkám. V závislosti na dávce může během několika sekund způsobit otravu, která může po krátké době způsobit smrt v důsledku udušení.

Některé z příznaků, na které byste si měli dávat pozor, pokud jde o otravu meruňkami, zahrnují: rozšířené zornice, obtížné dýchání, nadměrné zadýchávání, zvracení, jasně červené dásně

V případě, že rychle nevyhledáte veterinární pomoc, může to vést až k smrti kočky.

Zažila jsem to na vlastní kůži u svého psa. Sežral mi velké množství meruňkových jader, aniž bych o tom věděla. Pak to z ní šlo vrchem i spodem. Motala se a padala na zem, pak měla i křeče a když jsme byli na cestě k veterináře, strašně naříkala. Už jsem si myslela, že to bude konec. Cítila jsem se bezmocná a nevěděla jsem, jak jí mohu pomoci. Naštěstí jsme to stihli včas a kapačka (navázala kyanid) a injekce B12 jí zachránily život.

9. Zelená rajčata a syrové brambory

Zelená rajčata obsahují tomatin a syrové brambory obsahují alkaloid solanin, která je smrtelně jedovatý. Cokoliv zelené barvy na těchto potravinách je jedovaté.

Listy a stonky jsou zvláště toxické. (Rajčata v krmivu pro kočky jsou zralá a neměla by vyvolávat obavy, protože se objevují v relativně malých množstvích).

Co se stane, když kočka sní zelené brambory a rajčata?

Pokud vaše kočka sní tyto potraviny, projeví se následující příznaky: nadměrné slinění, průjem, extrémní žaludeční nevolnost a zvracení, ospalost, zmatek, změny chování, útlum centrálního nervového systému a apatie.

10. Tabák

Pokud kouříte, věnujte pozornost tomu, kam vyhazujete zbytky dokouřené cigarety, a u nikotinových žvýkaček platí to samé.

Psi a kočky, stejně jako lidé, mají ve svém nervovém systému četné nikotinové receptory, které mohou být při vystavení nikotinem snadno a významně stimulovány.

Domácí mazlíčci však nikotin snášejí méně než lidé, takže je pravděpodobnější, že budou trpět negativními vedlejšími účinky.

Nikotin může být toxický, i když je zkonzumován v malém množství.

V případě, že vaše kočka omylem sní trochu nikotinu, může dojít k poškození jejího nervového systému, upadnout do kómatu nebo zemřít.

Co se stane, když kočka sní tabák?

Příznaky se objevují již hodinu po požití. Příznaky zahrnují: otřesy, stažené zorničky, slintání, sluchové a zrakové halucinace, vzrušení, zvracení a průjem, záškuby, které mohou přecházet v záchvaty, vysoký krevní tlak, a při vyšších dávkách dochází k oběhovému kolapsu

11. Sůl

Kočky mají v těle mnohem citlivější chemické procesy než lidé.

Sůl je pro kočky jednoduše špatná a potenciálně i toxická.

Co se stane, když kočka sní větší množství soli?

Otrava solí u psů a koček má za následek zvracení, průjem, sníženou chuť k jídlu, letargii, nekoordinovanost, nadměrnou žízeň nebo močení. V těžkých případech je možný třes, záchvaty, kóma a dokonce smrt.

To je také důvod, proč by kočky měly dostávat speciální kočičí krmivo, a ne konzervy s masem nebo salámy a jiné živočišné zpracované produkty určené pro lidi, které jsou plné soli a jiných pro kočku škodlivých chemických látek.

12. Těsto

Těsto s přidaným droždím expanduje během trávení. Kvasnice produkují plyn, když těsto kyne.

V troubě je to v pohodě, díky droždí je pečivo lehké a nadýchané.

Co se stane, když kočka sní těsto nebo kvasnice?

Pokud kočka sní syrové těsto, nastává problém v jejím trávicím ústrojí, kde kynuté těsto může vykynout a způsobit hromadění plynu v trávicím systému.

Všechny ty plyny mohou způsobit intenzivní bolesti břicha, jeho nafouknutí, dokonce i kritickou rupturu (prasknutí) žaludku.

Předtím, než dáte těsto na chleba péct, musí těsto nejdřív vykynout. A přesně to by udělalo v žaludku vaší kočky, kdyby ho vaše kočka snědla. Jak se uvnitř těsto nakyne, může roztáhnout její břicho a způsobit silnou bolest.

Navíc, když kvasnice zkvasí těsto, aby vykynulo, produkuje přitom alkohol, který může vést k otravě alkoholem.

13. Oříšky

Zatím nepanuje shoda ohledně toho, které druhy oříšků jsou pro kočky jedovaté, ale pro váš klid a bezpečí kočky je lepší jí žádné oříšky nedávat.

