Smutná kočka: Jak poznat, že je vaše kočka smutná a v depresi?

I kočky mohou být smutné, když prožívají těžké chvíle.

Pokud je vaše společenská a hlasitá kočka zničehonic tichá, je pravděpodobné, že je smutná a něco ji trápí.

Smutné a depresivní kočky se obvykle uzavírají a nechtějí trávit čas ve společnosti druhých.

Budou přirozeně i méně komunikovat se svým majitelem a nebudou mňoukat tolik jako dříve, když se vyžadovaly jeho pozornosti.

Můžete častěji slyšet vrčení a syčení své kočky, když se jí něco nelíbí, přestože předtím tyto zvuky u ní byly vzácnou záležitostí.

První věc, kterou byste měli udělat, když se vám vaše kočka zdá smutná, je návštěva veterináře. Je důležité zjistit, jestli příčinou její deprese není skrytý zdravotní problém, nemoc, zranění nebo bolest.

Pokud veterinář vyloučí zdravotní problémy, je na čase se zamyslet nad tím, jestli příčinou není určitá změna ve vaší domácnosti nebo v okolí, které by mohla u vaší kočky vyvolat smutek.

Proč je kočka smutná nebo v depresi?

Existuje mnoho důvodů, proč mohou být kočky vystresované a smutné.

Kočky jsou emocionální tvorové, které mohou rozrušit i drobné změny v jejich prostředí.

Podíváme se na některé z nejčastějších příčin smutku u koček, které by mohly být zodpovědné za změnu nálady vaší kočky.

1. Ztráta milovaného společníka

Pokud kočku opustí její milovaná přítel, může se jí po něm stýskat. Je skleslá a smutná, protože postrádá jeho společnost. 

Mnoho lidí říká o kočkách, že jsou rezervované a nezávislé a nemilují své majitele, ale ve skutečnosti tomu tak není.

Kočky jsou silně emocionální zvířata, o kterých je známo, že truchlí stejně jako lidé, když je opustí jejich milovaný přítel.

Kočky mohou být smutné a upadnout do deprese, pokud nedávno ztratily člena rodiny, se kterým měly blízký vztah.

Milovaný člen rodiny nemusí nutně zemřít, ale může se i odstěhovat. Kočka pouze vnímá, že s ní už netráví čas a že už nežije v prostředí společně s ní.

Kočky truchlí nejen nad ztrátou oblíbeného člověka, ale také nad ztrátou jiných zvířat, se kterými měly pevné pouto.

Pokud máte jinou kočku nebo psa, se kterými je vaše kočka nejlepší kamarádka, vaše kočka může být rozrušená, když ji opustí.

Pokud si myslíte, že smutek vaší kočky je způsoben ztrátou kočky nebo člena rodiny, je možné, že nový zvířecí kamarád by mohl zlepšit její náladu, i když to při prvním seznámení nemusí tak vypadat.

Ale kočka může být také smutná a v depresi po příchodu nového zvířecího člena. Kočky nemají rády změny a mohou bojovat s „náhradou svého starého přítele“.

Při seznamování postupujte pomalu a nejprve se ujistěte, že vaše kočka je skutečně připravena na příchod nového čtyřnohého společníka.

2. Bolestivé zranění

Kočka může být smutná a v depresi, když ji něco bolí a nemůže dělat to, co ji baví.

Pokud je vaše kočka zraněná nebo jí něco bolí, může být smutná a bez nálady na hraní a jinou zábavu, kterou si předtím užívala.

Menší zranění pravděpodobně nebudou mít takový vliv na chování kočky, ale závažnější zranění již mohou být příčinou její náhlé skleslosti a apatie.

Vaše zraněná kočka nemůže dělat to, co ji baví a co miluje, což může vést k depresi a smutku.

Kočky jsou vášnivými lovci, kteří milují hru. Pokud si vaše kočka například poraní nohu, nebude moci běhat, skákat a šplhat po svém odpočívadle.

Určitě si dokážete představit, jak se vaše kočka cítí frustrovaně a nešťastně, když nemůže dělat věci, které ji naplňují a uspokojují její potřeby.

Pocity smutku a deprese nezpůsobuje pouze nemožnost dělat uspokojující věci, ale i samotná bolest může přispívat k těmto negativním pocitům

Kočka vám nemůže jednoduše říct, že ji něco bolí a nepomáhá ani fakt, že kočky se instinktivně snaží svou zranitelnost skrýt.

Pokud byla vaše kočka zraněna, je důležité vzít ji ihned k veterináři. Vždy dodržujte jejich doporučení ohledně léčby nebo úlevy od bolesti, zatímco se její tělo zotavuje.

Mějte na paměti, že v některých případech mohou předchozí zranění nebo operace být pro kočku bolestivé po delší dobu.

3. Zdravotní problémy

Smutek a deprese může být také známkou zdravotních problémů. V tomto případě můžete většinou pozorovat i další příznaky.

Stejně jako zranění i nemoci mohou způsobit náhlou skleslost u vaší kočky.

Některá onemocnění způsobují podobnou bolest jako zranění a mohou ovlivňovat pohyblivost vaší kočky.

