Kočky mají pověst rezervovaných a nezávislých zvířat.
Ale pravdou je, že kočky jsou ve skutečnosti společenské, milují svého pána a dokážou si s ním vytvořit pevné pouto.
Některé kočky si dokonce vytvoří silnou závislost na svém majiteli.
Ve studii na Oregonské státní univerzitě, která se zaměřila na styly připoutanosti u koček, vědci zjistili, že kočky si k člověku vytvářejí podobnou připoutanost – a v překvapivě podobném procentu – jako děti a psi.
Je pravda, že některé kočky se sice rády mazlí a tráví čas ve vaší společnosti, ale jsou naprosto šťastné, i když zůstanou doma samy.
Na druhé straně tu máme závislé kočky, které vám jsou neustále v patách a bez jejich doprovodu si nemůžete dojít ani na záchod. Neustále se dožadují vaší pozornosti a skáčou na věci, které používáte.
Pokud vaše kočka chce vaši pozornost, není to nutně problém. Ale pokud vaše kočka potřebuje vaši pozornost, protože se na vás stala příliš závislou, může to být problém.
Některé kočky mohou projevovat znepokojivé množství připoutanosti ke svému člověku a v důsledku toho zažívají separační úzkost, když jejich člověk není s nimi.
Vaše kočka může na vás být závislá z více důvodů. Může se cítit osaměle a nudit se nebo může být nejistá či ve stresu. Může trpět separační úzkostí nebo být i nemocná nebo zraněná.
Pokud došlo k nějaké změně ve vašem domě, pořídili jste si například nového domácího mazlíčka, může se vaše kočka cítit nejistě a hledat u vás zdroj útěchy a bezpečí.
Vaše kočka může být na vás závislejší a více se dožadovat vaší pozornosti, když se necítí dobře, hledá u vás pocit bezpečí a snaží se vám to tímto způsobem sdělit.
Některé kočky mohou dokonce odmítat jíst nebo pít, pokud nejste poblíž, abyste jim dělali společnost.
Příznaky závislé kočky
Pokud jste se stali novými majiteli kočky a nikdy předtím jste kočku neměli, může být těžké poznat rozdíl mezi typickým a závislým chováním vaší kočky.
Uveďme si běžné příznaky závislé kočky:
- Vaše kočka vás všude pronásleduje (váš stín má podobu kočky)
- Vaše kočka se neustále dožaduje vaší pozornosti
- Vyžaduje od vás pozornost, kdykoliv se soustředíte na něco jiného než na ni.
- Kočka hlasitě mňouká nebo škrábe na zavřené dveře, za kterými se nacházíte.
- Trucování nebo schovávání se, když se chystáte odejít z domu.
- Kočka se o vás velmi často otírá nebo chce být na vás, když sedíte nebo ležíte.
- Kočka sedí na předmětech, když je používáte (například notebook, knihu,…).
- Kočka odmítá jíst a pít, pokud nejste poblíž, což naštěstí není tak časté.
Každá kočka je jedinečná a může projevovat svou závislost jiným způsobem.
Podrobněji se o typech kočičí závislosti a jejich projevů můžete dočíst v pokračování článku o závislých kočkách, kde si také uvedeme možná řešení, která by mohla pomoci snížit závislost vaší kočky.
9 důvodů, proč je vaše kočka na vás závislá
Proč je kočka na mně závislá? Co ji vede k přilnavému chování? To jsou otázky, které si pokládají ti, kteří mají doma závislou kočku a nevědí, proč je na nich závislá.
Pojďme se podívat na 9 možných důvodů její závislosti.
1. Vaše kočka si není jistá a vy jste pro ni zdrojem bezpečí
Došlo v poslední době k nějaké změně ve vaší domácnosti?
Možná jste přivítali nového člena rodiny – kočku nebo psa, nebo jste kočce zakázali přístup do některých místností nebo jste se začali vracet pozdě domů.
V tomto případě je mnohem jednodušší odhalit příčinu její přilnavosti.
Pokud se chování vaší kočky po představení nového člena rodiny změnilo o 180 stupňů, je to jasné. V takovém případě bude vaše kočka pravděpodobněji na vás závislejší, protože se cítí vystresovaná, žárlivá nebo méně oceňovaná kvůli novému členovi rodiny.
Je pravděpodobné, že vaše kočka má pocit, že se o vaši pozornost musí dělit a že již není vaší hlavní prioritou. To může být důvod, proč bude vyžadovat více vaší pozornosti a ujištění, že ji stále milujete.
Kočky jsou tvorové zvyku a nemají rády, když dojde k narušení jejich navyklé rutiny a když si nejsou jisté, co se děje. Pouze zaznamenaly, že se něco změnilo v jejich prostředí a nelíbí se jim to.
