Jak dlouho a jak často kočka spí

Na začátek zajímavý fakt:

Kočky prospí přibližně dvě třetiny jejich života. Ale pokud doma máte kočku, tak jste si určitě už všimli, že vaše kočka spí mnohem více než vy.

Určitě jste viděli svou kočky spát na různých místech, někdy opravdu neobvyklých a na první pohled nepohodlných. Kočky snad dokážou usnout kdekoliv, v ložnici na posteli, ve skříni, pod gaučem, na parapetu, apod.

Dospělá kočka spí 12 až 18 hodin denně a více než 40 % koček prospí více jak 18 hodin denně.

Pokud byste měli seřadit zvířata podle počtu hodin, které stráví spánkem, kočky by se nacházely přímo na vrcholu.

Vaše kočka může být aktivnější v časných ranních nebo večerních hodinách, možná vás dokonce budí ze spánku.

Pojďme se blíže podívat na to, jak dlouho kočky spí, proč spí tolik hodin, co udělat, aby kočka spala v noci, když spíte vy a prozkoumáme typy jejího spánku.


Kolik hodin kočka denně prospí? Jak dlouho kočka spí?

Kotě do 6 měsíců věku spí 20 hodin denně.

Dospělá kočka stráví spánkem 12-18 hodin denně.

Jak dlouho kočka denně spí, závisí na více faktorech.

Věk kočky hraje významnou roli. Koťata samozřejmě spí mnohem déle než dospělé kočky. A starší kočky také spí mnohem častěji a déle než jejich mladší protějšky. Když se koťata narodí, prospí téměř 24 hodin denně.

Další faktory, jako je stresující prostředí, únavné aktivity a chronická úzkost, hrají zásadní roli v tom, kolik hodin kočka denně spí. Malé děti, neznámé prostředí, cizí lidé a další zvířata mohou způsobit, že spánek kočky bude neklidný a krátký.

Roli může hrát i zdraví vaší kočky. Pokud je nemocná, může to mít negativní vliv na délku a kvalitu jejího spánku. Na druhou stranu může nemoc také způsobit ospalost a letargii.

Ujistěte se, že váš mazlíček má klidnou místnost, ve které má k dispozici více teplých a pohodlných míst. Nedovolte dětem spát v blízkosti kočky, mohly by vyrušovat domácího mazlíčka při spánku a naopak.

Tip: Proč kočka spí u vaší hlavy? Má vás ráda?


Proč kočka spí celý den a stráví tolik času odpočinkem?

Kočka načerpává spánkem energii potřebnou k lovu.

Pokud máte doma kočku, určitě jste si položili otázku, proč je vaše kočka pořád tak unavená, že potřebuje tolik spánku, když nedělá nic jiného než že jí, hraje si a chodí na záchod.

Spaní je nezbytný prvek stejně jako potrava pro každý živí organismus.

Kočky prospí mnoho času z dobrého důvodu. Zejména to platí u koček domácích.

Možná si myslíte, že kočky spí tolik jen proto, že mohou. To je pouze malá část příčiny, je toho mnohem víc.

Kočka patří k osamělým lovcům a nikdy pro ni nebylo snadné svou kořist ulovit. To znamená, že divoké kočky často loví, než úspěšně uloví jakékoli jídlo. Tyto lovecké pokusy vyžadují spoustu pronásledování, mnoho energie, úsilí a čekání na ten správný okamžik, než se konečně vrhne na kořist.

Zabití vyžaduje značnou dávku energie. Pokud by kočka ve volné přírodě neměla dostatek energie k zachycení a zabití své kořisti, její další potenciální jídlo by rychle uteklo a kočka by zůstala hladová.

Tygři jsou toho dnes skvělým příkladem. Ti loví podobným způsobem. Tráví spoustu času pronásledováním kořisti a poté vyčerpají obrovské množství energie na její zabití. Naneštěstí jim jejich kořist často unikne.

Kočky se vyvinuly tak, aby byly schopny nashromáždit energii, kterou pak využily k ulovení kořisti. To znamená, že většinu dne prospí, zatímco jejich tělo ukládá potřebnou energii.

Ne vždy úspěšný lov je dalším důvodem pro dlouhý a častý spánek. Pokud kočka spí, nevyvíjí mnoho energie.

