Zažili jste to vlastní kůži. Užíváte si společný čas s vaší kočkou, hrajete si s ní nebo jen pro něco jdete nebo vedle ní sedíte či ležíte, když zničehonic na vás vaše kočka zaútočí, aniž byste ji něčím vyprovokovali.
Jste zmatení a v šoku. Nechápete důvod tohoto chování vaší kočky a chcete znát odpověď na otázku:
Proč kočka útočí? Udělal jsem něco špatně?
Odpověď na tuto otázku nemusí být zcela jednoznačná. Vaše kočka útočí na vás či na někoho jiného z mnoha různých důvodů. Za jejím útokem se může skrývat hra, strach, stres, teritoriální či přesměrovaná agrese nebo i bolest.
Kočky jsou navíc často nepředvídatelné, a pokud se k tomu přidá agrese, může to být nebezpečné.
Naštěstí je většina kočičích útoků neškodná. Vaše kočka si může chtít hrát nebo chce vaši pozornost.
Ale někdy mohou být její útoky velmi bolestivé. Vaše kočka na vás může zaútočit z frustrace, když pozoruje ptáčka na parapetu nebo kočku venku, které jsou mimo její dosah. A kdo je nejbližší a nejsnazší cíl? Ano, jste to vy.
Vaše kočka útočí, když se bojí nebo je ve stresu a nemá možnost úniku. Fyzický konflikt je jejím posledním východiskem z ohrožující situace.
Vliv na útoky vaší kočky může mít i dosažení pohlavní dospělosti.
Kočka, která hledá partnera, se může cítit frustrovaná a svou podrážděnost si může vybíjet na vás.
Abyste přišli na důvod, proč kočka na vás útočí, je důležité posoudit situaci, při které k této rekci vaší kočky dochází. To vám může pomoci pochopit toto nečekané chování vaší kočky.
10 důvodů, proč kočka útočí
Je důležité pochopit, proč vaše kočka útočí na vás, jiného člověka, dítě, psa či jinou kočku. Pokud budete vědět důvod jejího útoku, můžete poté hledat řešení.
Pozorujte řeč své kočky, naslouchejte ji a komunikujte s ní, abyste zlepšili vzájemný vztah a vyhnuli se nedorozumění.
Vaše kočka útočí, protože se vám tím snaží něco říct. Je to stejné jako u jiného jejího chování, které nedokážeme pochopit.
Tip: Proč kočka mňouká u dveří?
Pojďme se podívat na hlavní důvody, proč vaše kočka útočí. Když zjistíte důvod, bude pak jednodušší zastavit toto nežádoucí chování.
1. Vaše kotě si chce hrát
Pokud na vás útočí kotě, je to pravděpodobně proto, že si chce hrát a nemá zatím jasně stanovené hranice.
Kotě je velmi hravé a rádo číhá a skáče na vaše nohy, které se pohybují.
Koťata, která byla brzo odebrána od matky a jejich sourozenců, budou častěji na vás útočit, protože se nenaučila meze. Je u nich pravděpodobnější, že vás budou kousat do nohou a rukou.
Období socializace kotěte je přibližně od dvou do osmi týdnů věku a během této klíčové fáze se kotě učí, jak se správně socializovat s jinými kočkami i lidmi. Koťata by měla být u své matky až do věku 12 týdnů.
Mladá koťata se snaží kousat do všeho, co se hýbe, včetně nohou jejich majitelů, a to především při prořezávání zoubků.
Pokud kotě útočí na vaše nohy, buďte vybaveni hračkami, kterými přesměrujete jeho pozornost z vašich nohou na hračky – bezpečný cíl. V žádném případě byste neměli podporovat její útoky, jinak na vás bude útočit i v dospělosti. A nemusí to být vždy bezbolestné.
2. Vaše kočka útočí, protože se nudí
Dospělé kočky mohou útočit, protože se nudí a chtějí vaši pozornost, kterou nedostávají v takové míře, v jaké by si přály.