Například makadomové ořechy obsahují neznámý toxin, který může mít negativní vliv na trávící a nervový systém a svaly.

Co se stane, když kočka sní určité typy ořechů?

Oříšky obsahují vysoké množství tuku, které mohou být pro trávicí systém vaší kočky obtížně stravitelné. Vyhněte se ořechům, jako jsou mandle, pekanové ořechy a vlašské ořechy, které mohou u vaší kočky vyvolat zvracení a průjem.

Existuje také riziko, že se u vaší kočky rozvine pankreatitida, pokud vaše kočka sní větší množství ořechů.

Letargie, zvracení a porucha termoregulace jsou počáteční příznaky s progresí do ataxie nebo parézy zadních končetin, pokud vaše kočka sní nadměrné množství ořechů nebo toxické druhy oříšků jako makadomové či kešu ořechy K dalším příznakům patří třes, bolesti břicha, kulhání, ztuhlost kloubů a bledé sliznice. Příznaky se obvykle objevují během 3-12 hodin po požití a trvají přibližně 24-48 hodin.

14. Kosti

Krmení vašeho mazlíčka syrovými kostmi se na první pohled může zdát jako něco přirozeného. Kočka je přece lovec, ale loví myši a malé ptáky, které mají drobné kůstky.

Ve skutečnosti mohou být kosti vařené i syrové pro vaši kočku nebezpečné, protože se velmi snadno roztříští.

Co se stane, když kočka sní kosti?

Konzumace kostí může být velmi nebezpečná pro kočku domácí, která by se mohla udusit kostmi nebo utrpět vážné zranění, pokud by kostní tříska uvázla nebo by propíchla trávicí trakt vaší kočky.

15. Zkažené potraviny

To se může zdát jasné. Zkažené potraviny, které u vás vyvolá zažívací problémy, mají stejný efekt i na kočky.

Kočka není popelnice, která dokáže pozřít cokoliv, aniž by se jí něco stalo.

Pokud máte zkažené nebo prošlé jídlo, které byste sami nesnědli, vyhoďte ho a žádnému zvířeti ho nedávejte, pokud se chcete vyhnout možné otravě.

Koš s odpadky nechávejte na místě, kam se vaše kočka nedostane, a nebo ho zajistěte, aby ho kočka nemohla převrátit a dostat se k potenciálně nebezpečnému jídlu.

Co se stane, když kočka sní zkažené potraviny

Aflatoxiny a mykotoxiny způsobují u koček různé příznaky, ale pokud se neléčí, mohou být smrtelné.

Po konzumaci zkažené potraviny může vaše kočka začít zvracet, mít průjem, nafouknout se, vrávorat, vypadat zmateně, mít třes nebo záchvaty, nebo pociťovat mnoho dalších bolestivých příznaků související s otravou.

Zvláštní pozor je třeba věnovat plísňovému sýru, spadanému ovoci, prošlému chlebu a dalším rozkládajícím se či hnijícím potravinám.

16. Léky

Konzumace léku předepsaného pro lidi je jednou z nejčastějších příčin otrav u koček.

Vždy uschovávejte své léky i potravinové doplňky na bezpečných místech, kam se vaše kočka nedostane.

A nikdy nepodávejte své kočce žádné volně prodejné léky, pokud vám to nedoporučí váš veterinář.

Látky jako je acetaminofen nebo ibuprofen, jsou běžné v lécích proti bolesti a lécích proti nachlazení. A mohou být pro vaši kočku smrtelné.

Potraviny, které se nedoporučují kočce dávat

Některé potraviny nemusí být pro vaši kočku toxické, přesto pro ni mohou být nevhodné a způsobit různé zažívací problémy. Nejlepší je tyto potraviny kočce vůbec nedávat.

Kočky ve skutečnosti nemají mnoho chuťových pohárků ve srovnání s lidmi nebo psy a nejsou schopny ochutnat sladké chutě. Takže spíše než podle chuti, pokud jde o výběr potravy, se kočky řídí vůní, pocitem v ústech, strukturou, tvarem a teplotou.

1. Mléko, sýry a jiné mléčné produkty

Mnozí z nás vyrůstali s představou, že kočka potřebuje mléko a že je pro ni přirozené mléko pít.

Ale ve skutečnosti kočka stejně jako jiní savci by měla pít pouze mateřské mléko od své kočičí matky.

Většina koček je nesnášenlivá vůči laktóze a postrádá enzym na potřebný k rozložení laktózy, který měla jako koťátka.

Mléko a mléčné produkty (sýry, tvaroh,…) mohou podráždit žaludek a vyvolat zvracení nebo průjem.

