Jak dlouho si zvyká kotě na nový domov? + Tipy, jak mu pomoci

Přivítání nového kotěte je šťastná a vzrušující událost bez ohledu na to, jestli je to vaše první kočka nebo už doma kočku máte.

I když se těšíte na nový přírůstek do vaší rodiny, je naprosto normální pociťovat obavy a nejistotu.

Kotě přichází do neznámého prostředí, což pro něj na počátku nemusí být příjemné, přestože si dříve nebo později na nový domov zvykne.

Kočky jsou tvorové zvyku, a proto jsou citlivé na změny ve svém prostředí. Navíc si stále zachovávají mnohé z instinktů svých divokých předků.

To jsou důvody, které mají vliv na mnoho věcí v jejich životě.

Když vaše nové kotě poprvé vstoupí do vašeho domova, je to pro něho ve většině případů stresová událost. Nachází se v cizím prostředí plného neznámých pachů, lidí a možná i jiných zvířat, které nikdy v životě nevidělo.

Pokud plánujete přivítat nového člena rodiny, přirozeně vás zajímá odpověď na otázku:

Jak dlouho si kotě zvyká na nový domov?

Každá kočka je jiná, ale můžete očekávat, že vaše nové kotě bude v průměru potřebovat asi týden na to, aby se přizpůsobilo novému domovu.

V tomto článku se podrobněji podíváme na to, které faktory mohou mít vliv na adaptaci kotěte na nové prostředí, ukážeme si tipy, které mu pomohou a jak můžete poznat, že se vaše kotě začíná zvykat na nový domov.

Jak dlouho si zvyká kotě na nový domov?

Odpověď na otázku, jak dlouho si kotě zvyká na nový domov, může být individuální.

Existuje několik faktorů, které mají vliv na to, jak dlouho bude kotěti trvat, než se adaptuje na nové prostředí:

  • Věk kočky

Pokud si domů přivedete kotě, bude se přizpůsobovat nejen novému domu, ale i samotnému světu.

Koťata se obecně velmi dobře adaptují na nový domov, neboť teprve získávají zkušenosti.

Problém může nastat u starších koček, které už jsou zvyklé na své prostředí a teritorium, a proto stěhování do nového domova je pro ně matoucí a mohou mít potíže přizpůsobit se.

  • Socializace kotěte

Pokud kotě nebylo dostatečně socializováno a jeho předchozí majitelé mu nevěnovali svůj čas, velké změny mohou způsobit velký stres a kotě bude potřebovat více času, aby si na nový domov zvyklo.

U špatně socializovaných koťat se také může objevit problémové chování.

Pokud se chcete ujmout toulavého kotěte, které vyrůstalo venku a nedostalo se vůbec nebo minimálně do kontaktu s člověkem, je pravděpodobné, že bude trvat delší dobu, než se přizpůsobí novému domovu, než si na vás zvykne a vytvoří si s vámi láskyplný vztah.

  • Trauma

Pokud kotě zažilo trauma v minulosti, velké změny v jeho životě mohu pro něj být obzvlášť stresující. Z tohoto důvodu může trvat ještě delší dobu, než si kotě na nový domov zvykne.

  • Prostředí

Pokud kotě bylo zvykle na klidný venkov a nový domov se nachází ve městě, může to významně ovlivnit dobu, než si kotě přizpůsobí.

Pokud kočka předtím měla přístup ven a náhle se ocitne v bytě bez přístupu ven, může z toho být velmi nešťastná. Vždy je lepší se tomu scénáři vyhnout.

Ale i další nové věci jako je hluk mohou hrát roli.

  • Nová rodina

Pokud se v novém domě nachází i další kočky či jiní domácí mazlíčci, může to mít vliv na to, jak rychle si kotě na nový domov zvykne.

Některé kočky mohou mít problém vyjít s jinými zvířaty, i když se většina zvykne a buď si s nimi vytvoří přátelský a krásný vztah nebo aspoň bude ostatní tolerovat.

Obecně si nové kotě, které je spokojené a zdravé, v průměru zvyká asi týden na nový domov.

