9 hypoalergenních koček – plemena koček pro alergiky

Projevuje se u vás alergie v přítomnosti kočky?

Neustálé kýchání a svědění může odradit od náklonnosti, kterou byste chtěli kočce poskytnout a také od přivítání nového člena, přestože jste milovníci koček.

Nejste sami. Ve skutečnosti je u lidí dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich projeví alergií na kočky než na psy. Přesto je těžké těmto krásným tvořením odolat.

Určitě vás zajímá, jestli existují hypoalergenní kočky, které jsou vhodné i pro alergiky?

Mám pro vás dobrou zprávu: Ano, existují takováto plemena koček.

Pokud patříte mezi milovníky koček a trpíte alergií na ně, bude vás určitě zajímat seznam hypoalergenních kočičích plemen a rady, jak žít šťastně s kočkou – i když jste na ni alergičtí.


Co činí kočku hypoalergenní?

Hypoalergenní jsou takové kočky, které produkují méně alergenních látek než ty „normální“. Zde je důležité slovo méně.

Hypoalergenní kočky nebo hypoalergenní kočičí plemena se nerovná NE-alergenní a žádné kočičí plemeno není úplně NE-alergenní.

Bílkovina (Fel D1) je tím alergen v kočičích slinách, který způsobuje problémy pro kočičí alergiky. Jakmile si kočka olízne svůj kožich, slina plná alergenů uschne a stane se z ní částice přenášená vzduchem hledající teplo domova ve vašem nose.

Všechny kočky produkují alespoň nějaké alergeny, ale existuje několik kočičích plemen, které produkují méně této bílkoviny než ostatní a/nebo méně línají, a to z nich činí kočky hypoalergenní.

Tip: Většina lidí, kteří mají alergii na kočky, není tedy alergická na kočičí srst, ale spíše na proteiny v jejích slinách, moči a šupinkách (kožní šupinky). Důsledné čištění oblastí vašeho domova, kde vaše kočka tráví hodně času, může pomoci snížit některé z těchto alergenů.

4 faktory, které ovlivňují tvorbu alergenů u koček

Každá kočka může produkovat odlišné množství alergenů.

Platí, že:

 1. Kocouři produkují méně alergenních látek než kočky
 2. Nekastrovaní kocouři jich produkují více než kastrovaní
 3. Tmavé kočky mají tendenci jich produkovat více než světle zbarvené (nikdo neví proč)
 4. Koťata produkují méně alergenů než dospělé kočky

Produkce Fel d 1 se může u různých koček značně lišit, přičemž se zjistilo, že kocouři po kastraci produkují třikrát až pětkrát méně tohoto alergenu. Podobně je známo, že kočky produkují méně bílkovin než kocouři.

Například světle zbarvená kočka může být lepší volbou pro lidi trpící alergií.

Hypoalergenní kočka – existuje vůbec?

Jak už jsem se zmínili výše, ve skutečnosti neexistuje čistě hypoalergenní kočičí plemeno, přestože šlechtitelé plemena Sphynx nás o tom chtěli přesvědčit.

Pokud budete mít doma hypoalergenní plemeno, neznamená to, že se u vás nikdy neobjeví alergická reakce, ale snižuje se tím šance, že se u vás bude projevovat každodenně.

Nejlepší metodou, jak zjistit, jestli jste na kočku citliví, je přímý kontakt s kočkou. Doporučuji vám zajít na návštěvu k někomu, kdo vlastní vybrané plemeno kočky předtím, než si ho koupíte a přivítáte ve své domácnosti.

Seznam hypoalergenních plemen by neměl být jediným faktorem, který je potřeba zvážit při honbě za tím pravým kočičím plemenem. Stejně tak důležité je zhodnotit vlastnosti každého plemena tak, abyste vybrali takové, které je nejlepší volbou pro vaši domácnost a váš životní styl.

Nejlepší hypoalergenní plemena koček pro alergiky na kočky

Jak u jsme se zmínili výše, některá z těchto plemen mají údajně méně proteinu Fel d 1, zatímco jiná méně línají nebo mají méně chlupů (či kombinace obojího), takže je méně pravděpodobné, že budou šířit alergeny ve srovnání s jinými kočkami.

Tato kočičí plemena produkují méně alergenů a mohou usnadnit život alergika s kočkou.

Tři ze sedmi kočičích plemen jsou orientální kočky: Balinéská kočka, Orientální krátkosrstá kočka a Javánská kočka jsou považovány za hypoalergenní kočky. Kočičí milovníci, kteří zbožňují kočky s charakteristikami populární siamské kočky, mohou tak vybírat z více plemen.

