Milujeme koťátka a jejich rozkošné malinké velikosti se nemůžeme nabažit. Ale jsme si vědomi toho, že takto malé nemohou zůstat navždy. A i když bychom si to přáli, nakonec nám stejně vyrostou v dospělou kočku.
Jeden z největších rozdílů mezi kočkami a jejich majiteli je, že kočky stárnou jiným způsobem než jejich majitelé.
Vaše kočka poroste nejrychleji během prvních měsíců bez ohledu na její plemeno. V době, kdy dosáhne 6-8 měsíců, se růst vašeho kotěte značně zpomalí.
Kočky dosáhnou dospělosti ve věku 12 měsíců, ale plné velikosti mohou dosáhnout až kdekoli mezi 18 měsíci až 4 lety věku.
Jak velká vaše kočka bude, závisí na několika faktorech, z nichž některé mají co do činění s výchovou a výživou vaší kočky, i když většina z nich souvisí s plemenem. Roli hrají i další faktory, jako je genetika, množství krmení a kdy jsou kastrovány.
Kdy kočka dosáhne plné velikosti? Jak dlouho bude růst, jak velká nakonec bude a jaká jsou životní stádia kočky? U velkých plemen otázka může znít trochu jinak: kdy už konečně přestane růst?
Zde je průvodce, který potřebujete, abyste pochopili, jak vaše kočka roste a kterými životními stádii prochází.
Kdy je kočka dospělá a dosáhne své plné velikosti?
Obecně můžeme říct, že kočka dosáhne dospělosti asi ve 12 měsících věku.
I když mnoho koček přestane růst ve 12 měsících, ne všechny kočky v tomto věku skutečně růst přestanou. Pokud však stále rostou, bude to mnohem pomalejší tempem a obecně od 12 do 18 měsíců věku, takže můžete očekávat, že se vaše kočka v tomto okamžiku bude velmi blížit své plné dospělé velikosti.
Některá plemena koček rostou rychleji než jiná. Většina koček je víceméně plně dospělá ve věku jednoho roku, i když některá plemena koček rostou delší dobu a rychleji. U průměrné kočky je 95 procent růstu dokončeno mezi 9 až 12 měsíci.
Některým velkým plemenům koček jako jsou mainské mývalí kočky může trvat až 2 – 4 let, než plně vyrostou.
Je to ještě více matoucí, protože pokud má vaše kočka ve svých genech nějakou mainskou mývalí DNA, i když vypadá jako normální mourovatá kočka, krátkosrstá nebo cokoli jiného, může růst ještě i po dosažení 18 měsících.
Jak sami vidíte, vaše tříletá kočka může být větší než její o 1,5 roků mladší verze. A nemusí to být jen vaše klamné zdání.
Jak dlouho roste mainská mývalí kočka? Neobvykle dlouho.
Tato velká plemena jsou jako amazonky v kočičím světě: Mainské mývalí kočky jsou větší, silnější a svalnatější než křížené domácí kočky (domácí krátkosrsté nebo dlouhosrsté typy), stejně jako většina ostatních koček s rodokmenem, jako je siamská, bengálská a perská kočka, ragdoll, sphynx, atd.
Mainské mývalí kočky rostou pomaleji a delší dobu v porovnání s jinými plemeny a dosahují plné velikosti mnohem později, než je u koček obvyklé.
Tyto krásné kočky nepřestanou růst, dokud nedosáhnou věku 3 až 4 let, ale většina jejich růstu se uskuteční do 18 měsíců věku. Poté budou pokračovat v růstu, i když mnohem pomaleji po dobu dalších několika let.
Puberty obvykle dosáhnou až ve věku jednoho roku a plné dospělé velikosti, když jim je 3 až 4 let. I po dosažení dospělosti si však tyto velké, avšak něžné kočky stále zachovávají svou dětinskost a hravost.
Mainská mývalí mohou vážit 8 kg a více a dosáhnout výšky 25 až 41 cm a délky 101 cm, přičemž předpokládá délka života je u nich 15 let. Kocouři tohoto plemene jsou ve srovnání se kočkami větší a těžší.
Je možné odhadnout, jak velká vaše kočka bude?
Pokud jste se ujali nalezence nebo neznáte otce kotěte, určitě vás zajímá, jak velká vaše kočka bude, až dosáhne dospělosti.
Někdy je potřeba to vědět, abyste na základě toho připravili základní potřeby pro svou kočku. Vždy je lepší vybrat větší toaletu bez ohledu na plnou velikost kočky, protože kočky mají rády více prostoru na vykonávání potřeby.
Naštěstí se kočky neliší ve velikosti tak drasticky jako psi. Můžete očekávat, že většina koček bude mít v dospělosti kolem 3 – 6 kg.
