Proč kočka zvrací nestrávené granule a jídlo? Důvody a řešení.

Pohled na zvratky nestráveného jídla vaší kočky na podlaze nebo na koberci je opravdu nepříjemný a někdy i tak trochu nechutný.

Je pochopitelné, že si také budete dělat starosti, když uvidíte svou milovanou kočku zvracet.

Co když je nemocná?

Je to situace, kterou zažívá mnoho majitelů. Zvracení je neurčitý příznak, který je spojován s mnohými zdravotními problémy.

Někdy je jednoduché zjistit příčinu, ale v některých případech je zapotřebí mnohá vyšetření, než se podaří zjistit důvod, proč kočka zvrací.

Přestože je veterinář tou nejlepší osobou, se kterou byste měli tento problém řešit, je důležité vědět, které příčiny mohou vyvolat zvracení vaší kočky a znát způsoby, kterými lze zvracení předcházet.

Kočka zvrací nestrávené granule a jídlo z více důvodů. Častým důvodem je rychle snědené jídlo nebo příliš velké množství snědeného jídla najednou.

Je lepší krmit kočku mokrým krmivem (konzervy, kapsičky domácí strava) než granulemi. Mokré krmivo v žaludku nezvětší svůj objem na rozdíl od granulí a je u něho menší pravděpodobnost, že způsobí zvracení.

Dalšími důvody, které mohou způsobit zvracení nestráveného jídla, jsou bezoáry, alergie na složky v potravě, snědená tráva, pohyb po jídle nebo zdravotní problémy.

V tomto článku se podíváme blíže nejen na možné důvody, proč vaše kočka zvrací nestrávené granule a jídlo, ale také na několik řešení, které pomohou problému se zvracením předcházet.


Proč kočka zvrací nestrávené granule/jídlo?

Pokud máte pochyby, můžete svou kočku vzít k veterináři na vyšetření. Ale nemusí to být nic vážného.

Předtím, než si začnete přehrávat nejhorší možný scénář, si přečtěte níže uvedené nejběžnější důvody.

Pojďme se podívat na příčiny, které mohou způsobit u vaší kočky zvracení nestráveného jídla, abyste věděli o důvodech, které se skrývají za tímto nepříjemným problémem.


1. Vaše kočka snědla velké množství jídla najednou

Pokud vaše kočka jí velké množství krmiva najednou, může dojít k přeplnění žaludku a následnému vyzvracení nestráveného jídla.

Nadměrné množství snězeného jídla je běžným důvodem zvracení nestráveného jídla u koček.

Kočky mohou často jíst i přes pocit plnosti z následujících důvodů:

  • Stres
  • Diabetes
  • Hypertenze
  • Nežádoucí účinky léků
  • Těhotenství
  • Problémy se slinivkou

Vaše kočka může jíst příliš velké množství jídla, protože má potěšení z konzumace jídla.

V tomto případě je potřeba snížit množství krmiva, které své kočce dáváte. Můžete rozdělit denní dávku do několika menších porcí.

Průměrná dospělá kočka bude potřebovat kolem 40 až 45 Kcal za den, ale starším a méně aktivním kočkám stačí méně kalorií.


2. Vaše kočka hltá granule nebo jiné jídlo

Pokud máte doma rychlého jedlíka, pravděpodobným důvodem jeho zvracení nestrávených granulí, bude rychle snězené jídlo.

Pokud vaše kočka zvrací, ale přesto se chová normálně a nevykazuje jiné známky onemocnění, nejčastějším důvodem zvracení je rychlé sežrání neboli zhltnutí jídla.

Sledujte svou kočku, jak jí své jídlo.

Pokud vaše kočka zhltne jídlo během několika vteřin, a pak vám nestrávené jídlo vyzvrací, je pravděpodobně příčinou rychle spořádaná večeře.

Některé kočky jedí rychleji, než jejich tělo dokáže zvládnout, což je častější problém u granulí, které v kočičím žaludku nabývají na objemu.

Když kočka sní jídlo velmi rychle, její žaludek se velmi rychle naplní. To způsobí jeho rozšíření, na trávicí trakt je vyvíjen tlak a vaší kočce začne být špatně. A zvracení, které následuje, je přirozený reflex.

