Máte doma kočku, která vás jako stín pronásleduje všude, dokonce i na místa, jako je koupelna nebo záchod.
Když se ležíte na pohovce nebo jdete v noci spát, je neustále vedle vás nebo na vás a někdy si možná připadáte jako vězeň, který je hlídán na každém kroku.
Vaše kočka od vás vyžaduje mazlení a náklonnost při každé příležitosti a když za sebou zavřete dveře, snaží se k vám dobýt a mňoukáním vás prosí, abyste jí otevřeli a mohla být s vámi.
Závislé kočky neustále skáčou a lehají si na věci, které právě používáte a odmítají se pohnout, dokud jim nezačnete věnovat pozornost.
Když se vrátíte domů, vaše kočka se vás drží jako klíště ze strachu, že ji znovu opustíte.
Poznáváte v tom vaši kočku?
V tomto případě můžete říct: moje kočka je na mě závislá.
Zajímá vás, jak poznáte, že je vaše kočka příliš přilnavá? V jakém okamžiku je pro vás kočičí láska příliš na to, abyste ji zvládli?
Milujeme kočky, které nám dávají najevo svou lásku, ale někdy může být jejich závislost příliš velká na to, abychom ji zvládli. A nenechte se mýlit, ne všechny láskyplné kočky jsou přilnavé.
Pojďme se nejdřív podívat na typické příznaky závislé kočky a následně na to, co můžete udělat, abyste snížili její závislost a vaše kočka měla větší sebedůvěru a jistotu a byla spokojená i bez vaší společnosti.
V předchozím článku Kočka je na mně závislá jsme si uvedli důvody, které se skrývají za kočičí závislostí.
Rozdíl mezi příliš milující a závislou kočkou
Většina koček si vytváří hluboké a pevné vazby se svým majitelem.
Studie, která se zaměřovala na typy připoutanosti kočky k člověku, zjistila, že 64 % koček má se svým majitelem bezpečné a jisté pouto. Možná je to překvapení pro ty, kteří si myslí, že se o nás kočky nestarají. Zbývajících 36 % koček mělo se svým majitelem nejisté pouto.
Výsledky odráží styly připoutanosti pozorované u lidských kojenců a jiných zvířat, včetně jiných primátů a psů.
V této studii nechali vědci každou kočku strávit dvě minuty v místnosti se svým majitelem, poté její majitel odešel a nechal kočku následující 2 minuty o samotě.
Když se majitel po 2 minutách vrátil, vědci pozorovali reakci koček na příchod svého majitele.
Kočky s jistým (bezpečným) typem připoutanosti vřele pozdravily své majitele, otíraly se o něho nebo umožnily fyzický kontakt, než šly prozkoumat místnost nebo si hrát s hračkou. Tyto kočky vykazovaly sníženou stresovou reakci po návratu majitele.
Kočky s nejistým-ambivalentním stylem připoutanosti se posadili na klín majitele a vyžadovaly neustálou pozornost, zatímco ty, které byly nejisté-vyhýbavé, se schovávaly nebo před fyzickým kontaktem utekly. Kočky s nejistým poutem zůstávaly ve stresu i po návratu majitele.
Kočky se také liší v tom, jak projevují náklonnost. Některé kočky si užívají fyzickou blízkost a vykazují zjevné známky připoutanosti, jako je olizování, mazlení, otírání se o člověka nebo schoulení se do útulného klína.
Některé kočky projevují připoutanost a náklonnost tím, že se zdržují v blízkosti svého člověka nebo alespoň ve stejné místnosti. Nemusí mít potřebu být ve fyzickém kontaktu, ale těší se z jeho společnosti a pociťují jistotu v jeho blízkosti.
7 příznaků závislé kočky: Jak poznat, že je vaše kočka na vás závislá
Je velký rozdíl mezi sebejistou a zdravou kočkou, která je příliš láskyplná a milující a chce být ve vaší společnosti a závislou kočkou, která postrádá sebejistotu a bez vaší blízkosti se cítí nejistě a trpí separační úzkostí.
Vaše kočka může projevovat svou závislost několika způsoby.
1. Neustále vás pronásledujete a nikdy nejste sami
Musíte si dávat pozor na každý krok a být pozorní při každém otevírání dveří.
Pokud jste tento týden alespoň jednou zakopli o svou milovanou kočku nebo pokud jste se naučili dívat se pod své nohy, když chodíte po bytě nebo venku, je pravděpodobné, že doma máte závislou kočkou, která vás chce mít stále pod svým dozorem.
