Zaručené tipy, jak naučit kotě a kočku chodit na kočičí záchod

Přinesete si domů nové kotě (nebo dospělou kočku), máte pro něj připravenou krásnou toaletu s čerstvým stelivem, ale ejhle kotě vykoná sovu potřebu na koberec a toalety si ani nevšimne.

Mnoho majitelů koček předpokládá, že koťata intuitivně vědí, jak používat toaletu ihned po prvním příchodu domů, ale nemusí to tak vždy být.

Ano, většina dospělých koček přirozeně vyhledává místo s pískem na vykonávání potřeby, ale malá koťata nebo adoptované dospělé kočky budou možná potřebovat trochu vaší pomoci k osvojení správných návyků.

Používání toalety je první věcí, kterou byste měli své kotě či kočku naučit.

Jak ale naučit malé kotě nebo adoptovanou dospělou kočku, že toaleta se stelivem je určená k vykonávání jejich potřeby?

Když chcete naučit kotě či dospělou kočku používat točící toaletu, je tu pár věcí, které můžete pro to udělat.

Připravila jsem pro vás pár tipů, které vám pomohu určit ten správný čas k tréninku, najít to správné stelivo a typ toalety a také rady ohledně umístění kočičího záchodu a návod krok za krokem při tréninku kotěte či kočky k používání toalety.


Kdy začít učit kotě chodit na kočičí toaletu

V prvních týdnech po narození kočky svá koťata stimulují k vykonávání potřeby a poté po nich „uklízejí“. Během tohoto období koťata přirozeně nepotřebují používat toaletu.

U 4 týdenních koťat můžete začít tím, že jim nabídnete toaletu se stelivem vhodným pro koťata. To se shoduje s dobou, kdy koťata začínají být odstavována.

V případě, že si domů přinesete 8 týdenní kotě nebo dospělou kočku, můžete začít s tréninkem ihned.

Nejdříve ale budete potřebovat veškeré vybavení pro trénink:

Které stelivo je pro kotě vhodné?

Ne všechna steliva jsou pro koťata bezpečná. Nejlepší volbou je nehrudkující stelivo.

Vyhněte se hrudkujícím stelivům. Některá koťata ráda ochutnávají stelivo, což by ve větším množství mohlo způsobit zdravotní problémy. Stelivo se také může přilepit na jeho obličej, nosní dírkách nebo jiných částech těla.

Ze studií vyplývá, že kočky dávají přednost jemnému stelivu strukturou podobnému písku.

Vyzkoušejte kvalitní, bezprašné (přesněji s minimální prašností) stelivo bez vůně. Můžete použít nehrudkující bentonitové nebo přírodní stelivo.


Jakou toaletu vybrat pro kotě a pro dospělou kočku?

Malé kotě potřebuje jinou toaletu než dospělá kočka. Je malé a nedokáže se dostat do toalety s vysokými okraji, která je běžná u většiny toalet pro dospělé kočky.

Nejlepší volbou je toaleta s nízkými okraji (ne vyšší než 5 – 8 cm), do které se kotě bez problému dostane. Koťata do dvou měsíců mají omezenou pohyblivost, a proto potřebují záchod s nízkými okraji. 

Větší toaletu s vyššími okraji (10 cm a více) může být pro některá koťata zastrašující.

Velikost toalety

Velikost toalety je také extrémně důležitá. Je velmi běžné, že lidé vyberou příliš malou toaletu, což může vést k tomu, že si kočka bude šlapat ve vlastích zbytcích.

Doporučení: Toaleta Savic Aseo XXL je skvělou volbou pro koťata i dospělé kočky. Je extra prostorná a má nízký vstup, který lze snížit odejmutím okraje. Dalším plusem jsou vysoké okraje, které pomáhají stelivu zůstat tam, kde má a kočka má dostatek prostoru k vykonávání potřeby.. Stejně dobrou alternativou je Trixie Primo XXL, která má ještě nižší vstup.

Čím prostornější toaleta, tím větší pravděpodobnost, že ji vaše kočka bude používat místo toho, aby vykonávala své potřeby na jiných místech po bytě.

Na výběr máte ze dvou typů kočičí toalety:

Krytá toaleta

Kryté toalety jsou spíše volbou pro lidi než pro kočky. Na prvním místě by měly být potřeby a přání vaší kočky. Kočky nepotřebují zas takové soukromí, aby na ně nikdo neviděl, stačí, když toaletu umístíte na klidné místo.

