Proč kočka čůrá do postele + Jak odnaučit kočku čůrat do postele?

Jdete si lehnout do postele. Následně rychle vyskočíte, protože jste ucítili něco mokrého a přitom vás do nosu praštil štiplavý zápach čpavku. Na své posteli spatříte mokrý flek.

Ano, vaše kočka se vám vyčůrala do postele.

Většina koček čůrá do svého kočičího záchodku, ale za určitých situacích může vaše kočka začít čůrat do vaší postele.

V prvé řadě, pokud vaše kočka začne močit mimo toaletu, měli byste ji nechat vyšetřit veterinářem, abyste vyloučili zdravotní problémy.

Vaše kočka může čůrat do vaší postele z více důvodů, ale nedělá to proto, aby vás naštvala nebo proto, že by vás nenáviděla.

Ve skutečnosti všechny druhy kočkovitých šelem používají moč k vzájemné komunikaci, ať už prostřednictvím vymočení se nebo značkování močí. Lidé bohužel nedokážou rozpoznat zprávy, který kočky svou močí posílají.

Někdy může vaše kočka čůrat do postele, když jste dlouho pryč a vaše kočka pociťuje úzkost z odloučení. Může také chtít smísit svou vůní s tou vaší.

Pokud v poslední době došlo ve vaší domácnosti ke změně, může se vaše kočka cítit úzkostlivě a ve stresu a začít močit do vaší postele.

Dalším důvodem může být nevyhovující toaleta a stelivo. Ujistěte se, že kočičí toaleta je dostatečně prostorná a čistá a umístěna na klidném místě. Vaše kočka by neměla být při vykonávání potřeby nikým rušena – dětmi ani jinými domácími mazlíčky.

Základem je přijít na důvod jejího nepříjemného chování a poté můžete zkoušet účinné způsoby, jak odnaučit svou kočku čůrat do postele.

6 důvodů, proč kočka čůrá do postele

Na kočky se často pohlíží jako na rezervovaná zvířata, ale ve skutečnosti jsou kočky velmi citlivé.

A když nám chtějí něco sdělit, často s námi komunikují způsobem, který nám nemusí být příjemný a kterému nedokážeme porozumět.

Pokud vaše kočka čůrá do vaší postele, snaží se vám tím něco říct. Nenapadá vás, co by to mohlo být?

Tady najdete 6 důvodů, proč vaše kočka čůrá do vaší postele:

1. Vaše kočka čůrá do postele, protože je nemocná

Pokud vaše kočka začne čůrat do vaší postele, měli byste se nejdřív vyloučit zdravotní problémy.

Pokud je vaše kočka naučená chodit na záchod a najednou vám začne čůrat do postele, je možné, že důvodem je nějaký zdravotní problém.

Zdravotní problémy, jako jsou infekce močového měchýře, kameny v močovém měchýři a infekce močových cest, mohou způsobit, že vaše kočka bude čůrat mimo záchod.

Uvedené zdravotní problémy způsobují zánět močového měchýře vaší kočky, což má za následek častější močení.

A vaše kočka se jednoduše nestihne dostat včas na svůj záchod, aby tam vykonala svou potřebu. Pokud zrovna leží na vaší postele, nepříjemná nehoda je na světě.

K dalším závažným problémům, které se skrývají za močením do vaší postele, patří cukrovka, onemocnění zažívacího traktu, hypertyreóza (onemocnění štítné žlázy), artritida a jiná bolestivá onemocnění.

Pokud vaše kočka začne močit mimo toaletu, navštivte co nejdříve vašeho veterináře. Vaše kočka by měla podstoupit kompletní zdravotní prohlídku (analýzu moči, krevní obraz, apod.).

Vaše kočka může vykazovat další příznaky jako je ztráta chuti k jídlu, změna chování, častější močení, nezájem o hru, apod., které jsou známkou toho, že se vaše kočka necítí dobře.

Vezměte prosím také na vědomí, že většině problémů s močovými cestami se lze vyhnout tím, že budete svou kočku krmit mokrou stravou jako jsou konzervy nebo kapsičky a přestanete jí dávat granule. Zvýšený obsah vody a snížený obsah sacharidů v konzervách jsou pro vaši kočku a její močové ústrojí zdravější.

