Mrouskání kočky: Jak poznat, že kočka mrouská a jak zmírnit mrouskání?

Mrouskání kočky neboli říje je něco, čemu se u své kočky nevyhnete, pokud ji nedáte vykastrovat dříve, než se u ní její první mrouskání projeví.

Pokud se vaše kočka začne zničehonic chovat podivně, je možné, že se ve skutečnosti pouze mrouská a snaží se přilákat potenciální partnery v okolí.

Pokud uvidíte sovu kočku poprvé mrouskat se, budete pravděpodobně v šoku a mít obavy, jestli s ní není něco v nepořádku.

Jaké jsou tedy příznaky mrouskání kočky, které vám pomohou poznat, že se skutečně jedná o mrouskání?

Kočka, která se mrouská, je mnohem přítulnější, hlasitější a neklidnější. Při mrouskání se o vás a všechny předměty poblíž usilovně otírá, nastavuje se s přikrčenými zadníma nohama, často se převaluje po zemi a olizuje si genitálie.

Pokud u své kočky pozorujete uvedené příznaky, je vysoce pravděpodobné, že je skutečně v říji.

Mrouskání je pro vaši kočku i pro vás velmi náročné období.

Vaši kočku to vysiluje a v některých případech může vyrušovat nejen ostatní členy domácnosti, ale i případné sousedy, pokud je vaše kočka obzvlášť hlasitá během mrouskání.

Když se moje kočka mrouskala, pokaždé jsem to s ní prožívala a jen jsem si přála, aby to co nejdříve skončilo.

Pokud chcete sebe i svou kočičku ušetřit zbytečného trápení, domluvte se s vaším veterinářem na termínu kastrace.

Vaše domácí kočka může mrouskat celoročně na rozdíl od venkovních koček, které se většinou mrouskají od jara do podzimu.

Jak poznat, že se kočka mrouská? 7 příznaků mrouskání.

Pokud jste svou kočku nevykastrovali, je důležité mít na paměti, že u vaší kočky v určitém období jejího života začne její první mrouskání.

První mrouskání se u ní objeví v době, kdy dosáhne pohlavní dospělosti.

V závislosti na plemeni, zdravotním stavu a ročním období to může být ve věku od 4 do 12 měsíců, přičemž průměrný věk pro mrouskání je kolem 6 měsíců.

U většiny majitelů vzbuzuje toto neobvyklé chování starosti, ale po čtyřech až sedmi dnech se vaše kočka opět vrátí ke svému normálnímu chování.

Kočka se obvykle mrouská každé tři až čtyři týdny. Připravte se na to, že jakmile zvládnete jedno mrouskání, vaše oddechnutí nebude mít dlouhého trvání.

Naštěstí není těžké poznat, když se vaše kočka mrouská.

Pří mrouskání se u ní projeví několik typických příznaků, které vám pomohou rozpoznat, že se skutečně jedná o mrouskání.

Pojďme se podívat na běžné příznaky mrouskající se kočky.

1 Vaše kočka se o vše otírá a je mnohem přítulnější

Kočka během mrouskání je často přítulnější a o vše se usilovně otírá.

Pokud věnujete pozornost řeči těla své kočky, určitě jste si všimli jejího náhlého podivného chování.

Vaše kočka se neustále o každou věc, na kterou narazí, usilovně otírá svým tělem a hlavou. Přitom jí vůbec nezáleží, jestli se jedná o nábytek, zeď, skříň nebo o vás.

V oblasti jejího obličeje se nachází pachové žlázy a otíráním obličeje zanechává na předmětech svůj pach.

Pravděpodobně se také převaluje na zádech více, než je pro ni obvyklé a může přitom přešlapovat předníma nohama ve vzduchu. Toto chování jí pomáhá šířit její vůni po jejím území a je dalším způsobem, jak přitáhnout pozornost potenciálních partnerů.

