Může kočka jíst psí konzervy a granule?

Možná máte doma i psa a zajímá vás, jestli kočka může jíst psí konzervy a granule?

Nebo možná vaše kočka nenápadně „ukradla“ krmivo z psí misky a máte strach, že by jí to mohlo ublížit?

Ano, kočka může sníst psí krmivo, ale neměli byste ji krmit psím krmivem dlouhodobě, pouze v případech, kdy vám dojde kočičí krmivo nebo při jiných stavech nouze.

Pokud dáte své kočce příležitostně malé množství psího krmiva, neublíží jí to.

Psí krmivo však není vhodnou dlouhodobou alternativou ke krmivu určenému pro kočky, protože kočka je odlišným živočišným druhem a má odlišné nároky na obsah živin v krmivu a krmení psím žrádlem nepovede k jejímu nejlepšímu zdraví.


Proč by kočky neměly jíst psí krmivo?

Psi se vyvíjeli a byli domestikováni v průběhu několika milionů let společně s člověkem. Tím u nich došlo k přesunu z čistých masožravců na všežravce.

Psi jako všežravci jsou flexibilnější a mohou snadno jíst jak živočišné, tak i rostlinné složky.

Kočky začaly být domestikovány mnohem později a zachovala se u nich jejich původní genetická informace a preference druhu potravy.

Kočky byly a jsou výluční masožravci a k životu potřebují pouze maso.

Tip: Nejlepší krmiva pro kočky

Na rozdíl od psů mají specifické požadavky ohledně živin (bílkovin a tuků a dalších složek), které jsou obsaženy v živočišných zdrojích jako v masu, a nedokážou určité esenciální živiny vytvořit z rostlinných bílkovin. Psí krmivo nesplňuje výživové potřeby, které vaše kočka vyžaduje.

Kočky mohou sníst psí krmivo, které jim však nedokáže dodat živiny v takovém množstvím a složení, které k životu potřebují.

Kočky potřebují vitamíny B, A, C v jiném množství, než jsou obsaženy v psím krmivu, hodně bílkovin a taurin, který je v psím krmivu opravdu vzácně.

Kočky samy nedokážou produkovat tyto složky a jejich krmivo tedy musí obsahovat uvedené složky, jinak by to vedlo k jejich podvýživě a zdravotním problémům.

Někdy kočky potřebují další vitamíny a doplňky, i když se jejich strava skládá z dobře vyvážených jídel.

Ze všech vitamínů a aminokyselin obsažených v krmivu pro kočky jsou nejdůležitější vitamín A a aminokyselina taurin. Psi si je dokážou vyrobit sami, ale kočky je potřebují jako doplněk v krmivu. Pro kočku jsou životně důležité a bez nich se u vaší kočky mohou rozvinout různé srdeční choroby a jiné zdravotní problémy.


Jedinečnost kočičí trávící soustavy

Kočky mají jedinečnou trávící soustavu přizpůsobenou na trávení masa a mají jiné požadavky na výživu než psi. Psí krmivo nedokáže kočce dodat vše, co potřebuje k životu.

Kočky mají jedinečně vyvinuté trávící ústrojí.

Její jedinečnost již začíná v její tlamě, ve které se nachází 30 zubů (psi mají 42) specializovaných na řezání a trhání. Nejsou také schopny pohybovat jejich čelistmi ze strany do strany, což omezuje jejich schopnost krmivo rozemlít.

Tato schopnost je nezbytná pro jezení rostlin, ale není nutná pro masožravce.

Kočičí žaludek je přizpůsobený na trávení více malých jídel během dne. Jediná myš obsahuje přibližně 30 kcal, což zhruba činí 10-15 % kočičího denního příjmu kalorií. To znamená, že divoká kočka potřebuje sníst až 10 jídel denně.

Navíc, kočičí tenké střevo je vysoce přizpůsobeno na trávení bílkovin a tuků spíše než sacharidů. K tomu se přidává i fakt, že ph žaludku je velmi kyselé a zvládne rozložit malé kostičky, a také rychlý pohyb potravy trávím ústrojí. Z toho všeho je jasné, že kočky jsou specializovaní lovci a masožravci.

Tip: Jak vybrat krmivo pro kočky


Kočka snědla psí krmivo! Co máte dělat?

Na začátek: složky obsažené v krmivu pro psy obvykle nejsou nebezpečné nebo nezdravé pro vaši kočku, pokud se nejedná o složky, na které je vaše kočka alergická či citlivá.

Kočka se bez povšimnutí dostane kamkoliv, obzvlášť tam, kde má váš pes misku s krmivem, a to při každé příležitosti. 

Jak už jsem se zmínila v úvodu, psí krmivo vaší kočce nějak neublíží. Ale může u ní vyvolat zažívací problémy, především průjem nebo i zvracení, pokud má citlivé trávení nebo je alergická na určitou složku v krmivu, ale mělo by to rychle odeznít.


