Proč má kočka drsný jazyk? Hraje důležitou roli v kočičím životě.

Zažili jste to na vlastní kůži. Vaše kočka vám projevila svou lásku tím, že vám olízla obličej nebo ruku. Co jste cítili? Bylo to jemné nebo drsné?

Určitě jste přitom pocítili zvláštní drsnost kočičího jazyka. Je to podobné jako by vám po kůži někdo přejel smirkovým papírem.

Pokud se ke své kočce dostanete opravdu blízko, když zívá nebo se čistí, možná jste si dokonce všimli podivného hrbolatého vzhledu kočičího jazyka.

Proč má ale kočka drsný jazyk?

Kočičí jazyk je drsný, protože je potažený dozadu směřujícími ostny, nazývanými papily. Tyto ostny se skládají z proteinu kreatin, který je také součástí kočičích drápů, chlupů, lidských nehtů a vlasů.

Drsný jazyk u koček hraje zásadní roli nejen při jídle a pití.

Papily na kočičím jazyku slouží k trhání masa z kostí kořisti a drsný jazyk je také základním nástrojem pro úpravu srsti: odstraňování uvolněných chlupů a nečistot při čištění srsti.

Kromě toho drsný jazyk pomáhá kočce při regulaci tělesné teploty.

Nemusíte se však obávat, že by vám vaše kočka svým drsným jazýčkem sedřela kůži nebo vám ji podráždila. Na to nejsou její papily dostatečně ostré.

Ale pokud byste se nechali svou kočkou olizovat jako lízátko, mohla by se vám prolízat až do krve.

Pojďme se blíže podívat na tento víceúčelový kočičí nástroj.


Proč má kočka drsný jazyk?

Papily jsou odpovědné za drsnost kočičího jazyka. Jedná se o malé, duté ostny, které pokrývají jazyk.

Drobné papily mají tvar a úhel velmi podobný kočičím drápkům, jejich ostnatý tvar je zakřivený dozadu a směřují k zadní části kočičí tlamy.

Papily jsou nezbytné pro zdraví koček a jsou zcela přirozené. Drsný jazyk mají i ostatní kočkovité šelmy včetně lvů a tygrů.

Pokud byste se pod mikroskopem podívali na kočičí jazyk, vypadal by, jako by byl pokrytý chlupy, což jsou ve skutečnosti papily.

Papily na kočičím jazyku jsou extrémně důležité. Bez nich by kočka měla potíže s prováděním každodenních činností.

Kočky zkoumají svět svými ústy a používají jazyk k různým účelům. Papily na jazyku usnadňují mnoho věcí v kočičím životě.

Pojďme se podívat na důvody, proč kočka má drsný jazyk.


1. Drsný jazyk je zásadní pro péči o srst

Hákovité ostny na drsném kočičím jazyku pomáhají s čistěním srsti a s distribucí oleje.

Kočky jsou často samotářským druhem, a proto je tento víceúčelový nástroj ideální pro jejich přirozené prostředí, kde se musí spoléhat samy na sebe, když se starají o srst a pečují o ni.

Pokud by kočka neměla drsný jazyk, měla by problém udržet svou srst čistou a upravenou.

Tyto malé ostny na jazyku směřují dozadu, tedy proti růstu srsti. Když se vaše kočka olizuje, je to stejné, jako kdybyste si česali vlasy hřebenem.

Podle jedné studie je účinnost kočičích papil srovnatelná s hřebenem.

Každá papila na jazyka má na špičce dutou dutinu, která spontánně nasává sliny z tlamy a poté je uvolňuje na chlupy a svým jazykem je pak rovnoměrně rozprostírá po srsti.

Proč kočku je olizování příjemné, protože pocit, který při péči o srst zažívá je podobný hlazení.

Kočičí sliny také slouží jako přírodní antiseptikum. Pokud si kočka bude olizovat otevřené rány, zkrátí tím dobu potřebnou k hojení.

Pomocí slin kočka distribuuje olej po své srsti, čímž zabraňuje tomu, aby se srst mastila, hrudkovala nebo tvořila chuchvalce.

Pokud se kočka nebude po určitou dobu čistit (nejčastěji, když je nemocná nebo má bolesti), bude to jasně viditelné.

Její srst bude bez lesku a celkově vypadat zanedbaně. U dlouhosrstých koček se budou tvořit chuchvalce.

Stinnou stránkou papil na jazyku je fakt, že se na ně chlupy při každodenní péči přilepí a kočka je nedokáže vyplivnout, a proto je obvykle spolkne, což může vést k tvorbě bezoárů v žaludku.

Většina koček si dokáže s bezoáry poradit a přirozeně je vyloučí na záchodě nebo zvracením.

U dlouhosrstých plemen to však může být problém. Dlouhé chlupy se s větší pravděpodobností nabalí v žaludku a vytvoří větší bezoáry, které mohou vést k zablokování střev.

Můžete pomoci své kočce v odstraňování odumřelých chlupů tím, že ji budete pravidelně česat, což je obzvlášť důležité u dlouhosrstých plemen.


