Může kočka jíst ovoce? Které druhy ovoce jsou bezpečné a které ne?

Pochutnáváte si na banánu či jiném ovoci a vaše kočka se na vás žádostivě dívá, jako by říkala: já chci taky ochutnat. A vy teď váháte: Mohu své kočce dát jeden malý kousek? Je to bezpečné?

Ano, váháte, protože víte, že kočka je masožravec. To je jasné a jednoduché.

Maso a živočišné produkty jsou nezbytné pro zdraví vaší kočky, ale neznamená to, že nemůže jíst nic jiného než maso.

Vaše kočka si může příležitostně užít i kousek ovoce nebo zeleniny, i když je nutně k životu nepotřebuje.

Pozor: Ne všechny druhy ovoce jsou pro zvědavé kočky bezpečné. Ale naštěstí může kočka jíst většinu druhů ovoce, ale nikdy byste ji neměli dávat hroznové víno a rozinky či semínka a pecky obsažená v ovoci.

Pokud chcete své kočce dávat ovoce, nabídněte jí pouze malé kousky a především s mírou, ovoce není vhodné pro každodenní konzumaci. A pokud jí ovoce dávat nechcete, vaše kočka nebude strádat.

Ovoce sice může kočce poskytnout některé zdraví prospěšné látky, ale není úplně jasné, jak velký užitek ji může přinést a jestli je schopna obsažené látky využít.

Pojďme se společně podívat na druhy ovoce, které jsou pro vaši kočku bezpečné a jaké přínosy by pro vaši kočku mohly mít. Kromě toho také upozorníme na nebezpečné druhy ovoce, kterým byste se měli vyhnout.

Níže najdete také tipy ohledně bezpečného podávání ovoce vaší kočce.

Je ovoce pro kočku prospěšné?

Ovoce je pro člověka vynikajícím zdrojem výživy. Obsahuje nejen velké množství vitamínů a minerálů, ale je také bohaté na antioxidanty, které pomáhají likvidovat volné radikály a jsou prospěšné pro imunitní systém.

Čerstvé ovoce může být osvěžující svačinkou i pro vaši kočku, ale neměli byste jí ho dávat příliš často.

Je však důležité mít na paměti, že většina druhů ovoce obsahuje velké množství cukru.

Jakkoli může být ovoce pro lidi zdravé, není jasné, jaké množství živin je kočka schopna z něho získat.

Kočky jsou primární masožravci a je možné, že jim jejich trávicí systém neumožňuje využít výživu v ovoci tak účinně, jak by mohly.

Ovoce není tak výživově bohaté ve srovnání se zeleninou, a co je nejdůležitější, s masem, ze kterého je kočka schopna získat veškeré živiny nezbytné pro život. Ale stále je plné vody, která je důležitá pro správnou hydrataci vaší kočky.

Vysoký obsah cukru v ovoci by mohl být problémový pro kočky s nadváhou a cukrovkou. Stejně jako u všech pamlsků je i ovoce důležité podávání s mírou, aby vaše kočka zbytečně nedostávala kalorie navíc.

Velmi zajímavým faktem je, že kočky nejsou ve skutečnosti schopny ochutnat cukr. Kočky nemají na jazyku chuťové receptory, které by jim umožnily ochutnat sladkosti. Kočka možná ani nebude mít o ovoce zájem, neboť si nedokáže užít jeho sladkou chuť.

Pokud vaše kočka nemá ráda ovoce, není důvod k tomu, abyste jí ho nutili. Kočka ho ke svému životu nepotřebuje a bude zdravá a šťastná i bez něho.

1 Může kočka jíst banán?

Ano, kočka může jíst banány.

Banány jsou měkké a kočka je snadno rozkouše.

Banány, známé pro svůj vysoký obsah draslíku, jsou také vynikajícím zdrojem vlákniny, vápníku, hořčíku a vitamínu C. Draslík pomáhá podporovat zdraví ledvin a srdce, zatímco vápník (pokud je ve správném poměru s fosforem) podporuje zdraví kostí.

Banány jsou bohaté na živiny, ale mají také vysoký obsah sacharidů a cukrů (čím zralejší, tím vyšší obsah cukrů) a kalorií, proto je důležitá střídmost v podávání. Pokud vaše kočka sní trochu banánu, je to v pořádku, ale mělo by se jednat o příležitostní pochoutku.

Tip: Zralý banán nakrájejte na kolečka a dejte ve skleničce do mrazáku. Jsou skvělou osvěžující pochoutkou v parném létě nejen pro vás, ale i pro vaše domácí mazlíčky.

2 Může kočka jíst jablko?

Jablka mají nízký obsah tuku a kalorií a jsou bohatá na antioxidanty a na vlákninu, která by mohla být prospěšná pro kočky s nadváhou.

