Proč se kočka na mě dívá? Co mi tím chce říct?

Stalo se Vám, že jste vešli do místnosti a zpozorovali, jak se na vás kočka dívá nebo vás sleduje, jak jíte nebo se díváte na něco na počítači nebo mobilu?

Mně se to stává ráno, když se probudím. Moje kočka sedí vedle mé hlavy a upřeně na mě zírá. Často se přitom leknu.

Někdy může být i trochu nepříjemné, když se na vás vaše kočka upřeně dívá a vy nevíte, proč to dělá.

Je však jisté, že se vás nesnaží vyzvat k zírající soutěži, i když vám to na první pohled může tak připadat.

Proč se na mě kočka dívá? Co mi tím chce říct?

Existuje více důvodů, proč se na vás kočka dívá. Může se snažit upoutat vaši pozornost a komunikovat s vámi, roli může hrát i zvědavost nebo chce vyjádřit svoje emoce, svou lásku nebo strach nebo čeká na nějaký signál z vaší strany. 

Oči mohou být oknem do duše. Uvolněná kočka zavře nebo napůl přivře oči, zatímco vytřeštěné oči naznačují, že kočka je ve střehu.

Kočka, která zírá přímo na vás, se vám s největší pravděpodobností pokouší poslat důležitou zprávu.

Je však důležité mít na vědomí, že kočičí komunikace zahrnuje daleko více než samotný kočičí pohled.

Pokud chcete zjistit, co se vám kočka svým upřeným pohledem snaží říct, zaměřte svou pozornost na celkovou řeč těla vaší kočky – od očí až po ocas.


Proč se na mě kočka dívá?

Kočky mají třetí oční víčko, membránu, která se rychle a pravidelně pohybuje po oku, aby odstranila nečistoty.

To je důvod, proč kočky nemusí mrkat jako my, aby udržely oči vlhké. Je pouze na jejich svobodné vůli, jestli oči přivřou nebo úplně zavřou.

Na začátek je důležité zmínit jednu věc, pokud chceme pochopit, proč kočka na nás zírá.

Kočky jsou lovci. Při lovu využívají svůj vynikající zrak k tomu, aby celou svou pozorností sledovala, co se děje v jejich okolí.

Jejich oči jsou otevřené a ostražité – snaží se co nejvíce nahlédnout do pohybu a polohy své kořisti, aby zvýšili své šance na úspěch. Pozornost kočky je zaměřena na konkrétní bod.

Ale tento zájem se samozřejmě netýká jen lovu.

Když má vaše kočka oči otevřené dokořán, věnuje pozornost konkrétní věci ve svém okolí. Pokud na vás vaše kočka zírá, víte, že v tuto chvíli je její veškerá pozornost soustředěna pouze na vás.

Pojďme se podívat na důvody, proč se vaše kočka na vás dívá.


1. Vaše kočka vám tím říká, že vás miluje

Vaše kočka se na vás dívá, aby vám vyjádřila svou lásku. Pomalým mrkáním vám posílá láskyplné polibky.

Vaše kočka se na vás často dívá, protože vás miluje.

Zajímá ji, co zrovna děláte, a proto na vás upírá veškerou svou pozornost. Nemusí po vás nic chtít, ale spíše o vás projevuje zájem.

Z její řeči těla poznáte, jestli se na vás dívá, aby vám projevila svou lásku.

Pokud se na vás dívá z lásky, bude vypadat uvolněně. Relaxovaná kočka klidně dýchá a má něžný výraz v obličeji. Může mít nohy složené pod sebou nebo natažené dopředu.

Uvolněné kočičí uši a vousky jsou v neutrální pozici nebo mohou být mírně dopředu.

Může mít napůl otevřené nebo jemně šilhající, lehce zavřené oči nebo na vás může pomalu mrkat.

Tím vám říká: ‚‚Poslouchám tě, máš mou plnou pozornost. Miluju tě.‘‘ Tato pomalá mrkání někteří považují za určitý druh flirtu. To je důvod, proč se tento pohled nazývá kočičí polibek.