Granule sice úspěšně dorazily do kočičího žaludku, ale ten nemá dostatek času na to, aby je plně rozložil předtím, než je kočka opět přivede na svět, přesněji na váš koberec nebo podlahu.

To je důvod, proč kočka vyzvrací nestrávené granule místo toho, aby vyzvracela tekuté zvratky stráveného jídla.

Věnujte pozornost tomu, kdy vaše kočka zvrací. To vám pomůže dojít k závěr, jestli je rychle jezení příčinou nebo ne. Zvrací vaše kočka chvíli poté, co snědla jídlo?

Pokud ano, pravděpodobně jste přišli na příčinu jejího zvracení, což je první krok k úspěšnému řešení problému.

Přestože tento důvod zní nevinně a jeho řešení vám připadá jednoduché, nemusí tomu tak vždy být.

Kočky jsou nezávislé a dělají si, co chtějí, a proto může trvat nějakou dobu, než je naučíte, aby jedly pomalu.

Hlavním důvodem, proč kočka jí příliš rychle, je úzkost při jezení. Kočka má strach, že na ni nezbyde jídlo, pokud nebude jíst rychle.

K tomu může dojít, pokud kočka dostává jídlo nepravidelně nebo se musí o to samé jídlo dělit s jinými domácími zvířaty.

Naštěstí existuje několik triků, které vám pomohu napravit tento nežádoucí zvyk. Blíže se na ně podíváme v sekci ohledně řešení.


3. Vaše kočka zvrací bezoáry

Pokud kočka spolyká velké množství chlupů, může je následně vyzvracet společně s nestráveným jídlem v jejím žaludku.

Bezoáry mohou být velkým problémem pro kočky, především pro dlouhosrsté kočky jako jsou například mainské mývalí kočky nebo perské kočky.

Kočky jsou velmi čistotná stvoření, která pomocí svého drsného jazýčku odstraňují ze své srsti veškeré nečistoty a špínu.

Při každém olíznutí se jim přirozeně na jazyk nalepí také jejich chlupy. A kolikrát denně kočka svou srst olízne? Nespočetněkrát. Tím pádem také spolkne velké množství chlupů.

Tyto nestrávené (a nestravitelné) chlupy vstoupí do jejich žaludku. Pokud je vaše kočka zdravá, většinu chlupů přirozeně vyloučí stolicí.

Ale v případě, že vaše kočka spolkla více chlupů než obvykle (hlavně v období línání nebo když má dlouhé chlupy), vytvoří se jí v žaludku velké chomáče – bezoáry, které nemusí projít přes žaludek do střev.

Když nastane tato situace, jedinou cestou, jak se vaše kočka může této hroudy zbavit, je přes jícen ven.

Naštěstí je výskyt bezoárů normální, a ve většině případů nejsou důvodem k obavám.

Pokud vaše kočka zvrací smotky chlupů příležitostně a nevykazuje žádné známky bolesti, pak je vaše kočka pravděpodobně v pořádku.

V případě, že by vaše kočka začala zvracet bezoáry každý den, měli byste ihned zavolat vašemu veterináři.

Za každodenním zvracením se může skrývat jiný problém nebo onemocnění zažívacího ústrojí.

Když vaše kočka zvrací bezoáry jednou za čas, je pravděpodobné, že si nedokáže poradit se všemi chlupy najednou, a proto jí nezbývá nic jiného, než je vyzvracet. Když to nejde dolem, tak to musí jít horem.


4. Vaše kočka má alergie na určité složky v krmivu

Alergie na složky v krmivu je běžný problém u koček a je také častým důvodem zvracení nestráveného jídla.

Alergie na určité složky v krmivu je naneštěstí častým problémem u koček.

Alergie může být jedním z nejčastějších důvodů, proč vaše kočka zvrací nestrávené jídlo.

Moje kočka je alergická na hovězí maso. Dala jsem jí jednou hovězí konzervy a za chvíli jsem ji měla nestrávenou na koberci.

