Proč kočka vrčí? 7 důvodů, o kterých byste měli vědět.

Víme, že psi vrčí a majitelé jsou zvyklé slyšet svého psa občas vrčet. Ale kočky?

Ano, i kočky umí vrčet, přičemž to není nic neobvyklého. Kočičí vrčení může znít velmi podobně tomu psímu, ale někdy se může objevit i syčení (to psi neumí).

Kočičí vrčení je jedním z nejstrašidelnějších zvuků, které kočky vydávají.

Jako majitelé kočky jste se už někdy možná stali terčem syčení a vrčení vaší kočky.

A vás samozřejmě zajímá, proč kočka vrčí. Kočka může vrčet nejen na vás, ale i ostatní kočky, na psy, předměty nebo i když je sama.

Vrčení je jasným varováním. Jak jinak může ostatním říct, ať se nepřibližují nebo že se jí něco nelíbí?

Vaše kočka může vrčet, když se cítí vystrašená, podrážděná nebo naštvaná. Bez ohledu na spouštěč, který se za jejím vrčení skrývá, vaše kočka se snaží říct jednu a tu samou věc: „Nepřibližuj se, jinak na tebe zaútočím“.

Některé kočky mohou být agresivní a vrčet, když jde o jídlo nebo o hračky a mají pocit, že jim je chce někdo vzít.

Vaše kočka může někdy vrčet, když cítí bolest a je nemocná. Nechce, abyste se k ní přibližovali, protože je váš dotek či zvedání pro ni bolestivý.

Vrčení je často doprovázeno syčením. Jedná se o dvě strany jedné mince. Dá se říct, že pouze jinak zní, ale plní stejnou funkci. Ale vrčení zní výhružněji, je hlasitější a může upozornit ostatní na větší dálku.

7 důvodů, proč kočka vrčí

Vrčení je chraplavý, drsný, hrdelní zvuk, který vaše kočka vydává z různých důvodů, obvykle však vrčením sděluje negativní emoce. Jak kočka pomalu vydechuje, vzduch uniká, což způsobuje vibrace hlasivek.

Vrčení může začít vibracemi „mmmm“ a pak se přeměnit v dlouhý hrdelní zvuk. Někdy to může znít jako krátké zabručení, jindy vám to může trochu připomínat kvílení.

Vrčení je hluboké, téměř dunivé. Může to být velmi dlouhý a táhlý zvuk. Jedna studie změřila zavrčení, které trvalo dlouhých 11 sekund.

Samotný zvuk vrčení závisí na hlasivkách vaší kočky, náladě a důvodu jejího vrčení. Obvykle po něm následuje syčení nebo mu může předcházet. Může být také doprovázeno jinými zvuky jako je kvílení, syčení, vytí či sténání.

Pojďme se podívat na sedm nejčastějších důvodů, proč vaše kočka vrčí.

1. Vaše kočka vás varuje, ať se k ní nepřibližujete

Kočka vrčí, aby vás varovala. K vrčící kočce se nepřibližujte a ani se jí nedotýkejte.

Kočka vrčí, aby vás varovala a posílá vám tím jasný vzkaz: „Nepřibližuj se ke mně.“

Když vaše kočka vrčí, je důležité sledovat i její řeč těla, která vám poví mnohé o tom, jak se vaše kočka cítí. Napjaté tělo, naježená srst, pohyby uší, mrskání ocasem, obnažené zuby patří k několika varovným signálům, kterými se vám snaží říct: „Ustup, nech mě na pokoji“.

Pokud vaše kočka vrčí a má přitom naježený ocas, je to jasné varování. K vaší kočce se nepřibližujte, pokud nechcete být poškrábání nebo pokousaní. Kočka s naježenou srstí se snaží vypadat jako někdo větší a silnější, aby zastrašila ostatní nebo jim pohrozila.

Některé kočky chované doma často vrčí a používají varovnou řeč těla, aby ochránily své území před ostatními kočky, které se procházejí venku za oknem.

Vaše kočka na vás může vrčet, protože chce ochránit svůj osobní prostor. To je důvod, proč kočky často vrčí na ostatní kočky, kdy jim vstoupí na jejich území.

Pokud na vás vaše kočka vrčí, berte to jako znamení, že jí máte dát pokoj a uhnout jí z cesty.

Vaše kočka si může lehnout na záda, pokud se nemá před vámi kam utéct, a výhrůžně na vás vrčet nebo syčet, mrskat přitom ocasem a mít sklopené uši. V tomto případě se jí nesnažte dotýkat nebo na ni zírat, a místo toho sami sebe i vaši kočku zachraňte a jednoduše jí dopřejte prostor a klid.