Každá kočka je však jiná.

Některým sebevědomějším koťatům bude na přizpůsobení stačit jen den nebo dva dny, zatímco jiným to bude trvat několik týdnů nebo déle.

V případě, že máte doma jiné domácí mazlíčky nebo malé děti, bude si kotě pravděpodobně zvykat delší dobu, protože si musí zvyknout na další neznámé zvuky a pachy.

Pokud chcete pomoci kotěti zvyknout si na nový domov rychleji a snadněji, můžete udělat několik věcí, které dodají kočce pocit jistoty, bezpečí, lásky a pohodlí.

Počítejte s tím, že některým kočkám v závislosti na předchozích zkušenostech, může trvat delší dobu, než si na nový domov zvyknou.

Tipy, jak pomoci kotěti se rychleji adaptovat na nový domov a prostředí

Kotě bude potřebovat čas a vaší trpělivost, aby si zvyklo na nový domov. Přesto můžete udělat několik věcí, které mu pomohou k rychlejší adaptaci na nové prostředí.

Pokud máte v plánu přivítat nové kotě ve svém domově, je dobrým nápadem se nejdříve připravit na jeho příchod.

Jak už jsem se zmínili výše, kočky jsou tvorové zvyku a jsou velmi citlivé na změny v jejich prostředí a v jejich rutině.

Pokud jste přivítali nové kotě, je normální, že bude zpočátku opatrné, nedůvěřivé a nervózní.

Bez ohledu na vaše dobré záměry, nové kotě se náhle ocitne v neznámém prostředí plné cizích pachů, lidí a možná i domácích zvířat.

V tomto prostředí se nenachází jediná známá stopa jejich vlastního pachu, které je důležitý, aby se kotě cítilo uvolněně a bezpečně.

Navíc je náhle osamoceno, i když předtím bylo se svou matkou a sourozenci.

Tip: Pokud máte možnost, vezměte si rovnou dvě koťátka. Bude pro ně jednodušší si zvyknout na nový domov a budou se moci těšit se vzájemné společnosti, obzvlášť v době, kdy jste mimo domov.

Co tedy můžete udělat proto, aby si kotě co nejrychleji zvyklo na nový domov a cítilo se v něm pohodlně a šťastně?

1. Připravte si výbavičku pro nové kotě

Před příchodem kotěte byste měli mít připraveny veškeré základní vybavení, které uspokojí jeho základní potřeby.

Základem je připravit si všechno nutné předtím, než doma přivítáte nové kotě.

Je potřeba zakoupit základní věci a rozhodnout se, kde bude vaše nové kotě jíst, pít, spát, hrát si a najít to nejlepší místo pro toaletu.

K základnímu vybavení, které je důležité mít připravené před příchodem kotěte, patří:

  • Miska na jídlo a na vodu
  • Toaleta pro kočku
  • Stelivo
  • Lopatka na vybírání steliva
  • Pelíšek
  • Krmivo
  • Hračky
  • Škrabadla, popřípadě odpočívadlo
  • Zubní kartáček a zubní pasta

Když budete mít všechno připravené, budete se cítit mnohem uvolněněji, což bude mít i pozitivní vliv na vaše nové kotě.

2. Použijte feromonové produkty

Feromony mohou pomoci u vašeho kotěte snížit úzkost z neznámého prostředí a pomoci mu snadněji přizpůsobit se novému domovu.

Můžete použít feromonový difuzér či sprej.

Je však důležité zapojit difuzér nebo nastříkat sprej v domě 24 hodin před příchodem vašeho nového člena rodiny, aby feromony měly požadovaný účinek.

3. Poskytněte kotěti jeho bezpečný prostor

Kotě, které se ocitne v novém prostředí, potřebuje mít k dispozici bezpečný prostor.

Velkou roli v tom, jak rychle si vaše kotě zvykne na nový domov, hraje možnost přístupu do bezpečného prostoru, kam se kotě může schovat, když se cítí nejistě nebo úzkostně.

Toto bezpečné místo by se mělo nacházet někde v klidné oblasti ve vašem domě, dále od jeho ruchu a šumu.