Starší kočky si mohou užít nízkokalorické svačinky, protože metabolismus má tendenci se s věkem zpomalovat. Čerstvá jablka jsou křupavá, což je pro vaši kočku také velká zábava.

Ale mějte na paměti, že jablka obsahují hodně cukru, a proto je lepší dávat po malých kouscích a ne tak často.

Jablka můžete povařit, aby bylo pro kočku jednodušší je rozkousat, ale nepřidávejte k nim žádné jiné ingredience.

Nezapomeňte odstranit stonek, jádro a semínka, které mohou být pro vaši kočku toxické.

3 Může kočka jíst hrušky?

Hrušky jsou bohatým zdrojem vitamínu A, vitamínu C a vlákniny. Obsahují také vysoké množství anthokyanů, antioxidantů, které podporují zdraví srdce.

Stejně jako jablka obsahují semena hrušek malé množství kyanidu, takže před podáním hrušky kočce vždy odstraňte semínka, jádro i stonek. Hrušku také oloupejte a nakrájejte ji na malé kousky nebo plátky.

Kočky jsou přirození masožravci a velké množství by u nich mohlo způsobit podráždění žaludku, a proto je vždy lepší nabídnout pouze malinký kousek hrušky.

4 Může kočka jíst meruňky?

Meruňky jsou skvělým zdrojem mnoha vitamínů a především beta-karotenu, který pomáhá v boji proti volný radikálům.  Malé množství obsažené vlákniny může pomoci při trávení.

Meruňky obsahují také dost cukru, proto není vhodné krmení ve velkém množství a příliš často.

Vždy odstraňte stopku, lístky a jádro, které obsahují jedovatý kyanid. Zvláště meruňková jadérka jsou nebezpečná.

5 Může kočka jíst jahody?

Jahody jsou bohaté na vlákninu a vodu a také obsahuje prospěšné antioxidanty. Tyto červené bobule obsahují spoustu vápníku, hořčíku, draslíku a vitamínu C, stejně jako malé množství thiaminu, niacinu, folátu a riboflavinu.

Mražené jahody jsou vynikající letní pochoutkou pro domácí mazlíčky. Jahody můžete rozmixovat a nabídnout kočce, ať si jahodové pyré olízne z vašeho prstu.

Nezapomeňte odstranit stonek, protože u mnoho koček se může objevit svědění, pokud přijdou do přímého kontaktu s listem jahodníku.

Měli byste však omezit jahody, protože jsou pokryty malými semeny. Příliš mnoho těchto semen může kočce způsobit zažívací potíže, proto se doporučuje pouze malé množství jahod.

6 Může kočka jíst borůvky?

Borůvky jsou plné prospěšných látek a jedním z nejbohatších zdrojů antioxidantů na světě.

Borůvky jsou skvělé nejen pro lidi, ale mohou být zdravou svačinkou i pro kočky.

Kromě antioxidantů jsou borůvky bohaté na vitamín C, draslík a jiné látky podporující zdraví kostí.  Borůvky se často označují za superpotravinu a někteří výrobci ho je přidávají i do svých krmiv.

Obsah vitamínu C v borůvkách pomáhá chránit zdraví močových cest vaší kočky a může také podporovat zrak vaší kočky – zejména noční vidění.

Vyzkoušejte je nakrájet na malé kousky nebo nabídněte kočce mražené borůvky, které mohou být pro ni lákavější.

7 Může kočka jíst maliny?

Maliny mají ve srovnání s jiným ovocem nižší obsah cukru. Jsou bohaté na vitamín C a draslík, který je nezbytný pro zdravou činnost srdce, a na mangan, který podporuje zdravé kosti a kůži.

Maliny mají taký nízký obsah kalorií, ale obsahují velmi malé množství přírodního sladidla xylitol, který je pro kočky ve větším množství toxický.

Proto byste měli kočce maliny podávat jen příležitostně.

8 Může kočka jíst meloun?

Meloun tvoří z 92 % voda, a proto je skvělým zdrojem tekutin. Kočky nemají tendenci tolik pít, což může být obzvlášť problém, pokud ji krmíte granulemi.

Jakákoliv svačina s vysokým obsahem tekutin jako je právě meloun může přispět k hydrataci vaší kočky, obzvlášť v létě.

Kromě toho, že je meloun bohatý na vodu, je nabitý vitamíny A, C a B6. Jen mějte na paměti, že semena vodního melounu (jako semena hrušek a jablek) obsahují malé stopy kyanidu, které mohou u kočky vyvolat zažívací problémy a ve větším množství i způsobit otravu.