A útočením a skákáním na vás je jedním ze způsobů, kterým se snaží získat vaši pozornost. Pokud na to budete reagovat, vaše kočka se rychle naučí, že tímto chováním dostane to, co chce.
Když si své kočky nevšímám nebo si s ní přestanu hrát, skočí mi na nohy, aby mi tím řekla, že si chce hrát a že té zábavy bylo málo.
Možná na vás kočka útočí kvůli nedostatku hraček a jiných druhů stimulace, které by ji mohly zaměstnat.
Vaše kočka se může nudit a vy jí připadáte jako snadný cíl pro zábavu.
Pokud své kočce nevěnujte každý den dostatek času na hraní, vaše kočka vám útokem může říkat, že si chce hrát. Pokud s tím nebudete nic dělat, může to přerůst ve velký problém.
Z nudy útočí hlavně kočka, která nemá přístup ven a je dlouhou dobu sama doma, zatímco vy jste v práci.
Když přijdete domů, má spoustu nashromážděné energii, kterou se snaží na vás vybít. Navíc může být na vás naštvaná a cítit se frustrovaně.
To jediné, co můžete udělat, je poskytnout vaší kočce co nejvíce zábavy a podnětů, které ji pomohou vybít nashromážděnou energii.
Hrajte si se svou kočkou aspoň dvakrát denně a používejte přitom rozmanité hry: vábničky, míčky, hra na schovávanou, schovávání jídla či hraček, laser, apod. Když nejste doma, dopřejte jí ke hraní interaktivní hračky.
3. Vaše kočka se snaží vás a ostatní lovit
Kočky jsou přirozenými lovci. V jejich DNA je pevně zabudován instinkt lovu kořisti, který je zásadní pro jejich přežití.
Kdyby nelovily a nezajišťovaly si další jídlo, zemřely by hlady. Čím lepší lovec, tím vyšší šance má na přežití.
Přestože domácí kočky nepotřebují lovit, aby přežily, tyto lovecké instinkty u nich přetrvávají. Ano, dostávají od vás snídaní, oběd i večeři, aniž by musely vynaložit jakoukoliv energii (a ani si nemusí dojít tu konzervu koupit).
A jedním ze způsobů, jak mohou uspokojit svůj lovecký instinkt, je hra.
Sledujte, jak si vaše kočka hraje se svými hračkami. Všimnete si, že její pohyby a chování jsou velmi podobné tomu, jako kdyby lovila opravdovou kořist.
Pronásleduje své hračky, číhá na ně a pak se na ně vrhne rychlým skokem.
Vaše kočka do nich často zasekne i své drápky, hází je do vzduchu a kouše do nich svými ostrými zuby. Ulovenou hračku může také přenášet ve své tlamě a chlubit se s ní jako se svou trofejí.
Tento způsob hraní je pro kočky naprosto normální a vaši kočku by se v tom měli podporovat.
Hračky jsou skvělým způsobem k uspokojení vrozených loveckých instinktů, aniž by přitom někomu vaše kočka způsobila bolest a poranění.
Ale kočky nemohou vědět, co je a co není hračka, pokud se to nenaučí od mladého věku.
Mnoho majitelů neučí své kočky rozlišovat tyto dvě rozdílné věci, když jsou ještě koťata.
Naopak, mohou hravě pohybovat svými prsty po zemi a bavit se tím, jak kotě za nimi běhá a útočí na ně. Vaše kotě pak může útočit i na pohybující se nohy, protože to považuje za něco zábavného.
Ale to kočky učí, že jste hračka, na kterou se mohou vrhnout, pronásledovat ji, kousat a škrábat. A dospělé kočky mohou způsobit mnohem větší škody než koťata!
Pokud vaše kočka zaútočí na vaše nohy, když procházíte kolem, nebo na vás vyskočí zpod pohovky, pravděpodobně se jen snaží hrát.
V tomto případě je nejlepším řešením mít po ruce spoustu hraček, které vaše kočka miluje. Kdykoli na vás vaše kočka zaútočí, přesměrujte její pozornost na tyto hračky.
