Všichni známe to vzácné a uklidňující předení našeho kočičího mazlíčka. Kočičí vrnění dokáže roztát snad každého.
Ale pro kočka přede?
Kočičí předení máme spojené se štěstím a spokojeností naší kočky. Ano, mnoho koček přede, když se s vámi mazlí, když se sluní nebo leží na svém oblíbením místě.
Ale ne vždy kočka přede jen, když je šťastná. Může vrněním vyjadřovat i jiné emoce jako stres, strach nebo nervozitu.
Kočka také přede, když ji něco bolí nebo když umírá. Vrněním sama sebe uklidňuje, je to pro ni něco jako ukolébavka.
A co je nejvíce překvapivé, bylo prokázáno, že kočka dokáže sama sebe předením uzdravovat. Frekvence předení u koček také stimuluje regeneraci kostí.
Teď vyvstává otázka: Jak poznáte, jestli se jedná o spokojení nebo nervózní předení? Co když ji něco bolí?
Důležité je sledovat řeč těla vaší kočky. Je uvolněná a má přivřené oči nebo je v napětí, mrská ocasem, má rozšířené zorničky a sklopené uši? Podle toho můžete odhadnout, jestli se jedná o spokojené vrnění.
V každém případě je předení pro kočku také způsob, kterým se uklidňuje ve stresující nebo obtížné situaci. Například při návštěvě veterináře nebo při porodu, kdy v prvním případě se kočka snaží sama sebe utěšit, zatímco v druhém je vrnění klíčové pro přežití koťat v prvních dnech jejich života.
Pojďme se společně ponořit do jedinečného světa kočičího předení a vrnění.
5 důvodů, proč kočka přede
Kočičí předení zůstává tak trochu záhadou. Nikdo nemůže říct s jistotou, proč vaše kočka vrní.
Přesto existuje několik teorií, kterými se snažíme vysvětlit kočičí předení. A když vezmete v potaz vnější okolnosti, za kterých vaše kočka přede, můžete odhadnout, jestli se jedná o vrněné spojené s pozitivními nebo negativními emocemi.
1. Kočka přede, protože je spokojená
Kočka nejčastěji přede, když je spokojená a tím dává vědět svému člověku a dalším kočičím kamarádům, že je šťastná, když ji někdo hladí nebo čistí či kartáčuje její srst. A tím je také povzbuzuje k pokračování této příjemné činnosti.
Leží vaše kočka na podlaze nebe na parapetu a vyhřívá se na sluníčku? Nebo spí na zádech na vaší posteli s uvolněným výrazem, který vypadá jako úsměv na její tváři? Nebo leží na vašem klíně, přede, má přivřené oči a vypadá uvolněně?
Tak to máte doma spokojenou vrnící kočku, která je šťastná a spokojená.
Předením vám kočka dává najevo svou lásku a říká vám tím, že se ve vaší blízkosti cítí šťastně.
Předení kočky může být také doprovázeno hnětením, které pochází z období, kdy byla kotětem. Pokud začne hnít ve vaší blízkosti, chce se s vámi mazlit nebo si chce připravit pohodlné místo na spaní.
2. Kočka přede, když je zraněná, nemocná nebo ve stresu
Ale přede kočka jen, když je spokojená?
Ne tak úplně.
Kočky také předou, když se cítí úzkostlivě, ve stresu nebo když je něco bolí.
V takovém případě by předení bylo podobné tomu, jak lidé se uklidňují pláčem, smíchem, nebo různým rozptýlením, když jsou nervózní, mají strach nebo je něco bolí.
Předpokládá se, že vrnění kočka používá k tomu, aby sama sebe uklidnila. Jak už jsme se zmínili, předpokládá se, že frekvence jejich předení napomáhá skutečnému fyzickému léčení.
Kočičí předení funguje podobným způsobem. Vibrace vyvolané vrněním mohou pomoci vylučovat endorfiny, o kterých se předpokládá, že pomáhají zmírnit stres. Cítíte se uvolněně, když vaše kočka spokojeně vrní na vašem klíně? Představte si, jak ona se musí cítit spokojeně!
3. Kočka předením poskytuje terapii sama sobě i ostatním
Terapie předením byla pozorována veterináři u mnoha koček. Kočka si lehne se svým zraněným nebo nemocným přítelem a vrní.
Proč to dělají?
K překvapení všem se ukázalo, že frekvenční rozsah kočičího předení stimuluje regeneraci kostí a tkání. Je možné, že toto terapeutické předení pomáhá při zotavení kočky.