2. Vaše kočka se snaží ukázat, kdo je tady pánem

Kočka vrčí, aby ochránila své území před ostatními kočkami. Vrčením je varuje, ať se neopovažují vstupovat na její území.

Když vaše kočka vrčí, může to být také proto, že chce vyjádřit dominanci nad ostatními kočkami a dát jim najevo, že toto území patří jí. Říká tím: „Nevstupujte na moje území, jinak na vás zaútočím“.

Pokud svou kočku představujete nové kočce nebo psovi ve stejné místnosti, můžete počítat s tím, že uslyšíte trochu vrčení a syčení. Může to být také proto, že se vaše kočka cítí nesvá a nejistá, když se po jejím území prochází někdo s neznámým pachem.

Vaše kočka může vnímat novou kočku jako bezprostřední hrozbu. Vrčení je způsob, jakým vaše kočka dává ostatním kočkám vědět, kdo je tady pánem.

Přitom vaše kočka komunikuje nejen vrčením, ale i dalšími intenzivními zvuky jako je syčení, kvílení a vytí. Pokud vrčení nepomůže a vaše kočka se nemůže vyhnout osobě nebo druhé kočce, může následovat škrábání a kousání.

Volně pobíhající kocouři také agresivně chrání své území před ostatními kocoury, aby jim zamezili ve spáření s kočkami pohybujícími se na jejich území.

3. Vaše kočka je majetnická a snaží se ochránit pro ni důležité věci

Vaše kočka vrčí, když se někdo přiblíží k jejími jídlu nebo k oblíbené hračce. Projevuje tím své majetnické pocity.

Kočky jsou přirozeně majetnická zvířata. Pokud vaší kočce vezmete něco, co je její, může na vás vrčet nebo syčet, aby vám tím řekla, že se jí opravdu nelíbí vaše chování.

Je také přirozené, že kočičí matky chrání svá koťata před nebezpečím. Pokud mají pocit, že něco ohrožuje jejich koťata, pravděpodobně na vás nebo na někoho jiného zavrčí, aby vás varovali: „Nepřibližuj se k mým koťatům, ihned odejdi.“

Vrčení se může objevit i v případech, když jde o jídlo nebo o některé předměty, jako je oblíbená hračka vaší kočky. Toto chování často poukazuje a majetnické pocity vaší kočky.

Některé kočky stejně jako psi vydávají při jídle zvuky podobné vrčení a varují ostatní, aby se nepokoušeli krást jejich jídlo. Ačkoli přesný význam tohoto chování není u koček jasný, často k vrčení dochází, když je jídlo vzácným zdrojem nebo například při konzumaci čerstvého masa nebo chutných pamlsků.

Pokud máte více koček  v jedné domácnosti, můžete minimalizovat konflikty mezi nimi tím, že jim poskytnete dostatek jídla a nebudete je krmit v přílišné blízkosti.

4. Vaše kočka se cítí vystrašeně a nejistě

Vaše kočka může vrčet, když má strach cítí nejistotu, například v neznámém prostředí nebo při setkání s cizím člověkem.

Vrčící kočka může být často vystrašenou a nejistou kočkou.

Někdy kočky vrčí, aby vyjádřily, že jsou zmatené nebo vystrašené. To se může stát, když se ocitne v novém prostředí, v přítomnosti cizího člověka nebo jiných domácích mazlíčků, které nikdy v životě neviděla nebo když si pořídíte nový kus nábytku.

Vaše kočka si v této situaci není jistá, co si má o novém člověku či věci myslet, a tak zavrčí.

To vše může vyvolat ve vaší kočce strach, stres a nejistotu, což je může vyústit v její vrčení a syčení. Kočky na sebe také často vrčí a syčí při prvním seznámení.

Všechno to strašidelné vrčení nemusí být vždy signálem agrese nebo z teritoriálních důvodů.

Vaší kočku může něco vyděsit a ze strachu začne vrčet, aby se bránila a odradila druhého od toho, aby se k ní přibližoval.

Pokud se vaše kočka bojí, měli byste jí poskytnout prostor k útěku. Je nepravděpodobné, že toto vrčení skončí agresivním chováním. Vaše kočka je spíše v obranném stavu mysli, ale pokud by se cítila v pasti, mohla by zaútočit.

Pokud si vaše kočka myslí, že něco nebo někdo pro ni představuje hrozbu, může vrčet ze zoufalství, protože se cítí být v pasti. Může to být také způsob, jak vás vaše kočka upozorňuje na možné nebezpečí, které zaznamenala ve své blízkosti.

