Proč kočka kouše při mazlení? Chce, abyste přestali.

Zažili jste to na vlastní kůži:

Užíváte si s vaší kočkou společný čas. Leží vám na klíně, mazlíte se s ní, ona spokojeně přede a očividně si to užívá.

A pak zničehonic vás kousne, a to do té samé ruky, kterou jste ji hladili. Může vás kousnout i do obličeje, pokud ho máte v její blízkosti.

Jste zmatení, možná i trochu ublížení a nevěřícně se ptáte: Proč mě moje kočka kouše, když se s ní mazlím a vyjadřuji jí svou lásku?

Co se stalo? Chce mi tím říct, že už mě nemá ráda?

Ne, vaše kočka vás miluje, i když vás při mazlení kousne. Snaží se vám tím říct: „Přestaň, už to stačilo“. Kousání je vlastně varováním a bývá většinou něžné. Pokud kočku budete dál hladit, může její kousání být intenzivnější a bolestivější a může vás i škrábnout.

Kousnutí kočky se může zdát náhlé, ale většina koček vysílá varovné signály předtím, než dosáhne svého limitu a kousne vás. Tyto signály jsou většinou docela jemné. Může mrskat ocasem, napnout se, sklopit uši nebo na vás syčet.

Častým důvodem kočičího kousání při mazlení je nadměrná stimulace. Delší hlazení na jednom místě se pro vaši kočku po určité době může stát nepříjemné a kousnutím se vám to snaží sdělit.

Nebo jste ji mohli pohladit na jejím citlivém nebo bolestivém místě nebo může být vystresovaná či podrážděná.

Pokud vás vaše kočka kousne při mazlení, nikdy si to neberte osobně. Kousání je pro kočku jedna z forem komunikace, kterým se vám snaží říct svoje pocity a přání. Nejedná se o agresi namířenou vůči vám.

Zajímavé je, že většina koček, která kouše při mazlení, si ve skutečnosti užívá vzájemné interakce a mazlení. Dokonce je často samy vyhledávají a vyžadují se mazlení tím, že vám skočí na klín nebo se otřou o vaši nohu nebo nataženou ruku.

Pojďme se podívat na důvody, proč vás kočka kouše při mazlení a také na to tipy ohledně toho, co dělat, když vás kočka kouše a jak zabránit kočce v kousání při mazlení.

5 důvodů, proč kočka kouše při mazlení

Vaše kočka může mít pro kousání při mazlení více důvodů, ale jedno je jasné: něco se jí nelíbí a chce, abyste přestali.

1. Vaše kočka dosáhla svého mazlícího limitu

Vaše kočka vás kousne při mazlení, když ji dlouho hladíte na jednom místě a pro kočku to začne být nepříjemné.

Nadměrná stimulace může být důvodem, proč vás kočka kouše při mazlení. Když kočku hladíte příliš dlouho na jednom místě, může se její pocit něčeho příjemného proměnit na něco nepříjemného. Vaše kočka vás může jemně kousat do ruky, a tím se vám snaží sdělit své přání, abyste přestali.

Možná se vám tato náhlá změna nálady může zdát extrémně rychlá, ale každá kočka může mít jinou hranici pro mazlení. Jedna kočka si může užívat hlazení po dobu 20 minut, zatímco jiná může dosáhnout svého limitu po 20 sekundách.

Neznamená to však, že by si vaše kočka neužívala mazlení s vámi, prostě jen je někdy toho mazlení příliš. Ale proč se pro ni mazlení stane náhle nepříjemné?

Při mazlení často hladíte stejné místo na těle vaší kočky znovu a znovu. To může způsobit nadměrnou stimulaci nervů v této oblasti, což má za následek, že se potěšení při hlazení promění v nepohodlí.

Agresivita při mazlení je mnohem častější u mladých koček, které byly v raném věku odebrány od jejich matky. Odborníci se domnívají, že tyto kočky si nezvykly na čištění a dotyky ostatních koček a nevytvořili si tak vysokou toleranci k dotykům při mazlení.