Do této oblasti umístěte uzavřený pelíšek či jiné útočiště, kam se bude moci kotě ukrýt a bude mít pocit bezpečí.

Zpočátku je nejlepší nechat kotě v jednom pokoji, kde bude mít k dispozici veškeré věci, které potřebuje k naplnění svých potřeb.

Některým koťatům může trvat pouhých několik hodin, než si zvyknou na nové prostředí, zatímco jiným to může trvat dny nebo dokonce týdny.

U velmi bázlivých koček může proces trvat i 4 až 6 týdnů.

Bez ohledu na to, jak dlouho to bude vašemu kotěti trvat, zachovejte trpělivost a mějte na paměti, že je to naprosto normální a dříve nebo později bude vaše kotě v novém prostředí uvolněné a spokojené.

Poté zkuste nechat dveře otevřené a sledujte, jestli kotě bude mít zájem na prozkoumání dalších částí vašeho i jeho nového domova.

Když nejste doma, nechte kotě pro jistotu zavřené v pokoji. Postupem času mu můžete dovolit svobodně se pohybovat, i když nejste doma.

Na začátku je důležité sledovat jeho chování, abyste věděli, co můžete očekávat, že bude dělat, když bude doma samo.

Je důležité zabezpečit byt a odstranit z dosahu kotěte veškeré potenciálně nebezpečné věci, především jídlo, jedovaté rostliny, kosmetiku, čistící prostředky, apod.

Podívejte se důkladně na svůj domov z kočičího pohledu a pozorně hledejte věci, které by mohly představovat riziko pro vaše nové kotě.

4. Na začátku toho měňte co nejméně

Od předchozího majitele se snažte získat co nejvíce informací o rutině a zvycích vašeho kotěte, které pomohou vašemu kotěte rychleji se přizpůsobit novému prostředí.

Zjistěte, na které stelivo a typ toalety je kotě zvyklé, které krmivo dostávalo a získejte další informace o každodenním životě kotěte a zkuste je přenést i do vašeho domova.

To znamená, že na začátku budete používat to samé kočičí krmivo, pokud je to možné, a používat misku na vodu nebo fontánu podle toho, na co kotě bylo zvyklé.

Pokud kotě bylo zvyklé na určitý pelíšek, pokuste se koupit pelíšek v podobném stylu nebo se zeptejte majitele, jestli by vám s kotětem za poplatek mohl dát i pelíšek a jiné oblíbené věci kotěte.

Až si kotě zvykne na nový domov, můžete začít pomalu a postupně měnit stelivo nebo krmivo, pokud vám jejich typ nebo kvalita nevyhovuje.

V případě, že jste si kotě vyhlédli a zamluvili několik týdnu dopředu, můžete majiteli (pokud s tím bude souhlasit) poskytnut své tričko nebo jinou látku, která voní vámi nebo vaším domovem.

Vaše budoucí kotě bude mít tak čas na to, aby se seznámilo s vaší vůní, což mu pomůže cítit se lépe a bezpečněji, až si ho přivedete domů.

5. Při seznamování s jinými kočkami postupujte pomalu

Při seznamování kotěte s vašimi současnými kočkami či jinými domácími mazlíčky je obzvlášť důležité posupovat pomalu a trpělivě.

Pokud doma máte další domácí mazlíčky, zejména jiné kočky, je důležité, abyste je představili pomalu a za kontrolovaných podmínek.

Stejně jako můžete poskytnout předmět se svou vůní chovateli či útulku, můžete jim také dát kousek předmětu, který voní po vaší současné kočce.

Pokud však máte velký počet koček, není to dobrý nápad, neboť větší množství různých vůní by pro kotě mohlo být ohromující.

Jakmile si dovezete své kotě domů, je nejlepší, když ho zpočátku umístěte do místnosti oddělné od ostatních mazlíčků, kde bude mít klid a čas na přizpůsobení se novému prostředí.

V této bezpečné místnosti by kotě mělo zůstat až 2 týdny. Během této doby si kočky zvyknou na vzájemný pach.

