Jak naučit kočku na jméno: 6 jednoduchých kroků

Máte doma nového kočičího člena rodiny a vybrali jste pro něj skvělé jméno.

Teď vás ale zajímá odpověď na otázku: Jak mám kočku naučit slyšet na její jméno?

Kočka se stejně jako pes dokáže naučit své jméno a přijít na zavolání (pokud se jí tedy zrovna chce).

Touto otázkou se zabývala i japonská studie a závěr je jasný: kočka dokáže rozpoznat své jméno a rozlišit své jméno od jiných jmen nebo slov.

Přestože koluje mylná představa o tom, že kočky nelze ničemu naučit a že si prostě budou dělat, co chtějí, není to úplně pravda.

Kočky jsou velmi inteligentní a při správných pozitivních podnětech se brzy naučí reagovat na své jméno stejně jako se dokážou naučit i jiným povelům a trikům. Ale jejich nezávislost a tvrdohlavost někdy trénink ztěžuje.

Při tréninku jsou proto důležité tři věci: trpělivost, čas a opakování. Na začátku je zásadní vytvořit pozitivní spojení jejího jména s odměnou a poté postupně navyšovat obtížnost tréninku.

Naučit kočku její jméno není nemožný úkol. Ve skutečnosti je to jednodušší a zábavnější než ji naučit novým trikům, povelům či chození na toaletu.

Zde najdete 6 jednoduchých kroků, díky kterým rychle naučíte vaši kočku slyšet na vybrané jméno.

6 jednoduchých kroků, jak naučit kočku na jméno

Kočky jsou od přírody vrtošivé a dělají si, co chtějí. Když nemají náladu, mohou vás ignorovat a předstírat, že vás neslyší.

Ve volné přírodě dravci často loví ty, kteří se příliš pohybují v reakci na podněty, a ty, kteří snadno dávají najevo, že jsou zranění nebo nemocní. To je důvod, proč kočky příliš nereagují na podněty, protože na sebe nechtějí upoutávat nebezpečnou pozornost.

Na rozdíl od psů není v jejich povaze poslouchat své majitele a plnit příkazy. Nebude se jim také líbit, pokud je budete trestat nebo napomínat – tímto způsobem kočku nic nenaučíte a ničeho nedosáhnete.

Fyzické tresty a křik budou mít za následek, že se vás kočka bude bát a utíkat před vámi.

Nejúčinnější typ tréninku zahrnuje pozitivní odměňování v podobě pamlsků, hračky, pochvaly a pomazlení. K tomu budete potřebovat také hodně trpělivosti, času, energie a mnohá opakování.

Mějte na paměti, že každá kočka je jedinečná a některé kočky se naučí slyšet na své jméno rychleji než ostatní. Pokud však budete pokračovat v používání techniky pozitivního odměňování a budete trpěliví, s velkou pravděpodobností dosáhnete úspěchu.

Tip: Předtím, než začnete s tréninkem, ujistěte se, že se vaše kočka cítí uvolněně. Nikdy netrénujte nervózní nebo vystrašenou kočku. Vrnění, vzpřímený ocas (nebo ve tvaru otazníku), pomalé mrkání nebo tření o vás, to všechno jsou ukazatele toho, že je vaše kočka uvolněná, důvěřuje vám a může dokonce vyžadovat vaši pozornost.

Krok č.1: Mějte po ruce dostatek chutných pamlsků

Odměna v podobě pamlsků pomůže vytvořit u vaší kočky pozitivní asociaci s jejím jménem.

Základem je mít po ruce velké množství pamlsků nebo jejího oblíbeného krmiva. Je důležité, aby pamlsky byly chutné a voňavé.

Tip: Nejlepší zdravé pamlsky pro kočky

Vaše kočka udělá mnohé jen proto, aby tuto mňamku od vás dostala. Pokud vaše kočka nemá ráda pamlsky, můžete vždy sáhnout po kvalitním krmivu pro kočky a použít ho nejen na krmení, ale také pro tréninkové účely.