V tu chvíli mě nenapadla, že by příčinou mohla být hovězí konzerva. Po nějakém čase jsem jí opět dala konzervu s hovězím masem. A opět jsem čistila koberec. Tentokrát mi došlo, že příčinou jejího zvracení je hovězí maso. Od té doby jsem jí hovězí už nikdy nedala a kočka se mi už nevyzvracela.

Nejběžnějšími alergenními složkami u koček jsou překvapivě ryby, lepek, kuřecí a hovězí maso a konzervanty či barviva obsažené v krmivu.

Ryby a hovězí maso jsou častou složkou levných konzerv a granulí, a proto jsou alergie u koček tak běžným problémem.

Důležitá poznámka: U kočky se může objevit alergie kdykoliv v průběhu jejího života. To znamená, že i když svou kočku krmíte určitým krmivem, a vaše kočka ho bez problémů snáší, může najednou bez varování nestrávené krmivo vyzvracet. V tomto případě se u ní rozvinula alergie na složky obsažené v tomto krmivu.

Je také možné, že vaše kočka není alergická na složku či složky obsažené v krmivu, ale na misku, ze které jí.

Alergie na plast je u koček běžný problém. Pokud používáte plastovou misku, vyzkoušejte ji nahradit keramickou nebo kovou miskou. Pokud vaše kočka po změně misky zvracet nebude, našli jste viníka.

Proč kočka zvrací nestrávené jídlo, když je na určitou složku v něm alergická?

Když alergen vstoupí do žaludku, imunitní systém kočky ho rozpozná jako nepřítele a bude na něj reagovat útokem.

A jak se ho může nejjednodušeji zbavit? Ano, tím, že ho vyzvrací a tím dostane z těla ven. A vy na koberci či na podlaze budete mít nestrávené jídlo, které její organismus nechtěl přijmout.

Některé kousky mohou být částečně strávené, ale nebuďte překvapeni, pokud uvidíte celé kousky granulí.

Pokud vaše kočka trpí potravinou alergií, budete vedle pravidelného zvracení pozorovat další symptomy:

  • Zvracení a další zažívací problémy (průjem, plynatost,…)
  • Zánět a zarudnutí kůže
  • Svědivost a nadměrné škrábání
  • Úbytek váhy v důsledku zvracení
  • Letargie a obecná slabost

Jakmile si všimnete jakéhokoliv z těchto příznaků, jednejte rychle a kontaktujte svého veterináře.

Pokud dojde k závěru, že se jedná o potravinou alergii, doporučí vám změnu jídelníčku, abyste zjistili, která složka alergickou reakci vyvolává. Dobrým nápadem je vyzkoušet vylučovací dietu.

Navíc váš veterinář provede další testy, aby vyloučil jiné zdravotní problémy.


5. Změnili jste jídelníček své kočky

Náhlá změna jídelníčku může být přehlíženým důvodem zvracení a zažívacích problémů. Při změně je důležité postupovat pomalu.

Náhlá změna jídelníčku může způsobit různé zažívací problémy.

Pokud vaše kočka zvrací, ale chová se normálně, může být důvodem nové krmivo, změna časů krmení nebo krmení větším množství jídla.

I ty nejmenší změny mohou být důvodem náhlého zvracení vaší kočky.

Mnoho majitelů dělá jednu zásadní chybu: nové krmivo dávají kočce příliš rychle, aniž by jí dali příležitost si na něj pomalu zvyknout.

Některé kočky jsou citlivější ke změnám a jejich žaludek může reagovat mnohem intenzivněji a způsobit následné zvracení.

Přechod z granulí na konzervy nebo naopak má významný vliv. I změna značky mokrého krmiva může způsobit problémy. Jakékoli změny ve stravě je proto důležité provádět postupně.

Samozřejmě, důvodem zvracení může být obsažená složka v novém krmivu, ale nemůžete si být jisti, dokud nezavoláte veterináři nebo nevyzkoušíte jiné krmivo.

Základem je opatrnost při zařazování nového krmiva do jídelníčku vaší kočky.

Nejlepší je začít tím, že přidáte malé množství nového krmiva do starého krmiva a promícháte je.

Dávejte tuto směs své kočce aspoň 10 až 14 dní, abyste zjistili, jestli vaší kočce chutná nové krmivo a jestli ho také přijme její zažívací ústrojí.

