Proč kočka spí na mně? Má mě ráda?

Není nic krásnějšího, když ležíte nebo sedíte a vše kočka si na vás lehne – do klína, na břicho nebo na hruď. Obzvlášť v chladnějších měsících je to skvělý zdroj tepla.

Možná jste se ráno probudili a zjistili jste, že na vás vaše kočka spí jako na svém oblíbeném polštáři.

A vás zajímá odpověď na otázku:

Proč kočka spí na mně, když je vedle mě tolik místa?

Kromě toho, že vás má vaše kočka ráda a chce být v co nejtěsnější blízkosti, může toto chování souviset s jejím přirozeným instinktem postarat se o svoje milované a také způsobem, jak posílit vzájemný vztah.

Zatímco lidé v noci obvykle spí nepřetržitě, kočky spí v krátkých intervalech, aby načerpaly energii pro lov. Po většinu času se nacházejí v lehkém spánku, aby mohly být připraveny rychle utéct nebo bojovat v případě nebezpečí.

Kočka na vás může spát, protože vám důvěřuje a cítí se vaší společnosti v bezpečí i v době spánku, kdy je zranitelná.

Spaní na vaši hrudi je také pro ni uklidňující, protože může slyšet tlukot vašeho srdce a může se o vás otírat a olizovat vás.

8 důvodů, proč kočka spí na mně

Kočka na vás může spát z mnoha důvodů. Ale v každém případě je jasné, že vaše kočka vás skutečně miluje.

1. Jste jejím osobním zdrojem tepla

Vaše kočka na vás může spát, protože z vás sálá teplo, které tak miluje. Vaše teplo jí pomáhá udržet optimální teplotu i v noci.

Pokud doma máte kočku, určitě jste si všimli, že ráda leží a vyhřívá se na teplých a slunných místech ve vašem domě, zahradě nebo balkonu. Některé kočky dokonce leží na elektronických zařízení kvůli uklidňujícímu teplu, které produkují.

Je to proto, že kočky milují teplo, které jim pomáhá relaxovat a v klidu se vyspat.

Když vezmeme v potaz, že kočka je původem pouštní zvíře ze savany, nemůžeme se divit, že je pro ni přirozené vyhledávat teplo a užívat si ho.

Ale proč kočka spí přímo na vás?

Protože je vaše tělo teplejší než většina míst v domě a bonusem navíc je i vaše blízkost. Teplo také u koček zajišťuje lepší kvalitu spánku. Když na vás spí, udržuje se tím v teple i v chladnějších dnech, což je dobré pro jejich zdraví, jak ukazuje studie.

To je také důvod, proč na vás vaše kočka může v zimě častěji spát. Pokud máte horečku, můžete si také všimnout, že vás vaše kočka na vás polehává více, protože vaše tělesné teplo je o něco vyšší.

Tím, že se k vám přitulí, dokáže tuto teplotu udržet bez velkého úsilí. To vysvětluje, proč kočky rády odpočívají ve slunných oknech. Pokud jde o spánek, teplo je pro kočky důležitější než pohodlí.

2. Jste zdrojem bezpečí

Když vaše kočka spí, cítí se zranitelná. A vy jste zdrojem jejího bezpečí. Možná se spoléhá na to, že ji ochráníte.

Kočky jsou sice přirození predátoři ve volné přírodě, ale to neznamená, že se samy nemůžou stát kořistí většího predátora. Proto vyhledávají bezpečná místa, kde si mohou odpočinout a načerpat energii, než se vydají na další lov.

V domácím prostředí jste pro ně vy tím bezpečným útočištěm. Kočky jsou zranitelné, když spí, takže toto chování naznačuje, že vám důvěřuje a cítí se s vámi bezpečně. Pociťují jistotu, když jsou během spánku ve vaší blízkosti, možná věří, že je ochráníte.

Pokud vaše kočka spí zády k vám, vyjadřuje vám tím svou naprostou důvěru (neotočíš se zády k nepříteli), i když to vypadá jako odmítnutí.

Když se vaše kočka cítí zranitelná nebo vyděšená, může se k vám přitulit, neboť se s vámi cítí v bezpečí. Kočka může pociťovat úzkost kvůli změně prostředí nebo když uslyší hlasitý zvuk nebo k vám přijdou na návštěvu hosté.

