Jak dát kočce najevo lásku: Miluji tě a záleží mi na tobě.

Když máme někoho rádi, můžeme mu říct: Miluji tě a chci být s tebou.

Ale co když chcete dát najevo lásku své kočce, která nerozumí vašim slovům?

Přestože nerozumí tomu, co říkáte, pozná z vašeho hlasu, že jí říkáte něco milujícího.

Avšak nejlepší způsob, jak dát své kočce najevo lásku, je prostřednictvím vašich činů.

Péčí, hlazením, hraním a určitými kočičími způsoby můžete své kočce říct, že ji milujete a že vám na ní záleží.

Pokud chcete své kočce dát najevo lásku, pomůže vám přitom znalost kočičího jazyka a způsobu komunikace.

Kočky komunikují prostřednictvím pachu, řeči těla a fyzického kontaktu. Jinými slovy, vaše kočka rozumí lépe vašim činům než slovům.

Téměř vše, co vaše kočka dělá, aby vám projevila svou lásku, můžete použít k tomu, abyste jí také dali najevo svou lásku.

Vaše kočka těmto kočičím projevům rozumí (budete mluvit kočičí řečí), a proto s velkou pravděpodobností zachytí vaše láskyplné projevy.

Jedno je jisté: kočky si s námi vytváří pevná pouta a cítí důvěru a lásku k nám stejně jako ji my cítíme k nim.

Kočky uvolňují hormon lásky, když jsou s lidmi v kontaktu

Hormon lásky oxytocin se uvolňuje, když lidé komunikují s lidmi, které milují, když matky kojí a při mnoha dalších pozitivních interakcí.

Je zajímavé, že k uvolňování oxytocinu dochází také při hlazení psa nebo kočky (1).

Jinými slovy, hladiny oxytocinu u lidí nám mohou pomoci „změřit“ pozitivní emoce a také přidat vědecký pohled na myšlenku nehmatatelné lásky.

A teď se dostáváme k zajímavému zjištění: kočky a psi také uvolňují oxytocin, když jsou v interakci s lidmi. Je tedy možné měřit lásku, kterou naše kočky cítí, když jsou s námi (2).

V každém případě je jasné, že kočky skutečně pociťují lásku. Potvrzuje to nejen naše osobní zkušenost, ale i vědecká zjištění.

10 způsobů, jak dát kočce najevo lásku

Pokud své kočce dáte svou lásku najevo kočičími způsoby, vaše kočka vaši lásku skutečně pocítí.

Vaše kočka příliš nemění své chování, když je s vámi.

Někteří odborníci se domnívají, že kočky vnímají lidi jako velké kočky.

Vaše kočka vám projevuje svou lásku svými kočičími způsoby a vy jí stejným způsobem můžete projevit svou lásku.

Neříkám tím, že se o ní musíte neustále otírat nebo ji všude pronásledovat. To by určitě neocenila, naopak, mohla by to považovat za obtěžování z vaší strany.

Pokud chcete své kočku dát najevo lásku, je důležité sledovat její řeč těla, ze které poznáte, jestli má zrovna náladu na vaše láskyplné výlevy.

Nejlepší je počkat na vaši kočku, až k vám přijde a sama si o projev vaší lásky požádá. Vyskočí vám do klína nebo se o vás začne otírat a tím vám říká, že je připravena na pořádné mazlení.

Pokud je vaše kočka plašší, můžete si kleknout nebo sednout, aby se vás kočka nebála a sama k vám přišla.

Jak už jsme se zmínili, kočky zřejmě nedělají rozdíly mezi ostatními kočkami a lidmi.  Vědí, že jsem větší než ony, ale nezdá se, že by si své společenské chování příliš přizpůsobili.

Otírání se o nohy, vzpřímený ocas, olizování a tulení se je přesně to chování, které kočky mezi sebou projevují.

Co to má však společného s kočičí láskou?

Chování, které kočky používají, aby projevily lásku a náklonnost jiným kočkám, je totožné s chováním, kterým používají, aby nám ukázaly svou lásku.

Je to jedna z mála oblastí, kde nám kočky usnadňují porozumět jejich chování, a pokud se k vám vaše kočka chová podobně jako se chová nebo jak by se chovala ke své nejlepšímu kočičímu kamarádovi nebo ke své matce, pak si můžete být jisti, že jste velmi milováni.