Negativem kryté toalety je vysoká prašnost a malá velikost. Některé kočky mohou být klaustrofobní a cítit se v uzavřené toaletě uvězněny. Navíc krytá toaleta může vést k méně častému vybírání špinavého steliva. Co není na očích…

Pozitivem je soukromí kočky a větší čistotnost, protože steliva zůstává tam, kde má.

Nekrytá toaleta

Nekrytá toaleta se lépe čistí, je vhodnější do domácnosti s více kočkami a je lepší volbou hlavně pro velké kočky, protože je k dostání ve větších velikostech.

Nevýhodou je častější uklizení steliva kolem toalety (nejlepší je koupit záchod s vysokými okraji) a zápach z toalety (stačí častěji vybírat hrudky).


Kam umístit kočičí toaletu?

Umístění kočičí toalety je jedním ze zásadních faktorů. Nejlepší je umístit více toalet na tichá a klidná místa v bytě.

Umístění kočičí toalety a počet kočičích toalet mohou hrát důležitou roli v tom, jestli kotě nebo kočka vykoná potřebu do ní nebo si najde pro ni vhodnější místo.

Jaké místo je nejlepší na umístění kočičí toalety?

Kočky preferují tiché místo, které jim poskytne soukromí a bezpečí na vykonávání jejich potřeb. Hlasité zvuky (pračka, lednička a jiné domácí spotřebiče), lidé procházející kolem nebo rušící elementy jako psi či jiné kočky mohou být natolik pro kočku nepříjemné, že se rozhodne vykonat svou potřebu na jiném, klidnějším místě.

Upozornění: Nikdy neumisťujte kočičí toaletu v blízkosti misky na jídlo nebo vodu. Je to nejen nehygienické, ale pro kočky extra nepříjemné.

Pozorujte, kam vaše kočka nejraději chodí a kde tráví nejvíce času. Pokud vaše kočka nechodí do určitých místností, není dobrým nápadem do nich umisťovat kočičí toaletu.

Experti na kočičí chování doporučují umístit kočičí toaletu do místnosti na místo, z kterého má kočka rozhled. Kočka se cítí bezpečně, protože má možnost utéct v případě výskytu nebezpečí.

Při vykonávání potřeby je kočka zranitelná a ráda si vybírá otevřený prostor, ze kterého má přehled o okolí.

Nejlepší místa na umístění kočičí toalety

Stejně jako většina z nás i kočky dávají přednost soukromí při vykonávání potřeby.

Bezpečné, klidné a snadno přístupné místo ve vašem domě je ideální – hlavně místo, kde obvykle trávíte nejvíce času.

Která místa jsou nejlepší?

Koupelna

Obvykle jasná, tichá a teplá místnost, kde vykonáváme naši vlastní potřebu a je tedy ideální i pro vykonávání potřeb naší kočky. Pokud chcete omezit nepořádek z toalety, doporučuji vám zakoupit předložku před toaletu.

Obývací pokoj

Obývací pokoj je často největší místností v bytě, a proto je skvělou volbou na umístění kočičí toalety.

Ložnice

Kočky mají rády pohodlná místa, pokud nemáte námitky, umístění toalety do ložnice může být dobrým nápadem.

Základem je umístit toaletu tak, aby ji kotě nemuselo hledat

Příchozí kotě či kočka mohou být vystrašené v cizím neznámým prostředí. Proto je důležité, aby měly toaletu v blízkosti a nemusely ji hledat.

Velmi častý problém nastává, když majitelé nechají malé kotě nebo vyděšenou dospělou kočku, aby měly přístup do všech místností bez dostatečného počtu toalet v blízkosti.

Stává se často, že vystrašená kočka nebo kotě se skrývá v jedné části domu, zatímco jeho záchod se nachází v jiné části domu.

Mějte na paměti, že nově příchozí kočka či kotě se nachází v cizím neznámým prostředí a jsou vystrašené a nejisté.

A i když se jim naplní močový měchýř, nebudou dostatečně odvážné k tomu, aby se vydaly hledat toaletu.

Lidé často očekávají příliš mnoho od mladého nebo vystrašeného kotěte nebo vyděšené dospělé kočky.

V případě nedávno adoptovaného kotěte nebo kočky je nejlepší nechat kotě či kočku v jedné místnosti, dokud nezačne používat toaletu a nezačne se v pokoji cítit pohodlně a bezpečně. V závislosti na kotěti nebo kočce to může trvat několik dní nebo několik týdnů.

Teprve když se cítí dobře v jedné místnosti, můžete otevřít dveře do dalších pokojů a nechat ho tam svobodně jít. Nepřenášejte ho do jiných pokojů. Místo toho ho nechte, ať si vybere svou vlastní cestu, a věděl tak, jak se dostat zpátky do místnosti s toaletou.