1 Sphynx pro alergiky

      PŘEHLED PLEMENE

 • Původ: Kanada
 • Výška: 20 -25 cm
 • Hmotnost: 3 -7 kg
 • Délka života: 13 – 14 let
 • Vlastnosti: sociální, inteligentní, hravý a láskyplný
 • Vhodný do domácnosti s dětmi, psy i dalšími kočkami

Když se řekne kočka vhodná pro alergiky, většině z nás se v hlavě vynoří obrázek bezsrsté kočky Sphynx.

Přestože se na první pohled zdá úplně bez srsti, ve skutečnosti je jeho tělo pokryté jemňoučkým chmýřím, které je při hlazení sotva patrné.

Kočičí alergen však pochází ze slin, takže i bezsrstý Sphynx může vyvolávat alergické reakce. Alergen z kůže se do ovzduší uvolňuje prostřednictvím odumřelých částeček kůže.

Nezapomeňte, že tyto kočky vyžadují zvláštní péči. Než si nějakou pořídíte, měli byste být dobře informováni o tom, co to obnáší. Sphynx potřebuje časté otírání těla a občasné koupání kvůli odstranění gumového nánosu oleje na jeho kůži a jeho velké uši také vyžadují časté čištění.

Sphynx je milé, živé a osobité plemeno, které je láskyplné a šarmantní. Je to opravdový extrovert, který miluje lidskou pozornost, a udělá vše pro to, aby si ji udržel.

2 Devon Rex pro alergiky

      PŘEHLED PLEMENE

 • Původ: Velká Británie
 • Výška: 30 -36 cm
 • Hmotnost: 2,5 – 4 kg
 • Délka života: 10 – 15 let
 • Vlastnosti: sociální, aktivní, energetický, hravý, přítulný
 • Vhodný do domácnosti s dětmi, psy i dalšími kočkami

Toto plemeno má kratší srst a zároveň i méně srsti v porovnání s níže uvedeným Cornish Rexem. Už tak nízké riziko alergické reakce se ještě více snižuje.

Devon Rex vyžaduje častější čištění uší a polštářku na tlapkách, protože se u něho snadno hromadí maz. Ale nepotřebuje tak časté koupele jako Sfynx nebo Cornish Rex  a nebude vyžadovat tolik péče.

Někteří lidé přirovnávají toto plemeno k elfům nebo mimozemšťanům kvůli jejich obřím satelitním uším, obrovským nezbedným očím a nadpozemským vzhledem.

Devon Rex je známý tím, že se s majitelem v noci rád mazlí a ráno ho vzbudí polibky a láskyplným vrněním. A vzhledem k tomu, že méně líná v porovnání s ostatními plemeny, můžete zabořit obličej do jeho kožichu a naplno si užívat mazlení a projevování lásky.

3 Cornish Rex pro alergiky

      PŘEHLED PLEMENE

 • Původ: Velká Británie
 • Výška: 30 – 36 cm
 • Hmotnost: 2,5 – 4 kg
 • Délka života: 12 – 20 let
 • Vlastnosti: velmi sociální, inteligentní, zábavní, závislí
 • Vhodný do domácnosti s dětmi, psy i dalšími kočkami

Cornish Rex je náročnější na péči než Devon Rex. Vyžadují častější koupání kvůli nadměrnému hromadění oleje na jejich kůži.

Toto plemeno má docela zvláštní druh srsti. Zatímco u většiny koček je srst uspořádána ve třech vrstvách (horní, střední a spodní kožich), Cornish Rex má pouze spodní podsadu (označovanou jako chmýří), což znamená, že má docela měkký kožich a mnohem méně chlupaté než ostatní příbuzná plemena.

Pouhá jedna vrstva srsti znamená minimálním línání, což z nich dělá dobrou volbu pro milovníky koček, kteří trpí alergiemi.

Tyto kočky jsou široce považovány za jedno z nejlepších malých hypoalergenních plemen koček.

Cornish Rex je aktivní a zvídavá kočka, která má hravou povahu. Všechno je pro něj hra a je těžké ho ignorovat, když je ve společenské náladě, což je povětšinu času. Rex je otevřeně přátelský a milující vůči jejich oblíbeným osobám. Jeho teplé tělo podobné semiši z něj činí také skvělého zimního ohřívače do klína.