Neustálý spánek pomáhá vaší kočce šetřit energii, když ji potřebuje. Kočka patří k nejlepším lovcům na světě, bez ohledu na její velikost. Na to bychom neměli zapomínat, i když vypadá tak roztomile.

A přestože byla domestikována po dlouhou dobu, zachovala si fyziologii svých divokých předků a geneticky se příliš nezměnila od svých předků, které se zde potulovaly před stovkami nebo tisíci lety. Moc dobře ví, že lovení, číhání na kořist a ochrana jejich teritoria vyžaduje spoustu energie a úsilí.

Takže spánek slouží k načerpání energie na další hru, lov, prozkoumávání a hájení území.


Jak často kočka spí?

Mějte na paměti, že vaše kočka není po celou dobu v hlubokém spánku.

Ano, upadají do hlubokého spánku a zdají se jim sny. Ale většinu času jsou ve skutečnosti ve střehu, i když to tak nevypadá, a jsou připravené utéct (v případě nebezpečí) nebo bojovat v případě potenciálních vetřelců.

Kočky mají polyfázický spánkový vzorec, což znamená, že spí vícekrát denně, spíše než v jednom dlouhém úseku, kterým způsobem obecně spíme my. Tyto kočičí spánky trvají v průměru 78 minut. Kočky však běžně spí po časovou dobu trvající od 50 do 113 minut.

Tip: Proč kočka spí u vašich nohou?


Co se děje během kočičího spánku? Probíhá jejich spánek stejně jako ten náš?

Kočky nejsou naprogramovány ke stejnému spánku jako lidé. I když existují určité podobnosti, jsou tu i mnohé odlišnosti.

Za prvé a to především, kočky nejsou za denního světla příliš aktivní. Možná jste slyšeli o tom, že kočky jsou noční tvorové, ale není to úplná pravda.

Kočky jsou soumrační živočichové. Nejaktivnější jsou bezprostředně po rozednění a těsně před soumrakem.

Nedávné studie naznačují, že kočky dodržují 24hodinový cyklus se dvěma vrcholy aktivity :jeden za svítání a druhý za soumraku. Výzkumníci se domnívají, že tento bimodální vzorec se mohl vyvinout, protože kočky loví ptáky i hlodavce, přičemž ptáci jsou aktivnější ve dne a hlodavci jsou aktivnější v noci.

Přestože kočky tráví nejméně dvě třetiny svého života spánkem, jejich spánek je docela odlišný od toho lidského. Kočky mají několik fází spánku stejně jako lidé (lehký, hluboký, REM).

Ukázalo se však, že fáze a cykly jsou docela odlišné.

Jejich spánkové cykly trvají jen asi 20 minut.

V každém 20minutovém spánkovém cyklu je asi 15 minut lehké fáze s malými kousky hlubokého spánku a REM spánku. Tyto dvacetiminutové cykly se opakují stále dokola, ale v každém cyklu dominuje lehký spánek.

Z lehkého spánku se kočka velmi snadno vytrhne. Pokud vyrušíte svou kočku, když spí a ona rychle vyskočí, znamená to, že vaše kočka byla v lehké fázi spánku.

Když je kočka v lehké fázi spánku, je to skoro, jako by spala s jedním okem otevřeným. Tato schopnost rychle vyrazit do akce je pro kočku velmi důležitá, protože ji ve volné přírodě pomáhala ochránit se před nebezpečím.

Přestože jsou kočky predátoři, jsou dostatečně malé na to, aby se také staly kořistí většího predátora. Rychlá identifikace hrozby a útěk je pro divoké kočky nezbytná dovednost. Tato dovednost také umožňuje kočkám rychle zpozorovat blízkou kořist a zabít ji. To je hodně důležitá schopnost, když je každý lov pro jejich přežití důležitý.

Je možné upravit spánkový režim kočky tak, aby spala v noci?

Co udělat, aby vaše kočka spala v noci, když chcete spát vy.

Je velmi frustrující, pokud je vaše kočka vzhůru, když chcete spát.

Nejčastěji se to stává, když jste v práci nebo ve škole, zatímco vaše kočka doma v klidu po celou dobu spí.

Dobrou zprávou je, že tento problém můžete vyřešit.

Nejlepší metodou je využít přirozené instinkty, které vaše kočka už má. Jako majitel můžete použít plán, který si kočky vyvinuly v průběhu tisíciletého vývoje:

  • Lov
  • Jídlo
  • Péče o srst (hygiena)
  • Spánek

V podstatě chcete napodobit zkušenost, kterou by vaše kočka mohla mít ve volné přírodě.