I když je nové kotě odvážné a společenské, nenechávejte mu naprostou volnost, protože kotě si nemusí hned zapamatovat, kde se jeho záchod nachází. Pokud si bude hrát daleko od místnosti s toaletou nebo ho něco vyděsí, může se schovat do jiné místnosti daleko od toalety a nemusí ji najít v čas.

Neočekávejte od nového přírůstku, že si bude pamatovat, kde se jeho záchod nachází. Když malé kotě potřebuje na záchod, musí jít hned a často to neudrží, když musí hledat toaletu.

I malé děti musíme učit chodit na nočník a může to trvat dlouhou dobu, než se to naučí. Naštěstí se koťata trénují mnohem snadněji a většinou se rychle naučí používat svou toaletu se stelivem.

Přesto nedovolte kotěti se volně pohybovat po celém domě, aniž by toaleta byla blízko a byla snadno dostupná.

V opačném případě u kotěte vypěstujete velmi špatné návyky a zvykne si na vykonávání potřeby na jiných místech, než je jeho záchod s kočkolitem.

Tip: Umístěte více toalet po bytě tak, aby kotě nemuselo hledat toaletu a nedošlo tak k nehodě.

Kočičí toalety v domácnostech s více kočkami

Umístění kočičí toalety se může zkomplikovat, pokud v jedné domácnosti žije více koček. Co funguje pro jednu kočku, nemusí být přijatelné pro druhou. Každá kočka může mít jiné požadavky nejen na umístění toalety, ale i na typ steliva, apod.

Je důležité mít na paměti, že ne všechny kočky jsou ochotné se podělit o společnou toaletu. Proto je důležité mít v bytě více toalet, abyste naplnily specifické potřeby všech koček.

V domácnosti s více kočkami není dobrým nápadem umístit dvě toalety vedle sebe, protože kočky je vidí jako jednu. Nejlepší řešení je rozmístit více kočičích toalet v bytě.

A protože některá koťata a kočky dávají přednost vykonávání malé a velké potřeby do každé toalety zvlášť, doporučuje se mít připravené pro jednu kočky minimálně dvě toalety.

Co udělat, pokud kočka vykoná potřebu mimo toaletu

Pokud přistihnete kotě nebo kočku při činu, tedy vykonávání potřeby mimo toaletu nikdy kotě za to netrestejte, nedávejte čumáček kotěte k moči, nestříkejte ho vodou, apod.

Pokud narazíte na překvápko, které vám kotě zanechalo, jednoduše ho v klidu ukliďte (ano, vím, je těžké zachovat klid) a snažte se lépe dozorovat nad vaším kotětem.

Je dobrým nápadem dát kotě do místnosti s toaletou, aby ji nemuselo hledat a mělo ji v blízkosti nebo umístit více toalet po bytě.

Hlavně se ujistěte, že jste místo uklidili opravdu důkladně, neboť kočka má velmi citlivý čich, a je pravděpodobnější, že to samé místo použije v budoucnosti znovu, pokud ucítí zbytky moči.

Na uklízení moči je nejlepší použít enzymatický čistič,  který odstraní kočičí pach moči. Feromonové spreje také mohou pomoci zabránit opakovaným nehodám.

Jak často byste měli měnit stelivo v toaletě?

Většina koček je od přírody čistotná. Kočky tráví mnoho času péčí o sebe a není se co divit, že také dávají přednost čisté toaletě. Vezměte si příklad člověka, který jde na veřejnou toaletu: Pokud někdo před vámi po sobě nespláchl, půjdete dovnitř a použijete toaletu nebo použijete toaletu, kterou jste předtím po sobě nespláchli?

Snažte se udržovat kočičí toaletu co nejčistší, a tedy pro kočku přitažlivou. Čistota záchodu je tím nejdůležitějším faktorem pro udržování správných „vyprazdňovacích“ návyků.

Každý den: lopatkou vyndejte veškeré znečištěné stelivo. Některé kočky vyžadují čištění několikrát za den – nejlépe 2x až 3x za den.

Každý týden až dva týdny: Vyměňte veškeré stelivo v toaletě a naplňte novým stelivem.

Každé 3-4 týdny: Vyměňte všechno stelivo a vypláchněte toaletu horkou vodou (popřípadě i jemným přírodním mýdlem). Některé kočky jsou citlivější a mohou vyžadovat častější mytí toalety.


Jak naučit kotě chodit na záchod: krok za krokem

Jakmile máte k dispozic ve potřebné, je načase začít se samotným tréninkem. Samotný proces je obvykle jednoduchý a často také rychlý, ale je potřeba mít na paměti některé věci při samotném tréninku.

