Pokud jste někdy zaslechli kočičí syčení, víte, jak strašidelné a nepříjemné může být. Vaše kočka může syčet na jinou kočku, psa či přímo na vás.
Syčení je pro kočku přirozeným způsobem komunikace. Je to stejné, jako když se vy cítíte ohroženi a na druhé zvýšíte hlas nebo začnete křičet, abyste je varovali, ať se k vám nepřibližují.
Kočičí syčení je obvykle varováním pro jinou osobu nebo zvíře. Je to jejich způsob, kterým ostatním říkají: „Ustup nebo na tebe budu muset zaútočit“.
Nejedná se o agresivní chování, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Je to obranné gesto.
Téměř vždy ho projevuje kočka, která se cítí pronásledována nebo nějakým způsobem ohrožena. Kočka se chce vyhnout fyzické konfrontaci za každou cenu, a proto útoku předchází syčení a vrčení, kterými se snaží ostatní varovat.
Syčení je prostě emocionální vyjádření nepohodlí, strachu nebo stresu. Syčící kočička se cítí ohrožená, nejistá a nepohodlná.
Obvyklá mylná představa je, že kočka syčením provokuje nebo se druhé kočce, psovi nebo osobě vysmívá.
6 důvodů, proč kočka syčí
Pokud vaše kočka syčí, můžete si být jisti, že k tomu má dobrý důvod. I ty nejpřátelštější kočky na světě občas zasyčí, pokud se cítí ohrožené, rozrušené nebo vystresované.
Pojďme se podívat na 6 nejčastějších důvodů, proč vaše kočka syčí:
1. Kočka se bojí a syčením vás a ostatní varuje
Kočky se ve volné přírodě nechtějí pouštět do bojů, protože zranění může často znamenat pomalou smrt.
Pokud kočka syčí na vás nebo na někoho jiného, může to znamenat varování předtím, než na vás zaútočí, čemuž se chce přirozeně vyhnout.
Pokud na vás syčí vaše kočka, možná děláte něco, čeho se bojí nebo co považuje za hrozbu. Vaše kočka může být unavená nebo se může cítit trochu teritoriálněji než obvykle. Pokud jste například nedávno přestěhovali nebo předělali byt, může se vaše kočka v novém prostředí cítit ohrožena.
Můžete se také zamyslet nad tím, jestli vy nebo někdo z rodiny nezachází s kočkou příliš hrubě. Nemusí se jednat přímo o agresivní chování, ale pouze o způsob komunikace.
Možná se s ní mazlíte, i když už nechce nebo ji držíte v náruči, přestože se kroutí a chce utéct. To je časté u dětí, které nedokážou pochopit, že se kočka nechce neustále chovat.
Tip: 11 projevů kočičí lásky aneb, jak poznat, že vás kočka miluje
Důležité je nechat kočce prostor, ať se sama rozhodne, kdy přijde a kdy se chce pomazlit. Dopřejte kočce možnost úniku a trochu času na uklidnění.
Pokud na vás syčí cizí kočka, mohlo by to znamenat, že vás ta kočka prostě nemá ráda (možná stejně jako ostatní neznámé lidi). K takové kočce se v žádném případě nepřibližujte, i když je velmi málo pravděpodobně, že by na vás zaútočila, pokud má možnost úniku.
2. Syčí na vás, protože se s vámi už nechce mazlit
Možná jste to zažili na vlastní kůži. Mazlíte se svou kočku, přede a vypadá spokojeně. A pak na vás začne zničehonic syčet, mrskat ocasem a pokud rychle nezareagujete, může vás i kousnout nebo škrábnout.
Když kočku hladíte příliš dlouho na jednom místě, může jí to po určité době začít být nepříjemné a nebo to může být zrovna místo, které ji bolí. Může na vás pak syčet a jemně vás kousat do ruky, a tím se vám snažit sdělit své přání, abyste přestali.
