Kočičí tráva pro kočky – výhody a nevýhody

Pojídání trávy je pro kočku naprosto přirozené chování.

Kolikrát jste zahlédli vaši kočku, jak sedí u trávy a spokojeně ji okusuje?

Problém nastává, pokud se vaše kočka pustí i do pojídání listů pokojových rostlin, které pro ni mohou být jedovaté.

Kočičí tráva je často kočkám k dispozici v mnoha domácnostech. Otázkou je, jestli ji kočky opravdu potřebují. A především nás zajímá, jestli pro ně může být škodlivá? Může mít nějaké negativní vedlejší účinky?

Sleva 10 % pro nové zákazníky u objednávek nad 799 Kč


3 hlavní důvody, proč majitelé kočkám dávají trávu

  • Odlákání od okusování a pojídání pokojových rostlin (některé mohou být pro kočku jedovaté)
  • Pomoc při vylučování bezoárů (smotky chlupů v žaludku kočky)
  • Dodání dalších nutričních látek

A někteří majitelé ji mají v domácnosti jen tak pro přírodní okrasu.

Kočičí tráva vyvolává mnoho otázek. Mezi majiteli koluje mnoho mýtů ohledně trávy pro kočky, někteří upozorňují i na možná rizika.

A v tomhle článku se podíváme, jak to s tou kočičí trávou ve skutečnosti je.


Nejlepší kočičí tráva pro kočky

Na trhu najdete více druhů kočičí tráva, ale většinou se jedná o semínka sladké trávy – obilovin ječmene, pšenice či ovse, ale najdete i semínka klasické luční trávy.


Proč kočky žerou trávu?

To je základní otázka, kterou si pokládají nejen majitelé koček, ale i vědci.

Existují tři teorie, ale nikdo přesně nezná ten pravý důvod:

  1. Někteří se domnívají, že kočka žere trávu kvůli vitamínům obsažených v trávě – především vitamínů B- kyseliny listové a niacinu.
  2. Další tvrdí, že ji kočka pojídá, protože jí pomáhá vyzvracet se.
  3. A někteří si myslí, že jim tráva umožňuje snadnější vyloučení spolykaných chlupů a jiní vám zase budou říkat, že ji pojídají kvůli obsažené vláknině. Nebo ji kočka jednoduše ráda pojídá a chce zkoušet nové věci.

Otázkou je, která z těchto teorií a domněnek je tím skutečným důvodem, který se ukrývá za záhadným pojídáním trávy.

Ale co když ani jedna z těchto teorií není pravdivá?

Poslední studie, která zkoumala 1000 koček, přišla se závěrem, že chuť na trávu kočky zdědily po svých divokých předcích.

Jedná se o instinktivní chování. Divocí předci ji pojídali kvůli vnitřním parazitům. Tráva zvyšuje činnost svalů v trávicím traktu, které jim pomáhaly vyloučit vnitřní parazity z jejich střev.

Ovšem v dnešní době kočky tyto parazity už nemají. Vědci se tedy domnívají, že tato strategie pojídání trávy se již vyvinula u dávných předků. Ale neotestovali další rozšířenou teorii a to, že pojídání trávy pomáhá kočkám vylučovat bezoáry (smotky spolykaných chlupů).

A překvapením není ani zjištění, že pojídání trávy je u koček naprosto běžné chování.

Majitelé v 71 % případů spatřili jejich kočku trávu okusovat, zatímco pouhých 11 % majitelů svou kočku nikdy nepřistihlo při pojídání zeleně (ale je pravděpodobné, že v potají trávu sem tam oždibuje).


Mnoho druhů kočičí trávy

Šanta kočičí (Catnip) nepatří ke druhu kočičí trávy, jak se někteří mylně domnívají. Kočičí tráva se většinou pěstuje ze semínek ovse, ječmene, žita nebo pšenice.

Někteří majitelé také pěstují Alfaalfa pro své kočky. Ukázalo se, že alfaalfa pomáhá v prevenci a léčbě onemocnění ledvin u koček.