4. Stanete se nevinnou obětí agrese namířené na někoho jiného
Možná jste zjistili, že vaše kočka na vás zničehonic syčí a/nebo vrčí. Snažíte si ji uklidnit (lepší je ji nechat na pokoji) a náhle na vás útočí, aniž byste její útok něčím vyprovokovali. Jste z toho zmatení a smutní.
V tomto případě se určitě nejedná o hravé útočení. Kočka, která si hraje, na vás nebude syčet a ani na vás nebude naštvaná.
Otázkou je, proč na vás zaútočila?
Zkuste se podívat ven, co se tam děje. Pokud se tam prochází cizí kočka nebo po parapetu poskakuje malý ptáček, může vaše kočka začít syčet, protože je frustrovaná nebo je teritoriální.
Vaše kočka se nemůže dostat ven a vy jste pro ni nejbližším dostupným terčem. Nejdřív na vás zasyčí a pak může i zaútočit. Je to její způsob vybití agrese určené někomu jinému.
Jedná se o typický příklad přesměrované agrese, která patří k nejnebezpečnějším a nejméně předvídatelným typům agrese u koček. Dochází k ní, když vaši kočku vzruší nějaký podnět mimo její dosah, například kočka venku. A vy jako nejbližší cíl schytáte frustraci své kočky.
Vaše kočka to nemyslí špatně. Vy jste pouze ve špatnou dobu na špatném místě.
Pohybující se kořist za oknem bývá nejčastějším důvodem přesměrované agrese u koček, ale stejnou reakci může vyvolat jakýkoli podnět nacházející se mimo dosah vaší kočky. Může to být pes nebo jiné větší zvíře venku, nebo dokonce hlasitý a děsivý zvuk nebo zápach.
5. Vaše kočka se už nechce mazlit
Určitě jste to zažili. Hladíte svou kočku a náhle vás kousne a vy nechápete, proč to udělala.
Jedná se o agresi vyvolanou mazlením.
V mnoha případech za tuto agresi může nadměrná stimulace. Pokud vaši kočku hladíte příliš dlouho, pocit slasti se může přeměnit v nepříjemné pocity nebo dokonce pocity bolesti.
Kočky sice milují mazlení, ale s mírou, dokud je to pro ně příjemné.
Každá kočka má jiný limit pro mazlení. Některé kočky ho mají hodně vysoký a s radostí se s vámi muchlují klidně i 30 minut.
Ale některé kočky ho mají zase extrémně nízký a nechají se od vás hladit pouhých 30 sekund, než na vás zaútočí.
Je velmi důležité znát limity vaší kočky a přestat dříve, než vaše kočka dosáhne své míry tolerance.
Vaše kočka nemusí útočit pouze na vaše ruce, ale i nohy. Pokud si nedávám pozor a nezaznamenám první známky nelibosti, začne mě moje kočka kousat do ruky.
A když vstanu, moje kočka, když je opravdu naštvaná, začne útočit i na moje nohy. Jasně mi tím dává najevo, že jsem to přehnala.
Agresi při mazlení se lze naštěstí vyhnout tím, že svou kočku bude pozorovat při mazlení. Dávejte si pozor na první známky toho, že vaše kočka dosáhla svého limitu.
Vaše kočka projevuje své podráždění pomocí řeči svého těla. Můžete zpozorovat, jak mrská ocasem, uši má stažené dozadu a jak se jí vlní kůže na zádech. Může na vás také začít syčet.
Vaše kočka se vás také může pokoušet odstrčit, když toho má dost. Zpočátku může použít svou tlapku (bez vytažených drápků, ty přijdou na řadu později), kterou se bude snažit vaši ruku jemně odstrčit.
Může vás také olizovat předtím, než vás jemně kousne. Pokud k tomu dojde, je to většinou jejich poslední varování, a proto přestaňte ihned svou kočku hladit a nechte ji seskočit z vašeho klína.
Je důležité, abyste se nepokoušeli zvedat kočku z klína, protože by na vás mohla zaútočit. Pokud sedí na gauči vedle vás, můžete jednoduše vstát a odejít.