2. Nechce vás nikam pustit a nenechá vás nic dělat
Prosím, nikam nechoď a zůstaň se mnou. Při odchodu se na vás vaše kočka smutně dívá a nechce se s vámi rozloučit.
Kočky rády upoutávají vaši pozornost, když spíte nebo jste zaneprázdněni sledováním televize nebo čtením knihy. A kočka, která vás opakovaně škrábe a hněte, aby upoutala vaši pozornost, by mohla být příliš přilnavá.
4. Nárokuje si vaši postel
Vaše kočka je jako vaše osobní vyhřívací deka, a to bez ohledu na to, jestli je teplo nebo zima.
Když si chcete lehnout do postele, máte smůlu: vaše postel je již obsazená někým jiným. Vaše kočka se může roztahovat a nárokovat si i váš polštář nebo váš gauč.
5. Mňouká jako by jí šlo o život
Závislá kočka může také častěji mňoukat, protože chce neustále upoutávat vaši pozornost. Toto chování je celkem běžné u příliš závislých koček.
Vaše kočka může mňoukat nejen, když jste doma, což někdy může být dost nepříjemné, ale i po celou dobu, co jste pryč. U kočky trpící separační úzkostí je toto chování častější.
6. Když nejste doma, vaše kočka nechce jíst
Tohoto typu závislé kočky se majitelé obávají nejvíce.
Vaše kočka jí málo nebo nejí vůbec, když nejste doma. To je časté především u koček, které trpí separační úzkostí. Když jsou sami, necítí se v bezpečí, a proto nechtějí jíst.
7. Chce, abyste dělali, na co je zvyklá
Přilnavá kočka rozhoduje o tom, kam se posadíte, lehnete nebo kde budete stát.
Pokud se posadíte na jinou židli nebo lehnete na druhou stranu postele, než je vaše kočka zvyklá, možná si všimnete, jak je z této změny rozrušená.
8. Vaše kočka je bojácná
Kočky mohou reagovat na neznámé lidi různými způsoby: mohou k nim běžet, aby se s nimi přivítali a pomazlili, mohou je ignorovat nebo se před nimi schovávat.
Pokud se pokaždé, když máte společnost, vaše kočka přilepí na vaše chodidla nebo nohy, je pravděpodobné, že máte závislou a nejistou kočku.
9. Vaše kočka vyžaduje neustálé hlazení
Kočka neustále vyžaduje hlazení. Ano, je příjemné a relaxační, když si vaše kočka na vás lehne a začne vrnět.
Pokud však vaše kočka k vám přiběhne pokaždé, když se posadíte nebo lehnete a vyžaduje vaši pozornost, je možné, že máte závislou a možná i unuděnou kočku.
10. Vaše kočka s vámi manipuluje
Vaše kočka velmi rychle přijde na to, jak snadno s vámi může manipulovat a co má udělat proto, abyste naplnili její potřeby.
Pokud přistoupíte na každý její rozmar a nestanovíte hranice, nemůžete se pak divit, že doma máte rozmazlenou a závislou kočku. Některé kočky nemají problém využít vaší slabosti.
Co můžete udělat, aby na vás kočka nebyla tak závislá
Někteří majitelé nemají problém se svými přehnaně závislými kočkami. Někdy však může být jejich přilnavé chování neuvěřitelně rušivé a frustrující.
Navíc je důležité mít na vědomí, že přílišná závislost na člověku může u kočky vést k depresi, separační úzkosti a zdravotním problémům.
Základem je pochopit důvody, které se skrývá za její závislostí. Poté můžete hledat způsoby, které by pomohly snížit závislost vaší kočky.
Můžete udělat několik věcí, abyste snížili její závislost, zlepšili život své kočky a pomohli jí zvýšit její pocit jistoty a sebevědomí.
1 Navštivte veterináře
Pokud si všimnete jakýchkoli změn v chování vaší kočky, měla by být návštěva veterináře první věcí, kterou uděláte. Tím vyloučíte možné zdravotní problémy skrývající se za přilnavostí vaší kočky.
Pokud veterinář zjistí, že se za její zavilostí skrývá zdravotní problém, začněte s léčbou a buďte k vaší kočce něžní. Během léčby jí nadále věnujte dostatečnou pozornost, kterou v této době obzvlášť potřebuje.
2 Dopřejte své kočce více pozornosti
To se může zdát na první pohled nelogické, když se snažíte naučit vaši kočku, aby byla více nezávislá.