Na výběr máte z mnoha druhů kočičí trávy. Sady na pěstování kočičí trávy obsahují nejen semínka- pšenice, ovse nebo ječmene, ale i substrát a nádobku. Dostanete kompletní set, ke kterému už nic jiného nepotřebujete (kromě vody a slunečního světla) a během 1-2 týdnů bude mít vaše kočka vlastní bio zelenou zahrádku pro bezpečné a zdravé okusování.

Samozřejmě, můžete si koupit již vypěstovanou trávu. Většinou se jedná o směs výše uvedených druhů. Ale v květinářství nebo v obchodním domě můžete narazit na jiné druhy rostlin, které nesou mylné označení kočičí tráva. Často se jedná o šáchor, pokojový bambus nebo zelenou lilii.

Tyto odlišné druhy trávy vyžadují částečně jinou péči a některé jsou pro vaši kočku lepší než druhé.


Je tráva pro kočky opravdu nezbytně nutná? Přínosy kočičí trávy.

Odpověď není úplně tak jasná.

Mnoho koček i bez pojídání trávy nemá žádné problémy jak se zažíváním, tak i s nadměrným zvracením smotků chlupů. A také bez trávy nemusí mít nedostatek vitamínu B6- kyseliny listové.

Většina koček miluje pojídání čerstvé trávy. Pravděpodobně jim pomáhá i při vylučováním bezoárů.

Ale kočičí tráva s sebou může nést i určitá rizika, o kterých se více dozvíte níže. Nejlepší prevencí vzniku bezoárů je pravidelné kartáčování a za určitých okolností může pomoci i trocha pivovarských kvasnic.


Co obsahuje kočičí tráva

Kočičí tráva nepatří k nejvýživnějším potravinám. Obsah látek se liší nejen podle druhu trávy, ale i ročního období, půdy a délky trávy. Normální kočičí tráva- sladká tráva jako pšenice, ječmen nebo oves obsahuje především železo, draslík, hořčík a částečně i fosfor.

Běžná venkovní tráva má o poznání nižší výživovou hodnotu.

V této „sladké“ trávě také najdete i jiné výživové látky jako vápník, sodík, měď, zinek a selen. Obsahuje i vitamín D a E a mnohé vitamíny skupiny B.

Ale z velké části se skládá hlavně ze sacharidů a vlákniny.


Záhada spojená s kyselinou listovou

Když se mluví o důvodech, proč kočka pojídá trávu, často se objeví zmínka o vitamínu B6 neboli kyselině listové.

Dle jedné teorie se v mase nenachází dostatečné množství kyseliny listové, které kočka potřebuje. A pojídáním trávy se snaží doplnit její nedostatek.

A k čemu slouží kyselina listová? Hraje důležitou roli při tvorbě červených krvinek a pravděpodobně se podílí i na správném fungování imunitního systému a má vliv i na zdraví srsti.


Jak pěstovat kočičí trávu

Jak už jsem psala, nejčastěji můžete koupit semínka ovse, pšenice nebo ječmene nebo jejich kombinace.

Postup je jednoduchý:

  1. Semínka můžete na 1 až 2 hodiny namočit, aby lehce naklíčila (tento krok můžete vynechat),
  2. Poté je rozsypete do normální zeminy, kterou máte připravenou v nádobce. Semínka posypete zeminou tak, aby byla 2-3 cm hluboko.

Tráva nemá ráda přímý sluneční svit. Ale miluje vysokou vlhkost. Jednou za čas ji můžete postříkat rozprašovačem. Pokud na ni zapomenete, může dojít k vysušení zeminy, ale tráva se z toho většinou po zalití vodou dokáže vzpamatovat.


5 tipů ke zdravé kočičí trávě

  • Pro zdravou a zelenou trávu je důležité světlejší místo bez přímého slunečního svitu, které zpomaluje růst trávy a způsobuje její usychání.
  • Pravidelně trávu zalévejte, ale stejně tak důležité je ji nepřelévat. Můžete používat konvici, ale opatrně, abyste ji nepřelili, což může podpořit vznik a růst plísně. Je lepší zalévat jen trochu a často. Nedoporučuje se ani vodu lít přímo na stébla, mohlo by dojít k přemokření a rychlému uhynutí. Kromě toho přímé zalévání odplavuje minerály a vitamíny obsažené v substrátu.
  • Pokud je vlhkost ve vašem bytě příliš nízká (především v zimě),
  • Doporučuje se každodenní postřik listů rozprašovačem, pomáhá

Pokud kočka neudržuje trávu okusováním, může je sami sem tam zastřihnout.