Malá koťata, která ještě nemohou jíst jídlo a nemají k dispozici mateřské mléko, by neměla pít kravské mléko. Pro ně existuje speciálně navržené náhradní mléko, které obsahuje potřebné živiny pro jejich růst a nevyvolává zažívací problémy.

Pokud musíte své kočce mléko dávat, je lepší vybírat z mlék pro kočky se sníženým obsahem laktózy.

Tip: Je mléko pro kočky vhodné?

2. Syrová vajíčka

Syrový bílek (na rozdíl od žloutku) obsahuje enzym avidin a protein ovomucin.

Pokud byste své kočce často dávali syrový bílek, jejich tělo ztratí schopnost vstřebávat vitamín B7 (biotin), což může vést k problémům se srstí a s kůží.

Navíc syrová vajíčka mohou obsahovat nebezpečné E. coli bakterie a salmonelu, které mohou u kočky způsobit průjem, zvracení a letargii. V některých případech to může být i smrtelné.

Pokud vaječný bílek uvaříte, avidin se neutralizuje a nemůže se navázat na biotin obsažený v potravě.

3. Psí krmivo

Psí krmivo není toxické nebo nějak nebezpečné pro vaši kočku, ale nemůže být pro kočku náhradou jejího kočičího krmiva.

Tip: Proč by kočka neměla jíst psí krmivo.

Psi jsou všežravci a mohou jíst pestrou škálu potravin, zatímco kočky jsou výluční masožravci a k životu potřebují jen maso a živočišné produkty.

Kočky také mají odlišné výživové požadavky, které psí krmivo nedokáže uspokojit (a některé živiny v něm chybí – jako například taurin, kyselina arachidonová a dostatečné množství vitamínu A).

Potraviny, které můžete své kočce někdy dát

Některé potraviny své kočce někdy dát můžete, ale opravdu jen občas a někdy je lepší jí je vůbec nedávat, především ryby.

1. Tuk

Kořist, kterou kočka uloví a sní ve volné přírodě, má poměrně nízký obsah tuku. To je důvod, proč jsou kočky tak citlivé na tuk; potřebují ho jen velmi málo jako zdroj energie.

Příliš mnoho tuku, ať už z masa, ořechů nebo mléčných výrobků, může vést k zánětu slinivky břišní.

Časté krmení vysokým množství tuku může být i fatální.

Větší množství tuku, vařeného i tepelně neupraveného, může způsobit střevní nevolnost, zvracení a průjem.

2. Jídlo pro miminka

Někteří lidé doporučují jídlo pro miminka, pokud je vše kočka nemocná a chcete, aby vaše kočka jedla více.

Dětské jídlo je pro kočky vhodné pouze v případě, že neobsahuje žádný přidaný cibulový či česnekový prášek, ale mnoho masových pokrmů ho obsahuje.

Jídlo pro mimina je určené pro člověka, a pokud jím budete svou kočku krmit dlouhodobě a ve velkém množství, projeví se u ní deficit vitamínů a minerálů.

3. Syrový žloutek

Jak už jsem se zmínila výše, syrový bílek obsahuje enzym avidin, který zabraňuje vstřebávání vitamínu B7- biotinu u koček.

Dalším problémem je salmonela, která může být ve vajíčku.

Kvůli možnému výskytu salmonely je lepší krátce vaječný bílek povařit.  Pokud chcete být extra opatrní, krátce celé vajíčko (bílek i žloutek).

4. Tuňák a jiné ryby

Kočky mohou získat závislost na rybách, bez ohledu na to, jestli je určené pro člověka nebo pro kočky.

Pokud velkou část jídelníčku tvoří ryby, může to vést k otravě rtutí. Navíc ryby obsahují:

 • Vysoké množství fosforu – není dobré pro ledviny
 • Chemické látky PBDE – mohou způsobit onemocnění štítné žlázy

Můžete své kočce příležitostně dát krmivo s rybou, ale je lepší jí rybu vůbec nedávat.

Co dělat, pokud moje kočka snědla nějakou potenciálně toxickou potravinu nebo byla vystavena toxické látce?

Přestože jste udělali vše proto, aby se vaše kočka nedostala do kontaktu s toxickými potravinami a vše se snažíte mít z jejího dosahu, může se stát, že vaše kočka může někam proklouznout a sníst něco škodlivého.

Tyto nehody se stávají častěji, než byste se mysleli.

Většina potenciálně toxických složek způsobí pouze nepříjemné vedlejší účinky, ale některé mohou být smrtelné, pokud není včas zahájena léčba.

Pokud si myslíte, že vaše kočka byla otrávena, okamžitě z jejího dosahu odstraňte možný toxin.