Jak Cornish Rex, tak i Devon Rex mohou být těmi nejlepšími kočkami pro alergiky, stačí si jen vybrat toho, který nejlépe odpovídá vaší osobnosti.

4 Orientální krátkosrstá kočka pro alergiky

      PŘEHLED PLEMENE

 • Původ: Velká Británie
 • Výška: 20 – 26 cm
 • Hmotnost: 2,25 – 4,5 kg
 • Délka života: 12 – 15 let
 • Vlastnosti: sociální, inteligentní, zvídavé, milující a loajální
 • Vhodný do domácnosti s dětmi, psy i dalšími kočkami

Orientální krátkosrsté kočky mají jemnou, krátkou srst a velmi málo línají. Pravidelné kartáčování (a také otírání) je velmi důležité k odstraňování volných chlupů (a alergenních částeček).

Orientální kočky nejsou tak „nealergické“ jako kočky, o kterých jsme se zmínili dříve, přesto si zaslouží místo mezi hypoalergenními kočičími plemeny.

Osobnost orientální kočky je velmi typická stejně jako její kožich. Je přirozená bavička, plná nadšení a miluje být centrem pozornosti. V jeden okamžik je ješitná a následující okamžik je živá a zvídavá. Je velmi zvědavá a udělá mnohé jen proto, aby mohla být součástí všech vašich činností.

Patří k upovídaným plemenům, které vás bude následovat po domě a komentovat vše, co děláte, jako by se vám snažila poradit, jak to udělat co nejlépe.

5 Ruská modrá kočka

      PŘEHLED PLEMENE

 • Původ: Rusko
 • Výška: 20 -26 cm
 • Hmotnost: 4,5 -6,5 kg
 • Délka života: 10 – 16 let
 • Vlastnosti: hravá, elegantní,nezávislá, milující
 • Vhodný do domácnosti s dětmi, psy i dalšími kočkami

Ruská modrá kočka nemá žádné zvláštní vlastnosti srsti, které by ji odlišovaly od ostatních, ale  v porovnání s ostatními „klasickými“  plemeny produkuje méně Fel d1 (proteinu, který kočky vylučují z kůže a který vyvolává alergie).

Toto plemeno má krátkou, ale hustou srst a mohou línat o něco více než některá plemena na tomto seznamu a nemusí být tou nejlepší volbou, pokud trpíte silnou alergií. Obecně však platí, že tyto kočky pečují o svůj kožich důkladně a pravidelné kartáčování může pomoci minimalizovat línání a alergeny.

Ruská modrá kočka dostala název podle barvy kožichu, který je levandulový u kořenů, ztmavující se až ke konečkům se stříbřitým leskem.

Jedním z nejzajímavějších a také nejzábavnějším rysem ruské modré je její „úsměv“. Má lehce nahoru obrácená ústa, která jsou často přirovnávána úsměvu Mony Lisy.

Ruská modrá kočka se sama dokáže zabavit na několik hodin a tolik jí nevadí, když ji doma necháte po delší dobu samotnou. Ale bude velmi šťastná, když přijdete domů. Elegantní a rezervovaná, tato kočka je také velmi hravá a miluje běhání za míčky a jinými hračkami.

Tato kočka je něžná a milující, přizpůsobivá, empatická a někdy trochu stydlivá.

6 Balinéská (balijská) kočka pro alergiky

      PŘEHLED PLEMENE

 • Původ: USA
 • Výška: 20 – 25 cm
 • Hmotnost: 2,5 – 6,5 kg
 • Délka života: 12 – 15 let
 • Vlastnosti: společenská, hravá, komunikativní, inteligentní
 • Vhodný do domácnosti s dětmi, psy i dalšími kočkami

Často nazývána jako dlouhosrstá siamka vypadá jako nejméně vhodný kandidát na hypoalergenní kočku vhodnou pro alergiky.

Ale ve skutečnosti patří k jednomu z mála plemen, které produkují méně Fel D1 proteinu v porovnání s jinými kočkami, a proto vyvolává méně alergických reakcí u alergiků. Navíc, navzdory jejich dlouhé srsti, tyto kočky často nelínají a vyžadují minimální péči o srst.

Balinéské kočky jsou chytré, milé a zábavné, plné energie. Stejně jako siamské kočky jsou velmi komunikativní. Patří také ke společenským zvířatům a reagují citlivě na vaše nálady a jsou více než ochotné vás rozveselit se šťastným „povídáním“, pokud se cítíte sklesle. Skvěle vychází s lidmi a ostatními zvířaty, což je určitě plus.

