Proč kočka žere stelivo? Je nemocná?

Kočky někdy dělají podivné věci, kterým nerozumíme. Nejdřív se k vám přijdou pomazlit a vypadají spokojeně a pak vás začnou kousat. Někdy vydávají zvláštní zvuky nebo na vás zírají z druhé strany místnosti. A někdy začnou žrát i stelivo.

Kočka pojídající stelivo ze země nebo přímo ze záchodu vystraší většinu majitelů.

Proč kočka žere stelivo? Je nemocná nebo jí něco chybí? A je vůbec pro ni bezpečné ujídat stelivo?

Kočky žerou stelivo z různých důvodů.

V mnoha případech je však pojídání steliva způsobeno zdravotními důvody.

Nejpravděpodobnějším zdravotním důvodem, proč vaše kočka žere stelivo, je nedostatek vitamínů nebo minerálů, které se snaží doplňovat pojídáním steliva. Tento nedostatek je často způsoben jiným zdravotním problémem, například anemií.

Vaše kočka může jíst stelivo také ze zvědavosti, nejběžnější je to u koťat, která se snaží všechno ochutnávat stejně jako děti. Může se také cítit ve stresu nebo nudit se a chce se něčím zabavit a nenapadlo ji nic lepšího než se pustit do steliva.

Ať už je důvod jakýkoliv, je důležité toto nežádoucí chování vaší kočky co nejdříve zastavit, protože může způsobit vážné střevní problémy. Abyste vaší kočce zabránili v pojídání kočkolitu, vyzkoušejte jiný typ steliva pro kočky, nejlépe přírodní stelivo, které je pro vaši kočku bezpečné.

Měli byste také pečlivě sledovat svou kočku a odehnat ji od steliva nebo ji něčím rozptýlit, pokud ho začne jíst.

V každém případě je na místě návštěva veterináře, aby vaši kočku vyšetřil a zjistil, jestli se za pojídáním kočkolitu neskrývá zdravotní problém.

Důvody, proč kočka žere stelivo

Kočka může žrát stelivo z neškodných důvodů jako je zvědavost, nuda nebo stres. Některá koťata pojídají stelivo ze zvědavosti a časem je tento zlozvyk přejde.

Ale za pojídáním steliva se často skrývají i vážné zdravotní problémy.

Pojďme se blíže podívat na důvody, proč vaše kočka žere svůj kočkolit.

1. Vaše kočka žere stelivo, protože je nemocná

Jedním z častých důvodů, proč kočka žere stelivo, je nějaký zdravotní problém.

Nejběžnějším zdravotním důvodem, který se skrývá za kočičím požírání steliva, je anémie. Jedná se o stav, kdy tělo nevytváří dostatek červených krvinek nebo tyto buňky nefungují tak dobře, jak by měly.

Chudokrevná kočka má také nedostatek železa. Vaše kočka se snaží jiným způsobem získat vitamíny, minerály nebo mastné kyseliny, které nedostává z jídla nebo je nedokáže správně vstřebat.

Vaše kočka může ujídat nejen stelivo, ale také jíst jiné neobvyklé věci jako písek nebo hlínu, aby chybějící živiny doplnila.

Nejviditelnějším příznakem anémie u kočky nebo kotěte – kromě pojídání kočičího steliva – je bledost. Kočičí dásně a jazyk by měl mít zdravou růžovou barvu. Některé kočky mají na dásních velmi tmavý pigment, což je normální, ale snažte se zjistit, jestli vypadají bleději než obvykle.

Anémie u koček je často, ale ne vždy, příznakem vážnějšího onemocnění, jako je rakovina, kočičí leukémie, nebo onemocnění ledvin či kostní dřeně. Další varovné příznaky zahrnují únavu, ztrátu chuti k jídlu, krev ve stolici nebo v moči nebo znatelné změny vzhledu.

Příčinou anémie může být také silné zablešení, vnitřní parazité, infekce, požití toxické látky poškozující červené krvinky, poškození ledvin, atd.

Při poškození ledvin se v těle kočky mohou hromadit škodlivé látky a vaše kočka může sama sebe otrávit. K dalším příznakům onemocnění ledvin může patřit zvracení, ztráta chuti k jídlu a změny ve frekvenci močení.