Většina koček (pokud doma nemáte velmi vybíravého jedince) bez problémů přejde na nové krmivo.

Avšak některé kočky nesnědí nové jídlo (nové granule nebo konzervu) a vybere pouze kousky starého krmiva nebo si jen ke krmivu přičichne a uraženě odejde. Nebo může hrabat tlapkou u misky s jídlem.

Pokud uvidíte, že vaše kočka není spokojena s novým krmivem, vyzkoušejte jinou příchuť nebo značku. Nevzdávejte se, nakonec najdete několik značek, které vaše kočka bude s chutí jíst.

Tip: Doporučuji střídat značky a příchutě krmiva, abyste měli jistotu, že vaše kočka dostává vše, co potřebuje.


6. Vaše kočka je po jídle aktivní

U kočky s naplněným žaludkem může přílišný pohyb vyvolat zvracení jídla, které ještě nebylo plně stráveno.

Kočky potřebují po jídle odpočívat.

Nadměrné množství aktivity po jídle může rozrušit žaludek vaší kočky, což může vést k následnému vyzvracení jeho obsahu.

Nejlepší způsob, jak předcházet tomuto problému, je stanovení rozvrhu.

Před krmením si s kočkou hrajte, aby se zbavila přebytečné energie a jídlo si zasloužila.

Tím vlastně napodobujete její přirozené chování v přírodě: nejdřív musí vynaložit energie na lov, aby si pak mohla pochutnávat na úspěšně ulovené kořisti.

Poté, co vaše unavená kočka jídlo sní, začne se pravděpodobně čistit a poté půjde spokojně spát, aby „načerpala energii na další lov“.

Pokud si vaše kočka bude po jídle hrát, zvyšuje se tím pravděpodobnost, že vaše kočka nestrávené jídlo vyzvrací.

Kočka při hraní bude běhat a skákat, čímž dojde k zvedání žaludku a jakákoliv potrava, která má být ještě strávena, může být vyloučena.


7. Vaše kočka má zánět žaludku

Mnoho věcí může způsobit zánět a podráždění žaludku vaší kočky, ale běžnou příčinou je pozření potraviny, kterou vaše kočka neměla jíst.

Obvykle vaše kočka sní potravinu určenou pro lidi nebo nejedlý předmět, který našla někde v domě.

Tip: Potraviny, které kočka nesmí nebo by neměla jíst.

Žaludek vaší kočky si nedokáže poradit s některými potravinami a cizími předměty, a proto se jich bude snažit zbavit tím, že vyvolá zvracení.

Zvracení následuje velmi rychle, aby předmět či potravina neměla čas dostat se dále do střev.

Pokud se v žaludku kočky zrovna nachází i nestrávené jídlo, vaše kočka ho vyzvrací společně s nežádoucím předmětem.

Některé kočky mohou zvracet i krev nebo žluč.

V tomto případě se ihned zkontaktujte s vaším veterinářem. Na rozdíl od vyzvracení nestráveného jídla je zvracení krve signálem, že je něco špatně.

Zánět žaludku se může zhoršit, pokud není léčen. Proto je tak důležité rychle přijít na příčinu zánětu a snažit se mu předcházet.


8. Vaše kočka má problémy se zažívacím ústrojím

Příčinou zvracení nestráveného jídla mohou být i zdravotní problémy.

U vaší kočky se může rozvinout problém se zažívacím ústrojím, přičemž k tomu může dojít kdykoli v životě vaší kočky.

K těmto problémům mohou patřit následující:

  • Syndrom dráždivého tračníku
  • Střevní parazité (tj. tasemnice nebo škrkavka)
  • Nádory v žaludku

Veterinář může odebrat vzorky krve a moči, aby odhalil, jestli se za zvracením nestráveného jídla neskrývá nějaký vážnější zdravotní problém.


9. Vaše kočka snědla trávu

Pokud ve zvratkách uvidíte i kousky trávy, je pravděpodobné, že zvracení způsobila snědená tráva.

Kočky milují trávu. Určitě jste už někdy viděli svou kočku, jak si pochutnává na trávě.