Mrouskající se kočka je často mnohem přítulnější a mazlivější, než jste u ní zvyklí. Pokud je vaše kočka jinak odtažitější, obvykle se promění v kočku, která bude vyžadovat více kontaktu.

Když se moje kočka začala mrouskat podruhé, ihned jsem to dokázala zachytit v počátcích.

Moje kočka je odtažitá vůči ostatním členům rodiny, když přijdou na návštěvu. Ale jakmile se o ně začala otírat a vyžadovala od nich pozornost, bylo mi jasné, že se začíná mrouskat.

Kromě toho se také více válí po zemi a nechá se i hladit po bříšku, což za normálních okolností netoleruje.

2 Vaše kočka je hlasitější a upovídanější

Pokud vaše kočka začne být hlasitější a vydávat podivné zvuky, je pravděpodobné, že se mrouská.

Při mrouskání je kočka mnohem hlasitější a dává o sobě častěji vědět.

Vaše kočka může více mňoukat nebo vrkat.

Pokud vaše kočka začne být zničehonic hlasitější a zpozorujete u ní další typické příznaky, můžete si být jistí, že se vaše kočka mrouská.

Někdy zní její mňoukání spíše jako sténání nebo vytí, ve kterém nepoznáváte její normální hlas. Její hlasité projevy vám mohou znít, jako by vaše kočka měla bolesti.

Těmito hlasitými zvuky se snaží přivolat potenciální partnery poblíž a dává tím najevo, že je připravena k páření. 

Majitelé často mluví o tom, že jejich kočka přímo řve, někdy tak hlasitě a vytrvale, že nemohou v noci spát.

Pokud je vaše kočka normálně hlasitá, nemusíte poznat, že se zrovna jedná o hlasitost spojenou s mrouskáním. Ale když začne být přítulnější a nastavovat se, s velkou pravděpodobností máte doma mrouskající se kočku.

Moje kočka raději vrká, než mňouká, ale když se mrouskala, vydávala zvuky, které se podobaly jejímu běžnému vrkání, ale byly o poznání hlasitější a protáhlejší.

3 Vaše kočka je při mrouskání neklidná

Neklid a neustálé chození tam a zpátky bývá u kočky dalším příznakem jejího mrouskání.

Pro mrouskající kočku je často těžké zůstat v klidu. Neustále chodí po bytě tam a zpět, vrká, kvílí, o vše se otírá a válí se po zemi.

Neschopnost kočky se uvolnit a být v klidu může být příznakem mrouskání, obzvlášť, když se k tomu přidá hlasité vrkání a kvílení a zaujímání typické polohy pro páření s ocasem na stranu.

Vaše kočka nebude tolik spát jako dříve, neboť je mrouskání pro ni nepohodlné a nepříjemné období a jediné po čem touží je potenciální partner.

Neklid se obvykle projevuje společně s voláním, kterým se snaží přilákat partnera.

Může si také všimnout, že více času tráví u dveří a na parapetech.

Poznámka: Pokud je vaše kočka pouze neklidná a nevykazuje jiné příznaky mrouskání, může pociťovat bolest nebo jí může trápit nějaký zdravotní problém. V tomto případě je potřeba navštívit vašeho veterináře.

4 Vaše kočka se nastavuje – zaujímá polohu pro páření

Vaše kočka často zaujímá zvláštní polohu s přikrčenýma nohama a vystrčeným zadečkem.

Pokud se vaše kočka mrouská, určitě jste si všimli dalšího neobvyklého chování.

Vaše kočka se skrčí do zvláštní polohy s předníma nohama na podlaze a s přikrčenými zadníma nohama, přičemž má zadeček vystrčeny a její ocas trčí do vzduchu a často směřuje k jedné straně, čímž se snaží potenciálnímu partnerovi usnadnit přístup.

U koček se jedná o typickou polohu k páření.

Vaše kočka může také přešlapovat zadníma nohama střídavě nahoru a dolu, jako by chodila na místě.

