O mně, o kočkách, a především o vzniku těchto stránek

Miluji kočky.

To by na začátek mohlo stačit.

Ne, dělám si srandu.

Ne, nedělám, opravdu miluji kočky a doufám, že stejně tak ony milují i mě.

Ano, mám kočky. Ne jednu, ale rovnou tři: dvě kočičí slečny a jednoho kocouřího mládence. Přiznávám, mám raději kočky než kocoury. A také dávám přednost fenám před psy. Zní to, jak bych byla feministka ve světě zvířat. Možná to tak skutečně i je…

Ale to byla jen odbočka.

Přejdeme rovnou k věci, k těmto stránkám.

Nebo vám nejdřív povím můj příběh, který mi otevřel oči a zvýšil mou kritičnosti při výběru krmiva.

Pokud chcete praktické a užitečné informace, doporučuji vám přečíst tyto články:

Příběh o mé kočce a hořkém konci

 

Moje milovaná Bessinka

Jak už jsem se v úvodu zmínila, jsem velkou milovníci koček.

A již mnoho let jsem vášnivou chovatelkou těchto krásných stvoření.

Ano, život s nimi je většinou velmi radostný, plný šťastných okamžiků. Ale někdy přijdou i ty velmi smutné a bolestné chvilky.

I když o ně pečujete a děláte vše pro to, aby byly zdravé a spokojené, mohou se objevit okamžiky, kdy své kočce nemůžete pomoci. Na scénu vstoupí úhlavní nepřítel: nemoc.

A přesně to se stalo i mé kočce Bessy.

Víte, co mě trápí nejvíc?

Že jsem tomuto nešťastnému konci mohla zabránit, že k tomu možná vůbec nemuselo dojít, kdybych měla znalosti, které mám teď. Ale v té době jsem byla nevědomým majitelem stejně jako mnoho dalších.

Žila jsem v mylném přesvědčení, že nejlepším krmivem pro kočku jsou granule. Myslela jsem si, že nejdůležitější kvalita a je jedno, který typ kvalitního krmiva budu svým kočkám dávat. A za to nejlepší krmivo jsem byla ochotná utratit hodně peněz.

A čím jsem tedy své kočky krmila?

Ano, granulemi, ale ne s těmi ze supermarketů, které obsahují trošku masa a hodně rostlinných složek. Kupovala jsem pro ně granule s vysokým podílem masa jako jsou Orijen, Acana, Firstmate, apod. Pečlivě jsem četla složení všech lepších granulí a mnoho dní jsem strávila studováním nespočet značek, než jsem se se rozhodla k jejich koupi.

A teď se sama sebe ptám: k čemu to všechno vůbec bylo?

Naivně jsem si myslela, že svým kočkám dávám to nejlepší krmivo. Že budou zdravé a žít spokojený dlouhý život společně se mnou.

A jak to dopadlo?

Tragicky. Moje kočka Bessy zničehonic (vlastně přes noc) přestala žrát, byla apatická, bez energie a jenom spala. Když to pokračovalo i druhý den, na nic jsem nečekala a jela jsem s ní k veterináři. Ten ji vyšetřil, ale nevěděl, co s ní je (jak to často bývá).

Dostala kapačku a nějaké injekce. A to pokračovalo celý týden.

Jen tak pro zajímavost: zaplatila jsem za ní kolem 2500 Kč. Ale peníze mi v tomto případě byly naprosto ukradené (dala bych za ní daleko více, pokud by jí to pomohlo).

Po této „léčbě“ se je její stav sice zlepšil, ale už to nebyla ta samá Bessy, kterou jsem znávala. Její chování se změnilo. Nechtěla se moc mazlit (ani nevíte, jakou radost mi udělalo, když mi někdy vyskočila do klína nebo si na mě schoulila, když jsem ležela v posteli). Navíc se jí zhoršila rovnováha a začala méně žrát (už předtím to nebyl žádný extra jedlík) a především trávila víc času spaním.

Ještě jsem zapomněla dodat, že jí bylo pouhých 9 let, což není pro kočku vysoký věk. Ani ve snu mě nenapadlo, že se s ní budu muset předčasně rozloučit (jak to bolí i teď, když o ní teď píšu a vynořují se vzpomínky na ni- i teď mi chybí).

Každý majitel si myslí, že jeho kočka bude žít dlouhý život (ne-li navěky) a nepřemýšlí o tom, až by ho mohla kdykoliv nedobrovolně opustit.

A jak to všechno začalo?

Všechno to začalo v září. A od září do února moje Bessy už jen přežívala. Myslím si, že si ten život už nedokázala tak užít. Veterinářka měla také podezření na nádor na mozku vzhledem k jejím příznakům. Někde v lednu pak začala močit na koberec a víc pila. Ale to jsem přičítala k jejímu zmatení.