Moje tráva rychle žloutne a usychá: jak tomu můžu předejít?

Také se mi už stalo, že tráva vypěstovaná ze semínek příliš brzo žloutla a uvadala. Nevěděla jsem, co jsem udělala špatně. Chybí jí něco nebo jí naopak něčeho dopřávám příliš mnoho?

Ano, byla to moje chyba. Žlutá a suchá stébla trávy jsou jasnou známkou nevhodné péče.

Nejčastější příčinou je:

  • Dlouhé vystavování přímým slunečním paprskům
  • Nedostatečná zálivka (rostlina vyschne)
  • Nadměrné zalévání (rostlinám zplesniví kořínky)

V těchto případech může vaši trávu zachránit před předčasném uhynutí její přemístění na vhodnější místo, popřípadě i její přesazení. Pokud vysychá, pomůže i její postříkání vodou.

Velkou výhodou je její delší životní cyklus. Tráva dokáže dorůstat. Můžete je jednou za čas přistřihnout a za krátkou dobu vám zase rychle doroste.

Pokud už dosáhne příliš starého věku, je na čase zasadit nová semínka (nebo to můžete udělat i dříve).


Upozornění: nebezpečí spojená s kočičí trávou

Kočičí trávy přináší nejen výhody, ale i možná rizika.

Správný druh kočičí trávy je pro kočky bezpečný. Ale v obchodech můžete narazit i na rostliny, které nesou označení „kočičí tráva“, přestože se nejedná o klasickou kočičí trávu.

Například některé druhy šáchoru- cyperu mají velmi ostré listy, které mohou pořezat kočičí rty, jazyk a jícen.

Ale i běžná kočičí tráva může s sebou nést určité riziko. Při jejím pojídání se může malý kousek stébla zaseknout v hltanu a vyvolat dýchací problémy, kašel, rýmu, chroptění a rdoušení (dávení), problémy s očima a záněty. Často se musí zaseklá stébla operativně (popřípadě i přes endoskop) odstraňovat.

Závěr:

Před samotnou koupí trávy pro vaši kočku se nejdříve ujistěte, že se skutečně jedná o správnou kočičí trávu, a ne o jedovatý druh. Bohužel se může stát, že vám v obchodě budou nabízet jedovaté rostliny a budou tvrdit, že se jedná o kočičí trávu. Nejbezpečnější je si vlastní kočičí trávu vypěstovat doma z koupených semínek.

Jak koupit a pečovat o kočičí trávu

Jak už jsem psala, kočičí trávu můžete zakoupit již vypěstovanou nebo si ji sami můžete vypěstovat ze zakoupených semínek.

Již vypěstovanou trávu můžete koupit v květinářství nebo i ve velkých supermarketech.

Osobně doporučuji zakoupit semínka: je to levnější a hlavně bezpečnější. A většinou si můžete koupit velké balení, které vám vystačí na vypěstování několika várek kočičí trávy.

Odlišné druhy kočičí trávy vyžadují i trochu odlišnou péči.

Na co si dávat pozor při koupi kočičí trávy

Nejdůležitější je, aby kočičí tráva (v obchodech často prodávaný šáchor) měla jen měkké listy. Některé druhy mají velmi drsné a ostré listy, které nejsou pro kočku vhodné.

Semínka ovse, pšenice nebo ječmene jsou levné, bezpečné, snadno sehnatelné a jednoduché na pěstování.

Riziko pořezání kočičí trávou je velmi nízké. Jedinou nevýhodou je, že tato tráva není tak dekorativní jako například šáchor, pokojový bambus nebo zelené lilie. Pro mě osobně je důležitá především bezpečnost mé kočky.