Ale otázkou je, proč to dělá? Co je na trávě tak lákavého?

Tráva je pro kočky svým způsobem prospěšná.

Přestože důvod, proč kočka žere trávu, není jasný, existuje více teorií ohledně toho, proč kočka jí trávu.

Jedna teorie tvrdí, že chuť na trávu kočky zdědily po svých předcích. Ti ji jedli, aby se zbavili vnitřních parazitů.

Jiní mluví o tom, že kočkám tráva prostě chutná a voní.

Nejrozšířenější teorií je, že kočky jedí trávu, když se necítí dobře a tráva jim pomáhá se vyzvracet.

Chloupky na trávě podráždí žaludek kočky, což způsobí následně vyzvracení trávy chvíli poté, co trávu snědly.

Vyzvracená tráva je často smíchána s částečně stráveným jídlem.

V tomto případě se nejedná o nic, co by vám mělo dělat starosti. Tráva není jedovatá a většinou nezpůsobí žádné problémy.

Pokud však vaše kočka zvrací několik dní a nepřestává, měli byste se obrátit na svého veterináře. Časté zvracení může způsobit dehydrataci.


Jak předejít zvracení nestráveného jídla u kočky

Pokud vaše kočka zvrací nestrávené jídlo, můžete vyzkoušet několik možností, které vám pomohou tento nepříjemný problém vyřešit.

Pokud vaše kočka často zvrací nestrávenou potravu, návštěva veterináře je na místě.

Váš veterinář provede vyšetření, aby zjistil příčinu jejího zvracení a následnou léčbu.

Jak můžete pomoci své kočce, aby nezvracela nestrávené jídlo, pokud příčinou není zdravotní problém? A jak můžete zabránit tomu, aby vaše kočka v budoucnu zvracela po jídle?

Přestože nemůžete vždy 100 % předejít zdravotním problémům, které způsobují zvracení, můžete udělat několik věcí, které zabrání rychlému jedení, přejídání se, tvorbě bezoárů a potravinové alergii.

Vyzkoušejte následující tipy, které vám pomohou předejít zvracení u vaší kočky.

Pokud máte více než jednu kočku, dejte každé kočce vlastní misku a krmte je odděleně. Každý den krmte svou kočku ve stejný čas, aby pochopila, že své jídlo pokaždé dostane v dobu, na kterou je zvyklá.


1. Miska pro pomalé krmení

Miska pro pomalé krmení je ideálním pomocníkem v případě, že doma máte rychlého jedlíka.

I když tyto misky nemusí vždy vyřešit problém s rychlý jedením, mnoha majitelům pomohly.

Misky pro pomalé krmení snižují rychlost jedení, dopřávají kočce čas na strávení krmiva a zabraňují zvracení.

Tyto misky mají speciální design, který kočce znemožňuje rychlé zhltnutí jídla. Vaše kočka nedostane jídlo tak jednoduše a se musí snažit, aby jídlo získala.

K dostání jsou misky s měkkými hrbolky trčícími ze dna misky nebo silikonová podložka, do které můžete rozmáčknout mokré krmivo pro kočky.

V každém případě bude vaší kočce trvat delší dobu, než sní veškeré své jídlo v misce. Její žaludek tak bude mít čas jídlo zpracovat a vy nebudete muset uklízet zvratky po celém domě.

Můžete si vybrat nejen z mnoha misek pro pomalé jedení, ale také z hraček a podavačů, které se dodávají v různých provedeních.

Miska na pomalé jedení je naštěstí finančně dostupným řešením. Pokud chcete ještě levnější alternativu, můžete místo misky vyzkoušet mělký talíř.

Z misky může kočka jídlo zhltnout velmi rychle, ale z plochého talíře je to těžší. Krmivo se po něm může pohybovat a kočka se musí snažit, aby jí úspěšně snědla.

To může zpomalit rychlost, se kterou vaše kočka jí a také zabránit zvracení.


2. Automatický nebo chytrý podavač krmiva

Dalším jednoduchým způsobem, jak se s tímto problémem vypořádat, je použití automatického podavače krmiva, který bude vaší kočce dávat menší a častější porce krmiva.