Postupně můžete do místnosti dávat předměty, které si nesou vůni ostatních koček, aby se vaše kotě s novými pachy seznámilo. Stejně tak představte svým stávajícím mazlíčkům pach nového kotěte.

Dovolte své současné kočce čichat ke dveřím místnosti, ve které se nové kotě nachází. Pokud některá z nich zasyčí nebo uteče, zůstaňte v klid, je to naprosto normální.

Pokuste se spojit pach každé kočky s něčím pozitivním. Můžete například krmit obě kočky na obou stranách zavřených dveří místnosti.

Jakmile zpozorujete, že všichni mazlíčci jsou s novými vůněmi seznámeni a cítí se pohodlně, můžete vyzkoušet vizuální seznámení.

To znamená, že umožníte kočkám, aby se navzájem pouze viděli, ale nepřišli do přímého kontaktu.

Můžete mírně pootevřít dveře, ale jen do té míry, aby kočky na sebe viděly, ale nemohla se ani jedna z nich dostat dovnitř nebo ven z místnosti.

Toto seznámení by mělo probíhat po jednom, pokud máte doma více koček.

Pokud jedna z koček bude syčet, vrčet a projevovat jiné nežádoucí chování nebo se bude cítit úzkostná, můžete dveře mezi nimi znovu zavřít a zkusit to znovu později nebo následující den.

Pokud se vám dostane pozitivní odezvy, můžete poté vyměnit pelíšky, aby si ještě více zvykly na vzájemný pach.

Jakmile vaše nové kotě používá záchod a dobře jí a celkově to vypadá, že se cítí uvolněně a pohodlně, můžete mu dá příležitost k prozkoumání dalších částí domu.

Přitom svou stávající kočku nebo kočky zavřete do místnosti nového kotěte. Jednoduše vyměníte jejich pozice.

Pokud se vám zdá, že kočky se cítí pohodlně, když jsou obklopeny pachem druhé kočky, je na čase přímé seznámení.

Začnete tím, že dáte kotě do přepravky a nechte svou současnou kočku, ať se k ní přiblíží. Pozorně sledujte reakce a řeč těla obou koček.

Jakmile se vaše kočky budou cítit dobře ve společnosti druhé, můžete jim dovolit, aby se k sobě přiblížily.

Opět platí, že pokud některá kočka projeví negativní řeč těla nebo se stane agresivní, oddělte je a dejte jim čas, než to zkusíte znovu.

Jak poznáte, že si vaše kotě nebo kočka zvyká na nový domov?

Postupem času budete pozorovat, jak se vaše nové kotě zvyká na nový domov a začíná se projevovat jeho uvolněné a přirozené chování.

Pokud chcete vědět, jestli si vaše nové kotě začíná zvykat na nový domov, zaměřte svou pozornost na následující chování:

1. Uvolněná řeč těla

Řeč těla je nejlepším ukazatelem toho, jak se vaše nové kotě cítí ve vašem domě.

Můžete pozorovat postupnou změnu v řeči těla, jak si vaše kotě zvyká na nový domov a přizpůsobuje se mu.

Snažte se najít odpověď na následující otázky:

  • Prochází se vaše kočka sebevědomě ve vašem domě? Má přitom ocas do vzduchu?
  • Přestává se schovávat a chodit opatrně a přikrčeně se svěšeným ocasem mezi nohama?
  • Cítí se vaše kočka pohodlně a uvolněně v místnosti, kde má svůj záchod a misku na krmivo?
  • Hraje si s vámi?

Pokud odpovíte na tyto otázky pozitivně, můžete bezpečně předpokládat, že vaše kotě se konečně přizpůsobuje svému novému domovu.

2. Vaše kotě má chuť k jídlu

Když je kotě vystrašené, vystresované nebo úzkostné, může ztratit chuť k jídlu.

Nové prostředí a neznámé lidé mohou u kotěte způsobit stres, což může vést k tomu, že kotě nemusí jíst několik hodin nebo i celý den po příchodu do nového domova.

Pokud však vaše kočka začne jíst a vrátí se jí chuť k jídlu, můžete to považovat za dobré znamení.

