Britská krátkosrstá kočka – pohodový společník

Jak už název napovídá, domovinou britské kočky je Velká Británie. Tomu částečně odpovídá i její zdrženlivá povaha. Je klidná, trpělivá, nenáročná, má tichý hlas, a hlavně je nad věcí.

Patří k oblíbeným a populárním plemenům, a to nejen ve Velké Británii, ale i u nás. V oblíbenosti je v ČR na druhém místě hned po mainské mývalí kočce.

Britská krátkosrstá kočka je samostatná, zvídává, ale není vtírává a nevyžaduje se tolik vaší pozornosti, o kterou si řekne jen, když chce.

Je velmi tolerantní a přátelská, a proto je dobrou volbou do domácností s dětmi a se psy.

Jako společníka ji ocení všichni, kteří hledají klidného, bezstarostného a nenáročného kočičího kamaráda.

K nejoblíbenějším zbarvením patří britská modrá kočka a Whiskas kočka.

1. Stručné informace o britské krátkosrsté kočce

  • Název: Britská krátkosrstá kočka
  • Původ: Velká Británie
  • Stavba těla: Zavalitá, silná, majestátní, pevná
  • Zbarvení: Jednobarevná černá, modrá, krémová, bílá, černá, žíhaná, želvinová, whiskas, dvoubarevná, kouřová, s tipingem
  • Srst: Krátkosrstá, hustá, hebká
  • Délka těla: 56-64 cm (s ocasem 120 cm a více)
  • Váha: Kocour 4 až 9 kg, kočka 3,5 až 6 kg
  • Délka života: 14- 20 let
  • Rodina: Vhodná pro rodiny s dětmi, psy a jinými kočkami
  • Povaha: Klidná, trpělivá, přátelská, uvolněná

2. Povaha britské kočky (Whiskas kočky)

Britské kočky jsou velmi klidné, nenáročné a vyrovnané, až téměř netečné a jen tak něco je nerozhodí.

Jsou od přírody tolerantní a tiché. Pokud nechcete upovídaného a hlasitého kočičího společníka, je britská kočka jednou z nejlepších voleb (na rozdíl od například neustále „mluvící“ siamské kočky).

Užívá si pozornost, ale není tím typem kočky, která by pořád říkala: tady jsem, pojď si se mnou hrát, pojď se se mnou mazlit.

Ve skutečnosti nepatří ke kočkám, které by vám skočily do klína a usnuly v něm.

Ale očekávejte, že vás bude za vámi chodit během dne a když se zastavíte a začnete něco dělat, usedne si ve vaší blízkosti a bude vás pozorovat, popřípadě si někde lehne a zdřímne si. Nemá ale příliš ráda nošení v náruči.

Je vhodným společníkem do rodin s dětmi. Je velmi přizpůsobivá a tolerantní. Patří ke kočkám, které dokážou vyjít i se psy a jinými kočkami v domácnosti.

Britské kočky patří ke středně aktivním plemenům. Jako koťata jsou energetická, ale obvykle se po prvním roce života zklidní.

Neprovádí akrobatické kousky jako jiná plemena. Nenajdete je na sedět na vaší lednici, ale místo toho pevně na zemi (dobře pro ně i pro majitele).

Jsou hravé, ale mají rády i své chvilky klidu.

Dospělé britské kočky jsou obvykle „gaučovými“ kočkami, ale dospělí kocouři se občas chovají jako komedianti. Když pobíhají po bytě, může vám připadat, že doma místo kočky máte malé stádo slonů.

Britské kočky jsou proslulé svou bystrostí a dokážou se rychle učit. Rádi si hrají s hračkami, obzvlášť s těmi interaktivními, u kterých musí používat svou hlavu. 

Umí se rychle přizpůsobit dennímu režimu ve vaší domácnosti. Nedělá jim problém být o samotě, protože z vaše každodenního režimu vědí, že se jim v určitý čas budete věnovat a také jim dáte krmení.

