Jak dlouho kočka mrouská a jak často se kočka mrouská? Hodně často.

Je to náročné období nejen pro vaši kočku, ale i pro vás.

U vaší kočky se začínají projevovat příznaky mrouskání a začíná se chovat jako jiná kočka. Může být mazlivější, neklidnější, hravější a hlasitější a může vám připadat, jako by měla bolesti.

A vás zajímá: Jak dlouho se bude ještě mrouskat? Kdy to už konečně skončí? A jak často se to bude opakovat?

Mrouskání vaší kočky může trvat 3-7 dní, přičemž 6-7 dní je průměrná doba.

Kočka se začíná mrouskat poprvé obvykle kolem šesti měsíců věku, ale to se může lišit v závislosti na plemeni a dalších faktorech. Některé kočky se mrouskají již ve věku 4 měsíců, zatímco jiné mohou jít do říje až ve věku jednoho roku.

Kočky jsou sezónně polyestrální zvířata, což znamená, že mají během roku několik říjových (mrouskácích) cyklů, pokud nedojde k oplodnění. Kočky se obvykle mrouskají od února do října.

Když pochopíte, čím vaše kočka prochází, budete na její mrouskání lépe připravení a budete vědět, co můžete očekávat a na co si máte dávat pozor.

Pokud se chcete vyhnout tomuto nepříjemnému období a nemáte v plánu chov, je nejlepším řešením kastrace vaší kočky. Uvidíte, jak si oddechnete nejen vy, ale i vaše kočka.

5 stádií kočičího mrouskání

Pojďme se podívat na to, jak probíhá kočičí mrouskání, abychom si ujasnili, jak celý proces u koček vypadá a jak dlouho trvá.

Existuje pět fází kočičí říje (estrálního cyklu), které vám pomohou porozumět, čím vaše kočka během tohoto období prochází.

1. Proesterus

Jedná se o první a velmi krátkou fázi, která trvá kolem 2 dnů.

Během této doby začne kočka přitahovat kocoury, ale ve skutečnosti není připravena na páření a není ještě plodná. Kočka obvykle nevykazuje známky mrouskání ani žádné změny v chování.

Někdy se během této fázi mohou u kočky projevit určité změny, které jsou však jemné. Výsledkem je, že tato krátká fáze často proběhne, aniž byste si toho všimli. V proestru se mnoho koček otírá hlavou a tělem o vás a předměty a projevuje láskyplné chování.

2.Estrus (říje, mrouskání)

V této fázi začíná skutečné mrouskání a viditelné změny v chování vaší kočky.

Kočka je připravená k páření a upozorňuje na to kocoury v okolí. Je to také doba, kdy se u ní projevují známky mrouskání. Kočka reaguje na kocoury, je připravená k páření a může v této fázi otěhotnět.

Nezkušení majitele, které poprvé vidí svou kočku mrouskat, si mohou myslet, že je jejich kočka nemocná nebo zraněná.

Během této fáze může kočka hlasitě vokalizovat, válet se, třít se o věci a zvedat zadní část. Může mít také sníženou chuť k jídlu.

Tip: Jak poznat, že se kočka mrouská a jak zmírnit mrouskání?

Pokud se kočka začne pářit během tohoto období, vyvolá to u ní ovulaci. Páření totiž stimuluje produkci hormonů, které ovulaci spouští.

Kočky se obvykle potřebují pářit asi čtyřikrát až šestkrát během říje, aby zabřezly.  Samotné paření trvá pouhé 1-2 minuty a kočka se během mrouskání může spářit s několika kocoury a porodit koťata, která mohou mít i několik různých otců.

Příznaky mrouskání vymizí do 24-48 hodin po ovulaci, ke které dojde pouze v případě, že se kočka v říji spáří.

Jak dlouho trvá mrouskání?

Mrouskání může trvat od 3 do 19 dnů, ale obecně trvá v průměru asi 6 nebo 7 dnů. Některé kočky se mohou mrouskat jen jeden den, zatímco jiné i 21 dnů.

Pokud se kočka nespáří, pravděpodobně se o několik týdnů později začne znovu mrouskat. Proto se úplný estrální cyklus kočky může pohybovat od jednoho do šesti týdnů, přičemž průměrná délka cyklu je asi tři týdny.

3. Interestrus

Tato fáze nastává v případě, že se kočka s kocourem nespáří a nedojde tak k ovulaci. To znamená, že kočka, která se nespáří a není oplodněna během mrouskání (předchozího cyklu estrus), vstoupí do této fáze.

Jedná se o fázi mezi jednotlivými období mrouskání. Tento cyklus může trvat 13 až 18 dní (2 dny až 3 týdny), dokud proestrus cyklus znovu nezačne a kočka se nezačne znovu mrouskat.

V této fázi poklesne u kočky hladina estrogenu a nevykazuje žádné změny chování v průběhu této fáze.

Cykly proestrus, estrus a interestrus budou pokračovat po celou dobu rozmnožovacího období (většinou od února do října) nebo dokud kočka nezabřezne.

4. Diestrus

Tento cyklus nastává pouze tehdy, když kočka ovuluje, k čemuž dochází pouze v případě spáření se s kocourem.

