Viděli jste někdy svou kočku hrabat u misky s vodou nebo jídlem?
Vypadá to, jako by se snažila zahrabat své jídlo neviditelnou půdou. Pohled na ni je celkem roztomilý.
Jedná se o běžné kočičí chování, kterého si všímá mnoho majitelů. Je to naprosto normální a není se většinou čehokoliv obávat.
Hrabání u misky s jídlem je pro kočku instinktivní chování. To znamená, že to vaše kočka dělá, aniž by se to naučila od jiné kočky nebo majitele. Je to vrozené chování.
Obvykle si všimnete, že vaše kočka před jídlem nebo po jídle hrabe po podlaze u misky s jídlem nebo s vodou.
Existuje několik důvodů, proč to vaše kočka může dělat.
Když kočka hrabe na podlaze u misky, je to obvykle proto, že se snaží ukrýt zbytky jídla. Možná si je šetří pro svá koťata, schovává ho před ostatními zvířaty nebo si je nechává pro sebe na později. Vaše kočka však může také dělat mléčný krok (přešlapovat) nebo se jednoduše příliš najedla.
Vaše kočka může hrabat u misky, pokud se jí něco nelíbí: většinou to je obsah, který se v misce s vodou nebo s jídlem nachází.
Pojďme se podrobněji podívat na důvody, proč vaše kočka hrabe po podlaze. Navíc si uvedeme tipy, jak můžete vaší kočce zabránit v tomto chování.
Přestože vaše kočka nemá v úmyslu způsobit škodu, kočičí drápky jsou ostré. Je pochopitelné, že chcete ochránit podlahu a koberec před poškozením a zároveň udržet vaši kočku šťastnou.
Proč kočka hrabe u misky?
Kočičí hrabání u misky je instinktivní. Toto chování lze pozorovat u velkých i malých divokých koček a přetrvává u koček domácích dodnes.
Existuje mnoho důvodů, proč mohou kočky vykazovat toto chování. Není to škodlivé chování a často se není čeho bát, ale přesto je užitečné vědět, proč to dělají.
Pojďme se podívat na všechna možná vysvětlení, proč vaše kočka hrabe u misky, abyste mohli určit, které z nich se se skrývá za jejím hrabáním.
1. Vaše kočka si chce zajistit zásobu jídla
Hrabání kolem jídla by nám mohlo připadat jako zvláštní chování. Ale u koček je to úplně normální.
Kočka hrabe u misky, aby jídlo zahrabala, uschovala ho do zásoby a skryla ho před ostatními zvířaty. A když bude mít hlad, může se ke svému ukrytému jídlu vrátit a sníst ho.
Kočka má skvělou paměť ve spojení s jídlem, která jí pomáhá najít místa s uloženou potravou.
Toto chování je typické pro ptáky. Pokud budete pozorně sledovat ptáky v přírodě, často je uvidíte, jak si ukrývají jídlo do malých štěrbin a zakrývají je. Ptáci si tak mohou ukládat potravu na později. Je to nezbytné pro přežití v období, kdy je nedostatek potravy.
Divoké kočky si také ukládají potravu do zásoby. Skrývání potravy ve volné přírodě je klíčové pro jejich přežití.
Toto chování je obzvlášť prospěšné v oblastech s velkým množstvím konkurence o potravu (např. jiné kočky, které loví a hledají potravu).
Pokud by kočky nezakryly pach zbytků jejich kořisti, jiné kočky nebo větší predátoři by mohli najít jejich skrýš a sníst jim jejich jídlo. A vaše kočka by byla hladová a pokud by nedokázala chytit více kořisti, neměla by co jíst a nemusela by přežít.
Leopard je nejlépe známý pro ukládání jídla do zásoby tím, že ulovenou kořist schovává na stromě, aby se k ní nemohli dostat lvi, hyeny a jiní predátoři. Rys také vykazuje toto chování, když zakrývá zbytky své kořisti sutinou, aby ji ukryl před ostatními zvířaty.
Přestože domácí kočky nemusí skrývat své jídlo (pokud tedy doma nemáte nenažranou druhou kočku nebo psa zloděje), tento instinkt přežití u nich přetrvává.
Pokud uvidíte vaši kočku, jak hrabe po podlaze u misky s jídlem, pravděpodobně se snaží zbytky jídla zahrabat a uložit si je na později.