5. Vaše kočka je ve stresu

Vaše kočka může vrčet, když dochází ke změnám v jejím prostředí.

Ano, i vaše kočka může zažívat stres. Může to znít trochu zvláštně, když si uvědomíme, že vaše kočka od vás dostává vše, co potřebuje. Má dostatek potravy, bezpečné přístřeší a spoustu lásky.

Přesto se vaše kočka může stresovat při více okolnostech, obzvlášť, když dochází ke změnám v jejím životě. Mohou být vystresované, když zažívají strach, bolest nebo dokonce ztrátu.

Pokud máte podezření, že je vaše kočka z něčeho ve stresu, měli byste se zamyslet nad tím, co by mohlo být spouštěčem její úzkosti, může to být například hluk nebo křik a pobíhání dětí. Možná se vaše děti snaží vaši kočku chovat, když nechce a neustále ji vyrušují.

Sledujte chování své kočky a její reakce a snažte se udělat vše proto, aby se vaše kočka cítila v bezpečí a uvolněně ve svém prostředí. Dobrý nápadem je také koupit jí odpočívadlo, které jí poskytne bezpečné útočiště.

6. Vaše kočka cítí bolest

Kočka může také vrčet, když pociťuje bolest a varovat vás, aby jste se k ní nepřibližovali a nedotýkali se jí.

Kočky vrčí a syčí, když cítí fyzickou bolest. Je to podobné, jako by mňoukaly nebo plakaly bolestí.

Zranění, nemoci nebo jiné fyzické potíže, jako je artritida, zubní onemocnění, trauma nebo infekce močových cest, mohou vyvolat vrčení vaší kočky. Vaše kočka bude obvykle vrčet, když se jí dotknete na místě, které je pro ni bolestivé.

Pokud vaše kočka obvykle nevrčí a začne častěji vrčet nebo vrčí neustále, aniž byste dokázali určit příčinu, měli byste navštívit veterináře, aby se na ni podíval, jestli její chování není způsobeno zdravotním problémem.

Mějte na paměti, že kočky jsou mistry v přestrojení a obecně skrývají jakékoli známky nepohodlí.

Proto je důležité dávat pozor i na další známky nemoci nebo úzkosti: ztráta chuti k jídlu, slintání, nezájem, častější spaní a mňoukání, snížená peče o sebe, změny v chození na záchod a kterékoliv jiné změny v jejím chování.

7. Vaše kočka je naštvaná nebo otrávená

Vaše kočka vrčí, když je naštvaná nebo otrávená, což může být v případě, když jí děláte něco, co se jí nelíbí.

Někdy kočky, které často vrčí, jen sdělují, že se jim nelíbí něco, co se děje. Vaše kočka může vrčet, když se jí veterinář snaží vyčistit uši, vzít krev nebo když jí měří teplotu.

Kočka na vás může vrčet, když se jí snažíte dát do přepravky nebo jí chcete ostříhat drápky.

Nejnebezpečnější kočka je naštvaná a rozrušená kočka. Nepředvídatelná a podrážděná, nikdy nevíte, co udělá v příští vteřině, když je v této náladě.

Pokud je vaše kočka naštvaná, může to být i nebezpečné, pokud nezachytíte její varovné signály nebo je budete ignorovat.  

Podrážděná a otrávená kočka může projevovat své emoce vrčením na vše okolo – na předměty, ostatní zvířata i na lidi. A vy nejste výjimkou.

Vaše kočka může použít vrčení jako varování, když je chce, abyste ji přestali hladit. Pokud nebudete dbát jejího varování, podrážděná kočka může přejít k syčení, kousání a škrábání.

Tip: Proč kočka kouše při mazlení?

Některé kočky budou rychleji a častěji otrávené a naštvané. Hodně z toho bude záviset na osobnosti vaší kočky a její minulosti. Kočky, které nemají pěknou minulost, mohou vrčet častěji než kočky, které vyrostli v láskyplném prostředí.

Pokud na vás kočka vrčí, nebuďte překvapeni, pokud začne i syčet nebo plivat.

Co dělat, když kočka vrčí?

Měli byste reagovat na vrčení stejně jako na syčení. V obou případech se kočka snaží vyjádřit negativní pocity. Může být vystrašená, vystresovaná nebo naštvaná.

Vždy se snažte přijít na důvod, který vyvolal u vaší kočky vrčení. Pokud nemůžete najít spouštěč a vaše kočka vrčí často nebo když se jí dotknete, nechte ji prohlédnout vaším veterinářem.