Pokud své kočce tento láskyplný pohled vrátíte, bude z toho v sedmém nebi. Můžete jí přitom i něco láskyplného říct.

Pošlete jí několik pomalých mrkání a užijte si láskyplné chvíle se svou milovanou kočkou.

Pomalé mrknutí je ukazatelem toho, že se kočka cítí bezpečně, šťastně a používá ho v případě, že vám chce vyjádřit svou lásku a náklonnost.

Mrkání je přátelské gesto a v tomto případě můžeme předpokládat, že společně s uvolněným s relaxovaným držením těla vám chce sdělit, že chce být ve vaší blízkosti a trávit s vámi svůj volný čas.

Pokud na vás vaše kočka zírá, opětujte jí pohled, ale jen krátce – na sekundu nebo dvě.

Pokud na vás vaše kočka nemrkne, přerušte oční kontakt a nedívejte se jí přímo do očí, protože by si vaše kočka mohla váš pohled vyložit jako agresi z vaší strany.

Některé kočky se na své majitele tak často nedívají. Ale nebuďte smutní, pokud je to váš případ. Vaše kočka vás miluje, ale svou lásku vám projevuje svými vlastními způsoby.

Některé kočky předou, když je pohladíte, některé přešlapují, otírají se vám o nohy a obličej, olizují vás, dávají vám tzv. hlavičky nebo vás všude následují.


2. Vaše kočka má hlad a chce, abyste jí dali jídlo

Vaše kočka vám svým pohledem říká, že má hlad. Nezapomněli jste jí dát najíst?

Vaše kočka na vás zírá, protože je hladová. Možná přitom i pronikavě mňouká a přede.

Někdy může vaše kočka natahovat svou tlapku k vám nebo se střídavě dívat na misku s jídlem a na vás. Toto je do očí bijící upozornění, že po vás chce, abyste jí misku naplnili jídlem.

Pokud na vás zírá během jídla nebo sedí v kuchyni a dívá se na vás, pravděpodobně můžete předpokládat, že chce jídlo – zvláště pokud se dívá, když jíte.

Pravděpodobně se vám snaží říct, že chce, abyste jí dali jídlo. Ale buďte opatrní, co jí dáváte jako pamlsek, protože některé lidské potraviny jsou pro kočky nebezpečné.

V mnoha případech na vás vaše kočka zírá, když chce jídlo. Vaše kočka vás může upozorňovat, že je čas večeře nebo má jednoduše hlad, i když nenastal obvyklý čas krmení.

Jen zkouší, jestli se jí nepodaří od vás dostat nějaký ten pamlsek navíc.


3. Vaše kočka chce vaši pozornost

Když kočka od vás něco chce, bude na vás upřeně zírat, aby získala vaši pozornost.

Vaše kočka se na vás může dívat, protože od vás něco chce. A svým pohledem a řečí těla vám posílá zprávu, ve které se skrývá její přání.

Přestože vaše kočka na vás často zírá, když chce jídlo, existují i jiné důvody, proč chce vaši pozornost. Nejste pro kočku pouze zdrojem jídla, ale i bezpečí, útěchy a zábavy.

Pravděpodobně máte podobnou zkušenost jako já, když se ráno probudíte. První věc, kterou po probuzení uvidíte, je vaše kočka, která sedí u vaší hlavy a zírá na vás.

Vaše kočka čeká, až se probudíte. Zaregistrovala, že vaše dýchání je mělčí, a uvědomila si, že se brzy probudíte, což znamená, že dostane jídlo a vaši pozornost.

Moje kočka za mnou přijde, když delší dobu sedím u počítače. Posadí se na zem vedle mě a upřeně na mě zírá. Nechce jídlo, ale mou pozornost. Svým pohledem mě vybízí ke hře nebo mazlení.

Některé kočky vyžadují pozornost dlouhým mňoukáním, jiné používají příjemnější předení. Vaše kočka se vás může dotknout tlapkou, aby získala vaši pozornost.