U kočky, která sdílí domácnost s dalšími kočkami nebo jinými domácími mazlíčky, se může toto chování objevovat častěji.
Pokud jste si například přinesli domů nové kotě, můžete si všimnout, že vaše kočka najednou začala hrabat u misky, i když to předtím nikdy nedělala. Snaží se tím zajistit, aby toto jídlo bylo jen její a nové kotě nemělo šanci jí ho sežrat.
2. Vaše kočka chce zamaskovat svůj pach
Dalším důvodem, proč by vaše kočka mohla hrabat u misky, je snaha skrýt před predátory nejen vůni svého jídla, ale i svůj vlastní pach. Je to běžný důvod a je to něco, co by kočky běžně dělaly ve volné přírodě.
Kočky jsou osamělými lovci a vyhýbají se jiným kočkám s výjimkou období páření. Kočky chtějí zamaskovat svůj pach a nechtějí, aby o jejich přítomnosti ostatní věděli.
Tím, že zahrabávají potravu, maskují svou vůni a pro ostatní kočky je těžší ucítit zápach potravy.
Pokud by kočka nezahrabala zbytky potravy, dravci by ji mohli snadno sledovat a mohla by se stát jejích večeří.
Predátoři by mohli podle vůně potravy zjistit, kterým směrem kočka cestuje a kde ji najdou příště. Tím, že skryje zbytky potravy, značně ztěžuje dravcům jejich lov, zvyšuje svou šanci na přežití a umožňuje jí zůstat stranou a nezpozorovaná.
Zakrývání pachů a jejich skrývání před predátory není pro kočky nic neobvyklého. Všimli jste si, jak vaše kočka vždy po použití toalety vše důkladně po sobě zahrabe? Tím se snaží zakrýt svůj pach, aby predátoři nevěděli, že tam byla.
3. Vaše kočka chce uchovat jídlo pro svá koťata
Pokud vaše kočka má koťata, bude pravděpodobněji hrabat u misky s jídlem a vodou více, než je u ní obvyklé.
Vědci zjistili, že kočičí matky jsou extrémně ochranářské, pokud jde o péči o jejich koťata. Jedním ze způsobů, kterým zvyšují pravděpodobnost přežití svých potomků, je právě zahrabávání potravy pro jejich mláďata.
Zahrabáváním potravy také maskují svůj pach a chrání tím svá koťátka před predátory. To je ve volné přírodě velmi důležité, protože jiné kočky nemusí být přátelské k mladým koťatům.
Kočičí matky kojí svá koťata do 8 týdnů věku. Ale jak koťata stárnou, začínají se učit lovit a musí se naučit postarat se sama o sebe. Než však koťata zdokonalí své lovecké dovednosti, musí jejich matka být mimořádně úspěšná při chytání kořisti, dokud se koťata nenaučí ulovit si pro sebe dostatek jídla.
Kdykoli kočičí matka uloví kořist, všechny zbytky zahrabe. Má tak později čím nakrmit svá koťata, pokud dostanou hlad a při vlastním lovu nebyla příliš úspěšná..
4. Hrabání u misky může být signálem spokojenosti vaší kočky
Už jste viděli svou kočku hnít těsto, přešlapovat nebo dělat mléčný krok?
Při hnětení kočky pohybují rytmicky a střídavě předními tlapkami nahoru a dolů a zarývají drápky do povrchu pod nimi. Toto neobvyklé chování pochází z kotěcího věku, kdy koťata při kojení hnětla svou matku. Hnětením matčina břicha stimulovala tvorbu a uvolňování mléka.
Přestože kočky pijí mléko pouze jako koťata, většina koček si toto chování zachovává až do dospělosti.
Kočky přešlapují, když jsou šťastné a uvolněné a vyjadřují tím svou spokojenost a lásku. Vaše kočka může přešlapovat při mazlení na vašem klíně nebo na jiných měkkých površích, jako jsou přikrývky a polštáře.
Kočky však mohou také přešlapovat u misky na jídlo, což je známkou jejich nadměrné spokojenosti.
Pokud spatříte svou kočku hrabat kolem misky jídlem, může to být znamení, že se jí líbí to, co je před ní.
Kočky jsou známé svou vybíravostí. Každý majitel prožívá ohromnou radost, pokud se mu podaří najít krmivo, které jeho kočka přímo zbožňuje.