Měli byste však mít na paměti, že některá velká kočičí plemena jako mainská mývalí kočka může mohou být mnohem větší a těžší a dosáhnout až 10 kg.
Plemeno kočky je rozhodující pro určení velikosti kočky. Je to jediné, co potřebujete vědět, abyste měli představu o velikosti vaší kočky v dospělosti.
Pokud však neznáte přesně plemeno své kočky (hlavně u nalezenců a neznámých otců) nebo jste adoptovali kočku smíšeného plemene, můžete se spolehnout na několik věcí, abyste předpověděli, jak velká vaše kočka v dospělosti bude.
Na rozdíl od psů vám nepomůže pohled na tlapky kočky zjistit, jak velká vaše kočka bude:
- U koček může být užitečným vodítkem pohled na zadní nohy a ocas. Sice vám to přesně neřekne, jak velká bude vaše kočka, ale budete schopni určit, zda bude vaše kočka na větším nebo menším konci spektra. Pokud má vaše kotě vysoké zadní nohy, obecně to znamená, že z něho vyroste větší kočka.
- Přestože ocas není vždy úměrný velikosti těla kočky, je dalším dobrým ukazatelem. Ve věku 4 měsíců bude mít ocas vaší kočky stejnou velikost, jakou bude mít v dospělosti. To často znamená, že kotě musí do „velikosti svého ocasu dorůst“.
- Další užitečnou věcí k určení budoucí velikosti vaší kočky je její zvážení ve věku 4-5 měsíců a zdvojnásobení výsledné hmotnosti. To vám dá velmi hrubý odhad, kolik bude vaše kočka vážit, až se stane dospělou.
Kromě toho závisí její růst a konečná velikost na její stravě a cvičení. Pokud chcete, aby z vašeho kotěte vyrostla zdravá dospělá kočky s normální váhou a výškou odpovídající jejímu plemeni, dopřejte ji kvalitní krmivo bohaté na bílkoviny, dopřejte jí hodně hry a pohybu a důkladně o ni pečujte.
Jsou kočky chované v bytě větší než venkovní kočky?
Předpoklad je následující: jednu kočku z vrhu necháme žít jako venkovní kočku a jednu kočku ze stejného vrhu si ponecháme jako kočku domácí. Bude každá z nich jinak velká?
Ne, ve skutečnosti v jejich velikosti nebude velký rozdíl.
Můžete však očekávat, že venkovní kočka bude hubenější, jednoduše proto, že kočka chovaná v bytě dostává každý den krmivo (a je potenciálně překrmována) svým milujícím majitelem.
Venkovní kočka se musí spoléhat na sebe a sama si zajistit potravu pro přežití. Samozřejmě, kočky jsou vyvinuté k životu ve venkovním prostředí a lovení divoké kořisti, jako jsou myši a králíci, takže není nic špatného na tom, když se kočka musí starat sama o sebe! Čas od času může hladovět, což je v přírodě naprosto přirozené.
6 životních stádii koček
Kočky různých plemen a genetického původu stárnou různou rychlostí jako koťata, ale jakmile dosáhnou dospělosti, všechny kočky jsou na zhruba stejné cestě stárnutí.
Jakmile kočky plně vyrostou, všechna plemena koček stárnou přibližně stejnou rychlostí. Podívejme se na některá fakta o životních fázích koček.
Život kočky můžeme rozdělit podle jejího věku do šesti životních stádií:
- Kotě (0-6 měsíců)
- Junior (7 měsíců – 2 roky)
- Primární fáze – mládí (3-6 let)
- Dospělý (7-10 let)
- Senior (11-14 let)
- Geriatrická fáze – Super Senior (15+ let)
Podívejme se na každou z nich trochu podrobněji.
1. Kotě: 0 až 6 měsíců
Toto stádium trvá od narození kotěte do věku 6 měsíců.
Jedná se o stádium rychlého růstu, které vede k pohlavní dospělosti a schopnosti rozmnožovat se. Během této doby se chmýří kotěte změní na hrubší srst dospělé kočky.
Během této fáze si koťata osvojují základní dovednosti pro přežití. Postupně se učí držet rovnováhu na nohou a chodit. Nejprve se kotě živí mateřském mlékem od své matky a později začíná jíst pevnou stravu.
Tato fáze je ideální k tomu, aby si vaše kočka zvykla na některé jinak nepříjemné, avšak důležité věci, jako je stříhání drápů, čištění zubů a celkovou péči, používání toalety a cestování v přepravce.
Toto období je také nejlepší na seznámení kotěte s jinými kočkami a zvířaty. Koťata jsou také extrémně aktivní a hravé. To je důvod, proč vyžadují neustálé sledování a bezpečné prostředí.
Koťat mají velmi rychlý metabolismus, a proto potřebují dostávat menší porce krmiva několikrát v průběhu dne.