Jedním z běžných příkladů je artritida, bolestivé onemocnění, které postihuje klouby. Způsobuje chronickou bolest a ztěžuje vaší kočce pohyb, a to vše má vliv na smutek vaší kočky a její tiché vystupování.

Mnoho dalších vážných stavů také ovlivňuje štěstí vaší kočky.

Podívejme se na některé běžné nemoci, které způsobují depresi u koček:

  • Tukové onemocnění jater
  • Diabetes mellitus (cukrovka)
  • Zubní onemocnění
  • Felinní imunodeficientní virus (FIV)
  • Kočičí leukémie

To vše jsou vážné zdravotní stavy, které vyžadují okamžitou léčbu veterinářem.

Vaše kočka může být méně komunikativní, když trpí infekcí dýchacích cest. Pozitivnější je, že kočky mohou náhle ztichnout kvůli lehké infekci dýchacích cest. Vaše kočka však místo toho, aby byla odtažitější, začne se méně hlasitě projevovat.

Můžete si všimnout, že vaše kočka nemůže mňoukat, a její mňoukání je slabé a chraplavé. Toto onemocnění je doprovázeno dalšími příznaky běžného nachlazení jako je kýchání, ucpaný nos a rýma.

4. Změna v kočičím prostředí

Vaše kočka může být smutná nejen ze ztráty z milovaného společníka, ale i z dalších změn v prostředí, ve kterém žije.

I změna, kterou považujete za bezvýznamnou, může vaši kočku rozrušit.

Ano, kočky jsou velmi citlivá stvoření a milují rutinu a stále stejné prostředí, ve kterém nedochází ke změnám.

Když provedete nějakou změnu v těchto oblastech, může to vést k depresi a náhlé tichosti vaší kočky.

Jedním z nejběžnějších příkladů je příchod nového člena domácnosti – dítěte, kotěte nebo štěněte. Vy z toho máte samozřejmě radost, což se však nedá říct o vaší kočce.

Nový člen narušuje její území a vaše kočka se s ním musí dělit o své omezené zdroje (především o prostor) a bere jí vaši pozornost. To vše u ní vyvolává pocit stresu a deprese.

I malá změna ve vaší rutině, například jiná pracovní doba může vést k depresi.

Vaše kočka je zvyklá na vaši přítomnost a společnost v určitou denní dobu a když s ní nejste, může se cítit osamělá. To je obzvlášť patrné, pokud je změna náhlá.

Náladu vaší kočky mohou ovlivnit také významné změny ve vašem domově. I přemístění nábytku nebo její toalety mohou způsobit menší rozrušení u vaší kočky, i když největší rozrušení způsobí přestěhování do nového domu a náhlá změna prostředí.

Vaše kočka se po přestěhování může schovávat a všeho se bát a zpočátku může být velmi nejistá a tichá.

Jak poznat, že je kočka smutná?

Smutná kočka bude více odpočívat a spát a nebude mít náladu na hraní a společnost druhých.

Když se vaše kočka začne náhle chovat sklesle a bude s vámi méně komunikovat, téměř vždy je to známka deprese.

Vaše kočka se cítí mizerně a nemusí mít náladu na vaši společnost, a dokonce se vám může i vyhýbat.

Pokud chcete mít jistotu, že je vaše kočka skutečně smutná, pozorujte její chování, jestli se vám nepodaří zachytit další jemné známky kočičího smutku:

Málo energie a nezájem

Je pravda, že kočky milují spánek a spí v průměru 12 -16 hodin. Ale pokud začne vaše kočka více času trávit spánku, než je u ní obvyklé, je to důvod k znepokojení.

Když má vaše kočka málo energie, znamená to, že je smutná a nemá nákladu se pohybovat, hrát si s vámi nebo trpí nemocí, která vyčerpává veškerou její energii.

Pečlivě pozorujte svou kočku a všímejte si změn v jejím chování. To vám pomůže vyhodnotit, jak se její chování změnilo.

Změny návyků v péči o sebe

Kočky milují péči o sebe a stráví mnoho času úpravou svého kožichu.

Pokud je vaše kočka v depresi, bude o sebe méně pečovat. Můžete pozorovat, že vaše kočka se nečistí vůbec nebo v menší míře.

To se samozřejmě projeví i na vzhledu její srsti, která bude vypadat matně a bez lesku. U dlouhosrstých koček se mohou začít tvořit chuchvalce.

Změny chuti k jídlu

Ve většině případů bude smutná kočka méně jíst, když se necítí dobře. Ovšem některé kočky se mohou začít přejídat.

Přejídání je také jedním z běžných porodních příznaků u koček, a proto se ujistěte, že vaše kočka není březí.

Nežádoucí chování

Depresivní kočky často zapomínají na naučené chování jako je používání své toalety, přestože ji předtím bez problémů používaly.

V tomto případě je důležité zůstat v klidu a kočku za její chování netrestat. Vztek pouze zhorší její depresi a vaše kočka může mít pocit, že ji už nemáte rádi.

Agresivita

Kočky se mohou stát agresivnějšími, když jsou smutné. Jsou nevrlé a mohou na vás, jiného člena rodiny a domácí mazlíčky útočit.

