Jak odnaučit kočku škrábat nábytek?

Škrábání je pro kočky přirozené a naprosto normální stejně jako spaní.

Problém nastává, když kočka na škrábání svých drápků použije váš nábytek jako sedačku, křeslo nebo postel.

Pokud čtete tento článek, je pravděpodobné, že vaše kočka vám právě teď ničí nábytek nebo ho vám před chvílí ničila.

Otázkou je, jak odnaučit kočku škrábat nábytek a zachránit ho před kočičím drápky?

Je důležité mít na paměti, že kočka nerozezná, co je z našeho pohledu správné a špatné chování.

Nemůže vědět, že chceme uchránit nábytek před zničením. Chtějí pouze naplnit svou potřebu škrábání a pouze hledají nejlepší způsoby k jejímu naplnění.

Zajímají se: Kde je nejlepší místo na škrábání?

Ano, na vašem nábytku. Proto je důležité kočce ukázat, že škrabadlo je mnohem lepší a příjemnější místo pro broušení jejích drápků.

Stejně tak je důležité vaši kočku odradit od škrábání vašeho nábytku, obzvlášť v případě, že se kočka naučila používat váš nábytek a vytvořila si z toho zvyk.

Ale jak na to?

Pojďme se podívat na 10 tipů, jak odnaučit kočku škrábat váš nábytek, a spokojená byla nejen vaše kočka, ale i vy a váš nábytek zůstal bez újmy.

Proč kočka škrábe?

Kočka škrábe z více důvodů. Pečují tím o své drápky, označuje své území a přitom se i protahuje.

Než se dostaneme k tipům, jak odnaučit kočku škrábat nábytek, je důležité nejdříve pochopit, proč vaše kočka vlastně škrábe.

Kromě sebeobrany, kočky škrábou z více důvodů, které zahrnují:

  • Vzrušení a jeho vyjádření, když se například vrátíme domů po dlouhé nepřítomnosti, při hře nebo když se snaží uvolnit napětí nebo stres
  • Při škrábání si vaše kočka protáhne svaly a udržuje se aktivní. Pokud škrábe po procházce nebo po hře, může to být součástí její protahovací rutiny. Škrábání je pro ně naprosto přirození a rozhodně by za něj neměly být trestány.
  • Kočka označuje škrábáním své teritorium. Opakovaným škrábáním za sebou zanechává viditelné značky a také svůj pach z polštářků u tlapek (mají pachové žlázky v jejich tlapkách). Tyto značky slouží jako ujištění pro kočku, že je dané území jejich. Je to zpráva pro ostatní kočky i pro ni samotnou, až se příště vrátí na obhlídku svého teritoria.
  • Škrábáním odstraňuje vnější odumřelou vrstvu drápků a udržuje své drápky ostré.

Kočky si užívají škrábání a bez něho by se cítily zranitelné a možná i agresivně nebo depresivně, protože škrábání je pro ně natolik důležité a přirozené.


10 tipů, jak odnaučit kočku škrábat nábytek?

Kočku lze odnaučit škrábat nábytek a přesměrovat její škrábání na škrabadla, které uspokojí její přirozenou potřebu.

Kočce nemůžete zabránit v jejím přirozeném chování. Kočka bude škrábat vhodné povrchy bez ohledu na to, jestli se vám to líbí nebo ne.

Ale můžete přesměrovat její všeničící drápky k jiným cílům, které budou speciálně určené pro ni a zároveň ji můžete odradit od používání vašeho nábytku, který si oblíbila k broušení svých drápků.

Vaše kočka se postupně naučí, že nesmí škrábat váš nábytek a že na škrábání má své vlastní škrabadla.

Kočky nereagují na trestání, nadávání a agresi. Kočky mohou být nevypočitatelné a neocení, pokud na ně budete křičet nebo je fyzicky trestat.

Nejlépe reagují na pozitivní trénink, to znamená, znemožněte jí škrábat nábytek a naučte ji používat její škrabadlo ke škrábání svých drápků.