Ale opak je pravdou. V mnoha případech stačí kočce častěji věnovat vaši pozornost, což je zejména důležité, pokud jste přivítali nového člena rodiny nebo se vaše kočka po novém přírůstku do rodiny stala závislou.
Pokud své kočce budete věnovat dostatečnou a pravidelnou pozornost ve stejnou dobu, je méně pravděpodobné, že se bude po zbývající dobu tak zoufale dožadovat vaší pozornosti.
Zkuste si každý den najít alespoň dva 15minutové úseky, které budete plně věnovat vaší kočce. Hrajte se s ní a pořádně ji prožeňte a unavte, hlavně před spaním, abyste měli v noci klid.
Do hry s kočkou se snažte začlenit mentálně stimulující aktivity, které ji zapojí a zabaví. Laserová ukazovátka, hračka na udici, pohybující se hračky a interaktivní hračky jsou skvělý způsob, jak věnovat kočce pozornost a zároveň ji přimět používat mozek.
3 Odrazujte vaši kočku od nežádoucího chování a povzbuzujte žádoucí chování
I když byste měli své závislé kočce věnovat více pozornosti, neměli byste to přehánět a nepodlehnout jejímu každému rozmaru (ano, je to těžké, ale jak si ji vychováte, takovou ji budete mít).
Navzdory vašim nejlepším úmyslům existuje šance, že byste mohli neúmyslně přispívat k přilnavosti své kočky tím, že neustále odměňujete její chování a věnujete ji svou pozornost.
Pokud vás vaše kočka škrábe, kouše nebo dělá nějaké jiné nepříjemné a možná nebezpečné věci, je nejlepší ji odradit od tohoto chování tím, že ji budete úplně ignorovat.
Ignorováním špatného chování posíláte vaší kočce jasný vzkaz: Nefunguje to a nebudu podporovat tohle tvoje chování, které se mi nelíbí. Pokud vaše kočka zjistí, že tím nezíská vaši pozornost, bude méně pravděpodobné, že to příště udělá znovu.
Když odrazujete kočku od špatného chování, nikdy nepoužívejte trest – fyzický ani psychický. Vyvarujte se křiku, bití a odstrkování. Kočky nereagují na tresty a nedokážou si spojit své nežádoucí chování s trestem.
Místo toho se zaměřte na to, abyste své kočce věnovali pozitivní pozornost ve vhodnou dobu a na vhodných místech, aby věděla, kdy a kde může očekávat tolik žádanou náklonnost. Budete tím podporovat chování, které se vám líbí a vaše kočka získá pozornost, o kterou usiluje.
Například: Pokud ji budete neustále hladit u jídelního stolu, bude si myslet, že je to místo, kde můžete od vás vyžadovat pozornost. Místo toho se s ní mazlete, když jste na pohovce a u jídelního stolu ji ignorujte – naučíte ji, že existuje vhodné místo a čas na mazlení.
Když sedí vaše kočka dál od vás a není neustále na vás přilepená, dejte ji pamlsek a pochvalte ji. Pouhým odměňováním za vhodné chování jí pomůžete dosáhnout větší nezávislosti a sebejistoty.
4 Udržujte stálou každodenní rutinu a odcházejte jako by o nic nešlo
Pokud je to možné, snažte se, aby vaše dny byly co nejpředvídatelnější. Pokud vaše kočka neví, co může každý den očekávat, je pravděpodobnější, že na vás bude závislá a hledat u vás zdroj jistoty, podpory a pohodlí, které ve svém životě postrádá.
Pokud vaše kočka vykazuje známky separační úzkosti, bude užitečné podívat se na způsoby, jak ji ujistit, že je v bezpečí.
Vytvoření rutiny pro vaši kočku, pokud jde o spaní a jídlo, může pomoci vytvořit zdravé návyky pro vaši kočku, což povede k tomu, že se vaše kočka bude cítit stabilně a bezpečně ve vaší domácnosti.
Kromě toho odcházejte z domova a vracejte se domů co nejpřirozeněji jako byste žádnou kočku neměli.
Pokud vaši kočku před odchodem zasypete pozorností, může být pak přilnavější, protože je to pro ni znamení, že odcházíte. Pokud se po návratu domů budete usilovně vítat se svou kočkou, bude to pro ni příliš stimulující a až příště budete odcházet, bude z toho ve větším stresu.