Postupem času poznáte limit vaší kočky a budete vědět, kdy máte přestat, abyste se vyhnuli jejímu podrážděnému útoku. Můžete také pomalu navyšovat její limit pro mazlení.
Více: Proč kočka kouše při mazlení a jak ji odnaučit kousat při mazlení?
6. Vaše kočka útočí, protože je úzkostlivá, vystrašená nebo vystresovaná
Strach či úzkost je dalším častým důvodem, proč kočka útočí na nohy a jiné část těla svého majitele.
Kočky jsou velmi citlivá stvoření, která špatně snáší jakoukoliv změnu a snadno se vystraší, když uslyší nějaký hluk nebo když k vám na návštěvu přijde cizí člověk nebo zvíře.
Neznámé pachy, zvuky a náhlé změny mohou u vaší kočky snadno vyvolat pocity strachu a stresu.
Kočka, která se bojí, instinktivně neútočí. Kočka se snaží konfliktu a možnému zranění za každou cenu vyhnout.
Vaše kočka se bude nejdřív snažit hrozbu zastrašit a varovat ji, aby mohla bezpečně uniknout. Může se nahrbit, zježit svou srst, začít syčet i vrčet, aby varovala cizí kočku, vás (nebo i novou skříň), ať se k ní nepřibližují.
Při zastrašování nepřítele bude vaše kočka zároveň hledat únikovou cestu, kterou může použít dříve, než se konflikt promění v útok a boj.
Pokud však má vaše kočka pocit, že nemůže uniknout nebo se vyhnout hrozbě (cítí se v pasti), pak jí nezbývá nic jiného než zaútočit.
Vaše kočka je zoufalá a neví, co jiného by mohla udělat, když svou řečí těla vám dala jasně najevo, že má strach. Pokud na vás zaútočí, je to pouze její způsob, jak se chránit.
Kočičí útoky spojené s kousáním a škrábáním mohou však způsobit bolest a poranění nejen vám, ale i ostatním členům domácnost a zvířatům. Není se co divit, že se tomu snažíte předejít a zastavit veškeré útoky vaší kočky.
Některé kočky útočí, jakmile se cítí vystresované a vyděšené a nevědí, co se děje.
Je důležité udělat vše pro to, aby se vaše kočka cítila v klidu a v bezpečí. Ovšem je to těžké udělat, když vezmeme v potaz extrémní citlivost koček.
Veškeré změny je důležité provádět velmi pomalu a postupně, pokud je to možné. Při seznamování nových domácích mazlíčků a lidí postupujete pomalu a pozorně sledujte řeč vaší kočky.
Vaše kočka by měla mít bezpečný prostor, který jí poskytne úkryt, kdykoli se bojí. Pokud bude mít možnost úniku, sníží to počet útoků, kterým budete muset čelit.
Ujistěte se, že má vaše kočka dostatečné množství míst ke schování a několik vyvýšených míst, kam může vyskočit nebo vyšplhat. Ideální je, když má kočka svůj kočičí strom nebo odpočívadlo, který jí poskytuje pocit bezpečí. Průchozí dvířka pro kočky a další únikové cesty jsou další skvělé nápady.
7. Vaše kočka zažila v minulosti trauma
Kočka, která v minulosti prožila nějaké trauma, bývá obecně citlivější na podněty.
Její reakce se může zdát přehnaná a může se častěji chovat agresivně než jiné kočky. Její agresivitu obvykle vyvolá podnět, který má v paměti spojený s traumatem.
Tip: Jak dlouho si kočka pamatuje a co si pamatuje?
Pokud jste si vzali kočku z útulku a ona na vás útočí bez důvodu, je možné, že v minulosti zažila něco nepříjemného.
Tyto kočky jsou obětmi, které nevědí, jak se vypořádat se svým strachem. Proto mohou být tak nepředvídatelné a agresivní.
I když máte kočku nějakou dobu, nevylučujte trauma jako důvod její agrese. Kočka postupně prozkoumává okolí a setkává se s různými situacemi.