6. Vaší kočce se nelíbí jídlo, které má v misce
Vaše kočka však může hrabat u misky i v případě, když jí jídlo nechutná.
To se může stát poté, co jste jí dali nové krmivo nebo jinou příchuť, se kterými není spokojená, a proto nechává většinu jídla nedojedenou a snaží se ho zakrýt.
V tomto případě se zkuste vrátit k původnímu krmivu a uvidíte, zda její chování bude pokračovat nebo ustane.
Kočka zahrabává vše, co se jí nelíbí a nechce, aby ostatní o tom věděli. Snaží se tím také udržovat čistotu.
Je také možné, že se vaší kočce jejich jídlo nelíbí natolik, že se ho snaží uklidit a zahrabat z dohledu. Pokud vaše kočka nenávidí své jídlo, často ji uvidíte, jak škrábe na podlaze a zahrabává jídlo ještě předtím, než ho vůbec ochutná.
7. Vaše kočka chce udržovat místo u misky v čistotě
Kočky jsou také známé tím, že milují čistotu. Tráví několik hodin denně olizováním a čištěním svých kožichů pomocí svých jazyků podobných smirkovému papíru. Navíc používají svůj záchod pouze tehdy, když je čistý, a obecně milují čistotu a hygienu.
Jejich láska k čistotě se vztahuje i na místa, kde jedí. Není tedy divu, že se vaše kočka snaží udržovat oblast kolem misky s jídlem a vodou co nejčistší.
Kočky raději přikryjí nebo zahrabou nedojedené jídlo, než aby ho nechaly celý den v misce. To je zvláště běžné, pokud je jejich miska na jídlo v těsné blízkosti jejich misky na vodu nebo místa na spaní. V ideálním případě by měla být miska na jídlo od nich oddělena.
Když kočka hrabe u misky, může to být její způsob, kterým se snaží odstranit zbytky z této oblasti. V podstatě se zbavují nepořádku, aby jim nezkazil jídlo.
Stejně jako schovávání potravy je udržování jejich oblasti na krmení v čistotě spojeno s přežitím. Čím je oblast čistší, tím menší je pravděpodobnost, že jejich jídlo bude kontaminováno špínou a bakteriemi.
Konzumace zkaženého jídla může způsobit, že vaše kočka bude velmi nemocná. Tím, že kočka udržuje oblast, kde jí, v čistotě, se snaží předejít možnému onemocnění. Vy byste také nechtěli jíst ze špinavého stolu.
8. Vaše kočka dostala moc jídla
Poslední důvod, proč kočka hrabe u misky, spočívá v nadměrném krmení. V toto případě však jídlo vaší kočce chutná, avšak není schopna spořádat tu velkou hromadu krmiva najednou, a proto hrabe po podlaze, aby si uschovala zbytky krmiva a udržela čistotu v této oblasti.
Pokud by vaše kočka snědla celý obsah misky na jedno posezení, neměla by potřebu nic z toho dělat.
Pokud krmíte svou kočku granulemi, nevadí, když vaše kočka nesní všechno najednou. V průběhu dne se může k misce vrátit a dojíst zbývající jídlo. V případě mokrého krmiva je to problém. Konzervy a kapsičky byste neměli nechávat v misce déle než jednu hodinu.
Pokud vaše kočka nechává nějaké zbytky, je lepší snížit množství krmiva, které jí v jedné porci dáváte.
Například místo jedné velké porce ráno a večer dávejte své kočce stejné množství krmiva, ale rozdělte ho do 3 -5 menších jídel. Tím zajistíte, že jídlo zůstane čerstvé a minimalizujte riziko, že sní zkažené jídlo.
Pokud kupujte konzervy, znamená to, že své kočce nedáte celý obsah najednou. Rozdělanou konzervu vždy skladujte v lednici kvůli zachování její čerstvosti a kvůli bezpečnosti. Kočky sice mohou jíst studené jídlo přímo z lednice, ale dávají přednost jídlu, které před podáním trochu zahřejete.
Proč kočka hrabe u misky s vodou?
Kočka hrabe u misky s vodou z podobných důvodů jako u misky s jídlem. V obou případech je to pro kočky instinktivní chování.
Když se vaše kočka chce napít vody, může se u ní projevit instinkt vodu vykopat. Když je miska s vodou na podlaze, bude pouze po podlaze hrabat.