2. Vaše kočka se může cítit ve stresu

Vaše kočka se může cítit ve stresu z nedávné změny v domácnosti a může začít čůrat do postele.

Někdy může být stres důvodem, proč vaše kočka čůrá do postele.

Stres nebo nervozita mohou vést k tomuto nežádoucímu návyku, protože se vaše kočka necítí bezpečně a sebejistě.

Možná jste se nedávno přestěhovali nebo udělali rekonstrukci či jinou velkou změnu ve svém domově? Možná jste přivítali nového dvounohého nebo čtyřnohého člena rodiny?

Čůrání na vaši postel může fungovat jako sebeuklidňující chování, které zmírňuje úzkost vaší kočky tím, že se snaží spojit svou vůni s tou vaší.

Nový nábytek, koberec nebo závěsy mohou přispívat k čůrání mimo záchod na postel či pohovku. Nové pachy jakéhokoli druhu mohou působit jako stresor nebo stimulant.

V tomto případě potřebuje vaše kočka od vás ujištění, že je všechno v pořádku a že se může cítit pohodlně a jistě, i když došlo ke změně.

Kočky obvykle velmi těžce snáší změny. Je důležité postupovat pomalu, aby si vaše kočka mohla zvyknout. Když pořizujete novou kočku, seznamujte je postupně a hned je k sobě nepouštějte.

2. Problém je v umístění kočičí toalety

Vaše kočka může odmítat chodit na toaletu, která je umístěna na rušném místě.

Kočky jsou velmi čistotné a chtějí mít klid a soukromí na vykonávání své potřeby.

Je důležité, aby se jejich toaleta nacházela na klidném místě, kde ji nikdo nebude vyrušovat.  Stejně jako vy, ani vaše kočka nechce, aby někdo chodil okolo ní, když je na záchodě. Proto by vaše kočka měla mít i trochu toho soukromí.

Nikdy neumisťujte kočičí toaletu v blízkosti pračky nebo jiných hlučných domácích spotřebičů stejně jako na místech v domě, kde je hodně pohybu.

Vyberte si dobře osvětlené místo v klidném koutě domu, kde nikdo nebude vaši kočku rušit. Pokud toto umístění také nabízí dostatek prostoru, aby si kočka byla jistá, že může rychle uniknout, tím lépe.

Vaše kočka se při vykonávání potřeby nechce cítit uvězněná nebo příliš zranitelná.

Pokud se vaše kočka necítí pohodlně při používání své toalety, zvyšuje se tím pravděpodobnost, že se vaše kočka rozhodne raději močit do vaší postele.

3. Kočičí toaleta je špinavá a vaše postel je čistá

Špinavá toaleta nebo navoněné stelivo může být důvodem, proč vaše kočka používá na čůrání vaši postel.

Špinavá nebo naopak příliš navoněná toaleta, nelibost vůči stelivu, nevyhovující toaleta či druh steliva mohou mít vliv na to, jestli vaše kočka záchod použije nebo si raději vyhledá lepší místo na vykonání své potřeby.

A vaše postel je pro ni skvělou volbou.

Vaši kočku možná uklidňuje příjemná látky vaší přikrývky nebo matrace, která je pro ni měkká a také přitažlivější a čistší.

Ale pozor: Jakmile se vaše kočka najde nové místo na čůrání, v tomto případě vaši postel, může se z toho stát její zvyk a místo toalety začne pravidelně na vykonávání své potřeby používat vaši postel.

Dokonce i váš koberce nebo vana by mohly být pro vaši kočku přitažlivější než smradlavý nebo příliš navoněný záchod.

Tip: Vyzkoušejte stelivo bez vůně, které je přírodní a pro vaši kočku nejpřitažlivější.

4. Kočičí toaleta je příliš malá nebo se vaší kočce nelíbí stelivo

Pokud není vaše kočka spokojená s toaletou nebo se stelivem, může začít čůrat do vaší postele.

Kočičí záchody jsou k dostání v různých tvarech a velikostech a také stelivo může být z různého materiálu.

Možná vaší kočce nevyhovuje její stelivo nebo je pro ni toaleta příliš malá a nepohodlná (velká pro ni nikdy nebude).

Stelivo, které je velmi jemné nebo ostré (silikátové stelivo), může vaši kočku odradit od vykonávání potřeby do toalety.