Vaše nová kočka mohla mít špatnou zkušenost se psy. Pokud uslyší štěkot nebo vrčení psa, může se u ní projevit strach a následně agresivita.
Kočky vám bohužel nemohou povědět o svém traumatu, kterým si v minulosti prošly. Můžete prožívat nejistotu a zoufalství, protože nevíte, co zažila a jak jí můžete pomoci.
Pokud na vás kočka útočí kvůli prožitému traumatu, může chvíli trvat, než se vaše kočka uklidní a vrátí se ke svému normálnímu chování.
Je důležité udělat vše proto, aby se vaše kočka u vás doma cítila co nejbezpečněji. Poskytněte jí co nejvíc vaší lásky a náklonnosti a hrajte si s ní. Potřebuje mít pocit, že ji máte rádi a že ji nikdy neopustíte.
Pokuste se také přijít na podněty, které v ní vyvolávají její útoky na vás a ostatní členy v domácnosti. Když je budete znát, můžete je omezit nebo aspoň být připraveni, až se objeví.
8. Vaše kočka útočí, protože je nemocná
Vaše kočka může být podrážděná a frustrovaná, pokud pociťuje bolest. A svou frustraci si může vybíjet tím, že na vás útočí a kouše vás a škrábe.
Kočky jsou známé tím, že svou bolest dokážou skvělé skrýt. Pokud by vaše kočka dala najevo slabost a zranitelnost, stala by s největší pravděpodobností terčem predátorů.
Čím lépe vaše kočka skryje svou bolest a bude se chovat, jako by se nic nedělo, tím větší šanci na přežití bude mít.
To je důvod, proč pro nás majitele může být velmi těžké poznat, že s naší kočkou není něco v pořádku. Může se stát, že je nemocná už mnoho měsíců, aniž bychom o tom věděli. Tak dobrá je kočka ve skrývání bolesti před námi.
Pokud na vás vaše kočka začne zničehonic útočit, nechte ji pro jistotu zkontrolovat veterinářem. Nepatrná změna chování je často prvním příznakem, že se s vaší kočkou něco děje.
Jedním z nejčastějších zdravotních problémů, který u koček vyvolává agresi a útočení, je artritida. Kočka s artritidou trpí bolestí kloubů, a proto může být citlivější na dotek.
Při dotyku můžete vaší kočce způsobovat bolest, aniž byste o tom věděli. Jste zmatení a nevíte, co se děje. Vaše kočka na vás může zaútočit a napadat vás nejen, když pocítí bolest, ale i při očekávání pocitu bolesti.
To samé platí pro zubní onemocnění, vyvrtnutí, natažení či namožení svalu, vnější zranění, kožní infekce, a dokonce i zplstnatělá srst. To vše činí vaši kočku citlivější na dotek. Dlouhosrsté kočky mohou mít v srsti chuchvalce, které jim způsobují nepohodlí nebo i bolest, když se jich dotknete.
Kognitivní pokles funkcí a další neurologické problémy mohou také mít vliv na změnu chování vaší kočky.
Pokud na vás kočka útočí poté, co se jí dotknete nebo ji zvednete nebo na vás útočí náhle bez důvodu, je na místě návštěva veterináře. I kdyby byla vaše kočka v pořádku, je vždy lepší ji nechat zkontrolovat, když se vám něco nezdá než pak toho litovat.
9. Vaše kočka útočí, protože si brání své teritorium
Kočky jsou extrémně teritoriální zvířata, která používají svůj pach k označení objektů a oblastí za svůj majetek.
Když někdo naruší teritorium vaší kočky a ona se cítí ohrožena, udělá cokoliv, aby ho ochránila před narušitelem.
Pokud na vás vaše kočka najednou zaútočí, může to být proto, že má pocit, že jste narušili její území.
Pokud k vám na návštěvu přijde neznámý člověk nebo zvíře, může mít vaše kočka pocit, že její území je ohroženo.