Léčivá schopnost předení nejen pro kočku, ale i pro člověka
Když kočka přede, její hlasivky se chvějí přibližně mezi 25-150 vibracemi za sekundu a mohou se pohybovat v rozmezí od 25 do 520 Hz.
A právě při 25-140 vibracích za minutu má předení kočky léčivé účinky a může přinést úlevu při bolesti a stimulovat hojení tkání a kostí (je to velmi podobné vysoce intenzivnímu cvičení, které má přínos pro kosti).
Které léčivé účinky má předení na kočku a na člověka?
- Předení uvolňuje endorfiny (hormony štěstí) u koček a může to samé dělat i u lidí. Tím se snižuje hladina stresových hormonů, což pomáhá při hojení, snižování krevního tlaku a pomáhá lidem k rychlejšímu uzdravení při onemocnění.
- Je prokázáno, že ta samá frekvence jako má předení pomáhá při hojení zlomených kostí, opravě kloubů a šlach a při hojení ran.
- Kočky jsou známé pro svou schopnost rychle se uzdravit, pokud mají zlomené kosti. Navíc je u nich výskyt problémů s klouby a rakoviny kostí velmi nízký.
- Je možné, že kočičí vrnění může také pomoci lidem rychleji se uzdravit.
- Klinická pozorování koček, které trpěly onemocněními horních cest dýchacích vyvolávající dušnost nebo potíže s dýcháním, naznačují, že předení pomáhá kočce mnohem snadněji dýchat. Ve skutečnosti nejsou respirační potíže související se srdečním onemocněním u koček tak časté jako u psů a lidí. Pokud trpíte dýchacími problémy, blízký kontakt s vrnící kočkou by vám mohl pomoci snadněji dýchat.
- Existuje mnoho příběhů lidí trpící migrénami, jejichž bolesti hlavy se zmírní nebo zmizí, když leží s hlavou blízko kočky, která přede.
- Zahojit kosti a vyléčit rány
- Vybudovat svaly a opravit šlachy
- Usnadnit dýchání
- Zmírnit bolest a otok
To by mohlo také vysvětlovat, proč jsou kočky schopny přežít pády z výšek a mívají po operacích méně komplikací než psi.
4. Předení jako forma komunikace
Kočičí vrnění je také považováno za formu komplexní kočičí komunikace, kterou sděluje pozitivní i negativní emoce a rozpoložení mysli.
Přišli jste domů z práce a vaše kočka je šťastná, když vás vidí? Přiběhne k vám, začne se vám otírat o nohy a možná se chce s vámi i pomazlit. A přitom slyšíte hlasité předení. Kočka se vám tím snaží říct, že je šťastná, že jste přišli domů.
Když se k vrnění přidá i mňoukání, můžete předpokládat, že vaše kočka po vás něco chce a s největší pravděpodobností to bude jídlo.
Navíc se zdá, že kočky předou s větší naléhavostí, když jsou hladové.
Kdy jste jí naposledy vyměnili toaletu? Chodí vaše kočka kolem oblasti, kde je umístěna její toaleta? Možná chodí sem a tam od toalety k vám a hlasitě vrní (a možná i mňouká) pokaždé, když se dostane k toaletě? Asi se vám tím snaží říct, že je na čase ji vyčistit.
Zvedli jste svou kočku do náruče, abyste se s ní pomazlili? Pokud vrní, nemusí to nutně znamenat, že se jí to líbí a že je spokojená. Sledujte její řeč těla, abyste rozluštili, jak se cítí.
Pokud se svíjí a snaží se dostat z vaší náruče nebo začne na vás syčet, kousat vás či zarývat drápy do vašeho oblečení, říká vám tím: Dej mě dolů, už toho mám dost. Pokud spokojeně sedí a působí uvolněně, máte její souhlas a jste v bezpečí před jejím útokem a můžete pokračovat v mazlení.
5. Kočka přede, když je hladová nebo něco od vás chce
Je velmi pravděpodobné, že domácí kočky se postupem času naučily, jaký vliv má jejich předení na lidi, kteří je krmí a starají se o ně.
Některé kočky předou, když je čas jídla. Britští vědci studovali zvuky, které domácí kočky vydávají, když mají hlad a když nemají na jídlo ani pomyšlení a chtějí se třeba pomazlit nebo se prostě cítí relaxovaně. V každé situaci vrnění zní odlišně.
Navíc zjistili, že lidé, kteří nejsou majiteli koček, dokážou rozeznat rozdíl mezi různými druhy vrnění.