Může být pohodová a uvolněná, přesto je britská kočka chytrá, i když se to na první pohled nemusí zdát.

Zapojte její mozek a udržujte její zájem tím, že ji naučíte nějakým trikům a poskytnete jí složitější chytré hračky. Když přijde na to, jak s nimi manipulovat, můžete jí za odměnu dát nějaký zdravý pamlsek.

Doporučení: Vždy si vybírejte kotě od chovatelů, kteří chovají kotě v domácnosti a jsou s nimi ve styku od narození. Také se seznamte aspoň s jedním rodičem, ideálně s oběma, abyste se ujistili, že má dobrou povahu.

3. Snášenlivost s jinými domácími zvířaty a dětmi

Britské krátkosrsté kočky jsou klidné a vyrovnané. Jsou tedy skvělou volbou pro rodiny s dětmi a psy.

Pokud máte malé děti, dohlídněte na ně a ukažte jim, jak přistupovat ke kočce. Britská kočka raději sedí na pevné zemi než v náruči.

Britská kočky jsou přátelské vůči ostatním domácím mazlíčkům. Jsou tolerantní a obvykle přijmou psy a kočky bez problémů. Přesto byste při seznamování s ostatními čtyřnohými členy domácnosti měli postupovat pomalu a pod vaším dohledem.


4. Britská kočka do bytu nebo na ven

Je na vás, jestli budete chovat svou britskou krátkosrstou kočka výlučně doma nebo ji budete nechávat chodit ven, jak se jí zachce.

Pokud ji chcete mít v naprostém bezpečí před nebezpečími venku (jako je srážka s autem, nemoci od venkovních koček apod.), je samozřejmě nejlepší chovat ji doma. Navíc britská kočka nemá příliš v oblibě skákaní a šplhání.

Záleží na tom, v jakém prostředí žijete. Pokud se jedná o velmi nebezpečné prostředí, ve kterém musí utíkat před psy, přelézat ploty a zdolávat překážky, měli byste si pořádně promyslet, než ji do takového prostředí pustíte.

To ale neznamená, že s ní nemůžete jít ven. Můžete jí dopřát procházku na vodítku nebo ji dopřát chvilku na čerstvém vzduchu, ovšem za vašeho dohledu.

Pokud žijete někde na venkově a máte zahradu, která je daleko od rušné silnice, můžete svou britskou krátkosrstou kočku nechávat venku samotnou.

Ale rozhodnutí je na vás. Nejdůležitější je vzít v potaz bezpečí vaší kočky.


5. Britská kočka – váha, velikost a vlastnosti

Britská krátkosrstá kočka je robustní, silné a zdravé plemeno.

Řadí se ke středně velkým až velkým kočkám.

Její průměrná váha se může pohybovat od 4 do 8 kg. Kocouři jsou o poznání mohutnější a silnější než kočky.

Míry britské krátkosrsté kočky v kostce:

  • Váha kočky: 3 – 5,5 kg
  • Váha kocoura: 4 − 8 kg
  • Délka těla: 56-64 cm (s ocasem 120 cm a více)
  • Výška v kohoutku: 30-46 cm
  • Délka ocasu: asi 35 cm

Kdy jsou britské krátkosrsté kočky plně dospělé?

Britské krátkosrsté kočky rostou pomalu stejně jako mainské mývalí kočky v porovnání s většinou kočičích plemen.

Britská krátkosrstá kočka v prvním roce života hodně vyroste. Kočky tohoto plemene dosahují většiny svého dospělého růstu ve věku 12 měsíců. Poté pokračují v růstu, obvykle po dobu nejméně tří, možná až pěti let.

Patří k plemenům, které se dožívají vysokého věku. Jejich délka života se pohybuje od 14 až 20 let.

Vlastnosti kočky

Při prvním pohledu se vám v hlavě vynoří slovo masivní a majestátní.