Častým příkladem je nové zvíře ve vaší domácnosti. Vaše kočka považuje neznámé zvíře za narušitele a nelíbí se jí, že se s ním náhle musí dělit o svůj prostor, který už tak je omezený.
Vaše kočka se pak stává agresivnější a může na nového člena syčet a útočit ve snaze bránit to, co považují za „své“.
Stejnou reakci může vyvolat i člověk, který má s vámi bydlet. Mnoho majitelů koček zažívá teritoriální agresi poté, co si přinesou domů nové miminko nebo když se k nim nastěhuje partner.
Dokonce i neznámý člověk, který k vám přijde na návštěvu, může u vaší kočky vyvolat pocit ohrožení a potřebu své území bránit.
I změny mimo váš domov mohou u vaší kočky vyvolat teritoriální agresi. Pokud váš soused má novou kočku nebo psa, jejich přítomnost může vaši kočku vystresovat.
Všechny kočky jsou teritoriální, ale nekastrovaní kocouři jsou obzvlášť agresivní vůči narušitelům na jejich území. Pokud se do sousedství přesunul nový kocour, může to u vaše kocoura způsobit více napětí.
Pokud se potýkáte s teritoriální agresí, která způsobuje útočení vaší kočky, je dobrým nápadem nechat vaši kočku či kocoura vykastrovat. Vaše kočka pak bude ochotnější sdílet svůj prostor s ostatními.
Snažte se také vytvořit každodenní rutinu pro svou kočku, aby pociťovala jistotu a byla v klidu, protože ví, co se bude dít.
10. Vaše kočka dosáhla pohlavní dospělosti
Vaše kočka může být naprosté zlatíčko, ale jakmile se začne mrouskat, může na vás útočit. Jednu chvíli se s vámi může strašně mazlit a pak na vás může zničehonic zaútočit a kousat vás do rukou. A když se zvednete, může jít i po vašich nohách.
Mrouskající se kočka bývá náladová a kocour je to jediné, co v danou chvíli chce.
Ačkoliv se kocouři nemrouskají jako kočky, mohou na vás také útočit, když se sexuálně vzruší. Když kocour ucítí mrouskající se kočku poblíž, bude chtít tuto kočku za každou cenu najít, aby se s ní spářil.
Kocouři mají zabudovaný instinkt zakousnout se do kočky během páření, aby mu nemohla utéct.
Když váš kocour ucítí poblíž kočku v říjí, je celkem běžné, že vás bude kousat do nohou i do rukou a možná se i na vás bude snažit ukojit své touhy.
Vaše kočka či kocour na vás bude z tohoto důvodu útočit pouze tehdy, pokud není kastrovaná/ý. Pokud svou kočku či kocoura vykastrujete, nebudou mít touhu se pářit a nezažijete tento druh agrese.
Možná byste měli zvážit kastraci vaší kočky, pokud neplánujte chov. Ušetříte trápení jak sobě, tak i své kočce. Navíc se vyhnete nechtěnému zabřeznutí a starostem, jestli se vám podaří najít dobrý domov pro koťata.
Sexuální agresi se můžete vyhnout tak tím, že ji přesměrujete někam jinam, jakmile si jí všimnete. Použijte hračky a povzbuďte svou kočku, aby si s nimi hrála. Nebo můžete opustit místnost.
Hraní se s hračkami vaší kočce pomůže vybít svou sexuální frustraci, aniž by ublížila vám nebo někomu jinému ve vaší domácnosti.
Proč kočka útočí na nohy?
Jdete si po náročném dni lehnout na gauč, abyste si odpočinuli při zajímavém filmu. Ale cestou na vás, přesněji na vaše nohy zaútočí vaše kočka.
Pro mnohé z vás je to velmi známý scénář. Jak často vám kočka skočí na nohy, aniž byste to očekávali?
Vaše kočka nejčastěji útočí na nohy, protože to považuje za zábavu a chce vaše nohy lovit.
Kočky jsou lovci, přestože na to často zapomínáme. Vaše nohy jsou v úrovni zraku vaší kočky a jejich pohyb přitahuje pozornost vaší kočky a probouzí v ní instinkt lovce.