Proto je důležité věnovat vaší kočce pozornost a sledovat její řeč těla. To je jediný způsob, jak můžete včas zachytit její varovné signály a seznámit se s jejími limity.
Může vám také pomoci určit okamžik, kdy je na čase přestat předtím, než vás kočka zastaví kousáním nebo škrábáním.
Varovné signály vaší kočky, na které byste si měli dávat pozor:
- Může Vám olizovat ruku, než vás jemně kousne
- Mrská ocasem tam a zpátky
- Může se snažit odstrčit vaši ruku pomocí tlapek
- Ztuhne, rozšíří se jí zorničky a sklopí uši k hlavě
- Může na vás syčet i vrčet
2. Může ji něco bolet
Zvířata ve volné přírodě skrývají svou zranitelnost, aby se vyhnuly potencionálním útokům nepřítele.
Kočky jsou mistři ve skrývání bolesti a okamžitě neprojeví nepohodlí a bolest, pokud to není opravdu nutné.
Syčení může být známkou toho, že se vaše kočka necítí dobře a tímto varováním se snaží sama sebe ochránit.
Kočky mohou syčet, když cítí bolest a jsou zranitelné, protože se snaží minimalizovat kontakt s lidmi (zejména dětmi) a jinými domácími zvířaty.
Pokud si všimnete, že vaše kočka tráví zničehonic více času o samotě nebo se schovává na místech, kam se nemůžete dostat, syčením vám může varovat: „necítím se dobře, drž se ode mě dál!“.
Pokud vaše kočka syčí, když se dotýkáte určitých částí jejího těla, může to být známka nepohodlí. Starší kočky mohou syčet, aby vyjádřily nepohodlí způsobené artritidou.
Pokud je syčení u vaší kočky něco nového a je spojeno s dalšími změnami chování jako je snížená aktivita, schovávání se nebo snížená chuť k jídlu, může to být známka zdravotního problému.
Některé kočky, které cítí bolest a zranitelnost, se naopak mohou zdržovat ve vaší blízkosti a být na vás přilepené jako klíště. V tomto případě vám tím kočka říká, že vám kočka důvěřuje, má vás ráda a cítí se ve vaší blízkosti v bezpečí.
3. Omylem schytáte kočičí syčení směrované na někoho jiného
Když je kočka nějakým vnějším stimulem vzrušená, ale nemůže přímo reagovat, může přesměrovat svou frustraci a podrážděnost na člověka nebo jinou kočku v dosahu.
Pokud vaše kočka pozoruje zvíře, zejména jinou kočku, a cítí se trochu teritoriálně, můžete se stát terčem jejího syčení, aniž byste byli jeho příčinou.
Může se to stát, když vaše kočka sleduje procházející kočku venku po jejím území, a to v ní vyvolá teritoriální chování, a vy zrovna náhodou projdete kolem ní.
I když máte kočku žijící v bytě, může pohled na jinou kočku za oknem způsobit, že vaše kočka bude mít pocit, že je její území ohroženo. Tento pocit se může projevit jako frustrující syčení zaměřené vůči vám, neboť jste v jejím dosahu.
Další situace: Máte dvě kočky a jedna se snaží vzít hračku té druhé. Projdete kolem a schytáte syčení nasměrované na někoho jiného. Není to nic proti vám, souvisí to s pocity vaší kočky v konkrétním okamžiku.
4. Snaží se ochránit svá koťata nebo něco pro ni důležitého
Pokud vaše kočka nedávno porodila, může začít syčet na vše, co se pohne nebo přiblíží.
Je to její instinkt chránit svá koťata před potenciálním nebezpečím, ať už skutečným nebo domnělým.
Kočičí matka možná ani nedovolí, aby se koťat dotýkali i blízcí lidé, dokud si nebude zcela jistá, že koťata jsou v bezpečí. Pokud kočka nezná daného člověka, může po varovném syčení následovat agresivní reakce.