Vaše kočka vám svým pohledem možná snaží říct, že má špinavý záchod a měli byste ho vyčistit. Ujistěte se, že jednou či dvakrát denně z toalety vybíráte veškeré zbytky tak, aby zůstal čistý a čerstvý.

Kočky jsou často považovány za nezávislé a rezervované, ale ve skutečnosti mají rády společnost a mohou se cítit osaměle. Potřebují lidský kontakt a nesnáší, když jsou jejich majitelé příliš dlouho pryč.

Tip: Projevy závislé kočky

Asi jste si všimli, že je vaše kočka nezvykle přítulná a mazlivá, když se vrátíte domů po dovolené.

Vaše kočka se na vás může dívat, protože chce vaši lásku a pozornost, kterou postrádala, když jste byli pryč. Pravděpodobně vás bude všude pronásledovat a neustále bude chtít být ve vaší blízkosti.

Pokud ležíte v posteli, upřeným pohledem se vám možná snaží říct, abyste už vstávali a dali jí jídlo nebo jí věnovali svůj čas mazlením nebo hraním.

Jedná se o přátelské chování a jednoduše po vás chce, abyste jí věnovali pozornost.


4. Vaše kočka čeká na váš signál

Vaše kočka se na vás dívá, protože od vás očekává nějakou akci.

Kočka se na vás často upřeně dívá proto, že věří, že tím vás donutí udělat něco nebo jí dát něco (jídlo, hru, mazlení, apod.)

Spouštěč je signálem, který odstartuje u kočky určité chování. Kočky jsou velmi učenlivé a neustále se učí a my je neustále učíme, i když se to možná zcela neuvědomujeme.

Když například vezmete konzervu poté, co ráno vstanete z postele, určitě jste si všimli, jak k vám vaše kočka běží s očekáváním dobré snídaně.

Kočka si postupem času vytvořila pozitivní asociaci konzervy a lahodné snídaně. Konzerva se stala spouštěčem k tomu, aby k vám kočka přišla a zírala na vás.

Dalším běžným příkladem je, že kdykoliv se na vás kočka v minulosti upřeně hleděla, porozuměli jste tomu jako žádosti o hraní, pohlazení nebo krmení.

Vaše kočku se rychle naučila, že pokud na vás bude upřeně zírat, dostane od vás to, co má ráda a bude v tom pokračovat, protože ví, že to funguje a vždy se stejným výsledkem (hraní, mazlení, jídlo nebo jednoduše vaši pozornost).

Tip: Jak je vaše kočka inteligentní?

A čím častěji budete vaši kočku odměňovat za toto chování, tím častěji a více bude na vás pravděpodobně upřeně hledět.


5. Vaše Kočka je zvědavá

Kočky jsou od přírody zvědavé a často zírají na ostatní jednoduše proto, že je zajímá, co ta druhá osoba právě dělá.

Kočky zírají, protože jsou zvědavé na to, co právě děláte.

Kočky vnímají lidi jako nemotorné a hlučné, a proto vás bude pozorně sledovat, aby pochopila, co se bude dít dál.

Vaše kočka se zajímají, jestli jí náhodou nejde připravit jídlo. Čím je kočka hladovější, tím pozorněji vás bude sledovat.

Pokud půjdete do kuchyně, kde máte schované krmivo pro svou kočku, měli byste počítat s tím, že vás bude následovat. Bude se na vás upřeně dívat a s největší pravděpodobností se bude otírat o vaše nohy a mňoukat.

Kočky jsou přirozeně zvědavé. Jejich zvědavost je důležitá pro jejich přežití.

Zajímají se o to, co se  děje v jejich okolí a chtějí mít o všem přehled. Co když se náhodou objeví v jejich blízkosti potenciální kořist?

Vaše domácí kočka se ale na vás nedívá proto, že by vás považovala za svou kořist, ale proto, že jste pro ni zdrojem jídla i zábavy.

Vaše kočka vás může jen pozorovat ze zvědavosti nebo jste si sedli a pak vstali a začali se rychle pohybovat. To vaši kočku zaujalo a zaměřuje pozornost na vás kvůli vašemu pohybu.