1. Nabídnete kočce více alternativních škrabacích ploch

Kočka potřebuje alternativní škrabadla, nejlépe vysoká a stabilní, která budou skvělou náhradou za váš nábytek.

Je důležité, aby nový škrabací povrch byl z pohledu vaší kočky lepší, než je vaše sedačka, křeslo a jiný nábytek.

Kočky dávají přednost vysokým, bytelným a stabilním škrabadlům, do kterých mohou zabořit své drápky a pořádně se zachytit. Kočky jsou instinktivní lezci, a proto je stabilita škrabadla důležitá.

To je také důvod, proč kočky mají tak rády váš nábytek.

Můžete zakoupit i odpočívadlo, které nabízí mnoho možností k broušení drápků a zároveň je skvělým místem pro odpočinek a útočiště vaší kočky.

Mnoho koček však upřednostňuje (mnohem více než nábytek) škrabadlo, které je aspoň 80 cm vysoké a nebude se při škrábání kymácet a je vyrobené ze sisalu, textilního vlákna získávaného z listů agáve sisalové.

Nedávná studie zjistila, že většina koček dává přednost škrabadlům se sisalem místo kobercem pokrytým škrabadlům. Zatímco jiné mají raději dřevo, karton nebo látku s hrubou strukturou na škrábání.

Můžete také vyzkoušet škrabadlo z tvrdého kartonu, které moje kočky rády používají a také jim slouží jako lehátko.

Některé kočky rády škrábají na horizontální ploše. Vertikální škrabadlo můžete položit na zem nebo můžete zakoupit bytelné a pevné horizontální škrabací prkno.

Právě škrabadlo z lepenky je skvělou volbou pro kočku upřednostňující horizontální škrábání.

Dalším dobrým povrchem na škrábání je dřevo, pokud jste zruční nebo znáte někoho zručného, můžete mít vlastnoručně vyrobené škrabadlo. Jen se ujistěte, že je dostatečně dlouhé a stabilní.

Dobrým nápadem je rozmístění více škrabadel po bytě, obzvlášť, pokud máte více koček, které by o jedno škrabadlo mezi sebou soutěžily.


2. Umístěte škrabadlo na místo, kde kočka ráda škrábe

Umístění zakoupených škrabadel je další důležitý krok, který hraje roli v tom, jestli kočka bude škrabadla používat nebo se vrátí ke vašemu nábytku.

Škrabadlo je nejlepší umístit vedle oblíbeného místa vaší kočky, jako je okno, gauč, vstupní dveře a místa na spaní, neboť kočky mají rády pořádné protažení po probuzení.

Další možností je umístit škrabadlo vedle nábytku, kde si vaše kočka ráda brousí drápky.

Kočky škrábou částečně proto, aby označily své území, takže škrabadlo neschovávejte do nepoužívaného rohu.

Umístěte ho dopředu a doprostřed na podobné místo jako je vaše pohovka.

Pohovky jsou obecně v oblastech společenského významu, což zvyšuje jejich hodnotu jako komunikační místa a kočka jejím prostřednictvím může zanechávat vzkazy pro ostatní.

Doporučení: Kupte více škrabadel, nejlépe dvě a více a rozmístěte je po bytě. Vyzkoušejte škrabadla ze sisalu i z kartonu.


3. Učiňte ze škrabadla neodolatelný škrabací povrch

Vaše kočka se musí se škrabadlem nejdříve seznámit, aby pochopila, že je na škrábání mnohem lepší než nábytek.

Vy víte, že škrabadlo je pro vaši kočku na škrábání nejlepší volbou, ale vaše kočka to ještě neví.

Nejjednodušší způsob, jak kočku se škrabadlem seznámit, je prostřednictvím hry.

Začněte si hrát se svou kočkou a pohybujete s její oblíbenou hračkou (nejlepší je hračka na udici) nejdřív kolem škrabadla.

Jakmile vaše kočka začne hračku honit, zkuste s ní pohybovat před škrabadlem tak ,že když kočka máchne tlapkou, dotkne se svými drápky škrabadla. Uvidíte, jak se vaše kočka rychlé chytí a během hry se zastaví a začne škrábat.