Za normálních okolností většina koček přešlapuje pouze předníma nohama, když zažívá pocity štěstí, uvolněnosti a spokojenosti.

Předpokládá se, že přešlapování zadníma nohama pomáhá při její ovulaci.

Když jsem svou kočku pozorovala, jak v této přikrčené poloze i chodí a přitom vrká, nemohla jsem si pomoci, neboť mi to upřímně připadalo komické.

5 Vaše kočka v říji má zaječí úmysly

Když se kočka mrouská, bude se snažit za každou cenu dostat ven, kde se nachází potencionální partneři ke spáření.

Když převládnou instinkty, je pro vaši kočku těžké soustředit se na něco jiného než na hledání kocoura, se kterým by se mohla spářit.

Pokud máte kočku doma, nebuďte překvapeni, když se vám najednou bude snažit utéct ven nebo bude více času trávit u zavřených dveří nebo na ně bude i mňoukat.

Kočka v říji může intenzivně zírat z oken, běhat ke dveřím, jakmile je otevřete a hledat jiné způsoby, jak se dostat ven.

Ujistěte se, že jste utěsnili všechny únikové cesty a pečlivě svou kočku sledujte. Je dobrým nápadem ji rozptýlit hrou, abyste aspoň na chvíli odvrátili její mysl od nekončícího mrouskání.

Její nejvyšší prioritou je však v tuto chvíli si najít partnera, a to jakýmkoli možným způsobem.

6 Vaše kočka má menší chuť k jídlu a má menší zájem o hru

Jídlo a hra nejsou pro mrouskající se kočku tak důležité. Prioritou je najít partnera ke spáření.

Během mrouskání se u vaší kočky může objevit náhlý pokles chuti k jídlu.

Moje kočka před mrouskáním jedla více a během mrouskání měla znatelně menší zájem o jídlo.

Hlavní prioritou vaší kočky je v tomto období něco jiného než jídlo. Ovládají jí instinkty, které ji ženou k hledání partnera pro páření a jídlo se přesouvá na druhé místo.

Přesto pozorně u své kočky sledujte její chuť k jídlu, která se by ukončení mrouskání měla vrátit k normálu.

Stejně tak bude vaše kočka pravděpodobně projevovat menší zájem o hru a jiné činnosti, které si za normálních okolností užívá.

To však neznamená, že byste se jí měli méně věnovat, naopak, vaše kočka v tomto období potřebuje vaši pozornost a péči, aby se cítila bezpečněji, uvolněněji a jistěji.

7 Vaše kočka si během mrouskání častěji líže genitálie

Častější olizování genitálií je u koček další známkou mrouskání.

Kočky jsou velmi čistotná stvořená, která běžně stráví mnoho času péčí o sebe.

Ale když se vaše kočka mrouská, můžete si všimnout, že zničehonic více pozornosti věnuje čištění svých genitálií. 

Její genitálie jsou také vlhčí a oteklé, přičemž nateklost není většinou okem pozorovatelná. Můžete si dokonce všimnout čistého, vodnatého vaginálního výtoku.

Olizování pohlavních orgánů však může být také příznakem poruchy močových cest, která může být vážná, pokud není včas léčena.

Pokud vaše kočka vykazuje pouze toto chování bez jakýchkoli dalších známek říje, je na místě návštěva veterináře.

8 Vaše kočka si při mrouskání značkuje své teritorium        

Značkování je chování, které je typické pro kocoury.

Možná je to pro vás překvapením, ale i kočky mohou značkovat, obzvlášť v období mrouskání.

Když se kočka mrouská, může začít stříkat moč po bytě. Vaše kočka se snaží rozšířit své feromony, které jsou v období mrouskání koncentrovanější a na které kocouři reagují. Lidé je však svými smysly nedokážou zaznamenat.

Při značkování se kočka přiblíží ke stěně nebo k jinému svislému předmětu, zavrtí zadečkem, a přitom stříká moč, aby dala kocourům v okolí vědět, že je v říji.

