Neexistuje nic příjemnějšího, než když jdete večer na záchod a šlápnete bosou nohou do mokrého a možná ještě teplého chomáčku srsti, který vaše kočka vyzvracela na podlahu.
Pokud se jedná o první nehodu, pravděpodobně nebudete vědět, že se jedná o smotek vyzvracených chlupů, odborně nazývaných trichobezoáry.
Tvorba těchto smotků chlupů je naprosto pro kočky normální a každý majitel se s nimi v průběhu soužití se svou kočkou dříve či později setká.
Kočky jsou extrémně čistotná zvířata a k péči o svou srst používají svůj drsný jazýček, kterým odstraňují odumřelé chlupy.
Tyto chlupy se zachytávají na ostnech jazýčku a vaše kočka tak není schopna je vyplivnout, a proto jí nezbývá nic jiného, než je spolknout.
Když se tyto spolykané chlupy nahromadí v jejím žaludku, vaše kočka se je bude snažit vyvrhnout. Kočka běžně vylučuje spolykané chlupy stolicí.
Zvracení trichobezoárů jednou za čas není většinou důvod k obavám, ale časté zvracení chlupů už nemusí být úplně v pořádku. V tomto případě je lepší navštívit veterináře, aby vaši kočku vyšetřil.
V tomto článku se podíváme na 5 možných příčin, které způsobují tvorbu trichobezoárů. Kromě toho si také něco více povíme o samotných trichobezoárů, abyste věděli, s čím máte tu čest.
Většina případů trichobezoárů je výsledkem příliš velkého množství spolykaných chlupů, problému v trávicím ústrojí nebo jejich kombinací.
Kožní problémy způsobené alergiemi, infekcemi nebo parazity může vyvolat nadměrné vypadávaní chlupů nebo nadměrné čištění srsti. V obou případech je výsledkem příliš velké množství spolykaných chlupů.
Na závěr se podíváme na způsoby, jak zabránit tvorbě trichobezoárů a předejít tak tomuto nepříjemnému problému jak pro vás, tak i vaši kočku.
Co jsou vlastně trichobezoáry a jak vznikají?
Pravděpodobně jste s trichobezoáry setkali a nebylo to příjemné setkání.
Trichobezoáry jsou vlastně smotky chlupů, které vaše kočka spolkne během péče o svou srst.
Kočky jsou velmi důkladné při čištění své srsti a každý den mohou spolykat velké množství chlupů, především v období línání.
Průměrná kočka stráví až 1/3 bdělého času péčí o svou srst, čímž ji udržuje lesklou, zdravou a čistou.
Malé množství chlupů, které kočka spolkne, obvykle projde trávicím ústrojím bez problémů a je následně vyloučeno prostřednictvím stolice.
Kočky mají specializovaný trávicí systém, který si dokáže poradit se slušným množstvím chlupů bez toho, aniž by to způsobilo jakékoliv problémy.
Ale jakmile se v žaludku kočky nahromadí velké množství chlupů, začnou se shlukovat a vytvoří tak smotek chlupů – trichobezoár.
Do těchto smotků chlupů se přimíchají i sliny a některé trávící šťávy v žaludku. Někdy se do nich může dostat i nestrávená potrava.
Tyto smotky chlupů se budou postupně zvětšovat s tím, jak kočka bude polykat více chlupů.
Pokud tento vytvořeny trichobezoár dosáhne velikosti, která není schopna projít střevy, vaše kočka ho vyvrhne místo toho, aby ho vykakala.
Vyzvracený trichobezoár má obvykle podlouhlý tvar, obvykle měří kolem 2,5 cm, ale může být dlouhý i 10 cm.
Jsou trichobezoáry u koček normální?
Trichobezoáry samy o sobě nejsou u koček normální.
Jak jsem si uvedli výše, kočky mají specializovaný trávící systém, který si dokáže poradit s normálním množstvím spolykaných chlupů.
Proto by kočky měly být schopné úspěšně zvládnout vyloučit všechny chlupu, které spolykají při péči o svou srst, prostřednictvím stolice, a ne zvracením.