Má pevnou stavbu, která jí dodává majestátní, a tak trochu povznesený výraz, přestože není namyšlená, naopak je skvělým a přátelským domácím společníkem.

Britská kočka vzbuzuje dojem síly. Je také odolná, energetická a přizpůsobivá. Tyto vlastnosti zdědila od svých předků, kteří žili v nejrůznějších podmínkách a podnebí.

Její tělo je typicky zavalité. Je svalnatá a mohutná s širokými rameny.  Má široký a hluboký hrudník a rovný hřbet. Svým vzhledem připomíná plyšového medvídka.

Končetiny jsou krátké a silné s úhlednými, kulatými a pevnými tlapkami. Ocas je krátký, silný u kořene a se zakulacenou špičkou.

Hlava je masivní a kulatá, s širokou lebkou, posazená na krátkém, velmi silném krku, který je obzvlášť výrazný u samců.

Nos by měl být krátký, široký a rovný s lehkým prohnutím, avšak bez stopu jako je tomu u perských a exotických koček. Měl by přecházet v mírné prohnutí bez stopu. Zřetelný stop je na výstavách považován za chybu.

Tváře jsou dobře vyvinuté, brada je silná.

Uši jsou malé, na špičkách mírně zakulacení a daleko posazené od sebe.

Oči jsou velké, kulaté, široce otevřené a daleko od sebe posazené. Mají jasnou barvu a čilý pozorný výraz.

6. Barva britské kočky – nejen britská modrá kočka a Whiskas kočka

Když se řekne britská kočka, většině se vybaví modrá britská kočka nebo Whiskas kočka. Ale britská kočka může mít mnoho odlišných zbarvení.

Britské krátkosrsté kočky se mohou vyskytovat téměř v kterékoliv barvě a vzoru, které byste si mohli přát, jako je čokoládová, mourovatá, žíhaná, černá, bílá a mnohé další.

Ve skutečnosti se britská krátkosrstá kočka vyskytuje v obrovském množství barevných variant, FIFe uznává 229 barevných variant. Ať toužíte po kterémkoliv zbarvení vaší kočky, s vysokou pravděpodobností najdete v této barvě právě britskou krátkosrstou kočku.

Nejznámější je modré zbarvení kočky, o které se mluví jako o britské modré kočce.

Vzpomínáte si na kočku z reklamy na kapsičky Whiskas? Obrázek kočky můžete najít i na krmivech značky Whiskas.

Tato kočka je ve skutečnosti britskou krátkosrstou kočkou, konkrétně se jedná o stříbrnou černě mramorovanou „britku“ nebo-li Whiskas kočku.


7. Péče o britskou krátkosrstou kočku

Britská krátkosrstá kočka patří k velmi nenáročným plemenům. Péče o ni je snadná a vyžaduje jen málo vašeho času.

Péče o srst

Bohatě stačí, když jednou až dvakrát týdně její srst pročešete (v období letního línání častěji) a přitom prohlédněte, v jakém je stavu (blechy, vyrážka či jiný kožní problém). Její kožich by měl být hladký a lesklý.

K pročesávání srsti potřebujete kartáč nebo kovový hřeben, který se skvěle hodí pro velmi hustou srst britské kočky.

Celková péče

Budete také potřebovat zubní kartáček, popřípadě i zubní pastu. Pravidelné čištění zubů je důležité jako prevence proti zubnímu kamenu, paradontóze a jiným problémům se zuby.

Doporučuje se také přistřihovat drápky jednou za 2 týdny. Zabráníte tím vaší kočce v „rozškrábání“ vašeho nábytku a také možnému zarůstání drápků.


8. Krmení britské krátkosrsté kočky

Bez ohledu na plemeno mají všechny kočky stejný původ, a tedy i stejné požadavky na krmivo.

To znamená, že britská kočka je také výlučný masožravec a potřebuje krmivo bohaté na živočišné bílkoviny, aby byla zdravá a prospívala.