Když snížíte velikost jedné porce krmiva, nebude záležet na tom, jestli vaše kočka své jídlo zhltne. Její žaludek se nenaplní natolik, aby u kočky vyvolal zvracení.

Některé podavače krmiva patří do rodiny chytrých zařízení. To znamená, že je můžete ovládat pomocí aplikace v mobilu nebo na tabletu a nastavit čas a množství jídla, které chcete, aby vaše kočka dostala.

Chytré podavače krmiva také dokážou přesně odměřit množství krmiva a vy se nemusíte namáhat vytahováním váhy.

Některé podavače mají také zabudovanou kameru, přes kterou můžete na svou kočku dohlížet, když nejste doma.


3. Vyvýšena miska na krmivo

Vyvýšena miska na krmivo je další způsob, který může pomoci v případě, že doma máte rychlého jedlíka.

V porovnání s běžnou miskou má dvě velké výhody:

  • Klasická miska na podlaze je snadněji přístupnější a vaše kočka může jíst jídlo rychleji. Jezení z vyvýšené misky zpomalí rychlost, se kterou vaše kočka jí.
  • Kočka je shrbená, když jí z běžné misky, a proto může jídlo u kočky způsobit regurgitaci (vyvržení potravy z jícnu, aniž by doputovalo do žaludku). Pokud kočka bude jíst z vyvýšené misky, její žaludek a ústa budou v podobné poloze a je tak menší pravděpodobnost, že dojde k regurgitaci.

4. Změna krmiva

Pokud váš veterinář dojde k závěru, že příčinou zvracení a dalších potenciálních příznaků (svědění, zarudnutá kůže, průjem,..) je alergie na určité potravinové složky, je důležité provést změnu krmiva.

Prvním krokem je zjistit, které složky alergii způsobují, abyste je mohly z jídelníčku vaší kočky odstranit.

Neexistuje však jednoduchý a rychlý test, který by dokázal identifikovat potraviny, na které je vaše kočka alergická.

V případě potravinové alergie se doporučuje tzv. vylučovací dieta.

Může trvat několik týdnů nebo i měsíců, než se vám podaří úspěšně určit alergenní složky.

Začněte tím, že kočce dáte krmivo, které neobsahuje žádnou ze složek obsažených v původním krmivu či krmivech.

Během prvních týdnů krmíte svou kočku krmivem s obsahem jednoho zdroje živočišné bílkoviny (tzv. monoproteinové krmivo) a jednoho zdroje vlákniny.

Pokud se u vaší kočky neobjeví alergická reakce, můžete ve čtvrtém týdnu vylučovací diety přidat nový zdroj bílkovin. Přitom je důležité kočku pozorně sledovat, jestli se u ní neprojeví negativní reakce.

Pokud nedojde k žádné reakci, každé dva týdny přidáte do jídelníčku novou složku.

Když se u vaší kočky po přidání nové složky objeví alergická reakce, konečně jste odhalili viníka.

Při přidávání nového krmiva do jídelníčku vaší kočky je důležité vždy postupovat pomalu. Začnete tím, že přidáte jen trochu nového jídla a smícháte ho se starým.

Proces by měl trvat přibližně dva týdny. Tímto způsobem můžete zajistit, že si žaludek vaší kočky na nové krmivo postupně zvykne a nebude reagovat zvracením a/nebo průjmem.


5. Pravidelné česání

Pravidelné česání je tím nejlepším řešením v případě, že vaše kočka zvrací kvůli nahromaděným smotkům chlupů v žaludku, tzv. bezoárům.

Pokud máte krátkosrstou kočku, měli byste ji kartáčovat jednou nebo dvakrát týdně.

Plemena se středně dlouho srstí a dlouhosrstá plemena potřebují častější pročesávání, které odstraní uvolněné chlupy, které by jinak skončily v žaludku vaší kočky a pokud byste měli štěstí, tak poté i v jejím záchodě místo na vašem koberci či podlaze.

Česání nemusí být pro některé majitele i kočky tak skvělou zábavou, ale je to jediný účinný způsob, jak zabránit své kočce v každodenním zvracení chlupů a trápení, které přitom zažívá (a vašeho strachu a zoufalství).