Dalším vzácným stavem, který může způsobit, že kočka požírá neobvyklé věci, je kočičí infekční peritonitida (FIP). Předpokládá se, že FIP je způsobena virem, který napadá bílé krvinky imunitního systému, což může vést k zánětu oka, ztrátě rovnováhy, hubnutí, horečce, nadýmáni či hromadění tekutiny v břiše a/nebo na plicích.

Pojídání steliva může být také způsobeno nádorem na mozku nebo cukrovkou.

2. Vaše kočka má nedostatek živin

Vaše kočka se možná snaží pojídáním steliva doplnit chybějící živiny.

Nedostatek vitamínů a minerálů může způsobovat neobvyklé chování a být také dalším důvodem, proč vaše kočka požírá své stelivo.

Vaše kočka může jíst kočkolit, pokud nemá dostatečnou výživu. K tomu může dojít, pokud vaše kočka není krmena kvalitním krmivem určeným pro kočky a také v případě, když je vaše kočka nemocná a její zažívací ústrojí nedokáže živiny účinně vstřebávat.

Kočky jsou přirození masožravci. U koček, které mají ve svém jídelníčku málo masa a nedostatek minerálů, se může po čase rozvinout výživový deficit, který se snaží napravit pojídáním steliva pro kočky.

Ujistěte se, že krmivo, které vaše kočka jí, obsahuje velký podíl masa a dostatečné množství minerálů, jako je železo a draslík. Často je nejlepší vyhnout se umělým přísadám a konzervantům.

Doporučuje se střídat krmiva pro kočky, abyste předešli těmto výživovým problémům.

Mnoho steliv pro kočky je vyrobeno z jílu a obsahuje velké množství minerálů. Vaše kočka to dokáže vycítit, a proto žere stelivo, aby doplnila to, co jí chybí.

3. Vaše kočka trpí Pika syndromem („Užírací poruchou“)

Některé kočky mohou mí nutkání žrát nejedlé věci včetně steliva.

Možná jste o nemoci či syndromu Pika už slyšeli nebo ho zažili u svých dětí.

Jedná se o onemocnění, při kterém má vaše kočka nutkavou potřebu pojídat nejedlé věci jako papír, plast, provázky, nitky, hlínu. A některé kočky přitahuje stelivo v jejich toaletě.

Obecně se má za to, že kočičí pika je způsobena nedostatkem minerálů, některými nemocemi nebo jednoduše nudou. Pokud vaše kočka kromě steliva pro kočky jí nebo žvýká další nepotravinové věci, může to být problém.

Pika nemusí být závažná, aby naznačovala problém.

Váš veterinář může určit, zda je pika vaší kočky známkou skutečného problému, nebo zda vaše kočka žere stelivo a jiné věci jen z nudy či ze stresu.

4. Vaše kočka je pouze zvědavá

Vaše kočka může ochutnávat stelivo ze zvědavosti.

Kočky jsou velmi zvědavá stvoření, která používají svá ústa ke zkoumání svého prostředí stejně jako své tlapky.

Neměli bychom tedy být překvapeni, když je uvidíme ochutnávat nebo žvýkat různé věci, které by jíst neměly, a to včetně jejich steliva. Jednoduše ho chtějí ochutnat a jsou zvědavé, jak chutná.

Pokud se toto chování vyskytuje jednou za čas, ale ne často, nemusí být důvodem k obavám. Ale pozor: pokud vaše kotě či kočka bude žrát stelivo často nebo ve věším množství, mohlo by způsobit vnitřní blokádu.

Koťata jsou obzvlášť zvědavá a rády ochutnávají různé věci, a proto je důležité používat netoxické nehrudkující stelivo, které je pro koťata bezpečné. Pokud je vaše kotě mladší než tři měsíce, není to nic neobvyklého, pokud ho uvidíte, jak ochutnává kočkolit.

Ve většině případů kočka stelivo vyplivne, pokud ho začne jíst. Stelivo není příliš chutné a vaše kočka to obvykle chce jen vyzkoušet. Některé kočky však mohou stelivo skutečně sežrat.

Pozorně sledujte své kotě a vyndejte ho z toalety, pokud žere stelivo. Mělo by samo od sebe přestat, jak si na stelivo zvykne a zjistí, že se nejedná o žádnou pochoutku.