Ať děláte cokoliv, vaše kočka na vás může zírat, protože je velmi zvědavá, co to tam děláte. I když si jen něco zapisujete do diáře, vaše se na vás bude dívat, protože jí fascinuje, jak pohybujete propiskou.

Nezapomínejte, že jste pro svou kočku hlavním zdrojem zábavy, a proto je tak zvědavá a zajímá se o vše, co děláte.


6. Chce s vámi komunikovat a vyjádřit emoce

Většina majitelů by byla šťastná, kdyby si mohla se svou kočku promluvit stejně jako s ostatními lidmi.

Ale vaše kočka s vámi komunikuje, ale nepoužívá k tomu naši lidskou řeč, ale řeč těla a své kočičí zvuky, které je schopna vydávat. Vaše kočka přede, mňouká, cvrliká, vrčí, syčí a může vydávat i mnohé další zvuky.

Upřené zírání je pouze jedním z mnoha forem neverbální komunikace, při které kočka používá výrazy obličeje, držení těla, ocas, uši a vousky.

Je důležité pozorovat celé kočičí tělo, nejen její oči, a vzít v potaz i situaci, při které projevuje svou řeč těla.

Prostřednictvím své řeči těla vám vaše kočka říká, jak se cítí, jestli se cítí klidně a relaxovaně a kdy se naopak cítí vystresovaně nebo úzkostlivě.


7. Má strach nebo se cítí vystresovaná

Vaše kočka může pociťovat strach nebo úzkost. A od toho, co ji děsí, své oči neodtrhne.

Vaše kočka se na vás může dívat, protože má strach a pociťuje stres.

Nervózní kočka neodtrhne oči od zdroje úzkosti. Vaše kočka může u vás hledat ujištění nebo můžete dělat něco, co může u vaší kočky vyvolat strach a úzkost.

Kočky mají silný reflex: bojuj nebo uteč.

Většina úzkostných koček, zejména těch, které jsou od přírody nervózní, se raději schová na bezpečné místo.

Pokud však nemá možnost úniku, bude stát na místě a zírat. Je ve střehu a v případě útoku predátora je připravena se bránit.

Kočky zírají na své majitele, když je něco rozzlobí.

Naštěstí je toto zírání příznačné: vaše kočka na vás zírá svýma velkýma očima, uši má sklopené k hlavě a mrská přitom ocasem. Vaše kočka může také syčet nebo můžete slyšet dlouhé a hluboké vrčení.

Je možné, že se jí nelíbilo napomenutí, které od vás právě slyšela, a chystá se zaútočit, aby si nad vámi upevnila svou autoritu.

To však může být i důsledek přesměrované agrese. Nebo možná děláte něco, co se vaší kočce nelíbí – například vysáváte.

Pokud se chcete vyhnout možnému útoku, nedívejte se své kočce upřeně do očí. Nesnažte se ji pohladit a ani se k ní nepřibližujte.

Udržujte od ní bezpečnou vzdálenost, abyste jí ještě více nevylekali. Můžete jí hodit její oblíbený pamlsek nebo ho použít k odlákání na pohodlnější a klidnější místo.

Jestliže nabízený pamlsek opravdu miluje, bylo by pro ni opravdu těžké zůstat ve vystrašeném stavu a zároveň jíst její oblíbený pamlsek.

Přesměrování pozornosti jí pomůže přestat se soustředit na to, co jí vystrašilo.


8. Vaše kočka zaslechla neznámé zvuky

Kočka se ve skutečnosti může dívat někam za vás.

Možná vaše kočka zírá mimo vás.

Výzkumníci zjistili, že kočky mají lepší sluch než většina savců.

Náhlý zvuk mohl upoutat pozornost vaší kočky. V tomto případě sledujte její pohled a pokuste se zjistit, na co se vaše kočka dívá a co jí tak zaujalo.