Ale většinou si nemusíte dělat starosti, pokud se trichobezoáry u vaší kočky nevyskytují příliš často.
Pokud by vaše kočka nevyzvracela tyto velké nestravitelné chuchvalce chlupů, slin a žluči, zablokovaly by trávicí systém vaší kočky a znemožnily by jí dojít si na záchod.
Vždy je lepší, když vaše kočka tyto chuchvalce vyzvrací, než aby došlo k zablokování střev.
Trichobezoáry zachycené ve střevním traktu mohou způsobit vážné problémy, proto je návštěva veterináře zásadní, pokud pozorujete příznaky, které by mohly být známkou trichobezoárů:
- Zvracení s viditelnými chlupy nebo bez nich
- Nechuť k jídlu nebo snížená chuť k jídlu
- Letargie
- Projevy bolesti
- Chlupy viditelné ve stolici
U některých koček se trichobezoáry vytvářejí mnohem častěji než u jiných.
Vzhledem k tomu, že je jejich tvorba závislá na množství spolykaných chlupů, je mnohem běžnější u dlouhosrstých plemen, jako jsou mainské mývalí a perské kočky.
Ty mohou častěji zvracet trichobezoáry ve srovnání s krátkosrstými kočkami. Z jejich dlouhých chlupů se mohou mnohem rychleji tvořit velké shluky.
Tvorba trichobezoárů je rovněž běžnější v letních měsících, kdy se kočka zbavuje více chlupů, které slouží jako izolace.
Bez ohledu na plemeno vaší kočky nebo klima, ve kterém žijete, příliš mnoho trichobezoárů je problém a nelze je považovat za normální.
Pokud vaše kočka často zvrací trichobezoáry, je lepší ji vzít na kontrolu k veterináři.
Proč kočka zvrací trichobezoáry každý den?
Není normální, pokud vaše kočka každý den zvrací trichobezoáry.
Časté zvracení chuchvalců chlupů je obvykle signálem, že je něco v nepořádku a že vaši kočku trápí nějaký zdravotní problém:
- Vaše kočka se více čistí a polyká větší množství chlupů
- Nebo se vyskytl problém v zažívacím ústrojím, který zhoršuje schopnost chlupů pohybovat se trávícím ústrojím
Pokud vaše kočka zvrací trichobezoáry častěji než jednou týdně, měli byste svou kočku vzít na vyšetření ke svému veterináři.
Pojďme se podívat na 5 možných příčin, které mohou způsobovat častý výskyt trichobezoárů.
1. Zánětlivé onemocnění střev
Při zánětlivém onemocnění střev u koček dochází k zánětu a otoku střev.
To může značně ztížit průběh normálních trávicích procesů.
Buňky nacházející se podél trávicího traktu jsou silnější, než je u nich obvyklé, a střevo tak nedokáže účinně vstřebávat živiny.
Zánětlivé onemocnění střev je způsobeno abnormální imunitní reakcí. Spouštěčem může být několik věcí, včetně:
- Požití nepotravinářské látky nebo cizího předmětu
- Potravinové alergie včetně alergií na bílkoviny některých druhů masa
- Přecitlivělost na bakterie nacházející se ve střevě
- Vnitřní nebo vnější poranění trávicího traktu
Toto onemocnění má vliv na trávicí procesy, a proto postižené kočky mají potíže se zpracováním spolykaných chlupů a jejich následným průchodem přes trávicí trakt.
Z tohoto důvodu vaší kočce nezbývá nic jiného než chlupy vyvrhnout.
Pokud vaše kočka trpí zánětlivým onemocněním střev, pravděpodobně si všimnete dalších příznaků včetně průjmu nebo zácpy, zvracení vaší kočky po jídle, nevysvětlitelné ztráty hmotnosti, únavy a celkové slabosti a bolesti břicha.
V tomto případě je zásadní návštěva veterináře, který provede kompletní vyšetření moči a stolice vaší kočky a určí, jestli se skutečně jedná o zánětlivé onemocnění střev.