Ze stejného důvodu je u koček, které po dlouhou dobu byly opuštěné a nikdo se jim nevěnoval, větší pravděpodobnost, že vás kousnou, když je budete hladit.

Množství hlazení, které kočka toleruje, může být také ovlivněno jejími zkušenostmi s lidmi, když byla kotětem.

Až budete příště kočku hladit, v duchu si poznamenejte, jak dlouho bude trvat, než vás vaše kočka začne kousat.  Tímto způsobem zjistíte její hranici pro mazlení.

2. Je vystrašená nebo ve stresu

Kočka může kousat, když má strach. V tomto případě může být její kousnutí velmi bolestivé a může se chovat agresivně v sebeobraně.

Pokud je vaše kočka vystresovaná nebo vystrašená, když ji hladíte, může vás kousnout. To se pravděpodobně stane vždy, když se kočka bojí lidí nebo není zvyklá na dotyky.

Je důležité poznat rozdíl mezi agresí při mazlení a agresí ze strachu nebo ze stresu. Pokud vás vaše kočka láskyplně kousne, její kousnutí je velmi jemné a obvykle vám neprokousne kůži. Je také běžné, že vaše kočka vám nejdřív olízne ruku, než vás do ní trochu kousne.

Kočka, která kouše ze strachu, bude vykazovat další typické známky: bude na vás syčet, vrčet, škrábat vás, může se i naježit a prohnout záda.

Když vás kočka kouše láskyplně, neuvidíte žádné z těchto varovných signálů. Místo toho bude vaše kočka relativně uvolněná a v pohodě, i když trochu podrážděná.

V tomto případě je důležité dopřát kočce čas, aby si na vás zvykla a začala vám důvěřovat a cítila se ve vaší společnosti bezpečně.

Přistupujte ke kočce pomalu a s trpělivostí. Nepřibližujete s k ní, pokud se bojí, nechte ji, ať k vám přijde jako první.

Vždy jí nechte možnost volby, aby se cítila pohodlně a uvolněně.

3. Je to láskyplné kousnutí?

Kočka vás může láskyplně kousat. Tím vám chce něžně říct, abyste se jí přestali dotýkat.

Když uslyšíte láskyplné kousnutí, napadne vás, že se jedná o projev kočičí lásky.

Láskyplné kousnutí je jemné a něžné gesto, které si vaše kočka naučila, když byla kotětem. Může jím vyjadřovat také hravost.

Láskyplné kousání může být i svým způsobem varovné znamení předcházející bolestivému kousání a škrábání. Tohle znamení by vám nedávala, kdyby vás nemilovala!

Láskyplnými kousanci se vám snaží sdělit, že se jí hlazení už nelíbí a že byste měli ihned přestat. Vaše kočka vám kousáním říká: To stačí!

Toto chování vás může naštvat nebo rozesmutnět, pokud neznáte důvod, proč vás kočka při mazlení kouše. Aniž byste věděli, proč to vaše kočka dělá, můžete si myslet, že vás už nemá ráda a chce vám ublížit. Ale opak je pravdou.

Pokud kočku nepřestanete hladit po jejím láskyplným kousnutí, pravděpodobně vás agresivně kousne nebo škrábne, aby vás donutila přestat.

4. Dotkli jste se jejího citlivého místa

Vaše kočka kouše také při mazlení, když se dotknete jejího citlivého místa a může jí to podráždit.

Stejně jako lidé mají i kočky svá citlivá místa a nemají rády, když se jich někdo dotýká.

Většině kočkám se nelíbí, když je někdo hladí v oblastech, které jsou považovány za zranitelné, jako je žaludek, záda nebo ocas. I když tato místa nejsou nutně citlivá, kočky obecně nemají rády, když se jich tam dotýkáte.