9 Může kočka jíst ananas?

Ano, kočky mohou jíst ananas.

Ananas je bohatý na draslík, vápník a vitamín C, ale hlavně obsahuje velké množství bromelainu. Bromelain je enzym, který má protizánětlivé účinky a je prospěšný pro srdce. Tento enzym se také často používá v potravinových doplňcích na trávení ke zmírnění zácpy a při potížích s trávením.

Ano, ananas je bohatý na živiny, ale má také velmi vysoký obsah cukru, je tedy důležité dávat ho kočce v omezeném množství. Hlavně odstraňte slupku a jádro a před podáním ho nakrájejte na malé kousky.

10 Může kočka jíst mango?

Mango je bezpečná nízkokalorická pochoutka pro kočky, bohatá na hořčík, draslík, folát a vitamín C. Obsahuje také malé množství draslíku, niacinu, manganu a thiaminu. To, co činí z toho ovoce obzvlášť zdravou svačinku, je jeho vysoký obsah antioxidantů.

Vždy odstraňte slupku a pecku předtím, než ho své kočce nabídnete. I když je slupka bohatá na vlákninu a dobrá pro lidi, může obsahovat pesticidy a být pro vaši kočku těžko stravitelná. Nezapomeňte však, že mango má vysoký obsah cukru.

11 Může kočka jíst kiwi?

Kiwi je pro kočky bezpečné a může mít i prospěch pro kočičí trávicí trakt. Je zdravým zdrojem vlákniny, železa, draslíku a vápníku, vitamínu C a A. Kiwi mají poměrně nízký obsah kalorií a vysoký obsah vody, které může přispět k hydrataci vaší kočky během horkých dnů.

Kiwi stejně jako většina druhů ovoce obsahuje hodně cukru, a proto je důležité ho dávat s mírou. Především se ujistěte, že jste odstranili jeho slupku, která by mohla způsobit podráždění tlamu, krku a trávicího systému a kočky ji nemohou správně strávit.

12 Může kočka jíst hroznové víno a rozinky?

Kočka by neměla jíst hroznové víno ani rozinky, protože jsou pro ni stejně jako pro psa toxické.

Hroznové víno a rozinky obsahují neznámou látku, která může způsobit náhlé selhání ledvin.

V závislosti na tom, jaké množství hroznů nebo rozinek vaše kočka snědla, se u ní může objevit zvracení, průjem, dehydrataci a letargii. Pokud vaše kočka snědla hroznové víno nebo rozinky, okamžitě kontaktujte svého veterináře.

Tip: Potraviny, které by vaše kočka jíst nesmí (nebo by neměla).

Mohou tedy kočky jíst hrozny, dokonce i v malých množstvích? V žádném případě.

13 Může kočka jíst citróny, pomeranče, grepy a jiné citrusové plody?

Už jste někdy viděli obvyklou kočičí reakci na citrusovou vůni?

Kočce opravdu nevoní, neprojevuje o ni zájem, a většinou i rychle uteče, když ucítí vůni citrónu nebo pomeranče. 

Ano, citrusové plody jsou známým zdrojem vitamínu C a možná si myslíte, že by mohly být prospěšné i pro vaši kočku.

Ale skutečnost je jiná: nikdy byste neměli kočce dávat pomeranč, citrón ani jiný citrusový plod.

Citrusové plody obsahují kormě vitamínu C i vysoké množství esenciálních olejů, které jsou pro kočku toxické a extrémně kyselé na její trávicí trakt, což může u ní způsobit mnoho různých zdravotních problémů.

Po konzumaci pomeranče nebo grapefruitu se u vaší kočky může objevit podráždění žaludku, zvracení, průjem, citlivost na světlo, slabost, selhání jater a dokonce náhlá smrt. Pokud vaše kotě snědlo citrusové ovoce nebo jeho listy, okamžitě zavolejte vašemu veterináři.

V každém případě je lepší vyhnout se podávání citrusových plodů vaší kočce.

11 Může kočka jíst třešně

Zatímco někteří lidé tvrdí, že kočky mohou jíst třešně, jiní si myslí, že je bezpečnější se jim úplně vyhnout.

Kdo má pravdu? Mohou kočky jíst třešně?

Pravda leží někde uprostřed. Stonky, listy a pecky obsahují velké množství kyanidu, který je jedovatý. Ale samotná třešeň je bezpečná a obsahuje i prospěšné látky.

Třešně obsahují antioxidanty, které posilují imunitní systém. Mají také nízký obsah kalorií a jsou dobrým zdrojem vitamínu C, vitamínu A, vitamínu K, hořčíku a vápníku. Obsahují také hodně draslíku, který pomáhá při nepravidelném srdečním tepu a vyplavuje z těla přebytečný sodík.