Případně připevněte hračku (např. peříčka, myš) provazem na škrabadlo a povzbuďte kočku, aby hračku chytila.

Když kočky objeví své nové škrabadlo tímto způsobem, zvláště když je pokrytý skvělým materiálem odolným proti poškrábání, jako je sisalová látka, budou se k němu v mnoha případech znovu a znovu vracet.

Další možností je posypat škrabadlo šantou kočičí v prvních dnech, což naláká kočku, aby se se se škrabadlem seznámila.

Pokud vaše kočka má ráda pamlsky, můžete ji zpočátku odměňovat za očichání a prozkoumání škrabadla. Když kočka položí tlapky na škrabadla, dejte jí pamlsek, až nakonec na něm začne kočka škrábat.

Můžete dát pamlsek na sloupek, abyste kočku nalákali k lezení po škrabadlu.

Především svou kočku nenuťte. Nepřenášejte ji ke škrabadlu a nesnažte se pokládat její tlapky na škrabadlo.

Mohlo by to u vaší kočky vyvolat stresovou odezvu a mohla by se začít škrabadlu vyhýbat.


4. Přechodně učiňte její oblíbený škrabací nábytek méně žádoucí

Když jí nabídnete škrabadlo, které bude splňovat její potřeby, je pravděpodobnější, že přestane používat váš nábytek k broušení svých drápků.

Ale je potřeba mít na paměti, že si vaše kočka zvykla na škrábaní vašeho nábytku a nové škrabadlo nemusí stačit k tomu, aby došlo k přerušení jejího zvykového chování.

V předchozích třech krocích jste udělali vše pro to, aby vaše kočka přestala používat váš nábytek a objevila lepší škrabací plochy, u kterých vás škrábání nebude rozčilovat.

Ale možná si ještě neuvědomila, že nové škrabadlo je lepší než váš nábytek.

V tomto kroku jde o to, aby si to vaše kočka uvědomila.

U nábytku je nejjednodušším řešením zakrýt ho přiléhavým potahem. Tento potah pro ně nebude zdaleka tak lákavý jako sisalové škrabadlo.

Pro menší plochy můžete použít oboustrannou lepící pásku nebo něco, co učiní povrch lepkavý, hladký nebo klouzavý.

Tato opatření ji odradí o vpíchnutí drápků do nábytku, který chcete ochránit před zničením.

Jakmile kočka začne používat svoje škrabadla na škrábání, můžete z nábytku, který používala na škrábání, pokrývky či pásky sundat.


5. Zakryjte nábytek a ochraňte ho před kočičími drápky

Zpočátku bude pravděpodobně zapotřebí na nábytek umístit potah či deku, aby ho kočka nemohla škrábat.

Pokud chcete ochránit pohovku nebo křesla před kočkami, můžete si koupit potahy na nábytek, které ho ochrání před zničením.

Když vaše kočka zaryje drápky do křesla, její drápky se nedostanou až k nábytku.

Můžete koupit i chrániče z průhledného vinylu, který nalepíte místa sedačky, především na rohy a kraje, kde vaše kočka ráda škrábe.

Pokud vaše kočka ráda škrábe na vašem křesle nebo na různých místech vaší pohovky, je lepší volbou potah na pohovku, který zakryje celou pohovku.


6. Vyzkoušejte speciální oboustrannou lepící pásku

Můžete také použít speciální oboustrannou lepící pásku, která zabrání vaší kočce poškrábat váš nábytek – sedačku, křeslo,…

Jedna strana se přilepí k vašemu nábytku a druhá se nalepí na tlapky vaší kočky v okamžiku, kdy se pokusí obrousit své drápky na vašem ubohém nábytku.

Vaše kočka bude mít lepkavé tlapky, což se jí pochopitelně líbit nebude. Může se však i poté pokusit obrousit drápky o vaši pohovku (naučené chování u ní přetrvává).

Ale jakmile si uvědomí, že jsou její tlapky lepkavé, pravděpodobně odejde a najde si nové a lepší místo na škrábání.