Nejlepší způsob, jak zabránit kočce, aby vás v tomto případě kousala, je zcela se vyhnout citlivým místům při hlazení. Zaměřte se na hlazení v oblastech, které si užívá. Kočky obvykle milují hlazení u uší, kolem tváře a pod bradou.

Pokud si všimnete, že kočka reaguje kousáním nebo syčením, když se jí dotýkáte na nějakém místě, měli byste ji vzít k veterináři. Pokud cítíte nějaké bouličky nebo vřídky, nechte kočku zkontrolovat, jestli je vše v pořádku. Pokud vaši kočku něco bolí, zacházejte s ní něžně a opatrně.

5. Bolí ji místo, které hladíte

Vaše kočka vás může kousnout, když se při mazlení dotknete jejího bolavého místa.

Kočky, které trpí bolestí, se mohou chovat agresivně vůči lidem nebo jiným domácím zvířatům ve snaze vyhnout se dotyku, pohybu nebo určitým činnostem, které by mohly bolest zhoršit.

Možná jste při hlazení narazili na bolestivé místo. Přirozenou reakcí vaší kočky může být syčení, kousání a škrábání.

Pokud máte podezření, že vaši kočku něco bolí, když ji hladíte kolem její tlamy, může ji trápit zánět zubů. Vaše kočka může i slintat, mít sníženou chuť k jídlu, apod. Návštěva veterináře je určitě na místě.

Artritida je onemocnění kloubů, které může znepříjemňovat pohyb. Většinou postihuje starší kočky, ale může se vyskytnout u koček jakéhokoli věku, zvláště pokud mají nadváhu. Kočky mohou být přecitlivělé na dotek a mají nižší toleranci k mazlení.

Vzácně mohou některé kočky pokračovat v agresivním chování i po vyléčení jejich bolestivých míst, pravděpodobně proto, aby se vyhnuly bolesti, kterou zažívaly dříve.

Naštěstí obvykle poznáte, zda je agresivita vaší kočky způsobena nemocí, protože vás začne vaše kočka při mazlení najednou kousat, i když to není součástí jejího obvyklého chování. Můžete také sledovat další příznaky, které nasvědčují, že je vaše kočka nemocná. V tomto případě je důležitá návštěva veterináře.

Jaké jsou signály toho, že se kočce mazlení nelíbí a že vás chce kousnout

Vaše kočka vás může jemně kousnout kvůli nadměrné stimulaci, ale její kousnutí není jediným způsobem, kterým vám říká, že už toho má dost.

Níže je několik dalších znaků, kterými vám vaše kočka  vysílá stejnou zprávu jako svým láskyplným kousáním. Nezapomeňte je vzít na vědomí a při jejich zaznamenání přestaňte svou kočku hladit:

  • Olizování: Vaše kočka vás olizuje při mazlení, čímž vám většinou vyjadřuje svou náklonnost a lásku. Vaše kočka se vás snaží čistit, zatímco vy ji hladíte. Vaše kočka vás může také často olizovat předtím, než vás jemně kousne, a její olizování může být z prvních příznaků, že je trochu citlivá.
  • Pohyby ocasem: Kočky často používají svůj ocas, aby sdělily své emoce. Zatímco chvějící se ocas znamená vzrušení, naježený ocas značí strach. Pokud vaše kočka mrská ocasem, když leží ocasem, téměř vždy to znamená, že je podrážděná a trochu otrávená. Pokud spatříte, že vaše kočka při mazlení mrská ocasem, bude pravděpodobně brzo následovat láskyplné kousnutí. Někdy můžete také pozorovat zploštění uší a její vousky mohou směřovat dozadu.
  • Zvedání tlapky: Místo kousání může kočka použít své tlapky, aby odstrčila vaše ruce dál od sebe. Obvykle přitom nemá vytažené drápky, protože vám nechce ublížit. Může také své tlapky nazvednout jako by se vašim rukám snažila zabránit v přiblížení či dotyku.