Pokud víte, že vaše kočka vyjadřuje nespokojenost tím, že se snaží něco zahrabat a vidíte, že vaše kočka hrabe na zemi vedle misky s vodou, může to být proto, že vaše kočka není s vodou spokojená. Možná je voda špinavá nebo se vaší kočce nelíbí místo, na kterém se miska s vodou nachází.
Dalším důvodem, proč vaše kočka hrabe u misky s vodou, může být zvědavost vaší kočky.
Zvědavé kočky a mladší koťata mohou misku na vodu považovat za něco fascinujícího a těžko pochopitelného, zvláště pokud je miska na vodu čistá. To může vést k tomu, že se budou snažit „kopat“ kolem misky.
Ve volné přírodě musí některé kočky hrabat, aby se dostaly ke zdroji vody, nebo musí odhrabat zbytky (např. listí) z cesty, aby se mohly vody napít.
Toto chování se může projevovat i u vaší domácí kočky, i když má vždy k dispozici misku s čistou vodou, ze které se může napít, a nikdy nemusela vodu hledat.
Vaše kočka si také může nárokovat oblast a zdroj vody jako své vlastní, když hrabe po podlaze kolem ní. Toto chování se může projevovat, pokud máte doma více koček.
Pokud vaše kočka nejen hrabe u misky s vodou, ale také škrábe na misku na vodu, možná se ji snaží přesunout na vhodnější místo.
Dalším přirozeným instinktem kočky je zůstat v bezpečí. Ve volné přírodě jsou zranitelnější, když pijí vodu, protože nejsou tak pozorní ke svému okolí a nemusí rychle zachytit blížící se nebezpečí.
Vaší kočce se nemusí líbit nová miska na vodu, kterou jste pro ni zakoupili, typ vody, kterou jí dáváte, nebo její teplota, vůně kolem její misky atd. Pokud jste v poslední době něco změnili, zkuste se vrátit k tomu původnímu uspořádání, abyste zjistili, jestli její chování ustane.
Jak vypadá kočičí hrabaní na podlaze a jak se liší od hnětení?
Hrabání u misky s jídlem je pro kočku instinktivní chování. To znamená, že to vaše kočka dělá, aniž by se to naučila od jiné kočky nebo majitele. Je to vrozené chování.
Vaše kočka to může udělat jednou nebo dvakrát, ale může kolem misky hrabat neustále. Může to vypadat, jako by se snažila misku zahrabat a někdy, když jsou poblíž noviny nebo deka, se jí skutečně podaří misku s jídlem přikrýt.
Pokud vaše kočka bude hrabat intenzivně, uslyšíte, jak svými drápy škrábe podlahu, zatímco se věnuje této důležité činnosti.
Je důležité nezaměňovat toto chování s hnětením (tzv. mléčným krokem, šlapáním zelí). Při hnětení vaše kočka natahuje přední tlapky a poté je střídavě a rytmicky zvedá nahoru a dolů. Hnětení je chování, které se vaše kočka naučila jako kotě a je známkou spokojené kočky.
Rozdíl mezi hnětením a hrabáním u misky je v tom, že kočka, která přešlapuje je uvolněná a rytmicky pohybuje předními tlapičkami nahoru a dolů, aniž by poškrábala podlahu. Mohou přitom docela hlasitě vrnět.
Kočka, která hrabe, pravděpodobně nebude vrnět a její drápky mohou poškrábat podlahu. Obvykle hrabe nejdřív jednou tlapkou po určitou dobu a někdy začne hrabat i druhou tlapkou.
Jak zabránit kočce v hrabání u misky
Pokud se vaše kočka snaží občas zahrabat jídlo, pravděpodobně to není příliš velký problém. Koneckonců je to instinktivní chování. Pokud vám toto chování nevadí, nechte vaši kočku, ať si tyto přirozené rysy zachová.
Navíc ani nemůžeme očekávat, že kočky přestanou dělat věci, které dělají instinktivně. Některým majitelům může hrabání jejich kočky po podlaze připadat roztomilé a zábavné.
Pokud však vaše kočka hrabe po každém jídle a vaše podlaha trpí, už to nemusí být tak zábavné.
Můžete vyzkoušet několik věcí, které vám pomohou omezit toto chování vaší kočky a zároveň ji udrží šťastnou.