Nejlepším krmivem je mokré krmivo jako kvalitní konzervy, kapsičky, domácí raw nebo vařená strava.

Je lepší volbou než granule, a to ze dvou hlavních důvodů: obsahuje vyšší podíl živočišných bílkovin a obsahuje mnohem větší podíl vody, která pomáhá udržovat vaši kočku hydratovanou a je skvělou prevencí proti onemocnění močového ústrojí.

Doporučuje se rozdělit denní dávku krmiva na 2-5 porcí podle toho, jak to budete časově zvládat.

Pokud byste dávali větší porce dvakrát denně a vaše kočka nechávala zbytky, je dobrým nápadem rozdělit denní množství krmiva do 4 porcí. Možná si všimnete, že vaše kočka hrabe u misky s jídlem.

Britská kočka je pomalu rostoucí plemeno a své plně velikosti dosahuje až ve věku kolem 3 let. Do té doby si pravděpodobně nemusíte dělat starosti ohledně její váhy. Dávejte jí tolik krmiva, kolik chce, a ujistěte se, že má vždy k dispozici čerstvou vodu.

Upozornění: Britské kočky jsou notoricky známí jedlíci, a ve starším věku mají sklony k nadváze. Mladší kočky do věku 5-6 lety většinou nemívají problémy, protože jsou aktivní a přebytečné kalorie spálí pohybem. Se stářím však přichází lenost, pohodlnost a také kila navíc.

9. Cena britské krátkosrsté kočky

Britská krátkosrstá kočka patří k velmi populárním plemenům.

Kolik tedy stojí britská kočka?

Cena koťat bez PP (průkazu původu) se pohybuje od 3000 do 8000 Kč, zatímco cena koťat s PP se pohybuje od 10 000 do 20 000 Kč a více v závislosti na rodokmenu rodičů a vzácnosti zbarvení.

Před koupí kotěte se vždy ujistěte, že jeho rodiče byli testováni na časté nemoci.

Nákup od dobrého chovatele vás může ušetřit spousta práce a bolesti při hledání vašeho vysněného kotěte. Získáte tak zdravé kotě, které bude pocházet z dobré linie od testovaných rodičů a bude dobře socializované, než si ho vezmete domů.


10. Časté nemoci britské kočky

Pokud si chcete pořídit britskou kočku, je důležité, abyste měli představu o tom, které zdravotné problémy se u ní mohou vyskytnout.

Britská kočka je obecně zdravé a odolné plemeno s dlouhou délkou života, ale mohou se u ní stejně jak ou jiných plemen koček objevit zdravotní problémy, ke kterým je náchylnější.

Polycystické onemocnění ledvin (POL)

Vzhledem k tomu, že britská krátkosrstá kočka byla křížena s perskými kočkami, jsou tyto kočky stejně jako Peršanky náchylné k polycystickému onemocnění ledvin.

Toto dědičné onemocnění způsobuje tvorbu tekutinou naplněných cyst v ledvinách nebo i v játrech.

Kočka s POL bude mít cysty pravděpodobně celý život. Zpočátku to budou pouze velmi malé kapsy s tekutinou, které však časem budou růst, a nakonec naruší normální funkci ledvin.

To znamená, že kočka trpící tímto onemocněním bude mít nejčastěji pomalu rostoucí cysty, a proto obvykle nebude mít žádné příznaky onemocnění ledvin, dokud jí nebude kolem 7 let.

K obvyklým příznakům onemocnění patří ztráta hmotnosti, zvracení, nadměrná žízeň a špatný celkový zdravotní stav.

Hypertrofická kardiomyopatie (HCM)

Asi nejvážnější a nejčastější nemoc, která se u britské kočky vyskytuje. Je to také nejčastější forma srdečního onemocnění u koček.

Studie ukazují, že se HCM častěji projevuje u kocourů než u koček. V některých zemích je dokonce povinné otestovat kocoury určené na chov, pokud jsou členy některých organizací.