Agrese a obranné chování kočky se projevuje syčením, vrčením, což jsou varování, která předchází škrábání a kousání. 

Co udělat, aby vaše kočka byla opět šťastná?

Je srdcervoucí pozorovat svou smutnou kočku, kterou očividně něco trápí. Můžete však vyzkoušet několik věcí, které jí zlepší náladu.

Když je vaše kočka smutná a skleslá, jste z toho také přirozeně smutní a skleslí.

Máte strach, že s vaší kočkou není něco v pořádku. Pohled na kočku, která je bez energie a bez zájmu, je srdcervoucí.

Prvním krokem by vždy měla být návštěva vašeho veterináře. Je zásadní vyloučit jakékoli zdravotní příčiny nebo zranění.

Váš veterinář vám může položit otázky ohledně nedávných změn v životě vaší kočky, které by mohly způsobit náhlou uzavřenost vaší kočky. Může vám také poradit, jak zlepšit její náladu.

V některých případech může předepsat léky proti úzkosti nebo můžete sami vyzkoušet přírodní prostředky na uklidnění a snížení stresu u vaší kočky.

Vždy se řiďte radami svého veterináře a pozorujte, jestli nedojde ke zlepšení nálady vaší kočky. Pokud zůstane nadále smutná, domluvte se s ním na další návštěvě.

Mezitím můžete vyzkoušet několik dalších tipů, které by mohly vaši smutnou kočku rozveselit a opět v ní probudit její šťastné já:

Hýčkejte a hlaďte svou kočku

Uklidnění a povzbuzení z vaší strany může vaší kočce pomoci. Pokud si všimnete, že je vaše kočka smutná, přistupujte k ní pomalu, abyste zjistili, jestli má na pohlazení náladu.

Nejlepší je si kleknout a natáhnout ruku před její obličej a vyčkat, jestli se sama o vaši ruku otře a tím vám řekne, že touží po pohlazení.

Někdy pomůže projevit trochu vaší lásky a věnovat jí svůj čas a péči.

Tip: Jak dát kočce najevo lásku.

Mluvte na svou kočku

Můžete také zkusit mluvit se svou kočkou každý den. Vaše kočka moc dobře zná váš hlas a může ji váš hlas uklidňovat.

Tím, že na ni budete mluvit, jí také ukážete, že vám na ní záleží. Je to skvělý alternativní způsob, pokud vaše kočka nereaguje dobře na vaše hlazení nebo se vůči vám chová agresivně.

Vaše kočka se může cítit osaměle, když je sama doma. Když na ni budete mluvit, bude za vaši společnost a péči šťastná. Osamělost může být jednou z hlavních příčin deprese.

Hrajte si s ní pravidelně

Když je kočka tichá a uzavřená, nemusí být tak jednoduché ji vylákat ke společné hře. Ale zkoušejte to a snažte se svou kočku zapojit, abyste jí zlepšili náladu.

Pohyb je důležitý a dochází při něm k uvolňování endorfinů v mozku. Pomáhá také zlepšit váš vzájemný vztah.

Zkuste ji nalákat jejími oblíbenými hračkami nebo můžete vyzkoušet i nové hračky

Vyzkoušejte feromonové produkty

Feromony jsou uklidňující látky, které kočky přirozeně produkují. Nabízené produkty obsahují uměle vyrobené feromony a jejich uvolňování do prostředí může mít uklidňující účinek na kočky. 

Závěr: Smutná kočka má ke svému smutku svůj důvod

Je velmi frustrující, když je vaše kočka smutná a skleslá a vy nevíte, co je špatně.

Pokud je vaše kočka viditelně v depresi, je jasné, že to jsou její skutečné pocity.

Náhlé změny v chování jako je nižší chuť k jídlu a nezájem o činnosti, které ji předtím bavily, jsou obvykle známkou toho, že s vaší kočkou není něco v pořádku.

A pokud je vaše kočka náhle skleslá a odtažitá, je pravděpodobné, že trpí depresí.

Pokud chcete mít jistotu, že je v pořádku, vezměte ji nejdříve na vyšetření ke svému veterináři.

Když uvidíte svou kočku smutnou, první, co vás napadne je, že není šťastná a že o ní dostatečně nepečujete. 

Možná došlo ke změně ve vaší domácnosti nebo každodenní rutině, kvůli kterým se vaše kočka cítí nejistě a zranitelně. Pokud je to příčinou její deprese, její nálada se po čase zlepší a opět bude spokojenou kočkou užívající se života.

Pokud chcete zlepšit náladu své kočky, vyzkoušejte do jejího života začlenit pravidelnost, každodenní hraní a také mazlení.

Bez ohledu na příčinu smutku vaší kočky je nejdůležitější vaše trpělivost. Smutná kočka může být i nemocná nebo zraněná.

Smutná kočka se může začít chovat způsobem, který si nepřejeme: vykonávat potřebu mimo záchod nebo být agresivnější. Nikdy svou kočku za toto chování netrestejte, místo toho se jí snažte porozumět a hledejte odpověď na otázku, proč to dělá a co ji k tomu vede.

Napsat komentář