2. Vnější parazité
Blechy jsou nejčastějšími paraziti u koček, zejména u těch, které žijí venku.
Tito malí černí parazité žijí v srsti vaší kočky, koušou ji do kůže a živí se její krví.
Přeskakují po jejím těle, ale obvykle se sdružují u kořene ocasu, podél zadní strany jejich nohou a na krku a lopatkách.
Bleší kousnutí vyvolává extrémní svědivost.
A co udělá vaše kočka, když ji něco svědí?
Začne se usilovně škrábat, aby zmírnila svědění a také začne svědivá místa kousat a lízat.
To často vede k holým místům a k vypadávání chlupů. V důsledku toho vaše kočka spolkne více chlupů, což vede ke zvýšené tvorbě trichobezoárů.
Pokud vaše kočka má blechy, můžete si všimnout i dalších příznaků:
- Intenzivní škrábání, kousání a olizování
- Neklid a rozrušení
- Červená místa na kůži a viditelná kousnutí
- Při odhrnutí srsti můžete vidět černé tečky (bleší exkrementy)
- Bledé dásně způsobené bleším vysáváním krve
Mezi další kočičí kožní parazity, kteří mohou způsobit extrémní svědění spojené s nadměrným olizováním a polykáním chlupů, patří klíšťata a dermatofyty (houby způsobující plíseň).
3. Stres a úzkost
Nadměrná péče o srst je jedním z hlavních příznaků stresu a úzkosti u koček.
Pečování o srst je pro ně uklidňující, a proto ji používají jako jeden z hlavních prostředků pro zvládání stresových a nepříjemných situací.
Když se kočka bude nadměrně olizovat, spolkne přitom více chlupů než obvykle. To může vést k holým místům na jejich srsti a ke zvýšené tvorbě a zavrcení trichobezoárů.
Kromě nadměrné péče o srst se u kočky mohou projevit další příznaky stresu:
- Odtažité chování a skrývání se
- Zvýšená nebo snížena chuť k jídlu
- Neklid a poruchy spánku
- Chodí čůrat nebo kakat mimo záchod
- Je méně snášenlivá vůči lidem a jiným zvířatům
Kočky jsou velmi citlivá stvoření a mohou se snadno vystresovat.
Jsou to také tvorové zvyku, kterým se nelíbí, když dojde ke změně v jejich prostředí nebo v jejich rutině.
I krátkodobý podnět jako je okolní stavba nebo neznámý host může u kočky vyvolat stres.
Stejně tak dlouhodobé změny jako je narození dítěte, příchod nové kočky nebo stěhování mohou u kočky způsobit úzkost a nejistotu.
4. Kožní alergie
Kožní alergie jsou u koček další častou příčinou nadměrné péče o srst.
Alergeny způsobující alergii jsou látky, které imunitní systém vnímá jako hrozbu, přestože tyto látky samy o sobě nezpůsobují žádnou větší škodu.
K nejběžnějším alergiím u koček patří:
Potravinové alergie: Kočky s potravinovými alergiemi jsou obvykle alergické na zdroj bílkovin v krmivu pro kočky. K nejčastějším viníkům patří rybí a kuřecí maso. V některých případech může alergii způsobovat obilovina nebo chemická látka.
Alergie na látky v prostředí: Kočky mohou být alergické na pyl, plísně nebo roztoče. To vše jsou látky, které se nacházejí na zemi nebo ve vzduchu.
Alergie na blechy: Kočky mohou být také alergické na blechy a bleší kousnutí, což vede ke zhoršení příznaků při napadení blechami. V důsledku alergie se vaše kočka může více škrábat a kousat.
U koček trpících alergií může dojít ke vzplanutí, kdy jejich kůže zčervená a zanítí se.
To způsobí intenzivní svědění, které vaši kočku podněcuje k nadměrnému škrábání a olizování zanícené oblasti. To může vést ke ztrátě chlupů, k tvorbě strupů a vředů.
Kočky s kožní alergií nadměrně pečují o svou srst, přičemž spolykají mnohem větší množství chlupů v porovnání se zdravou kočkou.