Pojďme se podívat na způsoby, kterými můžete dát kočce najevo svou lásku.

1. Naučte se kočičí řeč, abyste mohli své kočce dát najevo svou lásku

Pokud se naučíte kočičí způsoby komunikace, bude pro vás jednodušší projevit lásku své kočce.

Pozorně sledujte svou kočku a snažte se zjistit, jak s vámi vaše kočka komunikuje. Kočky používají řeč těla a mnoho hlasových projevů.

Abyste mohli své kočce dát najevo svou lásku, je prvním krokem pochopit vaši kočku a její chování.

Když budete vědět, co se vám svou jedinečnou řečí snaží sdělit, můžete své kočce lépe porozumět a budete vědět, co vaše kočka právě od vás chce.

Pokud vidíte známky stresu, budete moci pomoci své kočce uvolnit se, a pokud uvidíte známky spokojenosti, můžete pomoci své kočce, aby si udržela dobrou náladu.

Když se vaše kočka bude cítit ve vaší společnosti spokojeně a uvolněně, bude vás považovat za přítele i ochránce a bude si užívat vzájemný láskyplný vztah.

2. Hlaďte svou kočku způsobem, který má ráda

Pozorujte svou kočku při hlazení a na základě její reakce zjistěte, jaké hlazení má nejraději.

Pokud nechcete, aby vás vaše kočka při mazlení kousala, nehlaďte jí na citlivých místech a příliš dlouhou dobu.

Každá kočka je jedinečná. Zatímco jedna miluje hlazení na bříšku, druhá vás může začít škrábat a kousat při pouhém dotyku na tomto zranitelném místě.

Může své kočce projevit lásku tím, že jí budete hladit na místech, které má ráda.

Vyzkoušejte to. Pohlaďte ji na určitém místě a sledujte její reakci. Pokud bude vaše kočka uvolněná, vrnět, přešlapovat a bude mít přivřené oči, dává vám tím najevo, že si to užívá.

Když jí pohladíte po citlivém místě, uvidíte, jak se její tělo napne a její oči se otevřou dokořán.

Pokud byste pokračovali, mohla by na vás začít i syčet nebo vás kousat. Pokud jí chcete projevit svou lásku, pozorně ji sledujte a hlaďte ji pouze, když ona sama bude chtít.

Většina koček si bude užívat hlazení v oblastech, kde se nacházejí jejich obličejové žlázy, kolem uší, pod bradou a kolem tváří (3). Kočky obvykle preferují tato místa před oblastmi jako je bříško, záda a ocas.

Jak poznáte, jestli má náladu na mazlení?

Přibližte se ke své kočce, klekněte si na její úroveň a nastavte jí ruku. Pokud se o vaši ruku otře, je to signál, že vaše kočka se s vámi chce mazlit.

Je důležité poskytnout kočce možnost volby ohledně toho, kdy se chtějí mazlit, jak dlouho a na kterých částech těla chtějí, abyste je hladili.

Někdy nedokážeme určit hranici a často máme tendenci se s kočkou muchlovat příliš dlouho.

Výzkum ukázal, že interakce s kočkou bude mít delšího trvání v případě, že je mazlení a jiná interakce zahájena ze strany kočky místo z vaší strany.

Pokud za vámi vaše kočka sama přijde s tím, že se chce s vámi pomazlit, neignorujte ji.

Dejte si pauza a dopřejte si společný mazlící čas. Čím častěji jí vyhovíte, tím déle se s vámi bude vaše kočka mazlit.

3. Pomalu na svou kočku mrkejte

Pomalé mrkání je jedním z nejlepších kočičích způsobů, jak kočce projevit svou lásku.

Vaše kočka příliš neocení, pokud ji budete pusinkovat, ale můžete ji políbit kočičím způsobem, kterému rozumí.

Pomalé mrkání je jeden z mála způsobů, jak můžete se svou kočkou komunikovat a dát jí najevo svou lásku v kočičím jazyce.

Zatímco přímý pohled ve zvířecí říši je obvykle považován za hrozbu, jemný pohled spojený s pomalým mrkáním je vyjádřením lásky v kočičím světě (kočičím jazykem, kočičí řečí).