Ovšem značkování je také běžným příznakem infekce močových cest. Pokud si nejste jisti, jestli se vaše kočka skutečně mrouská, bude lepší kontaktovat vašeho veterináře.

Co dělat, když kočka mrouská? Jak zmírnit mrouskání kočky?

Když se vaše kočka mrouská, můžete udělat několik věcí, které pomohu zmírnit její mrouskání, ale nejlepším řešením je vždy kastrace.

Bohužel není toho mnoho, co můžete pro svou kočku udělat, když se mrouská.

Mrouskání není pro kočku bolestivé, přesto je pro vaši kočku stejně jako pro vás stresující a nepohodlné.

Pokud chcete sebe i svou kočku ušetřit tohoto nepříjemného období, nechte svou kočku vykastrovat.

Nevykastrovaná kočka se bude pravidelně mrouskat.

Přesto existují určité věci, které mohou pomoci zmírnit mrouskání vaší kočky.

1. Izolujte svou mrouskající se kočku

Pokud chcete zmírnit mrouskání své kočky, snažte se zabránit jakémukoliv kontaktu s kocoury.

Při mrouskání je důležité udržovat svou kočku mimo dosah nevykastrovaných kocourů, když se mrouská.

Pokud vaše kočka náhodou zahlédne nebo ucítí jeho přítomnost, pouze jí to ještě více rozruší. A pokud by se dostala do přímého kontaktu s kocourem, existuje velké riziko zabřeznutí.

Nepouštějte svou kočku ven a nechávejte všechny dveře, okna a případná průchozí dvířka pro kočky zavřené.

Vaše mrouskající se kočka bude pociťovat silnou touhu uniknout, aby mohla najít potenciální partnery.

Pokud máte doma také nevykastrovaného kocoura, požádejte někoho blízkého, jestli by se ho na chvíli nemohl ujmout. Pokud by kocour s kočku zůstali spolu, budou velmi hlasití a máte velkou jistotu, že dojde ke spáření.

Dobrým nápadem je také zatáhnout závěsy, pokud se v okolí potulují kocouři.

2. Věnujte své kočce více času a pozornosti

Pozornost a mazlení jsou pro kočku během mrouskání obzvlášť důležité.

Když se vaše kočka mrouská, je většinou přítulnější a mazlivější.

Pokud chcete své kočce při mrouskání pomoci, věnujte jí více času a pozornosti. Mazlete se s ní a hlaďte ji. Dopřejte jí tolik fyzického kontaktu, kolik potřebuje.

Když jí začnete hladit, pravděpodobně se začne válet po zemi, nastavovat se a usilovně se o vás otírat a vydávat zvláštní hlasité zvuky.

Na první pohled se vám bude zdát, že vaše pozornost zhorší příznaky vaší kočky, ale uvidíte, že se po nějaké době uklidní.

Fyzický kontakt jí nejen dodává pocit klidu, ale i zmírňuje určitou úzkost, kterou při mrouskání pociťuje.

Můžete ji hladit, drbat nebo česat po spodní části zad až k ocasu.

Mrouskání je pro kočku náročné období, při kterém uvítá vaši společnost, lásku a útěchu.

Pokud neplánujete chov, svou největší lásku ji prokážete, když ji necháte vykastrovat.

3. Hrajte si se svou kočku a snažte se ji rozptýlit

Vaše kočka se bude během mrouskání cítit neklidně a pravděpodobně i zmateně, obzvlášť v případě, že se jedná o její první mrouskání.

Proto je důležité věnovat jí pozornost.

Kromě mazlení se ji můžete snažit rozptýlit i hraním a činnostmi, které ji baví. Rozptýlení a fyzická aktivita může být právě to, co potřebuje.

Vaše kočka nemusí mít náladu na hraní, přesto se pokuste aspoň na chvíli odvrátit pozornost od jejího mrouskání.