Kočky chované v bytě mohou syčet i kvůli nové hračce nebo pamlsku. Vzhledem k tomu, že tyto kočky nemají tolik stimulace a podnětů jako kočky s venkovním přístupem, může vaše kočka být na oblíbenou hračku natolik fixovaná, že to povede až k ochrannému syčení, pokud ji tu hračku vy nebo někdo jiný bude chtít vzít.
5. Syčí, protože má strach a je ve stresu
Kočky se mohou bát stejně jako lidé.
Pokud se kočka bojí něčeho nového, syčení může být projevem strachu.
Ve většině případů se kočky nechtějí zbytečně dostávat do konfliktu. Syčení by mohlo pomoci odradit druhou zastrašující stranu (novou osobu, zvíře nebo předmět) od toho, aby se k ní přiblížili, dokud se vaše kočka nezačne opět cítit pohodlně v jejich přítomnosti.
Agresivita a syčení jsou běžné u koček, které se bojí a jsou ve stresu.
Kočky jsou velmi citlivá stvoření, a tak i ty nejmenší změny v jejich rutině nebo prostředí u nich mohou vyvolat strach. Kočka na vás může syčet v mnoha situacích, které jsou pro ni stresující a nepříjemné.
Mezi běžné příklady patří:
- Stěhování do nového domova a změna prostředí
- Přivítání nového člena domácnosti (člověka nebo zvířete)
- Cestování v přepravce
- Minulé traumatické zážitky, které v ní zanechaly negativní vzpomínky a pokud je nějaký podnět vyvolá, může kočka reagovat syčením a agresí
Pokud jste se přestěhovali do nového domova, vaše kočka může pociťovat stres z toho, že je v neznámém prostředí. V případě, že je vaše kočka plachá, může toto syčení spustit cokoli nového.
Jedním ze způsobů, jak pomoci zmírnit její strach, a tedy i syčení, je použití pamlsků, jemný přístup a častější hraní, které pomohou rozptýlit vaši kočku a naučit ji, že vše je v pořádku, a ne všechno je hrozba.
6. Syčí na vás, protože se jí něco nelíbí a má toho dost
Kočky nejsou jako psi, kteří se snaží lidi potěšit a nechají si toho hodně líbit.
Pokud se snažíte přimět svou kočku, aby něco udělala, například si sedla na váš klín a vaše kočka nechce… co udělá? Zasyčí na vás, aby vám to dala najevo.
Nic si z toho nedělejte, pokud se vám to stane.
Mně se to stává, když se jí snažím dát tabletku. Lehne si na záda, sklopí uši, mrská ocasem a syčí na mě. Poté, co jí tabletku dám, pár vteřin naštvaně leží na zádech. Jen ji ukáže hračku nebo pamlsek a hned vyskočí a běží za mnou, jako by se nic nestalo.
Pokud je vaše kočka obzvlášť naštvaná a pamlsek nebo hračka nepomáhá k usmíření, nechte jí nějaký čas o samotě a ona se sama uklidní a uvidíte, že za vámi sama od sebe přijde.
Vaše kočka může syčet při:
- Stříhání drápků, čištění uší a jiné hygieně
- Zachycení pachu neznámého psa a kočky, poté co jste si s nimi hráli
- Vysávání nebo používání nějakého jiného pro ni zastrašujícího domácího spotřebiče
Pokud máte malé děti, možná budete muset dohlížet na jejich společný čas, abyste měli jistotu, že se vaše děti budou ke kočce chovat dobře.
Malé děti často neznají nebo nechápou hranice se zvířaty, tahají je, drží je v náruči, i když se jim to nelíbí. A syčením se je kočka snaží varovat. Pokud se to stává často, vaše kočka může preventivně zasyčet v okamžiku, kdy vaše dítě vejde do místnosti.
Co dělat, když kočka syčí?
Kočičí syčení je varování, proto je důležité nechat kočku na pokoji. Nedotýkejte se, nehlaďte ji a ani ji nazvedejte.