Pokud vaše kočka běží k oknu, může venku slyšet jiné zvíře. Pokud vás vaše kočka vede k zadním dveřím, může chtít jít ven nebo vás může upozorňovat na možnost vetřelců.

Pokud kočka sedí u zdi, možná zaslechla hlodavce nebo hmyz uvnitř konstrukce. Lidský sluch není dostatečně citlivý na to, aby zachytil štěnice a švábi uvnitř zdí.

8. Vaše kočka chce ukázat svou dominanci

Kočka se na vás může dívat, aby prosadila svou dominanci. Nebo se jí něco nelíbilo a svým upřeným pohledem vám to dává najevo.

Pokud na vás kočka zírá, může se snažit prosadit svou dominanci nad vámi.

Pokud začnete na svou kočku upřeně zírat, může vaše kočka váš pohled považovat za nepřátelské a vyzývavé gesto.

V reakci na váš upřený pohled může vaše kočka projevovat agresi a zaútočit na vás.

Dominance koček vůči člověku však není obvyklá. Jen ta nejstatečnější kočka by se pustila do boje s někým mnohem větším, než je ona sama, ale pokud je příčinou dominance, bude jí vaše kočka projevovat i dalším chováním.

Možná vám bude blokovat cestu, když budete chtít vejít do místnosti nebo z ní odejít. Nebude chtít používat průchozí dvířka ven a místo toho po vás bude chtít, abyste ji pouštěli ven a dovnitř.

Dominantní kočka bude škrábat a drápat, pokud ji nedáte jídlo nebo ji nepohladíte, když to od vás vyžaduje.


9. Vaší kočce se zhoršuje zrak nebo vůbec nevidí

Za upřeným kočičím zíráním se ve skutečnosti může skrývat problém se zrakem.

Kočičí zrak se s věkem začíná zhoršovat. Je to stejné jako u lidí.

Ale kočka, které se zhoršuje zrak, pravděpodobně zůstane v klidu. Bude se spoléhat na svůj sluch a čich k porozumění světa kolem ní a k orientaci ve svém prostředí.

Zhoršení zraku může být důvodem jejího abnormálního zírání.

Pokud vaše kočka začala narážet do nábytku (i do vás) nebo se zdráhá skákat nebo lézt, může mít problémy s viděním.

Slepá kočka bude při chůzi držet nos u země. Pravděpodobně bude používat svůj čich, aby sledovala konkrétní cestu a může používat své vousky při prozkoumávání okolí.


10. Vaše kočka je nemocná

Kočka, která na vás často zírá, může být také nemocná. 

Většinou na vás kočka zírá z výše uvedených důvodů, přesto je dobré vědět o tom, že i některé zdravotní problémy mohou vést ke kočičímu zírání.

Dysautonomie (Key-Gaskellův syndrom)

Dysautonomie je porucha autonomního nervového systému, která kromě jiného vede k upřenému zírání kočky.

Někdy se o této nemoci mluví jako o syndromu rozšířené zornice.

Dysautonime (1) nastává, když autonomní ganglia (shluky nervových buněk) degenerují. Oči však nejsou jedinou zasaženou částí těla.

Kočka s dysautonomií má problémy s trávicím ústrojím, trpí zácpou/průjmem, nechutenstvím a dehydratací. Může také častěji zvracet. Kočka má rozšířené zornice, které nereagují na světlo.

Naštěstí se jedná o vzácné onemocnění, které se obvykle objevuje u koček mladších 3 let.

Otrava

Široké a upřené oči jsou někdy spojovány s otravou.

Zírání může být jedním z varovných příznaků, že vaše kočka snědla něco jedovatého.

Přitom ale můžete pozorovat další příznaky jako ztížené dýchání, zvracení, průjem a změna barvy dásní.

V tomto případě je nejdůležitější rychlé jednání. K vyplavení všech toxinů jsou potřeba intravenózní tekutiny. Pokud je včas zahájena léčba, většina koček se plně zotaví.

Hypertenze (vysoký krevní tlak)

Problémy se zrakem jsou nejběžnějším příznakem vysokého tlaku u koček.