Lepící pásky jsou sice pro vaši kočku nepříjemné, ale nejsou nebezpečné nebo škodlivé.  Je to další bezpečný způsob, jak odnaučit kočku škrábat váš nábytek.

Je důležité, abyste koupili a používali speciální lepící pásku proti škrábání určenou pro kočky. Normální lepící páska by mohla být příliš lepivá a mohla by poškodit jak kočičí tlapky, tak i váš nábytek.

Pravidelně vyměňujte pásku, neboť se na nich budou zachytávat nečistoty a chlupy, čímž se odstraní jejich lepivost a schopnost odradit kočku od škrábání.

Pokud si všimnete, že se páska odlepuje, ihned ji odstraňte a nahraďte ji novým kouskem.

Jinak by vaše kočka mohla strhnout uvolněnou pásku a mohla by ji spolknout, a tím se vystavit riziku udušení.


7. Důkladně vyčistěte nábytek, který vaše kočka škrábe

Je důležité důkladně vyčistit nábytek, který vaše kočka škrábe, aby na něm necítila svůj pach.

Pokaždé, když vám kočka škrábe nábytek, zanechává na něm své feromony, kterými označuje své území.

Kočičí čich je tak silný, že dokáže vycítit přesné místo na vašem nábytku, které používá ke škrábání.

Když ucítí své feromony na daném místě, bude předpokládat, že tato sedačka je její a může si na ní brousit své drápky, protože to je její území.

Pokud je její pach na nábytku důvodem, proč ho vaše kočka škrábe, je dobrým nápadem odstranit její pach každodenním čištěním nábytku.

Není to příliš lákavá představa. Komu by se chtělo každý den čistit pohovku nebo jiný nábytek?

Ale pokud vám to pomůže v záchraně vašeho nábytku před ničivými kočičími drápky, bude vás tato myšlenka pohánět k čištění.

V případě, že byste svou sedačku nečistili, mohl by se pach vaší kočky dostat hluboko do látky, a bylo by o to těžší zabránit vaší kočce ve zvyku škrábání.

Jakýkoli čistič vhodný na materiál vašeho nábytku lze použít k odstranění pachu vaší kočky.

Pokud čištění nepomáhá, je pravděpodobné, že vůně kočky je již usazená příliš hluboko.

V tomto případě zkuste použít jedlou sodu. Jedlá soda má skvělou schopnost zachycovat a pohlcovat pachy.

Jednoduše potřete svou pohovku jedlou sodou a nechte ji působit 1 až 2 hodiny. Poté ji odstraňte a z podlahy či koberce vysajte veškeré zbytky jedlé sody.


8. Vyzkoušejte octový sprej proti škrábání

Ocet je jedním z přírodních způsobů, jak odradit kočku od škrábání vašeho nábytku. Jedná se vlastně o přírodní repelent.

Nejúčinnější je klasický bílý ocet. Před použitím ho vždy nařeďte: jeden díl octu a dva díly vody. Zápach octu nebude příliš silný a naředěný ocet nepoškodí váš nábytek.

Před nastříkáním naředěného octu na váš nábytek ho nejprve otestujte na malém kousku, abyste se ujistili, že ocet nezanechá na vašem nábytku skvrny nebo ho nezašpiní.

Pokud zjistíte, že použití octu je v pořádku, můžete jím nastříkat svůj nábytek, abyste zjistili, jestli to vaši kočku odradí od škrábání.

Pokud si všimnete, že ocet na zkušebním kousku způsobil škodu, můžete vyzkoušet alternativní řešení.

Namočte látku nebo houbu do octu, umístěte ji do nádoby a zasuňte pod nábytek, například pod bok vaší pohovky.

Zápach octu by měl vaši kočku účinně odradit, aniž byste ho museli stříkat na vaši pohovku, čímž zcela odstraníte riziko poškození vašeho nábytku.


9. Pravidelně své kočce zastřihujte drápky

Pravidelné zastřihování drápků kočky zabrání poškození vašeho nábytku.

Dalším řešením, jak zabránit kočce v ničení vašeho nábytku, je pravidelné zastřihování jejich drápků.