2. Drsný jazyk pomáhá při jezení

Ve volné přírodě pomáhá kočce drsný jazyk o extrémně účinnému odstranění masa z kostí.

Kočky jsou výluční masožravci, to znamená, že potřebují k životu živočišné bílkoviny.

Papily na kočičím jazyku zajišťují, že nedojde k plýtvání sebemenších zbytků jídla. Drsný jazyk jim umožňuje získat maximum výživy z jejich kořisti tím nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem.

Drsný jazyk je také užitečný při jezení konzerv. Mokré jídlo, které kočka nabere do tlamu, přilne k papilám na jazyku.

Kočky nedokážou žvýkat ze strany na stranu, pouze pohybují zuby nahoru a dolu.

Mnoho koček se žvýkání úplně vyhýbá a raději polykají sousta vcelku.

Papily drží toto jídlo na místě, dokud není kočka připravena žvýkat, čímž se minimalizuje riziko udušení.

Papily hrají také důležitou roli ve vnímání chuti. Kočkovité šelmy mají poměrně málo chuťových pohárků – pouhých 473 ve srovnání s 9 000, které májí lidé.

To je důvod, proč jsou kočky lhostejné k výrazným chutím a nedokážou ochutnat sladkou chuť.

Papily rozpoznávají texturu a teplotu jídla. Není tedy divu, že mnoho koček jí pouze konzervy a kapsičky, které mají pokojovou teplotu. To odpovídá teplé kořisti, kterou si uloví v přírodě.

Kočka se pravděpodobně jídla v misce nedotkne, pokud pomocí papil zjistí, že jste jí dali studení jídlo nebo když se jí nelíbí textura jídla.


3. Drsný jazyk pomáhá při pití vody

Papily na jazyku jsou duté. Kočky do nich nabírají vodu, kterou poté rychle spolknou.

Kočky používají své papily k tomu, aby při pití odporovaly fyzikálním zákonům (1).

Na rozdíl od lidí a jiných zvířat kočky nepoužívají k pití vody ústa, místo toho používají svůj jazyk jako lžíci, kterou vodu naberou a dopraví do své tlamy.

Jedná se o velmi účinný způsob pití. A také poskytuje kočce jednu velkou výhodu.: kočka může zůstat bdělá a ostražitá při pití, což je velmi užitečná dovednost pro teritoriální a samotářské zvíře.

Kočky ohnou horní stranu jazyka dolů. Špičku jazyka poté strčí do vody, která se nalepí na papily jazyka a kočka zavře tlamu dříve, než si o slovo řekne gravitace.

Tento proces se odehrává během mrknutí oka. Předpokládá se, že kočky provádějí tuto akci až 4krát za sekundu, což je jeden z důvodů, proč kočky tráví tak málo času u misky s vodou.

Tip: Kolik vody by měla kočka vypít?


4. Drsný jazyk pomáhá kočce při ochlazování

Papily na kočičím jazyku se naplní slinami, kterými kočka při olizování smáčí svou kůži a ochlazuje se tím.

Kočka svým drsným jazykem rozprostírá sliny po své kůži. Sliny se poté vypaří, čímž se sníží tělesná teplota kočky.

Kočky mají potní žlázky pouze na tlapkách. Proto se předpokládá, že péče o srst pomáhá při regulaci teploty a že 1/3 ztráty vody je způsobena odpařováním slin ze srsti.

Bez těchto papil by sliny na povrchu jazyka smáčely pouze horní vrstvu srsti a spodní vrstva by zůstala nedotčená.

Zatímco sliny v dutinách papil tvoří pouze 5 % celkové tekutiny na povrchu jazyka, výška papil umožňuje, aby se tento objem rozšířil podél kořínků chloupků.

Olizování může kočce poskytnout až 25 % potřebného chlazení pro regulaci tělesné teploty.

Teplotní rozdíl mezi kůží a srstí kočky může být díky slinám představovat až 17 °C. 

To může být kritické během nejteplejších měsíců roku. Možná jste si všimli, že se vaše kočka v létě více čistí a důvodem je snaha se ochladit a vyhnout se přehřátí.

Vzhledem k tomu, že se kočky rády opalují, je péče o srst o to důležitější.


5. Drsný jazyk má svůj účel i při lovu kořisti

Drsný jazyk pomáhá přidržovat kořist, která nemá tak šanci uniknout z kočičího sevření.

Papily na jazyku jsou jako organické lepidlo, které drží kořist v tlamě kočky do té doby, dokud jí nezasadí smrtící kousnutí.

Navíc jsou papily jako malé pilky, které odstraňují maso z kostí. Kočka se tak může dostat přímo k masu své kořisti a může také spolknout jen to, co považuje za bezpečné.

Samozřejmě, že domácí kočky nemusí k odstraňování masa používat jazyk, pokud je nekrmíte BARF, ale stále si zachovávají svůj lovecký instinkt.