Typické jsou rozšířené zorničky, které se na světle nezužují, krev v oční komoře a slepota. Kočka může oslepnout, protože vysoký krevní tlak v oku způsobuje oddělení sítnice.

Vysoký krevní tlak je běžný u starších koček, které mají nadváhu.

Kognitivní úpadek

U starší kočky se může rozvinout kognitivní dysfunkce.

Může být zmatená a dívat se do prázdna bez přerušení i několik hodin. Jedná se o běžná varování kočičí kognitivní dysfunkce.

Mezi další příznaky patří obrácený cyklus spánku a bdění, nezájem a změny v chování. Může například neustále mňoukat u dveří a když jí je otevřete, zůstane stát na místě.


Jak zjistit důvod, proč se kočka na mě dívá?

Existuje tolik různých odpovědí na otázku: „Proč se na mě kočka dívá?“

Ale jak zjistím, který důvod se skrývá za pohledem mé kočky v konkrétní situaci?

Nedívejte se jen na oči své kočky, ale zaměřte se především na její tělo. To vám pomůže zjistit důvod kočičího zírání a jaké pocity se za ním skrývají.

Dalším pomocníkem k odhalení důvodu, proč kočka tak upřeně zírá, jsou okolní podněty (včetně věcí, které člověk není schopen slyšet nebo vidět), které mohou být zdrojem kočičí pozornosti.

Pokud jste zničehonic vyskočili a radostí zařvali (nebo na někoho zaječeli), omylem převrátili nebo upustili nějaký předmět, mohli jste tím kočku vystrašit. Někdy jí může polekat hlasitý zvuk zvenčí (sekačka, zatroubení auta,…).

Vaše kočka je pouze na pozoru a snaží se vyhnout možnému nebezpečí.

Může zírat na cokoliv, co je blízko a co považuje za hrozbu, vydává hlasitý zvuk nebo se pohybuje v blízkém okolí.

Spokojená a milující kočka

Podívejte se na postoj vaší kočky, který vám mnohé poví o tom, jak se vaše kočka právě cítí.

Kočka s uvolněným a klidným postojem vám svým pohledem dává najevo pozitivní emoce.

Pokud na vás vaše kočka zírá a pomalu mrká, projevuje vám tím svou náklonnost a lásku.

Mrkání je přátelské gesto a společně s uvolněnou řečí těla vám vaše kočka říká, že vám chce být nablízku a trávit s vámi čas.

Naštvaná kočka

U kočky, která se chystá zaútočit, neuvidíte uvolněnou řeč těla.

Kočka, která je rozrušená, bude vykazovat odpovídající řeč těla, jako jsou rozšířené zornice, uši natočené na stranu, strnulé tělo a mrskající ocas ze strany na stranu.

Kočičí pohled doprovázený touto řečí těl je rozhodně známkou rozrušenosti vaší kočky a signálem, že vaše kočka potřebuje trochu prostoru.

V tomto případě je nejlepší přerušit oční kontakt s kočkou a odvrátit pozornost kočky a přesměrovat její pozornost na jinou činnost, abyste ji rozptýlili. Nebo můžete ustoupit a dopřát kočce prostor na uklidnění.

K rozptýlení pozornosti můžete hodit malý kousek papíru nebo hračku, za kterou se vaše kočka rozeběhne.

V každém případě přerušte oční kontakt, čímž dojde ke zmírnění napětí. Až se vaše kočka uklidní, zapojte ji do hry, kterou miluje.

Vystrašená kočka

U vystrašené kočky stejně jako naštvané kočky neuvidíte uvolněnou řeč těla.

Její tělo je napjaté a končetiny a ocas je v blízkosti jejího těla na rozdíl od uvolněné řeči těla, kdy ocas a končetiny jsou dál od těla.

Nohy mohou mít pod sebou ve skrčené pozici. Jejich uši mohou být ke straně nebo stažené dozadu společně s ocasem. Jejich zorničky jsou rozšířené a jeví se jako velké a kulaté. Mohou zírat přímým očním kontaktem většinou ve směru toho, co je děsí.