Pokud svou kočku nepřestanete hladit ani poté, co vás začala jemně kousat, může vaše kočka začít být agresivní. Může mít pocit, že nemá na výběr. Může na vás syčet, vrčet nebo vás agresivně kousat a drápat. A už to není něžné, ale velmi bolestivé.

Co dělat, když vás kočka kouše při mazlení?

Pokud vás kočka jemně kousne při mazlení, ihned jí přestaňte hladit.

Můžete být zmatení, když vás kočka při mazlení najednou kousne. Někteří si mohou myslet, že je jejich kočka agresivní a snaže se jím záměrně ublížit. Mnoho majitelů svou kočku uhodí, když je kousne, ale to je nejhorší věc, kterou můžete udělat.

To jediné a nejlepší, co můžete udělat, je přestat ji hladit a dopřát jí prostor a čas. Vaše kočka vás kouše, protože pociťuje nepohodlí a už si neužívá vaše hlazení.

Pokud je vaše kočka vedle vás, jednoduše vstaňte a odejděte. Pokud vám sedí v klíně, vstaňte a nechte ji seskočit. Je dobrým nápadem tyto metody použít pokaždé místo toho, abyste svou kočku zvedali a dávali pryč. Nezapomeňte, vaše kočka je teď podrážděná a mohla by vás velmi bolestivě poškrábat.

NIKDY netrestejte kočku, když vás kousne při mazlení!

Ano, je těžké nereagovat, když vás kočka kousne nebo když do vás zaryje své drápky.

Zhluboka se nadechněte a nikdy, ale opravdu nikdy svou kočku za kousání netrestejte. Tím máme na mysli nejen fyzické tresty jako bití, kopání nebo odhození, ale i nefyzické tresty jako křičení a nadávání, které také mohou mít negativní následky.

Fyzický trest by mohl vaší kočce ublížit, čehož byste určitě pak litovali. I mírné odstrčení může vaši kočku zranit. Kromě potenciálního zranění vaší kočky může fyzický trest zhoršit problém s kousáním.

Vaše kočka se vás také pravděpodobně začne i bát a bude se chovat agresivněji. Potrestáním pouze zhoršíte vzájemné pouto a důvěru, kterou jste tak pracně vybudovali.

Navíc si vaše kočka spojí hlazení s vaší negativní reakcí a její tolerance pro mazlení se ještě sníží.

Připomeňte si, že vaše kočka to nedělá se zlým úmyslem. Je to pouze její způsob komunikace, kterým se vám snaží sdělit svoje pocity a potřeby. Zkuste se do své kočky vcítit a pochopit ji.

Obzvláště důležité je dohlížet na kočky, které projevují tento typ agrese, když jsou v přítomnosti malých dětí, které si často chtějí kočky pohladit a většinou jí chtějí hladit, i když kočka nechce nebo se bojí.

Jak odnaučit kočku kousat při mazlení? Co můžete udělat?

Dobrou zprávou je, že agresi při mazlení lze minimalizovat několika způsoby, které zvýší toleranci vaší kočky při hlazení a nikdy se tak nedostane do bodu nadměrné stimulace.

Toho chceme dosáhnout ze dvou důvodů: vaše kočka vás nekousne ani neškrábne a vaše kočka si bude užívat mazlení s vámi, aniž by pociťovala nepohodlí a jiné nepříjemné pocity.

Tady je několik věcí, které můžete udělat, abyste svou kočku odnaučili kousání při mazlení:

Seznamte se s varovnými signály

Výše můžete najít několik varovných signálů, kterými se vám kočka snaží říct, že se cítí nepohodlně. Buďte všímaví a pozorně sledujte řeč těla vaší kočky. Jakmile zaznamenáte některý  z varovných signálů, okamžitě přestaňte svou kočku hladit.