Je důležité, abyste kočku nikdy netrestali za hrabání na podlaze. Vzpomeňte si: Jedná se o přirozené chování, které je zabudováno v DNA vaší kočky. Vaše kočka to nedělá naschvál a nemá v úmyslu ničit vaši podlahu či koberec, jen je prostě sama sebou.
Potrestáním své kočky pouze narušíte vzájemný vztah a vaše kočka se vás může začít bát.
Pokud však vaše kočka nepřestane hrabat kolem misky s jídlem po vyzkoušení následujících tipů, nebude vám zbývat nic jiného, než svou kočku i s tímto chováním přijmout a ochránit svou podlahy před ničivými drápky jinými způsoby.
1. Při změně krmiva se vraťte ke starému krmivu
Pokud máte podezření, že její hrabání u misky by mohlo souviset s jídlem, existuje několik věcí, které můžete udělat.
Pokud jste nedávno vyzkoušeli nové krmivo a vaše kočka od té doby začala toto chování projevovat, může to znamenat, že se jí nové jídlo nelíbí.
V tomto případě se zkuste vrátit k původnímu krmivu, nebo pokud potřebujete změnit jídelníček (např. chcete přejít na speciální dietu, z granulí na konzervy), můžete zkusit jinou značku nebo příchuť a zjistit, jestli toto chování bude pokračovat i u nového jídla.
2. Snižte množství krmiva v jedné porci
Mnoho koček hrabe na podlaze po jídle, protože dostaly příliš mnoho jídla. Instinktivně se snaží zbytky svého jídla schovat před ostatními nebo si ho nechat na později.
Ve volné přírodě kočky snědí během dne několik malých kořistí. To je důvod, proč kočky většinou nemají rády velké množství jídla a ani ho nesní najednou.
Některým kočkám se daří, když mají volný přístup k jídlu dle jejich libosti, ale pokud vaše kočka vykazuje toto chování, možná by stálo za vyzkoušení nabídnout jí menší porce krmiva během dne a zjistit, jestli jí to nebude více vyhovovat.
Pokud zmenšíte velikost porcí, můžete očekávat, že vaše kočka nebude mít potřebu hrabat u misky s jídlem.
Neznamená to však, že byste měli měnit množství krmiva, které své kočce každý den dáváte. Místo toho její krmivo rozdělte na menší porce.
Pokud nejste doma a nemůžete krmit svou kočku více malými porcemi během dne, podívejte se na automatické dávkovače jídla pro kočky, které tuto práci udělají za vás. Mnoho z nich je pouze na granule, ale některé podavače krmiva jsou dodávány s ledovými balíčky, které můžete použít i na konzervy.
2. Přesměrujte chování (pozornost) své kočky
Můžete také zkusit přesměrovat pozornost své kočky pokaždé, když ji uvidíte hrabat u misky.
Nejlepším způsobem jsou hračky nebo pamlsky. Vytáhněte oblíbenou hračku své kočky a začněte si s ní hrát. Většina koček neodolá hře a jejich lovecké instinkty se rychle nastartují.
Hraní pomůže nejen přesměrovat její pozornost od zahrabávání jídla, ale také poskytne vaší kočce zdravé množství pohybu. Každodenní fyzická aktivita udrží vaši kočku v kondici a zdravou.
Mějte však na paměti, že vaše kočka je v tomto případě po jídle, a proto je důležité to nepřehánět. Přistupujte ke hře po jídle spíše jako ke krátkému rozptýlení od jejího hrabání než k plnohodnotnému cvičení, které může počkat na dobu, až vaše kočka vytráví.
Příliš mnoho cvičení hned po jídle může u vaší kočky vyvolat vyzvracení nestrávené potravy!
3. Odstraňte veškeré zbytky nedojedeného jídla
Poté, co vaše kočka dojí, okamžitě odstraňte zbytky jídla z jejího dosahu.
Pokud sovu kočku krmíte mokrým krmivem, je nutné nedojedené zbytky odstraňovat, které by se jinak rychle zkazily a mohly by podráždit žaludek vaší kočky.
Pokud krmíte svou kočku granulemi, není nutné odstraňovat nedojedené zbytky, ale jejich odstraněním z dosahu vaší kočky můžete zabránit potřebě vaší kočce hrabat po podlaze.
I když vaše kočka sní jen trochu, odeberte zbývající jídlo, jakmile vaše kočka začne projevovat nezájem. Vaše kočka by se měla rychle naučit, že musí sníst všechno jídlo najednou a že si nemůže nechávat zbytky na později, pokud nechce o jídlo přijít.