Můžete také vyzkoušet nové hračky naplněné šatnou kočičí nebo kozlíkem lékařským.

3. Častěji čistěte toaletu

I kočky značkují, a to především, když se mrouskají. Častější čištění toaletu sníží pravděpodobnost, že vaše kočka bude značkovat mimo toaletu.

Kočky při mrouskání budou s větší pravděpodobností značkovat své území. Snaží se tím kocourům v okolí sdělit, že jsou připravené k páření.

Proto je obzvlášť důležité, abyste během mrouskání udržovali toaletu své kočky co nejčistší a odradili ji tak od značkování míst ve vašem bytě.

Čistá toaleta bez zápachu bude vaši kočku spíše lákat k jejímu označování místo toho, aby značkovala váš nábytek nebo zeď.

Je samozřejmé, že byste měli vždy udržovat kočičí stelivo co nejčistší, ale to je zvláště důležité, když je vaše kočka v říji.

Pokud vaše kočka přesto bude značkovat, je důležité co nejdříve vyčistit místa od moči pomocí hadříku a horké vody.

Zásadní je důkladně odstranit stopy a zápach moči, aby to vaši kočku nelákalo k opakovanému značkování.

K vyčištění můžete použít roztok s obsahem jednoho dílu octu a jednoho dílu vody. Enzymatické prostředky jsou také účinné na odstranění nepříjemného pachu.

4. Nabídněte své kočce teplé místo

Některé kočky, když se mrouskají, dávají přednost ležení na teplém místě jako je vyhřívaná dečka nebo radiátory.

Někteří majitelé tvrdí, že vyhřívané místo jejich kočku uklidňuje a utišuje.

Dávejte však pozor, aby teplota nebyla příliš vysoká, jinak by to mohlo vést k popáleninám nebo dehydrataci vaší kočky.

5. Vyzkoušejte uklidňující bylinky

Některé bylinky mají uklidňující účinky na kočky.

K nejpopulárnější bylince patří šanta kočičí, která by mohla vaši kočku dočasně uklidnit během mrouskání.

Ovšem ne všechny kočky reagují na šantu.

Výzkumy ukazují, že šanta vyvolává odezvu u přibližně 2/3 koček, zatímco 1/3 koček nechává chladnou.

O tom, jestli vaše kočka bude na šantu reagovat, rozhoduje genetika.

Šanta může mít na některé kočky uklidňující vliv, zatímco u jiných může způsobit hyperaktivitu a agresi.

Bez ohledu na účinek vědci zjistili, že hladiny endorfinu („hormonu štěstí“) se po expozici nepetalaktolu, který je obsažen v šantě kočičí, výrazně zvýšily ve srovnání s kontrolní skupinou.

Účinek šanty trvá pouhých 10 minut. Následně je kočka po dobu jedné hodiny vůči účinkům šanty imunní.

Kozlík lékařský patří k další kočičí bylince, která může mít uklidňující účinky na mrouskající kočku v případě, že na ni bude reagovat.

Po počáteční bláznivé reakci bude nejen velmi klidná, ale také pravděpodobně bude spát.

Pokud vaši kočku šanta kočičí i kozlík lékařský nechávají chladnou, existuje ještě jedna bylinka, na kterou vaše kočka bude s větší pravděpodobností reagovat.

Tou bylinkou je aktinide stříbrná, na kterou dle studie pozitivně reaguje téměř 80 % koček, přitom téměř 75 % koček, které nereagovaly na šantu, mělo pozitivní reakci na aktinidii stříbrnou.

Tip: Vyzkoušejte aktinidii stříbrnou ve formě tyčinek nebo hraček, které jsou naplněné touto bylinkou nebo v podobě tyčinek.

Můžete také vyzkoušet produkty s obsahem feromonů, které by mohly mít uklidňující účinek na vaši kočku během mrouskání.

Feliway je populární produkt obsahující syntetické feromony a je k dispozici jako difuzér nebo sprej.