Kočky dosahují pohlavní dospělosti mezi 5 – 9 měsíci věku.
2. Junior: 7 měsíců až 2 roky
Toto stádium trvá od 7 měsíců d 2 let věku.
Toto období je pro většinu koček poslední fází celkového růstu, jak fyzického, tak duševního.
V polovině tohoto stádia (přibližně ve 12 měsících) by vaše kočka měla přejít z krmiva pro koťata na běžné krmivo pro dospělé kočky.
Je to přelomová fáze, kdy se z kotěte stává mladá dospělá kočka a dosahuje své plné velikosti.
Doporučuje se kočku vykastrovat na začátku Juniorského stádia či ke konci kotěcího stádia, protože to je doba, kdy kočky začínají být sexuálně vyspělé a aktivní. Pokud nechcete, aby vaše kočka měla koťata, je lepší kočku vykastrovat a zbytečně se nevyčerpávala během mrouskání.
Pokud chováte kočku s kocourem, je dobrým nápadem dát kočku vykastrovat ve věku 6 měsíců, aby náhodou nedošlo k neplánované březosti.
Je důležité mít na paměti, že kastrované kočky mají tendenci k mírnému přibírání na váze. Měli byste pečlivě sledovat množství krmiva, které své kočce dáváte, abyste se vyhnuli nezdravému přírůstku hmotnosti a potenciální nadváze.
3. Primární fáze (mládí) – 3 až 6 roků
Toto stádium trvá od 3 do 6 let věku.
V této fázi zažívá většina koček nejlepší roky svého života, kdy jsou plně vyspělé, ve špičkové kondici, a dosahují svých nejlepších fyzických a duševních schopností.
Vaše kočka v tomto okamžiku už nebude dál růst, pokud doma nemáte mainskou mývalí kočku, která může růst až do věku 4 let.
Kočky jsou v této fázi poměrně aktivní, energické a hravé, i když ne tak neúnavné jako když byly koťata.
V primární fázi si také plně vyvine svou osobnost. Pokud se vaše kočka nenachází v situaci, která může způsobit psychické problémy nebo vážné trauma, přirozený temperament a osobnost vaší kočky zůstanou od této fáze stejné.
4. Dospělý: 7 až 10 let
Toto stádium trvá od 7 do 10 let věku.
Pokud bychom chtěli jednotlivé růstové fáze porovnat s lidským vývojem, platí: Pokud je kotěcí období rovno dětství, období mládí (primární fáze) je rovno našemu dospívání a hlavní období (dospělí) odpovídá přibližně věku 20-40 v lidských letech.
V této fázi je vaše kočka středního věku, jako čtyřicátníci nebo padesátníci. Je stále velmi aktivní a silná, ale o něco méně než kočka v nejlepších letech.
V tomto období je obzvlášť důležité krmit kočku vysoce kvalitním krmivem a mít na vědomí, že vaše kočka je méně aktivní a může být náchylnější k nabírání váhy. Nadváha a obezita může vést ke zhoršení artritidy, cukrovky a srdečních chorob.
Pokud má vaše kočka sklon k nabírání hmotnosti, je potřeba monitorovat její váhu, popřípadě lehce snížit množství krmiva tak, aby dostávala méně kalorií. Pokud má vaše kočka nadváhu, je třeba snížit podávané množství krmiva.
Je také důležité pravidelně navštěvovat veterináře kvůli preventivním prohlídkám, které mohu pomoci včas odhalit možné zdravotní problémy.
Dalším dobrým nápadem je dávat kočce vitamínové doplňky na posílení imunitního systému.
5. Senior: 11 až 14 let
Toto stádium trvá od 10 do 14 let věku.
Kočky tohoto věku jsou jako lidé ve věku šedesáti a sedmdesáti let: stále aktivní a zaujaté, ale začínají viditelně zpomalovat.
Požadavky na výživu se trochu mění, starší kočky potřebují specializovanější typ krmiva, přičemž vyšší kvalita bílkovin a zvýšená hladina vitamínů a antioxidantů se stávají důležitějšími.
Je důležité pečlivě sledovat jejich zdraví a každý den kontrolovat jejich toaletu a zajímat se, jestli nedošlo ke změně při močení a defekaci (časté močení může být známkou problému s ledvinami).
Stejně jako u lidí, se může u koček v průběhu stárnutí objevit řada zdravotních problémů.
Je to přirozené, ale i tak byste měli pokračovat v pravidelných kontrolách u vašeho veterináře, abyste se vyhnuli nebo odhalili jakékoli závažné zdravotní problémy a aby se vaše kočka cítila pohodlně a spokojeně i ve vyšším věku.