A své kočce nedokážete vysvětlit, proč nemůže jít do jiné místnosti, proč jste na svět přivítali nového člena rodiny, proč jste se přestěhovali nebo proč chodíte pozdě domů.
Pokud jste se nedávno přestěhovali, je možné, že změna prostředí způsobila vaší kočce úzkost. Pokud si myslíte, že je vaše kočka nervózní kvůli nedávné změně jejího prostředí, je v tomto případě důležitá trpělivost. Vaše kočka si časem na nové prostředí zvykne.
Než se kočka přizpůsobí změnám a znovu získá sebedůvěru a jistotu, může být na vás závislá a hledat pocit bezpečí u vás. Chce vás mít na očích, protože vy můžete být jedinou stálou věcí v jejím životě.
Pokud vaše kočka ztratila kamaráda na hraní nebo kočičího člena rodiny, může být vámi posedlá, dokud se znovu nebude cítit v bezpečí.
2. Vaše kočka je vystresovaná a úzkostlivá
Dalším důvodem, za kterým se může skrývat závislost, je strach, úzkost nebo stres.
Jak už jsem se zmínili výše, kočky milují rutinu. Pokud dojde ke změně ve vašich zvycích, může to u vaší kočky vyvolat stres.
Kočky jsou natolik citlivé na změny, že to, co se může zdát bezvýznamné pro vás, může pro vaši kočku představovat velký problém. Dokonce i přemístění toalety ze svého obvyklého místa může u koček způsobit stres.
Některé kočky jsou od přírody plaché a snadno se vyděsí. Někdy může stačit bouřka a kočka se od vás nehne ani na krok a nenechá vás samotné si dojít ani na záchod.
Příchod nového člena, ať čtyřnohého nebo dvounohého, přináší obrovskou změnu v životě vaší kočky a může to u ní vyvolat stres a žárlivost.
Dokonce i něco tak banálního jako je nová židle nebo nová vůně může vaši kočku vyděsit.
Když přijde návštěva, vaše kočka se vás může držet, protože se bojí neznámého člověka. Nebo mohla prožít děsivý zážitek. Možná se ztratila, když se procházela venku nebo narazila psa, který po ní vystartoval.
V případě, že vaše kočka zažila těžkosti, může chvíli trvat, než se začne cítit bezpečně.
Kdykoli se vaše kočka bude cítit vystresovaná nebo úzkostlivá, bude se vás držet a vyžadovat vaši lásku, která jí dokáže utěšit a přinést pocit bezpečí. Zacházejte s ní láskou, pochopením a trpělivostí, aby se ve svém domově opět začala cítit natolik pohodlně a bezpečně, že bude mít odvahu opustit vaši společnost.
Některé kočky k vám také mohou běžet pro ochranu, pokud ji některý z vašich domácích mazlíčků nebo členů rodiny šikanuje.
Vaše kočka moc dobře ví, že nedovolíte, aby se jí stalo něco špatného.
Věnujte pozornost tomu, kdy je vaše kočka na vás závislá. Je to nejjednodušší způsob, jak zjistit, jestli je stres nebo úzkost důvodem její závislosti.
Pokud se její závislost projevuje náhodně a nepravidelně, je to pravděpodobně kvůli běžnému stresu ve vaší domácnosti.
3. Vaše kočka má problémy s důvěrou
Ujmout se kočky z útulku nebo nalezence je samozřejmě skvělá věc, ale nikdy nemůžete vědět, čím se nový přírůstek v minulosti prošel.
Některé kočky mohly být týrány nebo neustále opouštěny. Mohou mít tak špatnou zkušenost s lidmi a může být pro ně těžké začít opět důvěřovat ostatním lidem.
Každá kočka je jiná. Zatímco jedna se může chovat nepřátelsky, bát se vás a schovávat se před vámi, druhá kočka se může chovat úplně jinak a přilnout k vám.
U těchto koček může být normální, když se během prvních několika týdnů a měsíců chovají jako pořádné závislačky, které budou vámi posedlé.
Když si vaše kočka zvykne na nový domov a bude mít pocit, že je to její poslední domov, pravděpodobně přestane být posedlá vším, co děláte.
4. Vaše kočka byla příliš brzo odloučena od své matky
Koťata by měla být u své matky do věku 2-3 měsíců.
Někdy však mohou nastat situace, kdy jsou novorozená koťata ponechána svému osudu, především se to týká venkovních koťat. Ta mohou předčasně přijít o svou matku při nehodě, a nebo skončit na ulici, když se jich lidé chtějí zbavit.
Opuštěná koťata obvykle neměla dost času na to, aby si vytvořila pouto se svou matkou nebo si osvojila kočičí chování a návyky. Mohou mít problémy s péčí o sebe, s chozením na toaletu a nemusí vědět, jak si hrát a lovit.