Pokud jdete spát ve 22:00, začněte si se svou kočku hrát v 20:30 po dobu 30 minut a poté ji nakrmte v 21:00. Poté se bude pravděpodobně věnovat osobní hygieně a pak by měl přirozeně následovat spánek.

Tím, že využijete přirozenou tendenci své kočky provádět tyto činnosti v uvedeném pořadí, jednoduše pomůžete své kočce najet na pravidelný denní rozvrh, který jí dodá určitý řád a jistotu.

Snažte se hrát si se svou kočkou každý den přibližně ve stejnou dobu, a to vaši kočku přiměje přizpůsobit se vašemu rozvrhu, jak ukazuje výzkum.

Výsledek výzkumu poukazuje na to, že lidská přítomnost a péče výrazně ovlivňuje množství aktivity u kočky. Víme, že některá další domácí zvířata (jako jsou psi) přizpůsobují úroveň své aktivity životnímu stylu majitele, ale toto je poprvé, co se to ukázalo i u koček v domácnosti.

Z toho vyplývá, že doba, kdy jsou nejaktivnější, není pevně geneticky daná, ale liší se podle jejich životního stylu, který může určit jejich majitel.


Co dalšího může mít vliv na kočičí spánek?

Není žádným překvapením, že počasí může ovlivnit i vaši kočku. My lidé to často zažíváme a rádi si stěžujeme na špatný spánek nebo ospalost kvůli počasí.

Pokud jste se někdy cítili obzvlášť ospalí nebo cítili nedostatek energii v zamračený den, pak jste narazili na tento jev.

Přesně stejnou zkušenost mohou mít i kočky. Kočky spí více, když si to počasí žádá, zvláště když venku prší nebo je ponurné počasí.

Přestože neexistuje výzkum, který by to dokazoval, existuje teorie, že kočky se prostě naučily, že je smysluplnější spát, když je venku ošklivo a tím šetřily svou energii na hezčí počasí a lepší podmínky pro lov. Když prší, je lov pro ně mnohem náročnější, a tak čekají na příznivější počasí.

Když prší, potuluje se venku méně zvířat a déšť maskuje pach, který by kočka mohla použít ke sledování kořisti.

I když vaše kočka nikdy nevyjde ven, může mít počasí vliv na její spánek.


Jak dlouho kočka spí po narkóze a po kastraci

Vaše kočka dostala celkové anestetikum nebo sedativa. U těchto léků může trvat několik hodin, než odezní a mohou způsobit, že vaše kočka bude ospalá po celý den.

Během následujících 24-48 hodin by se chování vaší kočky mělo postupně vrátit k normálu. Pokud máte obavy, že něco není v pořádku, kontaktujte svého veterináře.

Kočka po narkóze potřebuje klidné a teplé místo, kde ji nikdo nebude vyrušovat. Kočka by měla zůstat doma a její aktivita by měla být omezena po dobu jednoho až dvou týdnů po operaci (podle náročnosti operace a instrukcí vašeho veterináře).

Poté, co si kočku přivezete domů, můžete jí nabídnout kvalitní krmivo, avšak v menším množství. Některým kočkám po narkóze může být nevolno, proto rozdělení krmiva do několika menších dávek může snížit riziko nevolnosti a zvracení.

Především byste ji měli zabránit ve skákání, běhání a dalších náročných aktivitách, které by mohly namáhat ránu po operaci a způsobit její otevření.

Pokud vám veterinář předepsal antibiotika, doporučuje se přidávat do krmiva probiotika během léčby i po dobrání antibiotik.


Závěr a shrnutí v kostce

Dospělé kočky spí 16-20 hodin denně, senioři a koťata prospí ještě více hodin.

Kočky prospí mnoho času ze dvou důvodů:

  • Spánek jim dodává energii pro lov
  • Spánek uchovává energii, když kočky neloví

Kočičí spánek je podobný lidskému, ale kočky stráví více času spaním než lidé.

Můžete použít přirozenou tendenci kočky následovat určitý vzorec, který vám pomůže přizpůsobit její spánkový cyklus vašemu životnímu stylu: lovit, jíst, péče o sebe a spánek.Napsat komentář