Níže najdete tipy v několika krocích, jak naučit kotě chodit na toaletu a vypěstovat u něho žádoucí návyky.

Krok č. 1: Ukažte kotěti, kde se záchod nachází

Prvním krokem je nově příchozímu kotěti či dospělé kočce ukázat místnost, kde se nachází kočičí toaleta.

Zavřete dveře do místnosti a věnujte své kočce pozornost a snažte se ji povzbudit k prozkoumání místnosti.

Naveďte ji k toaletě se stelivem a opatrně ji do ní dejte. Můžete něžně pohybovat s jejími předními tlapkami po stelivu, aby se seznámilo s texturou a pocitem na tlapkách. Pomocí prstů prohrábněte čistou podestýlku a poté nechte kočku, aby prozkoumávalo podestýlku a samo skákalo dovnitř a ven.

Je možné, že začne instinktivně hrabat stelivo v toaletě nebo jí dokonce použije k vykonání své potřeby.

Po prozkoumání místnosti otevřete dveře a dejte jí prostor projít se bytem za vašeho dozoru.

Pokud uvidíte kočku čichat, pohrabávat po podlaze, kroužit nebo hledat soukromý prostor, klidně ji odneste nebo odlákejte zpátky do místnosti s toaletou, abyste jí pomohli si zapamatovat, kde se nachází.

Pokud kotě bude mít problém s vykonáváním potřeby do toaletu, zkuste ho na 1 -2 týdny nechat v jednom pokoji s toaletou, aby si zvyklo a naučilo se toaletu používat.

Kotě můžete dát přímo do toalety, aby vědělo, kam má vykonávat potřebu. Je pravděpodobné, že kotě ihned vykoná svou potřebu. Pokud se vám zdá, že kotě na toaletu nechodí, opět ho tam naveďte, aby příště samo dokázalo najít cestu k toaletě.

Krok č.2: Opakovaně seznamujte kotě či kočku s kočičí toaletou

Pokud vaše kotě či kočka nepoužije toaletu po počátečním seznámení, zkoušejte ho během několika následujících dnů až týdnů umisťovat do toalety, když se probudí, po jídle, po hře a když se znovu probudí ze spánku.

Poté, co ho nebo ji umístíte do toalety, tiše ustupte a nechte ho, aby se věnoval své práci. Většina koček preferuje soukromí a nechtějí být rušeny.

Krok č. 3: Odměňujte za použití toalety a netrestejte za její nepoužití

Jestliže úspěšně vykoná potřebu, můžete ho odměnit pochvalou prostřednictvím něžných slov nebo pohlazením.

Pokud vaše kotě uvidíte dřepět, ihned ho vezměte a přeneste do toalety. Pokud vaše kotě bude chtít vyskočit z toalety nebo se mu povede vyskočit, zvedněte ho a znovu ho dejte do toalety.  

Netrestejte své kotě, nekřičte na něj ani nestříkejte vodou. Vaše kotě se může vyděsit a bude se toaletě vyhýbat, což není náš cíl.

Krok č. 4: Buďte trpělivý

Je naprosto normální, když vaše kotě nebo kočka na začátku tréninku.

Základem je trpělivost, vytrvalost a důkladné uklizení těchto nehod.

K podpoře používání toalety můžete použít nějaký malý předmět a konečky prstů napodobit hrabání nebo ho můžete i zahrabat.

Pokud se vaše kotě i po delší době nenaučí pravidelně používat záchod, dejte mu pamlsek po každém použití (poté, co se naučí používat toaletu, přestaňte mu dávat pamlsky).

Jakmile je kočička plně vycvičená, rozmístěte toalety na více místech v domě.


Časté problémy při používání toalety

Je důležité pozorovat, jestli se u kotěte neobjevují problémy s vylučováním, jako je průjem, zácpa, námaha nebo pláč.

Průjem je častým problémem u koťat, zejména u koťat krmených náhradním mlékem.

U koťat krmených mléčnou náhražkou může být průjem způsoben překrmováním nebo nevhodnou mléčnou náhražkou.

Zácpa je také rozšířena u koťat krmených sušeným mlékem. Pokud průjem nebo zácpa přetrvávají před a po odstavení, navštivte co nejdříve svého veterináře. Odstavení je hektické období v životě kotěte a výskyt průjmu a jiných onemocnění jsou častější.


Jak dlouho trvá, než se kotě naučí chodit na záchod?

Používání záchodu je chování naučené sledováním jejich matek a většina koťat se to naučí ihned a od samého počátku začne toaletu používat.