4. Vyzkoušejte vyvýšené misky na jídlo i na vodu
Vyvýšené misky mohou také pomoci omezit hrabání vaší kočky. Když je jídlo ve výšce, nemůže ho vaše kočka tak snadno zahrabat, a proto by to neměla dělat tak často.
Někdy můžete vidět svou kočku, jak hrabe u misky s vodou nebo strká tlapky přímo do misky. Je možné, že se snaží vodu vyhrabat nebo zahrabat, ale obvykle to dělá proto, že nevidí hladinu vody.
Kočky také dávají přednost tekoucí vodě. To je možná důvod, proč rády strkají tlapky do vody a cákají vodu okolo. Dokáže tím však nadělat velký nepořádek! Vyvýšené misky nebo fontány na vodu by mohly toto chování eliminovat.
5. Změňte místo na krmení
Pokud žádná z výše uvedených možností nefunguje, bude lepší, když umísíte misku s krmivem na místo, kde nehrozí poškození povrchu. Například dřevěná podlaha je lepší volbou než koberec, který kočka může rozpárat.
Podložka na krmení je další skvělou možností. Když bude vaše kočka škrábat na podložce, nemůže nic jiného poškrábat ani poškodit.
Můžete si dokonce pořídit speciální polici na krmení, která omezí oblast k hrabání. Ujistěte se, že veškeré materiály, které by vaše kočka mohla použít ke schování a zahrabání potravy, jsou daleko z jejího dosahu.
Například nedávejte misku s jídlem blízko ke květináčům nebo vedle jejich toalety (kočky navíc nemají rády, když mají jídlo v blízkosti místa, kde vykonávají své potřeby).
Kdy byste se měli dělat starosti ohledně hrabání u misky s jídlem a vodou
I když toto chování není škodlivé a obvykle se není čeho obávat, existuje několik výjimek.
Pokud vaše kočka začala zničehonic hrabat u misky a nikdy předtím to nedělala a toto chování nesouvisí se změnou krmiva, je dobré nechat kočku zkontrolovat veterinářem a pozorovat, jestli vaše kočka nepociťuje a neprojevuje známky stresu.
Cokoli stresujícího, například nová kočka v domě, cizí venkovní kočka, se kterou se vaše kočka pere atd., může způsobit, že se vaše kočka bude cítit vystresovaná a může to vést k častějšímu hrabání po podlaze. Je to sice méně pravděpodobné, přesto je lepší to mít na paměti.
Závěr: Kočka hrabe u misky, protože je to pro ni přirozené chování
Pokud se vaše kočka snaží občas zahrabat jídlo, pravděpodobně to není příliš velký problém. Koneckonců je to instinktivní a normální chování, které se u některých koček projevuje.
Je pochopitelné, že když uvidíte, jak vaše kočka hrabe u misky, můžete z toho být znepokojeni nebo se o svou kočku obávat.
Jedná se však o instinktivní chování, které souvisí s přežitím vaší kočky. Vaše kočka se hrabáním u misky snaží uschovat zbyty jídla na později pro sebe nebo i pro svá koťátka. Může také hrabat, aby zakryla svůj pach a zabránila predátorům v jejím sledování.
Dalším důvodem může být hygiena. Vaše kočka chce udržovat čistotu na místě, kde jí, aby zabránila možné kontaminaci.
Vaše kočka může hrabat po podlaze u misky, protože se jí nelíbí to, co má v misce a chce své jídlo zahrabat. Nebo naopak, pokud spatříte svou kočku rytmicky a střídavě zvedat přední tlapky nahoru a dolů (provádí tzv. hnětení), znamená to, že má z jídla radost a cítí se spokojeně.
Bez ohledu na důvod je důležité mít na vědomí, že toto chování je pro kočku naprosto přirozené. Nemůžete očekávat, že kočka úplně přestane hrabat, když to dělá, aniž by o tom přemýšlela.
Můžete však vyzkoušet některé z uvedených tipů, které vám pomohou omezit toto chování a minimalizovat škody vašeho malého ničitele: odstraňujte nedojedené zbytky jídla, zkuste dávat menší porce jídla najednou, přesměrujte pozornost vaší kočky na hru po jídle (rozptýlení) nebo vyzkoušejte podložku pod misku s jídlem.