Mohou kočky dlouhodobě jíst psí granule nebo konzervy? Může kočka onemocnět z pojídání psího krmiva?

Kočky nemohu jíst psí granule a konzervy dlouhodobě. S velkou pravděpodobností z toho onemocní a v dlouhodobém horizontu to pro ně může být i fatální.

Odpověď je jednoduchá a jednoznačná:

Ne, kočky nemohou být dlouhodobě krmeny psím krmivem, neboť by se u nich mohly projevit vážné zdravotní problémy, které by mohly být i smrtelné.

Psí krmivo jednoduše neobsahuje základní živiny, které kočka potřebuje k přežití, natož k prospívání.

Pokud kočka nebude mít v potravě dostatečné množství esenciálních aminokyselin jako taurin a arginin, je vystavena riziku rozvoje srdečních, očních a neurologických onemocnění a může potenciálně i zemřít.

Kočky mají extrémně specifické požadavky na vitamíny. Na rozdíl od psů si kočky nejsou schopny vyrobit vitamín A, vitamín D a vitamín B3 z jiných zdrojů. 

K tomu vaše domácí kočka potřebuje mnohem více výživy než venkovní kočka, která loví myši a jinou malou kořist, která jí dodává vitamíny a aminokyseliny navíc. Pojídání psího krmiva kočkám žijících v bytě ještě více uškodí.

Vplíží se vaše kočka při každé dostupné příležitosti tajně do kuchyně a nenápadně užere krmivo z psí misky?

V tom případě je dobrým nápadem krmit kočku a psa odděleně, jinak bude vaše kočka ujídat z psí misky (pokud jí to pes dovolí nebo pokud to nesežere dřív). V případě, že pes nechá nějaké zbytky, odstraňte je z dosahu kočičího žrouta.

V krátkodobém horizontu existuje minimální riziko, že kočka onemocní, pokud občas spořádá psí krmivo. Pokud byste ale kočku krmili psím krmivem dlouhodobě a pravidelně, vaše kočka časem vážně onemocní.

Tip: Co kočky jíst nesmí nebo by jíst neměly

Taurin- nenápadná, ale životně důležitá složka, kterou psí krmivo postrádá

Kočky (a lidé) patří k několika málo savcům, kteří postrádají schopnost vyrábět si vlastní taurin a musí tento esenciální prvek získávat z jídelníčku.

Kočky, které mají nedostatek taurinu v krmivu, mohou mít:

  • Oslabené srdce (může dojít i k selhání srdce)
  • Ztrátu zraku
  • Trávicí problémy

Všechna kočičí krmiva obsahují taurin, který výrobci do krmiv přidávají, ale v psím krmivu je obsažen opravdu jen vzácně, neboť psi si ho sami dokážou vytvořit.


Proč kočky potřebují tolik bílkovin?

Kočka je výlučný masožravec a energii získává rozkladem bílkovin. Její krmivo by mělo obsahovat velké množství bílkovin, střední množství tuku a minimum sacharidů.

Kočky se silně spoléhají na bílkoviny jako hlavní zdroj glukózy v těle. Glukóza je primární zdroj energie pro jejich tělo.

Glukóza poskytuje energii pro každou funkci v těle od růstu, přes dýchání, myšlení až po fyzickou obnovu. Glukóza je zásadní pro fungování těla.

Kočky získávají většinu své energie rozkladem bílkovin v játrech.

Pokud kočky neobdrží dostatek bílkovin ve své stravě, aby pokryly tento energetický požadavek, začnou rozkládat své vlastní tělesné bílkoviny nebo svaly.

Protein se skládá z řetězců aminokyselin a řada z nich se nachází pouze v mase.

Býložravci a všežravci mají schopnost vytvářet tyto aminokyseliny z jiných rostlinných zdrojů, ale kočky toho nejsou schopny.

Spoléhají se tak silně na bílkoviny jako významný zdroj energie v těle, že se vyvinuly takovým způsobem, aby neplýtvaly tímto vzácným zdrojem na přeměnu aminokyselin, které lze snadno získat konzumací živočišné tkáně.

Tip: Jak přesvědčit kočku, aby začala jíst konzervy místo granulí


Mohou kočky jíst sacharidy? Jsou pro ně důležité?

O kočkách a sacharidech koluje spousta mýtů a nedorozumění.

Kočky nepotřebují sacharidy ve své stravě. Nicméně sacharidy jsou skvělým zdrojem energie ve formě glukózy a také vlákniny.

Kočky nemají enzym glukokinázu, což je hlavní enzym používaný ke štěpení sacharidů a extrakci glukózy u savců. Místo toho mají enzym zvaný hexokináza, který plní stejnou funkci u koček, což jim umožňuje využívat vysoce stravitelné sacharidy.