Toto plemeno není však tak nezávislé jako mnoho jiných plemen na tomto seznamu, je tedy vhodné pro lidi, kteří bývají doma a mohou s ním trávit co nejvíce času.

7 Javánská kočka pro alergiky

      PŘEHLED PLEMENE

 • Původ: Kanada
 • Výška: 23 – 30 cm
 • Hmotnost: 2,5 – 4 kg
 • Délka života: 10 – 15 let
 • Vlastnosti: inteligentní, oddaná, učenlivá
 • Vhodný do domácnosti s dětmi, psy i dalšími kočkami

Stejně jako Balinéská kočka i javánská kočka má středně dlouhý kožich. Chybí u ní podsada srsti, a proto má méně chlupů a méně i líná, což znamená i méně alergenů.

Javánské kočky mají podobnou povahu jako siamské kočky, ale nevyžadují tolik pozornosti. Jsou oddané, inteligentní a známé pro své komunikační schopnosti. Jsou fascinované jídlem a milují hru, při které spálí mnoho kalorií.

Toto plemeno je perfektní pro majitele, kteří chtějí vnímavou kočku, která se snadno trénuje a ukazuje lásku vrněním a neustálým následováním jako pes.

Počítejte s tím, že tato kočka má silnou potřebu trávit svůj čas se svými lidmi a ráda se účastní všeho, co děláte.

8 Sibiřská kočka pro alergiky

      PŘEHLED PLEMENE

 • Původ: Rusko
 • Výška: 23 -28 cm
 • Hmotnost: 6 -9 kg
 • Délka života: 12 – 15 let
 • Vlastnosti: osobitá, hravá, agilní, inteligentní
 • Vhodný do domácnosti s dětmi, psy i dalšími kočkami

Možná se divíte, proč se v seznamu hypoalergenních koček nachází Sibiřská kočka. Na první pohled vůbec nevypadá jako vhodná kočka pro alergiky.

Ano, má krásnou dlouhou srst, ale stejně jako Ruská modrá a Balinéská, i Sibiřská kočka produkuje méně proteinu Fel D1 v porovnání s ostatními kočičími plemeny, a z tohoto důvodu je považována za hypoalergenní.

Je důležité mít na paměti, že to není srst, co vyvolává alergii, ale uvedený protein Fel D1.

Sibiřské kočky sezónně línají a během této doby každodenní kartáčování pomůže udržet jejich srst zdravou, zejména podsadu, a také je důležité pro minimalizaci alergenů.

Sibiřské kočky jsou přítulné s notnou dávkou osobnosti a hravosti. Mají rády vodu, často pouštějí hračky do misek s vodou nebo se čvachtají ve vaně.

Tato velká kočka s přepychovým kožichem je extrémně agilní a dokáže skokem překonat velké vzdálenosti a výšky. Je to inteligentní plemeno, které dokáže vyřešit problémy a je vhodné do domácnosti s dětmi, jinými kočkami a psy.

9 Bengálská kočka pro alergiky

      PŘEHLED PLEMENE

 • Původ: USA
 • Výška: 20 -25 cm
 • Hmotnost: 3,5 -7 kg
 • Délka života: 9 – 15 let
 • Vlastnosti: energetická, atletická, zvídavá, učenlivá, milující
 • Vhodný do domácnosti s dětmi, psy i dalšími kočkami

Exotická bengálská kočka vypadá spíše jako šelma, na kterou byste mohli narazit v džungli než jako typická domácí kočka.

Mnoho chovatelů a majitelů tvrdí, že Bengálská kočka má hypoalergenní vlastnosti. Ačkoli neexistuje žádný důkaz, že produkují méně proteinu Fel d1, hlavním argumentem, proč jsou údajně méně alergenní, je to, že méně línají.

Kožich bengálské kočky je nenáročný na péči. Samotné kočky nemusí trávit tolik času péčí o něj jako jiné kočky. Méně péče se rovná méně alergenních chlupů ve vašem domě, a snižuje se tak pravděpodobnost, že u vás vyvolá alergickou reakci.

Na rozdíl od většiny koček si Bengálská kočka ráda hraje ve vodě a s vodou, ať už ve formě jezírka, bazénu nebo kohoutku.

Dokáže učarovat svou inteligencí, hravostí a schopností naučit se mnoho užitečných triků. Je velmi aktivní a energetická a potřebuje více pohybu než průměrná kočka.