Určitě jste si všimli, jak se vaše kočka svým obličejem a tělem otírá o předměty a lidi, čímž na nich zanechává své feromony. Její vlastní pach je pro ni uklidňující a dodává ji pocit bezpečí.

To je důvod, proč by Feliway mohl mít podobný účinek na vaši kočku a mohl by ji pomoci uklidnit.

Poznámka: I když vaše kočka reaguje na kočičí bylinky, není dobrým nápadem jí neustále vystavovat jejím účinkům. Používejte je s mírou.

Jak zastavit mrouskání kočky jednou provždy?

Kastrace je jediným způsobem, jak zastavit mrouskání vaší kočky jednou provždy.

Vaše kočka se bude mrouskat každé dva až tři týdny, pokud nezabřezne nebo ji nedáte vykastrovat.

Mrouskání u domácích koček může probíhat celoročně, i v zimním období, mimo obvyklé rozmnožovací období.

Pokud chcete zastavit mrouskání kočky jednou provždy a chcete se vyhnout riziku zabřeznutí, jediným skutečným řešením je kastrace.

Obecně se doporučuje kastrace ještě předtím, než kočka dosáhne pohlavní dospělosti, a tedy před nástupem jejího prvního mrouskání. Ideální je věk kolem 6 měsíců, ale vždy je lepší se poradit s vaším veterinářem.

Pokud máte dospělou kočku, která ještě nebyla kastrována, není ještě pozdě. Kočky mohou být kastrovány i v pozdějším věku.

Vykastrovaná kočka se už nikdy nebude mrouskat a ani nebude mít koťata.

Je to jednoduché. Zavolejte svému veterináři a naplánujte s ním termín kastrace.

Váš veterinář vám řekne, co předchází kastraci vaší kočky a zodpoví veškeré vaše otázky.

Vaše kočka by neměla aspoň 12 hodin před plánovanou operací nic jíst. Pokud má vaše kočka přístup ven nebo se jedná o venkovní kočku bez přístupu domů, je nejlepší, když ji navečer zavřete doma, abyste měli jistotu, že vaše kočka přes noc venku nic nesní.

Kastrace vaší kočky je jednorázovou záležitost, která nejen zastaví mrouskání vaší kočky, ale také prodlouží život vaší kočky a zabraní neplánovému zabřeznutí. Na světe je už tak mnoho koťat a koček, které nemají domov, často jen proto, že majitelé nedali svou kočku vykastrovat.

Krvácí kočka při mrouskání?

Je přirozené si pokládat otázku, jestli kočka při mrouskání krvácí, obzvlášť v případě, že jste kočku nikdy předtím neměli.

Možná víte z vlastní zkušenosti, že feny při hárání krvácí a vás zajímá, jestli to stejné i u koček. Nebo se vaše kočka zrovna mrouská a zpozorovali jste přitom krev.

Kočka by při mrouskání neměla krvácet jako fena při hárání nebo žena při menstruaci.

Kočky nevylučují výstelku dělohy krvácením, ale místo toho ji jejich těla znovu vstřebávají, a proto je krvácení u koček vzácnou záležitostí.

Ano, kočky mohou při mrouskání krvácet, ale není to něco obvyklého a většina koček nekrvácí během jejich říjového cyklu.

Pokud vaše kočka během mrouskání krvácí, mělo by se jednat o velmi lehký a světlý výtok.

Mírné krvácení, kdy si všimnete skvrn krve v jejich pelíšku nebo na místě, kde předtím ležely, není obvykle důvodem k obavám. Přesto byste měli být na pozoru, pokud zpozorujete známky krvácení.

Pokud krvácení přetrvává nebo se promění v intenzivnější krvácení, určitě je zapotřebí nechat vaši kočku zkontrolovat u vašeho veterináře.

Kočka, která silně krvácí, může mít vnitřní problém, který nesouvisí s jejím mrouskáním.