Někdy si tato koťata vytvoří velmi silné pouto se svým člověkem, který se ho ujal v brzkém věku a vidí ho jako svou náhradní matku. Následkem může být přílišná závislost opuštěného koťátka, která může přetrvávat i v dospělosti.
Vaše kočka může mít také strach, že ji opustíte, protože si moc dobře pamatuje trauma, které zažila jako kotě.
To je také důvod, proč vaše kočka žumlá vaše oblečení nebo deku nebo vás nechce pustit z jejího dohledu.
5. Vaše kočka je nemocná
Když se moje kočka necítila dobře, neustále na mně ležela a spala a nechtěla se ode mě hnout. Nikdy předtím se takto nechovala. Ano, přišla a lehla si na mě a pomazlila se, ale nikdy to nebylo tak intenzivní.
Kočky jsou mistři v maskování pocitů bolesti a nepohodlí, když jsou nemocné nebo zraněné. Je to pro ně přirozené chování, neboť v přírodě by se snadno staly terčem většího predátora, kdyby daly najevo svou slabost a zranitelnost.
Pokud se vaše kočka zničehonic začne chovat jinak a bude se vás držet jako klíště a k tomu se přidají další známky, že něco není v pořádku, ihned navštivte vašeho veterináře.
Některé kočky se schovávají, když se necítí dobře, prožívají bolest nebe nepohodlí v soukromí.
Ale jiné kočky mohou mňoukat a neustále vás následovat z místnosti do místnosti, a snažit se vám říct, že mají nějaké trápení nebo úzkost. Hledají u vás pocit bezpečí a žádají vás o pomoc.
Staré kočky mohou být obzvláště přilnavé, když začnou pociťovat kognitivní dysfunkci. Kočka může mít problémy s pamětí, s poznáváním a orientací, ztrácet zrak, sluch, koordinaci a další schopnosti. Vaše kočka na vás bude přilepená jakožto na svého průvodce životem.
Některé kočky mohou být přilnavější, když umírají. Bojí se být samy a chtějí vaši společnost. Chtějí vám být nablízku, protože jste pro ně zdrojem bezpečí a útěchy.
6. Vaše kočka se nudí a cítí se osamocená
Přestože závislost může být příznakem některých vážných problémů, může být také jednoduše známkou nudy.
Kočka chovaná uvnitř bytu potřebuje spoustu duševní stimulace a pohybu. Pokud jí je nedopřejte v takové míře, kterou potřebuje, bude si vynucovat vaši pozornost jakýmkoli možným způsobem.
Přilnavost z nudy se často projevuje neustálým dotýkání se vás nebo snahy si s vámi nějakým způsobem hrát.
Pokud vaše kočka má pouze vás, může se cítí osaměle, pokud se často nacházíte mimo domov.
Ve studii publikované ve vědeckém časopise PLoS One vědci zjistili, že kočky bez přístupu k hračkám často vykazují chování, které se projevuje separační úzkostí. Hračky jsou důležité pro naplnění loveckého instinktu, který je součástí toho, kým jsou.
Samotné hračky však pravděpodobně nejistou a nudu vaši kočku nevyřeší. Pokud bude vaše kočka příliš často o samotě, může si na vás vytvořit přílišnou závislost a může se cítit bezpečně, jen když jste poblíž.
Kočka, která se nudí a nemá dostatek stimulace, se může uchýlit k destruktivnímu chování nebo přilnavosti, aby vám tím řekla, že se nudí. Pamatujte, že zdravá kočka je šťastná kočka.
7. Vaše kočka trpí separační úzkostí
Zažitou představou je, že pouze psi trpí separační úzkostí, když je jejich majitel pryč, zatímco kočkám nevadí, když s ní nejste.
Ale některé kočky skutečně trpí separační úzkostí, zejména ty, které přilnuly a vytvořili si blízký vztah pouze k jediné osobě.
Naštěstí není separační úzkost u koček tak častá jako u jiných zvířat, ale citlivější kočky mohou trpět separační úzkost, která může být projevem její závislosti na vás.
Pokud jste se ujali kočky, kterou opustila jejich předchozí rodina, může se cítit opuštěná a lpět na vás ze strachu, že byste ji mohli také opustit.
Kočky trpící s touto úzkostí se mohou chovat destruktivně, když je necháte doma samotné. Jsou vámi přímo posedlé a chtějí být neustále ve vaší společnosti.
Pokud vaše kočka vykazuje známky separační úzkosti, může pociťovat nejistotu.