Vaše nové kotě je už klidnější a uvolněnější v novém prostředí.

3. Vaše kotě chce prozkoumávat prostředí

Koťata mohou být velmi bázlivá a když se cítí ohrožena, mohou se schovat do bezpečného místa a zůstat tam tak dlouho, dokud se neuklidní.

Až když zjistí, že jim nehrozí nebezpečí, s opatrností a obezřetností sama vylezou.

Kočky jsou přirozeně zvědavé. Některé mohou být opatrnější než jiné, ale uvolněná kočka projeví zvědavost jako jednu ze svých osobnostních vlastností.

Pokud vaše kotě začne samo prozkoumávat prostředí a jevit o něj zájem, je to známka toho, že si na nový domov začíná zvykat.

4. Vaše kotě se začíná otírat o předměty v místnosti

Kočky se přirozeně uklidňují svou vlastní vůní.

Aby prostředí považovaly za bezpečné a pohodlné, musí vonět jejich pachem. Studie ukazují, že kočky mají velmi silný čich.  

Zdá se, že chemické podněty hrají u koček roli při snižování stresu a úzkosti, což jim umožňuje cítit se bezpečně ve svém prostředí.

Pokud uvidíte, že se vaše kočka začíná otírat o různé předměty v místnosti nebo se převaluje tam a zpět po koberci, pak je pravděpodobné, že se snaží zanechat na daných místech svůj pach, aby se lépe seznámila se svým prostředím.

Předměty kolem domu, které obsahují pach vaší kočky, vytvářejí jejich „kočičí prostor“ a také je signálem pro ostatní kočky, že toto území je již obsazené.

5. Vaše kotě k vám přijde pro pohlazení

Vaše nové kotě se vám zpočátku může vyhýbat a pociťovat vůči vám nedůvěru.

Přirozeně chcete se svým kotětem navázat láskyplný vzat a získat si jeho důvěru, ovšem v některých případech to bude vyžadovat více vaší trpělivosti a času.

Nechte kotě, ať k vám přijde jako první. Můžete natáhnout ruku. Pokud se kotě k vaší ruce přiblíží a očichá ji, je to dobrým znamením. Zkuste ho pohladit. Pokud hlavou uhne, nenuťte ho a ani ho nepronásledujte.

Na začátku je důležité dopřát kotěti prostor a volnost, aby se samo mohlo rozhodnout, kdy je čas na navázání bližšího kontaktu s vámi.  

Pokud se vám vaše kotě začne otírat o nohy, obličej, a nebo vás dokonce i olizovat, můžete se radovat. Vaše kotě vám začíná kočičím způsobem projevovat opravdovou lásku.

6. Vaše kotě si chce hrát

Pokud vaše kotě jeví zájem o hru, je to známka toho, že se začíná cítí uvolněněji a bezpečněji.

Můžete vyzkoušet různé vábničky a hračky, abyste stimulovali jeho lovecký instinkt.

Hra vaše kotě nejen zabaví, ale zároveň vám pomůže s kotětem navázat bližší vztah.

Kdy pustit kotě ven?

Pokud máte v plánu kotě pouštět ven, je lepší počkat, až bude starší. Je také důležité postupovat pomalu, aby si kotě zvyklo na venkovní prostředí.

Pokud žijete někde na klidnějším místě, možná máte v plánu pouštět kotě i ven a nechat ho svobodně prozkoumávat okolí.

Je důležité mít na paměti, že s volností přichází i možná rizika. U koček to jsou především srážka s autem, poranění jinými zvířaty, zatoulání se, paraziti a různá onemocnění.

Ale předtím, než své kotě pustíte ven, je důležité mít na paměti několik věcí.

  • Jak dlouho máte kotě?

Pokud jste přivítali nové kotě, je zásadní, aby si nejdříve zvyklo na nový domov a považovalo ho za vlastní domov předtím, než ho pustíte ven.

Pokud vaše kotě nemělo dostatek času na to, aby se přizpůsobilo novému domovu a vy ho pustíte ven, nemusí cítit silnou vazbu na jeho nový domov a nemusí se vrátit zpátky domů.