Když kočky předou pro jídlo, spojí své normální vrnění s naléhavější a méně příjemnou vysokofrekvenční zvukovou složkou připomínající pláč nebo mňoukání, které je podobné pláči dítěte. Odborníci se domnívají, že lidé na tento zvuk budou stejně jako na zvuk dětského pláče více reagovat a vyvolá to v nich potřebu postarat se o svou kočku a dát ji najíst.
Když se kočky snažily přimět své majitele, aby je nakrmili, frekvence jejich předení se zvýšila na 220 až 520 Hz (klasické předení se pohybuje od 25 do 150 Hz), což se podobá frekvenci dětského pláče.
Jejich výkřiky „nakrm mě“ se skrývají v tom, co může znít jako předení.
Když se nad tím zamyslíte, je to od nich celkem rafinované.
Tím, že tento výkřik začlení do předení, které si běžně spojujeme se spokojeností, ve vás úspěšně vyvolají žádoucí odezvu – a prosebné předení je pro lidi a jejich uši pravděpodobně příjemnější než otevřené mňoukání.
Tyto studie naznačují, že kočky dokážou manipulovat svým předením tak, aby mohly svým majitelům sdělovat odlišné věci.
Jak kočka přede – biologie vrnění
Kočky stejně jako jejich schopnost vrnět jsou jedinečné. Teď, když jsem se řekli důvody, proč kočky vrní, pojďme se podívat na to, jak kočky předou.
Zajímavým faktem je, že kočky nemají nějakou jedinečnou část těla nebo hlasový orgán, který by jim umožňoval předení.
Otázka, jak kočky předou, bylo dlouho dobu předmětem debat. Někteří si mysleli, že to souvisí s krví proudící do dolní duté žíly, která přenáší odkysličenou krev do pravé části srdce.
Ale s dalším výzkumem se zdálo pravděpodobnější, že předení začíná jako signál z centrálního nervového systému, který se šíří do svalů v hrtanu kočky, což způsobuje rychlé pohyby těchto svalů.
Jak se tyto svaly rozšiřují a stahují hlasivkovou štěrbinou – část hrtanu, která obklopuje hlasivky – vzduch procházející kolem svalů vibruje pokaždé, když se kočka nadechne nebo vydechne. Výsledek? Vibrace, které můžeme cítit a slyšet jako známé předení.
Svaly pracují jak při nádechu, tak při výdechu, což vytváří dojem, že kočky mohou vrnět nepřetržitě.
I když si je věda nyní poměrně jistá, že jde o tento proces, neexistuje žádná definitivní odpověď na to, co spouští tuto reakci. Největším vodítkem je neurální oscilátor hluboko v kočičím mozku, který jinak nemá jasný účel a který pravděpodobně aktivuje biologický proces předení.
Ale pokud se ten nervový oscilátor spustí, je to jen tehdy, když je kočka šťastná?
Ne, nemusí to být pouze v případech, kdy je kočka šťastná, ale i když se cítí ve stresu a snaží se uklidnit.
Zatímco všechny domácí kočky a některé divoké kočky (pumy, oceloti, gepardi, rysy) mohou vrnět, lvi, tygři a jaguáři vrnět neumí. Obecným pravidlem je, že kočky, které umí řvát, nemohou vrnět a kočky, které umí vrnět, nemohou řvát.
Kdy kočky začínají vrnět?
Koťata začínají vrnět, když jsou jen několik dní stará.
Koťata se rodí slepá a hluchá, a proto se spoléhají na vibrace z předení, které vysílá jejich matka.
Vrnění je prostředek komunikace s jejich matkou, které také pomáhá matce určovat jejich polohu, když mají hlad a chtějí nakrmit. Předením dávají své matce vědět, že jsou v pořádku a pomáhá jim vytvořit poutu se svou matkou.
Vrnění matky pomáhá koťatům najít její teplý kožíšek a pomáhá jim dostat se ke krmení. Kočičí matka také používá předení k uklidnění svých koťat při kojení, je to podobné, jako kdyby lidská matka zpívala svým dětem ukolébavky, když je krmí.
Když se koťata krmí, tisknou přitom tlapky k bříšku matky a pohybují s nimi, aby stimulovala tok mléka od svých matek, a je velmi běžné, že koťata předou při tomto tzv. „hnětení mléka“.
Toto chování si mnoho koček přeneslo i do dospělosti. Určitě jste si všimli, že vaše kočka při předení často „hněte mléko“. Pokud to dělá, můžete si být jisti, že je spokojená, neboť jí to připomíná kotěcí období.