Když bude mít vaše kočka zastřihnuté drápky, nebude moci poškrábat váš nábytek ani cokoliv jiného ve vašem domě.

Navíc tím své kočce pomůžete. Kočky nemají rády příliš dlouhé drápky a častým škrábáním předmětů se snaží své drápky obrousit a udržet je zastřižené.

Ostříháním drápků odstraníte potřebu škrábat nábytek kvůli obrušování. A velkým plusem je fakt, že i když vaše kočka poškrábe vaši pohovku, její krátké a neostré drápky pravděpodobně nezpůsobí větší škody.

Stříhání drápků jednou za čtrnáct dní nebo jednou za měsíc zajistí, že drápky vaší kočky nebudou silné, dlouhé a ostré.

Pokud vaše kočka chodí ven, nestříhejte jí drápky. Své ostré drápky potřebuje k ochraně a šplhání.

Ideální je začínat se zastřihováním drápků od kotěte, ale i starší kočky se mohou naučit klidně sedět, zatímco jim budete stříhat drápky.


10. Poskytněte své kočce více zábavy a vaší pozornosti

Vaše kočka může projevovat nežádoucí chování jednoduše proto, že se nudí a nemá nic jiného na práci.

Je celý den doma, kde postrádá psychické a fyzické podněty, které by ji poskytly zábavu a stimulaci.

Vaše kočka může také škrábat nábytek, protože chce získat vaši pozornost. Co uděláte, když uslyšíte, jak vám vaše kočka ničí nábytek?

Ihned za ní přiběhnete, abyste ji zabránili v dalším škrábání. A vaše kočka je učenlivý tvor.

Pokud se za škrábáním nábytku skrývá nuda a frustrace, můžete své kočce poskytnout stimulaci v podobě hraček. Nestačí, když jí hračku hodíte, aby si s ní sama hrála.

Je důležité, abyste si se svou kočku aktivně hráli a věnovali ji svou plnou pozornost.

Je to skvělé odreagování i o pro vás. Navíc pravidelná hra udrží vaši kočku jak fyzicky, tak duševně aktivní a zdravou.

Na výběr máte z mnoha odlišných druhů hraček. Vyzkoušejte jich více, abyste zjistili, které má vaše kočka nejraději.

Většina koček miluje vábničky neboli hračky na prutu, se kterým pohybujete po zemi i ve vzduchu. Pro kočku je to ohromná zábava.

Pokud je vaše kočka sama po dlouhou dobu, například když jste každý den v práci, můžete vyzkoušet interaktivní hračky jako je koulodráha nebo jí můžete schovat pamlsky do hraček na pamlsky nebo různě po domě.

Další možností jsou hračky s pohybovým senzorem, které zabaví vaši kočku, když je sama doma.

Nemusíte kupovat drahé hračky, pokud si to nemůžete dovolit. Můžete si některé hračky vyrobit doma.

Něco tak jednoduchého jako kartónová krabice může vaši kočku zabavit a zároveň jí sloužit jako útočiště. Nebo i běžný provázek nebo ping-pongové míčky můžete použít ke hraní se svou kočkou.


Proč kočka škrábe nábytek?

Nábytek je pro kočku skvělým škrabacím povrchem. Je vysoký, stabilní a dobře se o něj brousí drápky.

Z kočičího pohledu je sedačka, křesla, stůl, židle, postel i dveře a dokonce i zdi skvělým škrabacím povrchem, který je pevný, vysoký a má ten správný materiál na škrábání.

Kočky budou s větší pravděpodobností škrábat nábytek, pokud nemají k dispozici vlastní soukromý škrabací povrch, který by vyhovoval jejím individuálním potřebám.

Pokud budete vaši kočku důkladně pozorovat, zjistíte, jestli se jí nabízené škrabadlo líbí a používá ho, nebo jestli byste jí neměli nabídnout jiný typ škrabadla.

Vaším cílem je dosáhnout řešení, které naplní jak potřeby vaší kočky, tak i ty vaše, v tomto případě nezničený nábytek od kočičích drápků.