Před vyndáním z toalety se ujistěte, že úspěšně vykonalo svou potřebu.

Pokud jste nedávno přešli na nový typ steliva, například na kočkolit z pšenice nebo kukuřice, může vaše dospělá kočka stelivo ochutnávat nebo ho dokonce žrát.

5. Vaše kočka se nudí

Vaše kočka může pojídat stelivo, aby se zabavila.

V některých případech kočky žerou stelivo, když se nudí, nemají nic jiného na práci a chtějí se něčím zabavit.

To může být problém hlavně u koček chovaných v bytě, které nesmí chodit ven. Znuděná kočka může začít šílet a vyvádět různé kousky, aby se zaměstnala.

Moje kočka, když se nudí a chce upoutat moji pozornost, začne okusovat krabice. Ale nejí je, pouze kousek krabice odkousne a vyplivne ho.

Kočka může pojídat vše možné nejen kvůli nudě, ale již zmíněnému syndromu Pika. Váš veterinář by měl zjistit, co je příčinou tohoto podivného chování.

6. Vaše kočka je ve stresu

Kočka, která pociťuje stres, může dělat podivné věci.

Dalším častým důvodem podivného chování včetně pojídání steliva, může být stres či psychologický problém, které se u vaší kočky rozvinul.

Změna v domácnosti jako je příchod nového člena rodiny, stěhování nebo hluk v okolí mohou být pro vaši kočku stresující.

Úzkostlivá kočka obvykle vykazuje i další příznaky jako je snížená chuť k jídlu, schovávání se před vámi nebo naopak přílišné lpění na vás.

Pokud vaše kočka pociťuje stres, je potřeba zjistit příčinu. Pokud je příčinou nová kočka, možná je budete muset oddělit a znovu pomalu seznámit, aby si na sebe zvykli.

Pokud se kočka přizpůsobuje velké změně, jako je náhlý odchod milovaného majitele nebo jiného domácího mazlíčka, může být ve stresu a depresi, což může vyústit v neobvyklé chování. Konzumace kočičího steliva je vzácný, ale možný příznak stresu u koček.

Je pojídání steliva pro kočku bezpečné?

Ať už je příčina jakákoli, měli byste věnovat pozornost tomu, co vaše kočka jí. Některé složky v stelivu mohou být pro kočky nebezpečné, i když záleží na tom, jaký typ steliva používáte.

Pokud by vaše kočka záměrně jedla velké množství steliva (přímo si na něj pochutnávala), může to být nebezpečné, pokud používáte hrudkující bentonitové stelivo.

Hrudkující stelivo, často vyrobené z jílu (bentonitu), ​​se při smíchání s močí nebo výkaly slepuje dohromady. Při požití může vytvořit shluky v trávicím systému kočky a způsobit potenciálně smrtící střevní blokádu. Jíl může také nabalit minerály jako je železo a draslík přímo z těla vaší kočky.

Steliva s vůní mohou obsahovat vonné látky nebo jiné chemikálie, které by mohly kočce při požití ublížit. Silikátové stelivo může být pro vaši kočku obzvláště nebezpečné.

Nejlepší volbou je v tomto případě přírodní stelivo, které může být vyrobeno z novin, pšenice, kukuřice nebo dřeva.

Pokud vaše kočka pozře přírodní kočkolit, je méně pravděpodobné, že vytvoří vnitřní blokádu. Navíc, pokud vaše kočka žere přírodní stelivo, je méně pravděpodobné, že má vážnější zdravotní problém.

Co můžete udělat, aby vaše kočka přestala žrát stelivo?

Můžete udělat několik věcí, aby vaše kočka přestala žrát stelivo.

Pokud vaše kočka začne jíst bentonitového stelivo, ihned přejděte na přírodní stelivo z kukuřice nebo ze dřeva, dokud nepřijdete na příčinu jejího chování a následné řešení.

Nikdy svou kočku netrestejte za pojídání kočkolitu. Nekřičte na ni ani ji neodstrkujte. Pokud byste negativně reagovali na její chování, mohla by vaše kočka úplně přestat používat svůj záchod.