Pokud je březí, trvá tato fáze 60 dní. V případě, že oplodnění nebylo úspěšné nebo došlo ke ztrátě embrya, kočka přejde do falešné březosti, která může trvat 40-50 dní. Falešní těhotenství obvykle není doprovázeno laktací a chováním nastávající matky.

5. Anestrus

Jedná se o klidovou fázi, kdy se kočka nemrouská a její vaječníky nejsou aktivní a neprodukují hormony.

Když kočka není v říji, je v této fázi. Tento cyklus se obvykle vyskytuje na konci podzimu a v zimě, kdy se kočka nemrouská.

Tip: Jak dlouho kočka spí? 

U toulavých a divokých koček převládá tento cyklus. Ale u kočky žijící v bytě s umělým osvětlením je vyšší pravděpodobnost, že bude mrouskat po celý rok bez ohledu na roční období.

Jak často se kočka mrouská?

Počítejte s tím, že se vaše kočka v sezóně může mrouskat velmi často – každé 2 až 3 týdny.

Kočky budou procházet několika cykly mrouskání v průběhu rozmnožovacího období, přičemž se jejich počet bude lišit v závislosti na tom, v které geografické oblasti žijí, na teplotě a na počtu hodin, kdy je světlo.

Obvykle může kočka projít mnoha říjovými cykly v jedné sezóně. V některých zeměpisných oblastech se kočka může mrouskat celoročně.

Počet hodin denního světla má obvykle největší vliv na to, kdy se kočka začne mrouskat.

Studie ukazují, že kočky potřebují více než 12 hodin nepřetržitého denního světla (přirozeného nebo umělého), aby se mohly začít mrouskat. Ve většině světa se to děje po dobu šesti měsíců během teplého období od února do října.

Vzhledem k tomu, že březost koček je tak krátká, mohou mít kočky v období rozmnožování více než jeden vrh koťat.

Pokud kočka během této doby nezabřezne, může se mrouskat každé 2 až 3 týdny. Vaše kočka bude pokračovat v mrouskání, dokud nedojede k jejímu oplodnění nebo k její kastraci.

Kdy se začínají kočky mrouskat?

Většina koček se může začít mrouskat již ve 4 měsících věku, ale průměrný věk bývá někde kolem 5-9 měsíci (ale může být od 3,5 až do 18 měsíců) po příchodu prvního jaru po jejich narození. 

Pokud není kočka vykastrována, bude se mrouskat každý rok přibližně od února (jakmile se dny začnou prodlužovat) až přibližně do října (pokud neotěhotní nebo nemá falešnou březost).

Zajímavé je, že krátkosrsté kočky mívají první mrouskání mnohem dříve, zatímco dlouhosrsté kočky nebo větší plemena nemusí vykazovat příznaky mrouskání až do 18 měsíců věku.

Tip: Kdy je kočka dospělá a jak dlouho roste? 

Existuje více faktorů, které mají vliv na to, kdy se u vaší kočky objeví první mrouskání. Například kočka musí dosáhnout určitého hmotnostního minima,  aby se mohla začít mrouskat. Plemeno také ovlivňuje začátek říje: krátkosrstá plemena siamského typu obvykle dospívají dříve než dlouhosrstá plemena perského typu.

Nástup říje určují i ​​další vnější faktory, jako je přítomnost dospělých nekastrovaných kocourů v jejich prostředí nebo počet hodin denního světla.

Pokud zvažujete nechat vykastrovat své kotě, standardní věk pro vykastrování kočky je asi 4–6 měsíců. Někteří doporučují kastrovat po dosažní pohlavní dospělosti neboli po prvním mrouskání kočky a poté, co kocour začne značkovat.

Mrouskání koček v zimě? Je to možné?

Kočka chované v bytě se mohou mrouskat i v zimě. Velký vliv přitom hraje umělé osvětlení, které u ní může mrouskání spustit.

Odpověď je ano i ne.

Kočky chované v bytě se mohou mrouskat i v zimě. Mají k tomu příznivé vnitřní podmínky jako umělé osvětlení, dostatek tepla, hodně potravy a bezpečný úkryt před predátory.

Umělé osvětlení může snadno narušit přirozené hormonální regulace kočky a může způsobit celoroční mrouskání u koček.

Ale nemají k tomu takové nutkání jako na jaře nebo v létě.

Avšak přítomnost pohlavně dospělého nekastrovaného kocoura by mohlo u vaší kočky vyvolat „trochu větší horko“ a nastartovat její mrouskání. Pokud kočka vycítí kocoura v její blízkosti, mohla by snadno odhodit opatrnost a projevit naprostý souhlas.

Krátkosrsté kočky se mohou mrouskat po celý rok, to znamená i v zimě.

Ale venkovní kočky se řídí podle vnějších podmínek, ve kterých žijí. To znamená, že se v zimě, kdy je méně hodin denního světla, nemrouskají. Chtějí svá koťata přivést na svět, když je mohou dobře nakrmit a postarat se o ně, proto se nejčastěji mrouskají v období od března do října.