Krok č. 2: Trénujte pravidelně

Druhým krokem je pravidelný trénink v čase, který bude vyhovovat vám i vaší kočce. Trénink by měl ideálně trvat do 10 minut denně (stačí i 2 minuty), nejlépe jednou až dvakrát denně. Delší tréninky by vaši kočku nudil a nevěnovala by mu pozornost.

Trénujte jen do té doby, než vaše kočka začne ztrácet zájem. Pokud se začne čistit, vzdalovat se od vás nebo začne usínat, měli byste přestat.

Tímto způsobem si vaše kočka vytvoří pouze pozitivní vztah ke svému jménu a nespojí si ho s pocitem podráždění, že ji obtěžujete, když nechce.

Nejlepší je trénovat každý den. Vytvoříte tím zvyk a budete mít jistotu, že si vaše kočka bude pamatovat, co se naučila.

Trénink by měl probíhat v klidné a tiché místnosti bez rušivých prvků.

K tomu, aby se kočka co nejrychleji naučila slyšet na své jméno, potřebujete její plnou pozornost a schopnost vaší kočky reagovat, jinak bude trénink zbytečný a bude vás to stát mnoho nervů a energie.

Upozornění: Je důležité započítat pamlsky do denního příjmu kalorií. Ráno či večer jí dejte méně krmiva, aby se necítila přejedená a nepřibrala na váze.

Krok č. 3: Její jméno budete při tréninku opakovat často

Při tréninku je nejdůležitější opakování, trpělivost a chutné odměny za každou úspěšnou reakci na jméno.

Začněte tím, že řeknete jméno vaší kočky a když se na vás podívá, okamžitě (ideálně během 2 sekund) jí dejte pamlsek nebo nějaké jídlo.

Pokud odvrátí zrak, opět řekněte její jméno a když se na vás podívá, dejte jí hned pamlsek. Slovní pochvala většinou příliš nepomůže, účinné je hlazení, hra a jídlo.

Poté, co vaše kočička pochopí, že za jejím jménem následuje nějaké jídlo nebo pamlsek, začne si toto jméno automaticky spojovat s pozitivní zkušeností.

Pokud chcete, aby se vaše kočka naučila své jméno, snažte se při tréninku i mimo trénink používat jedno a to samé jméno. To znamená, že budete muset bojovat s touhou dát ji novou přezdívku pokaždé, když udělají něco rozkošného. Pokud na svou kočku voláte dvaceti různými jmény, nikdy se své jméno nenaučí.

Krok č. 4: Vzdalte se od kočky a vyzkoušejte i jiné odměny

Pokud vaše kočka úspěšně reaguje na své jméno, vyzkoušejte i jiné odměny, ať si vytvoří spojení i s jinými odměnami než jen s pamlsky.

Jakmile si vaše kočka vytvoří spojení jejího jména s odměnou, opakujte cvičení, ale postavte se dále od ní nebo si sedněte.

To jí pomůže naučit se reagovat na své jméno i v jiných situacích. Ujistěte se, že tyto změny jsou postupné, protože náhlá změna by ji mohla rozptýlit.

Když na vás vaše kočka spolehlivě reaguje v každém tréninku, můžete pak začít střídat odměny, které jí dáváte. Zkuste jí místo jídla nabídnout hračku, přístup na zahradu nebo pohlazení, abyste se nemuseli spoléhat pouze na pamlsky.

Poznámka: Vaše kočka by se měla naučit rozpoznávat své jméno, aby mohla reagovat a přijít na zavolání, když pobíhá někde venku nebo když jí hrozí nebezpečí a chcete, aby k vám přišla.

Krok č. 5: Začněte vynechávat odměny

Nakonec můžete začít určovat, jak často jí budete dávat odměnu. Po každé druhé reakci na své jméno jí můžete dát odměnu a poté po každém třetím oslovení, na které úspěšně zareaguje.

Důležité je pokračovat v podávání odměn a nepřestat úplně, jinak by vaše kočka mohla přestat reagovat na své jméno, především v počátcích tréninku.