Je důležité pochopit, proč vaše kočka škrábe nábytek, abyste mohli vybrat účinný a vhodný způsob.

Když budete vědět důvod skrývající se za jejím škrábání, můžete se rozhodnut pro ten nejlepší způsob, který bude u vaší kočky fungovat.

Pokud uvidíte svou kočku škrábat vaši pohovku, připomeňte si, že je škrábání pro kočku přirozené a že vám to nedělá naschvál, aby vás rozčílila.

Vaše kočka nikdy nepřestane škrábat. Je to její instinktivní chování. Jediné, co můžete udělat, je přesměrovat její škrábání z nábytku na plochy pro ni určené.

Pojďme se podívat na důvody, proč vaše kočka škrábe nábytek.


1. Označuje své teritorium

Při škrábání se pot z kočičích tlapek dostává po drápech dolů do povrchu, který škrábe.

Tento pot obsahuje feromony, které mohou ostatní kočky zachytit. Škrábání je jedním ze způsobů, kterým si kočky označují své území.

Ostatní kočky, které ucítí tuto vůni, budou vědět, že daná oblast je již obsazená a budou si hledat svoje vlastní území.

Zatímco u koček je to běžný důvod škrábání ve volné přírodě, u domácích koček je to méně obvyklé.

Pokud však ve své domácnosti máte více koček, může být označení teritoria jedním z důvodu, proč vaše kočka škrábe nábytek. Chce tím ostatní kočkám říct, že patří jí a chce, aby se držely dál.

I když máte doma jednu kočku, může mít vaše kočka pocit, že nemá svůj vlastní prostor.

Kočky potřebují mít svou oblast, kterou považují za své vlastní území a kde mají soukromí a nemusí si o něj s nikým dělit.

Pokud má vaše kočka pocit, že tento soukromý prostor nemá, mohla by škrábat nábytek ve snaze označit si své území a vytvořit si oblast pro sebe.

Vaše kočka má citlivý čich a dokáže vycítit feromony, které zanechala na vaší pohovce, proto musíte pohovku pořádně vyčisti, abyste odstranily její pach a daly jí vědět, že pohovka už není jejím územím.


2. Naostřuje a obrušuje své drápky

Kočka také škrábe, aby si nabrousila drápky a zbavila se vrchního odumřelého povrchu.

Ve volné přírodě jsou ostré drápy nezbytné pro přežití kočky, které jim poskytují příležitost chytit potravu i ochranu.

Pomocí svých ostrých drápů chytají svou kořist. Kočičí drápy jsou také důležitou ochranu před predátory.

Přestože domácí kočky nepotřebují lovit potravu ani se chránit před predátory, tento instinkt přežití stále přetrvává.

To může být důvod, proč vaše kočka škrábe vaši pohovku. Snaží se nabrousit drápky, aby je měla neustále ostré a připravené.

Příliš dlouhé drápky mohou být pro kočku bolestivé. Může být pro ni těžké je zatáhnout, když jsou příliš dlouhé, což činí chůzi nepříjemnou a obtížnou.

Škrábání nábytku se jedním ze způsobů, jak si může vaše kočka obrousit své drápky.  Snaží se udržet své drápky dostatečně krátké a ostré.


3. Vaše kočka je zvědavá

Určitě jste už zaslechli rčení: Zvědavost zabila kočku.

Ano, kočky jsou přirozeně velmi zvídavé a rády objevují svět kolem sebe.

Pokud si pořídíte nový nábytek, za chvíli s hrůzou zjistíte, že na něm kočka vyzkoušela své drápky. Nový nábytek je pro kočku něco nového a vzrušujícího.

I když je vaše kočka zvyklá používat své škrabadlo nebo stromy venku, nová pohovka pro ni může být příliš velkým lákadlem, obzvlášť pokud je vyrobena z materiálu, se kterým se vaše kočka ještě nesetkala.

Pokud je nový nábytek důvodem, proč ho vaše kočka škrábe, snažte se jí neustále poskytovat nové podněty, které vaši kočku zabaví a odvrátí její pozornost od vašeho nábytku.