Toto onemocnění způsobuje zesílení (hypertrofii) srdeční stěny zejména u levé komory srdeční. Častým viníkem je zvýšená činnost štítné žlázy.

Jedná se o silně dědičné onemocnění, které se může u kočky vyskytnout v jakémkoliv věku.

K příznakům HCM patří zrychlené dýchání, dýchání otevřenou tlamou, letargie, snížená chuť k jídlu, náhlá paralýza zadních nohou, změny v každodenním chování.

Pokud máte podezření, že vaše kočka má HCM, urychleně s ní jeďte k veterináři.

Pomocí sonografického vyšetření srdce můžete zjistit, jestli se u vaší kočky vyskytuje hypertrofická kardiomyopatie.

Přestože neexistuje žádný lék na hypertrofickou kardiomyopatii, váš veterinář může vaší kočce nasadit léky na kontrolu srdeční frekvence, zmírnění plic a prevenci tvorby krevních sraženin.

Doporučení: Nekupujte kotě od rodičů, kteří nepostoupili test na onemocnění HCM.

Arteriální tromboembolie

U Britské koček s onemocněním srdce se mohou objevit krevní sraženiny v jejich tepnách nazývané arteriální tromboembolismus.

Tyto krevní sraženiny se nejčastěji usazují těsně za aortou, která dodává krev ze srdce do těla, a blokují normální průtok krve do zadních nohou zvířete.

Když dojde k usazení sraženiny, jedna nebo obě zadní nohy mohou být na dotek studené, bolestivé nebo paralyzované.

Arteriální tromboembolismus je onemocnění, které ohrožuje život vaší kočky, proto je zásadní tento problém IHNED řešit.

Pokud vaše kočka přežije, s největší pravděpodobností znovu získá plnou nadvládu nad svýma nohama.

Pokud se u vaší Britky náhle objeví ochrnutí zadních nohou, naříká bolestí nebo nemůže správně chodit, okamžitě s ní jeďte k veterináři.

Váš veterinář provede kompletní zdravotní prohlídku, která může zahrnovat rentgen, elektrokardiogram (EKG) nebo echokardiogram, aby zjistil, jestli má vaše kočka krevní sraženiny v srdci.

Pokud dojde k závěru, že vaše kočka má arteriální tromboembolismus, váš veterinář stabilizuje zdraví vaší kočky a na několik dní nasadí antikoagulační léky na zředění krve a odstranění sraženiny.

Vrozená brániční kýla

Jedná se o vrozenou vadu, která je způsobena tím, že se bránice při vývoji plodu nezformuje správně. Britská kočka přijde na svět již s tímto problémem.

Bránice normálně vytváří bariéru mezi hrudní dutinou a břichem. Pokud není plně vyvinuta, může dojít ke spojení tkáňového vaku, který obklopuje srdce, s tkáněmi břicha.

Kvůli tomuto defektu mohou být orgány, které mají být uzavřeny uvnitř břicha, vytlačeny otvorem v bránici do hrudní dutiny.

Pokud je otvor v bránici malý, orgány se nemusí dostat do hrudníku, ale pokud se tam protlačí (nebo je díra moc velká), vaše kočka bude mít dýchací potíže (zrychlené dýchání a zadýchávání), náhlé zvracení, sníženou chuť k jídlu.

Uvedené příznaky se mohou náhle objevit v jakémkoli věku.

Pokud dojde k potvrzení brániční kýly, operace je nezbytná. Při ní se orgány přesunou na místa, kam patří a otvor v bránici se musí uzavřít.

Postižené kočky a jejich příbuzní by se neměli používat k chovu, protože brániční kýla je genetická.

Ačkoli se brániční kýla vyskytuje u koťat, který se s ní narodí, může být také způsobena tupým traumatem jako je pád z velké výšky, srážkou s autem nebo tvrdým úderem do břicha.