Vystrašená nebo vystresovaná kočka na vás může upřeně zírat, a přitom i syčet a/nebo vrčet, aby vás varovala.

Pokud zpozorujete tuto řeč těla u své kočky, je vystresovaná a pravděpodobně i vystrašená a může se u ní v důsledku strachu a stresu projevit agresivní chování.


Jak si kočka osvojí techniky k získání vaší pozornosti

Kočka je velmi chytré stvoření, které se velmi rychle naučí, že upřeným zíráním získá vaši pozornost.

Kočky mohou být velmi chytré, když se jedná o osvojení si způsobů, jak upoutat pozornost svých majitelů – od přímého mňoukání a vydávání jiných neobvyklých zvuků až k jemnějšímu kočičímu pohledu.

Kočky jsou velmi vynalézavé a nedělá jim problém použít jakékoliv způsoby, které jim pomohou upoutat vaši pozornost a říct: „Hej, tady jsem, podívej se na mě a udělej, co chci“.

Pokud si všimnete, že na se na vás kočka upřeně dívá a vaší reakcí je, že jí začnete věnovat pozornost – pohladíte ji, promluvíte na ni, začněte si s ní hrát nebo jí dáte jídlo, kočka se rychle naučí, že zíráním na vás vaši pozornost získá a začne ho mistrovsky používat.

Některé kočky se naučily posadit se před svým majitelem stejně jako psi a dívat se na ně tak dlouho, dokud od nich nedostanou jídlo nebo si s nimi nezačnou hrát.

Upřené zírání může být v lidské společnosti považované za nevhodné, ale ve světě zvířat může mít více významů a důvodů.

Je důležité naučit se rozpoznat, co se vám vaše kočka svým pohledem snaží říct. Porozumění je cestou k lepšímu a láskyplnějšímu vztahu s vaší kočkou.


Závěr: Kočka se na vás dívá, protože vám chce něco říct

Kočky zírají na lidi z mnoha důvodů, ale v každém případě se jedná o druh komunikace, který se vyvíjel po generace.

Řeč těla, nejen oční kontakt, je klíčem k pochopení toho, co se vám kočka svým upřeným pohledem snaží říct a jak se právě cítí.

Zírání je způsob, kterým s vámi vaše kočka komunikuje /nesnaží se vás svým zíráním vyděsit/.

Někteří si mohou myslet, že za upřeným kočičím pohledem se skrývá agrese, ale většinou tomu tak není.

Vaše kočka se na vás nejčastěji dívá, protože je hladová. Svým upřeným pohledem vám říká, že je čas jídla nebo jen zkouší, jestli od vás nezíská nějaké jídlo navíc.

Vaše kočka na vás dívá, když je šťastná a spokojená a svým něžným pohledem vám projevuje svou lásku.

Pomalé mrkání nebo-li kočičí polibky jsou známkou náklonnosti, protože naznačují, že vám kočka důvěřuje natolik, že ve vaší přítomnosti zavře oči.

V tomto případě se na svou kočku něžně podívejte, pomalu mrkněte a pošlete jí kočičí polibek. Můžete to udělat i u neznámé kočky, která vám připadá nervózní. Je to dobrý způsob, jak jí poslat zprávu: Nejsem pro tebe hrozba.

V závislosti na řeči těla vaší kočky jí můžete opětovat svůj pohled a dopřát jí pozornost v podobě mazlení nebo hraní.

Pokud však na vás vaše kočka zírá a má napjaté tělo a vykazuje známky stresu, nedívejte si jí přímo do očí a dopřejte jí prostor, který potřebuje. Pokud byste se jí dívali přímo do očí, mohla by to vnímat jako projev agrese.

Pokud si všimnete, že vaše kočka zírá více než obvykle, má rozšířené zorničky i za dobrého světla nebo zarudlý pohled v očích či vykazuje jiné známky nemoci, vezměte ji pro jistotu na kontrolu k veterináři.

Napsat komentář