Toto chování lze také pozorovat u koťat, která spí natěsnaná na sobě u své matky.

Je to součást jejich výchovy, když se učí o sociálních dovednostech a dalším důležitým věcem, které si s sebou přenášejí i do dospělosti.

Tip: Proč kočka spí u vašich nohou? Cítí se v bezpečí?

3. Nachází u vás útěchu

Kočka na vás může spát, protože jste pro ni zdrojem útěchu a uklidnění.

Když se vaše kočka rozhodne, že se k vám během dne nebo noci nečekaně přitulí, možná hledá útěchu.

Někdy vaše kočka touží po společnosti, a proto si na vás lehne a usne.

Vaše kočka se může chtít mazlit, a nebo také nemusí chtít. Možná chce být pouze ve vaší blízkosti a užívat si vaši společnost.

Zkuste svou kočku pohladit a pozorujte její reakci, když se jí dotýkáte. Většina kočkám se to bude líbit a nechají se hladit, zatímco na vás spokojně odpočívají. Pokud zpozorujete nesouhlas (syčení, uši přitiskne k hlavě,…), nechte ji pouze v klidu ležet.

4. Necítí se dobře

Vaše kočka se nemusí cítí dobře a tím, že na vás spí, se vám to možná snaží říct. Vaše blízkost jí také dodává pocit bezpečí.

Vaše kočka může chtít být ve vaší blízkosti a přes den i v noci na vás spát, pokud se necítí dobře.

Může to být její způsob, jak se vám snaží říct, že se necítí dobře a hledá útěchu u člověka, kterému důvěřuje. Je pro ni také uklidňující, když slyší tlukot vašeho srdce.

Pokud u vás nebo na vás začne kočka trávit spoustu času a k tomu jste si všimli dalších příznaků, může příčinou tohoto chování vaší kočky být fakt, že ji něco bolí.

Pokud se k tomu přidají i jiné změny chování (apatie, nezájem, nechutenství) a zdá se vám, že je nemocná, je nejlepší ji vzít k veterináři na vyšetření.

5. Chce si s vámi vytvořit blízké pouto

Vaše kočka na vás může spát, protože je to pro ni jeden ze způsobů, jak si s vám může vytvořit pevné citové pouto.

Kočky si získaly nespravedlivou pověst jako rezervované a nepřátelské. Ale jako majitelé koček víme, že to není úplně tak pravda.

Kočky jsou přítulné a společenské a chtějí si s námi vytvořit blízké pouto.

Pro kočku není neobvyklé tulení se k jiné kočce. Často používají jinou kočku jako svůj polštář. Jak už jsem se zmínili, toto chování pochází z období, kdy byla kotětem.

Pokud jste jedinou kočku v domě, ráda si lehne a usne i na vás. A i když nejste jedinou kočkou v domě, můžete být její oblíbenou osobou na spaní.

Schopnost lidí a koček vytvořit vztah způsobem, který podporuje emocionální intimitu, lze považovat za jednu z nejčistších forem vztahu. (1)

Formování vzájemného pouta tímto způsobem vám vaše kočka říká: „Miluji tě. Chci být blízko tebe a trávit s tebou čas.“

6. Označuje si vás za svůj majetek

Kočka na vás spí a otírá se o vás, aby na vás zanechala svůj pach, kterým vás označuje za součást své rodiny.

Kočky jsou přirozeně teritoriální zvířata. Uvolňují feromony produkované jejich pachovými žlázami a zanechávají svůj pach nejen na různých předmětech a místech, ale i na vás, aby ostatní upozornili, že to všechno patří jim.

Když na vás vaše kočka spí, zanechává na vás svůj pach (2). Je to její vlastní způsob, kterým vám říká, že jste součástí její smečky. Je to podobné, jako když kočky ve volné přírodě označují svým pachem kočky ze stejné skupiny.

Kočka na vás zanechává pach tím, že se o vás otírá svou hlavou nebo tělem a díky tomu jí voníte povědomě a bezpečně. Měli byste být poctěni tímto chováním.