Kočky získávají většinu své energie štěpením bílkovin. I když nepotřebují sacharidy, mohou je v případě potřeby použít jako alternativní zdroj energie.

Důležitá je pro ně dietní vláknina, která zlepšuje zdraví jejich střev.


Většině kočkám naštěstí psí krmivo chutnat nebude

Krmivo pro kočky je navrženo tak, aby mělo lepší, bohatší a plnější chuť, zatímco krmivo pro psy má tendenci být jemnější, nudnější a v podstatě bez chuti ve srovnání s typickým kočičím krmivem.

Většina koček není tak v pokušení vyzkoušet granule nebo konzervu v psí misce, bez ohledu na jeho vůni a strukturu.

Přesto může mnoho koček pociťovat touhu ochutnat psí misku z pouhé zvědavosti nebo pomsty. 

Pokud se jedná o jednorázové ochutnání, vaší kočce to neublíží.

Krmivo pro psy je však pro kočky z dlouhodobého hlediska potenciálně smrtelné.


Proč moje kočka ujíždí na psím krmivu?

Vaší kočce mohou psí granule nebo konzervy chutnat. Ale to není důvod k tomu, abyste ji jimi krmili, když jí můžete dávat kočičí krmivo.

Důvod, proč některé kočky ujíždí na psím krmivu, může být pro nás záhadou, ale existuje několik možných vysvětlení:

  • Má vaše kočka hlad?

Ujistěte se, že krmíte kočku doporučeným množstvím krmiva, které je uvedené na obalu krmiva. Je přitom důležité vzít v potaz i věk kočky a jak je aktivní.

  • Je to kvůli chuti?

Kočky se hodně spoléhají na své smysly, když se jedná o jídlo. Mají velmi omezený dávicí reflex, a proto je pro ně extrémně těžké něco vyzvracet (vzpomeňte si na situaci, když jste pozorovali, jak se vaše kočka snaží vyzvracet smotek chlupů).

Z tohoto důvodu jsou také velmi vybíravé ohledně toho, co si vezmou do tlamy. Řídí se nejen podle toho, jak jídlo voní nebo chutná, ale také podle pocitů, které krmivo vyvolává v ústech při kousání.

Je také možné, že nemají rády chuť nebo texturu jejich vlastního kočičího jídla, ale psí krmivo je více přitažlivé pro jejich smysly?

Zkuste experimentovat s více druhy krmiva jako konzervy, paštiky, kapsičky (nedoporučuji granule) a uvidíte, kterému typu krmiva dává vaše kočka přednost.

  • Je to naučené?

Pohlíží na krmivo jako na životně důležitou složku pro její přežití? Trpěla vaše kočka jako kotě a musela se po určitou dobu obejít bez jídla? Pokud je to tento případ, může být vaše kočka podvědomě naváděna k tomu, aby sežrala všechno v dosahu.

Tip: Nejlepší masové pamlsky pro kočky


Existuje krmivo, které je vhodné pro psy i pro kočky?

Vzhledem k množství živin, které jsou pro kočku životně důležité a které se však nevyskytují ve většině psích krmivech, neexistuje univerzální krmivo pro psy a kočky.

Ale existuje jedna výjimka.

V průběhu života mohou nastat situace, kdy jak psi, tak kočky mají zvýšené požadavky na živiny, které jsou mnohem vyšší než doporučené minimální hladiny, například při rekonvalescenci po vážné nemoci či operaci.

Pro tato náročná období jsou k dispozici na trhu krmiva, která jsou speciálně sestavena se zvýšeným obsahem živin tak, aby byla vhodná pro kočky i psy a napomáhala jejich rekonvalescenci.

K nejkvalitnějšímu krmivu pro kočky a psy v období rekonvalescence patří Hill’s Prescription Diet a/d Urgent Care pro kočky a psy.


Závěr: kočka by neměla jíst psí krmivo

Přáním každého z nás je, aby kočka byla zdravá, spokojená a sdílela s námi život po dlouhou dobu. Základem je zdravá a kvalitní strava.

Pouze kvalitní kočičí krmivo dokáže naplnit požadavky na kočičí živiny a dodat jí vše, co potřebuje.

Psí krmivo sice není toxické a vaší kočce neublíží, pokud občas sní něco málo z psí misky, ale nedokáže uspokojit kočičí požadavky, co se týká živin.

Pokud kočka občas ují z psí misky, můžete být v klidu, a pokud přemýšlíte o krmení pouze psím krmivem, rozhodně to není dobrý nápad.

Možná koluje nesprávné tvrzení, že kočce se bude dařit i na psím krmivě a přestože jí bude chutnat, mělo by vám být teď jasné, že kočky jsou velmi jedineční a vysoce specializovaní predátoři s odlišným výživovými požadavky.Napsat komentář