A pak se stalo něco, co jsem vůbec nečekala. Ležela jsem v posteli, když za mnou přišel brácha. Přesně si pamatuji, co mi řekl a s jak smutným výrazem to řekl: „Bessy leží na mé posteli a je na tom hodně špatně“. V tu chvíli se mě zmocnila velmi neblahá předtucha a měla jsem strašný strach se za ní jít podívat.

Nakonec jsem vstala, vešla do pokoje a spatřila druhou nejsmutnější scénu v mém životě: Bessy ležela na boku, její tělo bylo v záškubech, oči otevřené, ale nic nevnímající. Promluvila jsem na ni, ale vůbec nereagovala. V tu chvíli jsem tušila, že je konec. Že není šanci ji zachránit. Že to jsou poslední okamžiky, kdy ji vidím naživu. Když jsem si to uvědomila, pocítila jsem obrovský smutek a cítila jsem, jak mi po tvářích tečou slzy.

Samozřejmě jsem nechtěla, aby se trápila (i když se s největší pravděpodobností žádnou bolest necítila). Vzali jsem ji a jeli s ní k veterináři. Byla jsem téměř na 100 % přesvědčena, že si ji živou domů už nepřivezeme. Celou cestu jsem brečela.

Donesli jsem ji k veterináři. Ten se na ni podíval s lítostivým výrazem. Prohmatal ji a řekl nám, že má velký nádor na ledvinách. Cože? Slyšela jsem správně? To byl pro mě šok.

Předtím si toho nevšimli?

Bohužel, nezbývalo nám nic jiného, než ji nechat utratit. Rozloučení s jakýmkoliv blízkým společníkem je jeden z nejtěžších a nejbolestivějších okamžiků v životě nás všech. Bylo to poprvé, co jsem se musela rozloučit s mým mazlíkem. První zvířátko, které mi odešlo.

Veterinář ji nejdřív uspal a pak ji dal smrtící injekci. Celou dobu jsme brečeli a Bessinku hladili. A pak jsme jen sledovali, jak život z toho drobného tělíčka pomalu odchází. Srdce pumpovalo pomaleji a pomaleji, až nakonec zabušilo naposledy. Konec. Zůstalo jen tělo a duše Bessy byla nenávratně pryč.

To byl jeden z nejsmutnějších zážitků v mém životě. Vím, že dříve nebo později se každý musí se svým mazlíkem rozloučit. Ale každý chce, aby to bylo spíše později a aby jeho odchod byl bezbolestný a rychlý.

Naštěstí máme tu moc ovlivnit kvalitu a délku své kočky. Možná si toho nejste tak úplně vědomi, ale je načase to změnit. A právě druh a kvalita krmiva hraje jednu z nejdůležitějších rolí.

Uvědomuji si, že nemám žádný důkaz k tvrzení, že viníkem byl nevhodný typ krmiva. Granule. Ale znám mnoho majitelů (a také se o nich dočetla), kteří se setkali se stejně tragickým koncem u svých koček: rakovinou či selháním ledvin. Někteří mají kočku, kterou trápí jiné nemoci spojované s granulemi: cukrovka, problémy s močovým ústrojím (ucpaná močová trubice hlavně u kocourů) a mnohé další.

A všichni mají společné jedno:

Dlouhodobé krmení granulemi bez ohledu na jejich kvalitu.

I někteří veterináři si uvědomují, že granule nejsou vhodnou volbou pro kočku. A to už je co říct. Oni to mohou potvrdit z vlastních mnohaletých zkušeností, během kterých se setkali s mnoha podobnými případy.


Proč jsem se rozhodla věnovat čas stránkám o kočkách?

To je velmi dobrá otázka.

Rozhodla jsem se z několika zásadních důvodů:

  1. Miluji kočky a nechci, aby trpěly a umíraly příliš brzy. Stejně tak nechci, abyste trpěli i vy. Moje vlastní bolestná zkušenost mě naučila být daleko kritičtější při výběru krmiva a nevěřit všemu, co čtu a slyším.
  2. Chci pomoci lidem najít nejlepší krmivo pro jejich kočky. Takové krmivo, které bude kvalitní, bude vaší kočce chutnat, a přitom vás finančně nezruinuje. Některá krmiva jsou nehorázně předražené (aniž by tomu odpovídala jejich kvalita). Za stejnou cenu můžete najít stejně kvalitní, ne-li kvalitnější alternativu.
  3. Chci ušetřit váš čas, energii a nervy při hledání kvalitního kočičího krmiva. Z vlastní zkušenosti vím, jak náročný tento úkol je. Složení většiny krmiv obsahuje málo důležitých informací a v mnoha případech byste ty nejdůležitější hledali marně, například:
      • kolik % masa krmivo obsahuje?
      • který druh masa se v konzervě nachází (sakra, co si mám představit pod masem a vedlejšími živočišnými produkty – kuřecí, hovězí, vepřové, sloní-to si dělám srandu, i když v USA je to možné, u nás je to zakázané, ale kdo ví?)?
      • Kolik % vnitřností obsahuje a které druhy?
      • Co to jsou vedlejší živočišné produkty (co do toho všechno rozemelou?)
      • Co to jsou vedlejší rostlinné produkty a proč do konzerv strkají pekařské výrobky a další rostlinný odpad? A další nic neříkající a nekonkrétní názvy?
      • Kolik vápníku, fosforu a sodíku v krmivu je (poměr vápníku a fosforu je důležitý pro zdraví kočky)?