Pokud budete svou kočku pravidelně česat, budete se navíc těšit z bonusu: na vašem oblečení i po bytě budete nacházet méně chlupů.

Kočky jsou velmi čistotná zvířata, přesto se ne vždy dokážou zbavit všech uvolněných chlupů, především v období línání.

Nejlepší je začít s česáním od kotěte, aby si na něj vaše kočka zvykla a brala to jako součást své pravidelné péče.

Česejte ji jen, když vám připadá, že se cítí uvolněně a klidně. Zaměřte se na části těla, na kterých se ráda nechává hladit, a přestaňte, pokud zpozorujete známky neklidu a nepohodlí.

Péčí o srst vaší kočky můžete navíc upevnit vzájemný vztah.


Kočka bude zvracet častěji nestrávené granule

Granule s větší pravděpodobností způsobí zvracení než vlhké krmivo jako konzervy nebo kapsičky, zvláště pokud má vaše kočka citlivý žaludek.

Je to z následujících důvodů:

  • Granule se v žaludku rozkládají delší dobu
  • Granule často obsahují více sacharidů
  • Granule se nemohou dostat přes menší blokády v žaludku
  • Granule v žaludku bobtnají a rozšiřují ho

Granule se dlouho rozkládají a jsou pro kočku těžké, a proto je kočka může zvracet, pokud je po jídle aktivní nebo se napije vody.

Mokré krmivo může také proklouznout přes překážky, jako jsou například chlupy, ale granule nemohou tyto překážky obejít.

Jak granule v žaludku nabobtnají, mohou zdvojnásobit velikost žaludku. Vaše kočka bude zažívat velké nepohodlí a plnost. Kočka, která rychle žere, bude s tímto problémem bojovat.

Kočka si včas neuvědomí, že je najedená, a proto žaludek přebytečné jídlo vytlačí zpátky ven.


Závěr: Pokud kočka zvrací nestrávené granule a jídlo, prvním krokem je zjistit příčinu

Pozorujte vaši kočku, jak zvrací. Není to pěkný pohled. Pociťujete přitom obavy a strach, obzvlášť pokud je to poprvé, co vaše kočka zvrací.

Následně zjistíte, že vaše kočka vyzvracela nestrávené granule.

Začnete si dělat starosti, jestli není nemocná.

Vaše kočka sice může být nemocná, ale příčinou zvracení nestráveného jídla bývá často něco jiného v případě, že vaše kočka nevykazuje jiné příznaky.

Vaše kočka mohla velmi rychle zhltnout své granule nebo snědla velké množství najednou.

Její žaludek se naplní a nabobtná, vaší kočce se udělá špatně a poté přirozeně následuje zvracení.

Pokud vaše kočka jídlo v misce sežere rychlostí světla, je to pravděpodobně příčnou jejího následného zvracení.

Kočka, která je krmena granulemi, a zároveň je rychlým jedlíkem, bude zvracet častěji.

Dalším důvodem, proč kočka zvrací nestrávené granule nebo jiné jídlo, jsou bezoáry, alergie na určitou složku v potravě nebo i něco tak na první pohled banálního jako změna krmiva.

Kočka je citlivé stvoření a potřebuje čas, aby si zvykla na změnu. To platí i u jídla. Proto je důležité zavádět nové krmivo pomalu a na začátku ho smíchávat s původním krmivem.

Pokud je příčinou zvracení rychlostní zhltnutí jídla, můžete vyzkoušet několik věcí, které zpomalí tempo jedení.

Na výběr máte více možností: misku pro pomalé jedení nebo mělký talíř, automatický nebo chytrý podavač krmiva nebo vyvýšenou misku na jídlo.

Kočka, která zvrací smotku chlupů společně s nestráveným jídlem, potřebuje jediné: pravidelné česání, které jí zbaví nadbytečných chlupů.

Ve většině případů bude vaše kočka zdravá a jednoduše snědla své jídlo příliš rychle nebo spolkla něco, co neměla. Než vyzkoušíte některý z uvedených tipů, je dobrým nápadem nejdříve vyloučit zdravotní problémy.

Napsat komentář