Pomalé mrkání je také způsobem, jak můžete cizí kočce, která se vás bojí, dát najevo, že vám může důvěřovat a že jí neublížíte.

Můžete ho použít při prvním setkání s kočkou, abyste s ní navázali vztah.

A jak byste měli na svou kočku mrkat?

Jemně se svou kočkou, když je v uvolněném rozpoložení, navažte oční kontakt, pomalu mrkněte a zavřete oči asi na sekundu.

Pokud vaše kočka zachytí vaše pomalé mrkání a pociťuje lásku, vaše kočka vám na oplátku také projeví lásku a náklonnost svým pomalým mrkáním.

Vyhněte se přímému zírání na svou kočku, které by vaše kočka mohla považovat za agresivní výzvu.

Pokud se obáváte, že si vaše kočka špatně vyloží vaše mrkání jako kočičí verzi „Miluji tě“, nedělejte to.

Kočky často nemrkají stejným způsobem jako my, protože mají třetí oční víčko. To je důvod, proč nemusí mrkat zavíráním očních víček, jako to děláme my.

Když vidíte, že vaše kočka na vás pomalu mrká očima, je bezpečné říci, že pociťuje lásku a dává vám svou kočičí řečí najevo.

Pomalé mrkání na vaši kočku je skvělý způsob, jak jí říct, že ji milujete.

4. Nechte svou kočku, ať se o vás otírá

Kočka se o vás otírá a tím na vás zanechává svůj pach a označuje vás za svého.

Vaše kočka se o vás otírá, aby na vás zanechala svůj pach. Tím vám vyjadřuje svou lásku a označuje vás za svého člena rodiny.

Kočka se otírá svým tělem o vaše nohy, obličej a jiné části těla. Tím, že ji necháte, aby na vás zanechala svůj pach, k vám bude pociťovat větší důvěru a bude se ve vaší blízkosti cítit jistěji.

Když k vám přijde, podle čichu pozná, že patříte do její rodiny.

Dejte své kočce najevo, že máte radost z toho, že si vás označuje svým pachem. Můžete se k ní naklonit hlavou, aby se mohla otřít i o váš obličej.

Pouhé povolení k otírání je snadný způsob, jak dát své kočce najevo lásku. 

Pokud se vaše kočka cítí dostatečně pohodlně na to, aby kolem vás obtočila svůj ocas, je to známka „skutečného přátelství, lásky a důvěry“.

5. Nechte se olíznout a pečujte o srst vaší kočky

Péči o srst můžete své kočce projevit svou lásku. Je to podobné vzájemnému olizování u koček.

Kočky, které se mají rády, se navzájem olizují. A vaše kočka vás také může olizovat, aby vám projevila svou lásku.

Pokud jste ochotní tolerovat drsný jazýček vaší kočky, nechte se olíznout a radujte se z tohoto obrovského projevu lásky. Ale nenechte se olizovat jako lízátko, jinak by vám kočka odstranila nejen odumřelou kůži.

I když by olizování vaší kočky bylo skvělým způsobem, jak ukázat svou vzájemnou lásku, určitě nechcete mít v puse kočičí chlupy, a navíc to není příliš hygienické.

Místo toho vyzkoušejte teplý vlhký hadřík a otřete jím vaši kočku od hlavy až k ocasu. Vaší kočce to bude připomínat mateřskou péči, kterou jí zahrnovala její matka, když byla kotětem.

Svou lásku můžete projevit i péčí o srst vaší kočky.

Pravidelné česání zlepšuje krevní oběh kočky, udržuje její srst bez chuchvalců a také snižuje množství srsti, kterou při olizovaní spolkne, což pomáhá předcházet vzniku bezoárů.

Kočky tráví úpravou srsti až 25 % bdělého času. Pro kočku je péče o srst velmi důležitá, proto česáním můžete upevnit váš vzájemné pouto.

6. Dopřejte své kočce příjemnou masáž

Kočičí masáž je skvělý způsob, kterým můžete své kočce projevit svou lásku a upevnit vzájemné pouto.

Pokud jste si někdy dopřáli masáž, víte, jak uvolňující může být.

Kočičí masáž je skvělý způsob, kterým můžete své kočce dát najevo svou lásku.