Krok č. 6: Otestujte, jestli se vaše kočka spolehlivě naučila své jméno

Pokud vaše kočka úspěšně reaguje na své jméno, můžete zvýšit obtížnost a zavolat na ni z jiné místnosti.

Poté, co se naučí kočka za vámi přijít, když řeknete její jméno a dáte jí pamlsek (nebo jinou odměnu), můžete zvýšit obtížnost tréninku.

To by mělo být ideálně provedeno asi po týdnu každodenního tréninku, ale pokud máte pocit, že vaše kočka pochopila smysl tréninku dříve, můžete s tímto krokem začít dříve.

Jděte do jiné místnosti a začněte volat svou kočku jejím jménem. Můžete k němu přidat i slovo pojď nebo tady.

Pokud vaše kočka za vámi na zavolání nepřijde, budete se muset vrátit k předešlému tréninku. Nakonec by na vás měla začít reagovat a přiběhnout (nebo se aspoň ozvat) i z těch nejzazších koutech vašeho domova, protože si bude spojovat své jméno s něčím pozitivním.

Jak a kdy používat jméno kočky

Jméno vaší kočky vyslovujte pozitivním a jemným hlasem, říkejte ho, když si s ní hrajete, hladíte ji nebo ji chválíte, ale nepoužívejte její jméno, když na ni křičíte. Pokud potřebujete říct nějaké jméno, upravte ho nebo vaší kočce dejte ještě jedno jméno pro případy, když vás opravdu rozčílí.

Tím zabráníte negativnímu spojení kočky s jejím jménem, což by mohlo způsobit, že by se naučila na něj nereagovat.

Používejte jméno své kočky střídmě. Chcete, aby si vaše kočka uvědomila, že jména jsou velmi důležitá. Budete-li příliš často říkat její jméno, zvuk jejího jméno splyne s pozadím spolu s dalšími lidskými slovy. Mějte vždy dobý důvod k tomu, abyste její jméno řekli.

Tip: 11 projevů kočičí lásky, které byste neměli přehlédnout

Jak vybrat jméno pro kočku, na které bude slyšet

Výběr dobrého jména bude mít vliv na to, jestli se vaše kočka naučí slyšet a přijít na své jméno.

Zde je několik základních pravidel pro výběr dobrého jména pro kočku:

  • Vyberte jednoduché jméno, nejlépe jednoslovné, které si vaše kočka i vy snadněji zapamatujete. Na rozdíl od psů se kočky dokážou naučit dlouhá i krátká jména. Vyberte si však jméno, které se snadno vyslovuje, abyste svou kočku nemátli tím, že její jméno při každém zavolání vyslovíte jiným způsobem.
  • Vyhněte se jménům, která jsou podobná jménům jiných zvířat v domácnosti nebo členům vaší rodiny. To by mohlo vést k tomu, že vaše kočka nebude schopna rozpoznat, které jméno je její a na zavolání by k vám mohli přiběhnout i ti, které jste zrovna nechtěli.
  • Je dobrým nápadem vybírat mezi originálními jmény. Jméno kočky by nemělo být podobné slovním povelům, které budete používat při tréninku vaší kočky, ani podobné názvům, které běžně používáte. Nechcete, aby k vám kočka běžela jen proto, že jste požádala kamaráda, ať vám dá jahodu.
  • Je důležité vybrat jméno, které se bude líbit všem členům rodiny a budou ho rádi používat. Oslovujte svou kočku stále stejným jménem a nepoužívejte přezdívky. Pokud budou všichni používat stejné jméno, bude pro kočku snazší se ho naučit.

Kočky dokážou rozeznat své jméno ukázala studie

 

 

 

 

Japonská studie potvrdila, že kočka se skutečně dokáže naučit na své jméno a rozeznat ho od jiných slov. Moc dobře ví, že na ni voláte…

Můžete sami vyzkoušet, jestli vaše kočka skutečně slyší na své jméno: řekněte vaší kočce 4 náhodná slova s 15 sekundovou pauzou mezi nimi.