11. Historie britské krátkosrsté kočky – na pokraji vyhynutí

Pokud znáte kartouzské kočky, možná jste si všimli, jak velmi podobné jsou právě britským kočkám.

Dříve se britské kočky nazývali kartouzské. Ale nejedná se o jedno a totéž plemeno, i když často dochází k jejich záměně. Liší se vzhledem i povahou, přestože se kartouzské kočky podílely na vzniku britských koček.

V počátcích se britské kočky chovaly pouze v modré barvě, což je varianta, která dodnes zůstává mezi majiteli nejoblíbenější a nejrozšířenější.

Později byly kříženy s perskými kočkami a tím se rozšířila paleta barevných variet.

Všechny britské kočky jsou potomky přírodních domácích koček ze západní Evropy. Je podobná kočce domácí, které se běžně u nás vyskytuje.

Když vám dítě přinese malé kotě, bude vám připomínat britskou krátkosrstou kočku, a někteří chovatelé považují toto plemeno za příliš obyčejné, než aby mu věnovali svou pozornost.

Ve skutečnosti její šlechtění a zdokonalování vyžadovalo stejné množství úsilí jako u exotičtějších koček.

Její historie se začala psát již před 2000 lety, kdy Římané postupovali přes Evropu. Na svou výpravu s sebou brali i kočky, které měly za úkol hlídat jejich zásoby potravin před hlodavci.

Je také známo, že římští osadníci chovali kočky nejen jako společníky, ale i jako lovce hlodavců.

Během 400 let, kdy římská říše vládla nad severozápadní Evropou, se některé z těchto koček zkřížily s kočkou divokou žijící v západní Evropě.

Křížením domácích koček Římanů a koček divokých se vyvinula krátkosrstá kočka, pravděpodobně podobná dnešní britské, avšak štíhlejší a nohatější a ve více barevných varietách.

Římané zemi opustili, ale kočky, které s sebou přivedli, zůstaly.

„Otec“ britského chovatelství koček Harrison Weir byl tím, kdo přišel s myšlenkou na standardizaci plemen a pozvedl obyčejné britské domácí kočky na úroveň plemene.

V roce 1871 uspořádal první britskou výstavu koček, na které právě britské krátkosrsté kočky zaujaly přední místa a stejně tak i na dalších výstavách později.

V této době byla krátkosrstá kočka jediným plemenem, které mělo v Británii dostatek jedinců.

Její sláva a popularita však neměla dlouhého trvání. Na počátku 20. století se do Evropy přiváželi perské kočky a jiná dlouhosrstá plemena, která přitahovaly stále více lidí. Převládaly i na výstavách v poměru čtyři ku jedné.

Krátké období na vrcholu slávy se rychle vystřídalo s obdobím nezájmu a nízké popularity.

Pokles zájmu o krátkosrstou britskou kočku vedlo ke snížení kvality plemene, které se nacházelo na hranici udržení. Během první světové války zažívala britská kočka největší krizi ve své historii, kdy se toto plemeno stalo extrémně vzácné.

Poté museli britští chovatelé křížit tyto krátkosrsté kočky s perskými kvůli posílení plemene. Geny, které vznikly tímto křížením, se nakonec staly základem britské krátkosrsté kočky.

U pravé britské kočky můžete vidět náznak perské kočky ve tvaru její hlavy a tím se také liší od amerických a evropských krátkosrstých koček.

V 50. letech 20. století skončilo další křížení s perskými kočkami a britská kočka opět získala právoplatné místo ve světě kočičích výstav.