Základem je ukázat mu, kde se jeho záchod nachází a párkrát ho tam v průběhu dne dát.

Ovšem některá koťata budou potřebovat trochu více pomoci a je možné, že je budete muset dávat do toalety po dobu několika týdnů, než ji začnou sama používat. Výjimečně to může trvat až 4 týdny.


Proč kotě po sobě nezahrabává exkrementy?

Mnoho koček své výkaly zahrabe jen částečně nebo je nezahrabe vůbec, zvláště v novém domově nebo na novém území, protože exkrement je jednou z forem kočičí komunikace.

Feromony stolice poskytují podrobné informace o věku, zdraví a sexuálním stavu kočky. Ve volné přírodě mohou kočky skrývat pach, takže je dravci nenajdou nebo je nechají odkryté, aby vyhlásili své území.

Některé kočky vůbec nezahrabávají moč nebo stolici a může být obtížné je to naučit.

Pokud se vaše kotě nechce po sobě zahrabávat, buďte u něho, když vykonává potřebu a svými prsty mu ukažte, jak hrabat nebo něžně použijte tlapky vašeho kotěte k zahrabání vykonané potřeby.

Můžete také zkusit jiný typ steliva, umístit toalety na více míst a snížit stres u kotěte. Používané stelivo může být nepříjemné pro kočičí tlapičky nebo vašemu kotěti nemusí vonět, a proto po sobě nechce zahrabávat.

Můžete také vyzkoušet přidat více steliva nebo naopak odebrat a také toaletu čistit častěji.


Proč kotě či kočka nepoužívá toaletu?

Pokud vaše kotě nepoužívá toaletu, může se za tím skrývat několik důvodů:

  • Umístění toalety

Každé kotě a kočka mají jiné preference ohledně umístění toalety. Ujistěte se, že toaleta je snadno přístupná, nachází se na klidném místě, není schovaná v rohu a nemusí se o ni dělit s jinými kočkami, které jim mohou bránit v používání toalety.

  • Velikost toalety

Je důležité, aby toaleta neměla příliš vysoké okraje a kotě se do ní mohlo snadno dostat a nebyla příliš malá a kotě mělo dost prostoru na zahrabání a nešláplo si do vlastních zbytků.

  • Typ steliva

Některé typy steliva mohou být pro kotě nepříjemné a může tak odmítat vykonávat potřebu do toalety. Nabídněte mu více typů steliva (kotěti nehrudkující typ) a zjistěte tak, kterému udává přednost

  • Špinavé stelivo

Kočičí čich je silnější než člověk a pach kočičí moč je obzvlášť pronikavý díky vysoké koncentraci čpavku.

Mnoho koťat a koček nebude používat záchod se špinavým stelivem. Základem je vybírat hrudky každý den (nejlépe dvakrát denně) a vyměňovat všechno stelivo jednou za 1- 3 týdny dle potřeby.

  • Stres

Úzkost a stres také mohou hrát roli, především při stěhování do nového prostředí nebo při příchodu nového člena domácnosti (dvounohého i čtyřnohého).

Stres můžete snížit pomocí feromonových difuzérů či sprejů. Tyto difuzory, můžete umístit v místnosti s toaletou a kotěti dodají pocit, že je to jejich vlastní území a budou se cítit v bezpečí.

  • Zdravotní problémy

Za vykonávání potřeby mimo toaletu se mohou skrývat zdravotní problémy.

Je dobrým nápadem nechat kotě vyšetřit u veterináře na možný výskyt parazitů, infekce močových cest nebo jiných zdravotních problémů, které mohou být jednou z příčin nepoužívání toalety. Tyto problémy nejsou u koťat tak časté, ale neměly by být přehlíženy.


Závěr: Naučit kočku chodit na záchod je naprostý základ

Kočky jsou výjimečně čistotní tvorové a většinou se již jako koťata rychle naučí chodit na toaletu se stelivem. Ovšem je potřeba jim nabídnout takové podmínky, které celý proces používání záchodu urychlí.

Základem je dostatečně prostorná toaleta umístěna na tichém a klidném místě. Je důležité, aby kotě (nebo i dospělá kočka) toaletu nemuselo hledat hlavně na začátku, kdy je nejisté a vystrašené v neznámém prostředí.

Pochvala a odměna může pomoci při rychlém osvojení žádoucího chování, zatímco trestání je neúčinné a matoucí. 

Při tréninku používání toalety je mnohem lepší a účinnější použití pozitivního odměňování v případě, že vaše kotě nebo kočka použije záchod. Tím si spojí používání toalety se získáním vaší pozornosti, lásky či pamlsku.









Napsat komentář