Pokud vaše kočka při mrouskání krvácí, je také důležité zkontrolovat, odkud skutečně krvácí.

Krev v moči nebo krev ve stolici nebo kolem genitálií, mohou být příznakem infekce močových cest.

V případě krvácení z konečníku se může jednat o závažnější infekci nebo známku rakoviny.

Pokud vaše kočka při mrouskání krvácí, sledujte její chování a všímejte si jakýkoliv změn. Pro jistotu se poraďte s vaším veterinářem, abyste vyloučili možné zdravotní důvody.

Je kastrace při mrouskání bezpečná?

V případě, že se vaše kočka začala mrouskat, je lepší si naplánovat kastraci až po mrouskání.

Pokud je vaše kočka při mrouskání extrémně hlasitá a nechcete čekat, až mrouskání samo odezní, možná vás napadlo že by kastrace mohla být skvělým řešením.

Je sice možné nechat kočku vykastrovat, když se právě mrouská, ale většina veterinářů to nedoporučuje.

Kastrace při mrouskání nese určitá rizika.

Během cyklu říje dochází k prokrvení kočičích reprodukčních orgánů a okolních tkání, což může způsobit zbytečně komplikaci při kastraci a také prodloužit samotnou operaci.

V případě komplikací může být kastrace pro kočku bolestivější a proces hojení po kastraci může trvat delší dobu.

I když je zvýšené riziko pro kočku malé, někteří veterináři se raději vyhýbají kastrace kočky v říji.

Chcete-li se vyhnout těmto rizikům, je lepší naplánovat kastraci po mrouskání.

Může se však stát, že se vaše kočka před plánovanou kastrací začne mrouskat. V tomto případě záleží na Vašem uvážení a doporučení vašeho veterináře, jestli necháte svou kočku vykastrovat, i když se mrouská.

Možná bude lepším řešením jak pro vás, tak i pro vaši kočku, když se s vaším veterinářem domluvíte na pozdějším termínu.

Závěr: Mrouskání kočky je náročné období pro vaši kočku i pro vás

Když se vaše kočka začne poprvé mrouskat a nebudete na to připraveni, budete v šoku z náhlé změny jejího chování.

Vaše kočka nebude při mrouskání sama sebou a nebude mít nad svým chováním kontrolu.

Náhlé zvýšení hormonů během mrouskání je důvodem, proč se u vaší kočky projevuje neobvyklé chování.

Během mrouskání vykazuje kočka typické příznaky.

Je mnohem mazlivější, přítulnější a hlasitější a žádná věc ani vy nemáte šanci před ní uniknout. O vše se otírá, válí se po zemi a častěji si líže genitálie.

Kočka v říji také zaujímá polohu pro páření, kdy má přikrčené přední nohy a nastavuje zadní část těla s ocasem ke straně, a přitom přešlapuje zadníma nohama.

Pokud zažijete mrouskání své kočky, budete chtít jí nějakým způsobem pomoci zmírnit její příznaky mrouskání a přinést jí aspoň dočasnou úlevu.

Je důležité mít se svým mrouskající se kočkou trpělivost. Vaše kočka nechtěla být v říji a trocha trpělivosti a péče od vás jim může pomoci snadněji to překonat.

Věnujte své kočce více pozornosti, mazlete se s ní a snažte se jí rozptýlit hrou.

Můžete také vyzkoušet bylinky jako jsou šanta kočičí nebo kozlík lékařský, které by ji mohly uklidnit nebo aspoň na chvíli rozptýlit.

Pro vaši kočku i pro vás je období mrouskání náročné a stresující období a jediné, co si přejete, je, by to už skončilo a vícekrát se to neopakovalo.

Jediným nejlepším řešením, jak zastavit mrouskání kočky jednou provždy, je její kastrace.

Uleví se nejen vám, ale především vaší kočce. Pokud neplánujete chov, je kastrace to nejlepší, co můžete pro svou kočku udělat.

Napsat komentář