Syčící kočka je vystrašená, rozrušená nebo vystresovaná. Pokud varování o syčení není respektováno a kočka se nadále cítí zranitelná nebo ohrožená, může syčící kočka přejít k agresivnímu chování, jako je škrábání nebo kousání.
V tomto případě je nejlepší udělat vše proto, aby se kočka necítila vystrašená a přestali jste pro ni být vy nebo někdo jiný hrozbou:
- Nesnažte se ji brát do náruče, dotýkat se ji nebo ji hladit, pokud to od ní nechcete schytat.
- Přerušte s ní oční kontakt, nedívejte se na ni a ustupte od ní.
- Dejte jí možnost úniku, aby se mohla schovat na bezpečném a tichém místě.
- Nejdůležitější je dopřát vaší kočce čas, aby se uklidnila. Kočkám může trvat minuty nebo i hodiny, než se uklidní, v závislosti na tom, jak je vaše kočka vystrašená.
- Pokud jste rozrušení z toho, že na vás vaše kočka syčela, dopřejte i sobě čas na uklidnění. Uvědomte si, že vaše kočka na vás nesyčí, protože vás nenávidí. Prostě se bojí nebo je vystresovaná a syčením se brání. Jakmile se uklidní, bude opět přátelská a spokojená.
- Až se vaše kočka uklidní, zkuste ji vylákat jejím oblíbeným jídlem nebo hračkou. Přitom se se jí nedívejte přímo do očí a přistupujte k ní ze strany, aby vás nevnímala jako hrozbu.
Pokud jí nedáte prostor a budete se ji snažit chytit, může utéct a schovat se nebo vás poškrábat a pokousat. Pamatujte, varovala se, ale vy jste ji neposlechli, ona je v tom nevinně.
Dobrým nápadem je kočce pořídit odpočívadlo nebo strom, kam by se mohla ukrýt, když by se cítila nervózní, vystrašená nebo vystresovaná.
Důležité je kočku nikdy netrestat za syčení ani na ni nesyčet (někteří lidé to určitě dělají – možná ze srandy), jinak zvýšíte strach a agresivitu kočky. Vaše kočka by se vás pak mohla začít bát, vyhýbat se vám nebo na vás útočit.
Jak zní kočičí syčení a jak se liší od vrčení?
Když kočka zasyčí, vypustí náhlý, explozivní proud vzduchu ústy, který způsobí zvuk syčení. Pokud se k ní přiblížíte dostatečně blízko, můžete skutečně cítit, jak jí při syčení z tlamy vychází vzduch (ale kdo se odváží?).
Syčení se může měnit na základě dané situace. Syčení může mít podobu tichého syčení s otevřenými ústy, které je spíše vizuální známkou varování, až po agresivní hlasité syčení s pliváním, které zní, jako by kočka vydávala zvuk „T“.
Vědci se domnívají, že syčení je většinou instinktivní a nedobrovolné. Když se vaše kočka cítí ohrožená nebo vystrašená, automaticky se u ní spustí syčení, aniž by o tom vědomě rozhodla.
Pokud si nejste jistí, jak zní syčící kočka, podívejte se na toto video, kde uslyšíte a uvidíte nejen syčení, ale i vrčení:
Při syčení můžete zpozorovat i následující řeč těla:
- Otevřená ústa se stočeným jazykem
- Vyceňování zubů
- Sklopené uši k hlavě
Mnoho koček také při syčení prohne záda do oblouku a jejich srst se naježí. Nahrbená záda a naježená srst jsou určeny k tomu, aby kočka vypadala větší, než ve skutečnosti je, a odradila tím nepřátele od toho, aby s k ní přiblížili. Pokud je vaše kočka opravdu rozrušená, může i vrčet a plivat (syčet tak silně, až jí z tlamy vytékají sliny).