To znamená, že se jim chlupy rychle hromadí v žaludku a vytvářejí trichobezoáry, které vaše kočka nedokáže vyloučit stolicí, a proto jí nezbývá nic jiného, než je vyzvracet, a to často, nebo dokonce každý den.
5. Vnitřní parazité
Dalším důvodem časté tvorby trichobezoárů mohou být vnitřní parazité.
Na rozdíl od vnějších parazitů jako jsou blechy, klíšťata a houby způsobující plíseň žijí vnitřní paraziti uvnitř těla vaší kočky.
Někteří vnitřní parazité, jako jsou škrkavky a měchovci, žijí v trávicím traktu a způsobují vážné zažívací potíže.
Škrkavky: Škrkavky jsou nejčastějším vnitřním parazitem u koček, především u koťat. Žijí volně ve střevech a často se přenášejí z kočičí matky na její koťata prostřednictvím jejich mléka.
Dospělé kočky se mohou nakazit také konzumací larev škrkavek ze stolice infikované kočky nebo tkáních hostitelů.
Měchovci: Tito parazité používají svůj hákovitý tvar k ukotvení se ve výstelce střeva místo toho, aby se volně pohybovali.
Živí se krví a tkáňovým mokem.
Jsou mnohem méně časté než škrkavky a jsou problémem hlavně v přeplněných chovatelských stanicích nebo ve špatných hygienických podmínkách.
Oba tyti vnitřní parazité způsobují zažívací potíže, čímž narušují schopnost trávicího systému zvládnout normální množství požitých chlupů.
To způsobuje hromadění chlupů v žaludku a tvorbu většího množství smotků chlupů, než je obvyklé.
Jaký je rozdíl mezi trichobezoáry a zvracením?
Je důležité znát rozdíl mezi trichobezoáry a zvracením.
V každém případě není v pořádku, pokud vaše kočka často nebo dokonce každý den zvrací bez ohledu na to, jestli se jedná o běžné zvracení nebo zvracení smotků chlupů. V obou případech je návštěva veterináře na místě.
Ale příčiny skrývající se za zvracením jsou odlišné, a proto je důležité mezi nimi rozlišovat.
Trichobezoáry
Trichobezoáry jsou dlouhé a mají trubkovitý tvar, který se skládá z hustě nahromaděných chlupů.
Tento trubicový tvar je způsoben jícnem, kterým jsou koule chlupů vyvrženy ven.
Ve vyzvracených trichobezoárech můžete pozorovat nějaké trávicí šťávy, ale obecně se jedná o kompaktnější a strukturovanější hmotu.
Zvratky
Na druhou stranu zvratky budou mít vodnatější a měkčí konzistenci a budou tvořeny převážně potravou a trávicími šťávami.
Ve zvratkách se sice mohou nacházet i nějaké chlupy, ale to neznamená, že se jedná o trichobezoár.
4 způsoby, jak zabránit tvorbě trichobezoárů u kočky
Pokud chcete zabránit nebo aspoň minimalizovat tvorbu trichobezoárů, můžete vyzkoušet několik věcí, které by mohly pomoci.
Tyto tipy však nenahrazují léčbu předepsanou veterinářem v případě, že příčinou je určitý zdravotní problém.
Přesto jsou tyto tipy účinné pro všechny kočky, které mají problémy s tvorbou nepříjemných smotků chlupů.
Vaší kočce přinesou úlevu od častého zvracení a vám to ušetří čas, který strávíte uklizením.
1. Pravidelné kartáčování kočičí srsti
Pravidelné kartáčování nebo česání je nejlepší způsob, jak snížit množství chlupů a špíny, které vaše kočka spolkne během každodenní péči o srst.
Velké množství uvolněných chlupů se zachytí ve štětinách kartáče, který následně očistíte. To znamená, že vaše kočka bude mít méně volných chlupů, které by při péči o svou srst mohla spolknout.