Výběr správného druhu krmiva je zásadní

Opravdu vám nepřeji zažít pomalý úpadek vašeho kočičího miláčka. Na vlastní kůži jsem zažila, jaké svinstvo granule jsou a jak ničivé důsledky přináší. Na začátku je kočka v pohodě, ale pozdější důsledky jsou smutné, bolestivé a někdy přímo tragické.

Dříve jsem stejně jako většina neznalých majitelů krmila svou kočku granulemi (ne těmi ze supermarketů, opravdu kvalitními: Orijen, Fromm, apod.), aniž bych měla tušení, že kvalita u granulí nemá sebemenší vliv na zdraví kočky, že samotný problém tkví v podstatě granulí.

Granule jsou suchým krmivem, které je zbaveno vlhkosti. A právě vlhkost je zásadní. Kočky nemají takové nutkání pít vodu, protože téměř všechny tekutiny získávají z kořisti.  A kočky krmené granulemi nevypijí potřebné množství vody a s větší pravděpodobností se u nich objeví problémy s ledvinami, močovým měchýřem, cukrovkou, dokonce i rakovinou.

A to ani nemluvím o tom, že i ty nejlepší granule obsahují nadměrné množství sacharidů.

Tím se liší od většiny konzerv, které obsahují nižší podíl sacharidů, a především mají jednu důležitou ingredienci: dostatek vlhkosti, o jejíž důležitosti jsem se již zmínila.

V současnosti mnoho koček trpí zdravotními problémy (dalo by se říci kočičími civilizačními chorobami stejně jako lidé), kterým byste mohli tím správným krmivem předejít. Rakovina, cukrovka, problémy s ledvinami, atd. jsou často vysokou daní za dlouhodobé krmení nezdravým a především nevhodným krmivem pro kočky.

Co najdete na těchto stránkách + malé upozornění

Na stránkách Kočičího rádce najdete kompletní seznam hodnocených kočičích konzerv, kapsiček a paštik (a postupem času i granulí).

Upozorňuji předem: hodnocení všech granulí na mých stránkách bude velmi nízké bez ohledu na jejich „kvalitu“. Granule jsou nejhorším typem krmiva pro kočky. Nejdřív jsem uvažovala o tom, že se jimi vůbec zabývat nebudu, ale řekla jsem si, že tímto způsobem otevřu oči více lidem, kteří hledají pouze granule (jsou na ně fixovaní) a ostatní druhy vhodných krmiv přehlíží.

Nejdřív budu věnovat čas hodnocení tzv. mokrého krmiva (s vysokým obsahem vlhkosti- přirozené pro kočky) a na suché krmivu se budu věnovat později. Granule jsem dávám jen proto, abych vás přesměrovala na nejlépe hodnocené komerční krmivo: takové, které obsahuje vysoký podíl vlhkosti, což granule, jak sami víte, rozhodně nejsou.

Pokud jste četli můj článek o tom: jak vybrat nejlepší krmivo pro kočky, už víte, proč jsem takovým odpůrcem granulí pro kočky (ale i u psů dávám přednost konzervám, popřípadě domácí vařené stravě a raw (syrovému) krmení. Pokud jste ho ještě nečetli, pusťte se ihned do toho. Doufám, že vás přesvědčí, že granule v misce pro kočky nemají co pohledávat ( i kdyby je kočka chtěla, odolejte a ukažte jí, co je pro ni nejlepší).

Mám v plánu postupně rozšiřovat stránku o další sekce jako antiparazitika, péče o kočku, plemena koček, nemoci koček, atd. Mým cílem je vytvořit stránky o kočkách, které budou obsahovat co nejvíce informací a pomohou tak majitelům porozumět správné výživě kočky, jejímu chování, poradí jim, jak správně o kočku pečovat a jak řešit problémy, které mohu vyvstat.

Jak jsem získala informace

Možná se ptáte:

Jakým způsobem mám zjistit, co krmivo skutečně obsahuje, pokud na etiketě chybí důležité informace?