Má také přínos pro jejich zdraví, protože stimuluje nervy, svaly a oběhový systém vaší kočky. Masáž zlepšuje krevní oběh a může snížit krevní tlak.

Je to také příležitost pro vnější kontrolu klíšťat, roztočů, blech nebo jakýchkoli zranění, která by mohla vaše kočka skrývat.

Masírování kočky je podobné hlazení, ale je více soustředěné.

Před masáží se ujistěte, že je vaše kočka klidná a uvolněná a začněte s několika podrbáními po hlavě, zejména kolem uší a tváří.

Poté se přesuňte dolů podél jejího krku a ramen, až se dostanete ke kořeni jejího ocasu. Můžete jí dopřát pořádnou masáž na její ocasní kosti.

Nakonec ji s láskou poškrábejte na bradě a vnímejte, jak spokojeně přede.

Masáž vaší kočky posiluje pouto mezi vámi.

Serotonin se uvolňuje v těle vaší kočky, a proto se vaše kočka cítí šťastná. Masáž je také velmi uklidňující a může pomoci snížit úzkost vaší kočky.

Podívejte se na následující video, abyste své kočce dopřáli tu nejlepší a nejpříjemnější masáž:

7. Dejte jí hlavičku

Pokud se vaše kočka začne o váš obličej otírat svou hlavu, umožněte jí to a aktivně se i zapojte do sdílení vzájemné lásky.

Dalším způsobem, jak můžete dát najevo své kočce lásku, je tzv. hlavičkování.

Moc dobře to znáte z vlastní zkušenosti. Při mazlení se vám kočka otírá o obličej, a přitom přitiskne svou hlavu k vašemu obličeji.

Když to kočky dělají, dávají vám najevo svou důvěru a náklonnost a zároveň si vás označují za své vlastnictví a dávají na vás nálepku: Toto je můj člověk, ruce pryč.

Kočka se sklopenou hlavou je o něco zranitelnější a odhalení této zranitelnosti vám dává najevo, že vám vaše kočička zcela důvěřuje.

Pro kočky je pachové značení také důležitým způsobem, jak dát najevo, že něco nebo někdo je bezpečný.

Pokud vás kočka označuje, vyjadřují vám tím velkou důvěru.

Můžete se aktivně zapojit do tohoto hlavičkování. Pokud s tím vaše kočka začne, je to pro vás skvělá příležitost vyjádřit své vzájemné pocity.

Nakloňte svou hlavu ke své kočce a třete svou tvář o ni. Buďte však přitom jemní, abyste své kočce neublížili. Přeci jen máte větší hlavu a sílu a nepřehánějte s intenzivním ťukáním, jde pouze o jemný dotek.

Sdílení vůní je další způsob, jak své kočce říci „Miluji tě“.

8. Pravidelně si s ní hrajte

Hraní je další skvělý způsob, jak projevit své kočce lásku a zároveň ji udržet fit a zdravou.

Kočky jsou přirození predátoři, i když vám to na první pohled nemusí tak připadat. Jsou přeci tak roztomilé.

Za roztomilostí vaší kočky se však skrývá vášnivý lovec.

Kočka potřebuje pravidelný pohyb, aby byla šťastná, spokojená a zdravá.

Trávení společného času hrou je další způsob, jak můžete své kočce dát najevo lásku.

Nestačí jí, když jí hodíte myšku nebo míček se slovy: Hraj si s ním. Vaše kočka potřebuje interaktivní hru. To znamená, že si se svou kočkou budete aktivně hrát a plně se jí věnovat.

Stačí, když si vyhradíte 15-20 minut, nejlépe dvakrát denně ve stejný čas. Kočka je soumračný živočich, a proto je nejaktivnější po rozednění a stmívání. Ráno a večer jsou nejlepší volbou pro pořádnou zábavu.

Pravidelné hraní pomůže vaší kočce splnit její každodenní požadavky na cvičení a udrží ji zdravou a spokojenou.

A především své kočce dáte najevo, že rádi trávíte čas v její společnosti. Ale ujistěte se, že kočka si užívá vaši společnost a že má náladu na hraní.

Většina koček miluje honění a chytání hračky. Můžete vyzkoušet hračky na udici nebo na provázku, míčky nebo si s ní můžete hrát na schovávanou, což je také skvělá zábava.