Někdy může být syčení zaměněno za vrčení. Vrčení a syčení je pro kočku přirozené chování a pomáhají vaší kočce komunikovat její pocity.
Syčení poznáte tak, že kočka má široce otevřená ústa a odhalené zuby. Jedná se o silný výdech s tvrdým zastavením.
Vrčení často začíná zvukem „mmmm“ a pak se stává hlubokým a dlouhým, přičemž zvuk vychází z hrdla.
Když kočka syčí na kotě nebo na jiné kočky
Je normální, že kočky na sebe syčí, když představujete novou kočku nebo kotě vaší stávající kočce.
Když se kočky seznámí a zvyknou si na pach a přítomnost druhé, syčení obvykle ustoupí, když zjistí, že druhá kočka nepředstavuje hrozbu.
Může trvat několik týdnů, než si kočky na sebe zvyknou. V této situaci mohou pomoci i feromonové difuzéry a spreje. Většina koček se naučí aspoň snášet přítomnost té druhé, v případě, že se nestanou nejlepšími kamarády.
Kočky mohou také syčet na nová koťata, aby stanovily hranice a ukázaly jim, jak to u vás bude chodit. Syčení je pro starší kočku rychlý způsob, jak říct kotěti, aby přestalo.
Syčení může být dokonce „výukovým nástrojem“, který kočka použije, když jí kotě během hry příliš škrábe nebo kouše. Při zaslechnutí syčení je důležité pozorně sledovat chování dospělé kočky, nechcete, aby se vaše kotě zranilo!
Mějte na paměti, že ne každé syčení mezi kočkami je špatné. Dospělé kočky si někde hrají a při hře na sebe mohou lehce syčet nebo se i hravě prát. Hravé syčení je kratší než obranné a je především časté u koťat.
Někdy však může jejich hra přerůst v něco závažnějšího a mohly by se navzájem zranit a poznáte to také tím, že se jedna z koček bude ukrývat.
V tomto případě je lepší kočky od sebe oddělit. Kočka, která po většinu času nejvíc syčí, bude pravděpodobně spíše obětí než agresorem.
Pokud jedna kočka obtěžuje druhou, zkuste přidat další toalety a misky na jídlo a vodu. Ujistěte se, že kočka, která je obtěžována, má bezpečné místo, kam se může ukrýt.
I když jsou vaše kočky přátelé, jedna může začít syčet na druhou, pokud se něco změní. Například, když přijedete s jednou kočkou od veterináře, vaše druhá kočka může na ni zasyčet, protože z ní cítí neznámý pach.
Proč kočka syčí na psa? Varuje ho?
Kočka syčí na psa ze stejných důvodů, jako když syčí na jiné kočky. Pokud se vaše kočka cítí vystrašená a ohrožena a nemůže uniknout, může na psa syčet: „Nepřibližuj se ke mně, jinak na tebe zaútočím“.
Psi a kočky komunikují odlišnými způsoby a váš pes nemusí zachytit, co se mu kočka syčením snaží říct. Pokud vaše kočka začne utíkat, může váš nový pes být v pokušení ji začít pronásledovat.
V žádném případě nedejte psovi příležitost k pronásledování vaší kočky, protože by to mohlo narušit důvěry vaší kočky a zabránit k navázání pozitivního vztahu mezi nimi.
Stejně tak je důležité, aby kočka měla v bytě vyvýšená místa (odpočívadlo, kočičí strom,…), kam se může schovat a být v bezpečí. Pokud vaše kočka nemá možnost úniku, může v sebeobraně na psa zaútočit.
Pokud dojde ke konfliktu mezi kočkou a psem nebo se kočka cítí zvláště vystresovaná v přítomnosti psa či jiné kočky, možná je budete muset usmířit. Můžete to udělat tak, že je chvíli necháte v oddělených místnostech, dokud se neuklidní. Jakmile se uklidní, můžete je pod vaším dohledem pomalu přivést k sobě.