Měkká spodní strana kočičích tlapek je velmi citlivá, a proto je lepší vybrat stelivo, které bude vaše kočka ráda používat.

Velmi písčitá podestýlka může dráždit náročnější kočky tím, že se nalepuje na jejich tlapky, zatímco krystalky silikátového steliva mohou být pro citlivější kočky nepříjemné.

Někdy je to proces pokusů a omylů, dokud nenajdete to nejlepší stelivo pro svou kočku.

4. Vnitřní konflikt mezi více kočkami v domácnosti

Vaše kočka může čůrat do vaší postele, když jedna kočka obtěžuje druhou kočku při vykonávání potřeby.

Boje mezi kočkami a agresivní chování jsou běžné v domácnostech s více kočkami, zejména u koček, které nejsou příbuzné a které se musí o omezený prostor dělit.

Může se stát, že jedna kočka bude šikanovat druhou a bránit ji v přístupu na toaletu nebo ji obtěžovat při vykonávání potřeby.

A co udělá vaše kočka, když nutně potřebuje čůrat a nemůže kvůli strachu a úzkosti svou potřebu vykonat na svém záchodě?

Ano, najde si jiné vhodné místo a tím se může stát vaše postel. Má tam své soukromí, klid a navíc je chráněna polštáři před možnými narušiteli.

Poznámka: Základní pravidlo je jedna toaleta na jednu kočku plus jedna toaleta navíc.

5. Vaše kočka může trpět separační úzkostí

Kočka, která je na vás příliš závislá, může močit do vaší postele, když jste pryč.

Kočky nejsou samotářská a nespolečenská zvířata, jak se o nich často mluví, naopak, často si vytvářejí úzké vazby s lidmi a jinými zvířaty.

I když se to může zdát přitažené za vlasy, některé kočky se přimknou ke svému majiteli natolik, že se stanou úzkostnými a vystrašenými, když je necháte po delší dobu o samotě.

Vaše kočka může těžko snášet odloučení a trpět separační úzkostí, když například jste na dovolené nebo cestujete za prací nebo zábavou.

Vaše úzkostlivá a osaměla kočka obvykle začne vykazovat změny v jejím chování, které souvisí s odloučením.

V reakci na vaši nepřítomnost může vaše kočka čůrat do vaší postele, ale může také močit nebo kakat na pohovku nebo vaše oblečení.

Tip: Projevy závislosti vaší kočky a tipy na snížení závislosti.

Tyto přecitlivělé a úzkostlivé kočky špatně zvládají změny a odloučení a mohou sdělovat své negativní emoce prostřednictvím močení nebo značkování.

6. Vaše kočka chce smísit svůj pach s vaším

Kočka čůrá do postele, aby smísila svůj pach s tím vaším.

Kočka může čůrat do vaší postele, protože je naplněna vaším pachem a chce smísit svou vlastní vůní s vůní člověka, kterého miluje.

Vaše kočka to nedělá, aby vás naštvala nebo aby se vám pomstila. Místo toho se vás značí označit za součást své rodiny. Pokud jste byli dlouho pryč, vaše kočka může cítit potřebu dalšího spojení.

Pokud ve vaší posteli spal někdo jiný, může se vaše kočka cítit trochu nejistě a močení do postele dává ostatním najevo, že je stále součástí stejné rodiny.

V tomto případ je důležité své kočce věnovat pozornost a vyhradit si čas na hraní si s ní, což může pomoci snížit její nejistotu.

7. Vaše kočka může být v depresi kvůli ztrátě milovaného společníka

Kočky jako lidé mohou trpět depresí, když ztratí milovaného člena rodiny: domácího mazlíčka i člověka.

Tip: Jak dlouho si kočka pamatuje?

Smutek, deprese, špatná nálada, snížený zájem o hru nebo zvýšená závislost na majiteli mohou způsobit, že vaše kočka bude močit místa, jako je vaše postel a také na místa, kde přetrvává pach ztraceného člověka nebo zvířátka.

Jak odnaučit kočku čůrat do postele – co dělat, když kočka čůrá do postele

Nejdříve vylučte zdravotní problémy své kočky a poté se zaměřte na způsoby, jak odnaučit kočku čůrat do postele.

Je zásadní přijít na to, proč vaše kočka či kotě čůrá do postele, abyste pak mohli udělat vše pro odstranění příčiny.