Ano, kočky jsou velmi teritoriální zvířata a vytváří silné pouto ke svému prostředí, ale to trvá delší dobu.

Většina odborníků doporučuje počkat alespoň 2 týdny, ale ideálních je 4-6 týdnů, než pustíte novou kočku ven.

Přitom se doporučuje, aby kotě bylo větší a starší, ideálně kolem 6 měsíců, než ho necháte volně bez dozoru pobíhat venku.

  • Označení kotěte

Než pustíte kotě ven, nechcete ho očipovat nebo mu dejte obojek se známkou.

Kdyby se vaše kotě zatoulalo a někdo by ho našel, budete mít větší šanci, že se k vám dostane zpátky.

  • Kastrace kotěte

Možná si myslíte, že je vaše kotě příliš mladé na kastraci, ale vůbec tomu tak není.

Spíše naopak.

Kočka může zabřeznout již v pouhých 4 měsících.

Navíc kočky mohou opětovně zabřeznout během několika týdnů po porodu koťat. Kočky jsou neuvěřitelně plodné.

Proto je tak důležité, abyste své kotě nechali vykastrovat předtím, než ho pustíte ven.

U kočky předejděte nechtěnému zabřeznutí a u kocourů nebezpečným rvačkám (riziko zranění a přenosných nemocí) a toulání (riziko, že se ztratí).

  • Instalace kočičích dvířek

Nejlepší způsob, jak zajistit kočce konzistentní a předvídatelný přístup ven, když to potřebuje, je nainstalovat dvířka pro kočky do dveří nebo okna.

Pokud chcete své kočce umožnit bezpečný přístup ven, zkuste popřemýšlet o tom, jestli by nebylo lepší ji naučit na vodítku, být s ní venku za vašeho dozoru nebo jí poskytnout ohraničený a bezpečný prostor na vašem pozemku, kde se bude moci svobodně a bezpečně pohybovat.

Závěr: Kotě si zvyká na nový domov v průměru 1-2 týdny

Přivítání kotěte je vzrušující událost, na kterou se těšíte s očekáváním, ale i s trochou nervozitou a nejistotou, obzvlášť pokud se jedná o vaši první kočku.

Pro kotě je náhlá změna domova stresující událostí.

Zničehonic se samo bez matky a sourozenců ocitne v cizím prostředí plného neznámých pachů a lidí.

Pokud chcete usnadnit adaptaci kotěte na nové prostředí, je nejlepší pořídit si rovnou dvě koťátka, nejlépe ze stejného vrhu.

Každé kotě je jiné a každé si může zvykat na nový domov různě dlouhou dobu. Zatímco některá koťata si zvyknou za pár dní, jiným to může trvat i několik týdnů.

Obecně si kotě zvyká na nový domov 1 až 2 týdny. Roli přitom hraje věk kotěte, jeho předchozí socializace, prostředí, ve kterém žilo a také nová rodina.

Pokud doma máte malé děti a jiné domácí mazlíčky, je pravděpodobné, že kotěti bude trvat delší dobu, než se adaptuje na nové podmínky, ne které nebylo zvyklé.

Kotě, které v minulost zažilo nějaké trauma, bude potřebovat více času, než si zvykne na nový domov.

V každém případě můžete svému novému kotěti pomoci k rychlejšímu a méně stresovému přizpůsobení se novému prostředí.

Na začátek se doporučuje kotě umístit do jedné místnosti, kde pro něj budete mít připravené vše, co potřebuje.

Hlavní je, aby mělo své útočiště, například kukaň nebo odpočívadlo s budkou, kam se bude moci schovat, když se bude cítit nejistě.

Při seznamování s jinými kočkami postupujte pomalu. Kotě by si nejdřív mělo zvyknout na nové prostředí a pachy. Až když bude vykazovat známky uvolněnosti, můžete začít se seznamováním.

Mějte na paměti, že pro kotě je náhlá změna prostředí neuvěřitelný šok a bude zapotřebí vaší trpělivosti, času a lásky, aby si kotě zvyklo a získalo k vám důvěru.

Napsat komentář