Jak se máte rozhodnout, jestli je dané krmivo dobrou volbou pro vaši kočku?

Mám pro vás dobrou zprávu.

Tuhle nudnou, otravnou a nevděčnou práci jsem odvedla za vás, pro vás a vaše kočičí společníky.

A jak jsem to udělala?

Obrátila jsem se na samotné výrobce krmiv. Kde jinde získat nejaktuálnější a nejpřesnější informace než přímo od samotného zdroje?

Při hodnocení krmiv jsem se nespokojila s nejasným složením uvedeným na krmivu. Rozhodla jsem se získat podrobnější informace přímo od samotných výrobců.

Kontaktovala jsem e-mailem všechny výrobce recenzovaných krmiv a snažila jsem se z nich dostat odpovědi na mé otázky týkající se podílu masa a vnitřností (včetně toho, o jaký typ vnitřností se jedná), kvalitě použitých surovin a obsahu vápníku a fosforu.

Někteří výrobci mi ochotně zodpověděli všechny mé otravné otázky, někteří se s odpovědí nenamáhali a jiní mi sice odepsali, ale odmítli odpovědět na některé otázky (hlavně otázky ohledně podílu masa). Některým z nich jsem psala několikrát, ale za žádnou cenu mi nechtěli prozradit, kolik masa se v jejich konzervě nachází.

Největší chuťovkou byl jejich důvod: jedná se o výrobní tajemství. No, jasně. Naprosto to chápu. Co kdyby se nějaký výrobce pokusil napodobit váš tajný recept: přesný poměr masa a jednotlivých vnitřností. Hlavně, že ostatní výrobci se nebojí, že by někdo jejich úžasnou recepturu mohl ukrást.

Můj závěr z toho, co jsem se dozvěděla: většina výrobců používá ty samé suroviny: maso a vnitřnosti.  Ale pro mě je důležitý jejich kvalita, poměr a to, kolik procent energie pochází z bílkovin, tuků a sacharidů.

Jak jsem postupovala při hodnocení

1krok- informace

Ten je naprosto jasný. Sběr informací. Někdy jednoduchý, někdy sakra těžký. Musím se přiznat, že se mi z některých výrobců nepodařilo dostat informaci o podrobnějším složení konzervy. Ale to se také projeví na hodnocení konzervy. U těchto konzerv najdete upozornění o nedostatku údajů.

Budete tak vědět, kteří výrobci nejsou otevření. A jejich neochota ve mně vyvolává určité pocity nedůvěry ohledně kvality jejich konzervy. Přesto se taková konzerva může umístit v seznamu nejlepších konzerv, protože obsah tvoří převážně živočišné bílkoviny, plus koupíte je za dobrou cenu.

2krok- kritéria hodnocení

Určila jsem si více důležitých kritérií, podle kterých hodnotím všechna krmiva:

  • Podíl živočišného obsahu (čím vyšší, tím lepší)
  • Podíl rostlinných složek (čím nižší, tím lepší)
  • Obsah masa a vnitřností (včetně jejich kvality)
  • Poměr kvalita/cena
  • Podíl energie z bílkovin, tuků a sacharidů
  • Poměr vápníku a fosforu

Uvádím pouze stručný přehled. Nemá cenu to tady rozebírat, když jsem už o tom podrobněji psala v jiném článku.

Pokud chcete více informací, doporučuji vám přečíst si článek o tom, jak vybrat nejlepší krmivo pro vaši kočku.

3krok- zhodnocení

Pokud výrobce odepsal, přišel čas zhodnocení obdržených informací (když neodpoví, napíšu jim znovu a  pokud chybí odpovědi nebo mi něco není jasné, napíšu jim opět znovu).

Tahle část je časově nejnáročnější. Informace roztřiďuji a vycházím z nich při psaní samotné recenze.

Počítám obsah bílkovin, tuků a sacharidů, poměr vápníku a fosforu, vytvářím graf, tabulku a hodnotím samotné složení.


To by už stačilo. Co si budeme nalhávat, nás především zajímá výsledek celého hodnocení krmiv pro kočky. Chcete vědět, která krmiva jsou pro vaši kočku nejlepší?

V tom případě vám doporučuji podívat se na článek o nejlepších krmivech, ve kterém najdete opravdu jen ty nejkvalitnější krmiva. Tomuto článku jsem věnovala spoustu času a energie. Doufám, že vám pomůže.

A pokud chcete jednoduchý návod na výběr kvalitního krmiva, přečtěte si článek o tom, jak vybrat nejlepší krmivo pro kočku. Možná Vás překvapí, jak jednoduché to může být, když máte ty správné informace. Zjistíte, jak výrobci dokážou být prohnaní a že nejdražší či často doporučované krmivo nemusí být pro vaši kočku tím nejlepším.