K některým z častějších zdravotních problémů, které se u vaší kočky mohou objevit, patří;
- Obezita
- Cukrovka
- Artritida
- Onemocnění ledvin
- Onemocnění močových cest
- Vysoký krevní tlak
Vždy věnujte pozornost stravovacím návykům vaší kočky. Starší kočka může méně jíst, což je běžným příznakem řady nemocí.
Vaše kočka senior může mít trochu problémy při vykonávání každodenních činností. Může mít například problém používat toaletu, pokud má příliš vysoké okraje. Poskytněte ji toaletu s nižším vstupem, aby pro ni používání toaletu bylo pohodlné a snadné.
6. Super Senior nebo geriatrické stádium: od 15 let
Toto stádium zahrnuje kočky starší 15 let.
Pokud budete mít štěstí, budete si užívat společnost vaší kočky i po dosažení 15 let věku.
Mnoho koček totiž tohoto věku nedosáhne, ale ty, které ho dosáhnou, si zaslouží zvláštní péči, protože jejich tělo a mysl se začínají zpomalovat, podobně jako u lidí ve věku osmdesáti, devadesáti a později.
V geriatrickém stádiu budou kočky vykazovat určité fyzické známky stárnutí, jako je bílá srst a výrazná ztráta třpytu v jejich srsti.
Kočky se mohou dožít i přes dvacet let, i když se jedná o vzácné výjimky. Roli hraje kvalita krmiva, péče o zuby a pravidelné kontroly, které jsou opět důležitou součástí života v tomto pokročilém věku.
Věnujte své kočce svou pozornost a čas, nevíte, jak dlouho ještě s vámi bude a buďte vděční za každý den s ní.
Péče o kočku může být náročnější, ale můžete udělat mnoho věcí, které jí její život usnadní a bude se cítí spokojeněji a pohodlněji i v tomto pokročilém věku.
Jak poznat věk kočky
Není možné přesně říct, jak stará kočka je, pokud neznáte její datum narození.
Obvykle se jedná o odhad založený na následujících faktorech:
- Zuby
Koťata mají mléčné zuby, stejně jako lidské děti, ale ty jsou obvykle do šesti měsíců věku (někdy do jednoho roku) nahrazeny dospělými zuby. Po vypadání mléčných zubů je těžké jen podle stavu zubů poznat, jak stará kočka je.
Na zdraví zubů má vliv strava a genetika kočky, takže je obtížné učinit definitivní závěr o věku kočky pouhým pohledem na ně. Nicméně, spolu s dalšími faktory, stav zubů a dásní může poskytnout určité vodítko: čím starší kočka je, tím více bude mít zubního povlaku a tím pokročilejší může být paradontóza a ztráta zubů.
- Velikost
Do dosažení věku 4-6 měsíců je pravidlem, že každý měsíc kočka přibere 450g. To znamená, že 1,4 kg kotě je 3 měsíce staré, 1,8 kg je 4 měsíce staré a tak dále až do věku 6 měsíců.
- Barva a stav kožichu
Stejně jako lidé i psi mají kočky tendenci mít nějaké bílé chlupy, ale je to individuální, například u světlých koček (bílých) to není vidět.
Mladší kočky o sebe pečují více a s přibývajícím věkem nemusí být tak důkladní jako za mlada. Ale zanedbaný kožich může být také signálem skrytého zdravotního problému (Artritida, problémy se zuby,…).
- Osvalnění těla
Jak kočky stárnou, mají tendenci ztrácet svalovou hmotu. Starší kočky bývají hubenější a slabší ve srovnání s kočkami v nejlepších letech.
- Aktivita
Starší kočky mají tendenci zpomalovat a tráví více času spánkem než v mládí.
Závěr: Kdy kočka dosáhne dospělosti? Většinou v 1 roce života.
Stejně jako u lidí je růst kočky znatelnější během dětství a výrazně zpomaluje, když kočka dosáhne dospělosti.
Většina koček je víceméně plně dospělá ve věku jednoho roku, i když plné velikost mohou dosáhnout mezi 12-18 měsíci věku, přičemž některá plemena koček rostou delší dobu a rychleji.
Větší plemena koček (jako mainské mývalí kočky) mohou pokračovat v růstu až do dosažení plné velikosti, které mohou dosáhnout až ve věku 2-4 let.
Nejdůležitější během růstu kočky je kvalitní krmivo vhodné pro masožravé kočky. Vždy zajistěte své kočce zdroj čerstvé vody a obohaťte její prostředí o spoustu podnětných aktivit, jako jsou místa, na které může šplhat a místa k prozkoumání.
Správná péče během růstu pomůže kočce vyrůst v jedince, který je zdravý a plný života. Silná a zdravá kočka je šťastná kočka a o to bychom měli usilovat.
Pamatujte, že bez ohledu na to, jak velká vaše kočka je, jedna je věc je vždy jistá: vaše kočka bude vždy potřebovat hodně vaší lásky, náklonnosti a mazlení.