Pro kočky je těžké dosáhnout na jiné části vašeho těla, když zrovna nesedíte nebo neležíte, ale vaše nohy jsou jí vždy k dispozici.
Vaše kočka nedokáže vaši nohám odolat. Pokud jste svou kočku jako kotě povzbuzovali k lovení vašich nohou (pod peřinou jste jimi pohybovali nebo jste ji nechali na vás skákat), bude v tom pokračovat i v dospělosti.
Pokud vaše kočka útočí na nohy z hravosti, nejsou obvykle její kousance bolestivé a neporaní vás ani svými drápky.
Ale když se vám do kůže zaryjí drápky a zuby dospělé kočky, už to není taková sranda.
Některým kočkám se líbí vaše reakce, když zaútočí na vaše nohy. Pokud vyjeknete nebo začnete poskakovat okolo nebo jí začnete věnovat pozornost, vaše kočka se rychle naučí, že útočení na vaše nohy je ve skutečnosti ohromná zábava.
Pokud se vaše kočka nudí, může útočit na vaše nohy z nudy. Její kousance nemusí být jemné, pokud se cítí naštvaně a frustrovaně.
Vaše kočka skáče na nohy, když chce vaši pozornost. Pokud jste zaneprázdnění vařením či uklizením, může vám kočka zaútočit na nohy, aby vám tím řekla, že se jí máte věnovat.
Na druhé straně kočka někdy útočí na nohy, protože jí dáváte až moc své pozornosti. V tomto případě se vám snaží říct, že už to stačilo.
Stává se mi to, když svou kočku dlouho dobu hladím. Kousne mě jemně do ruky, hned se snažím dát ruce pryč z jejího dosahu a nechávám jí volný prostor. Když vstanu, je někdy moje kočka stále podrážděná a skočí mi na nohy. Ale není to bolestivé.
Nebo když si se svou kočkou dlouhou dobu hrajete, může pak útočit na vaše nohy, protože je už unavená a už si nechce hrát.
Pokud nemůžete přijít na důvod útoků vaší kočky, je možné, že je nemocná a pociťuje bolest, a proto útočí na vaše nohy a jiné části těla.
Závěr: Kočka útočí a skáče na vás nejen, když si chce hrát
Proč kočka útočí?
Za jejím útokem se může skrývat více důvodů, a proto odpověď nemusí být hned jasná a jednoznačná.
Vaše kočka na vás může útočit, když si chce hrát a považuje vaše pohybující se nohy a ruce za kořist, kterou chce ulovit.
Pokud se s kočkou mazlíte a pak vás zničehonic začne kousat a škrábat, je pravděpodobné, že dosáhla svého mazlícího limitu. Vaše hlazení už pro ni není příjemné.
Vaše kočka může být nemocná a při dotyku může reagovat útokem, protože pociťuje bolest.
Nejméně předvídatelným a nejnebezpečnějším důvodem, který stojí za kočičím útokem, je přesměrovaná agrese.
Vaše kočka může být frustrovaná, když za oknem vidí ptáčka nebo jinou kočku, a proto na vás zaútočí jako na nejbližší cíl.
U tohoto typu agrese nemusí být někdy snadné přijít na důvod a vy jste zmatení, protože nevíte, proč vaše kočka náhle útočí.
Pokud vaše kočka dosáhla pohlavní dospělosti, může na vás také útočit. Mrouskající se kočka může být jednu chvíli mazlivá a pak vás najednou kousat a škrábat. Váš kocour se může také projevovat agresivně, když ucítí mrouskající se kočku poblíž.
Ať už je důvod pro útoky vaší kočky jakýkoliv, je důležité zastavit toto potenciálně nebezpečné chování vaší kočky.
Kočky dokážou být zlomyslné a vy nechcete skončit pokousaní a poškrábaní. Základem je přijít na důvod a poté můžete udělat vše proto, abyste útoky své kočky zastavily nebo aspoň minimalizovali.