Místo toho se snažte potichu vyklouznout ze svého domu a vracejte se domů mnohem nenápadněji. Pokud to začnete dělat, vaše kočka bude v klidu bez ohledu na to, jestli jste zůstali doma nebo odešli.
5 Obohaťte prostředí své kočky a pomozte jí vybudovat její sebevědomí
Cílem je navodit pocit rovnováhy. Pocity bezpečí a důvěry vaší kočky by měly vycházet nejen z jejího vztahu s vámi a ostatními členy rodiny, ale také z toho, že se v domácím prostředí bude cítit pohodlně.
Obohacení prostředí je nejlepší způsob, jak zabránit nežádoucímu chování vaší kočky trpící separační úzkostí v případě vaší nepřítomnosti.
Vaše kočka se bude cítit lépe ve sém prostředí, pokud bude naplňovat její potřeby. A když bude vaše kočka sama doma, bude se také cítit bezpečněji.
Dopřejte vaší kočce místa, na kterých se může schovat jako například pelíšky nebo tunely. Vaše kočka by také měla mít možnost šplhat a brousit si drápky. Možná budete chtít zvážit koupi odpočívadla, které plní funkci škrabadla, úkrytu i místa na spaní.
Budete překvapeni, jak dobře bude vaše kočka reagovat na obohacení prostředí.
6 Pomozte kočce zvládnout změny v jejím životě
To je obzvlášť důležité, pokud víte, že vaše kočka má tendenci být úzkostná. Kočky nemají rády změny, ale některým změnám se vyhnout nemůžete.
V případě změny dělejte malé kroky, aby se se změnou vaše kočka snadněji vyrovnala a zvykla si na něco nového v jejím životě jako například na nového domácího mazlíčka, nové lidi a další změny v domácnosti.
Vaše kočka si nezvykne přes noc, ale s trpělivostí a důsledným posilováním můžete pomoci přilnavé kočce cítit se dostatečně bezpečně, aby si rozvinula zdravý pocit důvěry a nezávislosti, i v případech, kdy dochází ke změnám.
7 Pořiďte kočce společníka na hraní
Pokud se vaše kočka jen zřídka dostane do kontaktu s někým jiným kromě vás, může se cítit osamělá.
Pokud je to možné, zkuste popřemýšlet o pořízení nového kamaráda pro vaši kočku.
Zpočátku může vaše kočka vykazovat větší závislost, protože se musí o vaší pozornost a území dělit s někým dalším a může také pociťovat úzkost. Ale když si na nového domácího mazlíka zvykne, ocení jeho společnost, když nejste doma.
Nemusíte si nutně pořizovat další kočku jako domácího mazlíčka. Můžete si pořídit psa, který bude dělat vaší kočce společnost.
Pokud jste ve svém domě nedávno přivítali novou kočku, ujistěte se, že každá má vlastní toaletu (+ ještě jednu navíc) a misku na jídlo a že každá má mnoho míst, kam se může schovat.
Závěr: Závislá kočka je často nejistá kočka
Kočka, která má jisté pouto se svým majitelem, se cítí sebejistě a bezpečně, i když není poblíž svého člověka.
Závislá kočka se neustále dožaduje pozornosti svého pána, protože postrádá dostatečné sebevědomí a potřebuje ho, aby se cítila v bezpečí.
Některé kočky mohou projevovat znepokojivé množství připoutanosti ke svému člověku a v důsledku toho zažívají úzkost z odloučení, když jejich člověk není s nimi.
Některé kočky mohou dokonce odmítat jíst, pokud nejste doma.
Můžete udělat několik věcí, které pomohu snížit závislost vaší kočky a posílit její sebevědomí a nezávislost na vás.
Pokud je to možné, vytvořte z každého dne rutinu, aby vaše kočka měla jistotu a věděla, co má očekávat. V případě, že chcete něco změnit, postupujte pomalu, aby si vaše kočka mohla zvyknout a nepociťovala přílišnou úzkost a stres.
Dobrým nápadem je také obohatit její prostředí, aby se cítila bezpečně, i když nejste doma. A snažte se jí také pravidelně věnovat svou pozornost ve vhodných chvílích, aby si osvojila chování, které chcete. Pokud jí však budete věnovat pozornost neustále, bude si dělat, co se jí zachce.
Pokud se vaše kočka náhle stane na vás závislou a k tomu se přidají další změny v jejím chování, je důležité ji nechat zkontrolovat veterinářem. Může být nemocná a hledat ve vaší blízkosti zdroj bezpečí a útěchy.