Když kočka syčí na vašeho přítele a jiné lidi
Syčí vaše kočka na vašeho přítele, spolubydlícího, hosta nebo neznámé děti? Kočka k tomu má svůj důvod.
Kočka syčí na lidi, protože se cítí vystrašená v přítomnosti nového člověka a neznámého pachu. Mohou dokonce zachytit pach jiného zvířete na vašem příteli!
Pokud vaše kočka začne na přítele syčet, řekněte svému příteli, aby se k vaší kočce nepřibližoval a ani se ji nepokoušel hladit. Nejlepší bude, když si vaší kočky nebude vůbec všímat.
V „kočičí řeči“ tím vaší kočce sděluje, že pro ni není hrozbou a nesnaží se nárokovat její teritorium.
Aby si vaše kočka zvykla na vašeho přítele, potřebuje čas. Kočky také potřebují mít pocit, že mají na výběr a že nejsou do ničeho tlačeny. Čím více se budete snažit vnutit kočku svému příteli, tím více se vaše kočka bude bát a vyhýbat se mu.
Postupem času by se mohla vaše kočka odvážit a přiblížit se k vašemu příteli, aby se dozvěděla více o tomto novém pachu.
Ke kočce, která se bojí, přistupujte ze strany, abyste minimalizovali svou velikost, a nenavazujte přímý oční kontakt, což kočky mohou považovat za hrozbu.
Váš přítel může také vyzkoušet pomalé mrkání. Je to kočičí způsob, kterým kočka říká člověku, že je uvolněná a důvěřuje mu. Pokud váš partner dá vaší kočce najevo, že je uvolněný a důvěřuje jí, vaše kočka se může začít cítit stejně.
U některých koček mohou skvěle zafungovat i pamlsky nebo hra.
Závěr: Proč kočka syčí? Je to její způsob komunikace?
Syčící kočka se vám snaží sdělit svoje pocity. Může vám a ostatním říkat: „Cítím se ohroženě“, „Mám strach“, „Jsem naštvaná“, „Je mi to nepříjemné, dej mi prostor“.
Pro kočky je syčení nebo dokonce vrčení součástí jejich komunikačního stylu.
Pokud na vás vaše kočka najednou syčí, neberte si to osobně. Připomeňte se, že kočka syčí, aby vám řekla, že se jí něco nelíbí, ale nezná lepší způsob, jak to vyjádřit
Kočka může syčet na jiné kočky, psy, lidi i předmět a tím je varovat, aby se k ní nepřibližovali. Kočka nechce na nikoho zaútočit, naopak konfliktům a možnému zranění se za každou cenu snaží vyhnout.
Pokud na vás nebo někoho jiného bude vaše kočka syčet, dejte jí možnost uniknout. Nepřibližujte se k ní, nedotýkejte se jí a neberte ji do náruče.
A především NIKDY netrestejte kočku za syčení. Mohlo by to u ní posílit její strach a vyvolat agresivitu.
Není možné zabránit kočce v syčení, ale můžete doma vytvořit podmínky, aby se vaše kočka cítila pohodlně a syčení se stalo vzácností spíše než běžnou záležitostí.
Pokuste se najít způsoby, jak pomoci vaší kočce cítit se jistější. Vyhraďte si více času na společné aktivity. Čím více cvičení (psychického i fyzického) vaší kočce dopřejete, tím jistější se bude cítit ve zvládání malých stresujících okamžiků, které jí život může přinést. Pomůže to také vybudovat silnější pouto mezi vámi a vaše kočka vám bude důvěřovat a cítí se ve vaší blízkosti uvolněně a v bezpečí.
Pokud vaše kočka syčí, a vy nemůžete zjistit příčinu, může to znamenat, že ji něco bolí. V tomto případě je na místě návštěva veterináře, abyste se ujistili, že je vaše kočka v pořádku.
A hlavně mějte na paměti: To, že na vás kočky syčí, neznamená, že vás nemá ráda.