Během zimních měsíců jsou říjové cykly u venkovních koček potlačeny krátkým trváním denního světla a nízkou teplotou. Tím je zajištěno, že první koťata dorazí v polovině jara.

Teď už víte, proč se některé kočky mrouskají i v zimě, zatímco jiné si to nechávají až na období po zimě.

Kdy se kocour mrouská?

Kocour se ve skutečnosti nemrouská, ale projevuje chování podobné mrouskání, když dosáhne pohlavní dospělosti, což je kolem 6 -18 měsíců věku.

Kocouři se nemrouskají jako kočky. Stejně jako muži nemají menstruaci a psi nehárají.

Kocouři dosahují pohlavní dospělosti přibližně ve stejném věku jako jejich něžnější protějšky – již ve čtyřech měsících, ale obvykle blíže k šesti až 12 měsícům věku (některá plemena až v 18 měsících).

Když kocour dosáhne pohlavní (reprodukční) dospělosti, můžete si všimnout podivných změn v jeho chování, hlasité volání, jako je značkování močí, pronikavě páchnoucí moč, agresivita vůči jiným kocourům a snaha utéct ven a najít nejbližší mrouskající kočku.

Někteří lidé používají termín mrouskání k popisu tohoto chování – nejde však o skutečný cyklus říje neboli mrouskání, ale spíše o biologickou reakci na mrouskání u koček.

Přestože se váš kocour v tomto období chová šíleně jako kdyby se mrouskal, ve skutečnosti se nejedná o mrouskání. Je to jeho reakce na mrouskající se kočku v jeho blízkosti.

Kočky jsou velmi citlivé na feromony, a dokonce mají speciální orgán zvaný Jacobsův orgán, který tyto biochemické zprávy zachycuje. Kočky se mohou z těchto biochemických signálů mnohé dozvědět, jako je věk, pohlaví, reprodukční stav a nálada druhé kočky.

Kocouři poznají, že se kočka mrouská jen podle vůně jejich licních žláz a feromonů v její moči. Kočka už může být dávno pryč, přesto kocour ví, že tam byla.

Kocour dokáže vycítit, kde se mrouskající kočka před hodinou nebo před několika dny vymočila. Vůně jejích feromonů v něm může vyvolat chování při páření (volání, potulování, značkování), i když kočka už není na blízku.

Když kocouři dosáhnou plné dospělosti, jsou schopni se pářit, kdykoli to kočka dovolí. V období páření jsou kocouři agresivnější a snadno se dostávají do bojů s ostatními kocouři.

Počítejte s tím, že se váš nekastrovaný kocour bude často toulat, vše značkovat (i doma) a vracet se škrábanci, různými poranění, a nebo se nemusí vůbec vrátit, pokud nebude mít štěstí.

Důrazně doporučuji nechat venkovního kocoura vykastrovat, pokud ho chcete ochránit před možným nebezpečím jako jsou různé nemoce, poranění nebo srážka s autem. Je známý fakt, že venkovní nekastrovaní kocouři se nedožívají příliš vysokého věku.

Jak poznat, že kočka mrouská?

Příznaky, že se kočka mrouská, se spíše projevují na kočičím chování:

  • Nadměrná a/nebo hlasitá vokalizace (vytí, kvílení a mňoukání)
  • Převaluje se po zemi a „nabízí se“ (pokrčená s vystrčenou zádní části do výšky)
  • Vyhledává pozornost (vyžaduje hodně dotyků a mazlení)
  • Otírá se o vás a jiné předměty
  • Kočky v bytě se snaží dostat ven
  • Rozrušení/neklidné pochodování
  • Šlapání zadními nohami nahoru a dolů
  • Stříkání moči nebo značení močí
  • Snížená chuť k jídlu

Jak zabránit kočce v mrouskání?

Nejúčinnějším a nejjednodušším způsobem, jak zabránit mrouskání vaší kočky a nechtěnému zabřeznutí, je nechat ji vykastrovat (chirurgicky odstranit její vaječníky, popř. i dělohu).

Závěr: Jak dlouho kočka mrouská a jak často se mrouská?

Kočky se poprvé začínají mrouskat, když dosáhnou pohlavní dospělosti (puberty). V průměru se pohlavní dospělost u koček projevuje ve věku asi šesti měsíců, ale to se může mírně lišit podle roční doby (délky denního světla), plemenu a délky srsti.

A jak dlouho trvá mrouskání?

Každé mrouskání obecně trvá několik dní s průměrnou délkou sedm dní, i když se může pohybovat od 1 do 21 dní.

Pokud si oddechnete poté, co se vaše kočka konečně přestala mrouskat, vaše radost nebude mít dlouhého trvání. Vaše kočka se může zase začít mrouskat za 2-3 týdny.

Mrouskání navíc může u některých koček být celoroční, i když se většina koček mrouská od února do října.

Pokud chcete ušetřit sebe i vaši kočku trápení, stresu a stížností sousedů, doporučuji vám kočku dát vykastrovat. Navíc je hodně toulavých koček, které nemají domov a nikdy nemáte záruku, že se vám pro vaše koťátka podaří najít nový domov.

Napsat komentář