Poznejte její hranici při mazlení

Když poprvé pracujete na agresivitě mazlení u vaší kočky, začněte tím, že budete svou kočku hladit po krátký čas. Věnujte pozornost tomu, jak vaše kočka reaguje.

Za chvíli zjistíte, jak dlouho si vaše kočka mazlení užívá, než se u ní objeví první signály podráždění. Poté můžete přestat s hlazením těsně předtím, než vaše kočka dosáhne svého limitu.

Dopřejte své kočce krátkou pauzu, aby se trochu uvolnila, než ji začnete znovu hladit. Nebo můžete počkat, jestli si sama aktivně nepožádá o další mazlení. Postupem času můžete navyšovat mazlící čas.

Najděte její oblíbená místa na hlazení

Každá kočka má svoje preference, a to se týká i míst, na kterých má hlazení ráda. Většina koček dává přednost hlazení kolem obličeje. Některé kočky mohou být citlivé při hlazení u kořene ocasu, podél ocasu nebo na břiše. Každá kočka je však jiná, takže věnujte pozornost tomu, co má vaše kočka ráda a co ne.

Pozorně sledujte, jak vaše kočka reaguje, když ji hladíte na určitém místě. Pokud vás začne kousat po hlazení jisté oblasti, pokuste se v příště těmto místům vyhnout a měli byste si všimnout nižší agresivity při mazlení.

Vyzkoušejte jiný způsob hlazení

Dlouhé tahy s jemným, rovnoměrným tlakem si obvykle kočky užívají nejvíce. Tvrdé, rychlé drbání může vyvolat negativní reakci a kousání.

Nabídněte jí odměnu, když vás nekousne

Užitečné může být také odměňování kočky pamlskem za to, že vám dovolí krátké, lehké hlazení bez známek agrese. Postupem času můžete prodlužovat dobu hlazení. Pokud si například vaše kočka užívá čtyři pohlazení, než projeví známky úzkosti, pohlaďte jí pětkrát a poté jí dejte pamlsek.

Hrajte si více se svou kočkou

Vaše kočka vás někdy může kousat hravým způsobem do prstů, když ji pohladíte. V těchto případech je toto chování pravděpodobně způsobeno nudou. Vaše kočka může vaše prsty vnímat jako hračku a chce si s vámi hrát.

Nejlepší řešením je věnovat více času hraní, aby se kočka zbavila nadbytečné energie. Pokud vaše kočka bude spokojeně unavená, můžete si s ní užít uvolněné a zábavné mazlení.

Závěr: Proč kočka kouše při mazlení? Máte přestat?

Kočka kouše při mazlení nejčastěji z důvodu nadměrné stimulace. Kočky jsou mnohem citlivější než psy a změny jejich pocitů mohou být velmi rychlé. Z mazlení, které si užívá, se najednou může stát něco, co je pro ni nepohodlné a nepříjemné.

Kočka vás sice kousne, ale neznamená to, že vás nemá ráda nebo že jste udělali něco špatně. Jednoduše už toho má dost a je to její přirozený kočičí způsob, kterým se vám to snaží říct.

Některé kočky mají nižší hranici pro mazlení, proto je důležité naučit se znát svou kočku a zjistit její limit pro hlazení. Pokud vás kočka kouše při mazlení, to nejlepší, co můžete udělat, je vstát a odejít. Vaše kočka bude mít tak možnost se uklidnit a uvolnit.

Při mazlení je důležité sledovat řeč vaší kočky a její varovné signály. Brzy zjistíte, kdy máte přestat ještě předtím, než vás kousne.

Pokud vás vaše kočka kousne, nikdy nereagujte negativně. Nemlaťte ji, netřeste s ní ani ji neodhazujte. Tím byste jen vystupňovali její agresi a narušili vzájemný vztah.

Toto chování je normální, ale vaše kočka může kousat při mazlení, protože má bolesti a je přecitlivělá. Pokud se domníváte, že není v pořádku, nechte ji zkontrolovat vaším veterinářem.

Napsat komentář