Proč kočka přede a pak vás kouše?
Stalo se vám někdy, že by vám kočka ležela na klíně a spokojeně předla v jednom momentě a pak vás zničehonic kousla? Proč to udělala?
Je možné, že se vaše kočka necítila dobře a při hlazení jste se dotkli citlivého místa a nebo jste se příliš dlouho dotýkalo jednoho místa, což ji začalo dráždit. A nebo možná vám vaše kočka dala láskyplný kousanec, který svědčí o její lásce.
Kousání může také pramenit z agresivity, proto je důležité pozorně sledovat, co se vaší kočce líbí, co má ráda a co naopak ne, abyste zabránili dalším kousancům.
Vaše kočka vás nekousne, pokud k tomu nemá důvod, je důležité kočce nechat prostor. Vždy pozorně sledujete řeč těla vaší kočky.
Proč kočka nepřede nebo přestala příst?
Některé kočky prostě nepředou.
Můžete být z toho zklamaní, ale neznamená to, že kočka, které nepřede, není spokojená a šťastná. I bez předení si můžete být jisti, že vás vaše kočka má ráda, jen svou lásku projevuje jiným způsoby.
Je ale možné, že její předení je tak tiché a jemné, že ho nedokážete zachytit.
Až se příště budete se svou kočku mazlit, jemně položte prsty na její hrdlo, přímo pod bradou, nebo na její hruď. Je pravděpodobné, že ucítíte jemné vibrace a když přiblížíte obličej k vaší kočce, možná i uslyšíte nepatrné zvuky připomínající předení.
Každá kočka je individuální a nemusí používat předení jako formu komunikace. Místo toho může vaše kočka, která nevrní, používat svou řeč těla, aby od vás dostala jídlo nebo náklonnost.
U koček narozených divoké kočce je větší pravděpodobnost, že nebudou vrnět. Předpokládá se, že divoké kočky odrazují svá koťata od předení, protože nechtějí, aby zvuk přitahoval predátory. Je také známo, že divoké kočky bývají obecně tišší ve srovnání s domácími kočkami.
Je také možné, že vaše kočka je jinak naprosto zdravá, ale má nějaký nedostatek v hlasivek nebo dýchacího systému a není schopna vydávat tento zvuk.
Pokud však máte kočku, která dříve často vrněla, ale náhle přestala, může to být způsobeno stresem nebo dokonce zdravotním problémem.
Pokud pozorujete další příznaky jako snížená chuť k jídlu, apatie, zvracení, průjem, schovávání se nebo změnu toaletních návyků či jiné změny v chování vaší kočky, je na místě návštěva veterináře.
Závěr: Jak poznám, proč kočka přede?
Výzkumy naznačují, že kočky mohou příst z různých důvodů, přičemž předení stejně jako syčení a vrčení používají k vyjádření svých pocitů spokojenosti a štěstí a ke komunikaci s vámi.
Kočka může také vrnět, aby sama sebe uklidnila nebo se dokonce vyléčila. To je důvod, proč kočky často vrní, když jsou zraněné, nemocné nebo se cítí vystresované nebo vyděšené.
Některé kočky budou vydávat pronikavější, naléhavější předení, když od vás něco chtějí, pokud je například čas večeře a chtějí od vás jídlo.
Klíčem k pochopení kočičího vrnění je znalost vlastní kočky a jejího chování. Stejně jako lidé mohou používat jednu komunikační metodu k předávání různých emocí nebo myšlenek, například plakat smutkem nebo radostí, mohou také kočky používat předení k vyjádření různých emocí a toho, co právě prožívají a jak se cítí.
Ať už je důvod jakákoli, je důležité pozorovat vaší kočky, řeč jejího těla a celkovou situaci, ve které se nachází. Budete tak schopni odhadnout, jestli předením vyjadřuje spokojenost, stres nebo bolest a můžete tak lépe porozumět potřebám a preferencím vaší kočky.
Kočka předením sama sebe také léčí. Je to jejich tajná zbraň. To může být také důvod, proč se věří, že kočky mají devět životů. Existuje starý veterinární citát o předení; „Když dáte kočku a hromadu zlomených kostí do stejné místnosti, kosti se zahojí.“
Vrnění uklidňuje a uvolňuje endorfiny jak u samotných koček, tak u lidí kolem nich. Můžeme být šťastní, že doma máme vrnící kočku a že si můžeme užívat její společnost a výhody jejího sladkého předení.