Pokud se u vaší kočky už začínají projevovat příznaky otravy, okamžitě navštivte svého veterináře. Pokud se neprojevují žádné příznaky a vaše kočka vypadá v pořádku, přesto je stále lepší vašemu veterináři okamžitě zavolat. Váš veterinář vám poradí, jestli byste měli kočku dovést nebo jak byste měli postupovat.

Jaké jsou běžné příznaky otravy:

 • Neklid nebo letargie
 • Slinění, zvýšená žízeň, časté močení, průjem
 • Žluté nebo bledé dásně
 • Úzkost, svalové křeče, záchvaty, kóma

Přeneste kočku do bezpečné a tiché místnosti a důkladně ji pozorujte. Zkuste najít složky, které by mohly být příčinou její otravy.

Pokud věříte, že se toxická látka dostala do kontaktu se srstí nebo tlapkami vaší kočky, snažte se jí zabránit v olizování a vykoupejte ji za použití neutrálního šampónu.

Upozornění: Nikdy se nesnažte u vaší kočky vyvolat zvracení, pokud vám to veterinář neřekne. Je vždy možné, že vaše kočka snědla něco, co může způsobit vážné zanícení a podráždění jícnu, pokud by to kočka vyzvracela. Nesnažte se sami vaši kočku léčit, pokud nevíte, co spolkla.

Jak zabránit kočce, aby jedla toxické a nevhodné potraviny

Jak můžete vaší kočce zabránit, aby jedla potenciálně nebezpečné potraviny?

To je základní otázka, která může rozhodovat o zdraví i životě vaší kočce.

Ale je to těžké. Kočka se snad dostane úplně všude, i tam, kam by vám to připadalo nemožné.

Kočky jsou přirozeně zvědavé a rádi strkají jejich roztomilý čumáček do každého rohu, škvírky a mezírky. To se jim hodilo v divoké přírodě, neboť jim jejich zvídává povaha pomáhala při lovu hlodavců a ptáků.

Ale v současné době je to u kočky domácí problém.

Je dobrým nápadem dopřát jí takovou zábavu, která uspokojí její zvídavou a dobrodružnou povahu, i když to není jednoduché.

Odstraňte veškeré potenciálně nebezpečné potraviny z kočičího dosahu

Zpočátku může být těžké zvyknout si na to, že potraviny nemůžete nechávat na stole a jiných místech, kam by se mohla vaše kočka dostat.

Ale postupem času si na to zvyknete a automaticky budete vše schovávat před zvědavým společníkem.

Zbytky nedojedeného jídla ihned odstraňujte

Poté, co dojíte jídlo, odneste nedojedené zbytky z dosahu vaší kočky. Nenechávejte skleničky s alkoholem, hrnky s kávou a kakaem nebo otevřenou láhev s alkoholem v dosahu vaší kočky.

Kočky jsou schopné naučit se otevírat skříňky, dávejte si na to pozor. Také se ujistěte, že váš odpadkový koš je zabezpečený (nebo na pro kočku nedostupném místě) a nemůže být převrácen.

Pořádně po sobě uklízejte rozlité tekutiny a čistící prostředky a používejte co nejméně chemických látek na čištění domácnosti. 

Závěr: Lidské potraviny nejsou pro kočky vždy bezpečné

Existuje mnoho lahodných a výživných potravin pro lidi, o kterých si myslíme, že jsou chutné a zdravé i pro kočky.

Ale mnoho z těchto na první pohled skvělých potravin mohou být pro kočky toxické nebo prostě nevhodné a mohou u nich způsobit různé zdravotní problémy od lehkých až po velmi vážné a někdy i fatální.

Pomyslete nejen na mléko a mléčné výrobky, ale i na tukové odřezy a vařené kosti. A co teprve čokoláda, hroznové víno a rozinky, některé oříšky, atd.

Přestože si kočka na některých nevhodných potravinách pochutná, není to důvodem k tomu, abyste jí například dopřáli velké množství tučného masa, což snadno vede k zvracení, průjmu, neboť jejich organismus si s ním nedokáže poradit. To samé platí u mléka, které může způsobit zažívací problémy.

Pokud chcete své kočce dopřát nějakou zdravou a chutnou mňamku, doporučuji vám jí nabídnout kvalitní masový pamlsek.

Kočky jsou také od přírody extrémně zvědavé, proto je důležité dávat si pozor, aby kočka nesnědla něco potenciálně pro ni toxického. Veškeré potraviny uchovávejte na bezpečných místech. Je to stejné jako u malých dětí, které chtějí ze zvědavosti vše ochutnat.

Pokud si myslíte, že vaše kočka snědla něco toxického, ihned zavolejte veterináři, který vám poradí, co dál dělat, popřípadě vám řekne, abyste ihned přijeli.

Napsat komentář