Prvním krokem je vyloučit zdravotní problémy, které by mohly způsobovat toto nežádoucí chování. Navštivte veterináře, aby vaši kočku vyšetřil.

Pokud jsou vyloučeny zdravotní problémy, můžete udělat několik věcí, které odnaučí vaši kočku či kotě čůrat do vaší postele.

1 Udělejte z toalety přitažlivé místo pro svou kočku

Začnete tím, že se podíváte na její záchod z širšího pohledu a odpovíte si na některé otázky:

Je záchod umístěn na klidném místě? Je pro kočku dobře dostupný? Nebrání jí jiná kočka v přístupu? Je dostatečně prostorný? A co stelivo? Nebylo by lepší bez vůně?

Pokud dojdete k závěru, že by za čůrání vaší kočky do postele mohl být odpovědný nevyhovující záchod, udělejte změny. Učiňte záchod pro vaši kočku přitažlivý.

Cílem je vytvořit takovou situaci, ve které bude vaše kočka spokojená a nebude se své toaletě vyhýbat.

Pokud nemáte dostatečně velkou toaletu, je na čase koupit své kočce prostornější toaletu (nejlépe hned dvě), která pro ni bude přitažlivější. Čím větší, tím lepší.

Zároveň umístěte kočičí záchod na klidnější místo, kde vaše kočka nebude při vykonávání své potřeby nikým rušena. Můžete i vyzkoušet i nové stelivo, nejlépe bez vůně.

Udržujte kočičí záchod čistý tím, že budete dvakrát denně vybírat znečištěné stelivo. Mějte na paměti, že kočky jsou čistotná zvířata a špinavý záchod může být důvodem, proč ho vaše kočka nechce používat.

Pokud máte doma starší kočku, je důležité, aby záchod byl pro ni pohodlný a měl nízký vstup pro snadný přístup.

2 Vytvořte nové pozitivní asociace s postelí, do které vaše kočka čůrá

Pokud si vaše kočka spojí postel s hrou, jídlem a mazlením, nebude chtít do ní čůrat.

Další skvělou možností, jak odnaučit kočku čůrat na postel (nebo jinou oblast mimo záchod), je změna asociace, kterou si vaše kočka s vaší postelí vytvořila, v tomto případě z POSTELE = místo na čůrání na POSTEL = místo na hraní, mazlení a jezení.

To znamená, že si budete na posteli se svou kočku hrát, anebo jí dáte pamlsek či jídlo a pomazlíte se s ní. Vaše kočka nebude vidět postel jako záchod, ale jako místo spojené s příjemnou a zábavnou činností.

Navíc kočky obecně nečůrají v blízkosti místa, na kterém jedí.

3 Věnujte své kočce čas a pomozte jí zvýšit její sebevědomí a jistotu

Kočka chovaná v bytě se může snadno a rychle začít nudit. Co si budeme nalhávat, uvnitř není tolik podnětů a stimulace jako venku.

Proto je tak důležité, abyste si každý den vyhradili čas a věnovali ho pouze vaší kočce. Tím zvýšíte sebevědomí vaší kočky a upevníte vzájemné pouto.

Hrajte si se svou kočkou alespoň dvakrát denně ve stejnou dobu, nejlépe ráno a večer, kdy je nejvíc aktivní. Unavená kočka je spokojená kočka. Unuděná kočka je frustrovaná a zlobivá kočka.

Stimulační hry a fyzické cvičení jsou pro kočky velmi důležité a pokud se jim nedostávají, může to být jednou z příčin nevhodného chování při močení, i když se to často přehlíží.

Je také důležité, aby vaše kočka měla k dispozici více vyvýšených míst jako jsou kočičí stromy, škrabadla a odpočívadla. Kočky budují sebevědomí, když mají možnost dívat se na svůj svět z výšky.

Pokud máte doma více koček, poskytněte jim dostatečné množství zdrojů.

Platí: vše jednou pro každou kočku plus jeden navíc. To znamená: Pokud máte tři kočky, měli byste mít čtyři toalety umístěné na několika klidných místech, abyste omezili rivalitu a šikanování mezi nimi.

Zároveň umístěte misky na jídlo na několik míst v domě, abyste odstranili vzájemné odstrašování.