Nové hračky a škrabadla jsou skvělým způsobem, jak zabránit vaší zvědavé kočce ve škrábání vašeho nábytku.


4. Vaše kočka se cítí zranitelně

Pokud se vaše kočka cítí vystresovaně, může nadměrně škrábat, protože jí to přináší úlevu.

Kočky mohou také škrábat, protože se cítí zranitelně a ve stresu.

Obvykle je snadné zjistit, jestli je stres důvodem škrábání nábytku. Poznáte to tak, že se stopy po drápech budou nacházet v blízkosti dveří nebo otevřených prostorů, což jsou místa, kde se vaše kočka cítí nejvíce zranitelně.

Můžete u své kočky zpozorovat i další známky stresu jako je menší chuť k jídlu, ztráta srsti nebo častější spaní.

U vaší kočky se mohou objevit i další příznaky v podobě změny chování, včetně močení mimo toaletu, na vaši postel nebo agresivního chování.

Kočky jsou citlivá stvoření. Mnoho věcí, i když některé nám mohou připadat nevýznamné, může u vaší kočky vyvolat pocit zranitelnosti.

Stres může způsobit cokoliv: příchod nového domácího mazlíčka nebo osoby, nový nábytek nebo změna steliva.

Stěhování může také vyvolat úzkost u koček, stejně jako nutnost dělit se o omezené zdroje v domácnosti s více kočkami nebo jednoduše změna v rutině (můžete začít chodit v jiný čas domů, změna času podávání krmiva).

Pokud je škrábání vaší kočky nové nebo příliš agresivní, zkuste popřemýšlet o tom, jestli v poslední době nedošlo ke změně ve vaší domácnosti.

I malá změna může vaši kočku vystresovat. Možná se budete moci vrátit k tomu, na co byla vaše kočka zvyklá a co jí pomůže znovu se cítit dobře, jistě a bezpečně.

Kočky, které jsou vystresované nebo agresivní, mohou více a častěji škrábat a ničit vás nábytek.

Až budete chtít příště něco měnit, postupujte pomalu.

Můžete své kočce také poskytnout několik míst, kde bude mít své soukromí a bude se cítit bezpečně a pohodlně. Vaše kočka se tam může schovat, když je toho na ní příliš mnoho a potřebuje si odpočinout od rozruchu ve vaší domácnosti.

Nemusíte kupovat několik pelíšků pro svou kočku. Vaše kočka bude mít radost i z obyčejně krabice.

Pokud vaše kočka škrábe na dveře, když chce jít ven nebo dovnitř, popřemýšlejte o instalaci průchozích dvířek. Vaše kočka bude moci odcházet a přicházet, jak zrovna potřebuje, což jí dodá větší pocit bezpečí.


Závěr: Kočku lze odnaučit škrábat nábytek

Škrábání je pro kočku naprosto přirozené a zdravé chování.

V přírodě jsou pro kočky ostré drápky zásadní pro jejich přežití. Pomáhají jim ulovit kořist a ochránit se před predátory.

Tyto instinkty si zachovaly i domácí kočky, přestože už nepotřebují své ostré drápy.

Vzhledem k tomu, že škrábání je instinktivní, nelze kočkám ve škrábání zabránit.

Ale můžete odnaučit svou kočku škrábat nábytek a přesměrovat toto chování na jiné předměty, které jsou speciálně připravené pro její škrábání.

Poskytněte jí několik škrabadel z různých materiálů a odlišných tvarů. Vyzkoušejte škrabadla ze sisalu i z kartonu.

Zároveň se snažte kočku odradit od škrábání nábytku tím, že ho přikryjete nebo na něj nalepíte fólii a vaše kočka si nebude moci zabořit drápky do vaší pohovky či jiného nábytku.

Když své kočce nabídnete několik alternativ ke škrábání a odradíte ji od škrábání nábytku, máte šanci na záchranu svého nábytku před zničením.

Vy budete spokojeni, že vaše kočka neškrábe váš nábytek a vaše kočka bude také spokojená, protože jste jí poskytli mnohem lepší místa na její oblíbenou každodenní činnost.

Napsat komentář