Tato slova by měla mít stejnou délku a při jejich vyslovování byste měli použít stejný tón hlasu. Poté řekněte její jméno. Pokud zbystří, natočí uši nebo zvedne hlavu a podívá se na vás, je pravděpodobné, že své jméno zná.

Některé kočky dokonce zamňoukají nebo udělají jiný zvuk při zaslechnuté svého jména. Tato reakce je méně běžná, ale je jasnou známkou, že vám vaše kočka rozuměla a věnuje vám svou pozornost.

V japonské studii vědci pouštěli kočkám nahrávky jejich majitelů, kteří říkali 4 slova znějící podobně jako jméno kočky předtím, než řekli její skutečné jméno.

Jak se přehrávala náhodná slova (všechna podstatná jména), kočky postupně ztrácely zájem. Ale jakmile uslyšely své jméno, většina pohnula ušima a hlavou, některé z nich dokonce vstaly. Vědci viděli podobné reakce, když kočky zaslechly své jméno poté, co si vyslechly jména dalších koček, se kterými sdílely domácnost, nebo když tato slova pronesl cizinec.

Vědci došli k závěru, že kočky znají svá jméno, protože je to slovo, které jim lidé říkají nejčastěji, nebo protože je často spojováno s něčím pozitivním, jako je mazlení, hra nebo jídlo.

Tato studie je první, která experimentálně ukazuje, že kočky do jisté míry rozumí tomu, co jim říkáme. Kočky, které umějí poslouchat na některé povely, mohou rozumět slovům jako „sedni“, „dej pac“ nebo „skoč“, ale může to být proto, že lidé přitom používají neverbální nápovědu, jako jsou gesta rukou.

Nová zjištění by mohla zlepšit i váš vztah s kočkou. Opakování jména vaší kočky například během stresující návštěvy veterináře jí může pomoci uklidnit.

Ale stále není jasné, jestli kočky rozumí tomu, že jejich jméno je skutečně jejich jméno, nebo jen jiné slovo pro odměnu. Ale v každém případě se kočka dokáže naučit a slyšet na své jméno. A to je to nejdůležitější.

Závěr: Jak naučit kočku na jméno? Jak dlouho to trvá?

Každá kočka je jedinečná a je těžké jednoznačně říct, jak dlouho to bude trvat.

Některé kočky se rychle učí a své jméno se mohou naučit během prvního týdne, zvláště pokud jsou to malá koťata. U starších koček to bude trvat o něco déle, ale měly by se ho naučit do měsíce, pokud s nimi aktivně trénujete.

Pokud vaše kočka po 6 měsících nereaguje na své jméno, zvažte jeho změnu. Vaše kočka může mít problém se svým jménem nebo se jí prostě nelíbí jeho zvuk.  

Proces můžete urychlit tím, že do tréninku zapojíte i ostatní členy rodiny.

Může to být skvělá zábava pro vaše děti, ale vaše kočka se tak může naučit reagovat na své jméno a také na ostatní lidi, a ne pouze na váš vlastní hlas.

Mějte na paměti, že nadávání a trestání vaší kočky k ničemu nevede. Naopak, vaše kočka si začne spojovat své jméno a trénink s negativní zkušeností. Kočky nemají rády, když na ně někdo spěchá nebo je k čemukoli tlačí.

Pokud vaše kočka nereaguje hned, pamatujte, že to není její chyba. Možná nerozumí tomu, co po ní chcete nebo ji nezajímá odměna, kterou nabízíte. Snažte se z tréninku udělat něco snadného a zábavného. Hlavně odolejte nutkání vyslovit její jméno hlasitěji z pouhé netrpělivosti, protože by to vaši kočku mohlo vystrašit.

Pokud zjistíte, že jste vy nebo vaše kočka frustrovaní, jednoduše si dejte pauzu a zkuste to znovu příště.

Připomínejte si, že při tréninku kočky je nejdůležitější trpělivost, čas a pozitivní odměna.

Pokud vaše kočka bude znát své jméno, pomůže to prohloubit váš vzájemný vztah. Naučení jména můžete nechat proběhnout přirozeně nebo můžete pomocí uvedeného tréninku celý proces urychlit. 

Napsat komentář