Nejlepší tipy pro bezpečné krmení kočky ovocem

Pokud chcete kočce nabídnout ovoce, vždy ho nejdřív nakrájejte na malé kousky a odstraňte veškeré semínka, pecky, slupky a stopky.

Níže najdete několik užitečných pravidel, které je dobré dodržovat při krmení vaší kočky ovocem:

1. Nové jídlo vždy představujte kočce pomalu

Vaše kočka, přesněji její zažívací systém, si musí nejdřív zvyknout na nové jídlo, a proto je důležité postupovat pomalu a opatrně.

Pokud byste jí dali velké množství ovoce, které nikdy předtím nejedla, takováto náhlá změna by mohla narušit její trávicí systém a způsobit zažívací problémy jako zvracení nebo průjem.

2. Nakrájejte ovoce na malé kousky

Když chcete své kočce dát ovoce nebo zeleninu, nezapomeňte ho nakrájet na malé kousky o velikosti kočičího sousta.

Většina druhů ovoce bude pro kočku snadné rozžvýkat, ale většími kousky by se vaše kočka mohla začít dusit. 

3. Poté, co kočce dáte ovoce, pozorně ji sledujte

Poté, co kočce dáte jakékoli nové jídlo, je důležité ji sledovat pro případ, že by se u ní projevila negativní reakce.

Nabídněte vaší kočce malý kousek jednoho druhu ovoce a počkejte 24–48 hodin, abyste zjistili, jestli se u vaší kočky neobjeví alergenní reakce. Pokud se u vaší kočky objeví průjem nebo zácpa nebo se vám zdá, že má podrážděnou, svědivou kůži, příště jí toto ovoce nedávejte.

Vždy jí nabízejte pouze jeden druh ovoce najednou, abyste v případě negativní reakce vaší kočky mohli jasně určit viníka.

Pokud máte podezření na potravinovou alergii, je lepší promluvit si s vaším veterinářem a provést test na alergie, abyste vyloučili jiné potenciální příčiny příznaků vaší kočky, které nemusí mít spojitost s novým jídlem.

5. Vždy z ovoce odstraňte semínka a pecky

Semínka a pecky obsažené v ovoci mohou být pro vaši kočku nebezpečné, neboť je tu vždy riziko udušení a některé mohou obsahovat nebezpečné látky, jako je kyanid.

Semena melounu, jablek či hrušek obsahují malá množství kyanidu, která nejsou dostatečně významná, aby ovlivnila lidi, ale ve větším množství by mohla způsobit zažívací problémy u vaší kočky.

Slupka ovoce není pro kočku sama o sobě jedovatá, ale může být těžko stravitelná. Odstraněním slupky také snižujete riziko konzumace pesticidů, které v ní mohou být obsaženy.

6. Ovoce by mělo být pouze příležitostným zpestřením

Kočky jsou výluční masožravci a jsou vyvinuti k získávání všeho potřebného z živočišné potravy.

Sacharidy a cukry jednoduše nejsou nezbytnou součástí stravy vaší kočky, a proto byste měli ovoce podávat pouze jako příležitostní pochoutku. Obecně platí, že pamlsky by neměly tvořit více než 10 % denního příjmu kalorií vaší kočky.

Dalším problémem častého krmení ovocem vaši kočku je skutečnost, že většina druhů ovoce má vysoký obsah cukru. Ovoce není vhodné pro kočku s cukrovkou a nadváhou.

Závěr: Kočka může jíst ovoce, ale pouze příležitostně

Ano, kočka může jíst ovoce, ale k životu ho nepotřebuje, přestože si ho některé kočky užívají.

Většina druhů ovoce je pro vaši kočku bezpečná, ale některé druhy jsou pro ni toxické a nikdy byste jí je dávat neměli, především hroznové víno.

Pokud chcete své kočce dávat ovoce, je důležité mít na paměti, že mnoho druhů ovoce obsahuje hodně cukru, a proto byste měli jeho podávání omezit na malé množství jednou týdně.

Ovoce můžete nabídnout své kočce jako pamlsek, ale nelze se spoléhat na to, že vaše kočka dokáže strávit a využít obsažené živiny v takové míře jako lidé. Velkou výhodou ovoce je však vysoký obsah vody.

Čerstvé ovoce může být skvělou osvěžující svačinou, kterou byste měli nakrájet na malé kousky o velikosti sousta, které vaše kočka bez problému sní. Obzvlášť v létě může vaše kočka ocenit chlazené nebo mražené ovoce.

Vždy se ujistěte, že jste odstranili veškerá semínka, stonky a listy, které jsou pro vaši kočku jedovatá.

Napsat komentář