4 Důkladně odstraňte moč ze své postele

Důkladné odstranění moči je zásadní pro odnaučení vaší kočky čůrat do postele.

Pokud se vaše kočka vyčůrala do vaší postele (nebo kdekoli jinde v bytě), je zásadní promočené místo důkladně vyčistit.

Kočky mají mnohem citlivější čich než lidé a pokud ucítí pach své moči, spojí si dané místo s vykonáváním potřeby a budou tam nadále močit.

Může se stát, že i když odstraníte příčinu, bude vám vaše kočka nadále čůrat do postele jen proto, že z něj cítí svůj pach. Důkladně povlečení vyperte a matraci vyčistěte.

5 Jak zabránit kočce čůrat do postele: Udělejte z postele nepřitažlivé místo

V případě, že vaše kočka bude nadále používat vaši postel k vykonávání potřeby, budete muset udělat z vaší postele neatraktivní místo na čůrání.

Přestože jste důkladně vyčistili moč z vaší postele a nic necítíte, citlivý čich vaší kočky může zaznamenat zbytky moči. To je může lákat k tomu, aby se vyčůrala na stejné místo.

Můžete přes vaši postel přehodit igelitovou přikrývku nebo něco jiného nepříjemného, abyste svou kočku odradili od vykonávání potřeby na dané místo.

Dobrým nápadem je také nechat na své posteli škrabadlo nebo misku s jídlem. Obecně platí, že kočky nečůrají ani neoznačují místa, kde jsou misky s jídlem.

6 Netrestejte ani neignorujte svou kočku za močení do vaší postele

Nenadávejte ani nezvyšujte hlas, když se vaše kočka vyčůrá do vaší postele.

Vaše kočka to nedělá schválně ani se vám nechce mstít tím, že vám zanechá mokrý flek na posteli. Pouze s vámi komunikuje tím nejlepším způsobem, který zná. Chce vám tím sdělit, jak se cítí a že něco není v pořádku. Potřebuje vaše porozumění a soucit, i když je pro vás těžké zůstat v klidu.

Pokud budete na vaši kočku naštvaní a budete ji kvůli tomu ignorovat, situaci tím nezlepšíte. Naopak, vaše chování může nežádoucí chování ještě zhoršit.

Vaše kočka bude pociťovat nejistotu a úzkost, což může vést k čůrání do vaší postele. Navíc vaše kočka nedokáže pochopit, proč jste na ni naštvaní nebo proč ji přehlížíte.

Vyzkoušejte tyto strategie, které vám pomohu odnaučit vaši kočku čůrat do postele. Pokud nic z toho nebude fungovat a vaše kočka je podle veterináře v naprostém pořádku, možná budete muset kočce zakázat přístup do vaší ložnice, když nejste doma.

Závěr: Proč kočka čůrá do postele? Může k tomu mít více důvodů.

Pokud vaše kočka začne čůrat do postele, vždy byste měli mít na paměti, že se za tímto chováním mohou skrývat vážné zdravotní problémy. Nikdy je nevylučujte předtím, než je vyloučí váš veterinář po důkladném vyšetření vaší kočky.

Pamatujte, že kočka, která čůrá do vaší postele, se vám nechce pomstít a ani to nedělá proto, že by vás nenáviděla.

Čůrání do postele je jedním ze způsobů, kterým se s vámi snaží komunikovat a říct vám, že něco není v jejím světě v pořádku.

Vaše kočka může pociťovat stres, nejistotu ze změny nebo separační úzkost z odloučení. Vůně na vaší postele je pro ni uklidňující. Tím, že čůrá do vaší postele, smíchává svůj pach s vaším.

Možná jí nevyhovuje její toaleta, stelivo nebo ji brání v přístupu na záchod jiná kočka v domácnosti.

Vždy je lepší odstranit příčinu tohoto nepříjemného chování a odnaučit kočku čůrat do postele, než každý den ulehat na mokré skvrny od moči. A co teprve čištění moči z matrace. To je noční můra každého z nás.

Hlavně se vyhněte se trestání své kočky, tím byste pouze zvýšili její nejistotu a narušili vzájemný vztah.

Místo toho své kočce pozorně naslouchejte a poskytněte jí pochopení. Časem, trpělivostí a spoustou lásky společně najdete řešení a vaše kočka opět začne spokojeně používat svůj záchod.

Napsat komentář