12. Zajímavosti o britské kočce

  • Jedním z nejstarších kočičích plemen na světě Britské krátkosrsté kočky jsou potomky koček ze Starého Říma. Když Římané vtrhli do Velké Británie 43 př.n.l., vzali s sebou právě předchůdce krátkosrsté britské kočky.
  • Britské krátkosrsté kočky byly krůček od zániku Na počátku 20. století britské krátkosrsté kočky ztratily svou popularitu. V módě byly dlouhosrstá plemena, která se do Británie dostala ze zahraničí. Velkou ránu jim zasadila také první a druhá světová válka, během kterých ji chovatelé přestaly chovat, a málem došlo k zániku tohoto plemena.
  • Britské krátkosrsté kočky snadno přibývají na váze – Tyto kočky jsou robustní a svalnaté, což je součást jejich přitažlivého vzhledu. Avšak mají tendenci přibývat na váze a mohou se tak z nich snadno stát kočky s nadváhou či dokonce obezitou. Jako majitelé byste si měli na to dávat pozor, krmit je vyváženou stravou, a hlavně je nepřekrmovat! Dopřejte jim také dostatek pohybu, aby zůstaly zdravé a v kondici. Obezita a nadváha může zvyšovat riziko cukrovky, srdečního onemocnění, artritidy a zdravotních problémů.
  • Dožívají se velmi vysokého věku Jak už jsem zmínila výše, Britská krátkosrstá kočka patří ke zdravým plemenům. Tyto kočky se často dožívají více než 15 let a některé dokonce přesáhnou dvacet let života. Příčinu jejich dlouhověkosti můžeme pravděpodobně přičítat jejich bohaté genetické rozmanitosti, kterou kočka získala díky dlouhé historie. Pokud si pořídíte britskou kočku, počítejte s tím, že s vámi bude žít hodně dlouhou dobu.
  • Britská krátkosrstá kočka byla pravděpodobně modelem pro kočku Šklíbu (Cheshire) Lewise Carrola Historici se domnívají, že kočka Šklíba, která se vyskytuje v Alence v říši divů, je ve skutečnosti mramorovaná (tabby) britská krátkosrstá kočka.
  • Britská krátkosrstá kočka jednou držela světový rekord v nejhlasitějším předení Jedna zvláštní zajímavost na závěr. V roce 2011 získala prvenství v nejhlasitějším předení 12 let starý britský kocour Smokey. Jeho předení dosáhlo 67,7 decibelů a bylo hlasité stejně jako sekačka na trávu. Bohužel v roce 2014 zemřel na selhání ledvin. Byl zapsán v Guinnessově knize rekordů až do roku 2015, kdy jeho rekord překonala kočka jménem Merlin s předením o hlasitosti 67,8 decibelů, o pouhou desetinku hlasitější než Smokeyho.

Závěr: Je pro vás britská krátkosrstá kočka tou pravou volbou?

Pokud hledáte kočku, která je klidná, vyrovnaná a tichá, je britská krátkosrstá kočka jednou z nejlepších voleb. Má ráda pozornost, ale hlasitě si ji nevyžaduje.

Je to kočka, která vás následuje, kamkoliv jdete, ale nepatří ke kočkám, které by se rády chovaly. Projevuje se u ní trošku té britské rezervovanosti.

Pokud toužíte po kočce, která vám vyskočí do klína nebo kterou můžete po delší dobu držet v náruči, tak to hledejte jinde. Britská kočka raději sedí pevně na zemi. Ale je šťastná, když se s ní pomazlíte. Tím rozhodně nepohrdne.

Je to nezávislá kočka, která je přátelská vůči dětem a psům. Hodí se skvěle do velkých domácností s mnoha odlišnými dvounohými i čtyřnohými členy, ale je také skvělým společníkem i pro lidi, kteří žijí sami.

Má ráda hru, ale dokáže si vyhrát i sama se sebou. Pokud nemáte mnoho času, dejte jí nějaké interaktivní hračky a ona se ráda zabaví a nemusíte se bát, že vás bude vyrušovat během vaší práce.

Pokud chcete nejlepšího kámoše, který je klidný, tichý a nevyžaduje tolik pozornosti, možná je britská kočka tím společníkem, kterého hledáte.

Napsat komentář