Kočky mají tendenci se snadno nudit, proto je důležité jednotlivé hry střídat a zpestřovat. Vždy pozorně sledujte svou kočku, jak na hru reaguje. Každá kočka si může užívat jiný druh hraček a zábavných aktivit.

U koček, které nejsou velkými mazlíčky, je hra alternativním způsobem, jak si s ní můžete vytvořit pouto.

A u koček, které se rády mazlí, je pořádná hra způsobem, jak je unavit. A co udělá unavená, avšak spokojená kočka? Půjde se k vám pomazlit předtím, než se ponoří do říše snů.

9. Dopřejte jí osobní kočičí útočiště

V láskyplném vztahu je důležitá nejen vzájemná blízkost, ale i čas, který každý stráví ve svém bezpečném útočišti.

Poskytnutí osobního útočiště pro vaši kočku se nemusí na první pohled zdát jako způsob, kterým byste mohli své kočce projevit lásku.

Ale vaše kočka se bude ve svém soukromém příbytku cítit bezpečně a pocit bezpečí je důležitou součástí lásky.  

Můžete vaší kočce koupit odpočívadlo s úkrytem, pelíšek v podobě kukaně, do které se bude moci schovat nebo jiné kočičí útočiště.

Je důležité, aby se vaše kočka cítila pohodlně a uvolněně.

Až bude vaše kočka ve stresu ze změn ve vaší domácnosti, bude se moci ukrýt někam, kde se bude cítit bezpečně.

Kočky jsou obecně citlivá stvoření, která nemají ráda změny.

Když se vaše kočka schová ve svém útočišti, dejte jí čas o samotě a nerušte ji. Až bude toužit po vaší blízkosti a náklonnosti, přijde za vámi, ale když spí ve své skrýši, nechte je odpočívat a nerušte je.

Někdy je nejlepším způsobem, jak říct „Miluji tě“ v kočičím jazyce, poskytnutí a respektování osobního prostoru.

10. Nabídněte své kočce zdravé pamlsky

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem. I své kočce můžete projevit svou lásku tím, že jí sem tam nabídnete zdravý pamlsek.

Pamlsky jsou dalším způsobem, kterým můžete svou kočku potěšit.

Můžete své kočce dát malé, chutné pamlsky, abyste své kočce ukázali, že ji milujete a že vám na ní záleží.

Pamlsky můžete použít i při tréninku jako odměnu, při hře nebo pro zpestření kočičího jídelníčku.

Ale pamlsky své kočce dávejte s umírněností. Pamlsky můžete podávat každý den, ale neměly by tvořit více než 10 % denního příjmu kalorií.

Při výběru pamlsků je důležitá kvalita. Dávejte přednost masovým kvalitním pamlskům bez obsahu rostlinných složek, barviv a konzervantů.

Pokud chcete spojit pamlsky se zábavou, můžete vyzkoušet míček na pamlsky nebo labyrinty na pamlsky.

Tip: Nejlepší pamlsky pro kočky

Závěr: Kočka pozná, že ji milujete

Pokud vám vaše kočka projevuje svou lásku, většinou to znamená, že pociťuje vaši lásku.

Kdyby si myslela, že ji nemáte rádi, nechovala by se k vám láskyplně.

Kočka má své vlastní, někdy velmi zvláštní způsoby, kterými vám vyjadřuje svou lásku a náklonnost, a jakmile porozumíte jejímu jazyku lásky, můžete své kočce snadno říci „Miluji tě“ způsobem, kterému bude rozumět.

Lásku můžete dát najevo mazlením, které se vaší kočce líbí, pomalým mrkáním, hraním a hlavičkováním. Vaše kočka bude mít radost, když jí dovolíte, aby se o vás otírala a někdy i olízla.

Pokud chcete své kočce vyjádřit lásku kočičím způsobem, kterému vaše kočka porozumí, vyzkoušejte kočičí polibky.

Pozorujte svou kočku a snažte se porozumět její řeči těla a způsobům, kterým vaše kočka s vámi komunikuje.

Když poznáte svou kočku a budete vědět, co má ráda a co ne, bude pro vás jednodušší projevit jí lásku způsoby, které ocení.

Napsat komentář