Nikdy byste se neměli přibližovat ke kočce, která vrčí a svou řečí těla vám vysílá jasné varování. Někteří majitelé se ke kočce přiblíží, pokud vyhodnotí, že je kočka vystrašená, ale vědí, že na ně nezaútočí. Vy znáte svou kočku nejlépe, ale obecně je lepší dopřát ji prostor a čas na uklidnění.

Rovněž byste se jí neměli snažit utěšovat nebo se jí dotýkat. Vaše vrčící kočka by vás mohla v sebeobraně pokousat a poškrábat.

Nikdy svou kočku za vrčení netrestejte a ani na ni nekřičte. To by pouze mohlo zhoršit už tak pro kočku nepříjemnou situaci a zvýšit její strach a úzkost, což může posílit její agresivitu.

Vaše kočka se vám možná snaží říct, že se jí nelíbí něco, co děláte a cítí se kvůli tomu nepohodlně, vystrašeně nebo nejistě. Pokud můžete, dejte jí prostor. Pokud začne vrčet při mazlení, přestaňte a nechte ji na pokoji.

Pokud vaše kočka neustále vrčí, je nejlepší ustoupit a dát jí čas na vychladnutí, než se k ní znovu přiblížíte. Možná bude lepší, když ji necháte, ať sama rozhodne, kdy se k vám přiblíží a bude mít náladu na mazlení.

Kočka vrčí na kotě

Vrčení a syčení kočky na nové kotě je naprosto normální. Nikdy vaši kočku netrestejte, když bude na nové kotě vrčet.

Kočky jsou přirozeně teritoriální zvířata. Nové kotě je pro vaši kočku nezvaným vetřelcem. Vaše kočka nechtěla nové kotě, to vy jste ho chtěli.

Při seznamování je nedůležitější postupovat pomalu tak, aby si kočka na nové kotě přirozeně zvykla a nevnímala ho jako nepřítele hned od začátku.

Na začátek dejte kotě do jiného pokoje. Ideální je, když je vaše druhá kočka ve vedlejší místnosti a má možnost se s kotětem poznat nejdříve přes zavřené dveře.

Nechte je, ať se přes dveře navzájem očichají a zvyknou si na nový pach toho druhého.

Když si na sebe zvyknou, můžete vyměnit jejich pozice. Vaše kočka teď bude přebývat v pokoji kotěte, zatímco kotě bude pobývat v pokoji vaší kočky.

Až se bude vaše kočka cítit pohodlně, můžete je k sobě pustit, ale buďte velmi opatrní, nemůžete si nikdy být jistí, co vaše kočka při přímém kontaktu s kotětem udělá.

Pokud vaše kočka vrčí na kotě, varuje ho, aby se nepřibližovalo a odešlo od ní.

Je dobrým nápadem mít doma odpočívadlo, na které vaše nové kotě nevyšplhá. Vaše kočka by měla mít možnost útěku v případě, že nové kotě ji bude příliš obtěžovat a ona bude chtít od něho mít pokoj.

Závěr: Kočka vrčením vyjadřuje negativní emoce

Kočka používá ke komunikace s vámi a okolním světem nejen svou řeč těla, ale i její rozsáhlý zvukový repertoár jako je mňoukání, předení, cvrlikání, švitoření, syčení a vrčení.

Pokud porozumíte tomu, co se vám vaše kočka snaží říct, může to vést ke zlepšení vzájemného vztahu.

Vrčení, plivání nebo syčení je často signálem toho, že je kočka otrávená, agresivní, rozrušená nebo vystrašená. Někdy mohou kočky vrčet, když pociťují bolest.

Vaše kočka na vás také může vrčet, když jí děláte něco, co se jí nelíbí jako je stříhání drápků, čištění uší nebo když nechce, abyste na ni šahali.

Kočka vám jasně svým vrčením říká, ať se k ní nepřibližujete. Pokud se ocitnete v situaci, ve které na vás vaše kočka začne vrčet, to nejlepší, co můžete udělat je nechat ji na pokoji a dopřát jí prostor na uklidnění.

Pokud však uslyšíte kvílení nebo vytí, které zní jako hlasité a protáhlé mňoukání, pokuste se vaši kočku najít. Vaše kočka je s největší pravděpodobností v nějaké tísni – uvízla ve skříni, hledá vás nebo trpí bolestí.

Poznámka: Nikdy byste neměli trestat kočku, když vrčí. Místo toho se snažte najít důvod, proč vaše kočka má potřebu vydávat tento zvuk. Trestáním její vrčení neustane, naopak může ji to ještě více rozzlobit nebo vystresovat. Může to vést až k fyzickému útoku, protože se vaše kočka cítí, že je zahnána do kouta a nemá jinou možnost.

Napsat komentář