Tip: 7 důvodů, proč kočka spí u vaší hlavy?

7. Chce vám vyjádřit svou vděčnost

Vaše kočka se může snažit vyjádřit svou vděčnost a také si chce s vámi vytvořit blízký vztah.

Dalším důvodem, proč kočka na vás spí, může být vyjádření její vděčnosti. Snaží se s vámi navázat bližší vztah, posílit vzájemné pouto a vyjádřit svou náklonnost.

Je to způsob, kterým se vám snaží vaše kočka dát najevo, jak moc chce být ve vaší blízkosti. Cítí se také uvolněně, když slyší zvuk vašeho dýchání nebo tlukot vašeho srdce.

Toto chování můžeme u koček pozorovat i ve volné přírodě, když se k sobě schoulí a spí a také se navzájem čistí a otírají se o sebe.

8. Prostě vás miluje a chce vám dát najevo svou lásku

Vaše kočka se vám prostě snaží říct: „Miluji tě a důvěřuji ti“.

Pokud se ptáte: „Proč na mě moje kočka spí? může to být proto, že se vám snaží říct, že vás miluje. Jednoduše si užívá vaši společnost a chce s vámi trávit čas i během spánku.

Vaše přítomnost jí dává pocit bezpečí a lásky, což je obzvlášť zřejmé v noci, když se k vám ve vaší posteli přitulí a poté spokojeně usne.

Proč mi kočka leží na břiše?

Lehnete si na postel nebo na gauč a za chvíli je u vás vaše kočka. Lehne si na vaše břicho a vás zajímá, proč mi kočka leží na břiše?

Kočka leží na vašem břiše, protože je to skvělý zdroj tepla. Zkuste si šáhnout na břicho: Nádherně teplé, že?

Navíc je vaše bříško také pohodlné, měkké a bezpečné. Kdo by odolal?

Jak už jsme si řekli, kočky milují teplo. A vaše břicho je strategický místem pro odpočinek a spánek nejen proto, že tam je teplo, ale i proto, že může být ve vaší blízkosti i během spánku.

Když si vám lehne na břicho, asi po vás i něco chce. Ano, pomazlit se a získat vaši pozornost. Pokud leží na vašem břiše, bez problémů na ni dosáhnete.

Jen tak mimochodem: Kolikrát jste zůstali nadále ležet, i když jste se cítili nepohodlně jen proto, aby jste vaši kočku nerušili a ona mohla spokojeně pokračovat ve spánku?

Závěr: Proč kočka spí na mně? Má vás ráda.

Většina důvodů, proč na vás kočka spí, je spojena s pozitivními emocemi. Vaše kočka si užívá vaši společnost a chce být s vámi v co nejtěsnějším kontaktu.

A jak jinak toho může dosáhnout než tím, že si lehne přímo na vás, a ne vedle vás?

Kočky tráví spoustu času spánkem – asi 12 až 18 hodin denně, a chtějí se přitom cítit co nejpohodlněji. Vaše kočka na vás spí, protože jste skvělým zdrojem tepla a bezpečí, chce vám vyjádřit svou lásku, vděčnost, důvěru a chce si s vámi vytvořit blízké pouto.

Pokud ji něco vyděsí a poběží si k vám lehnout, znamená to, že se s vámi cítí v bezpečí a že jste jejím zdrojem útěchy.

Ať už je důvod jakýkoli, buďte vděční za to, že si kočka ke spaní vybrala právě vás.

Pokud na vás kočka spí často nebo na vás zničehonic začne spát, i když to předtím nedělala, pozorně sledujte, zda se u ní neobjeví další známky nemoci jako je apatie, nechuť k jídlu, apod. Změna chování může být někdy prvním vodítkem, že něco není v pořádku.

2 komentáře u „Proč kočka spí na mně? Má mě ráda?“

  1. Moje kočička někdy u mne spí a v nohách postele se vymoci. Někdy i ve dne do postele.Drive to nikdy nedělala.

    Odpovědět
  2. Moje kočka si ráno lehla na hruď a dala mi packu, jemné polstarky na rty a dlouho je tam nechala ležet, moc se se mnou mazli. Děkuju

    Odpovědět

Napsat komentář