Vytvořením každodenní rutiny pro vaši kočku, pokud jde o spaní a jídlo, může pomoci vytvořit zdravé návyky a pravidelnost. Vaše kočka se bude cítit jistě a bezpečně ve vaší domácnosti, když bude vědět, co může očekávat.
8. Když je vaše kočka březí a/nebo má nastat čas porodu
Pokud je vaše kočka březí, může s vámi trávit více času, protože se s vámi cítí v bezpečí. Možná chce být ve vaší blízkosti, protože cítí, že se o ni postaráte, pokud se něco stane.
Pokud s vámi březí kočka tráví více svého času, je důležité, abyste jí nabídli podporu během těhotenství. S největší pravděpodobností se cítí docela zranitelná.
Pokud jí neposkytnete bezpečné místo, může se cítit nejistě a bez podpory, což může vést k tomu, že při porodu uteče nebo schová koťata.
Pokud máte březí kočku, její posedlost vámi může být také jedním z prvních signálů, že vaše kočka bude rodit.
Především prvorodičky mohou být vyděšené, když jim začnou kontrakce, protože je to pro ně něco nového a bolestivého.
Zatímco některé kočky se mohou schovávat a syčet na vás, když se k nim přiblížíte, jiné se k vám přilepí jako lepidlo.
Berte to jako znamení toho, jak moc vám vaše kočka důvěřuje. Ne všechny kočky dovolí lidem se k nim přiblížit, když jsou zranitelné.
Vaše kočka vás musí velmi milovat a opravdu vám důvěřovat, když s vámi sdílí tento úžasný zážitek.
Jakmile porodí, pravděpodobně se bude více soustředit na své mateřské povinnosti a bude s vámi trávit méně času.
9. Vaše kočka prostě chce vaši pozornost
Pamatujte si, pokud je na vás kočka závislá a chce vaši pozornost, ale vy ji ignorujete podle jejího názoru příliš dlouho, nemůžete se divit, že se dříve nebo později ozve a bude se dožadovat svého práva.
Kočky mohou mít pověst osamělých tvorů, ale potřebují a chtějí pozornost a přátelství stejně jako my, i když to často nedávají najevo.
Kočky si často lehají na věci, které právě používáte, protože se cítí zanedbávány a chtějí vaši pozornost. Je to jejich způsob, kterým vám říkají: „Věnuj se mi a hraj si se mnou!“
Je na čase, abyste si odpočinuli od práce a nezapomněli, že někdo jiný chce s vámi trávit čas.
Kdy může být přílišná závislost signálem, že něco není v pořádku
Vaše kočka může být na vás závislá a vámi posedlá z mnoha důvodů a některé z nich mohou být způsobeny zdravotními problémy.
Pokud vaše kočka náhle vykazuje podivné chování, včetně toho, že vás všude sleduje nebo se chová jako posedlá, navštivte svého veterináře.
Obzvlášť v případech, kdy vaše kočka začne být méně aktivní, apatická, bez zájmu o hru a bude se vám zdát, že není úplně v pořádku.
Náhlá přilnavost může být známkou toho, že se vaše kočka necítí dobře a hledá u vás útěchu.
I když je zcela možné, že vás vaše kočka miluje a chce být jen s vámi, nebo se nudí a chce si s vámi hrát, podivné chování může být také známkou něčeho vážnějšího.
Závěr: Závislá kočka může pociťovat nejistotu, úzkost nebo chce pozornost
Odpověď na otázku, proč je kočka na mně závislá, nemusí být jednoznačná.
Kočky mohou být závislé z mnoha důvodů. Separační úzkost, zdravotní problémy, stres, nový člen rodiny a nuda jsou některé z nejčastějších důvodů zvýšené závislosti u kočky.
Kočky se často stávají závislými, pokud se cítí nejistě, a proto s vámi chtějí tráví příliš mnoho času, protože vás vidí jako zdroj bezpečí a jistoty.
Není se čeho obávat, pokud je vaše kočka závislá nebo přehnaně přítulná. Ale je důležité rozlišovat mezi přílišnou láskou a nezdravou závislostí, která může být způsobena strachem, separační úzkostí nebo zdravotními problémy.
Pokud vaše kočka začne zničehonic trávit více času ve vaší blízkosti a je apatická, bez zájmu o jídlu a hru, je důležité co nejdříve kontaktovat vašeho veterináře
Základem je přijít na důvod závislosti vaší kočky. V každém případě buďte se svou kočkou trpěliví a dopřejte jí svou lásku, pozornost a pravidelnost, které potřebuje k tomu, aby se začala cítit sebejistě a v bezpečí, i když není ve vaší blízkosti.
POKRAČOVÁNÍ: PŘÍZNAKY ZÁVISLÉ KOČKY A TIPY NA SNÍŽENÍ JEJÍ ZÁVISLOSTI.