Využijí každé příležitosti ulovit malá zvířata, jako jsou myši nebo ptáci, které mohou sníst v celku, ale příležitostně se jim podaří ulovit i větší kořist.

Velké druhy koček, jako jsou lvi, samozřejmě nesežerou ulovenou kořist vcelku a tyto drsné jazyky jsou dobře přizpůsobeny k odřezávání masa z kostí.

Tím efektivně dostane z kořisti veškeré živiny a zároveň zamezí riziko ucpání nestravitelnými kostmi, zobáky, křídly a peří. 

Pokud vaše kočka ráda žere svou ulovenou kořist, hrají papily stejně zásadní roli.

Kočičí zuby jsou sice dostatečně silné k tomu, aby překously kosti, ale ty mohou představovat zdravotní riziko. Kočka by se mohla těmito malými kostmi udusit.


4 druhy papil na jazyku

Kočka má na jazyku 4 typy papil, přičemž každý z nich plní jiný účel.

Nitkovité papily (papillae filiformes)

Nejhojnějším typem jsou nitkovité papily. Ty směřují dozadu a pomáhají s česáním a odstraňováním masa z kostí kořisti.

Nacházejí se na přední polovině jazyka. Nitkové papily jsou důvodem, proč slyšíte ten zvláštní „brousící“ zvuk nebo pocit smirkového papíru, když vás vaše kočka olizuje.

Houbovité papily (papillae fungiformes)

Houbovité papily mají, jak název napovídá, tvar houby a nacházejí se po stranách kočičího jazyka. Tyto papily jsou klíčové pro chuť kočky.

Hrazené papily (papillae vallatae)

Hrazené papily se nacházejí na zadní straně jazyka.

Tyto papily mají na starosti zjišťování chuti jídla před polknutím. Pokud kočka díky těmto papilám vyhodnotí, že chuť jídla není přitažlivá, jídlo vyplivne, aniž by ho spolkla.

Listovité papily (papillae foliatae)

Listovité papily se nacházejí těsně před hrazenými papilami.

Tyto papily jsou největší na kočičím jazyku a pokrývají většinu jeho plochy. Pokud si všimnete hrbolků na kočičím jazyku, zahlédli jste listovité papily.


Proč psi nemají drsný jazyk jako kočky?

Psi nemají drsný jazyk, protože jsou už dlouhou dobu domestikovaní a jejich potřeba pro drsný jazyk vymizela.

Proč je kočičí jazyk tak rozdílný od ostatních zvířat včetně psa?

Přestože předkem psa je vlk, zachovává si poměrně málo vlastností svého divokého předka.

Pes může rád pronásledovat menší zvířata, ale jen zřídka bude aktivně lovit jiná zvířata.

Psi na rozdíl od koček nemají drsný jazyk, a proto nemohou odstranit maso z kostí.

K domestikaci psů došlo před 20 000 až 40 000 lety a psi měli tak dostatek času na to, aby prošly určitou druhovou evolucí.

Zatímco vlci si zachovávají drsné jazyky podobné kočkám, domestikovaný pes papily už nepotřebuje.

Kočky si zachovaly lovecké instinkty svých předků a jejich lovecký instinkt zůstává silný.

Bez drsného jazyku by kočka měla problém s lovem i při konzumaci kořisti, protože potravy by jí zůstaly na jazyku a nepodařilo by se jí obrat maso z kostí.

Navíc je drsný jazyk zásadní při péči o srst.


Proč má kočka hladký jazyk?

Některé kočky mají jazyk hladký.

Přitom nehraje roli věk. Papily na jazyku se časem neobrousí.

Spíše se jedná o genetickou mutaci. Může se objevit u jakékoli kočky a jakéhokoli plemene. Pokud se vaše kočka narodí s hladkým jazykem, bude ho mít po celý život.

Kočka s hladkým jazykem nebude mít problémy s chutí a bude schopna bez problémů pít vodu. Ale v jedné oblasti bude potřebovat vaši pomoc, a to při péči o srst.


Závěr: Drsný jazyk je pro kočky velmi důležitý

Kočky jsou inteligentní stvoření a jsou mimořádně dobře přizpůsobeny svému prostředí mnoha způsoby.

A proto není překvapením, že i jejich jazyk je jedinečným a skvělým nástrojem.

Kočky mají drsný jazyk, který je pokrytý mnoha papilami, dutými ostny, které plní více funkcí.

Drsný jazyk je zásadní při péči o srst. Papily efektivně odstraňují nečistoty ze srsti, čímž ji udržují lesklou a hladkou a také pomáhají kočce zakrýt pachy, které by na její přítomnost mohly upozornit kořist i predátory.

Tyto malé ostny také stimulují mazové žlázy v kůži kolem kořene každého chlupu, což umožňuje, aby se po srsti rozprostřely přírodní oleje, které udržují srst v dobrém stavu.

Drsný jazyk je také důležitý při jezení, lovu kořisti a pití a při regulaci tělesné teploty.

Kočka jakožto samotářský tvor potřebuje a využívá svůj drsný jazyk ve svém každodenním životě.

Napsat komentář