Upozornění: Zelená lilie je pro kočku jedovatá. Tato rostlina se často používá jako čistič vzduchu, protože dokáže vyčistit škodlivé látky jako nikotin.

A co pesticidy? Je lepší kupovaná, venkovní nebo doma vypěstovaná kočičí tráva?

Nejjednodušší je koupit si již vypěstovanou kočičí trávu. Ovšem při jejím pěstování se často používá hnojivo. Chemická hnojiva nemají v trávě pro kočky co pohledávat. Kočka přijme nejen výživové látky, ale i všechny ty ostatní nežádoucí látky, které stébla obsahují – a tím je i hnojivo, které je pro kočku problematickou složkou.


Nejčastější otázky ohledně kočičí trávy

1. Moje kočka zvrací poté, co snědla trávu. Měli bychom si dělat starosti?

Některé kočky zvrací průhlednou až světle žlutou tekutinu s chlupy a kousky trávy. Pojídání trávy kočce pomáhá vyzvracet spolykané chlupy.

Spolykané chlupy buď projdou přes střeva a kočka je vyloučí nebo je vyzvrací ze žaludku. Kočka může společně s chlupy vyzvrátit i část snědeného krmiva.

Zpravidla to není důvod k obavám, pokud ovšem nenajdete ve vyzvracené hromádce i příměs krev a kočka nějak extrémně nekýchá a nechrčí a také tak často nezvrací.

2. Moje kočka zvrací slizkou a růžovou tekutinu – co  se stalo?

Pokud je tekutina jen lehce růžová– a ne červená nebo dokonce červenohnědá – a kočka nekrvácí, je zapotřebí kočku pozorovat. Pokud spatříte červenou krev, je na čase navštívit veterináře.

Pokud se zvracení růžové tekutiny bude opakovat, měli byste se ujistit, že tráva, kterou jí dáváte, je měkká, popřípadě trávu odebrat.

3. Moje kočka kýchá, pokašlává nebo chroptí po konzumaci trávy. Co bych měl/a udělat?

Záleží na tom, jak vážné uvedené příznaky jsou. Pokud kašlat nepřestává, je na čase navštívit vašeho veterináře.

Pokud vaše kočka chodí ven, je možné, že se ji v zadní části krku zaseklo stéblo trávy. V tomto případě je potřeba trávu co nejrychleji odstranit. Zaseknuté stéblo může vyvolat zánět a jiné zdravotní problémy. Dalším příznakem je i nechuť kočky a nedostatečný příjem vody.

Trávu byste měli na přechodnou dobu odstranit z dosahu vaší kočky.

4. Moje kočka okusuje pokojové rostliny. Je kočičí tráva dobrou alternativou?

Mnoho koček rádo okusuje pokojové rostliny. Takovéto okusování může nejen poškodit samotnou rostlinu, ale i zdraví vaší kočky.

Jedovaté rostliny by v žádném případě neměly být v dosahu vaší kočky. Ne všechny kočky přestanou okusovat vaše pokojové rostliny poté, co jim dáte kočičí trávu.

Nejdůležitější je dodržovat tyto tři body: nejedovaté rostliny v dosahu, žádná škodlivá hnojiva či pesticidy a měkká stébla.

Závěr

Oždibování a pojídání trávy je pro kočky přirozené chování. Kočičí trávu můžete zakoupit již vypěstovanou v obchodě nebo ji můžete sami vypěstovat ze semínek nebo si můžete zakoupit sadu na pěstování trávy ( a verze s hračkami).

Vždy je nejlepší si trávu doma vypěstovat – je to nejlevnější, nejbezpečnější a nejjednodušší způsob. Můžete si například vybrat ze semínek sladkých obilovin jako je oves, ječmen nebo také z klasické luční trávy.

Kočičí tráva může pomoci vaší kočce vyzvracet či strávit smotky chlupů, ale nejlepší prevencí je častější kartáčování, především v období línání. Pro kočky žijící v bytě nabízí tráva chuť přírody a venkovního prostředí.

Sleva 10 % pro nové zákazníky u objednávek nad 799 Kč

Napsat komentář