Pravidelné česání je obzvlášť důležité u dlouhosrstých koček, které s větší pravděpodobností spolykají větší chomáčky chlupů, což zvyšuje riziko vzniku trichobezoárů.
Ale ani u dlouhosrstých koček není zvracení chomáčků chlupů „normální“. Příčinou častého zvracení může být i skrytý zdravotní problém.
Kartáč, který používáte na česání, by měl být vhodný pro daný typ srsti vaší kočky.
Pravidelným kartáčováním snížíte pravděpodobnost, že v noci během cesty na záchod bosýma nohama šlápnete do hromádky vyzvracených chlupů.
2. Dostatečný příjem vody
Kočky jen vzácně vypijí dostatečné množství vody.
Ale zvýšené množství přijatých tekutin může pomoci snížit výskyt trichobezoárů.
Správná hydratace zajišťuje, že pokožka bude správně hydratovaná a v dobrém stavu. Výsledkem také bude méně vypadaných chlupů.
Navíc voda může pomoci promastit srst, kterou vaše kočka spolkne, což povede k hladšímu průchodu jejich trávicím traktem. To zvýší pravděpodobnost, že vaše kočka spolykané chlupy spíše vyloučí stolicí místo zvracením.
3. Přechod na mokré krmivo
Strava, kterou krmíte svou kočku, má také vliv na zdraví její kůže a srsti.
Kvalitní mokrá strava s obsahem všech živin, která vaše kočka potřebuje, včetně esenciálních tuků a bílkovin, je základem pro zdravou kůži a srst.
Zdravá srst bude také méně línat.
Navíc strava obsahující vyšší množství vlákniny podporuje zdravé trávení chlupů spíše než tvorbu chomáčků.
Mokré krmivo jako jsou konzervy, kapsičky nebo domácí strava obsahují v porovnání s granulemi mnohonásobně větší množství vody, která je důležitá pro správnou hydrataci a celkové zdraví kočky.
Kočky krmené granulemi nepřijímají potřebný dostatek tekutin, které orgány potřebují pro účinnou a správnou funkci.
Trávicí ústrojí koček na suchém krmivu trpí nedostatkem tekutin a nedokáže tak dobře transportovat chuchvalce chlupů jako trávicí ústrojí zásobené dostatkem tekutin získané ze stravy vhodné pro kočky.
4. Pravidelná hra a pohyb
Kočky také nadměrně pečují o svou srst, když se nudí a nemají nic lepšího na práci.
To opět vede ke spolykání nadměrného množství chlupů, což je rizikový faktor pro tvorbu trichobezoárů.
Řešením je pravidelné hraní s kočkou, aby se zabavila a neměla čas ani pomyšlení na nadměrné olizování svého kožichu.
Nabídněte své kočce různé hračky jako jsou myšky, míčky, udice se zvířátky nebo interaktivní hračky.
Problém s nudou se týká koček chovaných v bytě bez přístupu ven, kde se nachází mnoho stimulů a zábavy.
Závěr: Časté trichobezoáry u koček mohou být signálem zdravotního problému
Pokud vaše kočka zvrací trichobezoáry jednou za čas, není to obvykle důvod k obavám.
Ale v případě, že se u vaší kočky objevují trichobezoáry pravidelně, je důležité ji vzít na kontrolu k veterináře. Důvodem častých trochobezoárů mohou být i zdravotní problémy.
Tyto zdravotní problémy mohou zhoršovat trávení jako je zánětlivé onemocnění střev nebo vnitřní parazité.
Kočka s narušeným trávením nemusí být schopna poradit si i s běžným množstvím spolykaných chlupů.
Vaše kočka se také může nadměrně čistit, což vede ke spolknutí velkého množství chlupů, které není její trávící ústrojí schopno zpracovat.
Důvodem nadměrné péče o srst mohou být vnější parazité, potravinové alergie nebo stres.
Pokud chcete omezit vznik trichobezoárů, pravidelně svou kočku česejte, přejděte na konzervy, kapsičky či jiné mokré krmivo bohaté na vodu a dopřejte své kočce dostatek pohybu a zábavy.