Jak minimalizovat kočičí alergeny, ať už máte hypoalergenní kočku nebo ne

Pořízení hypoalergenní kočky není všelékem na vaši alergii, ale uvedená plemena by u vás neměla vyvolávat tak časté a silné alergické reakce.

Jakmile budete mít doma kočku, můžete podniknout několik jednoduchých kroků k minimalizaci alergenů, ať už máte hypoalergenní plemeno nebo ne:

 • Kastrace kočky snižuje produkci alergenu.
 • Časté kartáčování: Pokud jste alergičtí na kočky, je lepší přenechat česání někomu z rodiny, kdo alergický není.
 • Častější koupání: Výzkumy prokázaly, že pravidelné koupání kočky může pomoci odstranit až 84 procent existujících alergenů a také snížit budoucí tvorbu alergenů.

Vždy používejte šampon určený pro domácí mazlíčky; všechny šampóny jsou stejně účinné při snižování alergenů

 • Perte pelíšek a kočičí hračky: Praní hraček a pelíšku také snižuje množství alergenů poletujících ve vašem domě. Doporučuje se to provádět jednou týdně.
 • Pravidelně uklízejte a pravidelně perte povlečení: Částice alergenů domácích mazlíčků mohou být přenášeny na oblečení, cirkulovat ve vzduchu, usazovat se na nábytku a lůžkovinách a zůstávat ukryté v prachových částicích.
 • Opatrné hraní: Zkuste se vyhnout náhodnému poškrábání, olizování nebo tření a po hře si vždy důkladně umyjte své ruce
 • Udržujte svou kočku zdravou: Čím zdravější vaše kočka bude, tím méně bude línat a produkovat alergeny.

Příznaky a projevy alergie na kočku

Příznaky kočičí alergie se mohou projevit během několika minut, ale může trvat i několik hodin, než se se objeví.

K příznakům alergie na kočku patří:

 • Červené svědící oči
 • Zrudnutí místa na kůži, které vám kočka poškrábala, pokousala nebo olízala
 • Suchá pokožka
 • Rýma, svědivý a ucpaný nos
 • Svědivý krk nebo patro
 • Kašlání a sípání
 • Astmatický záchvat u lidí trpící astmatem
 • Kopřivka nebo vyrážka na hrudi a obličeji
 • Kýchání

Obecně se příznaky zhorší, když je člověk vystaven většímu množství alergenů, proto může snížení expozice alergenům zmírnit závažnost příznaků.

Pokud si nejste jisti, jestli jste opravdu alergičtí, je nejlepší si nechat udělat test na alergie. Ten může být proveden v podobě testu přímo na kůži nebo prostřednictvím krevního testu.

U lidí s alergií na kočky se může vyvinout velmi vzácná, avšak závažná alergická reakce zvaná anafylaxe. Anafylaxe ztěžuje dýchání, může snížit krevní tlak na nebezpečnou úroveň a může dostat tělo do šoku.

V případě, že jste zažili v minulosti anafylaktické reakce nebo těžké astmatické záchvaty v reakci na kočky, není dobrým nápadem si kočku pořizovat, a to ani hypoalergenní. Tyto typy závažných alergických reakcí mohou být život ohrožující.

Závěr: Hypoalergenní kočka je lepší volbou pro alergiky

Pokud zjistíte, že kočky jsou příčinou vašich červených, svědivých očí a kýchání, neznamená to, že se k nim už nikdy nemůžete přiblížit nebo je mít doma.

Přestože neexistuje hypoalergenní kočka, která by neprodukovala žádné alergeny, je vždy lepší vybírat z hypalergenních plemen, pokud trpíte alergií na protein Fel D1.

Hypoalergenní kočky produkují méně proteinu Fel D1, a proto u nich existuje menší riziko, že u vás vyvolají alergickou reakci (nebo aspoň ne tak často). Některá plemena produkují méně alergenního proteinu, zatímco jiná méně línají (nebo obojí dohromady).

Světle zbarvené vykastrované hypoalergenní kočky jich produkují nejméně ze všech.

Každá kočka je jiná a je těžké s jistotou říct, zda určité plemeno nebo určitá kočka u vás vyvolá nebo nevyvolá alergickou reakci.

Před samotnou koupí vybraného plemena je vždy lepší nejdříve strávit nějaký čas v jeho společnosti a zjistit tak, jestli u vás dané plemeno bude vyvolávat alergickou reakci (popřípadě jak silnou). Můžete si také promluvit s chovateli plemene, veterináři nebo jinými odborníky, abyste získali více informací a vhled do vaší konkrétní situace.

Napsat komentář