Krok č. 1

Pokud se snažíte vyřešit problémové chování jako je pojídání kočkolitu, nejlepším prvním krokem je návštěva veterináře, který vyloučí nebo potvrdí možné zdravotní problémy, popřípadě nedostatek vitamínů či minerálů.

Krok č. 2

Pokud váš veterinář vyloučil zdravotní problémy, mohou být důvodem pojídání steliva psychické problémy.

Existuje mnoho typů steliva pro kočky a možná zjistíte, že přechod z bentonitového steliva na přírodní stelivo z kukuřice, pšenice, dřeva nebo papíru by mohl pomoci.

Experimentujte, abyste zjistili, jestli změna steliva tento problém nevyřeší.

Jak už jsme se zmínili výše, přírodní stelivo je v tomto případě bezpečnou alternativou bentonitového steliva a vaší kočce při pozření neublíží.

Krok č. 3

Vyzkoušejte jiné krmivo pro kočky. Pokud krmíte levným krmivem, je možné, že neobsahuje dostatečné množství živočišných bílkovin a jiných minerálů. Na výběr máte z mnoha kvalitních konzerv s vysokým obsahem masa.

Tip: Jak vybrat nejlepší krmivo pro kočky.

Krok č. 4

Vaše kočka se může nudit a z nudy pojídat stelivo a tím se zabavila. Vaše kočka potřebuje více stimulace. Pokud uvidíte svou kočku žrát stelivo, snažte se přesměrovat její pozornost na něco zábavného.

Hoďte jí míček nebo před ní začněte pohybovat hračkou na udici. Kupte nové hračky a vyhraďte si každý den více času na hraní a zábavu se svou kočkou. Interaktivní hračky mohou být také skvělým způsobem, jak vaši kočku zabavit.

Krok č. 5:

Zkuste nabídnout své kočce kočičí trávu. Tím odvedete její pozornost od nežádoucího pojídání steliva k pojídání trávy, kterou obecně kočky rády okusují.

Můžete vyzkoušet i šantu kočičí a posypat jí škrabadlo nebo hračky nebo si můžete koupit hračky naplněné šantou kočičí nebo aktinidii stříbrnou či kozlíkem lékařským.

Závěr: Kočka může žrát stelivo ze zdravotních důvodů

Kočky žerou stelivo z různých důvodů od zdravotních problémů po stres.

Pokud spatříte kotě ochutnávat stelivo, obvykle to není důvod k obavám. Vaše kotě je zvídavé a prozkoumá svět svými ústy a chce všechno ochutnat stejně jako malé dítě.

Pokud by však vaše kotě pokračovala v jezení kočkolitu nebo by si na něj pochutnávalo, mohlo by se za tímto chování skrývat něco jiného než pouhá zvědavost. To samé platí i pro dospělé kočky.

V případě, že vaše kočka začne žrát stelivo, je na místě návštěva veterináře. Váš veterinář by měl zjistit, jestli toto chování není způsobeno zdravotním problémem. Nejběžnějším zdravotním důvodem je anémie, kterou může vyvolat více závažných onemocnění.

Pokud vaše kočka žere stelivo, může trpět onemocněním zvaným Pika, které vyvolává u kočky nutkání žrát nejedlé věci jako hlínu, písek, plast a cokoliv jiného, co zrovna najde na zemi.

Za pojídáním kočkolitu se může skrývat i neškodný důvod jako je stres nebo i nuda, i když to nebývá tak časté. Tyto své pocity vaše kočka obvykle vyjadřuje mnoha jinými způsoby jako je útočení na nohy, vyžadování si vaší pozornosti, schovávání se, syčením, vrčením, apod.

Pozorně sledujte, co vaše kočka jí. Změna typu steliva může pomoci zamezit pojídání steliva stejně jako jiných věcí, pokud vaše kočka má Piku.

Pokud kočka žere stelivo z nudy nebo proto, aby upoutala vaši pozornost, hrajte si s ní častěji a nabídněte ji hračky, které je zabaví. Měli byste také zvážit použití jiného steliva.

Vyhněte se bentonitového steliva, které by mohlo být nebezpečné v případě konzumace. Místo toho můžete zkusit použít přírodní stelivo pro kočky vyrobené např. z pšenice, dřeva nebo kukuřice.

Napsat komentář